Şimdi Ara

ODA TERMOSTATI SEÇİMİ (150. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.680
Cevap
153
Favori
359.936
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 148149150151152
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • degerli ustalar arkadaslar yeni daireye ciktigim icin hanim artik kablolu termostat istemiyor. kablosuz ve mumkunse modulasyon ozelligi olan bir termostat ariyorum. tr21rf on of sirmens rev24 muadili olan ama modulasyon yok . hepsi birarada olan varmi?

ayrica elinde 2 senedir kullandigim trz 130 var

birde ayni zamanda bos daire icin aldigim ve hic kullanmadigim trz 125 var ilgilenen olursa diye tekliflere acigim simdiden tesekkurler

condens 2500 icin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar geçen kış başında yeni evimize taşındık. Kombi: Eca Proteus Plus prp 24 hm dg.
    Kombiyi en düşükte yani 35 derecede çalıştırmamıza rağmen kışın yüksek fatura veriyoruz 300tl civarı. Ayrıca misafir geldiğinde sıcaktan camı bile açıyoruz bazen...
    Faturayı düşürmek için kablosuz oda termostatı düşünüyoruz. Oda termostatı kombi ile aynı marka mı olmalı vede farklı marka olsa kombi garantiden çıkar mı? Tavsiyelerinize müracaat edebilir miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi guvenkoksal -- 14 Ekim 2017; 13:2:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 01MRT42

Evet kışın gelmesini bekliyordum almak için, biraz da zam geldi tabi fiyata.
    Ancak n11 de indirim kuponu ile alacağım 11 kasımda bakalım kısmetse almaya kesin niyetim var.
    Teşekkürler bilgiler için...

Rica ederim.
    Şimdiden güle güle kullanın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasanemmii

quote:

Orijinalden alıntı: erkanuzum

Merhabalar eğer sizin içinde uygunsa size bir kaç soru sormak istiyorum.İlk defa kombi kullanacak biri olarak 14 metre petek için bende arkadaşların yönlendirmesiyle vitodens 100w 26kw kombi satın aldım.
    1.şuan kombi 42 derecede ayarlı ve sürekli alev gösterge çizgisi 1 konumunda yanıyor bu kombinin normal çalışma şeklimi çünkü bundan önce kalorifer kazanı vardı 50 dereceye gelince fan durur 45 dereceye düşünce çalışırdı.Kombi sürekli durmadan çalıştığından acaba kombi mi yetersiz sorusu aklıma takılıyor.
    2.Viessmann kendi oda termostadını almayı düşünüyorum fiyatı baya pahalı siz kullandığınız ürünü tavsiye eder misiniz?Sizce Termostat gerçekten yakıt tasarrufu sağlıyormu yoksa ticari kandırmacamı.Termostat mantığını kafama şundan yatıramadım atıyorum odayı 23 dereceye ayarladık kombi durdu sonra 21 oldu kombi çalışmaya başladı odayı 23 derece yapacağım diye fazla yakıt harcamaz mı?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Merhaba
    Kombinizi güle güle kullanın.
    1-Kombiniz alev boyunu gerektiği kadar ayarlamış. Yani alev modülasyonu yapıyor. Sorun yok.
    2-Termostat tabi ki yakıt tasarrufu sağlar. Ancak eviniz 22 derece ise ve termostat bağladığınızda 24 derece ye ayarlarsanız tasarruf yapamazsınız.
    Termostat mantığını yanlış anlamışsınız.
    23 e ayarlanan ev termostat kullanımında 21 e düşmez zaten.
    Bu durum 2C lik dalgalanma demek.
    00,1C lik hassasiyete sahip bir termostat ile ev sıcaklığındaki dalgalanma (dış hava sıcaklığına da bağlıdır)0,5C-0,7C gibi olur.
    Eğer termostatın öğrenme modu varsa bu değer daha da aşağı düşer.

