Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

ODA TERMOSTATI SEÇİMİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: zabidor Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 4 Misafir Kullanıcı, 4 Masaüstü Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı ( 1 Mobil Cihaz )
5.089
Cevap
106
Favori
325.262
Tıklama
Giriş
    130 Mesaj

Ben sıcağı seviyorum termostatı 24 e ayarlıyorum kombi yoğuşmalı olduğu için kazan sıcaklığını 50 yapıyorum ve termostat kombiye çalış komutu gönderdiği zaman oda ısısı 23 dereceye gelince kombi daha 50 dereceye gelmeden kombiyi durduruyor ve daha sonra 1 veya 2 dakikalık çalışmalarla bu böyle devam ediyor termostatın bağlantısını ben kendim yaptım acaba yanlış bağlantı mı yaptım diye bağlantıları kontrol ettim ve bir sorun bulamadım sanırım termostatın öğrenme modu var ve ben bu modu hiç sevmedim oda ısısını istenilen seviyeye getirene kadar cok kısa aralıklarla kombiyi çalıştırıp durduruyor sevmediğim çalışma sekli böyle.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    hasanemmii kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2465 Mesaj

Anladım.
    Set değerinin 1,5 derece altına kadar devamlı çalışır.
    Daha sonra dur kalklarla sete getirip sabit tutmaya uğraşır.
    Maalesef çalışma sistemi bu.

Menü içinde bir saatte kaç kez çalışmasını istediğinizi seçebiliyorsunuz.
    Oda sıcaklığını set değerinde tutmak için TPI yazılımı kullanır.
    Bir çok kişi bundan memnun.
    Siz değilseniz menüye girin saatlik çalışma sayısını 3 yapın.
    Sete ulaştıktan sonra 20dk da bir devreye girer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 29 Aralık 2018; 21:30:3 >
    |
    |
    tkpn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hasan hocam malesef benim kullandığım model yuvarlak olanlardan yani bir menüsü varmı bilmiyorum fiziksel bir tuşu falan yok ben bu termostatı satmaya kararlıyım öğrenme modu olsun diyen arkadaşlar varsa aldığım fiyattan daha düşük bir fiyata vereceğim

|
    |
  • Yarbay
    2465 Mesaj

Yuvarlakları ben de bilmiyorum.

CMT serisi sandım.

Satılır.
    |
    |
    Honeywell marka tpi algoritmalı satılık oda termostatı aldığım fiyattan daha düşük bir fiyata vereceğim 1 adet Dijital Termostat (T87RF2025)

1 adet Röle Kutusu (BDR91)

Sadece internet ağ modülü yok ben bu sekilde istediğim için honeywell bana bu sekilde gönderdi ben program yapmak istemediğim için böyle aldım .

|
    |

• Teğmen
    130 Mesaj

Hasan hocam eğer ben bu termostati satabilirsen general ht250 almayı düşünüyorum veya sizin onerebileceğiniz bir marka varmı sizin cihaz aslında cok iyi ama ondada daima bir pirize ihtiyaç var

|
    |
  • Çavuş
    87 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı:

Arkadaşım 3 derecelik fark çok değilmi. Soğuyan binayı tekrar ısıtmak için daha fazla yakıt harcarsın

Alıntıları Göster
    Peki sizin öneriniz nedir sabah 6 da evden çıkıyorum akşam 6 da geliyorum çıkarken 19 yapıp gelince 21 veya 22 yapıorum gunde 10-12metrekup gaz yakıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

quote:

Orijinalden alıntı: hasanemmii

Modülasyonlu OT.

Modülasyonlularda hassasiyet değeri kullanılmaz.

Set değerinde sabit tutmak için alev boyunu değiştirir.

Seti geçerse kombiyi kapatır.

Başka bir termometre ile yanyana koyup sıcaklığı takip edin bakalım.

Gerçekte değişiklik ne kadar oluyor.

