Şimdi Ara

Nuh'un gemisi Cudi Dağı'nda durmuştur. (23. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
530
Cevap
4
Favori
175.344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bazı arkadaşların 1.000 yıl yaşayan krallardan haberi olmadığı için Nuh'un yaşına şaşırmaları normal. Buna kızmaya gerek yok tabi. Ama bunu alay konusu yapmak hoş değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: neommy

quote:

Orijinalden alıntı: faaty

quote:

Orijinalden alıntı: Iron Sky

alıntılandığını idaa ederken nuh a.s olayını neden gizliyorlar Utnapistim yani ZI-UD-SUDDA yani Nuh a.s dan bahsedildiğini neden okuyucularına aktarmıyorlar

mesele bu ..

bu gizleme nedenn ?? sen kalkacak tufan araktır diyeceksin kaynak olarak gılgameşi göstereceksin ardında da destandaki kişinin nuh a.s olduğunu gizleyeceksin ..

ben bunda iyi niyet aramam trojka ..bu yöntem çok rezilcedir..

Dostum sen normal degislin. Tutturmussun bi gilgamis da gilgamis. Gilgamis destanindaki isim nuh olsa ne olur olmasa ne olur. İkisi de masal degil mi sonucta
    Yazdiklarindan birsey anlasilmiyor ki. İki lafindan birisi gulucuk dalga

http://resim.donanimhaber.com/m_62284747/mpage_1/f_/key_//tm.htm#62455792

Aynı teşhis şu konuda yaklaşık 5 farklı kişi tarafından konulmuştu, siz 6. oluyorsunz.
    Boşuna açıklık ve netlik beklemeyin, tek açıkça dediği " 950 yıl yaşayan kişi ", gerisini tartışmak boşuna zaten, böyle başlayınca her türlü hikaye gelir ardından, zaten gelmeyede başlamış.

950 yıl değil, 6 yıllık bir beden varsa, sizler değil, bilim insanıyım diyenler ispat edebilirler mi?

Allah mı, ahad, Nuh mu?

Diyorlar ki: Nuh dediler, peygamber demediler? Bunu diyenler de tersten (sağdan sola) okuyup "HUN= Kan" diyemiyorlar!
  • 950 yıl yaşayan kişi peygamber normal insan değil bu bilimsel olarak kanıtlanırsa dünyadaki herkes müslüman olurdu heralde inancında anlamı kalmazdı.
  • Bulup okuyabildiğim kaynaklardan anladığım
    1.Tufan olmuştur.Fırat ve diclenin denize döküldüğü sınırlı bir bölgede. Sümerlerin su setleri yıkılmıştır.Şimdi ismini hatırlayamadığım doğudan gelen bir kavim barbar bir kavim tarafından.Yerleşik tarım kültürü yıkılmıştır.Efsaneleşmiştir.Dini kitaplarda da adı geçmesi normaldir.
    2. Cudi dağında denizde yaşayan canlıların fosillerinin bulunması ile alakası ne onu anlamadım.Anadolu milyonlarca yıl önce deniz tabanı idi.Tetis denizi.Arap plakasının kuzey hareketi ile şimdiki anadolu yükseldi.Yumuşak kayaçlar sıkışma sonucu kırıldı ve sıra dağlar oluştu.İç anadoluda da bazı bölgelerde dağlarda deniz kabuğu fosilleri mevcut.
  • .
    O zaman linkini verdiğin Göbekli Tepeyi de Mitoslarınız yarattı di'mi?
    Daha yüz yıl önce değil 950 Yıl yaşayan birini, Tufanı dahi kabul etmiyordunuz.
    Şimdi dağ tepelerindeki istiridye kabuklarını bile basit görür oldunuz.
    Bilim sizi doyurmaya yeterli doneler sunuyor ama siz kulak tıkamakta ısrarlısınız...
  • quote:

Orijinalden alıntı: was

.
    Bilim sizi doyurmaya yeterli doneler sunuyor ama siz kulak tıkamakta ısrarlısınız...

Yukarda yazdıklarımı okumuşsanız ve anlamışsanız 950 yıl yaşayan birisinin imkansız olduğunuda anlamış olduğunuzu sanıyorum. Bilim olmaz diyor ve tarihi hikayeleri yalanlıyor, o kadar!
  • quote:

quote:

.

Yukarda yazdıklarımı okumuşsanız ve anlamışsanız 950 yıl yaşayan birisinin imkansız olduğunuda anlamış olduğunuzu sanıyorum. Bilim olmaz diyor ve tarihi hikayeleri yalanlıyor, o kadar!

bilim neye göre olmaz diyor?
  • Yukarda Trojka adlı arkadaş bu kadar uzun yaşamanın imkansızlığı hakkında kısa bir bilgi vermiş, kısacası insanın yapısı buna uygun değil! Şimdiye kadar ( yani geçmişte! ) bu kadar uzun yaşayan olsaydı ben kesin duyardım ayrıca! Bırakın beni tüm dünya duyardı!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vyl

quote:

quote:

.

