Şimdi Ara

ODA TERMOSTATI SEÇİMİ (166. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.680
Cevap
153
Favori
359.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 164165166167168
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu tamamen kullanıcının beklentileriyle ilgili.
    Evde bebek varsa 24 saat yaklaşık veya aynı sıcaklıklar seçilecekse,
    Uzaktan erişim anlamsız kalıyor.
    Hatta bu durumda programlı olması bile gerekmez.

Ancak bebek birkaç yıla büyüyecek.
    O zaman beklentiler değişir mi?
    Bilemem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _MedicuS_

Araya bir yorum ekleyeyim birgün birilerinin işine yarar
    Honeywll cmt707 kablolu olan modelde öğrenme modu yok.
    Honeywell in müşteri hizmetleri hangi özelliğin ne olduğunu dahi bilmiyor.
    TPI deniyor öğrenme moduna
    Lakin TPI nedir deiğiniz zaman 1 saatte 6 kere açıp kapıyormuş.
    Bu öğrenme modu değil.
    Optimizasyon denen bir şey var o öğrenme modu.
    Yani istenen sıcaklığa istenen saatte getirmek için daha önceden açılması veya dalgalanmayı azaltmak için önceden kapanma veya azaltma
    honeywll de öğrenme modunu var mı yok mu diye bakıyorsanız kitapçığında optimizasyon kelimesini arayınız

Bu Honeywell benim canımı sıkmaya başladı.
    Hergün birşey çıkıyor

Klavuzda şöyle yazıyor;

Optimizasyon (Değişken Başlama Zamanı) : Termostat sabah/öğleden sonra başlama zamanını ayarlayacaktır, böylece program süresinin başı itibarıyla istenen sıcaklığa erişilecektir. Sistem başlama zamanını en fazla 2 saatle sınırlayacaktır.
    Etkinleştirmek için: Parametre 8: OP’yi (kategori 1) 1’e ayarlayın.

Nedir bu?
    Bunu açarsak mesela evi 22 derece yapt saat 19.00 da dedik yani saat 17.00'da mı devreye giriyor?
    Tam anlayamadım.
    Biliyorsanız biraz açarsanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 13 Kasım 2017; 7:35:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Cloud Nine

quote:

Bu öğrenme modu değil.
    Yani istenen sıcaklığa istenen saatte getirmek için daha önceden açılması veya dalgalanmayı azaltmak için önceden kapanma veya azaltma
    honeywll de öğrenme modunu var mı yok mu diye bakıyorsanız kitapçığında optimizasyon kelimesini arayınız

Hergün birşey çıkıyor

Klavuzda şöyle yazıyor;

Optimizasyon (Değişken Başlama Zamanı) : Termostat sabah/öğleden sonra başlama zamanını ayarlayacaktır, böylece program süresinin başı itibarıyla istenen sıcaklığa erişilecektir. Sistem başlama zamanını en fazla 2 saatle sınırlayacaktır.

Nedir bu?
    Bunu açarsak mesela evi 22 derece yapt saat 19.00 da dedik yani saat 17.00'da mı devreye giriyor?
    Tam anlayamadım.

Aynen öyle kardeş, öğrenme modu olan OT genelde bu şekilde çalışıyor ama bu özelliğini İPTAL edebiliyor olmam lazım. Ayrıca Honeywll cmt707 Öğrenme Modu var mı bilemiyorum. Yoksa da belki menülerin içerisinde bir yerde Xdk. önce başlat diye bir seçenek olabilir.

Öğrenme Modu olan OT genelde şu prensip ile çalışıyor.

Genelde 2 hafta boyunca,

Dış hava Sıcaklığı
    İç oda sıcaklığı
    Kombi çalışma saat aralığı
    Kombi Radyatör gidiş su sıcaklığı gibi parametrelerei sizin talep ettiğiniz sıcaklığa göre eşleştirip kendine göre bir algoritma oluşturuyor. Dolayısı ile sizin evin kaç dereceye hangi sıcaklıkta ne kadar sürede ulaşacağını OT biliyor.

Evin için 21C, dışarısı 15C ise kombiyi 65C yakarak evi X sürede hedef 22C getiririm diye hesap edip sizin hedef sıcaklığı istediğiniz saatten önce kombiyi çalıştırıyor. Enazından benim MiGom öyle :)

• bir ekleme yapmak istedim
    öğrenme modu eger modülasyonlu termostart değil ise
    kombi kazan suyunu kaç derece ayarlarsanız ayarlayın aynı sıcaklıkta çalıştırır diye biliyorum
    bu arada yanlış hatırlamıyorsam
    yerden ısıtma kullanıyordun
    bende de var da
    şu bahsettiğin termostat nedir
    biraz açıklama yapar mmsın ?
  • quote:

quote:

Bu öğrenme modu değil.

