Şimdi Ara

NVIDIA GeForce RTX 30 Serisi [Kullananlar Kulübü]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.698
Cevap
51
Favori
63.963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 hafta
  • Cevaplayan Üyeler 231
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 2 saat 54 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Favoriye Eklediklerim 51
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Guest-C8633B5F6 (393 mesaj) StreamRolleR (144 mesaj) Muten Baba (93 mesaj) OssiiE (67 mesaj) -MoDeStUs- (44 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (1317 mesaj) Mobil (284 mesaj) Mini (5 mesaj) Uygulama (90 mesaj) (2 mesaj)
  • @
12 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Ekran kartı >> NVIDIA GeForce RTX 30 Serisi [Kullananlar Kulübü]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    3 Mesaj

@LeftEyeNine @OssiiE

Vatan'a mail attığımda hediye gelen COD Black OPS ile yaklaşık 1 saat kadar multiplayer oynadım az önce.

Kart max. yük altında 65' gördü ve bir sorun olmadı

2k" - LG27B850 mönitör ile max ayarlarda oynadım.

Güç bağlantısı PSU'dan GPU'a 3 adet x 6+2 pin olarak bağlı

Olay görüntüleyicisi : ApplicationName "C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.XboxGamingOverlay_5.420.11102.0_x64__8wekyb3d8bbwe\GameBarFTServer.exe" -Embedding ProcessId 14240

• Binbaşı
    1005 Mesaj

8 pin GPU güç Kablosundan 3 adet ayrı ayrı takarsanız daha iyi olacaktır Eğer PSU’da buna imkan sağlıyor ise.

Eğer öyle bir imkan yoksa 1x Y 1x Single takarak kullanabilirsiniz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    LeftEyeNine kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    514 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Vordec

@LeftEyeNine @OssiiE

Vatan'a mail attığımda hediye gelen COD Black OPS ile yaklaşık 1 saat kadar multiplayer oynadım az önce.

Kart max. yük altında 65' gördü ve bir sorun olmadı

2k" - LG27B850 mönitör ile max ayarlarda oynadım.

Güç bağlantısı PSU'dan GPU'a 3 adet x 6+2 pin olarak bağlı

Olay görüntüleyicisi : ApplicationName "C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.XboxGamingOverlay_5.420.11102.0_x64__8wekyb3d8bbwe\GameBarFTServer.exe" -Embedding ProcessId 14240

Bu mesajdan pek bir şey belli olmuyor ama process ismini görünce pek "ünlü" olduğundan aklıma geldi. XBox Game Bar'ı kapatıp denesenize bir.

|
    |

• Yarbay
    11118 Mesaj

@LEON-X

• Yarbay
    7379 Mesaj

Arkadaşlar 3080 ftw3 ultra nın testlerini yapıyorum.

Kart default halde bu şekilde. Var mıdır oc tipleriniz bu kart için?

Link olsa da olur sıkıntı değil incelerim.

Bir de sıcaklık yanda pci girişlerine yakın yerde sıkışmış gözüküyor.

Acaba backup planım olan dikey montajı mı denesem bilemedim.

Soğutucu d15 olması da etki etmiş olabilir diye düşünüyorum ama

Edit: Dikey montaj kiti bu koca karta d15 ile beraber kullanmaya imkan vermedi. Bir de aio masrafı çıktı şimdi. 

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/05/7b/d7/057bd7a3cde9b8777a7de3bba1e2e777.png&t=0&width=480&text=1

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/83/87/89/8387890cef459510ccfeb4df6aa32f1b.png&t=0&width=480&text=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -erna- -- 24 Kasım 2020; 21:5:43 >
    |
    |

• Teğmen
    166 Mesaj

Bende Gigabyte aorus geforce rtx 3080 master 10g ile aranıza katıldım.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/33/1a/03/331a03ce8880c84f30b9d0e1c020778f.jpeg&t=0&width=480&text=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okanbagiscan -- 25 Kasım 2020; 8:23:17 >
  • Binbaşı
    1005 Mesaj

Hayırlı olsun. O nasıl bir işlemci soğutucusu Montajı. Kaç derecede çalışıyor işlemci. Bildiğin Ekran kartından ki sıcak havayı işlemciye veriyorsun.

|
    |
    okanbagiscan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2179 Mesaj

Selamlar.

