Şimdi Ara

***Nvidia'nın yeni nesil gpusu 2007 4. çeyrekte ~1 Tflops***

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
1.004
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eminim pek çok kişi Nvidia'nın G80'den bir sonraki üst model gpusunu merak ediyordur. Bazı kaynaklar bu yeni gpunun G80'in 65 nm'de yeniden tasarlanmış bir modeli olabileceğini belirtirken (Geforce 8900 gibi), bazı kaynaklar ise muhtemel bir yeni nesil gpudan (G90) bahsediyordu. Anlaşılan Nvidia da bu ikinci yoldan gidecek. Bu durumda 8900 gibi bir model hiçbir zaman çıkmayabilir.

Nvidia'dan Michael Hara'nın belirttiğine göre Nvidia G80'le başladığı ürün döngüsünü bozmayacak. Yani daha açıkça ifade etmek gerekirse, nasıl ki G80 2006 4. çeyreğinde piyasaya çıktıysa, bir sonraki yeni nesil gpu da (muhtemel isminin G90 ya da G92 olabileceği belirtiliyor) 2007 4. çeyreğinde yani bu yıl bitmeden piyasada olacak. Michael Hara bu gpunun 1 TFlops'a çok yaklaşacağını belirtiyor.

Haberin kaynağı: Beyond3D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kobb -- 23 Mayıs 2007; 23:27:34 >

• bu ne yaw gene mi kart alcaz
  • Ben hangi 8800GTS diye dusunurken adamlar yenisi gelecek diyor
  • Saol haber için. @kobb, hocam özledik seni R600 konularında görmeyi, hayırdır tepkilimiyiz biraz, yoksa meşhur videodan sonra herkes cevabını aldı zaten düşüncesindeyimiz??
  • hah iyice karıştı ortalık, valla 22 temmuzda benim gibi birçok insan sistem toplıcak ve büyük ihtimalle 320lik 8800 gts leri alıcaklar...
  • ondan bikac sonrada baksanıza nv yeni nesil gpu lara gecicekmiş 8600 8800 hepsi bi model alt olucak tabi önemli olan 2. nesil dx10 kartlar 1lere dx10 acık ara yapıcağıda kesin aynı ilk nesil fx5600 den 2. nesil dx9 6600gt ara farkı gibi
  • Yeni çıkacak olan ekran kartlarında 8800lerin tüm negatif yanları da çözülmüş olacak.
    Aşırı güç tüketimi,ısınma,aşırı büyük boyutlar...

8800serisi,bir zamanlar 6800ün oynadığı rolu oynuyor şu an.
    Hatırlarsanız 6800 serisi 130nm teknolojisinin limitlerini zorluyordu,aynı bugünkü 8800ün 90nm yi zorladığı gibi.
    Büyüktü,hantaldı,fazla ısınırdı,üzerinde zamanına göre abartılı soğutucular olurdu.
    Teknik özellikleri olarak da,zamanına göre üstün gözüküyordu ama oyunlarda o kadar da iyi değildi.
    Sonra 7xxx serisi yeni üretim teknolojisine sahip çekirdekler ile donatılmış bir biçimde karşımıza çıkıverdi.
    7xxx serisi çıkana kadar,elle tutulur,gözle görülür oyun sayısı artmıştı.

Ne zannediyorsunuz arkadaşlar ???
    65nm üretim teknolojisi şu an mevcut.intel bu teknoloji ile C2D üretiyor hem de kaç zamandır.
    Peki nvidia niye bunu kullanmıyor da elindeki eski teknolojiyi zorluyor? 80nm bile değil...90nm ile üretiyor ???
    Ben buna "Teknolojiyi overclock etmek" diyorum.
    Nasıl biz daha ucuz işlemcileri alıp,daha fazla ısı ve daha fazla elektrik tüketimi pahasına zorlayarak daha pahalı işlemcilere denk hale getiriyoruz,işte nvidia'nın yaptığı da bunun aynısı.

