Şimdi Ara

Ocz 2gb 1066Mhz ram aldım ama bellek hızı 667(333) görünüyo yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
625
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba 1 hafta önce imzadaki bilgisayar topladım

Ramleri 2*1 Gb 1066 Mhz aldım ama Everest ultimate de donanımları inceledim ram bellek hızı 667 (333) olarak görünüyo ramlerin diğer özellikleride aşağıdaki gibi ne yapmalıyım ?

Birim Adı: OCZ Titanium XTC OCZ2T1066I01G
    Seri No: yok
    Birim Boyutu:1 GB(2rank, 4 bellek)
    Birim Türü: DDR2 SDRAN
    Bellek Hızı: 667 (333)
    Birim Genişliği: 64 Bit
    Birim Voltajı:SSTL 1.8
    Hata Tespiy Yönetimi:İndirgenmiş (7.8s), SelfRefresh

Bellek Zamanları
    333Mhz 5-5-5-15
    270Mhz 4-4-4-13

• Benim 900MHz'lik HyperX'ler düştüğüm duruma düşmüşsün sen de. 900MHz diye büyük bir hevesle almıştım sonuç ramler 667MHz olarak çalışıyor default. Daha sonra araştırdım bu işin aslını ve şunları öğrendim. 800MHz üzeri belirtilen değerler ramin OC ile çıkabileceği üretici firma tarafından garanti edilen değerlerdir. Şu anda ramlerin işlemcinin FSB'siyle 1:1 orantılı şekilde çalışmakta. Bu oranı değiştirerek ve rame voltaj vererek OC işlemi ile ramin hızını kendin yükseltmen gerekecek ya da memnun kalmadıysan iade et.

Daha önce de bununla ilgili bir konu açmıştım:

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=23334299

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarppy -- 7 Temmuz 2008; 11:12:50 >

• quote:

Orjinalden alıntı: sarppy

Benim 900MHz'lik HyperX'ler düştüğüm duruma düşmüşsün sen de. 900MHz diye büyük bir hevesle almıştım sonuç ramler 667MHz olarak çalışıyor default. Daha sonra araştırdım bu işin aslını ve şunları öğrendim. 800MHz üzeri belirtilen değerler ramin OC ile çıkabileceği üretici firma tarafından garanti edilen değerlerdir. Şu anda ramlerin işlemcinin FSB'siyle 1:1 orantılı şekilde çalışmakta. Bu oranı değiştirerek ve rame voltaj vererek OC işlemi ile ramin hızını kendin yükseltmen gerekecek ya da memnun kalmadıysan iade et.

Daha önce de bununla ilgili bir konu açmıştım:

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=23334299

Ya şimdilik ramlerden memnunum bi sorun çıkartmadan çalışıyorlar. Oc konusunda da şu an yeterli bilgim yok. Peki şunu sorayım ben bu şekilde Crysis i herey high da 4aa da problemsiz oynuyorum 667 Mhz yi 1066 mhz ye çıkartığımda nasıl bi değişiklik olur?

ayrıca cevabın içinde teşekkürler...

• quote:

Orjinalden alıntı: demiray68

Ya şimdilik ramlerden memnunum bi sorun çıkartmadan çalışıyorlar. Oc konusunda da şu an yeterli bilgim yok. Peki şunu sorayım ben bu şekilde Crysis i herey high da 4aa da problemsiz oynuyorum 667 Mhz yi 1066 mhz ye çıkartığımda nasıl bi değişiklik olur?

Pek bir fark göreceğini sanmıyorum. 3DMark06 ile önce 980MHz'de test etmiştim daha sonra diğer bileşenler aynı hızda ramleri 1176MHz'e çıkarıp test yaptım yaklaşık 10-20 puan düşüş oldu, yani gözle görülür bir fark göremezsin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sarppy

quote:

Pek bir fark göreceğini sanmıyorum. 3DMark06 ile önce 980MHz'de test etmiştim daha sonra diğer bileşenler aynı hızda ramleri 1176MHz'e çıkarıp test yaptım yaklaşık 10-20 puan düşüş oldu, yani gözle görülür bir fark göremezsin.

sarppy kardeş bu konuyla ilgili açtığın konuyu okudum keşke ramleri almadan önce okusaymışım aslında a- data 2*1 gb 800 mhz alacaktım eleman kalmadığını ocz lerin daha iyi olduğunu söyledi 15$ fazla verip bunu aldım 667 Mhz ile 1066 mhz arasında dediğin gibi gözle görülür bi fark yoksa kandırıyolar bizi ama yinede gözle görülür bi fark olmasa bile insanın canı sıkılıyo ...

• quote:

sarppy kardeş bu konuyla ilgili açtığın konuyu okudum keşke ramleri almadan önce okusaymışım aslında a- data 2*1 gb 800 mhz alacaktım eleman kalmadığını ocz lerin daha iyi olduğunu söyledi 15$ fazla verip bunu aldım 667 Mhz ile 1066 mhz arasında dediğin gibi gözle görülür bi fark yoksa kandırıyolar bizi ama yinede gözle görülür bi fark olmasa bile insanın canı sıkılıyo ...

Maalesef öyle oluyor, insanın morali bozuluyor. 900MHz'lik HyperX'i alırken satan adama en az 10 kere kesin 900'de çalışır değil mi diye sordum adam her seferinde evet dedi. Ama sonuç default 667MHz'de çalışıyor.

• Maalesef öyle oluyor, insanın morali bozuluyor. 900MHz'lik HyperX'i alırken satan adama en az 10 kere kesin 900'de çalışır değil mi diye sordum adam her seferinde evet dedi. Ama sonuç default 667MHz'de çalışıyor.

ya kardeş seninde kafanı ağrıttım ama son sorum bu oc işinde pek bilgili değilim yapmak istesem zor bi iş mi ? bilgisayara zarar verirmiyim riske atmaya değer mi?
  • quote:

ya kardeş seninde kafanı ağrıttım ama son sorum bu oc işinde pek bilgili değilim yapmak istesem zor bi iş mi ? bilgisayara zarar verirmiyim riske atmaya değer mi?

Ufak bir operasyon ile ramlerin değerini yükseltebilirsin. BIOS'tan ramin çalışma frekansını artırıp ramlere voltaj vereceksin bir de zamanlamalarıyla oynayacaksın. Bu işler yavaş yavaş öğreniliyor zaten, uğraşarak kendin de yapabilirsin. Asus PQ5'in BIOS'unu tam olarak bilmediğim için bir şey söyleyemeyeceğim. Gigabyte P35 olsaydı hepsini direk söylerdim çünkü o anakartı kullanıyorum.
  • Ufak bir operasyon ile ramlerin değerini yükseltebilirsin. BIOS'tan ramin çalışma frekansını artırıp ramlere voltaj vereceksin bir de zamanlamalarıyla oynayacaksın. Bu işler yavaş yavaş öğreniliyor zaten, uğraşarak kendin de yapabilirsin. Asus PQ5'in BIOS'unu tam olarak bilmediğim için bir şey söyleyemeyeceğim. Gigabyte P35 olsaydı hepsini direk söylerdim çünkü o anakartı kullanıyorum.

kardeş cevapların için teşekkürler şimdilik bi sorun yok yok durduk yere başımızı ağrıtmayalım ben biraz daha öğreneyim bu işleri sonra yaparı oc falan...
  • ewt
  • CPU-z programını indirip oradan bellek hızına tekrar bakar mısın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.