Şimdi Ara

Nvidia ekran kartları en az 'altı' çekirdekli işlemci istiyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
1.657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ben de şunu bırakayım

Division gibi bir oyunda nerdeyse eşit fps, tomb raiderda pentium üstün. Cs go gibi oyunlarda da üstünlük olur diye düşünüyorum pentiumun..

https://m.youtube.com/watch?v=UNwq3jzauC4

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bakma sen konu içeriğine bağlayabilsem, aynı işlemci olmadığından, Level1Techs, GamersNexus ve HardwareUnboxed sonuçları da duruyor aslında. Ne yapsam ki, bir salık versen editör kardeş?

Diğerlerine: konuya katkınızdan dolayı çok teşekkürler arkadaşlar. Gerçi sizin için değildi ama sizin ilginiz de mahçup ettirdi beni. Demek ki, istenince işinize gelmeyen sonuçları da görebiliyormuşsunuz. Bakarsınız konuyla alakalı şeyler de aklınıza gelir ama i5 konuşurken Pentium ya da i7'leri överseniz, biraz üstü kapalı i5'leri karalamış oluyorsunuz sanki.

Biriniz de arkasında dursun şu i5 3570K işlemcisinin!
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    i5'leri emeklilik sırasına aldık heba oluyorlar ht'siz. Hoş, intel aradaki fark kapanmasın diye gidip çekirdekleri kırpar yine yapar bir şeyler. Editörlüğü bırakalı da aylar oluyor.

Konu uplanıyor işte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Firaristt -- 13 Haziran 2017; 11:57:3 >
  • Firaristt F kullanıcısına yanıt
    Bence ikimizi birden değerlendirirlerse sorun kalmaz. Sen intel tarafını anlatırsın ben AMD, sonra sonuç kısmında sen AMD'yi değerlendirirsin bense İntel'i.
    Aslında, tam tersini yapsak daha az pot kırardık incelemelerde.
  • i5 3570k vs fx 8350

https://youtu.be/rYl6yjGF940

• quote:

Orijinalden alıntı: serhdemir

Bir bomba da buraya bırakıp kaçıyorum

8 çekirdekli fx 8320 ve 2 çekirdek pentium g4560 karşılaştırmasıhttps://www.youtube.com/watch?v=5zHf_zJQgT4

14 oyun testinde Fx 8370 daha iyi.

Nvidia ekran kartları en az 'altı' çekirdekli işlemci istiyor

Bu da işlemci test uygulamaları

http://www.pcgamer.com/intel-pentium-g4560-review/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 13 Haziran 2017; 20:17:55 >

• serhdemir kullanıcısına yanıt
    Hocam baslk evet aynen oyle ve halen kafam karisik, niye anlamiyorsunuz. Verdiginiz linkte 2/4 islemcinin ne kadar zorlandigini goruyorsunuz. Misal witcher 3'de ayarlar kisilmis ve 90larda bur kullanim var. Bulldozer ciplerin dusuk ipc'si var ve zaten tam anlamiyla 8 cekirdek degiller, ya da 6.

Nv kartlari software sheduler uzerinden command line deferred context kullandiklari icin daha fazla islemci yuku olustururlar. 2. Videoda bu ayrintili sekilde anlatiliyor. İngilizceniz zayifsa benim mesajlarimdan aratin. Ayrintili olarak acikladim.

Ha su da var, ben firma isimleriyle ilgilenmiyorum. Teknolojik yazilimin nasil calistigi beni ilgilendirir. Niyetiniz marka savunuculuysa ya da Mete arkadasin oyle yazdigini dusunuyorsaniz, onu bilemem.
    Ama firsat bulmusken burada bahsettigimden yararlanin ki ileride objektif kararlar verebilin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi judas28 -- 14 Haziran 2017; 8:51:21 >

• Yok anlamiyorum. Arkadaslarin takildigi tek sey fx islemcilerle intel islemcilerin kiyaslanmasi mi yani?

Foruma yazik gercekten.

• quote:

Orijinalden alıntı: judas28

Hocam baslk evet aynen oyle ve halen kafam karisik, niye anlamiyorsunuz. Verdiginiz linkte 2/4 islemcinin ne kadar zorlandigini goruyorsunuz. Misal witcher 3'de ayarlar kisilmis ve 90larda bur kullanim var. Bulldozer ciplerin dusuk ipc'si var ve zaten tam anlamiyla 8 cekirdek degiller, ya da 6.

Nv kartlari software sheduler uzerinden command line deferred context kullandiklari icin daha fazla islemci yuku olustururlar. 2. Videoda bu ayrintili sekilde anlatiliyor. İngilizceniz zayifsa benim mesajlarimdan aratin. Ayrintili olarak acikladim.

Ha su da var, ben firma isimleriyle ilgilenmiyorum. Teknolojik yazilimin nasil calistigi beni ilgilendirir. Niyetiniz marka savunuculuysa ya da Mete arkadasin oyle yazdigini dusunuyorsaniz, onu bilemem.
    Ama firsat bulmusken burada bahsettigimden yararlanin ki ileride objektif kararlar verebilin.

Ayrıntılarda ve sebeplerde boğulmaya gerek yok, bu detaylar ve bahaneler son kullanıcıyı hiç mi hiç ilgilendirmez, cpu kullanımı yüksek olunca yanan - donan - patlayan işlemci hiç duymadık, kullanıcı sonuca bakar .