Hergün birşey çıkıyor

Klavuzda şöyle yazıyor;

Nedir bu?
    Tam anlayamadım.

Optimizasyon öğrenme modu denen şey
    Sizin örnek te
    19:00 22 derece

Şimdi oda 19 dan önce 20 derecedeydi
    saat 19 da çalışmaya başlasa 22 için
    ancak belki 1 saat sonra ancak 22 ye ulaşır

Bu sebepten evin ne kadar süredene ne kadar derece arttığını cihaz takip edip öğreniyor
    Sonra siz 19 a 22 ayarladınız ya diyelim 20 -22 ye gelmesi 1 saat sürüyorsa cihazı 18 de çalıştırıyor
    Siz 19 da eve geldiğinizde oda 22 olmuş oluyor
    Yani konfor bu özellik
    lakin cmt707 de kablolu modelde yok bu seçenek

• quote:

quote:

quote:

Bu öğrenme modu değil.

Hergün birşey çıkıyor

Klavuzda şöyle yazıyor;

Nedir bu?
    Tam anlayamadım.

Optimizasyon öğrenme modu denen şey
    Sizin örnek te
    19:00 22 derece

Şimdi oda 19 dan önce 20 derecedeydi
    saat 19 da çalışmaya başlasa 22 için
    ancak belki 1 saat sonra ancak 22 ye ulaşır

Bu sebepten evin ne kadar süredene ne kadar derece arttığını cihaz takip edip öğreniyor
    Sonra siz 19 a 22 ayarladınız ya diyelim 20 -22 ye gelmesi 1 saat sürüyorsa cihazı 18 de çalıştırıyor
    Siz 19 da eve geldiğinizde oda 22 olmuş oluyor
    Yani konfor bu özellik
    lakin cmt707 de kablolu modelde yok bu seçenek

Bende kablosuzu var CMT727 olanda.
    Bende optimizasyon kapalıydı.
    Geçen kış böyle kullandım bilmiyordum.
    Faturalardan baya mennunduk.

Şimdi bu özelliği aktif etsem bana zararı mı olur yararı mı?

Benim program haftaiçi şu;

04.00 - 21,5 Derece
    06.00 - 20 Derece
    17.00 - 22 Derece
    23.00 - 20 Derece

Kombi su sıcaklığım ise 65 Derecede.

Şu anlık bir sıkıntı yok 06.00'dan 17.00'a kadar ev 20 derecenin altına hiç düşmüyor kombi devreye hiç girmiyor.

Optimizasyonu açayım mı yani şimdi?

• quote:

Orijinalden alıntı: osenemoglu

quote:

quote:

Bu öğrenme modu değil.

Hergün birşey çıkıyor

Klavuzda şöyle yazıyor;

Nedir bu?
    Tam anlayamadım.

Aynen öyle kardeş, öğrenme modu olan OT genelde bu şekilde çalışıyor ama bu özelliğini İPTAL edebiliyor olmam lazım. Ayrıca Honeywll cmt707 Öğrenme Modu var mı bilemiyorum. Yoksa da belki menülerin içerisinde bir yerde Xdk. önce başlat diye bir seçenek olabilir.

Öğrenme Modu olan OT genelde şu prensip ile çalışıyor.

Genelde 2 hafta boyunca,

Dış hava Sıcaklığı
    İç oda sıcaklığı
    Kombi çalışma saat aralığı
    Kombi Radyatör gidiş su sıcaklığı gibi parametrelerei sizin talep ettiğiniz sıcaklığa göre eşleştirip kendine göre bir algoritma oluşturuyor. Dolayısı ile sizin evin kaç dereceye hangi sıcaklıkta ne kadar sürede ulaşacağını OT biliyor.

Evin için 21C, dışarısı 15C ise kombiyi 65C yakarak evi X sürede hedef 22C getiririm diye hesap edip sizin hedef sıcaklığı istediğiniz saatten önce kombiyi çalıştırıyor. Enazından benim MiGom öyle :)

Anladım bende kablosuzu var CMT727 olan.
    Geçen kış mennundum.

Bu optimizasyon ayarını derinlemesine bi irdelemek lazım.
    TPI vardı bide bu optimizasyon çıktı başımıza.
    Herhalde 3 senede anca çözecez bu aleti.

