Şimdi Ara

Nors Mitolojisi Hakkında Kitap Önerileri ve Tartışma Konusu (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
7
Favori
5.754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam Asgard şeklinde ele alırsak gerçekten mantıklı geliyor, ancak Asgard'ın Old Norse karşılığı Asgardr. Buradaki A çentikli A; yani, yeniden düzenlenmiş telaffuz stiline göre yuvarlak O sesi. İzlandaca şeklinde telaffuz edilirse de Ausgardr. Bu şekilde pek mantıklı olmuyor sanki? Ayrıca Modern İskandinav karşılıklarında da durum aynı (Sv. asgård yani asgord'a yakın bir ses, Da. Asgård aynı durum, No. åsgard bunda da osgard gibi)

Bir de internette araştırdım ama bulamadım hangi kitapta bunu öne sürdüğünü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-82BEAE867 -- 2 Eylül 2018; 2:14:20 >
  • Yeni sayfa
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-82BEAE867

Hocam Asgard şeklinde ele alırsak gerçekten mantıklı geliyor, ancak Asgard'ın Old Norse karşılığı Asgardr. Buradaki A çentikli A; yani, yeniden düzenlenmiş telaffuz stiline göre yuvarlak O sesi. İzlandaca şeklinde telaffuz edilirse de Ausgardr. Bu şekilde pek mantıklı olmuyor sanki? Ayrıca Modern İskandinav karşılıklarında da durum aynı (Sv. asgård yani asgord'a yakın bir ses, Da. Asgård aynı durum, No. åsgard bunda da osgard gibi)

Asgard'ı bugünkü Kaşgar'a bağlamanın mantığını ben anlamadım açıkçası. Şehir aslen eski olmasına eski. Fakat isim olarak en azından benim bildiğim kadarıyla, Koşkar veya Köşker'den geliyor. O da yanlış hatırlamıyorsam Güney Kırgızistan taraflarında, Özbekistan'a doğru bir yerden geliyor. Kaldı ki bu sadece Kaşgar adının kökeni teorilerinden biri. Diğer görüş yeşim taşı ki ikisinin de konuyla hiçbir alakası yok. Sven Lagerbring'in ortaya attığı şey bana çok daha mantıklı geliyor bundansa.

• quote:

Valla doğrudur. Ben detayıyla bilmediğim için pek bir yorumda bulunamayacağım. Sadece görüp attım. Bahsi geçen kitap da İskandinav dilinde olduğu için bulamamışsındır belki?
  • @E-Nazmi Olabilir hocam. Ben J. G. Sparwenfeld Asgard Kashgar gibi aramalar yaptım ama bir şeye ulaşamadım.

@Kraven Hocam bir de şu var benim anlamlandıramadığım: Neden Kaşgar gibi müthiş verimli bir vaha şehrini bırakıp İskandinavya gibi bir bakıma çorak bir yere gitsinler ki? Başka bir düşmanın ittirmesi en mantıklı sebep olur belki ama yine de Kaşgar'ı gördükten sonra o kalibrede bir yer ararlar gibime geliyor Fergana, Taşkent falan keser öyle bir topluluğu en aşağı yanlış mıyım?
  • quote:

@E-Nazmi Olabilir hocam. Ben J. G. Sparwenfeld Asgard Kashgar gibi aramalar yaptım ama bir şeye ulaşamadım.

@Kraven Hocam bir de şu var benim anlamlandıramadığım: Neden Kaşgar gibi müthiş verimli bir vaha şehrini bırakıp İskandinavya gibi bir bakıma çorak bir yere gitsinler ki? Başka bir düşmanın ittirmesi en mantıklı sebep olur belki ama yine de Kaşgar'ı gördükten sonra o kalibrede bir yer ararlar gibime geliyor Fergana, Taşkent falan keser öyle bir topluluğu en aşağı yanlış mıyım?
    Yok zaten zaman olarak da tutmuyor ki.

• Yeni kitap geliyormuş ey ahali. Tabii ki bir akademik çalışma, araştırma değil. Mitolojide geçen hikayeleri anlatmış. Herkesin okuyabileceği tarzda, yani sade bir dilde olduğunu söylüyor okuyanlar. Çocuklardan yetişkinlere kadar herkese hitap ettiğini deyorlar, bilemiyorum Altan. İngilizce incelemelerine göz attım biraz da genellikle kendi kategorisi için başarılı, hoş falan denmiş. Adamın diğer kitaplarına şöyle bir baktım da, roman yazarı olarak başarılı bir abimizmiş.

