Şimdi Ara

## Nvidia 55nm Konusunda İlk Adımı Atıyor, Yeni GPU'lar Yolda ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
2.126
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Nvidia 55nm Konusunda İlk Adımı Atıyor, Yeni GPU'lar Yolda ##

AMD-ATi'nin 55nm üretim teknolojisi ile hem güç tüketimi ve ısı gibi önemli iki teknik konuda öne çıkması hemde maliyetler açısından avantaj elde etmesi ve bu avantajı yaptığı fiyat indirimleri ile kullanıcılara yansıtması gözleri Nvidia'ya çevirmişti. Zira AMD-ATi'nin 55nm üretim teknolojisini, farkını daha da ciddi şekilde ortaya koyacağı dizüstü bilgisayar arenasında da kullanmaya başlayacak olmasına karşı Nvidia'nın da bazı hazırlıklar içerisinde olduğu yönünde haberler bir süredir konuşuluyordu. Yılın ikinci çeyreği ile birlikte 55nm üretim teknolojisine geçiş yapacağı bir süredir kulaktan kulağa dolaşan Nvidia'nın bu konuda gerçekleştireceği muhtemel hamleler ortaya çıkmaya başladı. Gelen bilgilere göre firma ilk olarak dizüstü bilgisayarlar için hazırladığı NB9E-GT1 kod adlı GeForce 9800M, NB9E-GS1 kod adlı 9800M GT ve NB9P-GT kod adlı GeForce 9650M GT modellerini 55nm üretim teknolojisi ile üretecek. 1GB GDDR3 belleğe sahip olan GeForce 9800M ve 9800M GT, 55nm G94 mimarisini kullanırken, 9650M GT ise 55nm G96b gpu'sunu kullanacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 10 Nisan 2008; 13:08:31 >

• suan piyasadaki hicbir 98xx serisini almamak lazım aslında...

nvidia kısa sure icinde yeni rev. diye 55nm 98xx serisini cıkartacaktır...
    320 lik 8800gts den 512 lik 8800gts e gecis gibi bisey olabilir...

haber icin tes. fx57....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F.@.T.İ.H -- 10 Nisan 2008; 13:11:05 >
  • GT200 yalanmı oldu şimdi???
    yeni seriler gene 98xx olarak gelecekse yeni revizyondan büyük farklılık beklemek hayal galiba??
  • nvidianın eli ayagına dolaştı kendi bile ne yapacagını şaşırdı nvidia 9800 serisini bırakk nvidia bi daha kuruş para vermem 8800 ultrayı aldım asrın hatasını yaptımm ati den şaşma en dandik kartı nvidiadan bin kat iidir bu kesin...
  • quote:

Orjinalden alıntı: wantedman

nvidianın eli ayagına dolaştı kendi bile ne yapacagını şaşırdı nvidia 9800 serisini bırakk nvidia bi daha kuruş para vermem 8800 ultrayı aldım asrın hatasını yaptımm ati den şaşma en dandik kartı nvidiadan bin kat iidir bu kesin...

Nvdia'nın hataları var tabiki ama ati'nin en dandik kartı nvdia yı geçemez bu bir

Ultra kullanıpta şikayetçi olan ilk kişisiniz buda iki
  • Ultraya hakkından fazla para verdim anlamında pişmanlık gibi duruyor ...
  • GT200 niye yalan oluyor ki? Bunlar dizüstü bilgisayarlar için çıkarılacak olan GPU 'lar. Ayrıca elinin ayağına dolaşması içinde bir sebep göremiyorum.
  • taşınabilir platform için nvidia nın acilen nm' rik olarak küçülme yapması şart. AMD/ATI - Intel ortak projelerde çok güzel işlere imza atmaya başladılar. Nvidia burada saf dışı kalmamalı bence.
  • Arkadaşlar yine abartı bazı yorumlar yapılmış. Nvidia'nın taşınabilir platformda safdışı kalması gibi bir durum söz konusu değil. Hali hazırda şuanda bile Ati'ye karşı dizüstü platformunda da lider. 55 nm'ye geçmesindeki en büyük iyilik daha düşük maliyet nedeniyel daha kolay rekabet edebilir bir hale gelecektir fiyat anlamında. Belki oc kapasitesinede daha serin olması itibarı ile biraz katkıda bulanabilir.
    Ek olarak bu 55 nm serilerinin Nvidia'nın çıkaracağı gt200 kodlu işlemcilerile alakası yok. gt200'de 55 nm gelecek ama 9*** serisinden çok farklı olacağı söyleniyor.
  • quote:

AMD-ATi'nin 55nm üretim teknolojisi ile hem güç tüketimi ve ısı gibi önemli iki teknik konuda öne çıkması... ???

iyide hocam bunlar teoride kaldı sanırsam, atinin bu kartları rakip kartlara göre hem daha fazla ısınıp hem daha çok güç çekmedilermi ?
  • 1GB ? 9800 Mobile ? insanın inanası gelmiyor
  • daha fazla ısınmıyorlar idleda da çok daha az tüketiyorlar enerjiyi loada biraz fazla 8800lerden ama çoğu kişi oyun oynamadığı için idle sıcaklıkları daha önemli
  • quote:

Orjinalden alıntı: ekorender

Arkadaşlar yine abartı bazı yorumlar yapılmış. Nvidia'nın taşınabilir platformda safdışı kalması gibi bir durum söz konusu değil. Hali hazırda şuanda bile Ati'ye karşı dizüstü platformunda da lider. 55 nm'ye geçmesindeki en büyük iyilik daha düşük maliyet nedeniyel daha kolay rekabet edebilir bir hale gelecektir fiyat anlamında. Belki oc kapasitesinede daha serin olması itibarı ile biraz katkıda bulanabilir.
    Ek olarak bu 55 nm serilerinin Nvidia'nın çıkaracağı gt200 kodlu işlemcilerile alakası yok. gt200'de 55 nm gelecek ama 9*** serisinden çok farklı olacağı söyleniyor.