Ulen honeywell...

• Cloud Nine kullanıcısına yanıt
    CMT727 Öğrenme Modu olan bir OT. Ama bildiğim kadarı ile bu özelliği iptal edebiliyor olman lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: osenemoglu

CMT727 Öğrenme Modu olan bir OT. Ama bildiğim kadarı ile bu özelliği iptal edebiliyor olman lazım.

Şu an zaten kapalı eğer kurulum menüsünde OPTİMİZASYON olarak geçiyorsa öğrenme modu..

Akşam eve gidince açayım bakalım 2-3 gün öyle kullanalım neler olacak...
    Tabi öğrenme modunun adı ayarlarda OPTİMİZASYON ise...
  • Optimizasyon kesinlikle öğrenme modu
    2 haftalık honeywell teknik ekibi ile konuşmalarıma göre

Tasarruf değişmez
    Tamam sen 19 da 24 e ayarladın
    bu mod açık olacağı için erkenden yakacak.
    Lakin erkenden de kapanacak .Çünkü öğrendiği için artık 23.7 e kapatacak ama boru içindeki sıcak su ısıtmaya devam edecek ve sen 30 dk sonra 24 ü göreceksin
    Değişen birşey olmaz

Lakin konfor artacak ve dalgalanma minimuma inecek
    eve geldiğinde daha ısınmakta olduğunu değilde odanın istediğin sıcaklığa gelmiş olduğunu göreceksin
  • Ayrıca honeywell teknik ekibi benim sayemde cmt707 kablolu modelin optimizasyon özelliğinin dolayısı ile öğrenme modunun olmadığını öğrendi.
    Aldığım ürünleri yanlış bilgi verdikleri için iade edeceğim.

TPI yi öğrenme modu olarak biliyorlardı.

Artık o ne bende onlarda bilmiyor
  • quote:

Optimizasyon kesinlikle öğrenme modu

Tasarruf değişmez
    Lakin erkenden de kapanacak .Çünkü öğrendiği için artık 23.7 e kapatacak ama boru içindeki sıcak su ısıtmaya devam edecek ve sen 30 dk sonra 24 ü göreceksin
    Değişen birşey olmaz

eve geldiğinde daha ısınmakta olduğunu değilde odanın istediğin sıcaklığa gelmiş olduğunu göreceksin

23.7'de kapanacak diyorsunda TPI mod ne olacak? 1 saatte 6 kez kombiyi ateşleyen şu sistem? Sıcaklığı korumak için?
  • Kombici_Olduk K kullanıcısına yanıt
    Asıl üretici firma NETATMO ama Vaillant e-relax diye, Demirdöküm'de MiGo diye piyasaya sürdü.
    e-bus uyumlu tüm kombileri ile uyumlu olduğunu bildiriyorlar.

Ben Demirdöküm Nnitromix'de MiGo'yu kullanıyorum,

Kombinizde bir sorun olduğunda hata kodu vermese de mesaj ile sizi bilgilendiriyor. Hatat isterseniz telefon ile girdiğiniz çağrı merkezini arıyor veya mail atıyor.
    Sadece radyatör değil kullanım su sıcaklığını da programlayabiliryor ve/veya devre dışı bırakıp alabiliyorsunuz.
    Kullandığınız uygulama sayesinde kombinin bulunduğu lokasyonu nokta hedef ile tesbit edip lokasyonun dış hava sıcaklığına göre kombi radyatör sıcak su sıcaklığını kendi ayarlıyor. (Bence bu bana göre dezavantaj)
    Bir gün içerisinde sınırsız saat dilimlerini kullanarak programlama imkanı.
    Dış hava sıcaklık/radyatör gidiş su sıcaklık orantı eğrisi siz seçip çalıştırabiliyorsunuz.
    Saatlik, Günlük, haftalık, aylık yakıt tüketim grafiğinizi görebiliyorsunuz.
    0,1C ile 3C arasında hassasite algılatabiliyorsunuz.
    Kalibrasyon yapma imkanınız var.
    İnternet üzerinden cep telefonu/tablet ile kombiye ve MiGo'ya erişim.

NETATMO OT

VAILLANT ERELAX OT

DEMİRDÖKÜM MİGO

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 13 Kasım 2017; 15:41:42 >

• Bosch tr 36 rf modelini aldım, geldi, baglayacaklar..

