Şimdi Ara

NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU] (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46.006
Cevap
245
Favori
2.619.135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
97 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • performans dolar karşılığı eski nesil ile aynı olacağını düşünmüyorum zira üretim ve satış rakamı olarak 3xxx serisi düşük kalacaktır global krizden dolayı.

en büyük tüketici abd'de işsizlik %30'a dayandı. diğer ülkelerde durum çok farklı değil. 2xxx serisi çıktığında %2-3 civarı idi. bu yüzden bile yeni nesil kart çıkışı ertelense hiç şaşırmam. ki bekliyorum bu haberi 2021'e kadar. amd'nin de nvidia'yı üst segmentte yakalayıp yeni seri çıkartmaya zorlayacağını düşünmüyorum.

gelirse amd'den ciddi bir atak belki yeni seri çıkar. gelmez ise eski seri ile devam edebilir nvidia 2021'e kadar. 1 ay önce 7nm gelmeyebilir haberlerini hatırlatmak isterim.

şu an 3xxx serisi çıkar ise satış rakamları 2xxx'e göre çok düşük olacaktır. zira dünya çapında bekleyen yok zaten yeni seriyi bunu ihtiyaçta yok. ekonomik zorluklar üst üste geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manyaqçocuk -- 10 Ağustos 2020; 1:37:25 >

• Ces yada adını unuttuğum şuandaki bir fuar daha vardı sanırım hatırlayamadım orda tanıtılacaktı bu kartlar pandemi ayağına gecikti de gecikti zaten eylül de alıyorsun çok büyük aksilik olmazsa " GeForce RTX 3080 Ti, RTX 3080 ve RTX 3070 Eylül'de gelecek"
    https://wccftech.com/exclusive-nvidia-ampere-graphics-cards-partial-specs-and-tentative-launch-schedule/

Kartlar hazır.
    https://twitter.com/9550pro/status/1269169497652424711?s=20

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 10 Ağustos 2020; 1:45:51 >

• öncelik ile daha önce wccftech 2xxx serisi sızıntılarını karşılaştırdığım için bu siteye asla güvenmem.

2.si kartlar hazır olabilir. zaten tasarıma ve değişikliklere kadar bir çok şey zaten ortaya çıktı. ancak kartı piyasaya sürmek mantıklı gelmiyor bana satış rakamları 2xxx serisini çok aratır şu an. işsizlik ve gelir düzeyinin bütün dünyada değişmesi büyük başarısızlık getireceğinden dolayı erteleme olursa hiç ama hiç şaşırmam kendi adıma.

amd'nin de ciddi bir karşılık verebileceğini düşünmüyorum. verse bile o da satamaz. zira kimse pandemi'de pahalı harcama yapmaz. zaten 4k'da 2080ti yeterli diyebiliriz. yeni gelecek seriye ihtiyaç pek yok şuan.

ihtiyaç yok, satış düşük, işsizlik artmış gelirler azalmış ben olsam kartı şu an çıkartmam. çıkarsa bile beklenti çok düşük kalacaktır bunu göze alıp çıkması lazım.

bu yüzden erteleme olur ise hiç şaşırmayacağım. apple gibi satışlarda vurgun yemek istiyorlar ise çıkartırlar tabi ki.

• Amd zaten şuralarda geziyor 2080/2070s hemde 5700xt gibi orta sınıf ayağına 350euro ya bile satılan half gen bir kart ile..

https://forum.donanimhaber.com/store/d2/eb/85/d2eb856d90a561e0cead61b7fa3cc7d1.jpeg

O yüzden Amd nin falına şimdiden bakmaya gerek yok ama 3000 serisi senin umduğun kadar başarısız olursa diyorsun ya okadar gelişme olmayacak amd ortalığı karıştırırsa hiçte süpriz olmaz firma her dalda uçup kaçıp gitmeye başladı çünkü.. Yani intelde rekabet edilmezdi fark 3-4 kattı fx lerle falan.. Burda okadar farkta yok.. Çokta tercih edilmeyecek seviyede kartlar getireceklerini sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 10 Ağustos 2020; 1:59:10 >
  • amd zaten işlemcide bile intel'i geçebilmiş değil. sadece çok çekirdek koyabiliyor 7nm avantajı ile. buna rağmen oyun veya günlük kullanacak adam gider intel alır. amd almaz. almaması lazım yani alıyor ise yanlış karar veriyor.

