Şimdi Ara

O sadece bir yemek değil, bir yaşam tarzı, bir felsefe : ŞIRDAN (Tanıtım ve inceleme SS'li) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
209
Cevap
0
Favori
32.177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • OHA birde bunu yemek için millet paramı veriyor ilginç,koyun olmak varmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: 01cagatay23

Evet arkadaşlar bilen bilir şırdanı. Adana'nın yemek kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Öyleki şu anda Adana'da neredeyse kebapçı kadar şırdancı vardır. Akşam 8'den sonra kurulan tezgahlarda veya restoranlarda gece 3'e 4'e kadar yiyebilirsiniz bu muhteşem lezzeti.

Bİlmeyenler için kısaca tanıtacak olursak koyunlardan çıkan şirden bölmesinin (sakatat olur kendisi) temizlenip içinin doldurulması ve kaynayan suda pişirilmesi ile elde edilen bir yemektir. İç olarak pirinç ve kıymadan başka bir şey kullanılmaz genelde. Haşlandığı su ise terbiyeli olur. yani salça kullanılır ve kemik katılarak daha lezettli olması sağlanır. Baştan sonra yoğun bir emek gerektiren şırdan evlerde de yapılabilse de dışarıda yemek bir Adanalı için vazgeçilmez bir tutkudur. Görüntü itibari ile ilk yiyenlerde bir zorlanma olsa da tadını aldıktan sonra vazgeçemeyen insan çoktur. Adanalı olmayan bir çok arkadaşım üniversite hayatında alıştığı bu tadı tekrar tadabilmek için okul bittikten sonra Adanaya bir çok defa gelmişlerdir.

Fiyat olark pahalı olsada ( ortalama 3,5-4 TL arası değişmekte fiyatlar) dediğim gibi vazgeçilmez bir unsurdur Adana'da. Başlıktada dediim gibi o sadece bir yemek değil, bir yaşam tarzı, bir felsefedir.

Uzun zamandır şırdan yemiyorum sabah sabah görünce bir canım istedi anlatamam size buram buram memleket kokuyor. Şalgamıyla, şırdanıyla, kebabıyla herşeyiyle özledim memleketimi bayramda mutlaka döneceğim ve Cemil Baba'dan şırdanımı yiyeceğim.

• Denemede konuşmamak lazım Hiç denemedim şu bizim Türk yemek kültüründen baya bi eksiğim var
  • adanalılarda var bi acayiplik zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fantastic Light

quote:

Orijinalden alıntı: I need $

allien gibi

quote:

Orijinalden alıntı: *Furious*

Nasıl yaşam tarzı lan bu

quote:

Orijinalden alıntı: jR.Arrhenius

damarlı damarlı töbe töbe

quote:

Orijinalden alıntı: E A

Bunu yemeyi bırak yakından görsem elimi daha aletime götürmem herhalde

Yorumlara bittim ben.

• quote:

Orijinalden alıntı: yido2

quote:

Orijinalden alıntı: PabLo Martin Batalla

denemek isterim bursada nerde bulabilirim bilen varmi ?

Adana dışında bulmak pek kolay değil..

@ 01cagatay23

ağzımı sulandırdın kardeş aşağı inip yemek lazım şimdi

bursa da bulursan haberim olsun belki 4 yıldır yiemiyordum nasıl canım çekti anlatamam
  • Hayatımda gördüğüm en iğrenç şey lan. Bunu yiyene insan gözüyle bakmam iğrenç. Öf aman allahım psikolojim bozuldu resmen.
  • 5 yıl boyunca Adana'da öğrencilik yaptım bir defa yemedim. Pişman değilim... Kokoreç 1 bu 2 benim için...
  • quote:

Orijinalden alıntı: aqua35

adanalılarda var bi acayiplik zaten

Hiç öyle söyleme alqua,

gece bir eğlence, bir düğün veya bar çıkışı her taraf şırdancıdır tadına bir baktınmı müptelası olursun. Şırdan yemek herkese de nasip olmaz zaten. Fast food ve benzerleri baz alındığında son derece pahalı bir yemektir
  • Mersindede çok var şırdancılar
  • "Şırdana gidek mi gardaşşşş" lafıda meşhurdur güzel Adanamda.
  • Oğlum çok acayip duruyor hayy anası midem kalktı ulan
  • KESİNLİKLE HARİKA BİR LEZZET.
  • felsefesi tam olarak neresinde
  • Şırdan çorba değil mi? İşkembeciye gidip DAMARDAN şırdan dediğiniz zaman size çorba getiriyor. VIP işkembede böyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TüplüveÖfkeli

Şırdan çorba değil mi? İşkembeciye gidip DAMARDAN şırdan dediğiniz zaman size çorba getiriyor. VIP işkembede böyle.

Evet doğru yıllar önce İzmir'de benim de başıma gelmişti. Bir eğitim hasebiyle Alsancak sokaklarında koca koca yazılarla şırdan bulunur yazıyordu. Bir hevesle gittim uzun zaman sonra şırdan yiyecektim (yaklaşık 1 sene) adamlar önüme bulanık bir çorba getirdiler. Bu kadar olmaz ya tam bir hayal kırıklığı
  • onu ilk gordugumde bunu yıyen ınsan degıldır dedım
    sımdıkı dusuncem ıse sırdan cennet nımetlerınden bırıdır...
    sırdancı ünallllllllllllllllll.
  • quote:

Orijinalden alıntı: guest.1981

onu ilk gordugumde bunu yıyen ınsan degıldır dedım
    sımdıkı dusuncem ıse sırdan cennet nımetlerınden bırıdır...
    sırdancı ünallllllllllllllllll.

Ben geceleri köşe başlarına kuranlar dışında sadece Cemil'den yiyorum. Şırdancı Ünal Kenan Evren veya Turgut Özal taraflarında bir yerlerde heralde
  • Bir defa yeme fırsatım oldu güzel bir tat.
  • görüntüsü pek hoş durmuyor ama tadı güzelse afiyetle yiyebilirim
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.