Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (343. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.977
Cevap
143
Favori
503.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 341342343344345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Teşekkürler hocam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Günaydın,
    Bir arkadaşımdan Vailant Turbo Tec Plus Vuw tr 202/3-5 kombim için vrt350f kablosuz modeli Oda termostatı aldım(ikinci el). Garantisinin dolmasına 3 gün var. Size bir sorum var.
    Haftalık programa göre sabah 05:40 ta gece modundan(21,5 derece) gündüz moduna (23,5 derece) alması gerekiyor. Fakat 06:05 te kalktığımda hala gece modunda kaldığını ve kombiyi ısıtmaya başlamadığını 21,5 derecede durduğunu gördüm. Sizce de gündüz moduna geçmesi gerekmiyor mu? Wi-fi kontrolü yaptırdığımda 10 üzerinden 8 olarak görüyor zaten 3-4mt civarında bir mesafesi var arasında. Acaba kombi ile haberleşemiyor mu?
    Bu arada 3 gün sonra garantisi doluyor termostatın. Cmts gününe çağırsam servisi kurtarır mıyız garantiden?

Acil cevaplarınızı bekliyorum ona göre hareket edeceğim.

Syg.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iwd35 -- 14 Aralık 2018; 8:27:52 >
  • Programı doğru yaptığından emin ol.hatta bunu gündüz bir kaç kez dene gene gecmiyorsa servis çağır.

• quote:

Orijinalden alıntı: iwd35

Günaydın,
    Bir arkadaşımdan Vailant Turbo Tec Plus Vuw tr 202/3-5 kombim için vrt350f kablosuz modeli Oda termostatı aldım(ikinci el). Garantisinin dolmasına 3 gün var. Size bir sorum var.
    Haftalık programa göre sabah 05:40 ta gece modundan(21,5 derece) gündüz moduna (23,5 derece) alması gerekiyor. Fakat 06:05 te kalktığımda hala gece modunda kaldığını ve kombiyi ısıtmaya başlamadığını 21,5 derecede durduğunu gördüm. Sizce de gündüz moduna geçmesi gerekmiyor mu? Wi-fi kontrolü yaptırdığımda 10 üzerinden 8 olarak görüyor zaten 3-4mt civarında bir mesafesi var arasında. Acaba kombi ile haberleşemiyor mu?
    Bu arada 3 gün sonra garantisi doluyor termostatın. Cmts gününe çağırsam servisi kurtarır mıyız garantiden?

Acil cevaplarınızı bekliyorum ona göre hareket edeceğim.

Syg.
    Anladığım kadarı ile vrt350f'e yabancısın. OT'nın tarih ve saat bilgisinin güncel olup olmadığını kontrol edebilirsin, programın düzgün ve doğru programlandığından emin olmalısın.

Ama herşeyden önce boş yere deneme yanılmalar ile vakit kaybederek uğraşma.
    Garanti süresi bitmeden, bence hiç vakit kaybetmeden yetkili servis çağırıp destek almalısın.

Servis kaydını sen bugünden açmalısın ki Garanti süresi içerisinde kayıt açılmış olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 14 Aralık 2018; 10:59:36 >

• Anladım hocam, şimdi şöyle bir şey farkettim. OT Ekran kapalı durumdayken herhangi bir düğmeye bastığınızda ekrana gelen görüntü yaklaşık 1 dk sonra kendini güncelliyormuş(sıcaklık ve otomatik konum bilgisi geç geliyor).
    Eşim evde, ona deneme yaptırttım. Saat 08:50 de iken 09:00 da çalıştırma ve 12:00 de kapatma ayarı yaptırttım. 09:00 da kombi çalışmış ve OT ekranına 1dk sonra güncel değerler gelmiş(gece konumundan gündüz konumuna geçmiş). Saat 12'de yeniden eşimden haber alıp kapatmaya geçecek mi onu kontrol ettireceğim. Durumu buradan bildiririm.

