Şimdi Ara

Nvidia GTX 480 (Fermi) Video inceleme (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
635
Cevap
1
Favori
56.055
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 666

quote:

Orijinalden alıntı: War Ensemble

benden başka 480 alan yok mu?

Aldın mı harbiden? Hadi yine iyisin desene haftasonu mangal var

Sabahlarıda açacan furmarkı iki yumurta kırdınmı üstüne ohhh iyi giderdi şimdi be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pckolik13 -- 29 Mart 2010; 20:51:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: demircibu

quote:

Orijinalden alıntı: EXcom_Zkko

quote:

40nm alana 3,2milyar transistör sığdırdılar bunu bile alkışlarım ben gidin bir elektronikçiye 1adet transistör isteyin yada sorun elinize alın bakın sonra nvıdıanın nerde olduğunu görün

Nasıl biryer oldu burası ey allahım..

hayatında hiç transistör gördünmü, muhaha vs vs konu dışı tayfasındanmısın yaş 18altımı

elektrikçide satılan transistör ile gpularda kullanılan transistör bir değil dostum

• bu ne ya konuda patlama olmus resmen
  • quote:

Orijinalden alıntı: erkayer62

quote:

Orijinalden alıntı: atyay

quote:

Orijinalden alıntı: erkayer62

arkadas oc yapmayan için oc potansiyelini napsın demiş son kullanıcı az çok bilgisi varsa oc yapar ama bu kart zaten sıcaklığı ile oc yapılmış değerlerde. oc kullanmadan niye potansiyelini sorguluyosunu ima etmiş de burda kartı övmek için C++ ceya cuda yı öne çıkararnlara niye kızmıyo bireysel kullanıcıların(son kullanıcı) kaçı komplex C++ kullanıyo veya cuda emin ol C++ veya cuda kullanan 1 ise oc yapan 100 kişidir. fizik dx11 testleride dahil 5870 i ortalama %15-%20 arası geçmiş oc 5870 ise 480 ile yarışmış ve 5970 den tokat yemiş. dolayısıyla fiyatlandırma ona göre olması lazımdı ama 1200 den satışa çıkması 1000 liya kadar ineceğini düşünsemde indirim olmayadabilir (5870 çıkış fiyatından daha pahalı şimdi). 1000 lira bile bu kart için çok pahalı bana göre 750 den satılan 5870 i perfor. ını fiyatını düşünürsek daha cazip kılıyor. artık kullanıcılar için bi umut 470 in piyasayı son kullanıcı yönünde değiştirmesi ki 1000 liralık fiyatına bakılırsa oda çok zor görünüyor

c++'ın bir programlama dili olduğunu ve bununla yapılmış birçok program olduğunu biliyosunuz değilmi?oyunların bile birçoğu c++ ile yapılıyo
    yani cudayla c++ çok farklı,bana göre cuda dan çok daha önemli gpgpu açısından,ama benim asıl merak ettiğim bi program kodları sadece derleyiciyle tekrar derlenerek gpudan yararlanacakmı yoksa kodlar üstünde gpu için tekrardan ayar yapılması gerekiyomu,büyük ihtimal ayar gerekiyodur ama cuda dan ii yinede

hocam haklısın c++ ile işletim sistemi bile hazırlanıyor üni. de derslerini alıyoruz. derleme hata ayıklama çalıştırma komutlarını işlemci üsleniyor yani nividinın yaptığı işlemciye destek ama kaç tane son kullanıcı böle bir şeye ihtiyaç duyoyorki. anlatmak istediğim bu C++ la uğraşan prof. kullanıcılarda özel işlemci kullanıyor, son kullanıcı için bi önemi yok C++ desteğinin cudanın farklı bişey olduğunu biliodum ama ortak noktarı prof. kullanıcıları için yapılmaları ve kaç şirkey sırf böle bir desteği var diye bu kartlardan alır bilmiyorum.

