Şimdi Ara

NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU] (2229. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46.007
Cevap
245
Favori
2.619.369
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
97 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 22272228222922302231
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: R.I.P John Meadows

İyi geceler.

Yani sana da hak veresim geliyor, benim üyelik birkaç aylık, seninkisi kaç yıllık, buraları daha iyi bilirsin diye de. Sadece sen böyle ihtarda bulunma gereksinimi duydun bugüne kadar. Bir yanlışlık yapsam uyarı mesajı ya da ban alırdım sonuçta.

üyelik yılı önemsiz. ben bilirim diye bir olay da yok. nasıl forumlarda tartışma esassa yine forumlarda ardı ardına floodlar/spamlar yapılmaz forum kültürüyle alakalı bir şey bu. neyse tekrardan iyigeceler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Aerospace

3090, 5600xt'den %9 düşük performans vermiş, aynı şekilde 1440p'de de sıkıntı olmuş. Yani sürücüde ciddi problem var, sorun bu. Beni ilgilendirmiyor, kartı alan ister 480p, ister 1080p, ister 10800p'de oynasın, sıkıntı var sıkıntı, ciddi sıkıntı.

Yukarıda yazılanları tam okudunuz mu, grafiğe baktınız mı ?

RTX 3070 kartı radeon 5600xt'den %12 düşük performans veriyor ! Donanım tarihinde böyle bir saçmalık ne zaman görüldü...

1600x/2600x işlemciye rtx 3070/3090 bağlamak... Bence burada driver sorunu değil mantık sorunu var.NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU] 

Muhtemelen ekran kartı yük altına girmiyor, uyku modunda devam ediyordur. Bunu çözmek isteyeceklerini pek zannetmiyorum. 5600x bile dizginleyemez 3090 rtx'i.

• 1080p'den kopamayanların tek çözümü bir tane 1440p bir tanede 1080p monitor ile 5900x kombinasyonu.

Bütçe yaratabilene tabikide ve uygun bir masa için alanı olana :)

Şahsen bende iki monitör mevcut, bir tanesi 1080p diğeri 1440p.Zamanla bu setup'a geçebilmek için bütçe rahatlıkla yaratılabilir.

Competitive oyunları 1080p monitörde oynuyorum diğer bütün Campaign oyunları ise 1440p monitörde..

Böylece 5900x 1080p'de 3080'i taşıyabiliyor,1440p'de ise zaten çok büyük bir dert olmuyor yine rahatlıkla taşıyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devoin -- 15 Mart 2021; 20:6:39 >
  • Devoin kullanıcısına yanıt
    Nvidia DSR ya da (mevcut ise bu ayar dsrden daha iyi gözüküyor) oyun içi ayarlardan çözünürlük ölçekleme açarak eski oyunlarda darboğaz önlenebiliyor. GTA 5'i 1080pe alınca rtx 3080 yüzde 40 kullanım gösterdi, frame scaling 2.500e alınca yüzde yüz oluyor.
  • kaptan666 kullanıcısına yanıt

Tamam 3090 zaten fantazi, 3070 olayına katılmıyorum.

Radeon 6800 ile aynı sıkıntı olmuyor, ama 3070 ile sıkıntı var, ama problem 2600 işlemciyle 3070 kullananda zaten, yoksa Nvidia muhteşem, ama aynı adam 2600 işlemci ile 6800 kullanırsa onda sıkıntı yok.

Açıklamak ve özetlemek gerekirse AMD cpu scheduling kısmını donanım ile yaparken, nvidia bunu yazılımla ve driver ile yapıyor. AMD ekran kartı işlemciye az yük bindirirken, Nvidia bunu driver ile yazılımsal olarak yaptığı için, darboğaz yaratmaya yakın durumda Nvidia kartlar fazladan darboğaz yaratıyor. (yüzde 20'ye yakın, bunu aşmak için buyrun yeni cpu alın!?)

Nvidia bu sorunu çözene kadar, ortalama işlemciye sahip kullanıcılar için tercih radeon olmalı. Bu arada ben de rtx 3070 kullanıyorum, radeon 3600 ile warzone oyununda darboğaz yaşayınca 5600x işlemciye terfi ettim. Bu sorundan haberim olsa, direk aynı paraya satılan(o sırada) radeon 6800 alırdım.

