Şimdi Ara

Nvidia Sürücü Ayıklama/Kırpma

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
9
Cevap
3
Favori
905
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Ekran kartı >> Nvidia Sürücü Ayıklama/Kırpma
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  2059 Mesaj
  NVIDIA Sürücü İndirmeleri içinde grafik sürücüsünden başka birçok uygulama da barındırıyor ve bunlar grafik sürücüsü ile beraber kurulup arka planda çalışıyorlar. Her ne kadar Nvidia sürücü kurulumunda Özel kurulum seçenekleri ile yüklenmesi tercihinize bırakılmış GeForce Experience (GFE), 3D Vision Denetleyici ve sürücüsü , HD ses sürücüsü, PhysX ve Temiz kurulum imkanı sunulsa da yinede bu uygulamalardan başka tercihinizin dışında bırakılmış olan ve kullanmadığınız özellikler açısından ele alırsak sisteminizde boşuna yüklenerek yer kaplayan ve arka planda çalışarak CPU’nuzu meşgul eden yüklemeler mevcut: Nvidia Telemetry, Nvidia Optimus, nView masaüstü yazılımı (NVIEW Desktop Managament Software), NVIDIA Virtual Audio Driver (NvVAD), PPC, NGXCore, NvCamera, Shield Wireless Controller, NVIDIA Enterprise Management Toolkit (NVWMI) ve Geforce Experience diğer yazılım bileşenleri (NvBackend, NvAbHub, ShadowPlay, Update.Core, Nodejs).

  Kimileri için bu uygulamalar ihtiyaç duyulmadığından kullanılmaz ve boşuna sadece sisteminde yer kaplar. Ayrıca bu uygulamaları kurmamak sisteminizi %1 bile rahatlatsa bu kazanc genel performansa da yansıyacaktır çünkü arka planda daha az gereksiz işlem yapılması sonuçta gecikmeyi ve genel performansı olumlu yönde etkiler... yani oyun sırasında daha az servis ve hizmet kullanılması nedeniyle stutter için olası bir azalma demek. Geforce Experience’ in her ne kadar genel bir durum olmasa da bazı oyunlarda sisteminizle ve oyunlarınızla etkileşime girmesi nedeniyle performansı düşürdüğü iddiası bilinmektedir.

  Her Nvidia Sürücü güncellemesinde diğer yazılımların güncellenmediğini yani Geforce Experience, HD ses sürücüsü, PhysX’in güncellenmediğini sürümlerinden anlamak mümkün bu da bu uygulamaların varsa daha önceki sorunlarının yeni sürücüde de devam ettiğini gösteriyor. Mesela Geforce Experience’in daha önceki sürümünde bir güvenlik açığı varsa bu yeni Nvidia sürücüsünü kurduğunuzda sürüm numarası değişmemişse aynen devam ediyor demektir.

  Gelin işe Telemetry servisini kaldırmakla başlayalım:


  Nvidia sürücüsünü indirdikten sonra Mouse ile üstünde sağ tıklayıp winrar uygulaması ile klasöre çıkar seçeneğini tıklayın. Aynı yerde aynı isimde bir dosya klasörü oluşturacaktır.
  Klasörü açın ve NvTelemetry yazan dosyayı silin. Sonra NvContainer dosyasını açın ve içinde NvContainerTelemetryApi.nvi bulup silin. Aynı yerdeki x86 ve x86_64 yazan dosyalarıda açıp içlerinden NvContainerTelemetryApi.dll öğelerini silin…  Şimdi aşağıdaki gibi anadosya içine dönün ve en alttaki setup.exe’yi çalıştırın

  Eğer “Sistem belirtilen yolu bulamıyor” hata mesajını alırsanız setup.cfg dosyasını not defteri ile açın ve en alt satırlarına gelin ve aşağıdaki resimde görünen üç satırı silip kaydedin.