Edit:Evet kombi zamanında devreye giriyor ve çıkıyor ancak OT ekranı geç tepki verdiği için bizi yanıltmış.
    Akşam kendim deneyip emin olacağım.

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iwd35 -- 14 Aralık 2018; 14:44:32 >
  • Merhabalar,

Konuyu baştan okumaya başladım ama bitecek gibi değil :) Konuyu açana da, yazanlara da çok teşekkürler. Herşeyin ateş pahası olduğu günümüzde oldukça faydalı olmuş.
    Benim merak ettiklerim var. Ama bundan önce kendi koşullarımı, sonra da merak ettiklerimi yazayım.

-Evim 6 katlı bir binanın 4. katı. 3+1. Küçük bir daire. Brüt 100-105 m2 falan. Net de 80-85 m2. Tam hatırlamıyorum. Her katta 1 daire var. Cephesi güney-doğu-batı. Birçok yerden güneş alıyor. Sıfır bina. Mantolamalı. Pencere ve kapılar pvc, çift camlı. İstanbul-Kartal.

-Alt katımda da üst katımda da oturanlar var.

-Kombi Bosch condense 2500w. 2017/Nisan'da aldım. 1 sene ev boş olduğundan montajı 2018/Nisan'da yapıldı. Bu kış, ilk kışı. Kombi yerini maalesef müteahhit camlı kapalı mutfak balkonuna koymuş. Camla da kaplı olsa kışın soğuk oluyor. Kombinin etrafında bir koruma, kapak, dolap vs yok.

-Kalorifer peteklerindeki vanalarda termostat yok.

-Evin 2 odası hiç kullanılmıyor. Ben de vanaları kapattım.

-Tek yaşadığım ve evde yaklaşık 12 saat bulunmadığım için (Sabah 7-8 arası evden çıkıyorum, akşam 7-8 arası geliyorum) kombiyi sabah kapatıyorum. Gelince de duruma göre 35 ya da 40 dereceye ayarlıyorum.

Şimdi ise sorularım şunlar:

1 - Kullanmadığım odaların peteklerinin vanalarını kapatmakla doğru mu yapıyorum_

2 - Sabah evden çıkarken kombiyi kapatmakla, gelince açmakla doğru mu yapıyorum; yoksa evden çıkarken kapatmak yerine kombiyi minimum bir sıcaklığa, örneğin 30 derecede mi bırakmam mantıklı/tasarruflu olur? (Kombiyi minimum 30 dereceye ayarlayabiliyorum, daha düşük derece ayarı yok.)

3- Oda termostatı kullanmıyorum. Benim koşullarımda kullanmam mantıklı / tasarruflu olur mu?

4 - 3. soruyoa cevabınız "evet, kullanman mantıklı / tasarruflu olur" ise, nasıl bir OT alınmalı? Kablolu, kablosuz, modülasyonlu, modülasyonsuz?

5 - 4. soruya cevabınız kablosuz ve modülasyonlu ise, Bosch'un maalesef hem kablosuz hem de modülasyonlu bir OT'si yok. Bu durumda kombimle uyumlu hangi OT'yi önerirsiniz? Kablolu da hiç istemiyorum, ordan oraya kablo çektir, vs...Hem zahmetli (Taa mutfak balkonundan salona kablo çektirmek hiç istemiyorum). "senin durumunda OT'ye gerek yok, zaten 12 saat kullanmıyormuşsun" derseniz, zaten hiç uğraşmayacağım OT işi ile.

Bu sorular, daha önceden sorulmuşsa affola.

Yorum ve cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 14 Aralık 2018; 20:7:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Merhabalar,

Konuyu baştan okumaya başladım ama bitecek gibi değil :) Konuyu açana da, yazanlara da çok teşekkürler. Herşeyin ateş pahası olduğu günümüzde oldukça faydalı olmuş.
    Benim merak ettiklerim var. Ama bundan önce kendi koşullarımı, sonra da merak ettiklerimi yazayım.

