Şimdi Ara

ODA TERMOSTATI SEÇİMİ (60. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.680
Cevap
154
Favori
359.877
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hasanemmii

quote:

Orijinalden alıntı: alemci83

Hocam sizin durumunuzun tam terside bende var evim 2+1 110 mtrekare izolasyon yok 3 yasinda yeni bina kombi calisinca petekler hep sicak sicakta oda termostati olmadigindanmidir nedir yok arkadas ev serin serin 3 yillik binada ne olurki diyorum kendi kendime ara katin 2 katta oturuyorum altkatimda aile var us katim boş ama evi gecen sene bir turlu isitamadim arkadas zaten arkadaki 2petekte tma tanmiyor zaten kombimde demirdokum her 10 dk bir yaniyor faturalarda 250 denasagi inmiyor ama isinamiyoruz,sobali evde buyuduk simdi dogalgazli evde usuyoruz

Isınmayayn eve termostatın bir faydası olmaz.
    Binanın yeni olması ve duvarlarının korumasız olması (Öyle anlaşılıyor) tüketiminizi yüksek tutmaktadır.
    Daha kış gelmedi.

Kombiyi asla kapatmayın
    Kombi kapatıldığında eşyalar soğur.
    Havayı ısıtmak kolaydır. Ama eşyaları ısıtmak zordur.
    Evde olmadığınız zamanlarda min. da çalıştırın. Ama kapatmayın.

Kombi kazan sıcaklığınız kaça ayarlı?

Adi mutehit eve yalitim yapmamis sonuc ortada ev isinniyor isinin kactigi yerlerde.var hocam alaturka tiuvalet ile ebevey banyosunda havlupan yok yani isinin kactigi yerlerden bu iki yerde arkadaki 2 odanin yakininda ne yapsam evi isitamadim anlattiklarim gecen seneki durumla alakali olup kombim 40 derece ile 80 derece arasi ygusmasiz demirdokum kombi olup gecen sene hep 45 derecede yaktim evde yokken eve gelince aksam 5 te 60 dereceye aliyordum sonuç 200 tl dogazgaz faturasi geldi soguklar baslayinca 65 dereceye aldim 270 tlyi buldu faturam sonuc nemi oldu dersen hocam en yakin petek mutfaktaki ve salondaki ates gibiydi hol idare eder arkadaki iki oda ise ilikti yani ayni sicaklikta olmadugindan arka odalarda hava hep serindi zaman zaman isitici yaktigim oldu sonuc elektrik faturamda yukselmeye basladi,peteklerin havasini kontrol ettim havalari yoktu peki arka odadaki petekler isinsa belkide sorunum kalmiyacak ama neden isinmiyor kendim cozum bulamadim,bulundugumuz yerde 200 tlye petek temizleyen firma varmis son care onlarimi cagirsamki

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Del Boske

quote:

Hocam sizin durumunuzun tam terside bende var evim 2+1 110 mtrekare izolasyon yok 3 yasinda yeni bina kombi calisinca petekler hep sicak sicakta oda termostati olmadigindanmidir nedir yok arkadas ev serin serin 3 yillik binada ne olurki diyorum kendi kendime ara katin 2 katta oturuyorum altkatimda aile var us katim boş ama evi gecen sene bir turlu isitamadim arkadas zaten arkadaki 2petekte tma tanmiyor zaten kombimde demirdokum her 10 dk bir yaniyor faturalarda 250 denasagi inmiyor ama isinamiyoruz,sobali evde buyuduk simdi dogalgazli evde usuyoruz

İzolasyon yoksa
    Alt ust bossa
    O ev kombiyle degil ancak komur sobasiyla isinir maalesef

Hakisin hocam alt katim dolu ama ustkatim bomboş ailemin evinde iken mustakil bahceli evde soba ile isinirken simdi sifir yenibinalarda dogalgaz ile isinanammak çok sacma geliyor hayretler icinndeyim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• egeliim E kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Eğer ECA logolu CM727 almayı düşünüyorsanız, aynı cihazı Honeywell bayilerinden almanız daha uygun olabilir. CMT727 Hem fiyat daha uygun, hem de Honeywell kablosuz ürünlerde montajı fiyata dahil veriyor. Garanti konusunu siz zaten ECA'dan gelen maille çözmüştünüz. Aşağıda iki farklı link bulabilirsiniz. Fiyatlları 350 ve 376 TL.