'Notebook graphics adapters continued their growth in units with 39.6 million units, a 35.7% growth from the last quarter, and 25.9% over this period last year, to claim 37.2% of the market. In the notebook market Intel held its dominant position with 47% and AMD took back the number two position at 29% (gaining 8.3% market share). Nvidia came in at 22.8%, figures from JPR show'

şuan amd 2 ci yerde nvidia 3 cü intel birinci

• nvidia GT200 bir an önce çıkarsa da görsek yoksa bu çıkardığı gpular artık fos
  • quote:

Orjinalden alıntı: eric13

quote:

Orjinalden alıntı: ekorender

Arkadaşlar yine abartı bazı yorumlar yapılmış. Nvidia'nın taşınabilir platformda safdışı kalması gibi bir durum söz konusu değil. Hali hazırda şuanda bile Ati'ye karşı dizüstü platformunda da lider. 55 nm'ye geçmesindeki en büyük iyilik daha düşük maliyet nedeniyel daha kolay rekabet edebilir bir hale gelecektir fiyat anlamında. Belki oc kapasitesinede daha serin olması itibarı ile biraz katkıda bulanabilir.

'Notebook graphics adapters continued their growth in units with 39.6 million units, a 35.7% growth from the last quarter, and 25.9% over this period last year, to claim 37.2% of the market. In the notebook market Intel held its dominant position with 47% and AMD took back the number two position at 29% (gaining 8.3% market share). Nvidia came in at 22.8%, figures from JPR show'

şuan amd 2 ci yerde nvidia 3 cü intel birinci

http://forum.donanimhaber.com/m_22360692/tm.htm

• Nvidia geç bile kaldı bu 55 nm ye geçmekte. 9xxx serisinden sonra çıkacak olan seriden umutluyum. Hem fiyat hem performans olarak. Artık Nvidianın Amd-Ati gibi fiyatlarını makulseviyelere çekmesi gerekiyor.
  • quote:

daha fazla ısınmıyorlar idleda da çok daha az tüketiyorlar enerjiyi loada biraz fazla 8800lerden ama çoğu kişi oyun oynamadığı için idle sıcaklıkları daha önemli

oyun almak için almıyor da ne demek ? 29xx- 3xxx serisi kartları alanlar messenger içinmi alıyor :)
  • 3650 ler ya da 3400 ler oyun için değil video oynatma özellikleri için daha çok alınıyor ki onlar en çok satılanları çoğu kişi dizüstü bilgisayarda oyun oynamaya çalışmıyor büyük ihtimale en azından öyle tahmin ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eric13 -- 10 Nisan 2008; 17:24:05 >
  • quote:

3650 ler ya da 3400 ler oyun için değil video oynatma özellikleri için daha çok alınıyor ki onlar en çok satılanları çoğu kişi dizüstü bilgisayarda oyun oynamaya çalışmıyor büyük ihtimale en azından öyle tahmin ediyorum

Oyunu bırakın, CAD ve Solidworks ile uğraşanlar bile var. Kaldı ki, bu programlar doğaları itibariyle en güçlü standart masaüstü ekran kartlarını bile oldukça zorluyorlar.

Paylaşımlı VGA ile yeni aldığı dizüstü bilgisayarının oyunlarda takla atmasını umut eden arkadaşlarım bile var. (Tabi oyunu kurana kadar sürüyor bu heyecan)

Dizüstü bilgisayarda insanların genel beklentisi masaüstü PC 'ler ne yapıyorsa aynısını yapabilmek. Benim gözlemim de bu.

(iş dünyası oyun konusunda biraz daha ciddi ama aralarda bir el oyuna kimse hayır demez...)

ileride masaüstü PC lerin tamamen kalkabileceği kanaatindeyim.
    Masaüstü PC lerinin yerini ev merkezi sistem bilgisayarları alabilir.

• quote:

Orjinalden alıntı: Storm Bringer

quote:

3650 ler ya da 3400 ler oyun için değil video oynatma özellikleri için daha çok alınıyor ki onlar en çok satılanları çoğu kişi dizüstü bilgisayarda oyun oynamaya çalışmıyor büyük ihtimale en azından öyle tahmin ediyorum

Oyunu bırakın, CAD ve Solidworks ile uğraşanlar bile var. Kaldı ki, bu programlar doğaları itibariyle en güçlü standart masaüstü ekran kartlarını bile oldukça zorluyorlar.

Paylaşımlı VGA ile yeni aldığı dizüstü bilgisayarının oyunlarda takla atmasını umut eden arkadaşlarım bile var. (Tabi oyunu kurana kadar sürüyor bu heyecan)

Dizüstü bilgisayarda insanların genel beklentisi masaüstü PC 'ler ne yapıyorsa aynısını yapabilmek. Benim gözlemim de bu.

(iş dünyası oyun konusunda biraz daha ciddi ama aralarda bir el oyuna kimse hayır demez...)

ileride masaüstü PC lerin tamamen kalkabileceği kanaatindeyim.
    Masaüstü PC lerinin yerini ev merkezi sistem bilgisayarları alabilir.

merak etme arkdaşım masa üstündede oyun performansları artacak.şimdi değilse bile ben 2 yıl sonra bekliyorum

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.