Şimdi Ara

Nvidia Shield Tv (Ana Başlık) (235. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
8.314
Cevap
204
Favori
411.748
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 233234235236237
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bende son günlerde böyle görüntüde bozulmalar oluyor. Cihazı açıp kapatıyorum düzeliyor. İşlemcinin bozulmuş olmasından şüpheleniyorum. Cihaz 2019 model 2 ay oldu daha. Hiç karşılaşan oldu mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önce hdmi kablodan şüphelen sonra da cihaz sıfırla yine devam ederse bir sıkıntı var gibi duruyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yabancı forumlardan takip ettiğim kadarıyla Dual Layer Dolby Vision filmler Plex ile Shield üzerinde oynatılmış. Ancak bunu yapabilmek için video dosyaları arasında çeşitli dönüşümler gerekiyor ve tutarsız sonuçlar alınabiliyor.

Henüz dual layer filmleri tek tıkla mkv dosyasına dönüştürecek bir yol keşfedilmedi, ancak bunun için epey uğraş veriyor insanlar. Bu yıl içinde bu iş çözülür ve artık filmlerimizi Dolby Vision ile izleyebiliriz diye tahmin ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hermés -- 5 Mayıs 2020; 17:38:10 >
  • Nasıl olacak o iş henüz dolby vision oynatan bir media oynatıcı yok ki en son Realtek yeni bir chipset duyurdu 1619 diye (1395 de diyorlar) onda var görünüyor ancak bilgiler çelişkili nvidia gibi media akışında filan diye tartışılıyor zidoo forumunda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadays -- 5 Mayıs 2020; 19:42:30 >
  • sadays S kullanıcısına yanıt
    Dolby Vision oynatan medya oynatıcı yok demek yanlış olur. Nvidia Shield hem stream(Netflix), hem de harddisk üzerinden(Plex) DV medyaları oynatabiliyor. Şu anki sorun, DV içeren bluray disklerin diğer diskler gibi kolayca mkv uzantısına çevrilememesi. Eğer günün birinde bu olursa, ki çok uzak bir gelecekte olduğunu düşünmüyorum, DV remuxlar görebiliriz.

Zidoo'da DV medya akışı yapan hangi stream programı var? Aklıma ilk olarak Netflix geliyor, o da bildiğim kadarıyla Zidoo'da destekli değil. Eğer Zidoo DV medya akışı yapan bir stream programını desteklemiyorsa, cihazda DV özelliği var dedirtecek tek bir yer kalıyor: Harddisk üzerinden DV medya oynatmak.

Ancak harddisk üzerinden DV oynatabilmek için sadece donanım(chipset) yeterli olmuyor. DV'nin oynatılabilmesi için yazılımın da destekli olması gerekiyor. Shield üzerindeki Kodinin harddiskten Dolby Vision oynatamayıp Plex'in oynatabilmesi bu duruma bir örnek. Eğer Zidoo'nun çıkaracağı modelin playerı(Home Theater) Dolby Vision desteklerse, Zidoo da hard diskten Dolby Vision medya oynatabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hermés

Dolby Vision oynatan medya oynatıcı yok demek yanlış olur. Nvidia Shield hem stream(Netflix), hem de harddisk üzerinden(Plex) DV medyaları oynatabiliyor. Şu anki sorun, DV içeren bluray disklerin diğer diskler gibi kolayca mkv uzantısına çevrilememesi. Eğer günün birinde bu olursa, ki çok uzak bir gelecekte olduğunu düşünmüyorum, DV remuxlar görebiliriz.

Zidoo'da DV medya akışı yapan hangi stream programı var? Aklıma ilk olarak Netflix geliyor, o da bildiğim kadarıyla Zidoo'da destekli değil. Eğer Zidoo DV medya akışı yapan bir stream programını desteklemiyorsa, cihazda DV özelliği var dedirtecek tek bir yer kalıyor: Harddisk üzerinden DV medya oynatmak.

