Şimdi Ara

NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU] (1284. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
46.007
Cevap
245
Favori
2.619.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
97 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12821283128412851286
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aynen oyle 9k 10k 3070 alanlara almayin dedikce aliyorlar.Sonra bu fiyatlar cok pahali.Alma o zaman ya pahaliysa niye aliyorsun dersin sen suclu olursun.

Birakin alsinlar hatta ben artik nerede en pahali satiliyorsa onun linklerini atacam buraya.Burasi ondan anliyor.

Misal vatanda x urun 10k, n11de ayni x urun 9k gidip vatandan aliyor.Neymis kargosunu bekleyemezmis.Pubg ve csgosu kaciyor cunku.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SirArthurDayne

Aldık zamanında şansa hocam ya. Çok memnunum gerçekten. 2k da kafam çok rahat. 750ti kullanıyordum senelerdir benim için inanılmaz bir upgrade oldu. Darısı tüm isteyenlere inşallah

Valla bende 965m den geçiş yapacağım 3080'e nasip olursa. Aradaki performans farkı %1000. Nasıl bir değişim olacak gerçekten çok merak ediyorum. Güle güle kullan, güzel günlerin olsun :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Hotkeys

Valla bende 965m den geçiş yapacağım 3080'e nasip olursa. Aradaki performans farkı %1000. Nasıl bir değişim olacak gerçekten çok merak ediyorum. Güle güle kullan, güzel günlerin olsun :)

Alıntıları Göster

Bende GT 130m var :D :D 8 senelik pc 3070e geçicem bakalım

• quote:

Orijinalden alıntı: Aerospace

Ben aslında AMD bekliyordum, ülkemizde ve hatta dünyada RTX 3000 serisinin satış fiyatlarının lanse edilen fiyatlarla alakası olmadığı gibi, bir de stok sorunu ile olaylar abzürd seviyelerde devam etmekteydi.

Fakat son indirimlerde dayanamadım 6 bin TL seviyesine düşen bir 3070 alıverdim. Açıkçası zaten 5700xt kullanmaktaydım, yani ihtiyacım yoktu, öte yandan ryzen 5 3600 kullanmaktayım. 5700xt ve ryzen 5 3600 çok yeterli ve uyumlu bir ikiliydi. Kullandığım çözünürlük 1440p ve 144hz.

Neyse Palit RTX 3070 Gaming Pro Oc aldım. Sentetik testlerde 5700 xt'ye göre yaklaşık %30 bir artış oldu.

Kart kendiliğinden 1950 Mhz'e boostluyor ve orada sabit kalıyor. 24 derecelik odamda, nispeten ufak ve hava akışı çok iyi olmayan kasamda stok hali ile oyunlarda 68 dereceyi çok nadir gördüm, genelde daha düşük sıcaklıklarda, fan genel olarak oyunlarda %45'i geçmiyor, 1650 rpm. Doğal olarak herhangi bir ses söz konusu değil.

Öte yandan ben radeon 5700xt ile undervolt uzmanı olmuştum, o kartın performansı undervolt yapınca biraz daha artıyordu. Undervolt + overclok yapınca o kart 2100mhz'lerde rahat çalışıyordu ama çok daha sıcaktı. Neyse kart deniyoruz ya, palit 3070'i de çeşitli değerlerde denedim, kartın overclok potansiyeli beni şaşırttı, beklediğimden çok daha yüksek ve herhangi bir ince ayar yapmadım. Zaten kartı inceleyince 3 fan ve oldukça büyük bir soğutma bloğu mevcut, yani bu kartın sıcaklık diye bir sorunu yok ve asla olamaz :) Aslında bu ayar işine öncelikle undervolt için girmiştim, fakat nvidia'ya bir süredir uzağım, RTX 3070'in msi afterburner yada kendi programı ile undervolt yapılamadığını gördüm, nitekim sonrasında anladım ki, kart zaten yapılabilecek undervoltu kullanım sırasında kendi yapıyor.

Karta yaptığım son ayarlar neticesinde kart değerleri;

Core Voltage: +20 (bu kadarı gereksiz aslında ama zaten birşey değişmiyor)

Power: +12 (burası son, eğer burayı arttırmanın yolu açılırsa bu kart kendi soğutması ile uçar)

Core: +150 MHz

Mem: +1150 MHz

Fan: Auto

Uyguladığım bu değerler sonrası pek çok test ve oyunda şimdilik tamamen stabil, taş gibi. Stok halinde maximum gördüğüm 68 derece sıcaklık, ayarlar sonrası maximum 71 derce oldu. Daha sonra logları incelediğimde anlık 73 dereceye çıktığını gördüm, fakat ben gözümle 71 dereceyi bile nadir gördüm.