http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/honeywell-7-gun-zaman-programli-oda-termostati-191384151
    http://www.sanalpazar.com/Honeywell-Kablosuz-Progr.-Oda-Termostati-Cm727__isp6347892

Saygılarımla,

Hima

• quote:

Orijinalden alıntı: bulo206

Arkadaşlar Demirdöküm Nitromix kombime Siemens REV24 kablolu termostat almayı düşünüyorum. Aklıma takılan 2 konu var.

1.Uyum konusunda problem yaşar mıyım?
    2.Kombiden odaya kabloyu duvarların kenarlarından dolandıracağım. Yaklaşık 10-14 metre uzunluğunda kablo problem olur mu? Teşekkürler.

1.Uyum konusunda problem yaşamazsınız.
    2.25m ye kadar 2x0,75mm2 kablo kullanabilirsiniz. Ancak kabloyu kaliteli seçin. Sizinkini bilmiyorum ama bir çok kombide termostat uçlarında 220V bulunur. Termostatı ve kabloları çocukların erişemeyeceği bir yere monte edin.
  • Hasan Bey Merhaba,

Önerdiğiniz CMT707 ürününü 195TL'ye buldum. Linkini aşağıda paylaşıyorum.

http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/honeywell-haftalik-programli-oda-termostati-191383720

Saygılarımla,

Hima
  • Demirdöküm nitron Plus termostat bağlantısı için sanırım parametre gerekiyor. Nitronda gerekmiyordu. Ancak Nitron plus modelinde termostat ucunda köprü de yok. Parametre girilecek sanırım.
    Bilgisi olan var mı?

Edit: Yapıldı. Diğer parametreli modeller gibi 06 parametresinin içindeki 00 bilgisi 01 olarak değiştirildiğinde termostat devreye giriyor. Zaman saati de devre dışı bırakılmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 29 Ekim 2015; 13:14:17 >
  • Hima H kullanıcısına yanıt
    Hima merhaba
    cm707 kılavuzundaki Temperature control accuracy:+-0,5K ifadesi hakkında bilginiz var mı?
    Ben çözemedim.
  • hasanemmii kullanıcısına yanıt
    Evet Hasan Bey bu kombiye Atron ve Neva daki gibi parametre ayarı girilmesi gerekiyor. Forumda detaylıca açıklanmıştı:https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=58544968&p=1#58544968

Umarım yardımcı olur. Eksik birşey olursa lütfen haber verin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Sıcaklık ayar adım aralığıdır (sıcaklığı 22-22.5-23 gibi 0.5C adımlarla ayarlarsınız). Hani daha önce detaylıca görüşmüştük biri sıcaklık ayar adım aralığı diğeri de sıcaklık algılama hassasiyeti olmak üzere iki değer var diye, adım aralığı 0.5C, algılama hassasiyeti 0.1C.

K birimi fizik literatüründe eğer derece cinsinden ifade edilmemişse sıcaklık farkı anlamını taşır. Burada 0.5 derece farkla sıcaklık ayarı yapılabilir anlamında kullanılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SAVIAR -- 29 Ekim 2015; 13:22:28 >
  • SAVIAR kullanıcısına yanıt
    Parametre ile ilgili yardımınız için teşekkürler. Arkadaş karıştıra karıştıra halletmiş. Link verdiğiniz neva modelindekine benzermiş.
    Ayar adım aralığı diyorsunuz. Tamam da +-0,5K yazılıyor. Ayar adım aralığında +- ifadesi hatalı olur. Dese ki ayar adımı 0,1C...0,5C tamam sorun yok.
    Burada ifade aynen şu:
    Temperature control accuracy:+-0,5K
    Sıcaklık kontrol hassasiyeti:+-0,5K
    Çözelim şu işi.
  • SAVIAR kullanıcısına yanıt
    Edit ile ekleme yapmışsınız görmedim.
    Yani 0,5K delta sıcaklık anlamına geliyor.
    Bir de şu +- olmasaydı her şey tamamdı.
    Acaba +- ifadesi yukarı aşağı değişim anlamına mı geliyor? Biraz zorla anlam yüklemeye çalışıyoruz gibi oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 29 Ekim 2015; 13:33:12 >
    Yok yok, aslında kullanılan ifade tamamen doğru. Bizim üniversitede kullandığımız otomatik kontrol derslerinde de aynen bu türden verileri alırdık. Ama Türkçe ye çevirirken kafalar karışıyor tabi. :) Bahsedilen ekranda yaptığımız sıcaklık ayarı değiştirme adım aralığımız, +-0,5C. Yani sıcaklık çok fazla geldi ekrandan 0,5C aşağı, düşük geldi 0,5 derece yukarı ayarlayabilirsiniz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hasan Bey,