Peki nvidia niye böyle yapıyor?
    Cevabı basit.
    Ortada dx10 oyun bile yok.
    dx10 oyunların oturması zaten 2007'nin 4.çeyreğini bulacak ama ortada gözü aç bir tüketici topluluğu var.Bunların önüne gözlerini boyayacak bir şeyler koymak gerek.

Şu an nvidia tamamen eski üretim sistemi,90nm ile üretip,sattığı bu kartlardan öyle karlar elde ediyor ki,aklınız hayaliniz durur.Ekran kartları üzerinde kullandığı ramler bile ddr3!!! ddr4 değil.

DX10 oyunun olmadığı,bench programının bile olmadığı ortamda çıkan dx10 kart,göz boyama içindir.
    Bunlar iş yapacak kartlar değil.

iddia ediyorum,2007 4.çeyrekte en azından 8800gtx alanların büyük bir çoğunluğu ekran kartının hayrını tam olarak göremeden yeni ekran kartlarından alacak.nvidia zaten bunu biliyor.

Bunlar dışında söylemek istediğim bir konu daha var;
    Ekran kartlarının dx10 driverları.
    Yok efendim,dx10 teknolojisinde driver yazmak çok zormuş da 1mühendisin bilmem kaç bin saatini alırmış da gibi bilgiler geçti elimize.Yetersiz driverların mazereti idi bunlar.

Hepsi hikaye.

nvidia istese,en optimize driverları 1ayda çıkarır.

Peki mühendisler bedavaya mi çalışıyor ??? nvidia aptal mı,oyunu bırakın dx10 bench programı bile yokken,mühendislerini zorlayıp çok kısa zamanda driver yazdıracak?

Arkadaşlar 8xxx serisi korkunç bir aldatmaca,korkunç bir tuzak.
    Ben de alacaktım,kafaya koymuştum bir 8800gts almayı ama almayacağım.Kesinlikle almayacağım.
    8600 serisinin de neden bu kadar DANDİK olduğunu da anlamış oldum böylelikle.
    Dx10 yüzü görmeyecek kartlar 8600 serisi.

Şu an için en mantıklısı,yazın oyunları güzel güzel oynamak için hazır dx9un en kral kartlarının fiyatı düşmüşken onlardan almak ya da ille dx10 olsun,belki bir kaç dx10 oyun çıkar,düşük grafiklerde de olsa bir kaç efekt fazladan görürüm diye 8600gt sonic ayarı bir kart almak.

Arkadaşlar yazıyı çok uzatmış olabilirim ama lütfen yazdıklarımı değerlendirin ve mümkünse yorum yapın.

Tüm donanım tutkunlarına iyi geceler.

• Dr. Lecter Dostum aslında hiçbirisi değil. Bu aralar vaktim çok az o yüzden... Yoksa bizde konuşulacak, tartışılacak konu bitmez. Yeter ki zaman olsun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Storm Bringer

Yeni çıkacak olan ekran kartlarında 8800lerin tüm negatif yanları da çözülmüş olacak.
    Aşırı güç tüketimi,ısınma,aşırı büyük boyutlar...

8800serisi,bir zamanlar 6800ün oynadığı rolu oynuyor şu an.
    Hatırlarsanız 6800 serisi 130nm teknolojisinin limitlerini zorluyordu,aynı bugünkü 8800ün 90nm yi zorladığı gibi.
    Büyüktü,hantaldı,fazla ısınırdı,üzerinde zamanına göre abartılı soğutucular olurdu.
    Teknik özellikleri olarak da,zamanına göre üstün gözüküyordu ama oyunlarda o kadar da iyi değildi.
    Sonra 7xxx serisi yeni üretim teknolojisine sahip çekirdekler ile donatılmış bir biçimde karşımıza çıkıverdi.
    7xxx serisi çıkana kadar,elle tutulur,gözle görülür oyun sayısı artmıştı.