-Evim 6 katlı bir binanın 4. katı. 3+1. Küçük bir daire. Brüt 100-105 m2 falan. Net de 80-85 m2. Tam hatırlamıyorum. Her katta 1 daire var. Cephesi güney-doğu-batı. Birçok yerden güneş alıyor. Sıfır bina. Mantolamalı. Pencere ve kapılar pvc, çift camlı. İstanbul-Kartal.

-Alt katımda da üst katımda da oturanlar var.

-Kombi Bosch condense 2500w. 2017/Nisan'da aldım. 1 sene ev boş olduğundan montajı 2018/Nisan'da yapıldı. Bu kış, ilk kışı. Kombi yerini maalesef müteahhit camlı kapalı mutfak balkonuna koymuş. Camla da kaplı olsa kışın soğuk oluyor. Kombinin etrafında bir koruma, kapak, dolap vs yok.

-Kalorifer peteklerindeki vanalarda termostat yok.

-Evin 2 odası hiç kullanılmıyor. Ben de vanaları kapattım.

-Tek yaşadığım ve evde yaklaşık 12 saat bulunmadığım için (Sabah 7-8 arası evden çıkıyorum, akşam 7-8 arası geliyorum) kombiyi sabah kapatıyorum. Gelince de duruma göre 35 ya da 40 dereceye ayarlıyorum.

Şimdi ise sorularım şunlar:

1 - Kullanmadığım odaların peteklerinin vanalarını kapatmakla doğru mu yapıyorum_

2 - Sabah evden çıkarken kombiyi kapatmakla, gelince açmakla doğru mu yapıyorum; yoksa evden çıkarken kapatmak yerine kombiyi minimum bir sıcaklığa, örneğin 30 derecede mi bırakmam mantıklı/tasarruflu olur? (Kombiyi minimum 30 dereceye ayarlayabiliyorum, daha düşük derece ayarı yok.)

3- Oda termostatı kullanmıyorum. Benim koşullarımda kullanmam mantıklı / tasarruflu olur mu?

4 - 3. soruyoa cevabınız "evet, kullanman mantıklı / tasarruflu olur" ise, nasıl bir OT alınmalı? Kablolu, kablosuz, modülasyonlu, modülasyonsuz?

5 - 4. soruya cevabınız kablosuz ve modülasyonlu ise, Bosch'un maalesef hem kablosuz hem de modülasyonlu bir OT'si yok. Bu durumda kombimle uyumlu hangi OT'yi önerirsiniz? Kablolu da hiç istemiyorum, ordan oraya kablo çektir, vs...Hem zahmetli (Taa mutfak balkonundan salona kablo çektirmek hiç istemiyorum). "senin durumunda OT'ye gerek yok, zaten 12 saat kullanmıyormuşsun" derseniz, zaten hiç uğraşmayacağım OT işi ile.

Bu sorular, daha önceden sorulmuşsa affola.

Yorum ve cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
    Merhabalar,

1-Kullandığınız kombi Yoğuşmalı olduğundan, gerçek anlamda tam yoğuşma olması için, tesisat dönüş su ısısının, tesisat gidiş su ısısından ne kadar düşük olur ise yoğuşma ve dolayısı ile tasarruf oranınız da o derece büyük olacaktır. Tesisast dönüş su ısısının da düşük olması için tesisat uzunluğunun olabildiğince de uzun olması yani kombiden örneğin 55C de sıcak olarak çıkan suyun 30C ve altına düşebilmesi için tesisatınızın olabildiğince uzun olması gerekecektir. Siz tasarruf edeceğim düşüncesi ile kullanmadığınız odaların radyatörlerini kapayarak tesisat uzunluğunu kısaltmış oluyorsunuz. Haaa kombi yoğuşma yapmıyor mu, elbette yapıcaktır ama yoğuşma oranı uzun olan tesisata göre daha düşük oranda olacaktır. Maalesef yoğuşmalı kombi kullanan pek çok kullanıcı radyatör vanalarını kapayarak çok daha fazla tasarruf edebileceklerini zannetmektedirler. Radyatörlere TRV taktırmanız ise size az da olsa tasarruf ile birlikte konfor ısınızın tüm odalarda sabit olmasını sağlayacaktır. (Bütçeniz uygun ise konforunuz için önerebilirim ama tek kişi olduğunuzdan sizin için öncelik nedir bilemiyorum. Tasarruf mu konfor mu yoksa her ikisi birden mi) Ama tercih tabiki size ait...