Ancak harddisk üzerinden DV oynatabilmek için sadece donanım(chipset) yeterli olmuyor. DV'nin oynatılabilmesi için yazılımın da destekli olması gerekiyor. Shield üzerindeki Kodinin harddiskten Dolby Vision oynatamayıp Plex'in oynatabilmesi bu duruma bir örnek. Eğer Zidoo'nun çıkaracağı modelin playerı(Home Theater) Dolby Vision desteklerse, Zidoo da hard diskten Dolby Vision medya oynatabilir.
    Eskisinden bahsetmiyorum zaten yeni Z9x diye bir oynatıcı modeli realtek 1619 chipsetli hatta dune da duyurdu gerçi dune dolby vision desteğinden bahsetmiyor ama o da VP9 Profile 2 destekli olacağını duyurdu yani Youtube 4k hdr destekli geliyor

Kartlar yeniden karılıyor eğer nvidia bir güncelleme ile youtube desteği vermezse rakipler dişli

Ben de eskisinden bahsetmemiştim zaten, Z9X modelinden bahsediyordum. Z9X modelinden DV görüntü alınabilmesi için ya DV destekli stream servisinin kullanılabilmesi lazım(Netflix, Amazon Prime vs.) ya da harddisk üzerinden DV medyalarının oynatılabilmesi lazım. Zidoo'da PLEX desteği var mı bilmiyorum, eğer varsa DV medyaları oynatabilir. Ancak Plex desteği yoksa Zidoo'nun player yazılımının da güncellenmesi gerekiyor, çünkü sadece chipsetin varlığı DV için yeterli değil.

Shieldda ne yazık ki VP9.2 desteği yok. Zaten google da VP serisini bırakıp AV1'e dönecek. AV1 yapısı şu anda Shield tarafından destekleniyor mu veya ileride desteklenecek mi diye sorarsanız, o konuda bir bilgim yok henüz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hermés -- 6 Mayıs 2020; 17:23:48 >
  • Z9X henüz duyuruldu piyasada yok dolayısıyla bilemeyiz ne nasıl olacak ama özellik olarak yazmışlar bekleyip göreceğiz

YouTube kodek değişikliğini sizden duydum ilk defa link verirseniz okumak isterim

Dolby vision tecrübem yok tvlerim hep samsung oldu bundan sonra da samsung olacak outlet Samsung satan bir arkadaşımdan dolayı

Ama hdr ile kıyas kabul etmez diyor dolby vision izleyenler yani Samsung direnirse kaybedecek öyle görünüyor

• Arkadaşlar bu AI Enhanced Upscale Netflixte filan devrede mi?

Biliyorsunuz Netflix kaliteyi ve bitstreami epey düşürdü koronada buna rağmen ne izlesem cam gibi görünüyor 75" tvde herkeste böyle mi?

Öyleyse muhteşem bir upscale performansı var yahuu sadece bunun için bile tavsiye edilebilir bir sürü insanın arşivi hala 4k değil

Youtube da bir video izlemiştim. Eleman cihazı tanıtırken youtube videosu üzerinden anlatmıştı ai enhanced'i. Yani çalışması lazım mantıken. Ben 1080p pj ile kullanıyorum shield'i elimde 4k ekran malesef yok 720p içeriği şahane upscale ediyor. Benim merak ettiğim 4k ekranda 720/1080p içeriği 4k ya upscale ediyormu?

• Ediyor inanılmaz güzel hem de

ben 1080pleri çok güzel izliyorum arkadaşımda native 4k projeksiyon var sony 570 geçen 720p bir film geçti elime kötü gösterir boşver güzel göstermez dedim izlerken tadına doyamadım diyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadays -- 6 Mayıs 2020; 23:0:7 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sadays

Arkadaşlar bu AI Enhanced Upscale Netflixte filan devrede mi?

Biliyorsunuz Netflix kaliteyi ve bitstreami epey düşürdü koronada buna rağmen ne izlesem cam gibi görünüyor 75" tvde herkeste böyle mi?

Öyleyse muhteşem bir upscale performansı var yahuu sadece bunun için bile tavsiye edilebilir bir sürü insanın arşivi hala 4k değil
    Üstad, Netflix'te devrede olup olmadığını şurdan anlarsınız: Netflix izlerken kumandanın sağ üst köşesindeki yatay üç çizgili butona basın. Bu buton "AI Enhanced" ile normal görüntü arasında geçiş yapar, basış sırasına göre "Basic" ya da "AI Enhanced" yazar. Upscale yapamadığı durumlarda o düğmeye basıldığında "AI not supported" filan gibi bir şey yazıyor, yani "bunu yükseltemiyorum abi, kusura bakma" diyor.