En kısa sürede iyi bir termostat edinin.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.Konuya hakim olduğunuz için sizin kombiye en uygun sorun çıkarmayacak kablosuz ot öneriniz ne olurdu?Viessmann ot si 900 tl civarı

• quote:

quote:

quote:

Merhabalar eğer sizin içinde uygunsa size bir kaç soru sormak istiyorum.İlk defa kombi kullanacak biri olarak 14 metre petek için bende arkadaşların yönlendirmesiyle vitodens 100w 26kw kombi satın aldım.
    1.şuan kombi 42 derecede ayarlı ve sürekli alev gösterge çizgisi 1 konumunda yanıyor bu kombinin normal çalışma şeklimi çünkü bundan önce kalorifer kazanı vardı 50 dereceye gelince fan durur 45 dereceye düşünce çalışırdı.Kombi sürekli durmadan çalıştığından acaba kombi mi yetersiz sorusu aklıma takılıyor.
    2.Viessmann kendi oda termostadını almayı düşünüyorum fiyatı baya pahalı siz kullandığınız ürünü tavsiye eder misiniz?Sizce Termostat gerçekten yakıt tasarrufu sağlıyormu yoksa ticari kandırmacamı.Termostat mantığını kafama şundan yatıramadım atıyorum odayı 23 dereceye ayarladık kombi durdu sonra 21 oldu kombi çalışmaya başladı odayı 23 derece yapacağım diye fazla yakıt harcamaz mı?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Merhaba
    Kombinizi güle güle kullanın.
    1-Kombiniz alev boyunu gerektiği kadar ayarlamış. Yani alev modülasyonu yapıyor. Sorun yok.
    2-Termostat tabi ki yakıt tasarrufu sağlar. Ancak eviniz 22 derece ise ve termostat bağladığınızda 24 derece ye ayarlarsanız tasarruf yapamazsınız.
    Termostat mantığını yanlış anlamışsınız.
    23 e ayarlanan ev termostat kullanımında 21 e düşmez zaten.
    Bu durum 2C lik dalgalanma demek.
    00,1C lik hassasiyete sahip bir termostat ile ev sıcaklığındaki dalgalanma (dış hava sıcaklığına da bağlıdır)0,5C-0,7C gibi olur.
    Eğer termostatın öğrenme modu varsa bu değer daha da aşağı düşer.

En kısa sürede iyi bir termostat edinin.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.Konuya hakim olduğunuz için sizin kombiye en uygun sorun çıkarmayacak kablosuz ot öneriniz ne olurdu?Viessmann ot si 900 tl civarı

Bunu öncelikle bütçeniz belirler.

• hasanemmii kullanıcısına yanıt
    Bütce 600 tl ye kadar birde modülasyonlu olanlar on/off dan daha iyi sanırım doğru mudur?Biraz araştırma yaptım Honeywell 7 Gün Zaman Programlı CMT727D1016 fiyatı iyi gibi geldi.Cevaplarınız için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkanuzum -- 15 Ekim 2017; 23:47:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 01MRT42

Termostat muhtemelen manueldir, 25 derecede bırakın kalsın en kötü 25 üstüne çıkmaz işte koridor yada 30 derece yapın.

Hocam hol ü 25 yapsam, o sıcaklığa ulaşması çok güç değilmi? Hol de petek yok. Orayı 25 yapana kadar sürekli çalışacak bu sefer salon çok sıcak olmaz mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • erkanuzum E kullanıcısına yanıt
    Öyle diyorlar. Ben modülasyonlulara ısınamadım.
    On/off tavsiyemdir.

Bütçenize uygun olarak
    SIEMENS REV24RF 600TL civarında
    HONEYWEL CMT727 400tl civarında.
  • Spoiler: Biraz uzun:)
    Ayrıca değerli üstatların fikirlerini merakla bekliyorum.

