Şimdi Ara

Nvidia’dan kullanıcıların kafasını karıştıracak adım: Max-Q/Max-P sınıfları kaldırıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.412
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nvidia’dan kullanıcıların kafasını karıştıracak adım: Max-Q/Max-P sınıfları kaldırıldı

CES 2021’de 3. nesil Max-Q teknolojisini duyuran Nvidia’nın etkinlik sonrasında çok tartışılacak bir karar aldığı ortaya çıktı.

Nvidia’nın üreticilerin performans/sessizlik dengesinin notebook’a göre belirleyebilmeleri için duyurduğu Max-Q programı çerçevesinde firmalar kartların daha düşük frekanslarda çalışan Max-Q varyantını seçerek sessiz ve ince dizüstüler üretebiliyordu. Max-P seçenekleri ise yüksek frekansta çalışan yüksek performanslı seçenekler olarak biliniyordu.

Hangi TGP seviyesinin belirlendiği belli değil

Notebookcheck’in farkettiği değişikliğe göre Nvidia mobil çözümlerini daha fazla Max-Q/Max-P şeklinde ayrıştırmıyor. Örneğin mobil RTX 3080 için yalnızca 80-150 watt aralığı belirtilirken hangi dizüstüde hangi TGP seviyesinin tercih edildiğinin tüketiciler tarafından anlaşılacağı bir ifade yer almıyor.

Nvidia’dan kullanıcıların kafasını karıştıracak adım: Max-Q/Max-P sınıfları kaldırıldı

Önceden yayınlanan özellikler de değiştirildi

Bunu CES 2021 öncesinde Max-Q/Max-P’nin yazılı olan oyuncu dizüstülerinde de görmek mümkün. Hali hazırda ASUS, MSI ve Gigabyte’ın sitesinde özellikler tablosunda ekran kartının Max-Q veya Max-P varyantı olduğunu belirten bir ifade yer almıyor.

Yanlış oyuncu dizüstüsü almak kolaylaştı

Dolayısıyla yeni bir oyuncu dizüstüsü alacakların almayı düşündükleri dizüstüde sonradan kötü bir sürprizle karşılaşmamak için ya dizüstülerin detaylı incelemelerini beklemeleri gerekecek ya da üreticilerden ihtiyaç duyduğu bilgileri ayrı ayrı istemeleri gerekecek.

Ayrıca Bkz.Madenci kartları geri dönüyor: MSI RTX 3060 Ti Miner hazırlıyor

Görünüşe göre Nvidia’nın yeni adlandırma stratejisi çok sayıda oyuncunun farketmeden yanlış dizüstüyü almasına yol açacak. Umarız ilerleyen günlerde kullanıcıların ne aldığı bileceği bir ayrıma yer verilir.

Kaynak:https://videocardz.com/newz/nvidia-will-no-longer-differentiate-max-q-and-max-p-mobile-geforce-graphics-cards

• Anasını satayım serbest piyasanın. Aldatılmaktan kandırılmaktan bıktım. Lenovo Legion 5i alıyorsun,80W çıkıyor. Sonra aynı ekran kartına sahip AMD modeli çıkıyor 115W ve hiç bir yerde açıklama yapılmıyor. Ne aldığına dair hiç bir fikrin yok.
    Sadece kullanıcılardan öğreniyorsun. Yazılan sadece RTX 2060 olduğu. Şimdi durum daha da vahim olacak. 115W mı 60W mı diye düşünmek zorunda kalacağız. Fark da az buz olmayacak.
  • Anasını satayım serbest piyasanın. Aldatılmaktan kandırılmaktan bıktım. Lenovo Legion 5i alıyorsun,80W çıkıyor. Sonra aynı ekran kartına sahip AMD modeli çıkıyor 115W ve hiç bir yerde açıklama yapılmıyor. Ne aldığına dair hiç bir fikrin yok.
    Sadece kullanıcılardan öğreniyorsun. Yazılan sadece RTX 2060 olduğu. Şimdi durum daha da vahim olacak. 115W mı 60W mı diye düşünmek zorunda kalacağız. Fark da az buz olmayacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zaten şuanki haliyle bile karışıklığa yol açıyordu, max-q olup olmadığını doğru düzgün yazmıyorlardı. şimdi ise hiç belli olmayacak. aynı isimdeki iki kart arasında performans farkı olması dolandırıcılıktan başka bir şey değildir.