2- Bu sorunun cevabı 3. sorunuzu da yanıtlayacaktır. Kombiyi evde olmadığınız durumda kaparsanız eve geldiğinizde konfor ısınız için kombiniz normalden çok daha fazla doğalgaz tüketecekir. Kombiyi en düşük ısıda bıraktığınızda da kombiniz evde olmadığınız süre içerisinde gereksiz yere çalışacak ve gereksiz yere doğalgaz tüketimi yapacaktır. Burada önemli olan KONFOR ISINIZ... Kombiniz, yaşam sağladığınız odanın kaç C olduğunu bilemez, kombiler dönüş tesisat su ısısına bakar, düşer ise çalışır, yükselince durur. Yaşam sağladığınız yer 30C de olsa kombi bunu bilemez ve çalışır da çalışır. İşte kombinin bunu anlayabilmesi için O.T. kullanmanız size çok daha fazla tasarruf ile birlikte Konfor Isı sağlayacaktır. Evde olmadığınız zaman diliminde düşük ısıda örneğin 20C ye ayarlayarak, eve dönüş saatinize yakın Konfor ısınıza örneğin 22C ye ayarlayarak kombinizin kapayıp açmak yerine çok daha fazla size tasarruf ve konfor ısısı sağlayacaktır. Hatta ve hatta size kombiniz ile uyumlu DHS de taktırmanızı öneririm. Böylece kombinizin yanına hiç uğramayacaksınız. Kombiniz, hangi dış hava ısısında kombinizin kaç C de çalışması gerektiğini kendi hesaplayıp çalıştıracaktır ki bu da size yine tasarruf ve konfor sağlayacaktır. Örneğin bugün dışarısı 5C kombi 65C de yansın, yok olmadı sıcak oldu, 45C ye indireyim yok bu da olmadı ev soğudu 55C ye çıkartayım diye sık sık kombinin yanına gitmeyeceksiniz.

4- Bu tamamen sizin bütçenize kalmış bir durum. Kablolu ve kablosuz OT aynı işlemi yaparlar burada da önemli olan...

5- Isı algılama hassasiyetinin 0.5C yerine daha düşük hassasiyetli olanların ve mümkün ise kombiniz ile uyumlu modülasyonlu olmasının tercih edilmesi size çok daha fazla tasarruf ve konfor getirecektir. Piyasada kombiniz ile uyumlu pek çok marka ve model bulunuyor ama dediğim gibi OT tamamen bütçe meselesi olduğundan yukarıdaki kriterleri göz önünde bulundurarak tercihinizi yapabilirsiniz.

Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 15 Aralık 2018; 8:53:7 >

• emrahsnr kullanıcısına yanıt
    !-Evde tek yaşadığınız için kullanılmayan odayı kapatmak mantıklıdır, ama her yer bir miktar ılık olsun dersen ya termostatik vana al düşük dereceye ayarlar, ya da peteklerin vanasını 1 turun yüzde 20 si oranında aç.
    2-Tasarruf için doğru ama eve geldiğinizde ev soğuk olacak konforsuz.
    3-4-Sizin koşullanırız tan programlı bir ada termostadı koşulları, eve gelmeden 1 saat önce kombiye aç komutu verecek evden çıkmadan 1 saat önce kapan komutu verecek bir termostat size hem tasarruf hem konfor sağlar. OT nin modulasyonlu olması ile aç kapa olması arasında max yüzde 10 tasarruf farkı olur o da ideal şartlarda o nedenle aç-kapa termostat yeterli olur.
    5- Kablo istemediğinize göre ben olsam kablosuz programlanabilir 0.1 c hassasiyetli on-of bir termostad alır geçerim.
    6-Cam balkon ve tek cam ise dışarıdan neredeyse farkı olmaz, kombiye bir dolap yaptırın.
  • Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim.

