Şimdi Ara

NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU] (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
46.007
Cevap
245
Favori
2.619.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
97 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    cyberpunktan ziyade daha uzun vadeli gelecekten bahsediyorum, atıyorum 1 yıl sonrasının aaa oyunlar

bu açıdan amd kartları da hoş bulmuyorum, benim gözümde DLSS şart

son yıllarda çıkan oyunların hepsi TAA denen garabeti kullanıyor. dlss 3.0 dedikodusunun arkasında TAA var. TAA ile simbiyotik bir ilişkisi olacağı ve tüm TAA oyunlarda rahatça kullanılabileceği söyleniyor. bu taa denen illet oyunları blurluyor. dlss daha kaliteli bir taayı mümkün kılabilecek bir teknoloji

---

keza amd de illaki bir dlss muadili teknolojiyi duyuracak. dlss 2.0ya cevap olarak bir şey üretmediklerine göre, dlss 2.0nın bence çok bir ömrü yok. bence tabii, bunlar teori tamamen

benim görüşümce dlss 3.0+amper ve amd'nin kendine özel dlss teknolojileri boy gösterecek bir sonraki nesil gpularda

---

bilemiyorum valla ben de isterim kartlar uzun ömürlü olsun ama işte, olmuyor. amd nasıl rx 5000 serisine ne yapay zeka çekirdeği, ne de dlss muadili bir şey koymadıysa, nvidia da rtx 2000 serisi kartlarından bir şeyleri mahrum bırakacak bence

sırf tessellation için kepler kartları çöp etmişlerdi zamanında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 3 Ağustos 2020; 3:14:22 >

• OMEGALUL O kullanıcısına yanıt
    Dlss 3.0 gelecek ama amperde çalışacak diye bir şey yok. dlss bir yazılım sonuçta tensor core üzerinde çalışan. cuda vb. gibi düşünmek gerek.

Ayrıca cyberpunk hatırlarsanız çoktan çıkması gereken bir oyundu bu yüzden dlss 2.0 uygulanmış olabilir yapımcı tarafından. dlss 1 ve 2 yapımcının oyuna eklemesi gereken bir özellik. nvidia bunu yapımcının elinden alacak dlss 3.0 ile.

Zaten dlss 3.0 destekli oyun diye bir şey olmayacak çünkü taa destekli her oyunda dlss 3.0 olacak.
  • Rtx titan
    Shading Units 4608
    FP32 (float) performance
    16.31 TFLOPS
    Boost Clock 1770 MHz
    24gb GDDR6 384 bit Bandwidth 672.0 GB/s

2080ti
    Shading Units 4352
    FP32 (float) performance
    13.45 TFLOPS
    Boost Clock 1545 MHz
    11 GB GDDR6 352 bit Bandwidth 616.0 GB/s

16.31tf / 13.45tf = %21 kayar nokta performansı

676 / 616 - %9 bellek bant genişliği

Hali hazırda sunan kartları var..

Techpowerup Rtx 2080 ti için Rtx titandan den %18 daha yavaş demiş.

Rtx titan %100 2080ti %82

Oyun testlerinde her türlü senaryo değil ama gördüğüm kadarıyla %5 maksimum %10 kadar daha iyi Rtx titan.. Belkide bellek bant genişliği sınırlayıcı oluyor bilemiyorum.
    https://www.gamersnexus.net/guides/3419-sli-nvlink-titan-rtx-benchmark-gaming-power-consumption

Sonuç olarak aynı ıpc başarısında bir kart bile gelse teraflops açısından %20 daha iyi olan maksimun %10 civarı fark atıyorsa Rtx 3090 kartın turing ıpc si ile 2080ti ye %50 ortalama fark atması için en az 2 katı teraflops barındırması lazım (benzer seviye bellek bant genişliğindeyken durum bu)

Yani 27 teraflops Bir turing % 50 fark atabilir gibi bu tip bellek kullanırken..

Bellek bant genişliğinde ve doku sıkıştırmasında %20 başarım artışı olsun kabaca ozaman aynı mimaride %80 daha iyi olmalı yani 24 teraflops.

Ipc başarımında yeni mimari %10 hadi %15 artış olsa ozaman kabaca en az %60~65 daha güçlü olmalı..

