Şimdi Ara

ODA TERMOSTATI SEÇİMİ (230. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.680
Cevap
153
Favori
359.940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 228229230231232
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İzolasyon durumunuz nedir, termostadi servis mi bağladı yoksa siz mi bağladıniz, modülasyonu ot ler aslında kazan sıcaklığını evin ihtiyacına göre belirliyor, bunun yanında dur/kalk yapsa da kombi genellikle hep minimum isil güçte devreye giriyor, en azından benimki oyle

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • DOSTLAR YENİ KOMBİ ALDIM VAİLLANT ECEOTECH PLUS 236/5 VE AYNI GÜN VRT 35F MODELİ TAKILDI ANCAK MEMNUN KALMADIM HAFTAYA İADE EDİCEM EVİMDE WİFİ YOK PEKTE UZAKTAN KONTROLLÜ KULLANMAYI DÜŞÜNMÜYORUM ACABA HONEYWELL MARKASINDA CMT 727 ve 2008 ARASINDA KALDIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM İRKA SİTESİNDE FAZLA Bİ FİYAT FARKI YOK ARALARINDA BİRDE İÇERİDEN KABLOSU DIŞARIYA ÇEKİLDİ ESKİ TERMOSTATIN ACABA DİREK UÇLARINI YENİYE BAĞLAYABİLİRMİYİM KUTUPLARINI ??

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • _TUTANKHAMUN_ kullanıcısına yanıt
    Cmy727 on off
    2008 molusayonlu dur
    Bu ikisi aynı yere bağlanmaz onun için önceki ot on off mu Modülasyonlumu bilmemiz Lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: _TUTANKHAMUN_

DOSTLAR YENİ KOMBİ ALDIM VAİLLANT ECEOTECH PLUS 236/5 VE AYNI GÜN VRT 35F MODELİ TAKILDI ANCAK MEMNUN KALMADIM HAFTAYA İADE EDİCEM EVİMDE WİFİ YOK PEKTE UZAKTAN KONTROLLÜ KULLANMAYI DÜŞÜNMÜYORUM ACABA HONEYWELL MARKASINDA CMT 727 ve 2008 ARASINDA KALDIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM İRKA SİTESİNDE FAZLA Bİ FİYAT FARKI YOK ARALARINDA BİRDE İÇERİDEN KABLOSU DIŞARIYA ÇEKİLDİ ESKİ TERMOSTATIN ACABA DİREK UÇLARINI YENİYE BAĞLAYABİLİRMİYİM KUTUPLARINI ??
    Aynı termostattan bende de var pek memnun kalmadım on/off bir termostat.

Yeni alacağınız termostat modulasyonlu olursa aynı kablolar ile çalışmaz.

Yerden ısıtma ise on off olmalı.

•  ODA TERMOSTATI SEÇİMİ

Merhaba ustam babamlara oda termostatı alacağız,sanırım sizin üretiminiz olan bir ürün varmış.

6 petek +havlupan 100 m2 ev Bölge olarak Marmara Kocaelinin yüksek kesimi.

• myctapha kullanıcısına yanıt
    on off modülasyonsuz bi termostat üzerindeki şu an

Cmt727 ı aynı kabloya baglayabilirsiniz

• sanırım honeywell 727 alıcam ancak bu vaillant ilerde bana garanti kısmında kıllık yaparmı bide 6 yıl uzattım bayada para verdim ?

Arıza yaparsa söker eskisini takarsiniz. Aslında kanunen hakları yok ancak firmalar ısrarla kendi ürününü dayatmaya devam ediyor.

• kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Evin yalıtımı çok iyi değil belki ama mesela su an ot 21c kombi 55 dereceye ayarlı ot ye bakıyorum 21c gösterio ama kombi suyu yinede 55c ye çıkarıyor.. Ot hassasiyeti 0.5 derece normalde oda 20.5 e dusunce çaluşması gerekmezmi

• Haftanın her bir gününü ayrı ayrı 5-6 farklı zaman dilimlerine bölüp her bir zaman dilimi için farklı sıcaklık dereceleri atayabilecegim hangi kablosuz termostatlari onerirsiniz? Örneğin;

Pazartesi; Saat 06:00 - 09:00 => 23,5 derece
    09:00 - 17:00 => 22,5 derece
    17:00 - 00:00 => 24,5 derece
    00:00 - 06:00 => 22,5 derece

ve diğer günler için de farklı zaman dilimleri ve farklı dereceler olacak şekilde.

Aynı zamanda programlama yapmadan manuel kullanım imkanı da olan.