• asil şuan da mobile da karışıklığa sebep oluyor yok maxq yok maxp yok nornal versiyon yok desktop versiyon ve ti... Bundan sonra da alacak adam bi zahmet üreticinin sitesine girip baksin tgp degerini..
  • ssbrutality S kullanıcısına yanıt
    Eski haliyle bile çoğu üretici bunu belirtmiyordu. Artık iyice karışacak.

• Valla hocam tek kalemden W değerine bakip/ bulup alacağız o zaman.. Diger türlü hem bu varyasyonlarina bakiyorduk hem de ayni zamanda da yok maxq eski versiyon yok yeni refreshed 115W maxq/maxp deyip işin içinden cikamiyorduk.. bakalim..Herşeyi geçtim gbios bulup flaslayip refresh modeline cevirdim.. maxq yu maxp p yaptim hatta desktopa yakalstim gibi cümleler de okuyorduk.. Simdi en azindan tek. kalem W cinsine bakcaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssbrutality -- 21 Ocak 2021; 20:40:26 >
  • Return to Monke kullanıcısına yanıt
    kardeş ara satıcıyı sor. Bilmiyorsa o da toptancıya sorsun. Olmadı doğrudan toptancıyı ara, model ismi ver, içindeki gpu ne diye sor.

• AREryilmaz kullanıcısına yanıt
    Bilmiyorlar ki. Satıcıya soruyorum 80W diyor,kullanıcılara soruyorum 110W diyor.

• lansmanda ballandıra ballandıra max q 3. jenerasyon diye tanıttı şimdi ayrımını kaldırtıyor sitelerden gel de çık işin içinden

• Nvidia’dan kullanıcıların kafasını karıştıracak adım: Max-Q/Max-P sınıfları kaldırıldı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heyysanadiyom -- 21 Ocak 2021; 22:35:42 >
  • Return to Monke kullanıcısına yanıt
    cihazın MODEL KODU ile içinde ne olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz......Veya satın almadan önce seri numarasını alıp fabrikaya mesaj atabilirsiniz .....

• Benim Legion 5'imdeki ekran kartıyla AMD versiyonlu Legion 5'in ekran kartı aynı fakat vBIOS ile gelen bir kısıtlamayla benim kart 80-90W'a kilitlenmiş,AMD'nin ki ise 115W'a. Legion 5'ime vBIOS yükleyerek 115W yapabilirim fakat garanti dışı kalıyor.

Bu arada fabrikaya mesaj atmak değil de,ben HP'nin servisine HP Omen 15 hakkında kaç W olduğunu sormuştum. Bana 80-90W dediler fakat kullananlar 110W'a çıktığını söyledi. Ne olup bittiğini anlamak güç. Ha bunca strese değer mi diye soruyorsanız,arada max %10'luk bir fark var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Return to Monke -- 21 Ocak 2021; 22:29:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Return to Monke

Benim Legion 5'imdeki ekran kartıyla AMD versiyonlu Legion 5'in ekran kartı aynı fakat vBIOS ile gelen bir kısıtlamayla benim kart 80-90W'a kilitlenmiş,AMD'nin ki ise 115W'a. Legion 5'ime vBIOS yükleyerek 115W yapabilirim fakat garanti dışı kalıyor.

Bu arada fabrikaya mesaj atmak değil de,ben HP'nin servisine HP Omen 15 hakkında kaç W olduğunu sormuştum. Bana 80-90W dediler fakat kullananlar 110W'a çıktığını söyledi. Ne olup bittiğini anlamak güç. Ha bunca strese değer mi diye soruyorsanız,arada max %10'luk bir fark var.

hımmmmm

sıcaklığa bağlı olarak bios ile güç değerlerini kısıtlamış olabilirler diye düşünüyorum

mesela;

asusun eski modellerinde güç adaptörünün verdiği watt , dizüstüne yetmiyordu ve takılmalar oluyordu

asus daha sonra bu güç adaptörünü değiştirerek (yükselterek) sorunu çözmüştü

SLI modellerinde 2 adaptör olmak zorunda , yeterli güç anca iki adaptör sayesinde geliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heyysanadiyom -- 21 Ocak 2021; 22:42:38 >

• heyysanadiyom kullanıcısına yanıt

vallahi fabrikalık iş yok aslında. Lenovo forumunda sormuştum ben, 65watt max-q civarında demişti admin. Bir de sordum soruşturdum kusura bakmayın geç cevap yazdım demişti. Ama alanların testlerinde 90watt çıkıyor. 17" modelinde 65watt mesela. Fakat 15" modelinde ise 2060 ekran kartı 115 watt. Bu amd serisinde böyle. İntel versiyonarda 15" olup 80watt olan var.

