Şimdi Ara

ODA TERMOSTATI SEÇİMİ (187. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.680
Cevap
153
Favori
359.940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 185186187188189
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: myctapha

quote:

Orijinalden alıntı: karaelmaslim

A-Evi hızlıca ısıtıp, kombinin kısa süre yanması ve ardından set değerin altına düşmesi

B-Evi kısık ateşte yavaş yavaş ısıtıp ardından set değerin altına düşmesi

Tüm yorumları okudum ama hangisinin daha az tükettiğini anlamadım 😂🤣 Üstadlar da tam açıklamamış.

Bende B geçerli her ikisini de denedim düşük sıcaklıkta çok çalışmayla daha az yaktı Daikin santek kombinasyonuyla

Bence birkaç gün değiştirerek tekrar tekrar sonuç almak lazım.
    Sonucun A çıkması lazım. A çıkmalı Mustafa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 10 Ocak 2018; 19:40:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Baba01033

Arkadaşlar merhaba,
    Bosch Cr10 OT kullanmaktayım,
    Bosch CR10 da öğrenme modu var mı acaba?
    Şimdiden teşekkürler...@hasanemmii @hasanemmi

Modülasyonlu ot ler için öğrenme modu söz konusu değil.
    Isı talebine göre zaten alev boyunu değiştirmektedir.
    Bir şey öğrenmesine gerek yok.

On/off ların öğrenme modu olanlar ise, kombiyi ne zaman çalıştırıp ne zaman kapatacağını öğrenerek sıcaklık dalgalanmasını sınırlamaya çalışır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 10 Ocak 2018; 19:48:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasanemmii

quote:

Orijinalden alıntı: myctapha

quote:

Orijinalden alıntı: karaelmaslim

A-Evi hızlıca ısıtıp, kombinin kısa süre yanması ve ardından set değerin altına düşmesi

B-Evi kısık ateşte yavaş yavaş ısıtıp ardından set değerin altına düşmesi

Tüm yorumları okudum ama hangisinin daha az tükettiğini anlamadım &#128514;&#129315; Üstadlar da tam açıklamamış.

Bende B geçerli her ikisini de denedim düşük sıcaklıkta çok çalışmayla daha az yaktı Daikin santek kombinasyonuyla

Bence birkaç gün değiştirerek tekrar tekrar sonuç almak lazım.
    Sonucun A çıkması lazım. A çıkmalı Mustafa.

Hasan hocam farklı zamanlarda 2 sefer denedim aynı sonuç çıktı ama sizin için bu sefer daha uzun süre deneyim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hasan Hocam çok teşekkür ederim...@hasanemmii
  • ben hep 55 derede kullandım
    bu arada reğlaj da yaptım
    ama merak ettiğim senin oda scaıklıkları nasıl program mı yaptın ?
    kaç derece oluyor ev ?
  • Diğer tarafta yazdım ama yanıt alamadım. Nerede o eski forumlar :))) Buraya da yazayım:

Arkadaşlar Honeywell kablosuz akıllı oda termostatını ECA Confeo Plus ile kullanan var mı? Yorumları nelerdir? Bir de bu üründe kumanda üzerinden kombiyi tamamen kapatabiliyor muyuz evden çıkarken mesela?
  • Kombici_Olduk K kullanıcısına yanıt
    Evet şuan programlı olarak çalışıyor, odalar arası sıcaklık farkı en fazla 1 derece.
    Zaten en soğuk olan oda ve en sıcak olan odanın farkı bu, şuan için gayet güzel gidiyor.
    Program kaça ayarlı ise o derece oluyor, sıkıntı yok ama en düşük 21.5 en yüksek 22 ye ayarlı.
  • Merhaba arkadaşlar.

Evimdeki Viessman vitodens 100 için kablosuz oda termostatı bakıyorum. Viessman ın kendi vitotrol kablosuzları çok pahalı. Bence gereksi yere o kadar parayı vermek istemiyorum.

Bana vitodens 100 için uygun fiyatlı ve kaliteli kablosuz oda termostatı önerebilirmisiniz acaba?

Teşekkürler

• corde C kullanıcısına yanıt
    Merhaba ben honeywell kullanıyorum şuan bir sorun yok kombi sizinkiyle aynı
  • corde C kullanıcısına yanıt
    San-Tek güzel bir ürün, mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.
    https://forum.donanimhaber.com/getQuotes_ajax.asp?rd=yes&t=129793710
  • erkanuzum E kullanıcısına yanıt
    Merhabalar tekrar. Bende biraz araştırdım ve n11 den indirim kuponu kullanarak honeywell dt92 kablosuz modelini 358 TL ye siparişini verdim.

• Hocam, verdiğiniz link çalışmıyor. Ayrıca honeywell siparişini geçtim. Tekrar ilgi için teşekkürler.