Bu K birimi sanırım sizin sorunuzun kaynağı. Bildiğim kadarıyla delta anlamında kullanılan birimsiz bir değer olması lazım. Biraz daha araştırıp size bilgi veririm.

Sıcaklık hassasiyeti konusunda da cihazın çalışmasıyla ilgili kısaca bildiğim kadarıyla bilgi verebilirim. Honeywell'in PI algoritması 0,1 derecelik adımlarla kontrol yapabiliyor, kullanıcılar ise farkı algılayabilecekleri 0,5 derecelik adımlarla sıcaklıkları ayarlayabiliyorlar. Sıcaklık dalgalanması da 0,5lik adımların içinde gerçekleşiyor. Yani kullanıcı 23'e ayar yaptıktan sonra önce 23,5 sonra 22,5 görmüyor ekranında. Duruma göre 22,5-23,0 arasında sıcaklık hareket ediyor. Eğer bu salınıma izin verilmezse, kombi neredeyse sürekli çalışmak zorunda kalır ve ne gerektiği kadar tasarruf elde edilebilir, hem de çok sık yapılan aç/kapa işlemi sayesinde kombinin brulörü zarar görür.

Saviar benden daha teknik, onun da farklı katkıları olabilir.

Saygılarımla,

Hima

• quote:

Adi mutehit eve yalitim yapmamis sonuc ortada ev isinniyor isinin kactigi yerlerde.var hocam alaturka tiuvalet ile ebevey banyosunda havlupan yok yani isinin kactigi yerlerden bu iki yerde arkadaki 2 odanin yakininda ne yapsam evi isitamadim anlattiklarim gecen seneki durumla alakali olup kombim 40 derece ile 80 derece arasi ygusmasiz demirdokum kombi olup gecen sene hep 45 derecede yaktim evde yokken eve gelince aksam 5 te 60 dereceye aliyordum sonuç 200 tl dogazgaz faturasi geldi soguklar baslayinca 65 dereceye aldim 270 tlyi buldu faturam sonuc nemi oldu dersen hocam en yakin petek mutfaktaki ve salondaki ates gibiydi hol idare eder arkadaki iki oda ise ilikti yani ayni sicaklikta olmadugindan arka odalarda hava hep serindi zaman zaman isitici yaktigim oldu sonuc elektrik faturamda yukselmeye basladi,peteklerin havasini kontrol ettim havalari yoktu peki arka odadaki petekler isinsa belkide sorunum kalmiyacak ama neden isinmiyor kendim cozum bulamadim,bulundugumuz yerde 200 tlye petek temizleyen firma varmis son care onlarimi cagirsamki

Adi müteahhit çok büyük olasılık anahattı 20mm incecik boru ile yaptı veya bol miktarda dirsek var o yüzden sirkülasyon yavaşlıyor ve arka odalar ısınamıyor. İki tane çözüm deneyebilirsiniz, birincisi peteklere reglaj yapmak ikincisi çok ısınan peteklere termostatik vana takmak.

