Şimdi Ara

Objektif bir almanya analizi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
159
Cevap
4
Favori
5.839
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Patrick Yıldız

quote:

Orijinalden alıntı: BRV35

Asgari ücret kismi tamamen is veren ile sözlesmenizdeki saat ucretine dayanir o yüzden degiskendir.

Kira tamamen sehirden sehire degisir özellikle doguda ev kirasi uygundur sosyalist duzenden kalma oldugu icin bolca Y tipi ve sosyalisy konutlari vardir 1+0 1+1.

Sosyal devlet anlayisi gariptir gencler cocuk yapip issizlik maasi alirlar ellerine para gecer butun parayi alkole bos seylere yatirirlar calismazlar sonra yabancilar isimizi caliyorlar derler.

Teknoloji,araba falan ucuz neden derseniz Turkiyedede ucuz inanin ayni paradan giriyor Seat Leon baz donanim TR'ye 16-17.000 Eurodan geliyor kur zaten 4.5 birde ötv kdv ayni sey oluyor otv kdv yerine tek vergi olup (%18) kurda 1e1 olsa ayni fiyat kur herseyi bitiriyor.

Eyalet sistemi olmasindan eylatler arasinda kural degisikligi olabiliyor bana gore sacma.

En onemlisi irkcilik bu insanlar irkcidir arkadaslar buyuk sehirlerde bunu goremezsiniz kötü mahallelerde belki fakat kücük nufuslu veya az yabancinin oldugu biyere giderseniz bakislariyla bile burnunuzdan getirirler.Malsef eskiden gidenler pek olumlu hava vermemis birde ustune bugunki siyasi problemler olunca halkta etkileniyor.

Ya kafaniz basmiyormu ? Anlayamiyir musunuz ? Arabayi euro uzerinden hesaplayip niye ucuz digorsunuz ? Buradaki adam euromu aliyor ? O adamin c ellyse gibi siradan bir arabayi alabilmesi icin turkiyedeki asgari ucretlinin 70 ay calismasi gerekiyor almanyadaki asgari ucretli adam 9 aylik maasi ile alabiliyor.

Asgari ucret degisken demissinde minimum ucret vardir oda almangada 8,5 diye biliyorum.

Maden irkcilik yapiyorlar gel ulkende yasa o zaman ? Yemiyor dimi ? İki yuzlu gurbetciler sizi.

Ilk önce uslubunu takin arkadasim nedir bu ofke karsidakini tanimadan etmeden bir mesaj ile nasil yadirgayip boyle bir mesaj yaziyorsun.

"Teknoloji,araba falan ucuz neden derseniz Turkiyedede ucuz inanin ayni paradan giriyor Seat Leon baz donanim TR'ye 16-17.000 Eurodan geliyor kur zaten 4.5 birde ötv kdv ayni sey oluyor otv kdv yerine tek vergi olup (%18) kurda 1e1 olsa ayni fiyat kur herseyi bitiriyor. "

Gel sana analiz yaptırayım ne demisim Türkiyeye giren ürün ile Avrupaya giren ürün aynı fiyat Türkiyedeki vergi ve kur yüzünden fiyatlarin farkli oldugundan bahsetmisim.Hatta vergi sistemi Almanya ile ayni olsa %18 kurda 1:1 olsa aynı fiyat olacagindan bahsettim burada yanlis birsey var mi yok ?

Ben gurbetci degilim degerli arkadasim lisans mezunu mühendisim burada uzun süreli kalmayı dusunmuyorum.Senin ulasman gereken kesim Almanyadan oy atip sana luks arabayla sana hava atip Almanyada mavi yaka olan kesim bizler herseyin farkindayiz zaten.Inan o halkta Turkiyeden gelen insanlari sevmez ofkeyle bakar merak etme.

Almanya'nın gerceklerini yaziyoruz biri gurbetci Turkiyeye don der digeri bende Almanyada yasiyorum senin yasadiklarini yasamadim der.

Valla birdaha bu konu hakkinda yazmayacagim herkesin gorusu kendini baglar.

Saygilar..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Doktorlar mimarlar vs. çok uçuk miktarda ücretler kazanırlar aylık net 3-4 bin euro civarı

Not: Sakın bu lafa güvenmeyin. Mimarlar bizim ülkemizde ki gibi autocad öğrenip gezmiyor. Bizim ülkemizim 10 katı işi 8 saatte yapmaya çalışıyorlar. Çalışma şekilleri bizim kinin 50 katı kalitede. Ve sorumululk imzası mevcut. Yani tuğla yamuk yapan usta yüzünden maaşısınız kesilbiliyor. (çalıştm orada )
  • Bilgilenenüye34 kullanıcısına yanıt
    Al iste usluba bak.Ilk once kültürsüz dedigin insanlara kurban ol sen bakis acisina bak ne kadar aciz.

