Şimdi Ara

Nuh Tufanı - Efsane mi Gerçek mi.. (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
4
Favori
4.188
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: WILDBOYS

eline emeğine sağlık

uzun bir yazıydı

özet kısmından bir nokta benim için aydınlatıcı oldu sürülerin hayatının devamını sağlamak için gerekli şartların oluşma mantığı

teşekkürler
    Çok teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 112600

Eline sağlık, çok güzel bir yazı.
    Şimdi biri çıkar böyle güzel bir yazıya karşılık Kuranda yazıyor der.
    Çok teşekkürler. Der ama güneş balçıkla sıvanmaz diye bu duruma uyan çok güzel bir özdeyiş vardır.
  • quote:

işte bu kısmı

Nuhun gemisi gerçeğini sizin kabul etmemeniz bu gerçeği değiştirmiyor bu gerçeği benden başka dünyada bulunan tüm müslumanlar kabul eder bunlara inanmamanız çok ilginç

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: White Eagle 26

quote:

işte bu kısmı

Nuhun gemisi gerçeğini sizin kabul etmemeniz bu gerçeği değiştirmiyor bu gerçeği benden başka dünyada bulunan tüm müslumanlar kabul eder bunlara inanmamanız çok ilginç

Alıntıları Göster
    Nuh tufani benzer hikayeleri sadece isimler degisik halde ceistli toplimlarsa gormeyi neye bagliyorsunuz.

Bu kadar gercekse buna kizildenizin yarilmasi ve ayin 2 boljnmesinj eklersek

Tanri o donemde yasayanlari mucizelere taniklik etme serefine nail olmayi sagalrken.

Bu olaylara dair bilkmsel kanitlari saklayip adalaetindwn bize de 1 2 kirinti sunsaydi fena olamz miydi.

Kizildenizde kanitlari oslaydi bu kadar fanatik islam dunyasi o kanitin her 2 tarafina beton ce cekikten kutsal bjnalarla kutsal yerler uyduruk 3 taraftanda vergi alma firsatini kacirirmiydi.hayir.

Ama elin ecnebisi gercklesmisse bile surda su tarihlerse gercekelsmis olmali diye bilimsel bir calisma yuruttu.

Soz konusu yer yikkn belirli zamanalrjnda gel gitme suyun sig oldugu ve karsiya kadar fazla derjnlemseden devame den yerdir.

Keza ayin yarilmasina gelecek olursak

Dunya basta olmak uzee gok visimlerinin duz oldugunu iddia edip ayinyarildigjan inanmak nasil bi kimyasal wtkisi merake diyorum.

Hadi siz duz dunyaci degislibiz diyelim.

Islam dunyasi gercekten buna inansa onsa israf hirsizlik yerjne aya inip kanitlarink gizlemleyip tum dunyaya malum el hareketiyle gordjnuz mu hangi din tanrinjnmis diye gogsunj kabartarak tvlerde govde goaterisi yapamzmiydi..

Nuh muh diyoruzda o denli buyuklukteki bu gemi buhar olup uctumu da bulamiyoruz.

Uydularla 100lercemetre toprak altindaki suyun tatli mi tuzlumu

Oksaynus altindaki enkazin ahsap mi demirmi oldugunu anlayabilihoruz ama her canlinjn viftini alacak buyuklukteki geminin en kazkni hala bulamouoruz..

Farsa sorsan iranda turke sorsan agrida arana sorsan bagdatta hintliye sorsan yeni delhide.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: selahattın ısık

Nuh tufani benzer hikayeleri sadece isimler degisik halde ceistli toplimlarsa gormeyi neye bagliyorsunuz.

Bu kadar gercekse buna kizildenizin yarilmasi ve ayin 2 boljnmesinj eklersek

Tanri o donemde yasayanlari mucizelere taniklik etme serefine nail olmayi sagalrken.

Bu olaylara dair bilkmsel kanitlari saklayip adalaetindwn bize de 1 2 kirinti sunsaydi fena olamz miydi.

Kizildenizde kanitlari oslaydi bu kadar fanatik islam dunyasi o kanitin her 2 tarafina beton ce cekikten kutsal bjnalarla kutsal yerler uyduruk 3 taraftanda vergi alma firsatini kacirirmiydi.hayir.

Ama elin ecnebisi gercklesmisse bile surda su tarihlerse gercekelsmis olmali diye bilimsel bir calisma yuruttu.