Öncelikle herkese merhabalar. Aklıma bir şey takıldığında hep baktığım, takip ettiğim ama paylaşımda bulunmadığım bu forumda bulunan herkese teşekkürler. Fikir alışverişi her zaman güzeldir. Keşke hiç herşeyi bilmek durumunda kalmasak ve her şey düzgün yapılsa. Amatör ruhlu bir ülke olduğumuzu düşündüğüm için yine iş başa düştü ve bazı araştırmalar yaptım.

Kısa bir özet olarak kiracıyım ve bundan bir önceki evimiz de geçen yıl 650 TL lik doğalgaz faturası ile donduk. Resmen her şeyi falsoymuş. Ayrıca alt katımızda oturan da yazın evde kışın başka yerde. Sanki zemin katta oturuyoruz altımız garaj. Bir de ev sahibimiz fahiş bir kira artışı isteyince biz de taşınma kararı verdik ancak vaktimiz olmadığı için her şeyini tam araştıramadan bir ev tuttuk ve yerleştik. Ama yine de komşulara sorduk. Bazıları mantolama var bazıları dış cephe kaplaması nedeniyle yapılamıyormuş ama dış cephe de ki dekoratif boncuk kaplama koruma sağlıyormuş falan filan dediler (Bu da ayrı bir konu). Çoğu da ısınıyoruz deyince evi tuttuk.

Geçen yıl sütten ağzımız yandı tabi ben de yoğurdu üflemeye başladım. Cuma gününden beri iş güçten fırsat buldukça 3 gündür yaptığım araştırmalar ve testler yaptım. Cuma sabahı kombi, mantolama, tesisat hakkında sıfıra yakın bilgim vardı. Eksiklerimi üstatlar tamamlarsa memnun olurum. Yaptığım testler sonucunda evet ev ısınıyor diğeri ne yaparsam yapayım ısınmıyordu, kombim güzel ama acayip bir tüketim oldu. Hem de hava henüz buz gibi değil. Başlıca sorun kombinin evin kaç derece olduğunu bilmemesi tabi ki de. Kombi kazan sıcaklığını çok düşürmekte verimsiz.

Dolayısıyla oda termostatı almaya karar verdim. Kiracı olduğum için çok fazla para da vermek istemiyorum. Modülasyonlu bir termostat alıp gideceğim başka yerlerde uyumsuzlukta yaşayabilirim. Kablolu zaten tercih etmem. Kablosuzları çok pahalı. Ayrıca yabancı dilim de vardır ve yabancı sitelerde de bazı araştırmalar yaptım. Özellikle modülasyonlu ve aç/kapa ot lerin tüketim değerlerini karşılaştıran bir çalışma aradım ve bulamadım. Çıkardığım sonuç ise modülasyonlu oda termostatlarının ani çıkış ve inişleri sınırlayıp odayı daha stabil bir şekilde sıcaklığını sabit tutarak aç/kapa lara göre daha konforlu olması. Yalnız burada hassaslık değeri çok önemli. Yoksa bu konforu sağlayamıyor. Ancak öğrenme özelliği bulunan aç/kapa termostatlarda evin ısı düşüş hızı, tekrar ısınma hızı ve kombi kapandıktan sonra ki sıcaklık artış miktarı ve zamanını tespit ettikten sonra aynı konforu sağlıyorlar. Geriye bir tek dış sıcaklığa göre kazanı 45-55 (eca confeo premix 30 KW) arasında kendimizin bir zahmet ayarlaması kalıyor. Havalar şimdiki gibi güzelken 45, soğukken 50, buz gibi olduğunda 55 veya üstüne çıkmak yeterli gibi. Zaten cihaz kendisi yine de modülasyon yapacak. +- 9 dereceleri vb ne gerekiyorsa yapacak. Yoğuşmadan yararlanmak için 55'in üzerine çıkmamaya da gayret göstericez.

Ayrıca ot taktıktan sonra da dış hava sıcaklığını eşit bulduğum 3 gün 45-50-55 kazan değerlerinde kombinin yakıt farkını da test edip hesaplamayı düşünüyorum. Sonra da bulduğum sonuca göre öğrenme modunu da açarak ot yi kullanmaya devam edicem.