Alternatifler: Honeywell CMT727, Siemens Rev 24 Rf, Danfoss TP 5001 RF, Netatmo

• Evin yalıtımı çok iyi değil belki ama mesela su an ot 21c kombi 55 dereceye ayarlı ot ye bakıyorum 21c gösterio ama kombi suyu yinede 55c ye çıkarıyor.. Ot hassasiyeti 0.5 derece normalde oda 20.5 e dusunce çaluşması gerekmezmi

• ersinsen30 E kullanıcısına yanıt
    21 e ayarlı ise 21.5 yapınca durup 20.5 olunca tekrar açar. 50 dereceye ayarlı kombiniz +- marjinj bilmiyorum ancak 55 e çıkması normal. Bir süre sonra da muhtemelen 45 e kadar sönüp sadece sirkülasyon yapabilir.

• mkkabaoglu kullanıcısına yanıt
    Ama oda sıcaklıgı düşmüyor 22c de sabit gösteriyor.. Oda sıcaklıgı sabit kalıncada kombinin suyu 55c ye kadar çıkarması mantıklımı yoksa kendine göre modüle edip atıyorum 50c ye kadar ısıtıp kesmesi gerekmezmi

• quote:

Orijinalden alıntı: ersinsen30

Ama oda sıcaklıgı düşmüyor 22c de sabit gösteriyor.. Oda sıcaklıgı sabit kalıncada kombinin suyu 55c ye kadar çıkarması mantıklımı yoksa kendine göre modüle edip atıyorum 50c ye kadar ısıtıp kesmesi gerekmezmi
    Merhabalar,

İşte anlatmak istediğimde tam buydu.... Her markanın OT ısı algılama ve çalışma algoritmaları birbirlerinden çok ama çok farklı. Bunu sizin gözlemlemeler ile çözmeniz algılamanız gerekmekte.

Daha önce kullandığım 1.Nesil Demirdöküm Exacontrol OT'da da benzer çalışma algoritmasına sahipdi. OT, 0.5C hassasiyetli ve göstergeli idi...

Oda 21C ile 21,4C aralığında olduğunda ekranda halen 21C gösteriyordu, ancak oda 21.5C ulaştığında 21,5C gösteriyordu.
    Oda 21,5C ile 21,9C aralığında olduğunda ekranda halen 21,5C gösteriyordu, ancak oda 22C ulaştığında 22C gösteriyordu.
    ve 0.5C hassasiyetli olduğundan 22,5C'ye kadar kombi çalışmaya devam etmekteydi. 22,5C ulaştığında kapanmakta ve 21,5C'ye kadar çalışmamaktaydı.

Daha sonra kullandığım 2.Nesil Demirdöküm Exacontrol 7R'de ise... OT, 0.5C hassasiyetli ve göstergeli idi...

Oda 21,1C ile 21,5C aralığında olduğunda ekranda halen 21,5C gösteriyordu,
    Oda 21,6C ile 21,9C aralığında olduğunda ekranda halen 22C gösteriyordu,
    Oda 22C'ye kadar kombi çalışmaya devam etmekteydi. 22C ulaştığında kapanmakta ve her 20dk.1 10dk kombi çalışarak 22C'yi sabit tutmak için çalışmamaktaydı.

Dolayısı ile siz konfor ısısını 22C ayarladığınızda ve ekranda 22C gördüğünüzde aslında odanız gerçekten 22C olduğunu göstermemekte olabilir. Odanız 21.6C ile 21.9C arasında olabileceğinden kombiniz halen çalışmaya devam edecektir.

Dediğim gibi her markanın OT ısı algılama ve çalışma algoritmaları birbirlerinden çok ama çok farklı. Bunu sizin gözlemlemeler ile çözmeniz algılamanız ve OT'nı tanımanız gerekmektedir. Hiçbirinin kullanım kılavuzunda OT'larının çalışma algoritmaları ile ilgili bir açıklama bulunmamaktadır.

Umarım bir nebze de olsa size fikir verebilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 16 Aralık 2018; 10:0:19 >

• Şu şekilde anladım yanlısım varsa düzeltin lütfen kombi 55c ot 22c ayarlı varsayalım..ot.0.5 hassasiyet olsun

Ot 22. 5 ye ulaşınca kombiyi durdurur pompa çalışır..

Ot 22 gösterse bile belkide oda henüz 21.6c de bu nedenle kombi çalışmaya devam eder taki22. 4 e kadar ne zamanki22. 5 olur kombi kapanır. Ve beklemeye gecer ot nin algısı 21.5 olunca tekrar kombiyi açar... Fakat bu geçişleri ot üzerinde biz gormeyiz.. Bu şekilde anlıyorum..

