Şimdi Ara

ODA TERMOSTATI SEÇİMİ (261. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.680
Cevap
154
Favori
359.870
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 259260261262263
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Peki optimizasyon ne işe yarıyor ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • TPI nedir ve ne işe yarar bulduğum dökümanı çevirdim. Buraya ekliyorum. Merak eden buradan bakabilir. TPI cihazlarda menüde optimizasyon olarak ayarlanıyor. Ayarlardan 1 yaparak başlatılıyor.

Termostatımın 'TPI' işlevi vardı, ancak bunun bana nasıl yardımcı olabileceğini anlamıyorum?

- Modern kontroller, ısıtma sisteminizden mümkün olan en iyi enerji verimliliğini elde etmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. TPI (Zaman Orantılı ve İntegral), oda termostatınızda, odanıza seçilen konfor seviyesinde ulaşmak ve odanızı korumak için kazanınızın mümkün olan en kısa sürede çalışmasını sağlayan bir özelliktir.

Nasıl çalışır?

- İlk olarak, oda termostatınız hakkında bilmeniz gereken iki şey vardır: Yazılımında basit bir hafıza vardır ve oda sıcaklıklarının nasıl elde edildiğini ve korunduğunu 'öğrenir'. Ayrıca, kazanın ne kadar süreyle ateşlenmesi gerektiğini tahmin etmek için öğrenilen veriler ve mevcut sıcaklıklarla çalışabilmesi için temel bir hesaplama yeteneğine sahiptir.

TPI çalışırken:
    - TPI oda termostatı, oda sıcaklığını sürekli ölçerek ve ölçülen ve hedef sıcaklık arasındaki farkı hesaplayarak çalışır. Fark 1,5 derece C'den (dış oransal bant olarak bilinir) büyük olduğunda kazanı sürekli olarak ateşler. Oda sıcaklığı, oda termostatınızda seçtiğiniz ayar noktasının 1,5 derecesine ulaştığında, cihazdaki TPI yazılımı
    termostat devreye girer. Ayarlanan sıcaklığa ulaşmak ve korumak için kazanın ne kadar süre ateşlenmesi gerektiğini hesapladığı bir dizi hesaplama gerçekleştirir. Hesaplama, kontrolörün yerleştirildiği odanın önceden öğrenilmiş karakteristiklerine ve ölçülen geçerli sıcaklığa dayanır. Kazanın bu 'akıllı' ateşlenmesi, kazanın
    ayarlanan sıcaklığa ulaşmak ve artık değil, böylece enerji verimliliğini arttırmak.

Ne fark edebilirsiniz:
    -Normal işlemlerde, ısıtma sisteminizin çalışması konusunda herhangi bir fark görmezsiniz. Dikkatlice dinlerseniz, kazan sıcaklığını doğru sıcaklığa yaklaştıkça daha kısa ve daha kısa süreler boyunca duyabilirsiniz. Oda ayar noktasına ulaşıldığında, sıcaklığı korumak için kazanın kısa süreliğine fi kırmızı olduğunu göreceksiniz. Termostat, odanın ısısını kaybetme hızını hesaplar ve buna karşı koymak için gereken kesin miktarı tamamlar. İlk olarak ayar noktasına ulaştığında normalde yaklaşık 0,5 derecelik bir aşma olur. Bunun nedeni, termostatın ayar noktasına mümkün olduğunca çabuk ulaşmaya çalışmasıdır, bundan sonra tam olarak ayar noktasına yerleşmelidir. Termostat, ilk çalışma haftasında odanın ısı kaybı özelliklerini öğrenir ve bu süre zarfında ilk aşamanın daha yüksek olduğunu görürsünüz. Hızla özellikleri öğrenecek ve daha doğru hale gelecektir.

Bu neden TPI olmayan termostatlardan farklı?
    -TPI olmayan termostatlarda (genellikle daha eski cihazlar), kazan
    ayar noktasını geçene kadar sürekli ateş edin ve ardından
    sıcaklık, kazanın ayarlanan ateşleme noktasının altında belirtilen bir miktara düşer. Bu, daha fazla sıcaklık dalgalanması ve konfor seviyelerinizin daha az kontrolünü sağlar.

TPI bana ne gibi avantajlar sağlıyor?
    - Kazanınız konfor seviyelerinizi korumak için daha hızlı çalıştığı için, bu seviyelerin dönem boyunca korunabileceğinden emin olabilirsiniz veya o noktanın altına düşmeyeceğiniz bilgisiyle güvenli bir şekilde daha düşük bir konfor seviyesi ayarlayabilirsiniz. - böylece enerji tasarrufu sağlarsınız. Bir derecelik bir düşüş bile yakıt faturanızı etkileyecektir.