Her petek için TRV taktırmak biraz maliyetli oluyor. Odaları kullanıyor olsam zaten sorun yok da...Bir oda misafir yatak odası, diğer odada da kurutma makinesi ve evdeki ıvır zıvırları, temizlik malzemelerini koyduğum 3 adet dolap, ütü masası, ütü vs gibi sıklıkla kullanmadığım malzemeler var. O nedenle petekleri kapatmıştım.

Yoğuşmalı kombiler için yazdıklarınızı, kombi alırken okumştum. hatta bana,ev küçük olduğundan, yoğuşmalı almamın çok mantıklı olmadığını söyleyen kombi ustaları da olmuştu ama ben her Türk gibi, almışken yoğuşmalı olsun dedim ve yaklaşık da 900 TL fazla para vemiştim :) Yazdıklarınızı tekrar okuyunca, gerçekten de yoğuşmalı almama pek de gerek yokmuş sanırım.

Akşam eve vardığımda şunu farkettim. EV çok soğuk olmuyor. Heralde alt ve üst katta oturanlar gün boyu yakıyor kombiyi. O yüzden ben de kombiyi kapatmanın daha tasarruflu olduğunu düşündüm. OT almak konfor açısından çok iyi ama, fiyatlar geçen seneye göre coşmuş herşeyde olduğu gibi. 400-500 TL'lik OT'ler 800-900 hatta 1000 TL'lere ulaşmış. Şimdi şu hesabı yapıyorum. 1000 TL'lik almayım hadi de, 800 TL'ye bir OT alsam, OT'nin yapacağı tasarufla 800 TL, ne kadar sürede çıkar? Sanırım burda, tasarrufla birlikte konfor da ön plana çıkacak.

Dediğiniz gibi, tek camlı balkonun pek faydası yok. Yazın cehennem gibi, kışın da buz gibi oluyor. Dolap yaptırmak kafama yattı.

Kombiye, Bosch marka dışında bir OT taktırmak, kombinin garantisini bozar mı? Bosch bu konuda pek esnek değil. Müşteri hizmetleri "evet bozar" diyor ama neden bozsun dediğimde, tatmin edici bir cevap veremiyor.

Servis ve müşteri hizmetlerine kalsa hiç bir şey garanti kapsamında olmaz zaten. Bilirsiniz iskan alınmamış evlerde elektrik şantiye elektriği diye geçer, benim kombiyi devreye alan servis şantiye elektriği olduğu için mutlaka regülatör veya UPS gerekli garanti için dedi, bende yatak odasından görünen trafoyu gösterip, buraya elektrik bu trafodan geliyor, site içinde şantiye veya siteye ait bir trafo mu var ki bu durum olsun, siz devreye alın kombiyi dedim, adam inatla servis kağıdına şantiye elektriği kullanıyor diye yazdı. Amaç ne; garanti dışı bırakacak bir şeyler bulmak. Termostad bağlamak çok kolay, bir şey olursa söküp servis öyle çağrılır, nereden anlayacaklar. Sizin durumunuzda yoğuşma veriminden yararlanmak için fazladan 2 oda ısıtmanın tasarrufa hiç bir katkısı olmaz, kesinlikle odaları kapatarak daha az harcarsınız, tabi odaların kapıları da kapalı olmalıdır. Ayrıca zaten düşük kazan sıcaklığı ile ısınıyormuşsunuz, o zaman yoğuşma her halükarda olacak, yoğuşma verimi kazan sıcaklığı ve dönüş suyu sıcaklığı ile alakalıdır. 40 derecede kullanılan bir kombi dönüş suyu 40 bile olsa yoğuşma yapacak. Sizde petekleri kapatmakla sadece kombi daha çabuk dönüş suyu sıcaklığına yaklaşacak ve bir miktar daha fazla dur/kalk yapacak.
    Bunun dışında programlanabilir bir termostat alırsanız konforunuz artar, hatta gece de kapatarak tasarruf da yapabilirsiniz, ev zaten soğumuyormuş.
    Bir de ısınan petek çok az olduğuna göre eğer sizin kombi sirkülasyon pompası frekans konvertörlü değil ise pompa kademesini 1'e alın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kir-pi -- 15 Aralık 2018; 11:42:17 >