Bu değerler sonucunda boost clock 2085-2130 MHz arasında değişti fakat %80 2100MHz genel olarak stabil kalan değerdi.

Güç tüketimi en yüksek 276 watt olarak kaydedildi, ben ise yük altında genelde 245-250 wattları gördüm.

Fan değerleri en yüksek olarak %55 ve 1900 rpm oldu, yani kartın termal anlamda daha çok geniş bir artış alanı mevcut, genel yük altı fan değerleri %45 ve altında.

Bunların yanı sıra Ryzen 3600 işlemcimi 4300MHz olarak kullanmaktayım, kullanılan ekran 1440p ve 144hz. Bu şartlar altında edindiğim kanı benim ki ayarında bir işlemci ve 1440p çözünürlük için RTX 3070 alınması gereken en üst düzey kart. Eğer ryzen 5600x'e geçilecek ise o zaman daha üst düzey kartlara bakılabilir. Aynı şekilde eğer ki 1080p kullanıcısı iseniz RTX 3070 ve ryzen 3600 ve muadilleri uygun bir ikili değil, darboğaz fazla oluyor, o çözünürlük ve rtx 3000 serisi için 5600x seviyesinde bir işlemci şart.

Test sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum. 1440p çözünürlük ve en yüksek ayarlar, ryzen 3600@4300MHz ve RTX 3070 (palit gaming pro oc)

Division 2:

Stok: 12588 , 141 fps, Gpu Kul. %97, Sıcaklık 68 derece

Overclock: 13327, 149 fps, Gpu Kul. %96, Sıcaklık 71 derece

5700 XT: 9000, 101 fps

Shadow of the Tomb Raider:

Stok: 93.7

Overclock: 97

5700 XT: 80

RDR 2:

S: 75.3 fps, 67 derece, en yüksek fan %44-1650 rpm, gpu kullanımı %97

OC: 83.0 fps, 71 derece, en yüksek fan %53-1850 rpm gpu kullanımı %96 (kartın performansı artınca bir tık darboğaz başlıyor)

World of Tanks Encore için tüm değerler OC halinde, 1440p ve ultra:

1080p, 45000 puan (burada gpu kullanımı düşüyor, fakat test boyunca genelde 255 fps sabit, yani testin limiti bu galiba)

1440p, 37900 puan

Benim 5700 XT burada 26000 puan almış.

Aynı test için 1440p ultra ve ray tracing ultra yapınca, 25250 puan alıyor ama test sonu fps ortalaması 146.

Apex Legends:

Bu oyun için bir test yok fakat 1440p ve herşey son ayarda, ortalama 143 fps veriyor. Fakat oyunda bir şekilde limit var yani en yüksek 143.9 fps oluyor bende, onu çözemedim. Bunun dışında kimi anlarda fps 120'ye kadar düşüyor. Sanırım bir takım ayarlar medium yapılarak 144 fps altına düşmeden oynanabilir.

GTA 5:

Bu oyunda herşey açık msaa4, tüm ek ayarlar açık iken aşağıdaki değerleri aldım. Fakat bu oyunda zaten 5700 XT varken bile darboğaz oluyordu, doğal olarak 3070 ile de darboğaz mevcut olsa da, oyunda darboğaz olmayan anlarda fps oldukça arttı.

Pass 0, 89.74

Pass 1, 65.81

Pass 2, 95.5

Pass 3, 116.5

Pass 4, 85.7

COD Warzone:

Bu oyunda da bildiğiniz gibi benchmark yok, fakat online olarak yaptığım testlerde 1440p ayarlarında 5700 XT ile filmic 2x AA açık iken ortalama 115 fps almakta idim. Onda gpu kullanımı %99-100 şeklinde köküne kadar olmaktaydı.

RTX 3070 bu oyunda yaklaşık olarak 1440p için 133 fps verdi, pek çok ayarı yükselttiğimde dahi fps aynı seyrediyor, hatta ayarları yükseltip, resolution scale %125 yapana kadar fps hemen hemen aynı kalıyor. Yani ryzen 5 3600@4300MHz bu oyun için darboğaz yapıyor.

Öte yandan 144Hz bir monitörde yüksek ayarlar ile 133 fps ortalama aslında oldukça tatmin edici bir sonuç.