  Setup.cfg dosyasının en altındaki silinmesi gereken satırları silip kaydedip çıkın. Bu işlemden sonra setup.exe çalışıp yüklenecektir


  Şimdi gelelim en ideal ve en sade sürücü yüklemesine aşağıdakiler dışında hepsini silin ve sonra setup.exe’yi çalıştırın böylece Nvidia Driver ve Nvidia Denetim Masası yüklenmiş olacaktır.
  Dahada sadeleştirmek isterseniz sisteminizde VC_redist.x64_17 ve VC_redist.x86_17 kuruluysa MSVCRT dosyasınıda silebilirsiniz hatta Nvidia Inspector yazılımını kullanıyorsanız Nvidia Denetim Masasına da ihtiyacınız olmayabilir yani NvContainer dosyasınıda silebilirsiniz ( PhysX ve HDAudio kullanıyorsanız bu dosyaları silmeyebilirsiniz tabii yani size kalmış)


  Display.Driver: grafik sürücünün içerdiği klasör
  MSVCRT: Microsoft Visual C++ 2017 Redistributable yüklemelerinin olduğu dosya (sisteminizde yüklüyse silebilirsiniz)
  NvContainer: (Nvidia Denetim Masası kurulumu için gerekli ama Nvidia Inspector kullanıyorsanız silebilirsiniz)
  NVI2: (bu dosya Nvidia Kurulum Programının arayüzü için bize lazım)  Özet Kurulum (10XX serisi öncesi grafik kartı kullananlara önerilir...)


  1000 veya 2000 serisi ekran kartı kullanıyorsanız NGXCore ve PPC dosyasını da silmeyin.

  Not: Ayrıca NvContainer dosyasının içindeki NvContainerTelemetryApi.nvi ve aynı yerdeki x86 ve x86_64 yazan dosyalarıda açıp içlerinden NvContainerTelemetryApi.dll öğelerini silmeyi unutmayın…

  Küçük bir uyarı olarak ayrıca PPC klasörünü silmeniz 2000 serisi kartlarda USB-C çıkışınız olmasa bile Aygıt yöneticisinde bilinmeyen aygıt uyarısı ile karşılaşmanıza sebeb olabilir.


  1000 ve ya 2000 serisi kart kullananlara Geforce Experince ve bileşenleri lazım olabilir …
  Bunlardan başka bu iş için program çalışmaları da yapılmış. Güzel bir örnek çalışma NVIDIA Driver Slimming Utility gayet basit ve pratik bir program.

  İndirip içindeki NVSlimmer çalıştırılınca beraberinde Nvidia Driver Package diye özel bir pencereside açılıyor (açılmazsa sol üstte Load..butonuna basarsınız) ve daha önce indirmiş olduğunuz Nvidia Driveri bulup sağ alttaki aç butonuna basınca programa yüklemesini yapar ve en sade kurulum için yani default olarak Klasör seçimlerinide yapmış olur siz extra uygulama eklemek isterseniz ilgili klasörü temsil eden kutucuğu tiklemeniz yeterli Benim burada dikkat edeceğiniz gibi önerim Nvidia denetim masası arayüzüne erişimi sağlayan NvContainer klasörünü işaretleminiz olacak fakat burada program içindeki telemetry bileşenlerini silmiyor bunu elle yapmanız gerekecek bunun içinde Repackage butonuna tıklayınca çıkan iletişim kutusunda Evete basın ve size yeni kurulum dosyasını .exe uzantılı olarak oluştursun sonra bu oluşturduğu .exe uzantılı dosyayı winrar ile klasöre çıkarın ve telemetri bileşelerini silin (86 ve 86_64 klasörünün içindeki telemetri bileşenlerini silmeyi unutmayın ) ve setup.exe’yi çalıştırıp sürücüyü yükleyin. (Uyarı olarak programda oluşturma işlemi bittikten sonra eğer bu noktada iken programın üzerindeki Install tuşuna basarsanız oluşturduğu yeni dosya üzerinden direkt olarak kurulum başlar ve NvContainer içindeki daha önce anlattığım telemetri öğelerini silemeden kuruluma geçmiş olursunuz.)