demek istediğimi pek anlamamışsın,şöyle anlatayım
    diyelimki winrarla büyük boyutlu bi dosyayı sıkıştırıcaksın,işlemcinle bu yaklaşık 10dk sürüyo diyelim,gpununda devreye girmesiyle bu süre 1dkya iniyo,oyun amaçlı alınan kartın böyle bi yarar sağlamasından sanırım kimse şikayetçi olmaz:)

• quote:

oha gelince testleri bekleriz geçen biri 825e çektim gpuyu diyordu, sıcaklıkta 70 derecelerde geziniyormuş.. fazla mı abartılıyor bazı şeyler diye düşünmeden edemedim bunları duyduktan sonra..
  • cümle düşüklüğü olmuş biraz.. benden başka alıcak olucaktı.. xfx ile görüşüyorum bakalım yakında netleşir sonuç
  • quote:

valla ben kararlıydım alacaktım

ancak öncelikle sp kümesinin iptali, sıcaklık ve türkiye fiyatlandırması beni caydırdı

eğer 512sp olsaydı ve ısınma problemi de olmasaydı 1.200 tl yide gözden çıkarabilirdim.
  • ben kesinlikle bu türkiye fiyatlarından almayı düşünmüyorum. rezillik resmen.. ticaret tamam ticaret ama.. bu kadarı da fazla

newegg filan düşünüyorum veya direk xfx 'den getirtmeyi düşünüyorum (garanti olayı filan )
  • quote:

Orijinalden alıntı: blacksmoke

quote:

valla ben kararlıydım alacaktım

ancak öncelikle sp kümesinin iptali, sıcaklık ve türkiye fiyatlandırması beni caydırdı

eğer 512sp olsaydı ve ısınma problemi de olmasaydı 1.200 tl yide gözden çıkarabilirdim.

Hocam merakımdan soruyorum ne yapmayı düşünüyorsun uzun zamandır 9400 ile idare ettiğini biliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MoNZaREs

Nano metre metre'nin milyarda biridir, arkadaş die size'a 3.2m transistör sığdırdı diyecekti herhalde.

Dostum o karta okadar transistor sıdırmak mesele deyil yoksa 2.150 milyon transistor 5870 te ama ventagede kart 480 geçiyor o pcu nun verimligi önemli sen boşa 1millyar transistore para veriyorsun demek bu ve fazla w tuketimi bu yuzden zaten dx11 rin 2milyar transistorun kurtardıgı gozukuyor ve tabiki mimaride çok omenli iki şirketin kendine ozgu 40nm rede cpu ları var ati bu noktada nvidiayı geçmiş durumda zaten masa ustu w deyerleri ortada 25 w güç cekiyorlar buda ati cpularının tasarımını nekadar iyi oldunun bir gostergesi
    sizinki sade bir sempati
    nvidia transistor uzun zamandır arası iyi bu yuzden onde gidiyordu ama
    ati de ddr5 ve pcu çekirdek hızlarındaki başarısı piyasada dengeyi getirdi ve kartlarında yuksek transistor sayılarını çıkınca nvidia geçmeyi başardı
    sizinde artık ATI muhendisleri tebrik etme zamanınız gelmedimi ?
    ve tabiki phenom 2 x6 çıkıcak işlemcide fiyatının 400 tl olması bekleniyor core i7 kadar performanslı olucak yarı fiyatına pro serisi bir işlemciye kavusmuş olucaz
    ATI ve AMD tuketiciye dost urunler cıkarıyor ve fiyatları yarı yarıya uygun ben birkez daha AMD ve ATI tebrik ediyorum başarılarının devamını diyorum

• @UzmaN345 herşey iyi güzel de pcu ne
  • farcry 38 en kotü ve 120 kaye kadar çıktım ve genelde 55 ile 70 kare arası seyrediyor kart işlemci limitine takılıyor yok daha fazla efekte açabilirsiniz

Nvidia GTX 480 (Fermi) Video inceleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UzmaN345 -- 30 Mart 2010; 0:09:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: blacksmoke

