Şimdi Ara

NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU] (2238. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
46.007
Cevap
245
Favori
2.619.303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
97 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 22362237223822392240
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

asus tuf rtx 3080 oc var. ilk aldıgımda hafif cw vardı. sonradan düzeldi. şu an cw sesi duymuyorum. sıcaklıklar normal. önemli olan gpu memory junction temperature bana göre. onuda hwinfo ile görebilirsiniz. ama düz gddr6 oldugundan 3060 ta belleklerin fazla ısınacağını sanmam. 3080 de gddr6x oldugu için daha yüksek frekanslarda çalışıyor ve haliyle fazla ısınıyor.

• DarbeLeeMatkap kullanıcısına yanıt
    Yüklemeden önce diğer BIOS un yedeğini aldınız mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: OssiiE

Yüklemeden önce diğer BIOS un yedeğini aldınız mı ?
    Maalesef hocam
  • Evga ekran kartı alıp Extended RMA alabilen var mı? Paypal ile ödeme seçeneği çıkıyor sadece o da kapalı. Var mıdır bunu ödeyebilmenin bir yolu?

• RTX 3060Ti R5 3600 ile 1080p'de kaç yıl beni götürür? İleride işlemci değiştirebilirim.

• MonarJuu kullanıcısına yanıt
    İşlemci 5600x olursa 4 yıl rahat götürür.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
    Darboğaz tat vermez hocam, ayrıca 3060 ti 1080p kartı değil.
    Ya 5600x alacaksınız ya da elinizdeki anakart ve işlemciyi satıp minimum 10700f alacaksınız z490 anakart ile
    Raminiz nedir? Micron e die ram ile çok iyi performanslar alabilirsiniz...

• Uzun vadede gayet de 1080p kartı bence. Ray tracing 100 fpsi dlss ile bile 70e çekiyor şimdiden. Ray tracing olmadan anca dlss ve 1080p gereksiz oluyor 3060 ti için.

• Böyle bir kart alıp 1080p oyun oynamanın mantığı yok günümüzde. 2k 144hz aşağısı görsel olarak tatmin etmiyor artık. Örnek olarak rdr2 1080p ve 1440p arasında dağlar kadar fark var. Günümüzde oyunların textureleri 1080p ile uyumlu değil çamur gibi bulanık görünüyor. Performans olarak da her şeyi ultra yapan adam da bir zahmet 3090 alsın. Competitive ayarlarla oynuyorsan 1440p 144hz sweet spottur. 1080p competitive de oynarsın ancak triple a oyunlarda 1080p tat vermez hocam.

örnek vermek gerekirse

1440p 144hz monitörde warzoneda

10700f

rtx 3070 ikilisi normal-karışık ayarlarla 150 160 fpslerde oynatıyor gayet tatminkar bence. 3060 ti da 3070 den çok aşağı bir gpu değildir. 1080pde günümüzde bu gpuları beslemek çok zor. 5600x alsa bile kart 1080pde kendini zorlamayacak bile. en iyisi 1440p bu yüzden.

• AMD Ryzen 5 3600
    ASUS B550-PLUS ATX
    ASUS TUF RTX 3060 Ti
    HYPERX FURY 3600Mhz RGB C16 RAM 8GB x2
    SAMSUNG 870 SATA SSD 500GB
    XPG ADATA CORE REACTOR 650W+ GOLD
    RANKER CYGNUS V2 KASA

Monitör daha almadım ama bütçem kısıtlı o yüzden 1080p alacağım gibi gözüküyor. Aklımda Asus Tuf'un 165hz ips panelli 1080p monitörü var.

Hocam dediğim gibi, 5600x alabilirsiniz 3600ü satıp. Ramlerinizin sub timinglerini sıkıştırmak da darboğazı azaltabilir ancak 0 darboğaz mümkün görünmüyor bu şekilde.

• Nvidia kontrol panelden DSR açılabilir ya da oyun destekliyorsa çözünürlük ölçekleme açılabilir oyun içi ayarlardan. GTA 5 ve rdr 2'de resolution scale dağlar kadar fark yaratıyor 1080p monitor üzerinde. DSR ve yine kontrol panelden keskinleştirme açarak 13 yıllık GTA 4 bile gayet keskin gözüküyor 1080p 24 inçte. Nvidia bu kartları ray tracing satmak için yaptı 3 yıldır sürekli reklamı yapılıyor. Ray tracing yokmuş da hâlâ performansi yüzde 30/40 yemiyor gibi geleceğe dönük sistem toplanmaz. Arkadaş rdr 2'de 1440pde ortalama 80 fps alsa oyunda ray tracing olsaydi dlss ile 60a düşerdi o.