Yani ülkelere göre bir sürü model kodu var ve alayında farklı yapılandırma. Yani mağaza bunu bilmez ürün kodunu yazar geçer ona lafım yok. Bari üretici sayfasında ayrıntılı döküman içine ekran kartı şu kadar watt diye yazın kardeş.

• Geçen arkadaşa laptop bakıyorum modeller arasında özellik olarak legion 5 almayı kararlaştırdık fakat sipariş vermeden önce iyice bir araştırmak istedim Lenovo Legion 5 15ARH05H modelini araştırırken modelin farklı işlemci ve ekrankartlı modelleri olduğunu farkettim biraz daha araştırım derken nerdeyse her ülke için ayrı ayrı varyasyonları olduğunu buldum kimisinde panel ips , hz, renk değerleri farklı ses sistemleri farklı enerji adaptör waatt değerleri farklı ram frekansları ssd modeli hızı farklı bataryanın watt değeri farklı burda lenovoyu bulabildim ama diğer markaların hepsinde bu tip ayayrı bilgi bulamadım en son işin içinden çıkamadık iyice kararsız kaldık rtx3000 serisi tanıtılınca onu beklemeye karar verdik ondada nvidia genebi ayar çekti iyice allak bullak oldu kafa.

https://psref.lenovo.com/Product/Lenovo_Legion_5_15ARH05H

• Saçma salak işler. Başıboş at koşturdukça böyle daha çok kendi kafalarına göre kararlar alırlar. Rakipleri yok ki.

Adamın (nVidia) sülalesi rahat.

Ha, hak ediyor mu? Bence ediyor. Bugünlere inanılmaz AR-GE'ler ile geldiler, hey gidi Fermileri falan unutmayın.

• dağıtıcıyı arayacaksın o zaman

• quote:

Orijinalden alıntı: crysef

Geçen arkadaşa laptop bakıyorum modeller arasında özellik olarak legion 5 almayı kararlaştırdık fakat sipariş vermeden önce iyice bir araştırmak istedim Lenovo Legion 5 15ARH05H modelini araştırırken modelin farklı işlemci ve ekrankartlı modelleri olduğunu farkettim biraz daha araştırım derken nerdeyse her ülke için ayrı ayrı varyasyonları olduğunu buldum kimisinde panel ips , hz, renk değerleri farklı ses sistemleri farklı enerji adaptör waatt değerleri farklı ram frekansları ssd modeli hızı farklı bataryanın watt değeri farklı burda lenovoyu bulabildim ama diğer markaların hepsinde bu tip ayayrı bilgi bulamadım en son işin içinden çıkamadık iyice kararsız kaldık rtx3000 serisi tanıtılınca onu beklemeye karar verdik ondada nvidia genebi ayar çekti iyice allak bullak oldu kafa.

https://psref.lenovo.com/Product/Lenovo_Legion_5_15ARH05H

süpriz yumurtalar aklım geldi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Zaten bazı ürünlerde bunu yapıyordu. 3 yıl önceki MX150 grafik kartına sahip bilgisayar almak istedim, meğerse bazı kaynaklarda gizlice 10W düşük performans ve 25W yüksek performans varyantını yaptığını öğrendim. Max-Q gibi bir ifade de yoktu. Üretici firma bile hiçbir şey yazmamıştı (kullanma kılavuzunda bile). Baya araştırdıktan sonra aldım. Anca GPU-Z üzerinden öğrenebiliyorsunuz.

• Neden bu karışıklıklar olmakta ...

Tek sebebi Grafik kartı üreten tek firma olması.Rekabette olmayınca istediği gibi üretimler yapıyor vede fiyat belirliyor.

Bazıları diyebilir AMD ekran kartları var diye ama NVIDIA ekran kartları varken oyun vede tasarım yapanlar yüzüne bile bakmaz.

iNTEL IRIS grafik kartları çıkarmaya başladı bu sene.Ne kadar piyasada iş yapar ve performanslı olur şimdiden bir şey söylemek zor.Neden bunca sene grafik kartı çıkarmadın ve neden şimdi bu işe girdin anlamadım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.