Ben burada belirli bir sure kalacagim daha once Stuttgart ve cevresinde yasadim neyin ne oldugunu cok iyi bilirim.

Fakat verdigin dogu/bati ornegi cok yanlis.Ilk önce saygili olun gerisi gelir zaten.

Ayrica bak burasida Almanya bak buraninda plakalarinda D yaziyor burasida Almanca konusuyor ama ne kadar farkli degil mi irkicilik konusunu gel birde burada gör misafirim ol.

• quote:

Orijinalden alıntı: IOserI

Doktorlar mimarlar vs. çok uçuk miktarda ücretler kazanırlar aylık net 3-4 bin euro civarı

Not: Sakın bu lafa güvenmeyin. Mimarlar bizim ülkemizde ki gibi autocad öğrenip gezmiyor. Bizim ülkemizim 10 katı işi 8 saatte yapmaya çalışıyorlar. Çalışma şekilleri bizim kinin 50 katı kalitede. Ve sorumululk imzası mevcut. Yani tuğla yamuk yapan usta yüzünden maaşısınız kesilbiliyor. (çalıştm orada )

Yabanci vatandas 3300 Euro brüt kazandıgını gosteren sözlesmeyi yabancilar dairesine sunamzsa calisan oturumu alamaz zaten hocam.3300 brütünde vergisini alsan 2000 kusur civari kalir elde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blacksilicon -- 2 Ocak 2018; 20:29:13 >
  • quote:

Al iste usluba bak.Ilk once kültürsüz dedigin insanlara kurban ol sen bakis acisina bak ne kadar aciz.

Ben burada belirli bir sure kalacagim daha once Stuttgart ve cevresinde yasadim neyin ne oldugunu cok iyi bilirim.

Fakat verdigin dogu/bati ornegi cok yanlis.Ilk önce saygili olun gerisi gelir zaten.

Ayrica bak burasida Almanya bak buraninda plakalarinda D yaziyor burasida Almanca konusuyor ama ne kadar farkli degil mi irkicilik konusunu gel birde burada gör misafirim ol.

Tamam herkes ırkçı hatta korkumdan sığınakta yasıyorum naziler gelir diye

• quote:

Orijinalden alıntı: IOserI

Doktorlar mimarlar vs. çok uçuk miktarda ücretler kazanırlar aylık net 3-4 bin euro civarı

E ne sandın dostum burası disiplin ülkesi işini düzgün yapmak zorundasın konuda zaten çalışma şartlarının nasıl disiplinli olduğuna dair örnekler verdim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgilenenüye34 -- 2 Ocak 2018; 20:41:2 >
    Hata bende adam sanıp yanıtladım olsun yasına verdim zamanla sende gülersin yazdıklarına.

7-8 yıldır yazarım foruma ilk kez birini blokluyorum 3 günluk üyeymis zaten ya cocuk yada fake egosunu cikartiyor ortaya.Bynlar yuzunden ne degerli insanlar yazmayi birakti coluga cocuga birsey anlattiklarindan.

• quote:

Orijinalden alıntı: BAYOKAN84

Avrupa ve Türkiye kıyaslamasi yaparken araba benzin ve elektronik eşya örneği vermek doğru değil zira sadece bunlar bizde aşırı pahali avrupaya göre. Bunun dışında kalan birçok temel ihtiyaçta iki tarafında lehine olan örnekler verilebilir.

Bir ornek versene ? Mesela gida urunlerinden bir ornek versene ? Oranin alim guciyle buraninkini karsilastirsana. Nedir senin icin temel ihtiyac soylermisin ?

• quote:

Hata bende adam sanıp yanıtladım olsun yasına verdim zamanla sende gülersin yazdıklarına.

7-8 yıldır yazarım foruma ilk kez birini blokluyorum 3 günluk üyeymis zaten ya cocuk yada fake egosunu cikartiyor ortaya.Bynlar yuzunden ne degerli insanlar yazmayi birakti coluga cocuga birsey anlattiklarindan.

çoluk çocuk dediğin adam 24 yaşında işinize gelemeyen herkes size göre çocuk zaten

aman bloklama ne olur çok umrumdaydı
  • kardeşim tamam Almanya çöküyor bitmiş durumda tamam gelmiyoruz yeter yav.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PeerNet*

kardeşim tamam Almanya çöküyor bitmiş durumda tamam gelmiyoruz yeter yav.

Almanya çöküyormu demişim?