• ÜSTATLAR KOMBİM VAİLLANT ECOTECH PLUS 236/5 YOĞUŞMALI YENİ TAKILDI VE BENDE VRT 35F TERMOSTAT TAKTIRDIM EVİN EN BÜYÜK VE ISINMASI ZOR OLAN BÖLGESİ SALONA EN UYGUN NOKTAYA DUVARA YERDEN 1.5 YÜKSEKLİĞE SABİTLEDİM HER HARNGİ Bİ ISI KAYNAGINA MARUz KALMIYOR YAŞADIĞIM SORUN ŞÖYLE DIŞARISI 5 DERECE İKEN KOMBİYİ KAZAN SICAKLIĞINI SERVİS 65 KALSIN DEDİ AMA BEN 60 DÜŞÜRDÜM GECE EVİ 21 AYARLAMAM RAĞMEN ISIYI 21.5 ÇIKARTIYOR SONRA DÜŞENE KADAR SANIRIM BİRAZDA GEÇ ALGILIYOR EVDE SOĞUMA HİSSİ OLUYOR HANİ İADE ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM HONEYWELL MODÜLASYONLU TAVSİYE EDERMİSİNİZ VALLA ÇARESİZ KALDIM Bİ FİKİR VERİSSENİZ BANA SEVİNİRİM

• kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Isı pompa kademesi dediğiniz nedir acaba?

Ben kombiyi 35-40 derecede, gece yatarken de 30 derecede kullanıyorum bu arada.

edit: "ise" kelimesini ısı olarak okumuşum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 15 Aralık 2018; 12:26:35 >
  • quote:

Isı pompa kademesi dediğiniz nedir acaba?

Ben kombiyi 35-40 derecede, gece yatarken de 30 derecede kullanıyorum bu arada.

Isı pompası değil kombinin su sirkülasyonunu sağlayan pompa, kademeli ayarı var ise kullanım kılavuzunda belirtilmiştir, genellikle wilo marka pompa vardır, pompanın yanında siyah kutu üzerinde kırmızı renkli bir kademe ayarı bulunur, fabrika çıkışı 3 tedir, Ama bazı kombilerde frekans konvertörlü pompa kullanıyorlar, bunlar zaten ihtiyaca göre kendi devir ayarı yapıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

Isı pompası değil kombinin su sirkülasyonunu sağlayan pompa, kademeli ayarı var ise kullanım kılavuzunda belirtilmiştir, genellikle wilo marka pompa vardır, pompanın yanında siyah kutu üzerinde kırmızı renkli bir kademe ayarı bulunur, fabrika çıkışı 3 tedir, Ama bazı kombilerde frekans konvertörlü pompa kullanıyorlar, bunlar zaten ihtiyaca göre kendi devir ayarı yapıyor.

Alıntıları Göster

Hocam kılavuzuna baktım ama öyle bir ayardan bahseden yer göremedim. Hatta "pompa" kelimesinin geçtiği yerleri de tarattım ama sadece bunlar çıktı.