Soz konusu yer yikkn belirli zamanalrjnda gel gitme suyun sig oldugu ve karsiya kadar fazla derjnlemseden devame den yerdir.

Keza ayin yarilmasina gelecek olursak

Dunya basta olmak uzee gok visimlerinin duz oldugunu iddia edip ayinyarildigjan inanmak nasil bi kimyasal wtkisi merake diyorum.

Hadi siz duz dunyaci degislibiz diyelim.

Islam dunyasi gercekten buna inansa onsa israf hirsizlik yerjne aya inip kanitlarink gizlemleyip tum dunyaya malum el hareketiyle gordjnuz mu hangi din tanrinjnmis diye gogsunj kabartarak tvlerde govde goaterisi yapamzmiydi..

Nuh muh diyoruzda o denli buyuklukteki bu gemi buhar olup uctumu da bulamiyoruz.

Uydularla 100lercemetre toprak altindaki suyun tatli mi tuzlumu

Oksaynus altindaki enkazin ahsap mi demirmi oldugunu anlayabilihoruz ama her canlinjn viftini alacak buyuklukteki geminin en kazkni hala bulamouoruz..

Farsa sorsan iranda turke sorsan agrida arana sorsan bagdatta hintliye sorsan yeni delhide.

Lütfen Türkçe harfler kullanarak yazınızı düzeltin yazınızı Türkçeye çevirmek için elimizde decoder yok

• White Eagle 26 kullanıcısına yanıt
    Decoder coderi birakta yazilanlara amasiz mazeretsiz cevap ver..

Turkcemiz bu kadar sen cevap verirken mukke mel kullanirsin..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Sorunuzu anlamadımki cevap vereyim

• quote:

Orijinalden alıntı: White Eagle 26

quote:

Sorunuzu anlamadımki cevap vereyim

Alıntıları Göster
    tufanın çeşitli dinlerde farklı isimlerle hatta ideolojilerde destanlara konu olması verilmesini neye bağlıyorsunuz.

kızıldeniz ve ayın yarılmasına dair bilimsel bir kanıt var mı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 25 Nisan 2018; 16:14:48 >
  • sümerlere dayanır oradan tevrata sonra incile ve kurana geçmiştir

• Konuyu açmanıza sevindim. Her ne kadar geç görsem de yorum bırakmamak olmaz.

Yazıyı ilk okuduğumda daha önceden not aldığım bir çok soru vardı. Bu sorulara yazı içerisinde bir anda kafama takılan farklı soruları da ekleyince sorular içinde boğulacak gibi olmuştum. Okumaya devam ettikçe sorularıma kendimce mantıklı olduğunu düşündüğüm cevapları yazı içerisinde buldum. Aslında okumayı bitirdiğimde size bir çok soru soracağımı düşünüyordum ama okuma bittikten sonra elimde soracak tek bir soru kaldı. Bunu özel mesajda sormuştum ama arada kaynamış sanırım. Yenilemek isterim. Araştırmalarınızda ucundan da olsa bir fikir türetecek bilgiye rastladıysanız paylaşınız.

*** Sorum ağırlık üzerine:
    O nasıl bir ağaçtan yapılan gemi ki, tonlarca ağırlıktaki hayvanları kaldırabiliyor ve aylarca hiç bozulmadan, kırılmadan dayanabiliyor. Hiç metal kullanmadan bu ağırlığı kaldıracak bir yapı nasıl mümkün olabilir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tastarakay

Konuyu açmanıza sevindim. Her ne kadar geç görsem de yorum bırakmamak olmaz.

Yazıyı ilk okuduğumda daha önceden not aldığım bir çok soru vardı. Bu sorulara yazı içerisinde bir anda kafama takılan farklı soruları da ekleyince sorular içinde boğulacak gibi olmuştum. Okumaya devam ettikçe sorularıma kendimce mantıklı olduğunu düşündüğüm cevapları yazı içerisinde buldum. Aslında okumayı bitirdiğimde size bir çok soru soracağımı düşünüyordum ama okuma bittikten sonra elimde soracak tek bir soru kaldı. Bunu özel mesajda sormuştum ama arada kaynamış sanırım. Yenilemek isterim. Araştırmalarınızda ucundan da olsa bir fikir türetecek bilgiye rastladıysanız paylaşınız.