7nm'ye rağmen çok başarılı denilen amd intel'in 14nm'si ile başa çıkamıyor. intel ise 14nm ile farkı gün geçtikçe açıyor. burada intel'in ayıbı var ama amd'nin de ayıbı hiç mi yok?

ben %30 artışı başarısız görmüyorum sadece beklenen olarak görüyorum. ama 2080+%30 anca 4k'da para eder. altında etmez. yeni 3080 2080ti speclerinde olmaz ise 4k'da 2080ti bile öne geçebilir diyorum.

dediklerim doğru çıkarsa hali hazırda 2080ti varken 3xxx serisine zaten gerek yok. üstüne satış rakam belirsizliği ve yeni neslin beklenmemesi eklenince (bu arada yeni konsollarda çıkacak) yeni seri erteleme mantıksız değil bence.

ek olarak yeni seride soğutucu (neden böyle tasarlandı aklım almıyor) ve güç girişleri nvidia kumarı olacak gibi.

bence zaman kumar masasına oturmak için doğru bir zaman değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manyaqçocuk -- 10 Ağustos 2020; 2:13:3 >

• Manyaqçocuk M kullanıcısına yanıt
    kimse amd almasın intel ve nvidia tekel olsun diyorsun yani.
  • Yoizhik kullanıcısına yanıt
    neden öyle bir şey diyeyim? amd 7nm ve bütün avantajları ile intel'e rakip olabiliyor mu? hayır. 4.4 ghz işlemci isterse 50 çekirdekli olsun çoğu işlemde farkını ortaya koyamıyor. tersine intel 14nm ile 5.4ghz zorlayan bir firma.

intel in ayıbı var burada. 14nm üzerine çıkamadı bu bir ayıptır bu devirde. aynı şekilde nvidia 12nm'yi geçemedi. hala daha 7nm gelmeme ihtimali ile ilgili haberler geliyor. ama kullanıcı olarak kaç nm olduğu benim umurumda değil. ben performansa bakarım.

oyun oynamak isteyip amd alan adam yanlış karar vermiştir. günlük kullanım yapan adam amd alıyor ise yanlış karar vermiştir. bu net bir gerçek.

amd'nin çok ama çok ciddi işlemci yönünde gelişim sağlaması gerekiyor. fazla çekirdek ile sentetik testler dışında amd'nin ne getirisi var şu an?

4-5 senelik intel işlemci amd'nin en iyi işlemcisini geçiyorsa burada amd'nin oturup düşünmesi gereken çok şey var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manyaqçocuk -- 10 Ağustos 2020; 2:45:41 >

• Intel ekran kartı çıkarıyordu o noldu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manyaqçocuk

neden öyle bir şey diyeyim? amd 7nm ve bütün avantajları ile intel'e rakip olabiliyor mu? hayır. 4.4 ghz işlemci isterse 50 çekirdekli olsun çoğu işlemde farkını ortaya koyamıyor. tersine intel 14nm ile 5.4ghz zorlayan bir firma.

intel in ayıbı var burada. 14nm üzerine çıkamadı bu bir ayıptır bu devirde. aynı şekilde nvidia 12nm'yi geçemedi. hala daha 7nm gelmeme ihtimali ile ilgili haberler geliyor. ama kullanıcı olarak kaç nm olduğu benim umurumda değil. ben performansa bakarım.

oyun oynamak isteyip amd alan adam yanlış karar vermiştir. günlük kullanım yapan adam amd alıyor ise yanlış karar vermiştir. bu net bir gerçek.

amd'nin çok ama çok ciddi işlemci yönünde gelişim sağlaması gerekiyor. fazla çekirdek ile sentetik testler dışında amd'nin ne getirisi var şu an?

4-5 senelik intel işlemci amd'nin en iyi işlemcisini geçiyorsa burada amd'nin oturup düşünmesi gereken çok şey var.
    Intel nal topluyor şu anda, performans olarak da, fiyat/performans olarak da, satış olarak da, popülerite olarak da, yatırımcılar nezdinde de.
    %100 oyun oynayacak insan 3-5 fps fazla alabilmek Intel kullanmak isteyebilir, o da belki. Bir de marka fanatikleri.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• orc123456 kullanıcısına yanıt
    amd intel'i geçti mi performans olarak? hayır.

bütün oyunlarda ve günlük kullanımda intel daha önde mi? evet.

intel bunu 14nm ile yapıyor. daha az çekirdek ile yapıyor. 7nm'ye bir şekilde geçerse amd'ye neler olacağını siz düşünün. gerçi o da 2 belki 3 sene geçemeyecek gibi duruyor. ancak bu kadar teknolojik geriliğe rağmen adamlar hala önde. yeri geliyor %10-15 oyunlarda daha iyi performans veriyor adamlar. bu bir üst seviye ekran kartı farkı.

ayrıca intel amd'den kat ve kat daha fazla işlemci satıyor her şey son kullanıcı satışları değil.
  • Arkadaşlar 2K Monitore geçtim, Şimdi GTX 1070'i güncellemek istiyorum.