-Bir TPI termostatı takılarak, kazan verimliliği arttırılır, TACMA testleri, sabit durum koşullarında bunun% 10'a kadar olabileceğini gösterir. Bu mevsimsel ve operasyonel kayıplarla azalacaktır. Buna ek olarak, kontrol çok daha doğru olduğundan, ayar noktası konfor kaybı olmadan azaltılabilir ve ekstra tasarruf sağlar.

• chemsul kullanıcısına yanıt
    Hocam klavuza göre benim anladığım optimizasyon auto mod da yani program saatli kullanırsak fakat ben manuel modda sabit derecede tutuyorum. Fakat ben manuel bile kullansam optimizasyonu aktif mi etmem gerekiyor. Kısacası şu an optimizasyon kapalıyken tpi yani öğrenme modu hem manuel hem auto da kapalı mı oluyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemone_2 -- 9 Ocak 2020; 17:22:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemone_2

Hocam klavuza göre benim anladığım optimizasyon auto mod da yani program saatli kullanırsak fakat ben manuel modda sabit derecede tutuyorum. Fakat ben manuel bile kullansam optimizasyonu aktif mi etmem gerekiyor. Kısacası şu an optimizasyon kapalıyken tpi yani öğrenme modu hem manuel hem auto da kapalı mı oluyor?
    t3r nin klavuzunda ;

Optimizasyon;
    Termostatınız, uygun konfor seviyelerini korurken enerji tasarrufu sağlamayı amaçlayan optimizasyon
    işlevlerine sahiptir. Termostatta, bir optimizasyon süresi ayarlanmışsa görüntülenir. Varsayılan olarak
    optimizasyon devre dışıdır; nasıl etkinleştirileceğiyle ilgili olarak kurulum kılavuzundaki talimatlara bakın.
    • Optimum Başlatma evinizin ayarlanan sıcaklığa ulaşmasının ne kadar sürdüğünü öğrenir
    ve daha sonra, programlanan zamanda bu sıcaklığa ulaşmak için ısıtmayı biraz daha erken açar.
    • Gecikmeli Başlatma ayarlanan sıcaklık ile oda sıcaklığı arasındaki farka bağlı
    olarak ısıtma başlangıcını biraz geciktirip enerji tasarrufu sağlar. Bu sıcaklıklar
    birbirine ne kadar yakınsa, başlangıcı o kadar fazla geciktirecektir.
    • Optimum Durdurma programlanan zamandan biraz daha önce kapatarak
    enerji tasarrufu sağlar. Eviniz uygun sıcaklığa erişiyorsa, sıcaklık üzerindeki
    etkiyi fark etmezsiniz, ancak yakıt faturanızda bir fark görebilirsiniz.

Burada auto yada manuel mod belirtmiyor. En iyisi siz kafanızdaki honeywell türkiye destek hattına sorabilirsiniz Bende 2 günlük kullanıcıyım , sizin gibi kafamdaki sorularla birlikte vakit buldukça araştırıp daha iyi anlamaya çalışıyorum.

• cemone_2 C kullanıcısına yanıt
    Auto veya manuel de kullansanız Öğrenme moduna müdahele edemezsiniz kafanızı karıştırmayın. Op 8 parametre istediğiniz sıcaklığa ulaşmak için kombiyi daha erken bir saatte çalıştırmaya yarar yani ayarladığınız saatte tam istediğiniz derece de olur. Bunun yerine 30 dk önce ye ayarlayın zamanı yetmezse arttırırsınız zaman programlı kullanmak istediğinizde

• takıntım kullanıcısına yanıt
    O zaman dediğim dğru benim cihaz bosch tr36rf yani honeywell cmt727 desek yeri fakat parametre ayarlarına girdiğimde 8:OP yi bulamadım?

Bu arada 10 dk 1 dk atesleme yapıyor cihaz fakat bunu en etkili ve tasarruf acısından 20 dk 2 dk gibi veya 20 dk da 1 dk gibi yapmak mı daha mantıklı? Yoksa kendi ayarı iyi mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemone_2 -- 9 Ocak 2020; 17:52:17 >
  • cemone_2 C kullanıcısına yanıt
    Çok takılmayın ihtiyaç varsa 1 dk çalışır 2 dk çalışır ihtiyacı kadar çalışır. Tr36 da op 8 gizlidir yani müdahele edemezsiniz.çok sık devreye girmesin uzak peteğe de sıcak su ulaşsın derseniz 2 dk çalışma zamanı yapabilirsiniz tüketim fark etmiyor geçen sene denemiştim

• takıntım kullanıcısına yanıt
    Tamamdır hocam teşekkürler en iyisi kendi haline bırakmak :)

• quote:

Orijinalden alıntı: takıntım

Auto veya manuel de kullansanız Öğrenme moduna müdahele edemezsiniz kafanızı karıştırmayın. Op 8 parametre istediğiniz sıcaklığa ulaşmak için kombiyi daha erken bir saatte çalıştırmaya yarar yani ayarladığınız saatte tam istediğiniz derece de olur. Bunun yerine 30 dk önce ye ayarlayın zamanı yetmezse arttırırsınız zaman programlı kullanmak istediğinizde
    Bu daha doğru anlaşılan .TPI sürekli açık o zaman. Mantıklısıda bu zaten. Optimizasyon ile TPI aynı kavram değil. Yalnız honeywell türkiyedeki teknik servisin bunu yanlış bilmeside garip
  • chemsul kullanıcısına yanıt
    Yani hocam bende öyle biliyordum sürekli açık en güzel olayı ılık petek zaten petekler soğumuyor böylece evi de sıcaklıkta dengede tutuyor öbür türlü olsa evin sıcaklığında dalgalanmalar olurdu. Zaten duruma göre 10 dk 1 dk çalışıyor sanırsam duruma göre de daha fazla çalışıyor anladığım kadarıyla optimizasyon daha farklı birşey ki arkadaş üstte ne olduğunu belirtmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemone_2 -- 9 Ocak 2020; 18:17:53 >
  • T3R için Honeywell Türkiye destek hattı (eposta ile iletişime geçmiştim) üründe ücretsiz kurulum olmadığını paylaştı. Bu durumda iş başa düştü :) Alacak arkadaşların bilgisine, modeli servisler de tanımıyor belki kablosuz diyerek ücretsiz montaj yaptıranlar olabilir
  • Apple internet sitesinden Netatmo oda termostatı alan arkadaş var mı hiç?
    Evde internet var ama HomeKit felan yok.
    İphone ile bu termostatı kullanabilir miyim?

• Hocam ben android ile kullanıyorum. Appstore dan aldım.
    Homekit olması gerektiğini düşünmüyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bosch cr 10 termostatta bu ayar ne işe yarar ?

Ayar karakteristiği (tepki hızı)
    2: 2K P aralığı = Hızlı tepki
    3: 3K P aralığı = Orta tepki
    4: 4K P aralığı = Yavaş tepki

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pedimento

Hocam ben android ile kullanıyorum. Appstore dan aldım.
    Homekit olması gerektiğini düşünmüyorum.
    kutudan neler cikiyor? zahmet olmaz ise foto gonderebilir misiniz?
  • Pedimento kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim.
    Bencede HomeKit olması gerekmiyor.

Dün Apple internet sitesinden aldığım numara ile müşteri hizmetlerini aradım. Galiba bilgisiz bir çalışana denk geldim. Evde HomeKit olması gerektiğini, eğer yoksa iPhone ile uzaktan erişim sağlayamazsınız dedi. Bence bilgisi yoktu.
    Birde bir yıl garanti verdiklerini söyledi.

• Kutudan cikanlarin hepsi kullanımda sadece duvara montaj aparatı kutuda. Homekit gibi birşey var mı derseniz yok. Röle, kablo ve termostat çıkıyor o kadar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yigitozcan

T3R için Honeywell Türkiye destek hattı (eposta ile iletişime geçmiştim) üründe ücretsiz kurulum olmadığını paylaştı. Bu durumda iş başa düştü :) Alacak arkadaşların bilgisine, modeli servisler de tanımıyor belki kablosuz diyerek ücretsiz montaj yaptıranlar olabilir
    Bende mail attım,

Sayın kullanıcımız,

Honeywell Home ürünlerinin üreticisi, Bilgi Hattı olan Resideo'yu Teknik Destek ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.
    Lütfen dosya numaranızı not ediniz:

Elbette ki ilk montajini ucretsiz olarak yapilacaktir. Bana adres bilgilerinizi verirseniz, yakininizda olan bir servis ile irtibata gececegiz. Sonra iletisim bilgilerini sizinle paylasip tek yapmaniz gereken, randevu almak olacaktir.

Herhangi bir konuda tekrar desteğe ihtiyacınız olduğunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımla,
    Gizem Akyazi

Müşteri Hizmetleri ekibi
    Resideo Honeywell Home

Office: +90 216 663 6033
    Müşteri Hizmetleri: +90 850 211 44 66
    Email: destek.home@honeywellhome.com
    WWW: https://ev.honeywellhome.com.tr/

Sonrasında adres bilgimi paylaşım ve bana ilgili servis bilgilerini verdiler, ben gerek görmedim ve kendim kurdum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chemsul -- 9 Ocak 2020; 20:48:47 >

• Kombi marka modelim : Baymak Dolcevita Fellice 310
    Yaşadığım şehir : Kars
    Kablosuz oda termostadı olmayı düşünüyorum kiracı olduğum için baymak almak istemiyorum.
    Çıktığım zaman alıp götürmek ve her kombiye uysun diye bana kurulumu kolay ve hassasiyeti yüksek program ayarlı olursa iyi olur ama olmasada olur fiyat performans odaklı bir marka model önerebilir misiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • turusan kullanıcısına yanıt
    hasanemmi nickli arkadaşın üretimi san-tek
  • 
Sayfa: önceki 259260261262263
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.