Asus marka 3xxx serisi ekran kartları alan arkadaslar icin oneml bir uyarıda bulunmak istiyorum. Asus kendi kartlarına hicbir sekilde mudahele edilmesini istemiyor. Yani ben kullanıcı olarak kartımı söküp macunu degiştirecegim dediginizde yada karta sıvı sogutma blogu takacagım dediginizde buna izin vermiyor ve kartı garanti dışı bırakıyor. Asus kart kovalayan arkadaslar bunu bilerek alsınlar. Burada neden asus adını ozellikle soyledigimide şu şekilde açıklayayım; diger markalarda (gigabyte,msi,evga ve pny) boyle bir durum yok. En kotu ihtimal kendi servislerinde blok montajını yaptırma imkanına sahipsiniz. Asus bunu serviste bile yapmıyor.

|
    |
    REDSTONE kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3962 Mesaj

@-erna-

hocam sizin kart normalden biraz sıcak gibi, fan curve yapıp kullanmayı denerseniz? acaba maks kaç derece alırsınız merak ettim.

• Yarbay
    7379 Mesaj

Evet. Biraz sıcak çalışıyor. d15 den dolayı diye düşünüyorum. Şimdi güzel bir aio bakıyorum da yeni ürünler daha gelmemiş.

arctic 420mm alsam p500a ya olacak mı bilmiyorum. Diğer yandan da h115i elite capellix bekliyorum. O gelirse güzel olacak. İçinde commander pro da var.

280 ya da 420mm aio ve dikey montaj ile beraber sıcaklığı cpu ya atıp kurtulmayı amaçlıyorum bakalım nasıl farkedecek ben de merak ediyorum.

Kart çünkü öyle böyle değil cama ve psu'nun az üstüne feci bir sıcaklık vuruyor. Evga kartın yan tarafını komple açmış neredeyse.

Fan curve derken? Custom daydı zaten fanlar. Fan ayarı yapar gibi mv ayarlamasının yapıldığı yeri mi diyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -erna- -- 25 Kasım 2020; 13:43:54 >
    |
    |
    SLaYeR KiNG kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3962 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: -erna-

Evet. Biraz sıcak çalışıyor. d15 den dolayı diye düşünüyorum. Şimdi güzel bir aio bakıyorum da yeni ürünler daha gelmemiş.

arctic 420mm alsam p500a ya olacak mı bilmiyorum. Diğer yandan da h115i elite capellix bekliyorum. O gelirse güzel olacak. İçinde commander pro da var.

280 ya da 420mm aio ve dikey montaj ile beraber sıcaklığı cpu ya atıp kurtulmayı amaçlıyorum bakalım nasıl farkedecek ben de merak ediyorum.

Kart çünkü öyle böyle değil cama ve psu'nun az üstüne feci bir sıcaklık vuruyor. Evga kartın yan tarafını komple açmış neredeyse.

Fan curve derken? Custom daydı zaten fanlar. Fan ayarı yapar gibi mv ayarlamasının yapıldığı yeri mi diyorsunuz?

Hocam selamlar,

Şimdiki ekran kartların genelde default ayarlar fan sessizliği üzerine olduğu için msi afterburnerla kullanıcı ayarlı fun curve kullanıp fanların devrini yükseltince de sıcaklıklar böyle yüksek mi onu merak ettim aslında.

yani tabi çok da abartmadan %70-%80 fan devri ile full yük altında 60-63'ün altında tutunabiliyor mu kart aslında o önemli.

Evga kartlar çok iyi overclock oluyor ancak genelde soğutmaları kötü oluyor, 3 fanlı olmasına rağmen asus ve msi'a göre daha çok ısınıyor genelde.

Bir de %99 yük altında ortalama saat hızlarınız nasıl.

• Yarbay
    7379 Mesaj

Dün akşam oc yapmayı denedim. +130 core ve 600 de memory ye verdim sorunsuz valley testlerini geçti. Core 2040mhz lerde sabit kaldı.

Sıcaklıklar gene 75c lerde takıldı. Fan rpm de 2200 lerdeydi.