Alıntıları Göster
    Modulasyonlu o.t kullanıyorum mesela kazan şu an 80 c de ayarlı ot ise 21 kombiye baktıgımda 58 - 60c ye kadar suyu ıaıtıyor ot hep 21 hiç degişmiyor. Medisana adında bir termometre aldım ölçüm için oda hep 20.8 gösterio hiç değişmiyo

Dış hava sıcaklıgı gece 8 c gunduz 13 - 15 dereceye kadar çıkıyyor ben gunde 12 metrekup civarı gaz harcıyorum adanada ot yi 23c yapmam batarım sanırım

Yani nerde yanlış yapıyorum anlamadım acaba evden çıkarken 19c ye susurup gelince 21 c ye çıkarmakmı yanlış çözemedim

Bide bu ot denen zımbırtı modulasyon yapıomu onuda anlamadım bunun parametreleri falanmı var degişmesi gereken acaba

Son olarak gecen gun ot yi 22 dereceye ayarladı. Sonra yatarken 21 e dusurdum en az yaktıgı bu oldu

ı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ersinsen30 -- 29 Aralık 2018; 23:11:48 >
    |
    |
    Bahsedilenler: hasanemmii

• Çavuş
    87 Mesaj

Bide aklıma şu geldi kombiyi 50c yasam ot 22 de sabit kalsa hiç oynamasam kombiyi çok yormuş olur uyum ve oda sıcaklıgını 22c ye çıkarabilirmi acaba

|
    |
    Bahsedilenler: hasanemmii

Kombi ayarını 50 de yapsanız 40 da yapsanız modülasyonlu ot kullanıyorsanız kafasına göre değiştirecektir.

Sabit 22 yapın bırakın bence daha iyi olacak.

Adanada bu kadar gaz tüketilmez.
    |
    |
    ersinsen30 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    quote:

Orijinalden alıntı: tkpn

Hasan hocam eğer ben bu termostati satabilirsen general ht250 almayı düşünüyorum veya sizin onerebileceğiniz bir marka varmı sizin cihaz aslında cok iyi ama ondada daima bir pirize ihtiyaç var

Alıntıları Göster
    Tercih sizin.

Fiyat yüksek olduğundan önerebileceğim kablosuz yok gibi bir şey.

Kablolu almanızı öneririm.

Örneğin Siemens rev24
    |
    |

bence direk hocamın cihazı al bende sizin gibi macera aradım sırf pilli diye abuk subuk 2 tane cihaz kullandım sonunda santek ile huzura tasarrufa ve konfora vardık.yine de siz bilirsiniz priz olayı tv ünitesi yada güzel bir kablo kanalı kapı pervazı ile kamufulaj edilebiliyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Hocam, honeywell cmt727 nin oda termostatı ayarlarinda oransal bant genişliği (1,6°ve 3° ) ve sıcaklık aralığı (-3/+3 ) var. Bunları hangi mantığa göre ayarlamak gerek? Sizin ayarlarınız kaçta? Ayrıca "sistem ayarları" kısmında yaptığınız bir değişiklik var mı? Teşekkürler.

|
    |
    Bahsedilenler: Cloud Nine
  • Binbaşı
    1561 Mesaj
    Konuyu epey geriden okudum. Kombim Bosch Condens 2000 W

Honeywell Y87RF2008 modülasyonlu termostat kullanıyorum. Alalı 6 gün oldu. Bir arkadaş modülasyonlunun sürekli pompayı çalıştıracağından ileride arıza yapabileceğini yazmış ne kadar doğru bilmiyorum. Konfor açısından çok memnunum. Aklımda hep Honeywell CMT727 var TPI algoritmasıyla konfor sağlayacağını düşünüyorum. İleride ev veya kombi değişiminde on/off olması avantaj. Bir de San-Tek aklımı çeldi. Görsellik de önemli ama özellikleri çok güzel tek dezavantajı nakit ödemek. 8 gün daha iade sürem var ve bu 8 günde CMT727 mi SAN-TEK mi alacağıma karar vereceğim.

|
    |

Digiturk Sporun ve Filmin Yıldızı Panasonic NeoPlasma 42GW30
  • Onbaşı
    22 Mesaj

Merhaba. Benim ot honeywell cmt727. Ot 22 gösterirken oda sıcaklığı 19 civarı. servis menüsüne girdim ancak -3 mü yapacağım +3 mü? Teşekkürler.

|
    |
    osenemoglu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    9063 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: MR_10

Hocam, honeywell cmt727 nin oda termostatı ayarlarinda oransal bant genişliği (1,6°ve 3° ) ve sıcaklık aralığı (-3/+3 ) var. Bunları hangi mantığa göre ayarlamak gerek? Sizin ayarlarınız kaçta? Ayrıca "sistem ayarları" kısmında yaptığınız bir değişiklik var mı? Teşekkürler.
    Hocam sicaklik araligi bildiğimiz kalibrasyon.