Ez cümle: Bende Netflix'te AI Enhanced Upscale devrede.

https://www.xda-developers.com/youtube-for-android-tv-adopts-av1-video-codec-in-certain-devices/ en yeni şöyle bir link var bu konu hakkında. Daha detaylı bilgileri internette bulabilirsiniz. Bu codec henüz adoption aşamasında ve ne kadar sürede yaygınlaşır bilemeyiz ama google VP9 dan VP10a değil, AV1'e geçecek.

Bende DV özellikli Sony TV var. Netflix uygulamalarında Dolby Vision ne yazık ki HDR'dan daha karanlık,(belki single layer olmasıyla ilgili olabilir bilemiyorum) dolayısıyla Netflix üzerinde DV'den randıman alınamadığını düşünüyorum. Son gelişmelerle birlikte Shield üzerinden dual-layer DV izledim. 20 saniyelik bir görüntüydü. Netflixteki görüntüler kadar karanlık değildi kesinlikle, ancak HDR ile kıyas kabul etmez diyecek kadar süper miydi, bence o kadar değildi.

DV Remuxlar ortaya çıktığında aynı filmin HDR ve DV kıyaslamasını yaparak bu konuda daha çok fikir sahibi olabiliriz. Tabi bence bu işin en doğrusu 12 bit panelde DV-HDR kıyaslaması yapmak. 10 bit panelde DV izlemenin HDR izlemekten çok da farklı olacağını düşünmüyorum. Belki DV 12 bit panellerde HDR ile kıyas kabul etmiyordur. Birkaç yılı daha var yani bu işin.

AI Upscale özelliğini de kumandanın sağ en üst taraftaki tuştan açıp kapatarak farkı görebilirsiniz. Veya basılı tutarak demo moduyla açık ve kapalı halini yanyana karşılaştırabilirsiniz.

• Fakat Av1 için bayağı işlemci gücü gerekiyor diyorlar be maalesef bizim 2019lar dahi av1 desteklemiyor yani yine hüzün ben herhalde bir tane de dune hd pro II alıp nvidianın üstüne koyacağım

netflix nvidiadan
    youtube ve 4k filmler dune'dan

nedense sevemedim Nvidia'nın film oynatmasını realtek çok daha keskin ve akıcı geliyor bana

Realtek ile Nvidia arasında keskinlik farkını bilemeyeceğim Zidoo Z9S'in görüntüsüne kıyasla Nvidianınkini daha çok beğenmiştim, ama akıcılık konusunda bir fark olmaması lazım. Z9X çıkınca bir de onu deneyeceğim. Beğenirsem tekrar Zidoo'ya dönebilirim.
  • 60hzde denemelisin z9s çok az takılıyor nvidiaya göre

• quote:

Orijinalden alıntı: Hermés

Realtek ile Nvidia arasında keskinlik farkını bilemeyeceğim Zidoo Z9S'in görüntüsüne kıyasla Nvidianınkini daha çok beğenmiştim, ama akıcılık konusunda bir fark olmaması lazım. Z9X çıkınca bir de onu deneyeceğim. Beğenirsem tekrar Zidoo'ya dönebilirim.
    Netflixi ne yapacaksınız dönünce

Televizyonumda(Sony) Netflix var o konuda sıkıntım yok.

İki cihazı da 60Hz denemedim. Dizi ve filmleri 60Hz izlemeyi sevmiyorum, görüntüler bana çok yapay geliyor. Netflix ve Kodide oynattığım medyanın kendi frame rate ini kullanıyorum. Sadece arayüzde 60Hz kullanıyorum akıcılık için.
  • kendi frameratinde sorun yok zaten

bakalim ben kafaya koydum dune HD pro II'yi

Dune HD Pro 4K II modelini aldıktan sonra Netflix için , Nvidia'yı neden bırakacaksın ki elinde ?

Netflix desteği olacak zaten yeni Dune modelinde...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 8 Mayıs 2020; 23:19:58 >
  • 
Sayfa: önceki 233234235236237
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.