Bu arada kasa kapağını açtım madem hava içeride kalıyor bir deniyeyim dedim. 4-5c iyileştirme söz konusu oldu.

Egzoz fanın rpm'ini dahi arttırmam 2c civarı iyileştirme sağladı.

Gpu fan rpmlerini arttırıp da denemeye çalışırım ama ben 0 sesli aio gpu kullandıktan sonra bana 2200rpm dahi sesli geldi.

Daha üstünü o yüzden denemedim. Ama deneyeceğim.

Aslında kartın soğutucusu çok iyi gözüküyor. Şöyle bileşen ve sıcak hava atımı olarak bakarsak.

Bence dikey montaj ve aio ile sıcaklıklar çok farkedecek diye düşünüyorum. Ama %100 emin değilim tabii.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -erna- -- 25 Kasım 2020; 14:16:9 >
    |
    |
  • Teğmen
    166 Mesaj

İyi dileklerin için teşekkürler.Bu resimde sistem tam görünmüyor tabi.Ben biraz tarif edeyim.

Önde büyük bir fan var içeri hava veriyor Arkada görünen küçük fan dışarı kapaktaki büyük fan dışarı üstte ikili büyük fan dışarı hava veriyor.

Ama kapaktaki fanı içeri hava verecek gibi değiştirmeyi düşünüyorum.

Sıcaklıkla ilgili hiç sorun yaşamadım cpu da.

|
    |
    OssiiE kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3962 Mesaj
    quote:

Dün akşam oc yapmayı denedim. +130 core ve 600 de memory ye verdim sorunsuz valley testlerini geçti. Core 2040mhz lerde sabit kaldı.

Sıcaklıklar gene 75c lerde takıldı. Fan rpm de 2200 lerdeydi.

Bu arada kasa kapağını açtım madem hava içeride kalıyor bir deniyeyim dedim. 4-5c iyileştirme söz konusu oldu.

Egzoz fanın rpm'ini dahi arttırmam 2c civarı iyileştirme sağladı.

Gpu fan rpmlerini arttırıp da denemeye çalışırım ama ben 0 sesli aio gpu kullandıktan sonra bana 2200rpm dahi sesli geldi.

Daha üstünü o yüzden denemedim. Ama deneyeceğim.

Aslında kartın soğutucusu çok iyi gözüküyor. Şöyle bileşen ve sıcak hava atımı olarak bakarsak.

Bence dikey montaj ve aio ile sıcaklıklar çok farkedecek diye düşünüyorum. Ama %100 emin değilim tabii.

hocam bir de bence gpu saat hızlarını takip etmek çok önemli, bence tdp değeri de.. biliyorsunuz unlock özel custom bios ile 450watt'a kadar çıkan evga'ya özel bioslar var yabancı forumlarda.

yani ekran kartının saat hızı, kullanım oranını ve tdp değerini bu üçüne bakarak sıcaklık değerini gözlemlerseniz daha sağlıklı olur kanısındayım.

Ben RTX 3080 palit gaming oc modeli kullandım, kart kullanımı %99'da; overclocklu bile olsa 1905mhz'nin üstünde stabil kalamıyordu ve tdp deperleri de 320watt ile 350watt arasında çok oynak bir şekilde değişiklik gösteriyordu, fan curve ile de sıcaklıklar fan sesi rahatsız etmeyecek şekildeyken 69 derecelere kadar çıkıyordu.

• Yarbay
    7379 Mesaj

Doğrudur. 3 parametreyi tekrar kontrol edip ekrana bilgilerini basıp testlerde de kontrolünü sağlarım. Teşekkür ederim.

Bu kartlar öyle olmuş ki 0mv verdim çünkü voltaj versem soğutucu zaten şu haliyle anca kendini toparlıyor.

Voltaj ile beraber hem ses hem sıcaklık artıyor bundan dolayı da boost hızı da düşüyor.

Bir de şu grafikli mv ayarlama kısmı var orası da güzel olabilir aslında. Undervolt ile beraber belki daha bile yüksek boost lar elde edilebilir.

|
    |
  • Yarbay
    3962 Mesaj
    quote:

Doğrudur. 3 parametreyi tekrar kontrol edip ekrana bilgilerini basıp testlerde de kontrolünü sağlarım. Teşekkür ederim.