Büyümeye devam eden organlarınız var. Öte yandan organların yaşlanması söz konusu. Yukarda da örneğini verdim, en basitinden prostatınız mutlaka büyüyecek ve siz idrarınızı vücudunuzdan atamaz hale geleceksiniz. Ha ama konunun içinde mistik şeyler var ise zaten bu tartışmaların tamamı yersiz olur ancak o da inanç boyutuna girer, konunun bilimle alakası kalmaz.
  • " Mistik " güçler yanında burada bu yapılan laf kalabalığı arasında unutulmaması gereken bir şeyde binlerce yıl önce birilerinin 950 yıl yaşadığının iddia edilmesi. Bilim o çağlarda bir insanı bu kadar uzun yaşatacak gelşmişlikte olmadığı gibi hala da bu düzeyde değil. Doğal olarak önümüzdeki yıllarda insanoğlunun yaşam süresi şu anla karşılaştırılmayacak kadar uzayacak bilim sayesinde! Ama kalkıp " geçmişte biri yaşadı " iddiası bilimsel her türlü destekten yoksun bir çocuk hikayesi, ki buna artık şimdiki zaman çocukları bile inanmazlar!
  • quote:

.

Arkadaşım şaka gibi dağ tepelerinde istiridye kabuklarından bahsetmişsiniz, hiçmi belgesel izlemezsiniz tektonik hareketler denen bir olgu var, karalar hareket ediyor kimi zaman zemin yükseliyor kimi zaman batıyor, bugün Amerika'da arizona çölünde balık ve istiridye fosilleri bulunuyor, buraları geçmişin okyanus tabanları aynı şekilde belki bugün üzerinde yürüdüğümüz topraklar birgün denizin altında kalacak.

Ayrıca Nuh tufanının ne kadar olanaksız olduğunu aşağıdaki video güzel açıklamış, eğer canlıları kurtaracak bir gemi yapacaksanız bu gemiye yüzlerce balina türünüde koymanız gerekiyordu, gezegenin tatlı suyla kaplanması tatlı-tuzlu su dengesinide bozar ve bütün deniz canlıları ölür, tahmin edinki deniz canlıları dahil bütün canlıların sığabileceği bir geminin boyutu ne olmalıdır ?

Haaa eğer derseniz bu tufan bölgesel olmuştur diye, o zaman buda kutsal kitaplara uymaz, zira kutsal kitaplara göre bütün Dünya suyla kaplanır ve insan nesli Nuh'un üç oğlundan tekrar çoğalır, kısaca insan neslinin tamamen yok olabilmesi için Avustralya, G.Amerika, K.Amerika gibi diğer kıtalarında sular altında kalması gerekiyorki herkez (bebekler, yaşlılar, sakatlar, masumlar) ölsün.

• Kankokan, dini bilgi kısmı eksik.

Neommy, günümüz bilimini yüceltmek adına insanların önceleri daha iyi olabileceğini görmezden gelip sürekli daha iyiye gittiğine inanmak bana pek mantıklı gelmedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: TRojka

quote:

Orijinalden alıntı: Vyl

quote:

quote:

.

Büyümeye devam eden organlarınız var. Öte yandan organların yaşlanması söz konusu. Yukarda da örneğini verdim, en basitinden prostatınız mutlaka büyüyecek ve siz idrarınızı vücudunuzdan atamaz hale geleceksiniz. Ha ama konunun içinde mistik şeyler var ise zaten bu tartışmaların tamamı yersiz olur ancak o da inanç boyutuna girer, konunun bilimle alakası kalmaz.

yasamini uzaticak bi bedensel mutasyona ugramistir belki? su evrende bilimsel olarak imkansiz olayi bana cok sacma geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: KanKoKan
    ....
    Arkadaşım şaka gibi dağ tepelerinde istiridye kabuklarından bahsetmişsiniz, ...
    Ayrıca ...eğer canlıları kurtaracak bir gemi yapacaksanız bu gemiye yüzlerce balina türünüde koymanız gerekiyordu, ...
    Haaa eğer derseniz bu tufan bölgesel olmuştur diye,
    ..