Bu durum yıllardır varmış, benim haberim yoktu. Örneğin bir video var adam rx390'dan 1660ti'ya geçiyor, sanırım Battlefield oyununda 130 fps'den 100 fps'ye düşüyor. Orada bakıyoruz adamın cpu usage rx390 ile %70-80 gibi, 1660 ti ile %100'e yaklaşıyor. Yani çok daha iyi ekran kartı olmasına rağmen 130 fpsden 100'e düşüyor ve cpu kullanımı %20 artıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aerospace -- 16 Mart 2021; 2:3:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhabalar rtx 3060 ekran kartım var şuanda r5 2600 işlemcim var duruma göre değişebilir. Sorum şu oynadığım oyun black desert online 2k da kaç FPS alırım yada deneyen varmıdır ona göre 2k monitör alicagim .

• esqueleto kullanıcısına yanıt
    Hocam nvidia kontrol panelden dsr çarpanları açarak 2k testini kendinde yapabilirsin.
  • Driver overhead mevzusu oyuna göre değişkenlik gösterir öyle direkt var diyerek geçilemez malesef. Diğer taraftan sürücü bazlı da güncelleme gelebilir NVIDIA ne optmiziasyonlar yaptı bu zamanlayıcılarda bilseniz :)

BF5 videosunda ise arkadaşın bir kaç ayar çekmesi (NVIDIA özel) ve 2400mhz cl10 ramlere geçiş yapması lazım rahatlaması için sonrasında fpsleri güzel seviyeye gelcektir.

Not: 2.sisteminde i7 3770k 4.8Ghz + GTX 1080 kullanıyorum NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU] 

• Uygun fiyatlı 3090 nereden bulunur bu zamanda.

Stok önerebilecek var mı?

(MSI hariç)

• quote:

Orijinalden alıntı: seko.tr

Hocam nvidia kontrol panelden dsr çarpanları açarak 2k testini kendinde yapabilirsin.

merhabalar dediğinizi yaptım bilgi için çok teşekkürler. işlemcim r5 2600 rtx 3060 kullanyorum ve oyundaki bazı ayarlarla 70 fps alabiiliyorum. işlemcimi r5 3600 ile değiştirsem etkisi olurmu acaba ? olursa kaç fps olur. çok oynamak istedigim ayarda 50 65 arası fps alıyorum. bunu artırabilirmiyim acaba işlemci ile ?

fps artışı illaki olur ama miktarını bilemiyorum.. bir de oyun içinde farklı mekanlarda fps değişebilir. masraf olmasın diyorsanız. bu şekilde 1080p ile devam edin. 2k ile büyük fark olacağını sanmıyorum. ben bile ryzen 9 5900x ve 3080 ile 1080p kullanıyorum. gayette memnunum...

• quote:

fps artışı illaki olur ama miktarını bilemiyorum.. bir de oyun içinde farklı mekanlarda fps değişebilir. masraf olmasın diyorsanız. bu şekilde 1080p ile devam edin. 2k ile büyük fark olacağını sanmıyorum. ben bile ryzen 9 5900x ve 3080 ile 1080p kullanıyorum. gayette memnunum...

monsterin 27" olan fhd monitörünü aldım gözlerimi çok yordu. sanki pütürlük var alışamadım bir türlü.

hocam aynı sorunu bende yaşadım. ilk 32" monitör aldım. çok büyük geldi yakın mesafeden baktıgım için. sonra 27" monitör aldım. o da rahatsız etti. şu an 24" tn panel bi monitör var. sorunsuz kullanıyorum. pütürlük dediğin şey bnde de var. sanırım o yüksek hz değerinden. önceki monitörümde yoktu öyle birşey 75hz idi. bu 144hz. oyunlarda olmuyor ve normal kullanımda da rahatsız etmiyor. takılmıyorum yani.