Kullanım klavuzunda öğrenme modu siye birşey göremedim ama oturup baştan sonra okuyacagim. Umarım memnun kalırım.. Gelişmeleri buradan yazarım, biraz kullanayım duruma göre yardımcı olmaya çalışırım arkadaşlara..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Optimizasyon kesinlikle öğrenme modu

Tasarruf değişmez
    Değişen birşey olmaz

23.7'de kapanacak diyorsunda TPI mod ne olacak? 1 saatte 6 kez kombiyi ateşleyen şu sistem? Sıcaklığı korumak için?

Onun ne ise yaradigini ben bilmiyorum.

Honeywell e sorabilirsiniz

Cloud
    TPI honeywell in öğrenme moduna ait algoritmasınını içeriğini belirten ifadedir.

PID(proportional,Integral,Derivative) oransal-integral-türevsel

Bu bir kontrol yöntemidir.
    Bununla motor devri, sıcaklık v.b. gibi değişken değerlkerin istenilen seviyeye hızlı bir şekilde getirilip sabitlenmesi için kullanılan bir geri besleme denetleyicisi yöntemidir.
    Bunu kullanan değişik algoritmalar vardır.

Sıcaklık kontrol sistemlerinde genellikle P ve I kullanılır.
    Türkçesi;
    P=Değerin merkeze göre olan uzaklığı yani hata miktarıdır.
    I=Hatanın ne kadar süredir var olduğuna bağlı bir değerdir.

Honeywell P ve I yi kullanarak T süresini belirler.
    T süresi kombinin yanma ve sönme süreleridir.
    Ev sıcaklığını devamlı kontrol ederek T sürelerinin ne kadar olacağını belirler.
    Bu olay öğrenme sonucu ortaya çıkar.

Optimizasyon ise; Dilim değişikliklerinde ortaya çıkan sıcaklık farkının kullanıcının belirlediği saatte yok edilmesini sağlayan bir seçenektir.
    Bu da öğrenmenin bir parçasıdır.
    Ama devreye alınması kullanıcıya bırakılmıştır.
    Eğer bu kapalıysa, TPI da öğrenme değilse, o zaman nasıl oluyor da sıcaklık dalgalanmasını kontrol altında tutabiliyor?

Optimizasyonun anlamı uygunlaştırma gibi bir anlamdadır.
    Görevi yukarıda bahsettiğim gibidir.

Çok gerekli mi?
    Bence hayır.

Saat 19:00 da 22 C istiyorsam ve bunu 1 saatte gerçekleştiriyorsa ben de ayarı 18:00 a çekerim olur biter.

Edit:
    Sonuç:TPI bir öğrenme algoritmasıdır.
    Optimizasyon ise, konfor için kullanılabilir. Çok da gerekli değildir.

Ayrıca hiç bir on/off termostat kombi ayarına müdahale edemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 13 Kasım 2017; 17:36:34 >

• Honeywell'e attığım maile şöyle bir cevap gelmiş. Sanırım bunun aynısı sitelerindede yazıyor.

Honeywell termostatı icat eden, oda sıcaklık kontrol sistemlerinin lider üreticisidir. Honeywell, programlanabilir termostat modelleri optimum start/stop özellkleri ile sıcaklığın istemiş olduğunuz saatte, talep etmiş olduğunuz sıcaklığa ulaşmasını sağlar. Honeywell termostatları TPI (Time Proportional Integral) algoritma ile devreye girme ve devreden çıkma sürelerini düzenleyerek, maksimum konforu minimum maliyetle elde etmenizi sağlarlar. Piyasadaki diğer oda termostatlarıysa ısıtmayı ancak girilen saat geldiğinde başlatır veya sonlandırır. Bu nedenle, talep etmiş olduğunuz sıcaklığa erişmek için kombinizi daha erken bir saatte çalıştırma ihtiyacı hissedersiniz. Dış ortam sıcaklığı, evdeki insan sayısı vb. değişken etkenlerin doğrudan etki ettiği bu süreyi manuel olarak bulmaya çalışmak hem konfor hem de maliyet kaybı yaşamanıza neden olur. Honeywell oda termostatları bu ayarlamayı sizin için otomatik olarak gerçekleştirirler. Sanal zaman saatli modellerimizde yer alan Fuzzy Logic algoritması ise talep edilen sıcaklık değeri için kombinizin devreye girme ve devreden çıkma sürelerini düzenleyerek yakıt tasarufunu konfor kaybı olmaksınızın sunar.