Bir de mutfaktaki aşırı ısı dalgalanmasını engellemek üzere trv almayı düşünüyorum.

Bunun dışında bir çok bilgi eklediğim fotoğraflarda mevcut. Bir konuyu araştırmak istediğimde birazcık abartabiliyorum farkındayım.

Üstatlara özellikle sormak istediğim bazı şeyler var. Çok fazla vaktim olmadığı için bazı konuları çok inceleyemedim. Mesela bir radyatörün odaya verdiği ısıyı nasıl hesaplıyoruz? Duvarlardan pencerelerden kaçan ısıyı nasıl hesaplıyoruz? Formülü nedir? Örnek vererek kısaca anlatabilir misiniz? Mesela benim salonun ısı ihtiyacı nedir? Oturma odasının ısı ihtiyacı nedir? Dış hava sıcaklığı 0 (sıfır) derece iken oda sıcaklığını 22 derecede tutmak için ne kadar güç harcanması gerekir? Salon da oturmanın bize çıkaracağı ekstra maliyet yüzde kaç olur? Bir kere görsem diğer odaları ben hesaplarım. Tabi meraktan:) Bu arada eklediğim fotoğraflarda eksik bir bilgi var. Alt kat ve üst katım salon da oturmuyor ve o odaları yakmıyor. Bunu da hesaba katmayı da böylece görmüş oluruz.

Salon da oturmayı seviyoruz ama galiba oturma odasına geçmek zorunda kalacağız:(

Şimdiden herkese teşekkürler.

Bu arada ot kararımı verdim SAN-TEK alıyorum:) Belki ilerde modülasyonlu da alırım. TRV tavsiyelerine açığım. Gerçi bu konu onun yeri olmasa da her şey aslında birbirine bağlı ve iç içe. Dijital TRV lere de merak saldım ama daha bakamadım. Fiyatları uçuk kaçık değilse 0,5 hassasiyetli bir tane edinip her yere taşıyabilirim.

Keşke para olsa da TODA gibi tamamen akıllı ısıtma sistemi kurulsa. Bir kaç ot her radyötörde akıllı trv. Oh mis:)

Gerçi önce mantolamayı adam gibi yapıp, oksijen bariyerli boru kullanıp, köşeleri köşe düzeltici mi, yumuşatıcı mı neyse ondan takılsa ona bile razı olucaz ama yok işte.

Neyse çok uzattım. Vaktini aldığım herkese teşekkürler. Umarım burada yazdıklarım, değindiklerim, fotoğraflardaki ayrıntılar falan, benim gibi ısınamayıpta kara kara düşünenlere ışık tutar. Böyle bir şeyde varmış dese ve onun üstüne düşünse yeterli. Eksiklerimi de tabi ki bu forumdakiler tamamlar.

Bu arada hava iyice soğuyunca cam kapı fitilleri, silikonları vb soğuk gelen yerlerin keşfini yapıp onları da izole edicem tabi ki

Son olarak hazır evin 2 boyutlu planını yapmışken acaba nasıl görünecek diye ayrıntılı 3 boyutlu planını yapmıştım. Varkan genel görüntüleri de buraya ekledim. Evin planını anlamaya yardımı dokunur diye. (Spoiler: Ayrıntılı oda içi görüntüleri de çok daha güzel, uğraştığıma değdi:))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sag_serit -- 16 Ekim 2017; 0:0:54 >

• Bir fotoğraftaki(Isı çizelgesi) yazılar anlaşılmıyor galiba onları yeniden ekliyorum. Ayrıca pencerelerim de çift cam PVC onu da belirteyim.