• bosch condens 2500 ile cr 10 oda termostatı kullanıyorum
    kazan suyu sıcaklığı 55 derece
    modülasyonlu oda termostatı kullanıyorum sistem otomatik işliyor diye biliyorum
    55 dereceyi düşürmeme gerek var mı?
    javascript:;birde gece yatarken termostatı 21 dereceye indiriyorum sabah kalktığımda 23 dereceye çıkarıyorum
    bazı arkadaşlar dereceyi hiç değiştirmemenin daha tasarruflu olacağını yazmışlar
    hangi yöntem daha doğru?
  • Honeywell cm727'nin şöyle bir sorunu var, en azından benim kullandığım ürünün. Termostatı 22.5 dereceye ayarlıyorum, ev 23 derece oluyor termostat hala kombiyi yakıp söndürmeye devam ediyor ara ara ve ne zaman ev 23.5 derece oluyor termostattaki alev sembolü gidiyor ve kombiyi komple kapatıyor. Normalde ayarlanan dereceye gelince kapatması ve 0.1 derece düşünce çalışması gerekir, ama bizimkisi 1 derece geçene kadar çalışıyor. Bu sorunla ilgili bilgisi olan, daha önce yaşayan arkadaşlar var mıdır ? Honeywell ile görüştüm bir sebep bulamadılar fabrika ayarlarını sıfırlatmak ile yetindiler. Şimdiden teşekkürler.
  • TürkünYıldızı T kullanıcısına yanıt
    Bir süre daha kontrol ederek kullanmaya devam edin.
    TPI modu yakma kapama süresini öğrenmeye çalışıyor.
    Bu dalgalanma gitgide azalması gerekir.

Sizin bahsettiğiniz çalışma şekli, standart ot çalışma şeklidir.
    Öğrenme modu veya TPI modu olanların çalışması farklıdır.
    Dalgalanmayı sabit tutacak şekilde çalışırlar.

Ha derseniz ki bu öğrenemiyor ona diyecek sözüm yok.
    Sanırım TPI modunu kapatma seçeneği de yok bu ot de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 13 Ocak 2018; 21:57:20 >
  • hasanemmii kullanıcısına yanıt
    yaklaşık 40 gündür kullanıyoruz geldiği ilk günden beri böyle çalışıyor. max 15 gün olarak biliyorum öğrenme süresini bu onuda aştı malesef. Firmanın kendisi de bilmiyor ne yapılabileceğini
  • Merhaba arkadaşlar. Yokluğumda ki 3 ayda 36 sayfa daha konu ilerlemiş dolayisiyla tum mesajlari okumadım henüz. Beni hatırlayanlar şöyle hatırlayabilir. Santek ot almıştım, evimin 3 boyutlu krokisini buraya eklemiştim ve bazı günlük testler yapıyordum ki ne yazık ki hepsi yarim kaldı, ve kayıt yaptığım bilgisayarım da artık yok. Neyse bir sıkıntı yok çok şükür. Tekrar evimdeyim.

Bu esnada mesaj atanlar, soru soranlar olmuş.

Karsilastirmali test degerlerim kayip olsa da kisaca gözlemlerimi burdan ileteyim.

Arkadaşlar öncelikle bir insan günde 20 kez kombinin başına gidip derece ayarlaması yapamaz. Ot nin ilk ve en önemli yaptığı iş bu. Gece saatlerinde evin ısısını düşürüp aynı zamanda korumak. (Gözlemlerime göre normal oturmaya göre 2 derecelik fark bence ideal, bilemedin 3 derece fark olacak en fazla yoksa tekrar ısıtırken daha fazla gaz harciyor. Ben gece biraz serin sevdiğim için 2,5 olarak kullaniyorum. Normal 24 gece 21.5 gündüz evde yokken 22) Evi kullandığımız oturduğumuz evde yaşadığımız saatlerde de konforlu hissettiğimiz sıcaklığı muhafaza etmek.

Evet ot nin en önemli yaptığı iş konfor. Ama bunu yaparken ekonomi de sağlıyor. Nasıl mı?

Benim kombi eca konfeo premix. Tam yoğuşmalı kombi olduğu için en verimli çalıştığı, yoğuşma enerjisinden en çok yararlandığı çalışma sıcaklığı 55 derece. Kombimi 55 e ayarladığımda ise ev 27 dereceleri bulabiliyor. 24 'ün üstüne çıkması hem cebe zarar hem de o kadar sıcakta oturmakta bunaltıcı. Dolayısıyla Santek 24.2 derece de kombinin ateşlemesini kestiği için ( Hattâ 24.1 de kesiyor çünkü öğrenme modu açık hassasiyet ise 0.2 derece. Evin ısınma soğuma karakterini bildiği için daha önceden kapatıp tasarruf sağlıyor. Ev 24.3 bile olmuyor. Öğrenme modu kapalı iken 24.2 de ateşlemeyi kestiği için 24.4 leri bile görebiliyor, dolayısıyla öğrenme modu çok önemli ve başarılı, hasanemminin ellerine saglik). Bu arada ateşleme kesilse de kombi suyu devir daim ettirmeye devam ediyor. Taa ki kendi içindeki 9 derecelik modülasyonu sağlayana kadar. Su 45 dereceye düştüğünde devir daim de kapanıyor.