Ne zannediyorsunuz arkadaşlar ???
    65nm üretim teknolojisi şu an mevcut.intel bu teknoloji ile C2D üretiyor hem de kaç zamandır.
    Peki nvidia niye bunu kullanmıyor da elindeki eski teknolojiyi zorluyor? 80nm bile değil...90nm ile üretiyor ???
    Ben buna "Teknolojiyi overclock etmek" diyorum.
    Nasıl biz daha ucuz işlemcileri alıp,daha fazla ısı ve daha fazla elektrik tüketimi pahasına zorlayarak daha pahalı işlemcilere denk hale getiriyoruz,işte nvidia'nın yaptığı da bunun aynısı.

Peki nvidia niye böyle yapıyor?
    Cevabı basit.
    Ortada dx10 oyun bile yok.
    dx10 oyunların oturması zaten 2007'nin 4.çeyreğini bulacak ama ortada gözü aç bir tüketici topluluğu var.Bunların önüne gözlerini boyayacak bir şeyler koymak gerek.

Şu an nvidia tamamen eski üretim sistemi,90nm ile üretip,sattığı bu kartlardan öyle karlar elde ediyor ki,aklınız hayaliniz durur.Ekran kartları üzerinde kullandığı ramler bile ddr3!!! ddr4 değil.

DX10 oyunun olmadığı,bench programının bile olmadığı ortamda çıkan dx10 kart,göz boyama içindir.
    Bunlar iş yapacak kartlar değil.

iddia ediyorum,2007 4.çeyrekte en azından 8800gtx alanların büyük bir çoğunluğu ekran kartının hayrını tam olarak göremeden yeni ekran kartlarından alacak.nvidia zaten bunu biliyor.

Bunlar dışında söylemek istediğim bir konu daha var;
    Ekran kartlarının dx10 driverları.
    Yok efendim,dx10 teknolojisinde driver yazmak çok zormuş da 1mühendisin bilmem kaç bin saatini alırmış da gibi bilgiler geçti elimize.Yetersiz driverların mazereti idi bunlar.

Hepsi hikaye.

nvidia istese,en optimize driverları 1ayda çıkarır.

Peki mühendisler bedavaya mi çalışıyor ??? nvidia aptal mı,oyunu bırakın dx10 bench programı bile yokken,mühendislerini zorlayıp çok kısa zamanda driver yazdıracak?

Arkadaşlar 8xxx serisi korkunç bir aldatmaca,korkunç bir tuzak.
    Ben de alacaktım,kafaya koymuştum bir 8800gts almayı ama almayacağım.Kesinlikle almayacağım.
    8600 serisinin de neden bu kadar DANDİK olduğunu da anlamış oldum böylelikle.
    Dx10 yüzü görmeyecek kartlar 8600 serisi.

Şu an için en mantıklısı,yazın oyunları güzel güzel oynamak için hazır dx9un en kral kartlarının fiyatı düşmüşken onlardan almak ya da ille dx10 olsun,belki bir kaç dx10 oyun çıkar,düşük grafiklerde de olsa bir kaç efekt fazladan görürüm diye 8600gt sonic ayarı bir kart almak.

Arkadaşlar yazıyı çok uzatmış olabilirim ama lütfen yazdıklarımı değerlendirin ve mümkünse yorum yapın.

Tüm donanım tutkunlarına iyi geceler.

