Şimdi Ara

Nvidia Fermi işletim sistemi çalıştırabilir! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
0
Favori
5.810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Daha ucuza çok daha hızlı çalışan bilgisayarlar , işletim sistemleri sahibi olabileceğiz , ramlerimizin yetmemesi ya da darboğaz gibi problemler bir nebze aşılabilecek..
    Beklentilerim arasında Intel - Nvidia ortaklığı da var , tabii nvidia zihniyet değiştirirse ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wacd -- 13 Ekim 2009; 23:22:30 >
  • ah be 3 way sli yapsam biri ekran kartı biri fizik kartı biri işlemci i920 yi de cerceveletıp assam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 13 Ekim 2009; 23:27:49 >
  • Gülesim geldi vallaha, hep dedim yine diyeceğim

Kimse heveslenmesin ama şu durumda ne nvidianın ne ati nin ne de diğer grafik chip lerinin şu anki mevcut cpu ların yerine ge-çe-mez.Senelerin x86 sını nvidia 4-5 senelik argesi ile deviremez.Nvidia ateşle oynuyor farkında değil.Azıcık düşünürseniz değişimin ne kadar zor olduğunu anlarsınız.Bugün kaç tane oyunun linux dağıtımı var?Uygulamaların belki linux dağıtımı olabilir ama oyun şu an için pek yok ayrıca kimse şu anda farklı bir platform için yeniden program yazmaz ki bir kere paralı programların çoğunun linux için benzeri ücretsiz.Bu firmalar buna izin verecek mi zannediyorsunuz?Her işin ucu çıkar olduğu için geçiş süreci çok sancılı olacaktır.O yüzden kimse intel ve microsoft a bay bay demeye kalkmasın :)
  • adamlar tegrayı yaptı x86 olmadan ayrıca gt300 ün cpu ya en benzeyen gpu oldugu zaten acıklandı. işte bızım problemımız mıllet oalrak bu buyuk dusunemıyoruz. adamlar buyuk dusunuyor buyuk oynuyor o yuzden ati batmak uzereyken amd aldı yoksa s3 vs nvidia izlerdik :) açıkcası su durumda nvidianın esas amacının mobıl pazar oldugunu dusunuyorum yavas yavas gpu yu farklı yerlere cekıp gelecegın oldugu mobıl pazarında kendıne yer edınecektır kı bunun adımlarını atmaya basladı. eğer tegra konusunda ısler nvıdıanın ıstedıgı gıbı gıderse kı gıtmemesı ıcın bır neden yok nvidia intel ve amd nin bu alanda yeni rakibi oalcaktır. gt300 de boyle bır sıcrama yapan nvıdıa neden bır sonrakı nesılde yanı 3-4 sene sonra kendı ısletım sıstemıyle pazarda olmasın? tegrayı ıntelden ızın alıp mı yaptılar lınux MS tan ızın alıp mı yazıldı?
  • Yok artık daha neler görücez :S
  • Resim, Grafik, Video render işlerinde kullanılması yeterli.
  • nvidia kulvar değiştiriyor gibi geliyor. bu kullanıcılar için kötü olur. muhakkak bir rekabet olması gerekirki bize ucuz güzel grafikler sunsunlar.
  • Bu sevindirici bir haber, daha önceki cisco haberinde olduğu gibi artık gpu'nun asıl güçünü kullanmak istiyorlar.

Cpu'ya en yakın tasarım olduğunda herkes hemfikirdir umarım. Çünkü yeni mimaride.

L1,L2 cache kullanılmış, mimd shaderlar vede error chacking yani hata düzeltme.

Linuxun çekirdeği yeniden derlenebilir olduğu için hayal olan bişey değil işletim sistemi çalıştırmak.

Nvidia oyun sektörüne sırt döndü gibi yorumlar var yani siz şimdi Nvidia olsanız. Tek bir arge çalışması ile kaynaklarınızın tamamına yakınını yeni bir gpu hazırlamak için seferber etseniz. Yaptığınız gpu'yu da alın size bir önceki nesilde 10 fps fazla verdi gibi oldukça absürd bir işe yaradını görseniz demezmisiniz nereye gitti bu kadar emek çalışma. Tek arge masrafıyla her sektörde iddalı bir gpu tasarımı yapılmış yada yapılıyor :D. Artık firmalar bir kasa toplayın insanlar alıp 100 fps alsın mutlu mesut oyun oynasın derdinde değiller bunu anlasak sorunlar çözülücek sanırım.

Artık bütün firmalar köşe kapmaca derdinde. Nvidia tegra ile mobil sektörde bir köşe kaptı. Zaten quadro ve tesla kendi segmentinde yeri belli. Zaten aynı gpu oyun için 10 lira iken bu sektörlerde 100 lira. 10 kart satacağına tek kartla aynı karı elde ediyor. Maalesef kapitalist dünyada yaşıyoruz para neredeyse sektörler o alanlara kayıyor. Konsollar zaten pc oyunculuğunu yavaşlatıyor.

Bu haber başka bir kulvarda köşe kapmaca yarışından ziyada kendi tesla platformunu bir adım öteye taşımak için atılmış bir adım yada temenni ama başarırlarsa çok büyük sükse yapacaklar.

İnşallah olurda tekellerden kartellerden kurtuluruz. Açık kaynağın önüde açılır.