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri

Sanırım 2.dediğiniz gibi. ayarı kendi kendine yapıyor olsa gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 15 Aralık 2018; 12:27:12 >

Kombinizin DH deki ana sayfasına baktım, pompa modulasyonlu imiş, bu nedenle böyle bir ayara gerek yok sizde.
  • kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim.

• quote:

Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim.

Her petek için TRV taktırmak biraz maliyetli oluyor. Odaları kullanıyor olsam zaten sorun yok da...Bir oda misafir yatak odası, diğer odada da kurutma makinesi ve evdeki ıvır zıvırları, temizlik malzemelerini koyduğum 3 adet dolap, ütü masası, ütü vs gibi sıklıkla kullanmadığım malzemeler var. O nedenle petekleri kapatmıştım.

Yoğuşmalı kombiler için yazdıklarınızı, kombi alırken okumştum. hatta bana,ev küçük olduğundan, yoğuşmalı almamın çok mantıklı olmadığını söyleyen kombi ustaları da olmuştu ama ben her Türk gibi, almışken yoğuşmalı olsun dedim ve yaklaşık da 900 TL fazla para vemiştim :) Yazdıklarınızı tekrar okuyunca, gerçekten de yoğuşmalı almama pek de gerek yokmuş sanırım.

Akşam eve vardığımda şunu farkettim. EV çok soğuk olmuyor. Heralde alt ve üst katta oturanlar gün boyu yakıyor kombiyi. O yüzden ben de kombiyi kapatmanın daha tasarruflu olduğunu düşündüm. OT almak konfor açısından çok iyi ama, fiyatlar geçen seneye göre coşmuş herşeyde olduğu gibi. 400-500 TL'lik OT'ler 800-900 hatta 1000 TL'lere ulaşmış. Şimdi şu hesabı yapıyorum. 1000 TL'lik almayım hadi de, 800 TL'ye bir OT alsam, OT'nin yapacağı tasarufla 800 TL, ne kadar sürede çıkar? Sanırım burda, tasarrufla birlikte konfor da ön plana çıkacak.

Dediğiniz gibi, tek camlı balkonun pek faydası yok. Yazın cehennem gibi, kışın da buz gibi oluyor. Dolap yaptırmak kafama yattı.

Kombiye, Bosch marka dışında bir OT taktırmak, kombinin garantisini bozar mı? Bosch bu konuda pek esnek değil. Müşteri hizmetleri "evet bozar" diyor ama neden bozsun dediğimde, tatmin edici bir cevap veremiyor.
    Rica ederim,

Yoğuşmalı kombi tercihiniz gayet normal yanlış düşünüyorsunuz, hatalı, yanlış bir tercih yapmamışsınız. 2015 yılında EU zaten konvansiyonel kombi üretimini yasakladı,durdurdu, aslında 2018 yılında TR'de de KHK ile EU Uyum süreci kapsamında üretimi durdurulacakdı, malum piyasa şartları gereği... Her ne olursa olsun tercihinizde yanlışlık yok. Yoğuşmalı kombiler her durumda yoğunlaşarak tasarruf sağlar ancak tesisat durumuna göre yoğuşma oranı farklılık gösterir.

Tek kişi olarak yaşadığınızdan TRV/OT ve DHS için bir şey diyemeyeceğim. Tamamen bütçe meselesi. OT ile elbette tasarruf edersiniz ama kullanıma bağlı olarak TRV/OT ve DHS için hacadığınız paranın size geri dönüşümü 3-5 yılı bulabilir.

Kombiye dolap ile kapatmanız sadece görsellik olarak etkisi olacaktır. Tasarruf açısından bir fark olmayacaktır. Ancak gerçekten profesyonel izalasyonlu bir dolap ve tesisat borularına izalasyon yaptırırsanız ufak bir derece kombiye katkısı olacaktır. Balkonunuz kışın 0C olduğunda kombiye dolap kaplandığınız taktirde kombinizin ortamı kaç C değişebilir ki? Tek farkı görsellik olacaktır. Yine tercih sizin.