İskandinav Mitolojisi, Neil Gaiman
    Nors Mitolojisi Hakkında Kitap Önerileri ve Tartışma Konusu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kraven -- 17 Eylül 2018; 22:41:15 >

• Merhaba, konudaki tüm mesajları okudum.

İşinize yarayacağını düşündüğüm bir kitap tavsiyesinde bulunacağım. Müellifi orta yaşlarında iken usanmadan, sıkılmadan Nors dilini öğrenmiş, sagaları yalayıp yutmuş biri. Tezi ise şu, bu Rus devletinin kuruluşunda Vikingler kadar Kuzey Karadenizin Türk boylarının da rolü var imiş.

Müellifin adı: Omeljan Pritsak
    Kitabın adı: The origin of Rus'. 1. Old Scandinavian sources other than the sagas

Galiba şu kitap da birincisinin devamı(emin değilim):

The Origins of the Old Rus' Weights & Monetary Systems - Two Studies in Western Eurasian Metrology & Numismatics in Seventh to Eleventh

Bir de söylemeden geçemeyeceğim. Şu "Hallfredr Vandraedaskald" denen şahsı bizim Vani Mehmed Efendiye benzettim. Söylediğinize göre adam köklerinden kopamayan bir Hristiyan. Bizimki de hem tefsir yazıyor, hem de biraz milliyetçi. Yazdığı tefsir bir problem çıkmazsa yakında Selenge Yayınlarından çıkacakmış diye duydum. İlgililere duyurulur...

• @Kraven Hemen ekliyorum konuya. Bu arada çok teşekkürler arkadaşlar, özellikle Türkçe kaynak konusunda epey yardımcı oldunuz. Başta hiç yoktu, şu an 4-5 tane var. Böyle uzak bir konuda bu kadar bile toplamayı başarı saymak gerek.

@velikiy Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. Omeljan Pritsak'ı boş bir zamanımda özellikle araştıracağım. Karadeniz'deki Türk boylarının yardım edişini hiç okumamıştım, zaman olarak da tuttuğu konusunda şüphelerim var. Kraven ve E-Nazmi kadar hakim değilim tarih açısından, onlar aydınlatacaklardır zaten tutup tutmadığı konusunda. Oleg of Novogorod 9.yüzyılda doğmuş ve Kiev Rus (Kievan Rus') devleti 882'de kurulmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-82BEAE867 -- 18 Eylül 2018; 18:35:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-18D340309

Merhaba, konudaki tüm mesajları okudum.

İşinize yarayacağını düşündüğüm bir kitap tavsiyesinde bulunacağım. Müellifi orta yaşlarında iken usanmadan, sıkılmadan Nors dilini öğrenmiş, sagaları yalayıp yutmuş biri. Tezi ise şu, bu Rus devletinin kuruluşunda Vikingler kadar Kuzey Karadenizin Türk boylarının da rolü var imiş.

Müellifin adı: Omeljan Pritsak
    Kitabın adı: The origin of Rus'. 1. Old Scandinavian sources other than the sagas

Galiba şu kitap da birincisinin devamı(emin değilim):

The Origins of the Old Rus' Weights & Monetary Systems - Two Studies in Western Eurasian Metrology & Numismatics in Seventh to Eleventh

Bir de söylemeden geçemeyeceğim. Şu "Hallfredr Vandraedaskald" denen şahsı bizim Vani Mehmed Efendiye benzettim. Söylediğinize göre adam köklerinden kopamayan bir Hristiyan. Bizimki de hem tefsir yazıyor, hem de biraz milliyetçi. Yazdığı tefsir bir problem çıkmazsa yakında Selenge Yayınlarından çıkacakmış diye duydum. İlgililere duyurulur...
    Pritsak'ı biliyorum. Ama hiç bir kitabını okumadım. Zaten hiç bir kitabı da çevrilmedi. Meşhur bir Türkologdu kendisi zaten.

Türk boylarının rolü olabilir tabii ama Kiev Rusları daha ziyade Peçeneklerle de olsun Kıpçaklarla da olsun daha ziyade savaşmadı mı? Bu enteresan bir iddiaymış gerçekten. Kitabın ilk cildi dediğiniz cildini satışta bulamadım. Zaten bulsam da bu kurla dolar 6 lirayken alamam, daha önce almam gereken kitaplar olduğu için.

O yüzden rica etsem boş zamanınız varsa bu iddianın mesnedini izah edebilir misiniz?