*** Sorum ağırlık üzerine:
    O nasıl bir ağaçtan yapılan gemi ki, tonlarca ağırlıktaki hayvanları kaldırabiliyor ve aylarca hiç bozulmadan, kırılmadan dayanabiliyor. Hiç metal kullanmadan bu ağırlığı kaldıracak bir yapı nasıl mümkün olabilir?
    Cevap hazır kopyala yapıştır. Allan hikmetinden sual olmaz. O ol der olur.
    Tufan planladı ise tufan olur.

15 bin m2 (üç futbol sahası) tüm hayvanat sığmaz ya hadi sığsın.

1- Yannız benimde annamadığım 600 kusur yaşındaki adamın pipisi nasıl Kalkmış
    2- Allah ademden sonra tekrar Ensest ilişkiye neden müsade etmiş.
    3- Yanlızca 7.500 yılda yüzlerce insan ırkı nerden peydahlanmış.

Haaa pardon allah ol demişti demi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemmail -- 3 Mayıs 2018; 15:56:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: The SATANİST

sümerlere dayanır oradan tevrata sonra incile ve kurana geçmiştir

Tek cumle ile noktayi koymussun.O kadar bilimsel calismayla bir kac teori atilmis sende tek kelime ile bitirmissin.Hayran kaldim.Gilgamisla baglantida kurarsin simdi sen.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Herattaa

Tek cumle ile noktayi koymussun.O kadar bilimsel calismayla bir kac teori atilmis sende tek kelime ile bitirmissin.Hayran kaldim.Gilgamisla baglantida kurarsin simdi sen.

Alıntıları Göster
    zaten bağlantılı benim bağlantı kurmama gerek bile yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The SATANİST -- 3 Mayıs 2018; 22:19:2 >
  • Kuran'da yazanı mı reddediyorsunuz? Sizin sonunuz belli kafirler, istediğiniz kadar reddedin
  • quote:

Orijinalden alıntı: aznareps ingo etaicsal

Kuran'da yazanı mı reddediyorsunuz? Sizin sonunuz belli kafirler, istediğiniz kadar reddedin
    Sadist diktatör bir varlığa kölelik yapacağıma onurumla cehennemde yanmayı tercih ederim ben kul değil bireyim

Hail satan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The SATANİST -- 4 Mayıs 2018; 14:31:39 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tastarakay kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler. Aslında sorunu atlamadım. Sadece yeterli veri olmadığı, olsa bile güvenilir hesaplaması çok zahmetli olacağı için el atmadım. Nuh'un Gemisi 137 metre boyunda. Günümüzdeki 130-150 metre ebatlarındaki metalden yapılma yük gemileri 25.000 ile 35.000 dwt arasında yük taşıma kapasitesine sahipler. Nuh'un Gemisi de aşağı yukarı 20-25.000 ton yük taşıma kapasitesine sahip olmalı. Sorun geminin kapasitesinde değil, kargosunun net ağırlığını hesaplayabilmekte. Ben deniz canlılarını dışında tutarak sadece kataloglanmış türleri baz aldım ve sayı 1 milyon civarında. Kataloglanmamış türlerle birlikte sayının 9 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu kadar türün ağırlığı nasıl hesaplanacak, kim hesaplayacak?

10 bin kadar memeli var. En ağır kara memelisi hipopatom 4,5 ton, en küçük kara memelisi 10 gram.Sadece şöyle aşırı kaba bir hesap yapılabilir: Topla ikisini ve böl ikiye: 2,25 ton eder. Bunu önce 2 sonra 10 bin ile çarpsan sadece memeliler 45.000 ton yapar. Bu hesaba göre Nuh'un gemisi bırak sürüngenleri, kuşları vs., yalnızca memelileri bile taşıyamaz.Ama bu hesap yanıltıcı çünkü böyle bir hesapta "basit ortalama" değil ağırlıklı ortalama ya da"çan eğrişi" almak zorundasın. Ya da doğrudan 1 milyon türün ağırlıklarını alt alta toplayıp çıkanı 1 milyona bölmek lazım ki onunla zaten hiç uğraşılmaz! Bunlarla birileri uğraşmıştır belki ama araştırmalarımda ben denk gelmedim.