Bu kartlar öyle olmuş ki 0mv verdim çünkü voltaj versem soğutucu zaten şu haliyle anca kendini toparlıyor.

Voltaj ile beraber hem ses hem sıcaklık artıyor bundan dolayı da boost hızı da düşüyor.

Bir de şu grafikli mv ayarlama kısmı var orası da güzel olabilir aslında. Undervolt ile beraber belki daha bile yüksek boost lar elde edilebilir.

Undervolting denen olayı palit 3080 ile denedim nerdeyse tüm voltajları denedim 3 gün boyunca sürekli uğraştım. Kartın normalde ulaştığı hızların altında bir değerde stabil kalabildi. 1900mhz civarında yaklaşık 0.88v civarındaki sıcaklıklar da 65'lerdeydi yine fanlar curve'deyken.. yani bu undervolting olayı overclocktan ziyade kartı daha az güç harcayacak ve daha az sıcaklıklarda sabit tutmak için işe yarıyor gibi.

Ama sizin gibi 3x8pinli evga ftw 3 kart aldıktan sonra undervoltingle değilde kartın %99 yük altında en az bi 2100mhz seviyesinde stabil kalmasını istiyor insan çünkü 8500TL'lik palit ile 11.000TL'lik evga arasında bir anlamlı bir fark olması için daha yüksek saat hızlarında daha soğuk olması lazım.

• Yarbay
    7379 Mesaj

Aynen onun için yapılıyor. Öyle bir nokta oluyor ki performans düşüşü %1-2 iken sıcaklıklar 5-10c düşebiliyor. Haliyle düşük sıcaklıkları tercih ediyorsunuz.

Evga alıp bunları yaşayacağımı biliyordum özellikle aio gpu kullandıktan sonra. Aorus 3080 waterforce alacaktım ama bırak waterforce u xtreme kartlar bile ortalarda yok.

Daha fazla beklememek adına bir de doviz düşmüşken alayim dedim ftw3 ultra yı.

Gerçi bir yanımda keşke rx6800 aib leri bekleseydin diyor ama ne yapayim artık aldık 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -erna- -- 25 Kasım 2020; 14:45:49 >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    659 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: SLaYeR KiNG

Undervolting denen olayı palit 3080 ile denedim nerdeyse tüm voltajları denedim 3 gün boyunca sürekli uğraştım. Kartın normalde ulaştığı hızların altında bir değerde stabil kalabildi. 1900mhz civarında yaklaşık 0.88v civarındaki sıcaklıklar da 65'lerdeydi yine fanlar curve'deyken.. yani bu undervolting olayı overclocktan ziyade kartı daha az güç harcayacak ve daha az sıcaklıklarda sabit tutmak için işe yarıyor gibi.

Ama sizin gibi 3x8pinli evga ftw 3 kart aldıktan sonra undervoltingle değilde kartın %99 yük altında en az bi 2100mhz seviyesinde stabil kalmasını istiyor insan çünkü 8500TL'lik palit ile 11.000TL'lik evga arasında bir anlamlı bir fark olması için daha yüksek saat hızlarında daha soğuk olması lazım.

Alıntıları Göster

1900 mhz ile 2100 mhz arasında fps farkını gösteren bir bench atan olabilirmi acaba.. Mümkünse aynı sistemde. ( fiyat farkına değer mi yi merak ediyorum )

• Yüzbaşı
    327 Mesaj

Beyler konuyla bir alakası var mı bilmiyorum ufak bir sorum var G sync kullanmak için hem nvidia panel den hem de oyun dan V sync mi açmak gerekiyor ? @REDSTONE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asi3636 -- 25 Kasım 2020; 18:23:5 >
  • Binbaşı
    1005 Mesaj

Bence kendi kişisel görüşüm. İşlemci soğutucusu fanını ön panele doğru çevirirseniz daha performanslı olur gibi geliyor.

Yinede siz bilirsiniz
    |
    |
    okanbagiscan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Instagram takipçi satın al
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
konkasör
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,937
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.