• Arkadaşlar RTX 3060 kullanıyorum ve oynadığım bütün oyunlar bulanık bulanık geliyor gözüme. Sanki yağlı boya bir tabloya bakıyormuşum gibi. RX 580 kullanıyorken ayarlar daha düşükte olsa bile görüntü gayet net ve keskindi. Ancak 3060'la genel bir bulanıklık yaşıyorum en yüksek ayarlarda bile. 5-6 ayrı oyunda denedim hepsinde öyle. Kenar yumuşatma ayarını düşürünce bir nebze azalıyor ama asıl etki eden şeyi bulamadım. Nvidia ayarlarında bunu etkileyen bir ayar falan varsa yardımcı olursanız sevinirim çok canımı sıktı çünkü bu olay.

• quote:

hocam aynı sorunu bende yaşadım. ilk 32" monitör aldım. çok büyük geldi yakın mesafeden baktıgım için. sonra 27" monitör aldım. o da rahatsız etti. şu an 24" tn panel bi monitör var. sorunsuz kullanıyorum. pütürlük dediğin şey bnde de var. sanırım o yüksek hz değerinden. önceki monitörümde yoktu öyle birşey 75hz idi. bu 144hz. oyunlarda olmuyor ve normal kullanımda da rahatsız etmiyor. takılmıyorum yani.

ya şöyle bende 22" var fhd o bile daha güzel geliyor bana :D 2013 te almıstım samsungun led monitörü muhtemelen 24 e kadar fhd sıkıntı olmucaktır fakat. 27 almak istiorum 27 de fhd bek hoş olmadı :S

• quote:

Orijinalden alıntı: Elitforce

Arkadaşlar RTX 3060 kullanıyorum ve oynadığım bütün oyunlar bulanık bulanık geliyor gözüme. Sanki yağlı boya bir tabloya bakıyormuşum gibi. RX 580 kullanıyorken ayarlar daha düşükte olsa bile görüntü gayet net ve keskindi. Ancak 3060'la genel bir bulanıklık yaşıyorum en yüksek ayarlarda bile. 5-6 ayrı oyunda denedim hepsinde öyle. Kenar yumuşatma ayarını düşürünce bir nebze azalıyor ama asıl etki eden şeyi bulamadım. Nvidia ayarlarında bunu etkileyen bir ayar falan varsa yardımcı olursanız sevinirim çok canımı sıktı çünkü bu olay.

o banada oldu :D nvidia denetim masasında 3d ayarlarda görüntü keskinleştirme var :D onu 0.75 yapabilirsiniz ozmaan amd gibi olacaktır amd otomatik açık yapıyordu onu :d

• Aguen A kullanıcısına yanıt
    Benim kartla gelen 1 yıllık global gfnow hesabını 1 yıllık gameplus hesabına çevirdiler.

0.75 yaptım ancak Control oyununda hala pastel pastel gözüküyor :D Karakterin yüzü ve yerdeki nesnelere bakarsanız çok silik bir görüntüsü var. MSAA 4x, 2x , kapalı, Dlss açık kapalı her türlü ayarı denedim görüntüyü cam gibi keskin yapamadım bir türlü :(

NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU]
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elitforce

0.75 yaptım ancak Control oyununda hala pastel pastel gözüküyor :D Karakterin yüzü ve yerdeki nesnelere bakarsanız çok silik bir görüntüsü var. MSAA 4x, 2x , kapalı, Dlss açık kapalı her türlü ayarı denedim görüntüyü cam gibi keskin yapamadım bir türlü :(

Bende düzeldi. Doğru noktadan yaptığınıza eminmisiniz

• seko.tr kullanıcısına yanıt

Nedir hocam bu pütürlük dediğiniz tam olarak? Benim de kullandığım son iki monitörde bir durum varda acaba aynı olay mı diye soruyorum. Böyle oyunlarda falan fark edilmiyor daha çok masaüstündeyken farkedilebiliyor. Özellikle de beyaz ve beyaza yakın tonlarda. Böyle çoook çok hafif titreşim varmış gibi ekranda. Çok odaklanınca görebiliyorum ancak. 144hz kullanıyorum bende. Aynı durum mu acaba

• 
Sayfa: önceki 22272228222922302231
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.