Şimdi Ara

Nvidia patronu bu kez TIME kapağında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
666
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Geçtiğimiz ay yarı iletken sektörüne yaptığı katkılar nedeniyle en prestijli ödül olan Robert N. Noyce ödülüne layık görülen Nvidia patronu Jensen Huang bu kez de TIME dergisine kapak oldu. 

Nvidia’ya büyük onur

TIME dergisinin 2021 yılında dünyaya yön veren 100 kişi için özel olarak hazırladığı sayısında Nvidia patronu Jensen Huang kapak fotoğrafına layık görüldü. Ünlü ismin üzerinden hiç çıkarmadığı deri ceketi ve spor kıyafeti yine aynıydı. 

Ayrıca Bkz.NASA, "Bundan sonra Dünya'ya asteroit çarpacak mı?" isminde kısa bir video yayınladı

Jensen Huang’ın başarı hikayesini TIME dergisi için DeepLearning.AI girişiminin kurucusu Andrew Ng kaleme almış. Ng ünlü isim için teknik olarak en donanımlı patronlardan birisi tanımını yapıyor. 

58 yaşındaki efsane isim Nvidia’yı 1993 yılında kurmuştu. 3DFX Interactive piyasadan çekilince teknolojilerini satın alan Nvidia yavaş yavaş hakimiyetini arttırmaya başladı. Bugün geldiğimiz noktada sunucu teknolojilerinden süperbilgisayarlara ve otonom araç sistemlerine kadar pek çok alanda Huang’ın etkisi büyük bir şekilde hissediliyor. Bundan önce de ünlü isim pek çok ödüle layık görülmüştü. 

Kaynak:https://www.techpowerup.com/286765/nvidia-ceo-jensen-huang-makes-cover-of-2021-time-100-most-influential-people

• 3dfx efsanesi olmasaydı nvidia'nın işi o zamanlar çok zordu...

Veya 3dfx kapanmasaydı...

• Miningciler adam ettiler şu herifi :)

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • AMD'nin Nvidia'yı satın alacakken, Huang'in Hector Ruiz yerine AMD'nin başkanı ben olacağım demesiyle biten süreç geldi aklıma. Bu gerçekleşse idi ne olurdu acaba diye düşünmeden edemiyorum.

• Cok akilli ve cok caliskan bir adam, nVidia'ya kendini adamis. Youtube'ta Stanford' ta yaptigi konusmayi izlemenizi oneririm.

• Beni koyacak halleri yok

• Madenciler zengin etti adamı.

• RockConn kullanıcısına yanıt

Valla kim nederse desin Şuanda işlemci alıcaksam Kesinlikle AMD yi tercih ederim.

Ama ekran kartı alıcaksamda kesinlikle Nvidiayı tercih ederim. Sadece Yazılım gücü ve performansı değil. Kesinlikle Oyunlardaki Görüntü Kalitesi Pixel Kalitesinde Nvidia daha iyi iş cıkarıyor. Belkide Driver Farkıdır bilemem ama. Nvidia özellikle 1000-2000 ve 3000 serisinde AMD serisine göre Kalite farkı bariz belli.

6700XT ile RTX 3070'in Görüntü kalitesi kesinlikle aynı değil. Nvidia kartlardaki Cuda Shaderlar Oyunlarda çok daha Görsel anlamda iyi işler cıkarıyor. Performans demiyorum amd daha iyi FPS verebilir. Fakat Oyunlardaki Çimen Gölge Ağaç uzak çizim-ambient occlusion Lightning effects vb detaylarda Kesinlikle Nvidia ve driverları cok daha başarılı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GenqhisKhaan89 -- 16 Eylül 2021; 17:5:0 >
  • GenqhisKhaan89 kullanıcısına yanıt

hocam çok doğru bir tespit... yıllar önce grafik kartı tarafında gigabyte 2400xt ve sapphire 5830 model ekran kartları ile amd deneyimlemiştim;

ayrıca işlemci tarafında da amd athlon ve phenom deneyimim de olmuştu... diyeceğim o ki amd intelin altında (bana göre) hep ezildi,

kendi kullanıcı deneyimlerim doğrultusunda yazıyorum:

ekran kartı kanadında ise nvidia kulvarında birinciği hiç kaptırmadı;

burdan amd yi kötülüyorum anlaşılmasın ama diğer şirketler arasında hep ikinciliğe oynadı kanısındayım...

üstünlük kurmak için çaba sarfetiğini zannetmiyorum...

sadece şu son iki yılda amd ile intel arasındaki çekişme fazlaca arttı bunun nedenini de intel in grafik işlemciye bütün ar-ge sini kaydırdığı içindir diye düşünüyorum:

halen 10. nesil intel işlemciler sonraki nesillere oranla tükettiği güç olsun verdiği performans olsun 11 ve 12. nesil işlemciler ile başa baş vaziyette çalışıyor...

ekran kartı olarak aldığım en son grafik kartı gtx 760 ve maşallah güzel çalışıyor ve halen nvidia sürücü desteğini de kesmedi...

nvidia yazılım tarafında bu politikasını sürdürmeye devam ederse amd nvidia yaya çok kolay bir rakip olur

• V4LKyR V kullanıcısına yanıt
    doğru hamle yapan kazanır, daha dün gibi hatırlıyorum voodoo 1-2 kartları, nvidia'nın o zaman işi daha zordur rakipler 10u geçer saysak, doğru hamleleri yaptıkları için 2-3 kez tökezleselerde toparladırlar. ATI ise ilk tökezlemesinden sonra AMD bünyesine geçmek zorunda kaldı.

• dreamblue35 D kullanıcısına yanıt
    Baştan sonra yanlış bir tespit'e katılmakla kalmayıp yazdıklarınızla çığır açtınız.
    keşke herkes yorum yazsa tekniğe bilmiyorsa girmese uzak kalsa.