• Arkadaşlar merhaba.
    155m2 bir evde oturuyorum. ısı yalıtımı vs yok.
    ev 3+1 + oda gibi hol.. Her yerde petek var fakat evin en çok salon ve yatak odasını kullanıyoruz.
    Evin tamamını ısıtmaya gerek duymayıp, sadece salondaki ve yatak odasındaki peteği açıyorum.
    Banyodaki havlupanıda sayarsak 3 ayrı yerde ısıtma aktif çalısıyor.
    Doğrumu yapıyorum, yanlışmı? Öneriniz nedir?
  • MUTAF kullanıcısına yanıt
    MUTAF
    155m2 evde sadece 3 petek açmakla konforunuzdan tamamen vazgeçiyorsunuz.
    Kullanmadığınız odaların peteklerini kapatarak oda sıcaklıklarını çok düşürüyorsunuz. Bu odalar diğer ısıttığınız odalardan sıcaklık emerler. Petek sayısını azalttıkça verimi düşürürsünüz. Çünkü ısıtılan sudaki enerjiyi eve dağıtmadan tekrar kombiye geri döndürüyorsunuz. Kombi belki daha az sürelerde çalışacak ama dediğim gibi verimi düşürüyorsunuz. Umuyorum kombiniz yoğuşmalı değildir. Yoğuşmalı ise durum daha vahim. Yoğuşma tasarrufundan da vazgeçmiş oluyorsunuz.

Tavsiyem şudur.
    Kullanmadığınız odaların peteklerine termostatik vana takarak minimuma ayarlayın. 17C civarına karşılık gelir.
    Ya da peteklerin vanalarını çok az açın. İçerideki soğuk havanın kırılmasını sağlayın. Kullandığınız odalar daha kolay ısınacaktır. Tabi bu durum duvarlar ısınınca geçerli olur. 1 hafta sonra sistem oturur.

• quote:

Orijinalden alıntı: hasanemmii

MUTAF
    155m2 evde sadece 3 petek açmakla konforunuzdan tamamen vazgeçiyorsunuz.
    Kullanmadığınız odaların peteklerini kapatarak oda sıcaklıklarını çok düşürüyorsunuz. Bu odalar diğer ısıttığınız odalardan sıcaklık emerler. Petek sayısını azalttıkça verimi düşürürsünüz. Çünkü ısıtılan sudaki enerjiyi eve dağıtmadan tekrar kombiye geri döndürüyorsunuz. Kombi belki daha az sürelerde çalışacak ama dediğim gibi verimi düşürüyorsunuz. Umuyorum kombiniz yoğuşmalı değildir. Yoğuşmalı ise durum daha vahim. Yoğuşma tasarrufundan da vazgeçmiş oluyorsunuz.

Tavsiyem şudur.
    Kullanmadığınız odaların peteklerine termostatik vana takarak minimuma ayarlayın. 17C civarına karşılık gelir.
    Ya da peteklerin vanalarını çok az açın. İçerideki soğuk havanın kırılmasını sağlayın. Kullandığınız odalar daha kolay ısınacaktır. Tabi bu durum duvarlar ısınınca geçerli olur. 1 hafta sonra sistem oturur.

Şöyle bir durum var, kullanmadığımız odaların kapıları her zaman kapalı.
    Daha soğuk havalarda kombi ayarını yükseltiyorum, yine bu sekilde kullanıyordum.
    Yinede aynı düşüncedeyseniz, dediğiniz gibi yapayım.
    Kombim ariston 15 senelik.
    resimdeki gibi.

Anladığım kadarıyla başlatma durdurma hassasiyeti 0.5 kelvin miş

• serrikoc S kullanıcısına yanıt
    Kelvin değil hocam aradaki sıcaklık farkı. Sıcaklığı Kelvin türünden de ölçseniz, Santigrat türünden de ölçseniz sıcaklık farkını "K" olarak ifade edersiniz.

• MUTAF kullanıcısına yanıt
    MUTAF
    Kapılar kapalı da olsa duvarlardan ve yine kapalı olan kapılardan devamlı olarak sıcaklık emilmesi olur.
    Kombinizin maşallahı varmış.
    Siz kullanılmayan odaların sıcaklığını 15C-17C gibi tutun. Eğer evin bir köşesinde kalmış diğer odalarla olan ortak duvar alanı az olan oda varsa onu tamamen kapatmakta zarar yok.
    1 hafta sonra sistem oturunca tüketimi ve yaşam kalitesindeki değişimi inceleyin. Sonra kararınızı verirsiniz.
  • 
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.