Bir de saat 00:15 Salon 25 Dışarısı 11 derece. Bugünkü sıcaklığı uzun süre mutfakta hem ocak hem fırının çalışmasına bağlıyorum ama yarında tişörtle oturmaya devam edersem duvarlar ısındı kombi işini yapıyor dicem. TRV de işini yapıp ekstra sıcaklığı ve dolayısıyla tüketimi kapattı mı güzel olacak. Üstatlar da hesaba yardım ederse bu ek 3 derecenin maliyetini teorik olarak görmüş oluruz. Daha sonraki 24 saatlik testler de de reel sonuç ortaya çıkar ve teori ile karşılaştırma şansımız olur.

Bu kapsamlı çalışma başta kendim olmak üzere umarım bazı şeylerin anlaşılmasında da çoğu kişiye yardımcı olur.

Herkese iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sag_serit -- 16 Ekim 2017; 0:39:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: tarama

Dediğiniz gibi çalışmasını takip ettim:

Kombi 45C'de, 45 dakika çalışıp, 10 dakika ara verdi, 36 derecede tekrar çalışmaya başladı.

Isıtma sisteminizde problem yok.

• Merhaba ben eca nın kablosuz oda termostatı nı almayı düşünüyorum resim attım görebilirseniz bilginizi rica ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sag_serit S kullanıcısına yanıt
    "Özellikle modülasyonlu ve aç/kapa ot lerin tüketim değerlerini karşılaştıran bir çalışma aradım ve bulamadım" demişsin. bunu daha önce ben de aramıştım. bulduğumu burada paylaştım. bir bak istersen.

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=120560224

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

On/off tavsiyemdir.

Bütçenize uygun olarak

merhaba hocam yine kış geldi çattı malum. kombi koca yaz yattı durdu kendine gelmesi için falan bi kaç gün yüksek sıcaklıkta çalışmasına gerek var mı yoksa direk ot ile ayarladığımız sıcaklıkta çalışsa da olur mu.
  • sag_serit S kullanıcısına yanıt
    sag_serit
    Valla nutkum tutuldu.
    Bu nasıl bir çalışmadır.
    Tebrik ederim.
    Üstüne söz söyleyemeyeceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fantastik74

quote:

On/off tavsiyemdir.

Bütçenize uygun olarak

merhaba hocam yine kış geldi çattı malum. kombi koca yaz yattı durdu kendine gelmesi için falan bi kaç gün yüksek sıcaklıkta çalışmasına gerek var mı yoksa direk ot ile ayarladığımız sıcaklıkta çalışsa da olur mu.

Normal olarak başlat.
    Ekstra bir şey yapmaya gerek yok.
    Sadece hava tankının havasına dikkat et.
    Ya da komple bakım yaptırmakta fayda var.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: fantastik74

quote:

On/off tavsiyemdir.

Bütçenize uygun olarak

Normal olarak başlat.
    Ekstra bir şey yapmaya gerek yok.
    Sadece hava tankının havasına dikkat et.
    Ya da komple bakım yaptırmakta fayda var.

teşekkürler hocam

• fantastik74 kullanıcısına yanıt
    Rica ederim fantastik.

vaillant VUW 236/7-2

Arkadaşlar.
    Bu kombinin ot bağlantısı sonrası parametre ayarı gerekiyor mu?
    Gerekiyorsa elinde olan var mı?
  • yeni.üye kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Şimdi konuyu inceliyorum
  • hasanemmii kullanıcısına yanıt
    Hasanemmiii

Teşekkür ederim hocam. Huyum kurusun aklıma bir şey takıldımı, tatmin olmadan bırakamıyorum. Dibine kadar girmeden duramıyorum.

Dış duvar, iç duvar, pvc, çift cam pencere ısı geçirgenlik katsayıları, alt katın ısınmaya etkisi, üst katın etkisi, radyatörlerin dolaşım suyu sıcaklığına ve oda sıcaklığına göre metreküp başına ortama aktardıkları enerji, ortamdan kaçan enerji derken haftasou bitince bırakmak zorunda kaldım. Bende deneysel yöntemle kendi evim için ideal şartı aramaya başladım. Sonuçları paylaşıcam Yararı olur başkalarına da diye düşünüyorum.
  • 
Sayfa: önceki 148149150151152
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.