@UzmaN345 herşey iyi güzel de pcu ne

Üç senelik bir cpu normal en iyi işlemci q6600 du ozman birde 3.00hz çalışan modeli vardo 1100dolardı aslında yinilicem ama forumda kimsi intel Q seri işlemci tavsiye etmedi benide caydırdılar daha hala dusunuyorum karar veremedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Master.Cain

Çoğu arkadaş yüksek elektrik sarfiyatından bahsetmiş, ancak bu bahsettiğiniz değerin kaç paraya tekabül ettiğinden bahsetmemiş, basit bir hesapla ben söyleyeyim;

Gtx480 ile HD5870 arasında yük altında kullanılan enerji farkı 110W/s şeklinde, günde ortalama 5 saat kartı yük altında çalıştırdığımız varsayarsak;

Mesken kw/s ücreti = 0,213TL

0.11x0.213x5x30 = 3,5TL yapar. Yani bir ayda gtx480 ile 5870 arasındaki elektrik faturası farkı bu kadardır.

Ha bunu kart alınır demek için mi yazdım, kesinlikle hayır. Kasanın içine klima takma zorunluluğu yaratan bir karta bu kadar para verilmez. Bu kartı kullanabilmek için özel soğutuculu modelleri beklemek şart, onlarda nerden baksanız 70-80$ daha pahalı olacak, fiyat performansa bakarsak kesinlikle gtx480 sınıfta kalır.

Hocam bu 3.5 tl ye vergi oranları neden eklemediniz? ülkemizde elektrik kullanımı vergiye tabidir sizin bahsettiğiniz fiyat üzerine vergi oranları yansıdığında 5 tl yi bulacaktır. ayrıca pc açık kaldığında da başka bir arkadaş diğer kartlara göre daha fazla güç tükettiğini grafikle göstermiş bir arkadaşın uyarısı üzerine onu alıntı yapmadım kirlilik olmasın diye. sonuç olarak vergi oranlarıyla birlikte 480 in ek 6-7 tl masrafı var. Ayrıca günümüzde yeni teknolojilerin hepsi enerjiyi tasarruflu kullanmaya yönelikken nvidia gibi dünyaca ünlü bir marka çevreye olan duyarlılığı içler acısı. kaldı ki ortalama ek 6 tl masrafı olduğunu varsayarsak aylık 12x6=72 tl senelik gideri var 10 000 kişinin bu kartı alıp kullandığını varsayarsak 72 000 tl parayı boşu boşuna vereceğiz çünkü bize ek bir fayda sağlamadığı gibi ekonomiye külfetide fazla. yani ısı ve enerji eleştirileri çok doğru.

Ben diğer bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bu gün ekran kartı fiyatlarına baktım. Piyasada nvidia kart çeşiti o kadar az ki gtx 295 gtx 285 gtx 280 bunların hiç biri yok. olsada baktığım yerlerde yoktu vatanbilgisayarda falan. sadece 275 var. atiye baktığımda her bütçeye göre kart bulmak şuan için mümkün. tamam 470 480 çıkacak ama bunların arasında model olmayacak. nvidia nın bu konuda çalışması elbet vardır ama gerçekten çok kötü bir politika izleniyor. 460 450 gibi modellerde çıkarmak zorunda eğer çıkaramayacaksa nvidia bu kriz ortamında talep yetmezliğinde çok kötü günler geçirebilir.