Vani Mehmed'in tefsiri çıkacaksa iyi. Demek ki sevindirici gelişmeler de oluyor yayıncılıkta her şeye rağmen. Haber verdiğiniz için teşekkürler. Hallfredr sagayı almamıştım ama bir sonraki yurtdışı kitap alışverişimde onu da alayım madem Vani Efendi'ye benziyor.

Teşekkürler tekrar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi E-Nazmi -- 18 Eylül 2018; 18:44:33 >

• Rica ederim. Bence tutuyor, o sıralarda Avarlar, Peçenekler gibi kavimler hakim unsurdu o bölgede. Hatta Wiki'de "Sviatoslav I of Kiev" sayfasında şöyle bir bilgi var:

The Primary Chronicle reports that his skull was made into a chalice by the Pecheneg khan.[43]

*The use of a defeated enemy's skull as a drinking vessel is reported by numerous authors through history among various steppe peoples, such as the Scythians. Kurya likely intended this as a compliment to Sviatoslav; sources report that Kurya and his wife drank from the skull and prayed for a son as brave as the deceased Rus' warlord. Christian 344; Pletneva 19; Cross and Sherbowitz-Wetzor 90.

Bu adamı ve kitabını İlber hocanın bir programda tavsiye etmesi üzerine keşfettim, kendi keşfim değil yani. Rus tarihine ilginiz varsa eğer, NTV'de "Gel Zaman Git Zaman" diye bir programda, sadece konunun meraklısını ilgilendiren sağlam bir Rus tarihi sohbeti dönmüştü. Tabi sunucu konuyu basitleştirmeye çalıştıysa da hoca çok enteresan ayrıntılar paylaşmıştı. Orman edebiyatı vesaire ile ilgili şeyler konuşulmuştu. Programın linkini eklemek yasak mı bilmiyorum ama Youtube'daki ismi "Gel Zaman Git Zaman 24 Aralık 2016". Bahsettiğim konu ise 1:05:50'de başlıyor.

• Son mesajımın son kısmında hoca anlatıyor.

Vani Efendi benzerliği benim yorumum sadece. Yani hem yeni bir din benimsemişler, hem de köklerinden kopmak istemiyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-18D340309

Rica ederim. Bence tutuyor, o sıralarda Avarlar, Peçenekler gibi kavimler hakim unsurdu o bölgede. Hatta Wiki'de "Sviatoslav I of Kiev" sayfasında şöyle bir bilgi var:

The Primary Chronicle reports that his skull was made into a chalice by the Pecheneg khan.[43]

*The use of a defeated enemy's skull as a drinking vessel is reported by numerous authors through history among various steppe peoples, such as the Scythians. Kurya likely intended this as a compliment to Sviatoslav; sources report that Kurya and his wife drank from the skull and prayed for a son as brave as the deceased Rus' warlord. Christian 344; Pletneva 19; Cross and Sherbowitz-Wetzor 90.

Bu adamı ve kitabını İlber hocanın bir programda tavsiye etmesi üzerine keşfettim, kendi keşfim değil yani. Rus tarihine ilginiz varsa eğer, NTV'de "Gel Zaman Git Zaman" diye bir programda, sadece konunun meraklısını ilgilendiren sağlam bir Rus tarihi sohbeti dönmüştü. Tabi sunucu konuyu basitleştirmeye çalıştıysa da hoca çok enteresan ayrıntılar paylaşmıştı. Orman edebiyatı vesaire ile ilgili şeyler konuşulmuştu. Programın linkini eklemek yasak mı bilmiyorum ama Youtube'daki ismi "Gel Zaman Git Zaman 24 Aralık 2016". Bahsettiğim konu ise 1:05:50'de başlıyor.
    Teşekkürler. Bu akşam izlemeye çalışacağım videoyu.

Bu arada link eklemek yasak değil. DH Tüp yazan yere linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz.

• İlber Hoca yanlış hatırlamıyorsam ilk Rus devletinin kuruluşuna dair Rusya'da iki teori olduğunu söylüyordu. Bir kısım burada bahsedilen Oleg, Viking muhabbetine falan inanıyor, diğer kısım bunu reddediyormuş. Ben bir kere Rus tarihi hakkında konuştuğu program yakalamıştım ancak bu mu emin değilim. İlber Hoca öneriyorsa mutlaka okumak gerek, teşekkürler tavsiye için.

