Şimdi Ara

Nvidia: Geliştiricilerin hangi fizik motorunu kullandığıyla ilgilenmiyoruz (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
3.010
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • NVidia'nın AMD ile arasında sadece rekabet var ama intel'e baya bileniyor NVidia. Ne yapıyorsa intel'e göre yapıyor...
  • @rabbitweed
    Sende onlara mı dikkat ettin koskoca konu başlığı altında :D
  • @dstk
    Intel de larabee olayı üzerine yoğunlaştığı için ve Nvidia da son zamanlarda CPU ya yönelik çalışmalarda bulunduğu için aslında Intel'in işine gelmeyen bir durum sadece stratejik ortaklık yapabilir bir süreliğine
  • dellino ,
    nvidia aegisi satın almasaydı ne nvidia ne de ati de göremiycek böyle seyleri
    sonucta simdi para vermeden istiyen alıyor nvidia almak kosuluyla
    senin demen su ki , nvidia bunu acık kod hale getirsin ? peki verdikleri para nolcak aegise ?
  • @dellino peki sence neden yaygınlaşmıyor? cry engine maliyetlerinden haberin var mı? nvidia kullanılsın diye para öderken cry engine onbinlerce dolar ödemen gerekiyor hatta yanlış hatırlamıyorsam lisansı 250000 dolar civarındaydı. gelişmeye alkış tutacağına şimdiye kadar sektörde yazılımsal anlamda hiç varlık gösterememiş atiye birşeyler söylesen objektif olduğuna inanacağım ama herşeye tek taraflı bakıyorsun. nvidia yaptıysa kaka... bırakın bunları Allah aşkına adamlar ati nin geliştiriyoruz diye bağrındığı bullet a destek veriyor sen hala nvidia şöyle nvidia böyle diyorsun yetmiyor opencl e destek veriyor yine nvidia şöyle yok crysis daha iyi gridin duman onun çöpü... sektörü biraz araştır bakalım bir oyun motoru kaça çıkıyor ve oyun motorlarını kullanmak için kaç para gerekiyor. hangi firma oyun firmalarını desteklemek için 100 milyon dolar harcıyor? keşke atide harcasada pc ye daha çok düzgün oyun çıksa...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 19 Ekim 2009; 23:08:14 >

• @sadtneverdie

Ati nin yeni aklı başına geldi de oyun üreticileri ile sıkı fıkı olmaya başladı. Yavaş yavaş o da olacaktır.

Bu arada

@stradosphere

"Intel de larabee olayı üzerine yoğunlaştığı için ve Nvidia da son zamanlarda CPU ya yönelik çalışmalarda bulunduğu için aslında Intel'in işine gelmeyen bir durum sadece stratejik ortaklık yapabilir bir süreliğine"

demişsin.

nVidia ION platformuna baya bir emek harcadı. Intel de şimdi nVidia ya Atom işlemciyi tek başına yani kuzey köprüsüz olması gerekenden çok daha pahalı sattığı için nVidia Intel'e taktı.

Ve açık konuşayım. Ben ne Ati ne nVidia'cı ne AMD ne de Intel'ciyim. Hangisi iyiyi ucuza üretirse onun yanındayım.

Yalnız şunu söyleyebilirim. nVidia çok güçlü bir firma. Ve bence Intel nVidia yı hafife almamalı. Hatta yanlış yaptı. 2 gün sonra Fermi ile tüm işletim sistemini %XXX hızlandırıyoruz. Yüksek CPU almayın diyerek Core i7 leri baltalarlarsa şaşmamak lazım.

Ya da kendi bir ION+Fermi şeklinde gibi SOC çözümüyle çıkıp ta işlemci almayın falan da demeleri beklenir yani.

Hatta göreceksiniz. ATI, nVidia ya diyor ya: Benim 5800 serisi daha hızlı falan diye. Ben sadece Transistör ve Die boyutuna bakarak diyebilirim ki Fermi 5800 den %20 ile %30 daha hızlı olacak. Ama fiyatı çok çoook daha pahalı olabilir onu bilemem...

• Sanırım yorumumda Nvidia Phsyx i kötüleyen bir durum yok.
    Başından itibaren anlatmak istediğim:
    Phsyx neden sadece Nvidia kartlarında çalışıyor? Bunun yanında haberde yapılan açıklamada ise,
    Nvidia'nın Bullet ve Havok gibi oyun motorlarının kendi sistemlerinde çalışması koşulu ile destekleneceği yönünde.
    Nvidia kendine olunca iyi ama diğerlerine olunca gayet normal dediği bu hususları kullanıcı lehine de değerlendiriyor.