• quote:

40nm alana 3,2milyar transistör sığdırdılar bunu bile alkışlarım ben gidin bir elektronikçiye 1adet transistör isteyin yada sorun elinize alın bakın sonra nvıdıanın nerde olduğunu görün

Yok transistörleri sadece NV sığdırıyor,ATI yapamıyor dermiş gibi olmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zoltingen -- 30 Mart 2010; 8:23:18 >
  • İnceleme güzel olmuş. Elinize sağlık. Kart gerçekten de beklediğim kadar iyi değil. testlerin çoğunda kendisinden çok çok daha önce çıkmış olan 5970'in gerisinde kalması düşündürücü. OC yapılmış GTX480 bile yaklaşmasına rağmen geçemiyor. Ki Ati'nin 6000 serisi kartları çıkarmaya hazırlandığını da düşünürsek NVIDIA'yı çok zor günler bekliyor. Tek sevindirici yanı ise bazı yeni teknolojiler getirmiş olması.
  • quote:

ben kesinlikle bu türkiye fiyatlarından almayı düşünmüyorum. rezillik resmen.. ticaret tamam ticaret ama.. bu kadarı da fazla

newegg filan düşünüyorum veya direk xfx 'den getirtmeyi düşünüyorum (garanti olayı filan )

herhalde haberleri okumuyosun xfx alacaksan vazgeçeceksin...
    http://www.donanimhaber.com/XFX_GeForce_GTX_470_ve_GeForce_GTX_480_ile_ilgilenmiyoruz-18993.htm

• @ UzmaN345
    Marifet olduğu için değil, ortadaki yanlış ifade için öyle söyledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 30 Mart 2010; 10:21:08 >
  • sansasyonel kartlarmış bu fermiler. millet birbirine girmiş. bu da ATI ye fark atamadığını gösteriyor. ATI ezilmiş olsaydı 2900xt deki gibi. bu kadar tartışma çıkmazdı. İncelemeyi izlemedim ancak ATI tarafında olan ve nvidia tarafında olan insaları sayarak dağılımın eşit olduğunu fark ettim. Bu da aslınd kartların eşit olduğunu gösterdi bana(fiyat, ısı, performans, deseteklediği teknolojiler gibi tüm kriterlerin kümülatif değeri açısından eşitlik). param olsa gider fermi biraz daha azsa ATI alırdım bu durumda pek düşünmeden ancak bu işlerden baydığımdan PS3 alacam artık. Sizde kavga ede durun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi desert_rain -- 30 Mart 2010; 11:46:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

@War Ensemble
    quote:

xfx ile görüşüyorum bakalım yakında netleşir sonuç

hocam adamlara ne dedin ki vazgeçtiler Fermi'den acaba?

@EXcom_Zkko
    görüyorsun hocam bilginin bittiği yerde neyin başladığını di mi, çok güzel bir örnek oldu bu ve sana tamamen katılıyorum.

@SY34
    quote:

Buri boşver amacı polemik çıkarmak mutlu oluyor öylee

hocam kimin amacı polemik çıkarmak olduğu ortada, tavırlar ve edilen sözler de ortada.
    bilgi sadece sağdan soldan anlamadığın şeyleri kopyala yapıştır yapıp bilgisayar uzmanı geçinmek değildir.

sonra "Büyük konuşmamak lazım" diye konular açılıyor, onu marifet yapmadan önce düşünmek sonradan pişman olmak değil.
    arkadaşını haksız olduğu yerlerde dahi destekleyip bilgisiz kalmasını sağlayacağına bilgilendir daha iyi.
    bundan hem ikiniz hemde arkadaşlığınız karlı çıkar...

Hayır bilmeyene karşı bi lafımız yok, ama bilmeden çıkıp bilgiçlik taslamanın da kimseye faydası yok.

Gönül isterdi ki fikirler çarpışsın, ama yukarıda gördüğün üzere bilgisayar uzmanı geçinenler doğrusunu öğreneceklerine üstüne mesaj sildiriyorlar. Bu da karakter hakkında ipuçları veriyor olsa gerek.

Diğer bir konu da, şikayet edilen her mesaj silinmeli midir yahu? Mesajın içinde ne yazıyor bakmak falan yok, dost ayağına dönüyor herşey. Adam hem sildirmek için şikayet etmiş, hem de alıntılamış. Kime neyi ispat etmeye çalışıyorsa artık. Neyse kıvranmaya devam etsin..

• 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.