Optimizasyon ile ilgilide şöyle yazıyor;

Termostat sabah/öğleden sonra başlama zamanını ayarlayacaktır, böylece program süresinin başı itibarıyla istenen sıcaklığa erişilecektir. Sistem başlama zamanını en fazla 2 saatle sınırlayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 13 Kasım 2017; 17:17:25 >

• Birde hocam birşey daha soracağım.

Şimdi siz diyorsunuz ya termostat varsa klasik kombilerde 60-65 C ayarlanmalı diye. Mesela sizin san-tek 21 ayarlı 21.1 kapandı, 20.9 açtı.

65 ayarlı ise 21.1 e kadar yandı hedefe getirdi ve kapandı. 20.9 a kadar devreye girmeyecek. Dönüş suyu soğuyacak, sonra devreye girdiği zaman daha iyi verim alınacak çunki bir yerde soğuyan su daha iyi ısıtılır gibi birşey demiştiniz.

Benim termostatta, hedef sıcaklığa ulaşmış olsa bile 1 saatte 6 kez 1-2 dk devreye girerek ısıyı sabit tutmaya yarıyor. Bazen röle aç komutu gönderse bile kombi su sıcak olduğu için devreye girmiyor.
    Bu durumdada da 65C'ye mi ayarlanmalı? Sonuçta su soğumuyor mesela 65'e kadar ısıttı suyu, 10 dakika sonra terkar röleyi açtı dönüş suyu 35-40 larda diyelim tekrar 65 e çıkarıp kapanacak?
    SAN-TEK öğrenme kapalıysa dediğiniz gibi çalışır.
    Öğrenme açıksa 21 e ayarlıysa bazen 21 de çalışır bir süre sonra kapanır. Kapandığı sıcaklık 21 de olur, 21,1 de olur. Bu bilinmez. Sıcaklık SET+Has değerini geçmeyecek ve SET-Has değerinin altına düşmeyecek şekilde süreler değişir.

Kombinin dönüş suyunun soğuk olması verimi arttırır diye yazmışımdır.
    Bu nedenle Petek boyları uzun olsun ki su ısısını ortama atabilsin dolayısıyla kombiye dönen su sıcaklığı düşük olsun istiyoruz.

Honeywell Saatte belirlenen sürelerde aç kapa yaptırır.
    Ev sıcaklığı artarsa açık kalma süresini kısar kapalıyı uzatır.
    Tesisat suyu tam soğumaz.
    Petekler genelde ılık kalır.
    Ancak yine de dönüş suyu, yeterli petek metrajında sıcak olmaz.
    Çünkü devamlı aç kapa yaptığından yanma süresi ihtiyacı düşük kalır.
    Bu nedenle tesisatı çok ısıtmadan kapanır.
    Ama dersen ki yak dediği halde sıcaklık arttığından kombi kendini kapatıyor burada verim kaybı söz konusu olmalı bana göre.
    Bu durumda diğer ot erde de aynı sonuç ortaya çıkar.
    Yani kombi yine kendini durdurur.
    Petek metrajını gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Yoksa sizin ot ile diğer otler arasında dönüş suyu sıcaklık farkından kaynaklı tasarrufun çok etkileneceğini sanmıyorum.

Birinin dönüş sıcaklığı 45C, diğer ot de 35C olmuş çok fazla değişim olacağını düşünmüyorum.
    Ama ilk yanmada uzun bekleyen tesisat suyu 25C ye düştüyse fark ortaya çıkar bence.
    O da tesisat biraz daha ısınıncaya kadardır.
    Sonra fark ortadan kalkar.

Bunlar benim kişisel düşüncelerimdir.
    Kimseyi bağlamaz.
    Farklı düşüncesi olana da saygım vardır.

Edit:
    Saatte devreye girme sayısını 3 e indirmenizi tavsiye ederim.
    Kombi ayarını 65 te tutun. Daha fazlası tesisat için iyi değil.
    Bakır borulu tesisat olsa ayarı sona getirmek iyi olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 13 Kasım 2017; 17:54:48 >

• Bosch tr 36 rf alarak aranıza katıldım, manual modda kullanmami ve 20 ila 22 derece arasında petek kullanımını yapmamı önerdiler.. Tabii program kurmadım daha, ama ilk kullanım olarak güzel cihaz..

Sıkıntım sadece şu 0.5 derece ısıyı artırıp azaltiyorum, oysa ki ben 0.1 cihaz diye almıştım.. Umarım bir ayarı falan vardır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikailc78 -- 14 Kasım 2017; 18:10:0 >
  • 
Sayfa: önceki 164165166167168
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.