  Detaylı Konusu
  https://forums.guru3d.com/threads/nvidia-driver-slimming-utility.423072/#post-5586979


  NVIDIA Driver Slimming Utility indirme linki:
  https://www.dropbox.com/s/anhorauvq4uo5hq/NVSlimmer_v0.5.zip?dl=0


  Nvidia Klasöründe Bulunan Dosyaların Ne Oldukları ile İlgili Kısa Açıklamaları:  Nv Telemetry: Tıpkı Windows’taki telemetri gibi, arka planda herzaman çalışır ve saatlik olarak kontrollerini yaparak raporlarını hazırlar yani kullanıcı verilerini toplayarak iletir. Windows’tan farklı olarak NVIDIA Telemetry Container’i Hizmetlerde (services.msc) çalışmasını durdurup devre dışı bırakabilirsiniz. Bu hizmetin amacı esasen sürücü veya diğer uygulama uyumluluğu hatalarını düzeltmek için gerekli olan verileri günlüğe kaydetmek gibi görünsede kullanıcıya özel başka verileride toplayabilir çünkü bunu yaparken en azından bizim onayımızı almıyor veya bu durumla ilgili herhangi bir bilgilendirme yapmıyor.

  Display.Optimus: Dizüstü bilgisayarlarda yüke göre yani sistemin boşta iken onboard GPU’ya yükte iken diğer güçlü GPU’ya geçişini yaparak enerji tasarrufu sağlıyor(iGPU ile eGPU arasında geçişi sağlıyor). Başarısız olduğunda dizüstü bilgisayarın onboard GPU’dan sistemin diğer güçlü GPU’suna geçişi yapmasında sorun çıkarabilyor.
  Detaylar için:https://www.enpedi.com/2010/10/nvidia-optimus-test-tool.html

  Display.Nview: NVIDIA nView masaüstü yazılımı ile ekran çalışma alanınızın verimli bir şekilde yönetilmesi sağlanıyor. NVIDIA nView yazılımını kullanan profesyoneller, maksimum esnekliğe ve çalışma alanları üzerinde gelişmiş kontrole sahip oluyorlar.

  NGXCore: “NVIDIA NGX ( Neural Graphics Framework) , grafikleri, fotoğrafları görüntülemeyi ve video işlemeyi doğrudan uygulamalara hızlandıran ve geliştiren AI tabanlı özellikler sunan yeni, derinlemesine öğrenmeye dayalı bir teknoloji yığınıdır. NVIDIA NGX özellikleri, çalışma verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için Tensor Cores kullanır ve RTX özellikli bir GPU gerektirir.” Volta ve Turing üzerindeki tensör çekirdeklerine erişimi sağlayan API'dir.
  https://developer.nvidia.com/rtx/ngx
  https://thetechrevolutionist.com/2018/10/nvidia-ngx-the-beginning-of-neural-real-time-graphics.html

  NVIDIA Virtual Audio Driver (NvVAD) ve HD ses sürücüsü: NVIDIA ‘daki HDMI ses içindir. Hepsini Aygıt Yöneticisi'nde devre dışı bırakabilirsiniz. Yüksek Tanımlı Ses Aygıtı genellikle bilgisayarın sesidir (örneğin Realtek gibi ve eğer Realtek sürücüsünü yüklemediyseniz Windows’un genel yüklü sürücüsüdür). Realtek veya Asus Creative gibi ses kartlarını kullanıyorsanız Nvidia HD ses sürücüsü Aygıt Yöneticisi'nde de devre dışı bırakılabilir. Devre dışı bırakmak en iyi seçenektir.

