Şimdi Ara

Nurettin Yıldız: Kadınların 90 km'den fazla araç kullanmaları dinen yasak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
267
Cevap
1
Favori
17.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kitap arapça yazıldığı için millet anlamıyor nasıl olsa diye sallıyorlar, asıl komik olan adı üzerinde cahiliye döneminde 90 kmyi nasıl ölçmüşler. Belki kilometre daha icat edilmemişti.
  • Bu hüküm müslümanlar için geçerli

Nurettin Yıldız "kadın, yanında mahremi olmadan 90 km den uzun bir mesafeye gidemez" diyerek Resulullahın s.a.v. hükmünü beyan ediyor..
    ................

"Nurettin Yıldız kadın 90 km den fazla araç kullanamaz dedi" diyorlar..
  • Fıkıh ölçüsünde gerekli cevabı vermiş. İnananlar için ve muhatabına verilmiş bir cevap.

Kendi çapınızda espriciklerle boş boş yorum yapıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YazıYorum -- 19 Eylül 2019; 16:50:24 >
  • Söylenen doğrudur.
    Güvenlik yok,yemek yok, konaklama yok. Amaç kadını korumaktır.
    Ama 600yılı için.
    Şuan öyle bir problem olmadıgı için geçersiz sayılır. Bunu yüksek dini otoriteler kabul etmektedir.
    Ayrıca, madem bu adamı g.zekalı kabul ediyorsunuz neden paylaşıyorsunuz? Bunu açıklamanız bence daha önemli...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aksinaletinsan kullanıcısına yanıt
    En ufak şeyde panik olan kadın. Lastiği patlasa nasıl değiştirecek? Araba arıza yapsa veya kaza yapsa kimden yardım isteyecek? Yolda tek başına arabası ile meşgul olan kadına güya yardım etmek için duran kötü niyetli insanlar bunu fırsat bilmez mi? Evet bu hadis söylendiği zaman şartlar çok zordu ama bu şartlar da kadının tek başına veya kadın kadına yolculuk yapmamasi için makul sebepler değil midir?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • islam dininin uygulaması bu Peygamber (SAV) den beridir gelen uygulama bu. Nurettin Yıldız kendi uydurmuş değildir. İslamın hükmü bu müslümansanız uyarsınız müslüman değilseniz mesele yok
  • islamdan bihaber olanlar, herhangi bir ilmihal kitabını alıp okusunlar kadınlarda seferilik şartlarını.
  • O soruyu soran bir kadının değil araba kullanmak insan içine bile çıkmaması lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Arslan Yabgu

En ufak şeyde panik olan kadın. Lastiği patlasa nasıl değiştirecek? Araba arıza yapsa veya kaza yapsa kimden yardım isteyecek? Yolda tek başına arabası ile meşgul olan kadına güya yardım etmek için duran kötü niyetli insanlar bunu fırsat bilmez mi? Evet bu hadis söylendiği zaman şartlar çok zordu ama bu şartlar da kadının tek başına veya kadın kadına yolculuk yapmamasi için makul sebepler değil midir?
    Uçakla gider gemiyle gider otobüsle gider treleybüsle gider Belkide ototamircisidir belkide judo şampiyonudur kickboxcudur belkide kocası anadolu sigortanın sahibidir helikopterle aldırır bozulmuş aracı vs vs.

• aksinaletinsan kullanıcısına yanıt
    Olayı bu kadar yorumlayabildiginize göre İslami ilimlerde tahsiliniz olmalı. Ne okudunuz veya nerede okudunuz?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bir hiz siniri falan var mi acaba, bizi o konuda da aydinlatmasi gerekir hocamizin, durduk yere gunaha girmesin hanimlar
  • uydurulan , uydurduğunuz fıkıhlar mı.
  • şöyle bir problem var.fıkıh ne diyor.alimler cevaplasın.
    şimdi kadın ve eşi A noktasından aynı anda yola çıkıyorlar.
    kadın,120 km hızla güney yönüne gidiyor.
    Eşi müm'inin ise eski model bir tuğralı doblosu var.Anca 60 km hızla kuzey yönüne gidiyor.
    şimdi 90 km şartına göre kadın kaçıncı dakikada günah işlediğini farkedip kocasının yönüne doğru yön değiştirmelidir ve hızını kaça düşürmelidir?
  • adamın suçu yok yalnız adama atıp tutmayın. inandığınız ideoloji bu.

• atmaca57 kullanıcısına yanıt
    Al iste kendini Allah yerine koyarak "hadis uzerinden dini kural uydurmaya" en güzel ornek.

Kilometre ölçü birimi ilk defa 1793'te tanımlanmış. Muhammed nereden biliyormuş km tanımını bundan 1000 yıl önce de "kadın, yanında mahremi olmadan 90 km den uzun bir mesafeye gidemez" demis?

• Arslan Yabgu kullanıcısına yanıt
    quote:

En ufak şeyde panik olan kadın. Lastiği patlasa nasıl değiştirecek? Araba arıza yapsa veya kaza yapsa kimden yardım isteyecek?

Her kadını kendi etrafinizdakilerle karıştırmayın. Ayrıca modern dünyada yaşıyoruz. Yol yardımı var, sigortası var, çekici desteği var.

Insanlar deve üstünde ıssız çöllerde yolculuk yapmıyorlar 1400 yıl önceki ilkel Araplar gibi.

• Geçen çikolata ve kahveyi yasaklamıştı, şimdi de kadınlara araç sürmeyi yasaklıyor.
    Kadınlara babası gibi davranıyor daha çok.
    Dini kirletmekten başka bir şey yapmıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Arslan Yabgu

Arkadaş zaten 1400 yıldır olan bir mesele niye bu kadar büyüdü anlam veremiyorum. Biliyorum her geçen gün dinimizi yeni yeni öğreniyorsunuz ama bu kadar cahil olmayın. Kadının teki buna ilişkin bir soru sormuş Nureddin hoca da hadisler çerçevesinde cevap vermiş. İster uyun ister uymayin ama İslam namına hiçbir şey bilmeden gelip burada boş boş konuşup kendiniz günaha sokmayın.
    Hoca'nın görüşüdür, herkesi bağlamaz. Hele İslam dini bunu emrediyor diye haddi aşmak, herkese bu görüşü dayatmak zulümdür. Hadislerin de ayetler gibi bağlamları var, söylendiği ortama, şarta, kime söylendiği, maksadına bakılamdan sadece metne bakılıp hüküm çıkarılmaz.

Burası çook önemli : Ben hayatı Dini olan olmayan diye ayırmayı tercih eden biri değilim ama Bu mevzu salt Dini bir mevzu da değil, Güvenlik ile ilgili bir meseledir.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.