Çok güzel ve gerçekçi yazmışsınız. Fakat bu aldatmacayı hangi firma yapmıyor? 80 çekirdekli işlemci üreten Intelmi? Senelerden beri hayalimizdeki kartları üretebilecek teknolojiye sahip olan ATImi? Adam gibi bir işlemci üretmeyip 2 işlemci slotu kullanan AMDmi?
    Bunların hepsi danışıklı döğüş arkadaşım. Şuanda firmaların hepsi antlaşmalı bir halde birbirine pas atarcasına çalışmakta. Aslında neredeyse (Türkiye hariç) tüm sektörlerde rekabet bu şekilde işler. Malesef yapacağımız bir şey yok bu kaideye karşı; akşam eve geldiğimizde eşimizin yada annemizin yaptığı yemeği seçme şansımız olmadan yemek zorunda olduğumuz gibi

Çözüm sanılanın aksine beklemekte değil aslında, beklemeninde sonu yok artık. 6-7 aydır 2900ü bekleyen çoğu tanıdığımın eline geçen tek şeyin artık 8800GTSyi 6 ay önceki fiyatından daha ucuza alabilecek olması

• herzaman iyinin iyisi çıkıyo, bu bir gerçek.
  • 2. nesil Dx10 kartlar çıkacak,piyasada halen Dx10 oyun yok,bak şu işe...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ABSOLUT -- 24 Mayıs 2007; 1:59:45 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dr. Lecter

Çok güzel ve gerçekçi yazmışsınız. Fakat bu aldatmacayı hangi firma yapmıyor? 80 çekirdekli işlemci üreten Intelmi? Senelerden beri hayalimizdeki kartları üretebilecek teknolojiye sahip olan ATImi? Adam gibi bir işlemci üretmeyip 2 işlemci slotu kullanan AMDmi?
    Bunların hepsi danışıklı döğüş arkadaşım. Şuanda firmaların hepsi antlaşmalı bir halde birbirine pas atarcasına çalışmakta. Aslında neredeyse (Türkiye hariç) tüm sektörlerde rekabet bu şekilde işler. Malesef yapacağımız bir şey yok bu kaideye karşı; akşam eve geldiğimizde eşimizin yada annemizin yaptığı yemeği seçme şansımız olmadan yemek zorunda olduğumuz gibi

Çözüm sanılanın aksine beklemekte değil aslında, beklemeninde sonu yok artık. 6-7 aydır 2900ü bekleyen çoğu tanıdığımın eline geçen tek şeyin artık 8800GTSyi 6 ay önceki fiyatından daha ucuza alabilecek olması

Çok doğru.
    Malesef hepsi böyle.
    Bir tek nvidia değil.

Ne diyeyim ki...Keşke biraz daha AZ acımasız olsalar.

• Neden birtek nvidia değil?
  • ben daha 8800gts 320mb için para denkleştirmeye çalışayım.adamlar daha yenisini çıkartıp alamadığım kart eskitsinler.
    yok ya ben her zaman bu teknolojinin gerisinde kalacam.
    yalnız nvidia da bu ara ati yi baya köşeye sıkıştırmaya başladı umarım
    ati direnebilir.yoksa bu gidişle ;
    nvidia ati olacak.
  • G92 ile ilgili yeni haberler çıkmış ancak içerikleri aynı sayılır:

The Inquirer

Fudzilla
  • Cahilliğimi bağışlayın ama bu tflop denen şey nedir acaba...
  • gpu nun işlem gücü
  • 8800GTX veya ULTRA da bu değer ne acaba, yani karşılaştırmak açısından...
  • onlar gpu çıkarta dursunlar ben hala 6800 ge ile idare ederim
  • iş yazı diye buna derler +150000 daha ortada dx10 yok bırak oyunu vistaya geçmek gerek sistemi 2 gb a çıkarmak gerek yada birilerinin çıkıp xp de direcx10 u çalıştırır hale getirmesini beklemek gerek falan filan aman ya bıktım valla bu pazarlama cinlerinden onlar gidiyoken bu arkadaşla ben dönüyodum daha hala gözünü açamayanlar var forumda tüketim canavarları noldu şimdi haberi duyunca.ben konsol alıyorum arkadaş böle olmaz xbox360 da 3 ışık davası olmasa yarın alıcaktım aslında ama oda sakat yahu konsollarıda bilgisayarlara benzettiler ya helal.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.