CryEngineII nin fiyatı dediği miktardadır. Ama o fiyat sadece fizik motoru için değil oyun motorunun tamamı içindir.

Nvidia Oyun motorlarını desteklemiyor. Oyun yapım şirketlerini destekliyor.
    Desteklemek derken de yazılımcılar bir donanıma uyumlu aynı işi yapabilen diğer donanımlar ile sorunlu ürünler çıkarttığı anda
    verilen desteğin mahiyeti rüşvete dönüşüyor. Ortaya çıkan ürünler de kullanıcıların tamamına hitap etmiyor.

Fazla bir zaman geçmez ki Nvidia Phsyx deki tekelini kaldırmak zorunda kalır. Bunun nedeni ATI değil Intel'in Larrabee sidir.
    YÜksek segmentte Larrabee çözümleri geldiği hatta geleceği andan itibaren
    Intel sahibi olduğu ve oyun piyasasında oldukça popüler olan Havok'a aynen
    Nvidia'nın Phsyx te yaptığı hareketleri tekrarlayacak ve yine bu durumdan son kullanıcı etkilenecektir.

• yok seninle anlaşmak imkansız senin dediğine göre tüm dünya düzenini yenilememiz lazım çünkü işlerin işleyişine uyum sıfır... düzen bu düzene amd uymuyor mu ? uyuyor eğer yeterli kaynağı olsa emin ol sadece kendi kartlarında çalışan bir fizik moturu geliştirirdi ama görüldüğü gibi birileriyle işbirliği yapmadan onu bile yapamıyor. sen sürekli aynı şeyleri söylüyorsun ben de sürekli aynı şeyleri söylüyorum. ati eğer en başta physx e destek verseydi ki nvidia ati den böyle bir talep gelmesi durumunda ati nin physx i kullanabileceğini belirtmişti işler bu duruma gelmezdi. ati havok us atın alamadı çünkü parası yoktu physx lisansı alamadı çünkü parası yok bullet ı geliştirmeye çalışıyor ve onuda en büyük rakibiyle yaptığını haberden anlıyoruz. bullet la uğraşacağına en başta physx i standart kabul etse şu an çok daha fazla isnan ati kullanıyor olurdu. ayrıca larrabe nin yüksek segmente geleceğini hiç sanmıyorum. geleceksede allah bilir kaç yıl var. açıkcası intelin bile bu konuda bir öngörüsü var mı merak etmiyor değilim. herkes kendince bir adım atıyor ancak intel in ekran akrtları ve ekran kartı entegre cpu ları isteneni verecek mi bu bile belirsiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 20 Ekim 2009; 0:52:40 >

• Ben AMD yidir Nvidia kötüdür demiyorum.
    Sadece kendilerine kar çıkartmaya çalışan firmalarım yaptıklarının bize zarar verdiğini savunuyorum.
    Buna bir güzel örnek te PS3 olabilir. Aynı oyun PC için 49$ ken PS3 için 149$
    Her yıl dört oyun alan bir kullanıcı aradaki ödeyeceği fark ile hem güncen bir PC ye sahip olabilir.
    Hem de tüm oyunları sorunsuz oynayabilir mi?
    Oynar.

Intel GP-GPU piyasasından payını almak için illaki yüksek segment GPU ları üretecektir.
    Windows un da destek vermesiyle GP-GPU ileride çok yaygınlaşacaktır ki Intel bu pazardan mahrum kalmak istemez.
    Keza Nvidia'nın Fermi de yapmaya çalıştığı şey de bu nedene dayanmaktadır.
    Kaybettiiği yongaseti piyasasının ardından sadece GPU üreten bir firma haline dönüşmekte.
    İleride GPU ların üyksek işlem güçlerinin atıl kalmayacağı bir gerçek bu noktada da
    Nvidia pazarını korumak için değişime ayak uydurmak amacı ile bu köklü değişimi istemektedir.

• dellino ,
    nvidia o kadar para vermis bu teknoloji icin simdi napsın ati kardes sen de kullan mı desin
    yatırım yapmıslar sonucta farklı olmak icin bunu her sektörde her firma yapıyor zaman zaman
  • Physx diyozda BATMAN ARKHAM ARKHSYLUM oyununu kartım ati diye yüklemiyordum Neyse kurdum ve oynuyorum gayet iyi fps yle physx her oyun için gerekli değil .
  • quote:

Orijinalden alıntı: dellino

quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

enteresan cidden firmaların işine gelmez diyorsun piyasadaki 2 firmada bullet ı destekliyor nasıl oluyorda böyle oluyor? adam tabii ki nvidia kartlarla çalışanları destekleyecek amd kartlarda çalışsın buda bizim amd ye bir hediyemiz olsun mu diyecekler biraz objektif olun Allah aşkına her nvidia haberine bu tür yorumlar. nvidia yapıyorsa bir çıkarı vardı sanki başka firma doğayı korumak için ekran akrtı üretiyor.