  PPC: USB-C HDMI sürücüsü Bu HDMI bağlantısı üzerinden ses ve görüntü çıkışı yapmak istiyorsanız gerekli olabilir…

  NVIDIA Enterprise Management Toolkit (NVWMI): “NVIDIA NVS ve NVIDIA Quadro ürünlerinde bulunan NVIDIA grafik sürücüsüne WMI tabanlı bir arayüzdür. Son kullanıcıların ve BT Yöneticilerinin, WMI aracılığıyla çeşitli grafik ve ekran özelliklerini ve NVIDIA yazılım bileşenlerini yapılandırmalarını ve izlemelerini sağlar. NVWMI, herhangi bir WMI uyumlu uygulamaya bağlanır. NVWMI, ekran sürücüsü paketinin bir parçası olarak da bulunur.”
  Desteklediği grafik kartlarına aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
  https://www.nvidia.com/object/nvwmi-win10-win8-win7-x64-2.33-driver.html


  NvvHCI: Nvidia Virtual USB Host Controller Driver. Shield cıhazındaki usb portları ile etkileşim için


  Display.Update: Yeni bir sürücü çıktığında sizi bilgilendirerek ve siziwww.nvidia.com.tr adresindeki sürücüye yönlendirerek PC'nizin güncel kalmasını sağlar.Kişisel olarak belirlenebilen bilgiler toplamaz. Tarama, doğru sürücü güncellemesini önermek için grafik donanımı, işletim sistemi, dil ve mevcut sürücü sürümü gibi verileri toplar. Otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanmış arka plan denetleyicisi hizmeti ekler. Yazılım İnternete bağlanmak için tasarlanmıştır ve müdahale etmeden bunu yapmak için bir Windows Güvenlik Duvarı istisnası ekler.


  Update.Core:

  NvProfileUpdater64: NVIDIA sürücü profili güncelleyici

  NvSHIM (shşm uygulamalrı), NvTmMon, NvTmRep: Nvidia Crash Dumps'a erişme, video görüntü bağdaştırıcısı özelliklerini sorgulama ve WinSAT Formal Değerlendirmesine erişme (daha fazla sistem bileşeni bilgisi ve performansı)

  >> Windows Görev Zamanlayıcı'da Görevler olarak aşağıdaki gibi oluşturulur:

  NvTmMon:
  NVIDIA Telemetri Monitörü
  Görev bu konumdan işlem çalıştırarak:
  C:\Program Files (x86)\NVIDIA Corporation\Update Core\NvTmMon.exe


  NvTmRep:
  NVIDIA Telemetri Raporu
  Görev bu konumdan çalışır süreçte daha:
  C:\Program Files (x86)\NVIDIA Corporation\Update Core\NvTmRep.exe

  NvTmRepOnLogon:
  Oturum Açmada NVIDIA Telemetri Raporu
  Görev bu konumdan işlem çalıştırarak:
  C:\Program Files (x86)\NVIDIA Corporation\Update Core\NvTmRep.exe --logon

  Bu Yukardaki telemetri görevleri, verileri GeForce Experience Programının 3.0 sürümünden itibaren gerçek zamanlı olarak elde etmek için birlikte çalışır.

  Yani özetle Update.Core klasörü Görev zamanlayıcısında ki aşağıdaki resimde görünen arka planda çalışan hizmetleri yükler.
  Nodejs: Nvidia Web yardımcısı