Son bi soru denene amaçlu kombiyi 75 c yapsam ot modulasyonlu oldugundan oda sı aklığı 22c ye yaklaştığında kombi susıcaklığını 75 c ye çıkarmamalı dahauygun bi sıcaklıktayken durdurmalı degilmi... Modulasyon mantıgında kombiyi bi ayara getirip ellememek var sonuçta ot yi ayarladıgım degere yaklaştıkça alev boyunu kısmalı yani kombiyi 75c dede olsa suyu o noktaya kadar ısıtmamalı uygun sıcaklıkta kesmeli. Umarım anlatabilmişimdir.. Yardımlarınız için ayrieten teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ersinsen30 -- 16 Aralık 2018; 11:56:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ersinsen30

Şu şekilde anladım yanlısım varsa düzeltin lütfen kombi 55c ot 22c ayarlı varsayalım..ot.0.5 hassasiyet olsun

Ot 22. 5 ye ulaşınca kombiyi durdurur pompa çalışır..

Ot 22 gösterse bile belkide oda henüz 21.6c de bu nedenle kombi çalışmaya devam eder taki22. 4 e kadar ne zamanki22. 5 olur kombi kapanır. Ve beklemeye gecer ot nin algısı 21.5 olunca tekrar kombiyi açar... Fakat bu geçişleri ot üzerinde biz gormeyiz.. Bu şekilde anlıyorum..

Son bi soru denene amaçlu kombiyi 75 c yapsam ot modulasyonlu oldugundan oda sı aklığı 22c ye yaklaştığında kombi susıcaklığını 75 c ye çıkarmamalı dahauygun bi sıcaklıktayken durdurmalı degilmi... Modulasyon mantıgında kombiyi bi ayara getirip ellememek var sonuçta ot yi ayarladıgım degere yaklaştıkça alev boyunu kısmalı yani kombiyi 75c dede olsa suyu o noktaya kadar ısıtmamalı uygun sıcaklıkta kesmeli. Umarım anlatabilmişimdir.. Yardımlarınız için ayrieten teşekkür ederim
    Merhabalar,

Ben piyasada bulununan her marka ve model OT'larının çalışma argoritmalarının birbirinden çok ama çok farklı olduğunu vurguladım.

Örnek olarak da daha önce 11 yıl içerisinde kendi kullandığım 1.ve 2.Nesil Demirdöküm Exacontrol OT'larının çalışma argoritmalarını örnek verdim.

Sizin OT'marka ve modeli nedir bilemiyorum ama sizin OT'nın çalışma argoritması illaki benim verdiğim örnek gibidir anlamına gelmemeli.

Kombi ile OT'nın nasıl çalışma ve argoritmaya sahip olduğunu ancak siz gözlemleme yaparak anlayabilirsiniz.

Ben 11 yıl içerisinde OT ile birlikte yanına farklı bir ısı ölçer de koyarak, kombi ile pekçok deneme ve gözlem yaparak tecrübe sahibi oldum.

Son sorunuza cevap ise; evet konfor ısınız 22C ve kombi tesisat su çıkışınız 75C olduğunda oda sıcaklığınız, hedef konfor ısıya yaklaştıkca, kombi alev modunu daha düşürerek çalışmaya devam etmesi gerekmektedir.

İlkönce siz OT'nızın doğru ısı ölçüp ölçmediğini kontrol edin. OT yanına güvendiğiniz başka bir ısı ölçer daha koyun ve gözlemleyin. Var ise OT'nızın kalibrasyon özelliği, kullanarak OT'nızın doğru ısı ölçmesini sağlayın.

Teşekkürler,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 16 Aralık 2018; 12:39:24 >

• Bende de buderus gb 062 ye bağlı buderus rc 150 var. Termostat 22.5 dereceye ayarlı iken kombi çalışıyor ve 22.5 te duruyor bazen 10 dk bazen 30 dk sonra termostat üzerinde oda ısısı hala 22.5 iken tekrar çalışıyor bir süre çalıştıktan sonra oda sıcaklığı hala 22.5 iken duruyor. Döngü bu şekilde devam ediyor. Termostat hassasiyeti 0.5 derece ama kombi 22.5 de durup 22 de tekrar başlamıyor. Sürekli arara vererek 22.5 te sabit tutuyor. Bu normal mi. Daha bir gündür kullanıyorum çok yeni kombi yeni açıldı.

• halilcc kullanıcısına yanıt
    Buderus ve Bosch'un modulasyonlu OT ları bu şekilde çalışır. OT üzerinde ayarlanan ısının altına düştüğünü görmezsiniz. İlginç bir algoritmaları var, Isı kaybı durumuna göre çok değişken davranabiliyor, Isı kaybı çoksa maksimum kazan sıcaklığında uzun süre yakabildiği gibi ısı kaybı az ise 1 dk lık bir süre için bile brülörü açıp kapattığı oluyor, saatlerce oda ısısındaki suyu dolandırıp durduğu oluyor. Oda ısınız sabit ise kafaya takmayın, Sadece bazen 1 dk çalışıp 3 dk dinlenme periyodu olabiliyor ki bu olmasın diye 2. düzlem ayarından brülörün tekrar devreye girme süresini uzatabilirsiniz.
  • 
Sayfa: önceki 228229230231232
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.