SONUÇ:

Kart beklentilerimi tam olarak karşıladı. Termal anlamda çok hoşuma gitti. Overclock potansiyeli ise beklediğimden çok daha iyi, eğer yolunu öğrenip power limit arttırabilirsem, bios update vs. çok daha ilginç sonuçlar gelecektir. 1440p kullanımı için çok isabetli bir kart. 5700xt'den buna geçilir mi, tamamen zevk meselesi, çok da gerekli bir olay değil yani. Zaten 2080-2080ti kullanan kimsenin bu karta geçeceğini zannetmem. Kart için overcloklu ryzen 3600 kimi oyunda 1440p'de dahi darboğaz yapıyor, 1080p'yi konuşamaya gerek yok sanırm.

Not 1: Sanırım 3080 muadili ve daha güçlü kartlar için 1440p ve 1080p çözünürlük için en az 10900K/ryzen 5600x tarzı bir işlemci gerektiğini hatırlatmaya gerek yok.

Not 2: Merakla AMD'nin yeni kartlarını beklemeye devam ediyorum.

Güzel bir mesaj olmuş, undervolt neden yapılamıyor acaba.

Bende kartı teslim aldım, öncelikle Amazon.de'nin konsol gönderdiği ince koliden çok daha sağlam bir paketleme yapan Gamegaraj'a tebrikler Exa gibi tecrübeli firma olunca 11.11 yoğunluk vs demeden taş gibi kargo yapmışlar çokta hızlı geldi.

Kart fiziksel kalite olarak beklentimden çok daha iyi çıktı, solid bir yapısı var backplate ve genel tasarım plastik ancak orta katmanda vram ve VRM'leri soğutan kalın bir metal parça var heatsinkde oldukça büyük, ön bölümde RGB'yi konumlandıran tasarım elemanı da metalden yapılmış.

PCI Express veya görüntü bağlantı portlarında plastik koruyucu olmaması haricinde kutulaması da oldukça sağlamdı. Palit'i almayı düşünüp kalitesinin tatmin etmeyeceğini düşünen varsa boşa kaygılanmasın özellikle 3070 için konuşursak şahsi fikrim TUF bulunamıyorsa başka karta bakmaya gerek yok. Kartla ilgili fiziksel tasarım anlamında yaşadığım tek sıkıntı güç bağlantıları ters yönde monte oluyor ve tam ortada çirkin görünüyor 1 kabloda 2x8 pin yerine 2 kablo kullanıp klipsle temiz bir görüntü yapmaya çalışacağım.

NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU]

• TUF 3080'i ben de görmüştüm ilk girdiğinde ama almadım. Yurtdışında stok olsa 750 dolar kart + 40 dolar kargo + %20 amerika gümrük vergisi kart şuanki kurla 7650TL'ye gelir. Bunu bile bile gidip 8600 küsür vermedim yani. Ama burada 6,5k üstüne 3070, 10-12k'lara 3080 alanları gördükçe şaşırıyorum. Bir de o fiyatlara aldığına sevinenler var. Nasıl bir şey anlamak mümkün değil

• quote:

Orijinalden alıntı: ZvAnA

TUF 3080'i ben de görmüştüm ilk girdiğinde ama almadım. Yurtdışında stok olsa 750 dolar kart + 40 dolar kargo + %20 amerika gümrük vergisi kart şuanki kurla 7650TL'ye gelir. Bunu bile bile gidip 8600 küsür vermedim yani. Ama burada 6,5k üstüne 3070, 10-12k'lara 3080 alanları gördükçe şaşırıyorum. Bir de o fiyatlara aldığına sevinenler var. Nasıl bir şey anlamak mümkün değil

Tamamda hocam senin oradan aldığın kart garantisiz.Asusun global garantisi yok,daha doğrusu bildiğim evga harici hiçbir kartın yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: unlucky159

Bende GT 130m var :D :D 8 senelik pc 3070e geçicem bakalım

Alıntıları Göster

Valla çılgınlar gibi render alacağım, model çizeceğim, oyun oynayacağım. Çok heyecanlıyım NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU] 

• Daante D kullanıcısına yanıt

Ben varım. Ama bu parayı ver(e)mem :)

• NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU]

Bu da benim 3080 Gamerock OC. Olası sıcaklık sorunlarından dolayı vertical mount yapmadım. (PSU'yu sonradan 850w ile değiştirdim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anisotropic -- 13 Kasım 2020; 21:11:32 >
  • darkdevil35 kullanıcısına yanıt

Amazondan aldığımı varsayıyorum. Amerikadan alırsan 1 sene, avrupadan alınırsa 2 sene garantisi var diye biliyorum. Her koşulda da 30 gün kayıtsız şartsız amazon iade garantisi geçerli. Ha tabi kartı yurt dışına garanti sürecinde göndermek dikkatsiz davranılırsa ekstra masraflara yol açabilir. Ama yurtiçi olsun garantili olsun dediğinizde de olması gereken fiyatlar öyle 10k falan değil. Stok bol olduğunda kur da bu civarda seyrederse göreceksiniz ki Türkiye'de de kartlar şuankinden çok daha ucuza alınabilecek.