  NVI2: Bu dosya “Nvidia Kurulum Programı”nın arayüzü için bize lazım (Resimdeki programı başlatır)
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Interstellar -- 17 Nisan 2019; 14:6:38 >  |
  |
  _____________________________
  | Streacom ST-BC1 - SilverStone ES02 | Asrock Z370 Taichi | i7 8700K - NZXT Kraken X62 | TEAMGROUP T-Force Xtreem 16Gb 4133MHz | Evga TitanX (Maxwell) - NZXT Kraken G12 Liquid Cooling Mounting Kit - NZXT Kraken X62 (Hybrid) | Samsung 960 Evo 500Gb | Evga SuperNOVA 1200 P2 | Asus PG278Q - Nvidia 3d Vision2 | Sapphire Nitro RX 5700 XT |
  "Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!" Mustafa Kemal ATATÜRK.
  "Arap kültürünü İslamiyet sanmakla, Avrupa kültürünü medeniyet sanmak aynı hatadır" Muhsin Yazıcıoğlu.
  "Ben hiç bu kadar sevmedim, ömrümce siyahı."
 • Binbaşı
  1324 Mesaj
  Bilgi ve paylaşımınız için teşekkürler hocam.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  | MSI Z370 Gaming M5 | i7 8700K | Evga CLC 280 | Gskill RipjawsV 16gb 3000mhz | Sapphire Nitro RX 580 8gb |Samsung 850 Evo 250 Gb | Crucial M550 256 Gb | Corsair Hx750 | ASUS VG278HV | Steel Series Rİval 110 | Logitech G510 | Razer Goliathus Speed Cosmic L. | Logitech G633 Artemis Spectrum 7.1 | MICROSOFT XBOX360-PC COMMON CONTROLLER |
 • Yarbay
  2059 Mesaj

  Ben teşekkür ederim. Biraz karışık gibi görünüyor ama oldukça basitleştirmek için resimleri bolca kullandım. NVIDIA driver slimming utility v0.5 programı da gayet pratik ama NvContainer klasöründeki telemetri bileşenlerini atlıyor onu da nasıl yapılacağını uyarı diye belirttim...

  Guru3d'de ayrıca indirilebilen bir sayfası daha varmış:
  https://www.guru3d.com/files-details/nvidia-driver-slimming-utility.html
  |
  |
  boss06 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  | Streacom ST-BC1 - SilverStone ES02 | Asrock Z370 Taichi | i7 8700K - NZXT Kraken X62 | TEAMGROUP T-Force Xtreem 16Gb 4133MHz | Evga TitanX (Maxwell) - NZXT Kraken G12 Liquid Cooling Mounting Kit - NZXT Kraken X62 (Hybrid) | Samsung 960 Evo 500Gb | Evga SuperNOVA 1200 P2 | Asus PG278Q - Nvidia 3d Vision2 | Sapphire Nitro RX 5700 XT |
  "Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!" Mustafa Kemal ATATÜRK.
  "Arap kültürünü İslamiyet sanmakla, Avrupa kültürünü medeniyet sanmak aynı hatadır" Muhsin Yazıcıoğlu.
  "Ben hiç bu kadar sevmedim, ömrümce siyahı."
 • Yarbay
  5503 Mesaj
  Konu için çok teşekkürler
  |
  |
  _____________________________
  Why do we fall?
 • Yüzbaşı
  871 Mesaj
  teşekkürler
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  7032 Mesaj
  yine döktürüyorsun eline sağlık
  _____________________________
 • Yarbay
  22283 Mesaj
  Elinize sağlık.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2059 Mesaj

  Siz de sağ olun.
  |
  |
  Bahsedilenler: Arranger. , Aerosol 34 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  | Streacom ST-BC1 - SilverStone ES02 | Asrock Z370 Taichi | i7 8700K - NZXT Kraken X62 | TEAMGROUP T-Force Xtreem 16Gb 4133MHz | Evga TitanX (Maxwell) - NZXT Kraken G12 Liquid Cooling Mounting Kit - NZXT Kraken X62 (Hybrid) | Samsung 960 Evo 500Gb | Evga SuperNOVA 1200 P2 | Asus PG278Q - Nvidia 3d Vision2 | Sapphire Nitro RX 5700 XT |
  "Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!" Mustafa Kemal ATATÜRK.
  "Arap kültürünü İslamiyet sanmakla, Avrupa kültürünü medeniyet sanmak aynı hatadır" Muhsin Yazıcıoğlu.
  "Ben hiç bu kadar sevmedim, ömrümce siyahı."
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Bey Azura
Mobilya Takımları
bankalar.org
emek server
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,250
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.