• serhdemir kullanıcısına yanıt
    Yok artik... Cahil kalalim reklami

Darbigazi duymusuzdur ama

• quote:

Orijinalden alıntı: judas28

Yok artik... Cahil kalalim reklami

Darbigazi duymusuzdur ama

Cahil kalmayın ama kendinizi şirket mühendislerinin, ortaklarının yerine koymanın anlamı yok, siz kullanıcısınız müşterisiniz önce bunun bilincinde olmak gerekir

Darboğazı çok iyi biliriz :) Ancak konudaki testlerde kullanılan ekran kartı ve işlemciler için pek geçerli değil
  • judas28 J kullanıcısına yanıt
    Oyunun işlemciyi yüksek verimlilikte kullanıp daha yüksek FPS alması oyuncular için iyi bir şey olarak nitelendirilir. Bu pek yoruma açık değil. FX serisindeki kullanım yüzdelerinin 40 larda 60 larda gezdiğinine bakmayın. 2 işlemci de GTX 1070'e darboğaz yapıyor videoda. Bunu ekran kartı kullanımından anlayabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IslakBanyoTerliği -- 14 Haziran 2017; 12:13:0 >
  • IslakBanyoTerliği kullanıcısına yanıt

Hay allahım, iyice komedi oldu. Fx serisinden bahsetmiyorum bile. Bak başlığa, iyice bak, diğer arkadaş da baksın. Azıcık mantık lütfen. Ne diyor başlık "Nvidia ekran kartları en az 'altı' çekirdekli işlemci istiyor"
    Düşük ipc'si olan fx işlemcisini konuya dahil eden ben değilim. Başlığın da ilan edip kanıtladığı gibi, Nvidia kartları işlemciye fazladan yük bindirir. Kartların üzerinde daha ufak yer kaplayan bir hardware sheduler vardır, sürücülerle iş/grafik iş komutu dağılımı yaptığı için bu böyledir. Hemen fanlıkla suçlamadan izah edeyim bu neden böyle. Nvidia 2014 ya da 2015'de bas bas bağırdı, sürücülerle performansı 50% artıracağız diye. Arttırdılar da, bunu da sürücülerinde command line kullanarak yaptılar. En kaba tabirle, oyundan gelen grafik komutları sürücü topluyor, paket haline getiriyor ve çekirdeklere dağıtıyor. Oyun yapımcıları tembel davrandıp oyunları çok çekirdeklere dağıtılacak şekilde yapmadıkları (ya da bunu daha tam öğrenmedikleri) bir zaman aralığında, bu müthiş bir başarıdır.
    Ama oyun yazılımcılar bunu kendileri yapmaya başladılar mı, işte o zaman Nvidia'nın bu sürücüsü geçikmeye sebep olabilir.
    Ha Amd kartların Hardware sheduler'i daha büyüktür ve o yüzden de daha fazla güç tüketir ve command line sürücülere eklenmesi ya imkansızdır ya da çok daha zordur, yoksa yaparlardı. Daha çok çekirdek kullanan (ve bunu düzgün kullanan) oyunların sayısı arttıkça bu daha büyük hardware sheduler avantajdır.
    Şimdi o diğer arkadaşın paylaşımı bu yüzen abuk sabuk. Mete arkadaşın iddiasını çüretmek istiyorsan, aynı 4 çekirdek işlemci, birbirlerine denk iki farklı ekran kartı (amd-nvidia) ile test eder ve cpu kullanımlarına bakarsın. Doğru yöntem budur. İlk mesajdaki ikinci videoyu dikkatli bir şekilde izlemiş olsaydınız, görürdünüz. Bütün video bundan bahsediyor ya. Alttaki kaynaklarda, ki Nvidia'nın kendi sitesi vardı, çok sayıda örnek bulunuyor.

Doğru yönteme dair üç video, hani kaçırmayın diye söylüyorum, cpu kullanım oranlarına dikkar;

https://www.youtube.com/watch?v=AOACge8JhNo&feature=youtu.be&t=1m15s
    https://www.youtube.com/watch?v=TzdaOzxIsyI&feature=youtu.be&t=1m16s
    https://www.youtube.com/watch?v=jRhXLpHoqC4&feature=youtu.be&t=1m47s

Benden bu kadar, daha fazla açıklama istemeyin.

• ah su oyunlar 2600kya verdigi destegi 8350ye verseydi ne olurdu ki sanki. islemcideki potansiyeli sirf oyunlar optimize degil diye kullanamiyor herifler yoksa 2600kdan farksiz islemcileri.

• yolyordam35 kullanıcısına yanıt
    Konuda işlemcilerden bahsetmiyorum; bilakis geçmişten bulup çıkardığınız Nvidia sürücüleri hakkında yeni şeyler varsa güzel olurdu, sizi de dinlemek isterim. Geçen arkadaşın biri bahsedince konu birden alevlendi ama onda da ekran kartlarından konu bu yere geldi. İşlemci konusunu bir tarafa koyalım.
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    farketmez şuanki teknolojiyle gerçekler neyse odur göz ardı edilmemeli edilsede birileri ortaya çıkarır
  • Evet, biz de bunu yapmayı planlıyoruz siz ne deseniz de.
  • bunu eklemeyi unutmuşsun hatırlatmakta yarar varhttp://cdn.mos.cms.futurecdn.net/8ahNKXNwcCiQCmcZFmLqFD.png
  • Ortalamaya bakıyorsun, bakma. Yüzde bir ve binde bire göre konuşuyoruz bu konuda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkanerşen

bunu eklemeyi unutmuşsun hatırlatmakta yarar varhttp://cdn.mos.cms.futurecdn.net/8ahNKXNwcCiQCmcZFmLqFD.png

G4560'ı kaldır Fx 8370'i koy oraya bir bakalım. Bf 1 ve Civilization oyunlarında Gtx 1060'ı nasıl frenlediği gözüküyor.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.