Sonuçta Nuh'un gemisinin ağırlık cinsinden de bu kadar türü taşıyamayacağı ortada. Ama ağırlık o kadar vurucu değil, asıl vurucu olan alan ve hacmin yetmeyeceği ve bunların hesabının çok daha kolay yapılabilmesi...

Ama için rahat etsin; Nuh'un gemisi dünyadaki türlerin tümünü taşıyabilmek için alan ve hacim olarak minnacık kaldığı gibi bu kadar canlıyı ağırlık olarak da taşıyabilmenin yanından bile geçemez. Böyle ağaç bir gemi en çok 20-25 bin ton yük taşıyabilir ki gemide hadislerin iddiasına göre 80 insan varsa, sadece bunların kendi ağırlıkları (5200 kg) + 7 aylık gıdaları (16,800 kg) + 7 aylık su ihtiyaçları (168000 kg) toplamı 190 ton yapıyor. Bu hesaba göre insan türü ortalama ağırlığı temsil etse, 25000 / 190 / 2 = en fazla 32.500 tür gemiye alınabilirdi ki bu dünyada olduğu hesaplanan türlerin binde 3,5, kataloglanmış türlerin de yüzde 3 kadarı!..

Yani Nuh'un Gemisi neresinden tutsan elinde kalıyor, buna ağırlık da dahil..
    Sinbad ve uçan halısı ne kadar gerçekse, Nuh'un Gemisi de o kadar gerçek işte!..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Torlak Kemal -- 5 Mayıs 2018; 1:38:47 >
  • Yazı harika olmuş.

Tufanla ilgili şengörün bir açıklaması var, o da karadenizde 8000-9000 yıl öncesinde yaşanan bir su yükselmesinin olduğu şeklinde.

https://www.youtube.com/watch?v=BFe-XOYNNiQ
  • quote:

Orijinalden alıntı: savarog

Yazı harika olmuş.

Tufanla ilgili şengörün bir açıklaması var, o da karadenizde 8000-9000 yıl öncesinde yaşanan bir su yükselmesinin olduğu şeklinde.

Celal burada dindeki kitaplar açısından bakmamış, bilimsel olarak bakmış ve zaten diyor efsane diye.

Nuh Tufanı yazısının yarısından fazlasını okudum, walter pitman ve william ryan'ın dediği şey doğru çıksa bile, bu nuh tufanının gerçek olduğu anlamına gelmez, çünkü şu an ki deniz seviyesine ve buzullara bakarak bunu anlayabiliriz.
  • HIGHER kullanıcısına yanıt
    Nuh tufanının kutsal kitaplardaki anlatımının gerçekliğiyle ilgili bir yorumda bulunmadım ,bu efsanenin geçmişte yaşanan bir gerçekliğe dayanıp dayanmadığıda önemli bir soru, Şengör buna kuvvetle muhtemel olarak bakıyor ve karadeniz işaret ediliyor. Yalnız verdiği tarih oldukça eski.
  • quote:

Orijinalden alıntı: savarog

Yazı harika olmuş.

Teşekkürler. Celal Şengör de bu bilgiyi 2003 basımı iki okyanus bilimci William Ryan ve Walter Pitman tarafından yazılmış Nuh Tufanı kitabına (Arkadaş yayınları) dayandırıyor. Bu kitap kütüphanemde var. 5-6 yıl önce almıştım ve bir solukta okudum. Bu iki bilimci 2000'lerin başında Karadeniz'e bir araştırma gemisiyle geliyorlar ve dip araştırmaları yapıyorlar. Aldıkları dip örneklerinde tatlı su canlılarına ait fosillere rastlıyorlar. Yaptıkları diğer araştırma ve hesaplarla birlikte son buzul çağının bitiminde yükselen suların 7600 yıl önce boğaz bariyerini yıkıp bir sel şeklinde Akdeniz sularının o zamanlar bir iç göl olduğu düşünülen Karadeniz'e aktığını düşünüyorlar. Daha sonra bu tezlerini bir kitap haline getiriyorlar. Kitap 15 yıllık. Ancak bu tezi kabul etmeyen akademisyenler de var. Yani bilimin topyekün üzerinde uzlaştığı bir husus değil bu, sadece ihtimallerden biri..

Bu konuya yazımın son bölümünde değinmiştim. Ayrıntılarını yazı zaten çok uzun olduğu için vermemiştim. Orada bilimin bize sunduğu diğer ihtimaller de mevcut.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.