Oransal bant genişliği; mesela oda sıcaklığı 20. Siz 23 set ettiniz. Oransal bantta 1.5 ise 20 de calis komutu verir 21.5C'de oransal banta girer. 20 C'den 21,5C'ye kadar araliksiz kombiyi calistirir hic durdurmadan. Oransal banda girdiginde yani ev 21,5'e ulaştığında hedefe gelene kadar calismasini duzenler yani dur-kalk şeklinde.

Sistem ayarlarini pek kurcalamayin.

Otomatik saat degisimini kapatabilirsiniz.

Optimizasyonu acabilirsiniz isterseniz. Program saatinda degilde, program baslama itibariyle istenilen sıcaklık hazir olur.

Döngü kontrolünü ayarlayabilirsiniz. 3,6,9,12 gibi.

Fabrika cikisi 6 dir yani 1 saatte kombiyi 6 kere kontrol eder ihtiyaç varsa 10 dakikada kombiyi o anki ihtiyaca gore kac dakika çalıştıracagina karar verir.

12 secerseniz 5 dakikada sistemi kontrol edecektir. Ama bu demek degildir ki 5 dakikada bi kombiyi acacak. Sadece her 5 dakikada isinma-soguma surelerini kontrol edecek ihtiyaç varsa ona gore çalıştıracak. 3'u seçerseniz 20 dakikada bir kombiyi kontrol edecek. 20 dakikada yine isinma-soguma surelerine göre devreye girecektir.

Pompa egzersizi var mesela.

Siz diyelim evde değilsiniz cikarken off konumuna aldiniz. Bu seçenek aktif ise her saatte 1 yada 2 dakika kombiyi çalıştıracaktir. Donma koruması bir nevi.

Minumum acik sure 1,2,3,4,5 olarak ayarlanabilir.

Fabrika ayari 1'dir.

Dongu 6 seciliyse en az 1 dakika calisacaktir.

Acik sure 5 seciliyse 10 dakikada 1 değilde 15 dakikada bir devreye girip en az 5 dakika calisacaktir. Yani yine isinma-soguma surelerine gore calisacak.

Olay tamamen matematiksel, turevsel-integral-oransal olaral gerçekleşiyor.

Fabrika ayarlarinda kalsin bu ayarlar kafaniz karışmasın.

|
    |

• Yarbay
    9063 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: MR_10

Merhaba. Benim ot honeywell cmt727. Ot 22 gösterirken oda sıcaklığı 19 civarı. servis menüsüne girdim ancak -3 mü yapacağım +3 mü? Teşekkürler.

Alıntıları Göster
    Termostat tam olarak nerede konumlu?

-3 yapip termostat ekraninda 19'u gormeniz gerek.

-3C'lik sapma cok fazla.

Termostati koydugnuz yer petege cokmu yakin yada herhangi bir ısı yayan alete?

Sıcaklığı 22C olcup kombiyi kapatıyor. Ama aslinda ev 19. Bu durumda dedigim gibi ısı yayan bir cihaza yakın tahminlerime gore?

• Onbaşı
    22 Mesaj

Cevaplarınız için tekrar teşekkürler hocam.

Ev yerden ısıtma, dubleks, yalıtımlı. Pen ler biraz ayarsiz, ilk kışım. Kombi dışarıdaydı. Yeni cam balkon yaptırdım. Kollektör den giden borular dışarıda kalıyordu. Şimdi sıkıntı yok. Ot u sıfırlayıp, roleye tekrar tanımladım. Balkon mutfağa ait. Yan oda da salon var ve ısı yayabilecek bir ünite yok. Ot da salonda. Ot u üst katta hiç denemedim.

|
    |
    Cloud Nine kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    9063 Mesaj
    Yerden isitmada ben termostati pek gerekli görmüyorum aslinda.

Yerden ısıtma demek düşük sıcaklıklarda isinma demek.

Termostati iptal edip 36-37 kazan sıcaklığında kombiyi calistirip sicakligi ve sayaci kontrol ettiniz mi bunu denediniz mi hic?

Bir deneseniz tuketimi not etseniz birde termostatli deneyip not etseniz karsilastirsaniz nasil olur?

Geçen ay ilk faturam 26 günlük 209 m3 325 tl. İl İzmir, kombi 36-37°. Şu an ot la 22 günlük 217 m3 teyim. Ve ot suz daha konforlu ısınıyordum sanki. Tespitleriniz çok doğru ve yerinde. Çok teşekkür ederim yardımlarınız ve cevaplarınız için... iyi geceler dilerim.

|
    |
    Cloud Nine kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
HızlıCevap
Reklamlar
SEO
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
haberler
Mobilya Takımları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,594
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.