Yukarıda yazdıklarımı tekrarlamak durumunda kalmayayım.
    Piyasadaki Phsyx dışındaki tüm fizik motorları hem ATI hem de Nvidia ile sorunsuz çalışmaktamıdır?
    Evet.
    Peki bu durumdan muzdarip olan son kullanıcı varmıdır?
    Hayır.
    Phsyx destekli ounlar (Batman AA) daki duman efektleri ya da PHSYX High ayarlarında iken görülebilen bayraklar
    Her iki kartta çalışan fizik motorlarıyla olamayacak efektlermidir?
    Hayır. (COJ BB ,GRİD, Crysis)
    Peki Phsyx destekli oyunlarda ATI kart kullananlar oyunda hiç detay olmadan bile sorun yaşıyorlarsa bunun sorumlusu ATI mıdır yoksa Nvidia mı?
    Gerçekçi olalım. Biz tekelleşme yolunda giden tüm firmaları tüketici dostu olarak görmüyoruz.
    Ama ilerisi için olası birtekelleşmenin vereceği sıkıntı hem bizi hem de (bu konuda tartışılan Nvidia) severleri zor duruma sokacaktır.
    Nasıl DX Apisi bir standart ise, üzerine entegre edilecek fizik motorları da şahsa (firmaya) ait olmamalı.

+1903

Ekran kartlarıda şu an ülkemizeki ttnet tekelliği gibi olmasında

Gerçi diğer servisler yaygınlaşsa ttnet tırtnet olur ama

• quote:

Orijinalden alıntı: dellino

Ben AMD yidir Nvidia kötüdür demiyorum.
    Sadece kendilerine kar çıkartmaya çalışan firmalarım yaptıklarının bize zarar verdiğini savunuyorum.
    Buna bir güzel örnek te PS3 olabilir. Aynı oyun PC için 49$ ken PS3 için 149$
    Her yıl dört oyun alan bir kullanıcı aradaki ödeyeceği fark ile hem güncen bir PC ye sahip olabilir.
    Hem de tüm oyunları sorunsuz oynayabilir mi?
    Oynar.

Intel GP-GPU piyasasından payını almak için illaki yüksek segment GPU ları üretecektir.
    Windows un da destek vermesiyle GP-GPU ileride çok yaygınlaşacaktır ki Intel bu pazardan mahrum kalmak istemez.
    Keza Nvidia'nın Fermi de yapmaya çalıştığı şey de bu nedene dayanmaktadır.
    Kaybettiiği yongaseti piyasasının ardından sadece GPU üreten bir firma haline dönüşmekte.
    İleride GPU ların üyksek işlem güçlerinin atıl kalmayacağı bir gerçek bu noktada da
    Nvidia pazarını korumak için değişime ayak uydurmak amacı ile bu köklü değişimi istemektedir.

şu an gördüğümüz tüm değişim gelişim aslında mobil pazar içindir. laptop satışlarının pc satışlarını geçtiği bir ortamda intel direk mobil pazara oynuyor. o yüzden mobil cihazlara yetecek sistemler intel için yetecektir. bu iş birikim ve ar-ge istiyor. tamam bu yönde kimse intelin eline su dökemez ancak intel için bile bu yıllar demek...

• quote:

Orijinalden alıntı: fod

dellino ,
    nvidia o kadar para vermis bu teknoloji icin simdi napsın ati kardes sen de kullan mı desin
    yatırım yapmıslar sonucta farklı olmak icin bunu her sektörde her firma yapıyor zaman zaman

Sende kullan demese bile diğer kartlarda çalışmasının önüne geçmemesi gerekiyordu.
    Kaldı ki Win7 ile gelecek olan ATI kartı grafik için Nvidia kartı Phsyx için kullanma imkaını bile PHSYX sürücülerine müdahale ederek önlemiştir.
    Bu noktada Nvidia nın düşüncesi rakibini yok etmek amaçlıdır.
    Rakbi olmayan firmaların da pazar fiyatlarını belirlemesi tamamen kendi insiyatifindedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocKing

Yalnız şunu söyleyebilirim. nVidia çok güçlü bir firma. Ve bence Intel nVidia yı hafife almamalı. Hatta yanlış yaptı. 2 gün sonra Fermi ile tüm işletim sistemini %XXX hızlandırıyoruz. Yüksek CPU almayın diyerek Core i7 leri baltalarlarsa şaşmamak lazım.

+1
    İşte o zaman yandığımızın resmidir.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.