• Eğer büyük Bir sorun olmazsa Nvidia 2010 Yılında Çok büyük sükse yapıcak ekran kartından öteye gittiler ve gerçekten Phsxy destekli oyunlarda özellikle physx in çok faydalarını görüyoruz physx olmasa 30 fps alamayacağımız oyunda 9600 gtgibi bir kartlar 6070 fps alıyoruz.

Nvidia pahalı ürün satarak insanları sömürüyor olarak görünsede aslında ürünleri ekran kartından çok daha öte ürünler ve çok stabiller Umarım yakın zamanda bu intel amd ve atinin sıradan hersene 5-10 fps daha hızlı kartlarından kurtuluruz ve onlarda< bu şekilde çok yönlü komple çalışmalarda bulunurlar

Fan değilim ama bugune akdar ki tecrübelerim bunalr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K0rkunc -- 14 Ekim 2009; 3:02:44 >
  • Fermi çıksında .. işletim sistemi açsın xD
  • Nvidia tehlikeli sularda, fırtınalı denizlerde yolalıyor. Bakalım batacak mı? çıkacak mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

Nvidia tehlikeli sularda, fırtınalı denizlerde yolalıyor. Bakalım batacak mı? çıkacak mı?

NVIDIA batmaz.. Yüksek fiyat politikasının meyvelerini yiyor şu an
  • quote:

Orijinalden alıntı: ***CoNDoR***

quote:

Nvidia tehlikeli sularda, fırtınalı denizlerde yolalıyor. Bakalım batacak mı? çıkacak mı?

Hocam demek istediğim, Eline yüzüne mi bulaştıracak, yoksa elle tutulur birşeyler çıkacak mı ortaya.
  • batıp batmayacağını zaman gösterir arkadaşlar

çıkarın şu fermi yi artık.... maalesef ''lafla peynir gemisi yürümüyor'' arkadaşlar yok o yok bu yok bilmemne laf la olmaz icraat lazım... hele bi çıksın o zaman görecez...

ilerde işletim sistemi çalıştırabilecek hale gelirse bu kartlar bende bu karttan 3 tane alıp bi okey döndürürüm yada 1 tane alıp tavla atarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rusty

Gülesim geldi vallaha, hep dedim yine diyeceğim

Kimse heveslenmesin ama şu durumda ne nvidianın ne ati nin ne de diğer grafik chip lerinin şu anki mevcut cpu ların yerine ge-çe-mez.Senelerin x86 sını nvidia 4-5 senelik argesi ile deviremez.Nvidia ateşle oynuyor farkında değil.Azıcık düşünürseniz değişimin ne kadar zor olduğunu anlarsınız.Bugün kaç tane oyunun linux dağıtımı var?Uygulamaların belki linux dağıtımı olabilir ama oyun şu an için pek yok ayrıca kimse şu anda farklı bir platform için yeniden program yazmaz ki bir kere paralı programların çoğunun linux için benzeri ücretsiz.Bu firmalar buna izin verecek mi zannediyorsunuz?Her işin ucu çıkar olduğu için geçiş süreci çok sancılı olacaktır.O yüzden kimse intel ve microsoft a bay bay demeye kalkmasın :)

Haberde zaten sadece Fermi'nin x86'ya benzer yapısı ve c++'ya tam desteğinden dolayı open source olan Linux gibi bir işetim sitemini çalıştırabileceği söylenmiş. Bu gelişmeler ciddide olsa gpu'ların işlemcilerin yerini alması gibi birşey söz konusu bile olamaz. Beni en başta oyun performansı ilgilendiriyor bu yöndede başarılı olucağını düşünüyorum. Nvidia yeni mimari gpu'larını hem gpu hemde cpu özellikleri barındırınan bir yapıda tasarladığına göre mutlaka yazılım yönündede gelişmesi içinde firmalara mali destek verecektir mutlaka. Bu daha çok iş dünyası için önem taşıyacak ama bireysel kullanıcılarında bundan yararlanacağı şeylerde olucaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 14 Ekim 2009; 10:38:52 >

• quote:

quote:

quote:

Hocam demek istediğim, Eline yüzüne mi bulaştıracak, yoksa elle tutulur birşeyler çıkacak mı ortaya.

Tabi ki ya.. İşin geyiği o yani

• bence bu iş geriye dönüş gibi bişi fazla doanım istemeye bir işletim sistemi düşünün ve herşeyin onboard olduğu bi anakart düşünün cpu onboard üzerinde bi chipset onboard ekran kartı sideport bellekli minimini ATX Bİ sistem ne fark var sadece oyunları daha yüksek çözünürlükte daha yüksek fps ile oynadığın bir sistem tabi gpu nun üzerinde çalışan işletim sistemi ne kadar hızlı olur tartışılır.
  • Fehmi adam olsun işini layıkıyla yapsın yeter.
  • quote:

quote:

quote:

Bence eline yüzüne bulaştırmasa dahi tutunamayacak.Bu benim tahminim tabi...Neler olacağını bekleyip göreceğiz.

• GPGPU konusunda Nvidia ATI ye bir nesil tur bindirmiş durumda. Fehmi çıktıktan sonra bahsedilen özelliklerde olursa GPGPU için kimse ATI ye dönüp bakmaz. Adamlar cache bellek filan eklemiş helal olsun valla, Nvidia Larabbe yi de ezip geçecek gibi.

İstanbul Teknik Üniversitesinde bulunan Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi de Nvidia sistem satın alacakmış.

http://www.uybhm.itu.edu.tr/sistemler.html
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.