• FORUM DONANİM 3.... SERİ EKRAN KART PAYLASİMİ
    Uyguna ekran kartı alma ve link paylaşma bölümü.
    https://t.me/ekrankarti

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Gamerock 3070 düşünen varsa n11 de tekrar stok çıkmış

https://m.n11.com/bilgisayar/bilgisayar-bilesenleri/ekran-karti

• Anisotropic kullanıcısına yanıt
    Ver bana dikeyim hemen onu kasada full tower

• quote:

TUF 3080'i ben de görmüştüm ilk girdiğinde ama almadım. Yurtdışında stok olsa 750 dolar kart + 40 dolar kargo + %20 amerika gümrük vergisi kart şuanki kurla 7650TL'ye gelir. Bunu bile bile gidip 8600 küsür vermedim yani. Ama burada 6,5k üstüne 3070, 10-12k'lara 3080 alanları gördükçe şaşırıyorum. Bir de o fiyatlara aldığına sevinenler var. Nasıl bir şey anlamak mümkün değil

Hocam o kartı az önce 8547 tl (ilk fiyatı böyleydi) ekledim. Ödeme ekranına kadar geldim. Hatta SMS onay koduna kadar geldim. Kod geldi, kodu girdim. Provizyon hatasi diye saçma sapan bir hata verdi ((banka kartı, içinde gereken miktardan çok daha fazlası var tl olarak dahi) ve alamadım. Kart internete açık olmasına rağmen verdi bu hatayı. Benzeri GameRocjk OC'u alırken olmuştu. Yanımdaki arkadaşım son kartı almıştı. Bu 2 olayın üstüne öyle sinirlendim ki almıyorum kart mart.

Bu arada aynı fiyata şu duruyor;

https://www.teknolojipazar.com/msi-rtx-3080-ventus-3x-10g-oc-10gb-geforce-rtx3080-gddr6x-320bit-hdmi-3xdp-16x-ekran-karti

Ventus 3080 - 8600 tl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Professor X -- 13 Kasım 2020; 21:27:29 >

• quote:

Amazondan aldığımı varsayıyorum. Amerikadan alırsan 1 sene, avrupadan alınırsa 2 sene garantisi var diye biliyorum. Her koşulda da 30 gün kayıtsız şartsız amazon iade garantisi geçerli. Ha tabi kartı yurt dışına garanti sürecinde göndermek dikkatsiz davranılırsa ekstra masraflara yol açabilir. Ama yurtiçi olsun garantili olsun dediğinizde de olması gereken fiyatlar öyle 10k falan değil. Stok bol olduğunda kur da bu civarda seyrederse göreceksiniz ki Türkiye'de de kartlar şuankinden çok daha ucuza alınabilecek.

Dediğiniz doğru ancak ülkemizden tamir için gönderince sıkıntılar olabiliyor gümrükte ve uzun sürüyor,daha önce derdini anlatamayan arkdaşım tekrar gümrük ödemek zorunda kalmıştı,o yüzden yurt dışı kartlara pek sıcak bakmıyorum.

• ZvAnA kullanıcısına yanıt
    Daha yeni evga kart gönderdi vergi 1450 TL çıktı
    2 kart için.

• Aerospace kullanıcısına yanıt
    Hocam eline sağlık, Kartın inceleme konusu açıldı, konuda arşivlenmesi için bu incelemenizi orada da paylaşabilirsiniz.

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/146425197

• Metalchesh M kullanıcısına yanıt

1-2 aya USD/EURO eski konumuna gelir o zaman bu kartları bu fiyata bulamayacağız. Rog Strixin yurtdışı fiyatı da çok uygun olacağını sanmıyorum. Şu sıralar döviz düşmüşken yakalanırsa güzel fiyata yakalanabilir. Ama stok sıkıntısı var hala bence güzel fiyat istanbulda olsa ben direk kapardım.

• MSI GeForce RTX 3070 Gaming X Trio (8GB GDDR6/PCI Express 4.0/MHz/MHz)https://www.amazon.co.uk/dp/B08LNPPCWJ/ref=cm_sw_r_tw_apa_fabc_SyTRFb6DNN1R5

6500 e geliyo?

• 
Sayfa: önceki 12821283128412851286
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.