13.45 x 1.6 = 21.5 teraflops

Yani Rtx 3090 = 20 - 21 teraflops aralığında bir kart olursa 2080ti ye %40+ belki %50 fark atması olağan beklenen bir durum olabilir. Ve tabi muhtemelen 4k da.

Kabaca bir hesapla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 3 Ağustos 2020; 13:57:3 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• + ekleme yaparsam:

2080 ti boost hızı spec lerde öyle gözüküyor ama gerçekte 1850mhz altına düşmüyor. Referans tasarım ile dahi.

Dolayısı ile en kötü 16-17 tfop diyebiliriz testlerde. Ben 2100mhz de çalıştırıyorum mesela tfop ile %50 artış olacak olsa bende olurdu

Max %15 civarı artıyor. 50 fps 60 oluyor o kadar.

%50 fark atması için 6-7 bin shader unit gerekli aşırı bir mimari getiri yoksa.

• OMEGALUL O kullanıcısına yanıt
    NVIDIA şimdiye kadar geriye dönük kartlarına yazılımda tam destek verdi. DLSS 4 de çıksa, tensor çekirdeklerine sahip olan her gpu destekleyecektir. Kısıtlama yapılmaz, neticede donanımsal bir destek değil. Gerisini 2000 serisi sahipleri değil AMD düşünsün, daha kendisinin DLSS 1.0'ına denk bir yazılımsal desteği yok.
  • 3060 super falan kaçtan çıkar acaba tahmin yürütebilcek varmı. 3.5kya falan almak hayalmidir
  • normal 3060 şu ekonomik şartlarda min 4000 diyorum gerisini siz hesap edin belki çıktıktan 3 5 ay sonra indirimlerle 3500 e çekerler fiyatı ama super serisi çıkarsa 4000 den aşağı çok zor arada çok fazla etken var vergiler dist. Kârı, bayi kârı vs. tabi bunlar tahmin kesin bir ifade değil ama görünen köy kılavuz istemez diye güzel bir deyim var dolar euro yıl sonuna doğru ciddi seviyelere zıplarsa hayal olur açıkçası yakin zamanda Rtx 2060 aldım ekonominin durumuna göre 3060a geçerim veya sonraki nesili beklicem simdilik fazlasıyla yetiyor 1080pde

• Dlss 3.0 resmi olarak açıklandı mı amper serisine özel olacağını kim söyledi bunlar çok ciddi yorumlar teoriler kulaktan dolma bilgilerle falan yani resmi anlamda bir açıklama olmadan söylediklerinize katılmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aerosol 34 -- 3 Ağustos 2020; 14:18:9 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aerosol 34

Dlss 3.0 resmi olarak açıklandı mı amper serisine özel olacağını kim söyledi bunlar çok ciddi yorumlar teoriler kulaktan dolma bilgilerle falan yani resmi anlamda bir açıklama olmadan söylediklerinize katılmıyorum.
    https://www.tweaktown.com/news/73883/nvidias-next-gen-ampere-dlss-3-0-could-work-on-any-game-that-uses-taa/index.html

• quote:

Orijinalden alıntı: Aerosol 34

Dlss 3.0 resmi olarak açıklandı mı amper serisine özel olacağını kim söyledi bunlar çok ciddi yorumlar teoriler kulaktan dolma bilgilerle falan yani resmi anlamda bir açıklama olmadan söylediklerinize katılmıyorum.
    açıklanmadı ama bu konuda gerek reddit gerek yabancı forumlarda yaklaşık 1 haftadır sıkı takip içerisindeyim. donanım işleriyle haşır neşir olan herkes bunun ne yazık ki gerçekleşeceğini söylüyor. başka türlü insanların ampere alması için bir sebep olmayacak çünkü yeterli performans artışı yaşanmayacak

overclock.net'teki çoğu kişi de bu yönde düşünüyor, ateş olmayan yerden duman çıkmaz üzgünüm