Servis konusu TR'de tamamen muamma... Her markanın servisi, bir birinden farklı görüşe sahip. Aynı markanın servisleri arasında bile görüş farklılıkları oluyor. Belli, sabit ve kesin, net bir prosedürleri bulunmamaktadır.

• quote:

Orijinalden alıntı: _TUTANKHAMUN_

ÜSTATLAR KOMBİM VAİLLANT ECOTECH PLUS 236/5 YOĞUŞMALI YENİ TAKILDI VE BENDE VRT 35F TERMOSTAT TAKTIRDIM EVİN EN BÜYÜK VE ISINMASI ZOR OLAN BÖLGESİ SALONA EN UYGUN NOKTAYA DUVARA YERDEN 1.5 YÜKSEKLİĞE SABİTLEDİM HER HARNGİ Bİ ISI KAYNAGINA MARUz KALMIYOR YAŞADIĞIM SORUN ŞÖYLE DIŞARISI 5 DERECE İKEN KOMBİYİ KAZAN SICAKLIĞINI SERVİS 65 KALSIN DEDİ AMA BEN 60 DÜŞÜRDÜM GECE EVİ 21 AYARLAMAM RAĞMEN ISIYI 21.5 ÇIKARTIYOR SONRA DÜŞENE KADAR SANIRIM BİRAZDA GEÇ ALGILIYOR EVDE SOĞUMA HİSSİ OLUYOR HANİ İADE ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM HONEYWELL MODÜLASYONLU TAVSİYE EDERMİSİNİZ VALLA ÇARESİZ KALDIM Bİ FİKİR VERİSSENİZ BANA SEVİNİRİM
    Vaktinde Vaillant kullanıcısı olarak ve 11 yılda 3 OT değiştirerek kazandığım tecrübeye istinaden Vaillant OT konusunda gerçekten çok ama çok başarısız. (e-relax akıllı OT dışında) Çünkü Vaillant'ın tüm OT'ları 0.5C hassasiyetli ve bu da kullanıcılara Konfor Isı sağlamada sorun yaşatıyor.

Diğer yazılarımda da belirttim, OT, tamamen bütçe meselesi önemli olan en azından 0.1C hassasiyetli, özellikle ve özellikle kalibrasyon yapılabilen ve modülasyonlu bir OT tercih etmenizi öneririm.

Teşekkürler,

• dostum evimde wifi yokki zaten bu şekilde kontrollüde düşünmüyorum ne alıcam inan bilmiyorum :-/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _TUTANKHAMUN_ -- 17 Aralık 2018; 22:52:7 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _TUTANKHAMUN_

dostum evimde wifi yokki zaten bu şekilde kontrollüde düşünmüyorum ne alıcam inan bilmiyorum :-/
    Diğer yazılarımda da belirttim, OT, tamamen bütçe meselesi önemli olan en azından 0.1C hassasiyetli, özellikle ve özellikle kalibrasyon yapılabilen ve modülasyonlu bir OT tercih etmenizi öneririm.

Isınma tamamen göreceli, herkezin tesisat durumu, ısı yalıtımı/kaçak oranı ve ısı algılama hissi farklı olduğundan ben buradan asla ve asla Kombi ve OT/TRV vb. marka ve model önermiyorum. Sadece yaşadığım tecrübelere istinaden bilgilerimi paylaşıyorum.

Ben ortam ısısındaki 0,5C farkı hissederken siz 0,1C değişimi bile hissedebilirsiniz, benim evim 30dk.da 1C artış sağlar ve 60dk. aynı ısıyı koruyabilirken sizin eviniz 10dk.da 1C artış sağlayıp 30dk aynı ısıyı koruyabilir.

Bunun kararını sizin verrmeniz daha doğru olacaktır. Ben sadece size OT'da olması gereken kriterleri yukarıda belirttim.

Teşekkürler,

• 
Sayfa: önceki 341342343344345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.