.
    Selam @KanKokan,
    Dünyanın her yerinde deniz fosilleri olması tufanları doğruluyor.
    Nuh'un gemisine dünyada yaşayan tüm canlıların alındığına dair rivayet, Tevrat'iktir.
    Batı dünyasının tasvirlerinde önde 2 fil, sonra 2 arsalan, sonra 2 gergedan, sonra.... Bu İslami değildir.
    Nuh'un Gemisine, tufan bittiğinde o küçük toplumun ihtiyaçlarını görecek koyun, inek tavuk gibi hayvanlardan birer çift alınmıştır.
    Ayrıca Tufan Bölgeseldir, Nuh tufanı küresel değildir, Mezopotamya'da vuku bulmuştur. Bu bölgedekiler Nuh ve Çocuklarından türemiştir.
    Ayrıca Kur'ân "Peygamberler soyu Nuh'la devam etmiştir" der. Kur'ân'da tüm insanların yeniden Nuh ve oğullarından türediğine dair bir ayet yoktur.
    Sevgiler...
  • quote:

quote:

.

Haaa eğer derseniz bu tufan bölgesel olmuştur diye, o zaman buda kutsal kitaplara uymaz, zira kutsal kitaplara göre bütün Dünya suyla kaplanır ve insan nesli Nuh'un üç oğlundan tekrar çoğalır, kısaca insan neslinin tamamen yok olabilmesi için Avustralya, G.Amerika, K.Amerika gibi diğer kıtalarında sular altında kalması gerekiyorki herkez (bebekler, yaşlılar, sakatlar, masumlar) ölsün.

İncil veya Tevratta tam olarak nasıl geçtiğini hatırlamıyorum net cevap veremeyeceğim fakat Kuran'ın hiçbir yerinde global anlamda bir tufandan bahsedilmez ve insanların Nuh'un soyundan geldiği anlatılmaz. Soydan gelme olayı İbrahim peygamber ile ilgilidir ve Araplar ile Yahudiler hangimiz İsmail'den hangimiz İshak soyundan geliyoruz tartışması içindedir.

Eksik bilgi ile kanıya varmayalım lütfen.
  • Dünyadaki tüm insanların yakın kıtalarda yaşıyor olabileceğini hesaba katmazsanız anlamak zorlaşabilir.
  • tufanin Nuh kavmine oldugu soyleniyor Kuran'da. ayrica tum insanlarin cezalandirilmasi İslam mantigiyla uyusmuyor. o yuzden bolgesel bi tufan olup olmadigini tartismaya bile gerek yok diye dusunuyorum.

soy konusuna gelince de İsrailogullari'na "Nuh ile birlikte tasidiklarimizin cocuklari" diye seslenilir Kuran'da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vyl -- 24 Nisan 2013; 15:56:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

quote:

quote:

.

İncil veya Tevratta tam olarak nasıl geçtiğini hatırlamıyorum net cevap veremeyeceğim fakat Kuran'ın hiçbir yerinde global anlamda bir tufandan bahsedilmez ve insanların Nuh'un soyundan geldiği anlatılmaz. Soydan gelme olayı İbrahim peygamber ile ilgilidir ve Araplar ile Yahudiler hangimiz İsmail'den hangimiz İshak soyundan geliyoruz tartışması içindedir.

Tüm dünyayı kaplayan bir tufan bugünün mantığıyla insanlara ters geldiği için, inanan kesim tarafından tufanı yöreselleştirme çabaları vardır, anlattıklarımda eksik bilgi filan yoktur.

NUH 26. Nuh: "Rabbim! dedi, yeryüzünde kâfirlerden hiç kimseyi bırakma!"

HÛD 44. (Nihayet) "Ey yer suyunu yut! Ve ey gök (suyunu) tut!" denildi. Su çekildi; iş bitirildi; (gemi de) Cûdî (dağının) üzerine yerleşti. Ve: "O zalimler topluluğunun canı cehenneme!" denildi.

SAFFAT 76. Kendisini ve ailesini büyük felâketten kurtardık.
    SAFFAT 77. Biz yalnız Nuh’un soyunu kalıcı kıldık.

HÛD 40. Nihayet emrimiz gelip de sular coşup yükselmeye başlayınca Nuh’a dedik ki: "(Canlı çeşitlerinin) her birinden iki eş ile -(boğulacağına dair) aleyhinde söz geçmiş olanlar dışında- aileni ve iman edenleri gemiye yükle!" Zaten onunla beraber pek azı iman etmişti.

Surelerden anlaşılacağı gibi, her yer sularlar kaplanmıyacaksa her canlıdan neden 2 şer tane alsın, sular çekilince gemi Cudi dağına oturuyorki bu dağın Ağrı dağı olduğu söyleniyor, her neyse suların çekilmesiyle 3000-4000 metre yüksekliğindeki dağların meydana çıktığını düşünürsek, su yüksekliğinden butip bir tufanın yöresel olması komiktir ve ayrıca biz yalnız Nuh'un soyunu kalıcı kıldık gibide sağlam bir ayet var.

Lütfen başkasını bilgi eksikliğiyle yargılamadan önce inandığınız kitabı tam olarak okuyun.