• Darboğaz olsun hocam problem değil ama ben sadece donmadan kasmadan bu süreçte rahat rahat oynamak istiyorum. Bannerlord, Rust, Valorant, CS:Go, PUBG vs oynuyorum.

• aşağıda 1080p ekranda supersample vs native kıyaslamaları var. olayın monitörle bir ilgisi olmadığını, oyunu TAA'nın bulanık yaptığını, supersample ile çözülebildiğini bir türlü inandıramadım insanlara. her tartışmada inatla 1080p ekranda hiçbir işe yaramaz deyip dururlar. kendileri görmedikçe inandırmak da mümkün olmayacak. bu insanlar sanıyorlar ki TAA açıkken native 1440p, 4K oynuyorlar. taa denen şey piksel bilgilerinin yarısını silip yutan bir şey. anca 2x scale yaparsanız gerçek 1440p oynamış sayın kendinizi. aynısı 1080p ve 4k için de geçerli.

NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 19 Nisan 2021; 15:40:6 >

• Taa açık, taa sharpening en sonda ve resolution scale 2500de inanılmaz bir görüntü oluyordu. Taa sharpening ölçeklemede bile daha güzel yapıyor.

• 2.5'a gerek yok, 1.5 bile bambaşka yapıyor görüntüyü. tecrübe etmeyene anlatmak zor, şu attığım karşılaştırmalar yeterli değil çünkü asıl fark zaten kamerayı hareket ettirince başlıyor, onu da resimle yakalayarak anlatmak imkansız

aynı tartışmayı 1080p için series x gereksizdir diyen insanlarla da yaptım. ama başarılı olamadım. görmedikleri şey hakkında konuşmaya devam ediyorlar. adam one x ile 1080pde rdr2 oynamış, one s'e göre bambaşkaydı, capcanlı ve net görüntüydü diyor, öbürü de gelip one x'de grafik ayarları daha yüksek ondan öyle olmuştur diyor. inatla inanmak istemiyorlar supersampling'in taa ile kombolandığındaki işlevine.

• Ben taa kapalı kullanıyorum. 1440p de hardware unboxedın optimize ayarlarını kullanıyorum. Görüntü bana göre mükemmel doyurucu. Ancak 1080p gibi bir çözünürlükte mutlaka AA ihtiyacı var bu bir gerçek. 2k ve 4k çözünürlükte genel olarak çok AA ihtiyacı yok.

rtx 3070 bu optimize ayarlarda 100-140 fps arası veriyor. 3060 ti da versin 90-110. verir yani vermemesi için bir sebep yok yeter ki ayarlar doğru yapılsın. TAA diğer oyunlarda da hoşuma gitmiyor genel olarak. Battlefield 1de mesela çamur gibi yapıyordu görüntüyü keskinleştirmeyi fullesen bile. TAA kapatıp resolution scale basarsak daha net oluyor görüntü bana göre. En çok hoşuma giden ise Modern Warfaredaki SMAA x1. Çok dengeli bir ayar bence.

Bu sebepten 1080pde oynamak benim gözümü yoruyor artık. 2k da mis gibi AA açmasam bile güzel görüntü veriyor bana her oyunda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sukrullex -- 19 Nisan 2021; 16:30:39 >

• taa kapalı halde oyundaki ağaç ve otların %40 50'si renderlanmıyor bile. herhalde bu durumdan haberiniz yok. bunun 1440p 4k 1080p ile alakası yok. deferred rendering kullanılan oyunlarda artık görüntünün tam bir şekilde oluşması için (yapımcının hedeflediği şekliyle) taa'ya ihtiyaç var. isterseniz oyunu 16k oynayın, bu durum değişmiyor

sizin dediğiniz gibi bir durum optimal olsaydı, native 4k renderlayan xbox one x TAA kullanmazdı

taa'sız ağaçlar tabiri caizse her çözünürlükte brokoli gibi gözüküyor. isterseniz bir açıp bakın ağaçlara

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 19 Nisan 2021; 16:56:44 >
  • Hocam evet ağaçlar kötü olabilir ancak TAA nın pastel boya yapısından gıcık kapıyorum :D O sebepten kullanmıyorum. Ben oynarken karaktere odaklandığım için benim için problem olmuyor, biraz da tercih meselesi. Sırf bu yüzden konsolda oyun oynamak kötü geliyor. 1080pde o dediğiniz ağaçlar çok daha kötü gözükür benim gözüme ama 2kda o kadar göze batmaz. Sadece ağaç değil hocam mapteki diğer bütün objeler gözüme çok tırtıklı geliyor 1080pde. 2kda akıyor gidiyor. Dediğim gibi tercih meselesi. Bana göre 1080p oyunculuk bitmiştir. 2k ilk oyunumu oynadığımda bu zamana kadar oyun oynamamışım diye düşünmüştüm...

• 
Sayfa: önceki 22362237223822392240
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.