• Jensen Huang'a sanki oscar verilmiş gibi yorumlar yapılmış, TIME ne zaman itibarlıydı ki eğer itibar addediyorsanız diye yazıyorum.
    Adamın başarısı 93'ten beri işinde uç noktalarda olmasından. eğer ki ingiltere rekabet kurulu ARM'a onay verirse o zaman yeni bir kırılıma daha hazır olmak lazım. 70'lerinde de Nvidia'nın başında görürüz JH'ı

• RockConn kullanıcısına yanıt
    İyi bari, adamın dergiye kapak olmasını Ethereum mininge bağlayanların yanı sıra, çok akıllıca yorum yapanlar da varmış.
    __
    Bu yazdığınızı ben de çok merak ediyorum, acaba şimdiki NVIDIA'dan daha mı iyi olurlardı? Soruların cevabını asla alamayacağız gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shainx -- 17 Eylül 2021; 02:36:34 >
  • Dunyaya verdigi fayda ile verdigi zararı karsılastırıp kıyas etmek lazım sırf daha cok kar yapıcam diye Dunyaya kac milyon otomobilin verdigi zararı veriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: dreamblue35

hocam çok doğru bir tespit... yıllar önce grafik kartı tarafında gigabyte 2400xt ve sapphire 5830 model ekran kartları ile amd deneyimlemiştim;

ayrıca işlemci tarafında da amd athlon ve phenom deneyimim de olmuştu... diyeceğim o ki amd intelin altında (bana göre) hep ezildi,

kendi kullanıcı deneyimlerim doğrultusunda yazıyorum:

ekran kartı kanadında ise nvidia kulvarında birinciği hiç kaptırmadı;

burdan amd yi kötülüyorum anlaşılmasın ama diğer şirketler arasında hep ikinciliğe oynadı kanısındayım...

üstünlük kurmak için çaba sarfetiğini zannetmiyorum...

sadece şu son iki yılda amd ile intel arasındaki çekişme fazlaca arttı bunun nedenini de intel in grafik işlemciye bütün ar-ge sini kaydırdığı içindir diye düşünüyorum:

halen 10. nesil intel işlemciler sonraki nesillere oranla tükettiği güç olsun verdiği performans olsun 11 ve 12. nesil işlemciler ile başa baş vaziyette çalışıyor...

ekran kartı olarak aldığım en son grafik kartı gtx 760 ve maşallah güzel çalışıyor ve halen nvidia sürücü desteğini de kesmedi...

nvidia yazılım tarafında bu politikasını sürdürmeye devam ederse amd nvidia yaya çok kolay bir rakip olur

"sadece şu son iki yılda amd ile intel arasındaki çekişme fazlaca arttı bunun nedenini de intel in grafik işlemciye bütün ar-ge sini kaydırdığı içindir diye düşünüyorum: "

Buna katılmak mumkun degil Intel i Real Madrid olarak dusunun AMD yi de Ajax olarak dusunun.

İntel in Dunya kadar fabrikası ve AMD ye karsı coooook daha buyuk finansal gucu var.AMD ise adeta uretimini yapabilmek icin Taiwandan uretim hattının bir kısmını kullanıyor.

Ustune Intel Monopol olmak icin rekabeti de kirli oynuyor.

Ayrıca P4 fiyasko cıkıp AMD Thunderbird,Barton,Duron ile P4 u ezip Intel in hala 11. Nesile kadar kullandıgı P3 Mimarisine geri donus yapmak zorunda kalıp Netburst un coktugu donemde Duron,Athlon,Barton cok klas islemcilerdi.Ve Intel den ustunduler.10. Nesil demissiniz oyle bir islemci de bence yok 6-7-8-9-10 nerdeyse tıpkısının aynısı islemciler cıgır acan bir perf. farkı yok.

AMD bir yetkilisi ile konustugumda FX serisi ile adeta iflasın esigine gelmis ve Lisa SU nun ve CPU biriminin basarısı ile Ryzen serisi ile bu durumdan kurtuldu ve islemci konusunda Intel i her yonden gecti.

Ama AMD nin 8-10 fabrikası,kıyas edilmeyecek finans gucu yok.Yine yetkili kisi bana rakamları yanlıs hatırlıyor olabilirim duzeltilebilir biz 1500 kisi iken toplam Intel de sadece 15.000 yazılım muhendisi var demisti.AMD 100 liralık butce ile fason olarak tekstil atolyelerine diktirdigi kıyafetler ile yarısırken Intel 5-6 buyuk Fabrika ve 100 bin lira butce ile yarısıyor.

3DFX e gelince benim icin en efsane firmadır.4MB S3 Virge den sonra 16MB Voodoo 3 3000 e gecince o aradaki dehset farkı baska hicbir grafik kartı veremedi.İlk cıktıgında 240USD ye Geforce aldım ama o buyu yoktu.

Ayrıca bana gore ATİ goruntu olarak Nvidia dan cok daha ustun bir firmaydı.Ama AMD ATİ yi aldıktan sonra kullanamadı.Yazılım Ekibinin buyuk beceriksizligi ve surucude yasadıgı sorunlar ile sınıfta kaldı.Belki su an Nvidia dan cok daha buyuk pazar payına sahip olabilirdi.

Yani Intel in CPU daki fiyaskosunu kaynagı GPU ya ayırdılar diye sebebe baglamak dogru degil, o kadar yuksek bir finans ve calısan var ki 100 liranın 60 lirasını GPU ya ayırsa dahi kalanı ile cok rahat CPU tasarlayabilirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huso -- 17 Eylül 2021; 6:3:21 >

• Deri ceketli adam yine dillerdesin

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.