• eğer bu dlss 3.0 vaat edildiği gibi çalışırsa her TAA oyunda, o zaman kimsenin rtx 3080ti almak için bir sebebi kalmayacak. Çünkü rtx3070 bile her oyunu ultrada 120fps üstü açabilecektir rahatlıkla. Oyunu 720p'de işleyip 2kya upscale etsek. ya da 1080p'de işleyip 4kya upscale etsek mesela. rtx 3070 ile 2080 süper aynı performansı verse bile dlss ile şahlanacaktır 3070.
  • Rtx 2070 super almayı düşünüyorum ama bu dlss 3.0 olayı yeni kartlar tanıtılmadan bi sonuca varmayacak gibi. Euro bu durumdayken insan gerçekten arada kalıyor karar vermek için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ziondasonisyan -- 3 Ağustos 2020; 16:25:1 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • [__Zahid__] kullanıcısına yanıt
    şu an zaten dlss 2.0 ile bu dedikleriniz geçerli.

tabi sadece destekli oyunlarda. toplasan 5-6 oyunu geçmiyor o başka.

böyle bir teknoloji neden yapımcı tarafından destek almaz aklım almıyor zaten.

Bu demek değil ki 3080ti kimse almaz. 4k ve üzeri çözünürlükte oyun oynayan azımsanmayacak bir kitle var. 32:9 monitör oranında 5k standart olmak üzere şu an. kaç kişi oynuyor dersen çok az. ama 3080 ti çıksa da alsak diye bekliyor hepsi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manyaqçocuk -- 4 Ağustos 2020; 0:53:37 >
  • Bu seride super yerine, kırpılma olmadan düz kartlar görebiliriz. Cuda cores sayısı ve saat hızları Ampere'de yüksek tutulup, fazla getiri elde etmek isteniliyor gibi görünüyor. Bence giriş seviyesi kartların fiyatlarında çok büyük farklar olmayacak, 3060 2060s'den en fazla 50$ pahalı olur. 3070 ise 2070s'den 100$ pahalı olur, 3080 ise vram miktarı ve GA102 kullanacağından dolayı, 2080s'e göre 200$ farkla gelir diye düşünüyorum. Vram miktarı 12gb'dan fazla olursa, 3080Ti veya 3090 da 2080Ti'dan 300$ kadar pahalı olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 4 Ağustos 2020; 7:56:5 >
  • Super seneye gelir
  • Tahminler icin tesekkurler. Olasi Fiyat konusunda Sana katilmiyorum daha dogrusu katilmak istemiyorum, olacgina inanmak istemiyorum. Misal RTX 3080ti bin veya 3090 in 300 Dollar daha fazla olmasina. Zaten 2080ti Ile bile ustune Düsen gorevi yerine getiremedigi Halde 1200€ Fiyat etiketiyle cikti KI suan bile 1500€ lara Hala 2080ti Fiyat etiketiyle sahip ozel sogutmali modeller var. Bunun ustune 300€ Dollar gibi bir rakamin daha binmesi isin esprisini yitirmesi anlamina geliyor. 3080TI Ile 1080TI gibi en yakin gecmisin bir ekran kartini aratmayacak bir model olacagini dusunuyorum yani Fiyat Performance ve kullanim omru adina. Yeni seriyi bekleyen daha dogrusu beklemek zorunda olan birisi olarak beklentim ve inancim, zamaninin 1080TI etkisi yaratacak bir modelin gelecegi yonunde. Bir yandan da hergun cikan soylenti haberleri de sinir etmeye basladi.

• Nvidia 2000 serisinde fiyat arttırdı zaten, öyle her seride fiyat arttırmak her yiğidin harcı değildir. Özellikle konsol ve AMD gibi rakiplerin varsa.
    70 serisine 100$ 80 serisine 200$ zam beklemekte ne bileyim, nasıl bir dünyada yaşıyorsunuz, ayrı dünyaların insanıyız anlaşılan...
  • Yoizhik kullanıcısına yanıt
    Bende ciddi fiyat artısı olacagını sanmıyorum. en azından AMD yı görmek isterler. Tum bu DLSS calısmaları rekabette elini güclü tutmak için. ti serisine gidip 300$ daha koymaz. koyamaz aslında.
  • RDNA 2'li PlayStation 5'in de DLSS benzeri bir teknoloji kullanacagi soyleniyor.
    https://www.tweaktown.com/news/74144/this-new-playstation-5-patent-teases-nvidia-dlss-style-technology/index.html

Next-gen desktop AMD GPU'lari da DLSS benzeri bir teknoloji ile (+Ray Tracing) gelirse Nvidia RTX 3000 serisinin yurtdisi fiyatlarinin cok yukselecegini sanmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fatz -- 5 Ağustos 2020; 5:58:32 >
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.