Düzgün okuyarak anlayın şu yazdıklarımı

dediklerinden bu anlaşılıyor neymiş buranın 1800 ü falanmış. He inandık he tamam
  • quote:

Orijinalden alıntı: PeerNet*

dediklerinden bu anlaşılıyor neymiş buranın 1800 ü falanmış. He inandık he tamam

Şuradaki alım gücünü hesaplarken para birimini 4 le çarpmayın diyoruz yok almanyadaki asgari ücretim alım gücü 4000 liraymış falan

• Yalan beyler Adam sizi trolluyor. Almanyada ogretmen 4bin euro aliyor discinin aylik geliri minimum 30bin euro

• Al da maas gör fakir kime deniyor bak adamlar her yıl tatile gidiyor biz daha antalyaya zor gidiyoruz.

https://www.theguardian.com/teacher-network/teacher-blog/2014/sep/05/how-the-job-of-a-teacher-compares-around-the-world

• Hocam, mimar çok kazanır demişsiniz, inşaat mühendisleri ne kadar kazanıyor? Burada görece iyi bir inşaat mühendisliğinden mezun olacağım b1 seviye almancam var, almanyada da daha önce bulundum. Orada bir iş bulma şansım nedir?

• Aylık net 3bin euro uçuk bir rakam değil türkiyede de o paranın az biraz aşşağısını kazanıyorlar zaten

merak etme çarpmıyorum. Orada euro üzerinden satış yapıldığını biliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bilgilenenüye34

quote:

Orijinalden alıntı: gbzlim

quote:

Orijinalden alıntı: Patrick Yıldız

quote:

Orijinalden alıntı: gbzlim

Ben bu tür yazıları hep okuyorum. Almanyada da asgarî ücretlinin pek farkı yok. Temel ihtiyaçlar orada buradan belki daha pahalı. Buraya göre lüx olan şeyler daha ucuz ve ulaşılabilir. Araba ve teknolojik aletler ucuz ama orada da asgari ücretlinin elinde ay sonu para kalmıyor gibi. Bence almanya ile Türkiye arkasındaki fark 2000 euroyu geçince ortaya çıkıyor. Oranın 1500 eurosu tükiyede 1900-2000 değerindeyken 2500 eurosu 5000 lirayı buluyordur belkide.

Saka mi yapiyorsun ? Ustteki karsilastirmaya bak. Almanyanin asgari uxretlisinin alim gucu 4000tllikten daha fazla. Et ya et baska ne temel ihtiyacin var ? Turkiyede 4000tlye 80 kilo et alabiliyorsun, almanyada asgari ycretli 277 kilo aliyor. Alik gucune gore hangi urun tuekiyede daha ucuzmus soyler misin ?

Hayat et yemekden ibaret değil maalesef. Barınma gibi bir temel ihtiyaç da var. Ev kiraları ve faturalar Türkiye'den pek de farklı değil. Orada et ucuzdur burada ekmek su yada başka bir şey sonuçta mutfak alışverişi belki biraz daha ucuzdur.
    Asıl fark araç alımında yakıtlarda ve elektronik ürünlerde ortaya çıkıyor. Yoksa asgari ücretli birisini ben orada 10.000 euroya araba alıp rahat rahat yürütebileceğini zannetmiyorum.
    Dediğim gibi orada 1500 euro alan birisi buradaki 2000 lira alan gbi bir hayat yaşıyor olabilir çünkü temel ihtiyaçlara para harcayınca elinde bir şey kalmıyor. Ama 2500 Euro desen iş değişir.

Asgari ücretli biri zaten 10 bin euroya asla araba alamaz imkansız ötesi

Öyle bir arabayı alıp giderlerini karşılayabilmesi için minimum 1800 euro kazanması gerekir

Yanlışınız var.Asgari ücretli birisi düzgün bir planlama ile çok rahat şekilde 10bin € ya araba alabilir.Tek başına yaşayacağına gidip bir WG de yaşar, merkezde bir yerde en fazla 500€ (herşey dahil)şehirden 20 km uzaklıklarda ise aylık 300€ ya çok rahat yer bulur.Geri harcamaları kendine kalmış artık.Alkol sigara Yoksa tatile bile gidebilir senelik.Hele birde bir kuş arkadaşı varsa o da 1500€ filan alıyorsa altlarına Mercedes CLA bile çekebilirler.Ve bunu yapan birçok tanıdığım var.İstersenizbuyrun misafirim olun Hamburg’ta bizzat sizi tanıştırım arkadaşlar ile.

Belkide çevrenizde gördüğünüz kişiler para ile idare etmeyi bilmiyordur, herşey olabilir yani.Ama hiçbir şekilde Türkiye’deki asgari ücretli ile Almanya’daki asgari ücretli aynı yaşamıyor.

Aslında ülkeler arasında karşılaştırma yapılması gereken şey orta kesimin durumudur.Çünlü ekonominin gidişatı özellikle bu kesimin durumu ile doğru orantılıdır.Zaten o zamanda Almanya uçuşa geçiyor ve farkı atıyor.

Ve aynı zamanda Almanya’da devlet size eğitimde ve iş konusunda inanılmaz bir destek sunuyor.Bu destekleri kullanmayıp asgari ücrete tabi olunursa yaşamınızda Almanya’daki asgari bir düzeyde olur.

• Bu haliyle bile çok daha iyi yalnız.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.