Buyrun buda konuyu açıklayıcı güzel bir link;

http://abna.ir/data.asp?lang=10&Id=308277
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

quote:

quote:

.

Tüm dünyayı kaplayan bir tufan bugünün mantığıyla insanlara ters geldiği için, inanan kesim tarafından tufanı yöreselleştirme çabaları vardır, anlattıklarımda eksik bilgi filan yoktur.

NUH 26. Nuh: "Rabbim! dedi, yeryüzünde kâfirlerden hiç kimseyi bırakma!"

HÛD 44. (Nihayet) "Ey yer suyunu yut! Ve ey gök (suyunu) tut!" denildi. Su çekildi; iş bitirildi; (gemi de) Cûdî (dağının) üzerine yerleşti. Ve: "O zalimler topluluğunun canı cehenneme!" denildi.

SAFFAT 76. Kendisini ve ailesini büyük felâketten kurtardık.
    SAFFAT 77. Biz yalnız Nuh’un soyunu kalıcı kıldık.

HÛD 40. Nihayet emrimiz gelip de sular coşup yükselmeye başlayınca Nuh’a dedik ki: "(Canlı çeşitlerinin) her birinden iki eş ile -(boğulacağına dair) aleyhinde söz geçmiş olanlar dışında- aileni ve iman edenleri gemiye yükle!" Zaten onunla beraber pek azı iman etmişti.

Surelerden anlaşılacağı gibi, her yer sularlar kaplanmıyacaksa her canlıdan neden 2 şer tane alsın, sular çekilince gemi Cudi dağına oturuyorki bu dağın Ağrı dağı olduğu söyleniyor, her neyse suların çekilmesiyle 3000-4000 metre yüksekliğindeki dağların meydana çıktığını düşünürsek, su yüksekliğinden butip bir tufanın yöresel olması komiktir ve ayrıca biz yalnız Nuh'un soyunu kalıcı kıldık gibide sağlam bir ayet var.

Lütfen başkasını bilgi eksikliğiyle yargılamadan önce inandığınız kitabı tam olarak okuyun.

Buyrun buda konuyu açıklayıcı güzel bir link;

http://abna.ir/data.asp?lang=10&Id=308277

Ben inandığım kitabı iyi okuduğum için senin bilgi eksikliğini görebiliyorum.
    Öncelikle verdiğin ayetlerde ne insanlığın soyundan bahsedilmiş ne de tüm yeryüzünün sularla kaplı olduğundan. Nuh'un soyundan bahsedilmiş ki ismi bilinen peygamberler bu soya dayanıyor zaten.
    İkinci olarak ise bütün dünyadan bahseden bir ayet bulunmamakta. İncil, Tevrat ile Kuran'ı karıştırma diğerlerinde farklı anlatılıyor olabilir, benim esas aldığım Kuran'dır ve orada öyle bir ibare yok. Mantığa ters geldiğinden yöreselleştirme gibi kendi çıkarımlarını eklemene gerek yok, orada yazana inanırım ve orada yazmıyor.
    Sana Nuh olayını anlatırlarken bu şekilde anlatmış olabilirler ve aklına o şekilde girdiğinden mantık dışı geliyor diyor olabilirsin ama ben o şekilde değil kitapta ne yazıyorsa o şekilde öğrendim. Senin ön yargın olup olmaması beni veya Kuran'ı bağlamaz ayette ne yazıyorsa doğrusu odur.
    Ayette tam o şekilde yazmıyor ama hani zaten mantıksız demek ben topu ayağımdan çıkarmak istiyorum ama etrafta pas verecek arkadaşım yok o yüzden topu dolaştırıyorum demeye benzer.
    Ayrıca Nuh'un gemisine 80 kişinin bindiği geçer birçok kaynakta hatta halen Hatay civarlarında seksenler isminde köyler kasabalar mevcuttur. Bütün dünyada Nuh'un soyundan gelen sadece 80 kişi mevcut iman eden yani, hayran kaldım düşünce şekline.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KanKokan
    ...................
    ...

.
    Sayın @KanKokan;
    Her canlıdan 2 şer adet alındığı meselesi ve tasvirleri daha fazla Tevrat kaynaklıdır.
    Gemi karaya oturunca o küçük toplumun ihtiyacı olan koyun, tavuk, köpek, inek gibi hayvanlardan Nuh as birer çift almıştır.
    İslam kaynaklarında dünyadaki tüm hayvanlardan 2 adet alındığına dair bir kayıt yoktur.

Gemi Ağrı'da durmamıştır, çünkü Ağrı'nın başı buzuldur, yaşam yoktur, bu iddia ermeni kaynaklıdır.
    İncil'den daha eski kaynakların tümü Cudi'ye işaret eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi was -- 24 Nisan 2013; 19:21:55 >
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.