Şimdi Ara

Notebook chip değişim/tamiri hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
3.143
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Notebookum aşırı ısınmadan dolayı ekran kartı chipim bozuldu ve değişim sonrasında tekrardan çalışır hale getirildi. Problemim 2 yıl sonra tekrardan baş gösterdi. İnternette biraz araştırma yaptım ve ısıtılma metodu ile düzeltildiğini gördüm. Saç kurutma makinası ile chipi ısıtarak tekrardan çalışır hale getirdim fakat kalıcı çözüm olmadı....

Elimden bu tür şeyler gelebiliyor ve tekrardan bilgisayarımı tamirciye vermek istemiyorum. Tamirciye versem 150 den aşağı çıkmayacak. bga reworks station araştırdım ve fiyatı yüksek geldi. Sizce net 803,beb 803,zapp 852d gibi üfleyen havyalar işimi görürmü? Sizce bu havya ile değişim yapabilirmiyim??

http://www.yaypel.com.tr/product_info.php?products_id=328

Birde bu tür ısıtma metodları ne kadar sağlıklı. Chip tamiriyle yeni bir bilgisayar alma arasında kaldım. Sizce yeni bir bilgisayar alma zamanı geldi mi?

Bilgili arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim...

• certy 1 defa yaptırdım. Şimdi tekrar nüksetti... Versem eminim 150-200 den aşağı çıkmayacak. Chipte kolay kolay bozulmaz diye düşünüyorum..Sizce yukarda belirttiğim havyalar iş görür mü??
  • bu tur havyalar bga chipini çıkarır ama yenisini takarken sıcaklık tam oarak hertafa aynı ande deymediği için asırı ısıtman gerekiyor bu nedenle yeni takılan chıp çöp oluyor ama daha geniş yuzeye hava ufleyen bı havya olursa daha kısa bir surede chipi monte edebilirsin vede chipi saglan takmış oursun
  • sesslayt teşekkürler.. yani diyorsun ki biraz fazla ısıtma ile yapabilrsin..bga ya gerek yok...

Aslında sıcaklık için riskli ama chipe zarar vermicek bi tabakayı chip üzerine koyup pürmüzü tam yaklaştırmadan ısıtsam olur mu? Bende serçe parmağı büyüklüğünde ısı veren pürmüz başlığı var.Biraz çılgınca olucak ama denemeye değer.. Sonuçta maksat lehimleri ısıtmak... Düzelmezsede yapcak bişey yok bi havya yada tamir yolu gözüküyor....
  • Bizde başka bir marka var dv 6000 imin cihp setini cesaret edemedim ısıtmaya ısı çok fazla çünkü
  • Sıcak hava yada prümüzle ısıtabilirsin ama kalıcı çözüm almazsın en sağlıklısı Ekran chipnin söklüp (Reball işlemi lehim toplarının yenilenmesi) kalıplanarak tekrar yerine takılması olur ayrıca chipi soğutan malzemeye modifye yapmakta fayda var Dostum
  • arkadaşlar dün bilgisayarı söktüm ve chip üzerindeki kondanstörlerden (ufak parçacıklardan) birisinin patladığını gördüm..sanırım değişim yoluna gidelecek....
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.