Yukarıdaki paragrafın özeti kombi en verimli olan 55 derece de çalışmaya devam ederken ev istediğim sıcaklıklarda sabit tutuluyor. Bu da çifte ekonomi ve artı konfor demek. Evimin 24 olması için normalde kombimin 50 ye falan ayarlı olması lazım. Gece 21.5 olması için 42-45 gibi bi ayarda olması lazım. Birde saat saat kombi üzerinde ayar yapmam lazım mesela ben 18:00-24:00 arası 24 derece olarak kullanıyorum . Gece 00 da kombiyi kapatıp sonra saat 02 gibi evin sıcaklığını kontrol edip kombiyi 44 derece de açmam sabah 07 de uyanıp kombiyi 55 dereceye alıp saat 8 de yine evin sıcaklığını kontrol edip kombiyi 50 dereceye düşürmem ve paranoyak gibi gözüm sürekli termometre de saat başı kombiye ayar vermem gerekir. Her saat evde de olmuyoruz. Kısacası kombisi olan herkesin en kotusunden bile olsa bir adet ot si olması şart.

Bunun yanında kablosuz olması çok büyük avantaj.

Prize takılı olması bence hiç sorun değil

Gelelim hassasiyet konusuna. Öğrenme modu sayesinde önceden kombiyi açıp evin 23.8 in altına düşmesini engelleyen ve önceden kapatıp 24.2 nin üstüne çıkmasını da engelleyen 0.1 hassasiyetli San tek gerçekten 10 numara iş çıkartıyor. Konfor süper. Kim ne derse desin. Kombi çok çalışıyormuş da bilmem ne. Ayrica kombi cok çalışmıyor. Kısacık çalışıyor çünkü evi 0.4 derece ısıtmak kolay. Hattâ öğrenme modu ile genelde 0.3 aralığında tuttuğu için kombim çok verimli yanıyor. Saddce ateşleme sayısı artıyor. Bunun dışında 0.5 aralığını kendim denedim. Tek kelimeyle berbat. Evde bir üşüyorsunuz bir sicakliyorsunuz. İnanın vücudunuz her değişimi fark ediyor. Hele de konfora alıştıktan sonra resmen isyan ediyor. Ayrica 0.5 in ekonomiye katkısı da pek olmaz. Dolayısıyla ot niz 0.1 hassasiyetli olmalı ve siz onu 0.2 hassasiyetli kullanmalısınız ayrıca öğrenme modu da açık olmalı. En iyi konfigürasyon bu.

Modülasyon konusuna gelince biliyorsunuz ki Santek modulasyonsuz. Bence böyle de kalsın. Ben kombimi verimli çalıştırmak istiyorum. Sabah 21.5 tan 24 e getircem diye harıl harıl 65-70 lerde çalışsın istemiyorum. Kalkacağım saatin yarim saat 1 saat öncesine ayarlarim, 55 derece de verimli verimli ağır ağır ısıtır. Sonra modülasyonlu ot evi ısıtınca da yine 45 lere 40 lara çekecek kombinin sıcaklığını, yine verimden kayıp olacak.

Tam zamanında almışım. Ev de bulanamadığım süre boyunca eşim çok rahat etmiş. Bir kere ayarlayıp programınızı yapıyorsunuz sonra ot sizin için yarim dakika da bir evin sıcaklığını ve kombinizi sürekli kontrol ediyor. Ne yapacağım diye düşünmeyin. Alin takın ayarlayın ve unutun hepsi bu kadar. Bu gidişle yazın kombiyi kapatmayı bile unutabilirim o derece rahat yani.

Dolayısıyla ben san tek ten memnunum. Ben yokken ki sayfaları bi ara okumayı düşünüyorum. Sorusu olanlara bundan sonra cevap veririz inşallah. Herkese iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sag_serit -- 14 Ocak 2018; 13:37:05 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Tabi bir de şu var. Ben kiracıyım. Modülasyonlu ot alsam başka bir evde başka bir kombiye uyar mı uymaz mı bilemem. Ama aç kapa san tek le sorun yaşamam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sag_serit -- 14 Ocak 2018; 13:57:01 >
  • sag_serit S kullanıcısına yanıt
    sag_serit neredesin kardeşim.
    Aniden ortadan kayboldun.
    Korkmadım desem yalan olur.
    Başına bir şey geldi diye düşünmeye başlamıştım.

Bir şey olmadığına çooook sevindim.
  • Sağolun hocam, teşekkür ederim. Dediğim gibi küçük bir sıkıntı. Herkesin başına gelebilir. Şu an bir problemimiz yok bakalım.
    Baktık ki ot soranlar, san tek i soranlar olmuş. her almak isteyenin kafasında aynı sorular, alsam mı, ne işe yarar ki, ne gerek var para vermeye bi de ona vb. Ben de kisaca görüşlerimi yazayım dedim.

Hattâ daha kisasi:
    Soru: ot alayım mı?
    Ben: al

Bi başka türlüsü
    Soru: ot alayım mı?
    Mevlanavari cevap: Ne olursa olsun yine de al

E ama tabi ki almışken doğru seçim yapmak da önemli, o yüzden insanlar da araştırıyor doğal olarak

• 
Sayfa: önceki 185186187188189
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.