Kafamda 2070S ve 2080S var, aralarında da çok fiyat farkı var ikisi arasından siz olsanız hangisini seçerdiniz ?

Aslında 3000 serisini beklemek istiyordum ama ülkemizde doların durumu ve gelecekteki muhtemel durumu belki 2 ay sonra 2000 serisini bile alamamamıza sebep olacak. Kestirilmesi çok güç bir süreç.

3000 serisi de bize gelene kadar en az 2 ayı var, midyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmak da istemiyorum.

Sizin tavsiyeleriniz nelerdir bu konuda ?

Beklemek mi yoksa 2070S ve 2080S arasından bir tercih yapmak mı ?
  • emperor1907 kullanıcısına yanıt
    İdeal bir hayatta, yani Avrupa yada abd de size kimse 2xxx serisi alın demez bu noktada. Çok mantıksız.

Ama malesef ülkede ne olur asla bilemiyoruz. Size bu konuda kimse tavsiye veremez. Ben kendi adıma ekran kartımı satıp döviz e çıktım ve yeni seriyi bekliyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • lemartes kullanıcısına yanıt
    Ah hocam malesef durumlar öyle.

Yukarı tükürsek bıyık aşağı tükürsek sakal durumu.

Ben de ne yapacağımı şaşırdım.

İşlemci de almam lazım. O konuda kararımı verdim, 10700K geçişi yapacağım inşallah.

Herkes 3700X tavsiyesi yapsa da oyun performansı konusunda hala İntel önde. İşlemcimi alıp 4-5 sene arkama bakmak istemiyorum. O konuda netim ama Ekran kartı işi bozuyor.

Ve çok pahalı, daha da pahalı olma ihtimali can sıkıyor.
  • Amerikaydayken ozaman dolar 5.2 idi rtx 2080 i tl olarak 3800 e almıştım.hatta amazon geç gönderince 30$ da iade etmişti.3650 ye gelmişti.hala kullanıyorum.bizim ülkede malesef vergisiydi kuruydu bayi kârıydı,fiyat katlanıyor.

• Resmi duyuru 9 eylülde bekleniyor 17 eylülde bazı modeller satışta olabilir.

Eylülde satışa çıkması beklenen modeller:

Geforce RTX 3080 Ti
    Geforce RTX 3080 Super
    Geforce RTX 3070 Super

https://www.guru3d.com/news-story/rumor-nvidia-rtx-3080-ti-could-have-more-graphics-memory-than-ever.html

NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 10 Ağustos 2020; 12:32:29 >

• Timeguard T kullanıcısına yanıt
    3090 kayboldu yine haberlerden. 20gb ramde uçuş olmuş. Öyle bir ek masrafı kartlara eklemek AMD’nin ekmeği yağ sürmek olur

• lemartes kullanıcısına yanıt
    24gb deniliyor 3080ti için sonradan 3080 lerin 20 ve 3070 superin 16gb versiyonu bekleniyor.

3090 dan haberim yok sonradan belki çıkar öyle bir kart belki direkt çıkar şuan netlik yok nda kalkmadan hiçbir şey netleşmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 10 Ağustos 2020; 13:12:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manyaqçocuk

amd intel'i geçti mi performans olarak? hayır.

bütün oyunlarda ve günlük kullanımda intel daha önde mi? evet.

intel bunu 14nm ile yapıyor. daha az çekirdek ile yapıyor. 7nm'ye bir şekilde geçerse amd'ye neler olacağını siz düşünün. gerçi o da 2 belki 3 sene geçemeyecek gibi duruyor. ancak bu kadar teknolojik geriliğe rağmen adamlar hala önde. yeri geliyor %10-15 oyunlarda daha iyi performans veriyor adamlar. bu bir üst seviye ekran kartı farkı.

ayrıca intel amd'den kat ve kat daha fazla işlemci satıyor her şey son kullanıcı satışları değil.
    Amd'nin üst segment işlemcileri oyun dışındaki performansda gayet intel'le başbaşa veya daha iyidir. İntel ve Nvidia'nın oyun yapımcılarıyla daha yüksek performans için yaptığı anlaşmaları bilmiyen yoktur sanırım.

İntel'in daha 7nm'yi bırak 10 nm işlemciler ne zaman gelcek belli değil. 7 nm için 2022 deniliyor. AMD o zaman 5 nm'ye geçecek.

• 31 Ağustos'ta geliyor.

• eylül'de ilk seri gelir o zaman.
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.