İlginç ama Karadeniz diyince benim aklıma bizim Karadeniz bölgesi geldi Bir ara bu Kiev Rus devleti bizim Karadeniz sahillerine de inmişti çünkü. Oralardan bahsediliyor sandım. O yüzden Peçenekleri, Avarları hiç düşünmedim bile. Bu açıdan bakılırsa olabilir ama yine de benim bildiğim kadarıyla Kiev Rus devleti ile Karadeniz'deki Türk boyları birbirlerinin hasımlarıydıylar. Benim bu konuda aklımda kalan tek şiir İlya Glazunov'un bir şiiri. Onda da Hazarlar ile yaptıkları savaşlar anlatılıyordu Kiev Rus devletinin:
    http://vinodlya.narod.ru/new_page_164.htm

2.sütundan itibaren.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-82BEAE867 -- 18 Eylül 2018; 19:9:37 >

• quote:

İlber Hoca yanlış hatırlamıyorsam ilk Rus devletinin kuruluşuna dair Rusya'da iki teori olduğunu söylüyordu. Bir kısım burada bahsedilen Oleg, Viking muhabbetine falan inanıyor, diğer kısım bunu reddediyormuş. Ben bir kere Rus tarihi hakkında konuştuğu program yakalamıştım ancak bu mu emin değilim. İlber Hoca öneriyorsa mutlaka okumak gerek, teşekkürler tavsiye için.

İlginç ama Karadeniz diyince benim aklıma bizim Karadeniz bölgesi geldi Bir ara bu Kiev Rus devleti bizim Karadeniz sahillerine de inmişti çünkü. Oralardan bahsediliyor sandım. O yüzden Peçenekleri, Avarları hiç düşünmedim bile. Bu açıdan bakılırsa olabilir ama yine de benim bildiğim kadarıyla Kiev Rus devleti ile Karadeniz'deki Türk boyları birbirlerinin hasımlarıydıylar. Benim bu konuda aklımda kalan tek şiir İlya Glazunov'un bir şiiri. Onda da Hazarlar ile yaptıkları savaşlar anlatılıyordu Kiev Rus devletinin:
    http://vinodlya.narod.ru/new_page_164.htm

2.sütundan itibaren.
    ах ах ходжам насыл да джанымы чектирдин шу москоф гавурунун дилини. ярым бырактыгыма о кадар пишманым ки.

Bu senenin sonunda Almancaya başlayacağım. Fransızcamın artık orta üstü bir seviyede olduğunu düşünüyorum, en azından okumak açısından.

Bu üçlü dil paketini tamamladıktan sonra ancak 2020 gibi sağ kalırsak tekrar Ruskiy Yazık'a döneceğim.

• O program muhtemelen bu program, tabi hoca bazen aynı şeyleri farklı konuşmalarında söylüyor, siz yine de bakarsınız. Evet, kabul gören iki büyük teori var ve bunlara alternatif olarak bu teori ortaya atılmış.

Aklınıza bizim Karadeniz gelmesin diye "Kuzey" diye belirtmiştim halbüki. Ama dediğiniz şeyden ötürü kafa karışıklığı normal bir şey.

Şahsen kitabı okumadım, ama belki ufkunuzu açar, hoşunuza gider diye konunuzda paylaşayım dedim. Uzun zaman önce aklıma yerleşmiş bir bilgiyi aklımdan uçup gitmeden faydaya çevirmek istedim, iyi etmişimdir umarım.
  • Çok teşekkürler, tabii ki iyi ettiniz. Konuyla ilgili kitap buldukça tavsiyelerinizi beklerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: E-Nazmi

ах ах ходжам насыл да джанымы чектирдин шу москоф гавурунун дилини. ярым бырактыгыма о кадар пишманым ки.

Bu senenin sonunda Almancaya başlayacağım. Fransızcamın artık orta üstü bir seviyede olduğunu düşünüyorum, en azından okumak açısından.

Bu üçlü dil paketini tamamladıktan sonra ancak 2020 gibi sağ kalırsak tekrar Ruskiy Yazık'a döneceğim.

Alıntıları Göster
    затэн бин танэ дил билиёрсун эй назми. бундан да эксик калсан фена олмаз санки?

Almancaya başlamayı ben de Rusçadan sonra düşünüyorum. Çok istemişimdir Almanca öğrenmeyi. En büyük tutkum da Kafka, Goethe orijinal dilden okumak ve şu "German scholarship" denen olaydan yararlanmak.

Celal Şengör Teke Tek programlarında kaldırır koyardı masaya 20 cilt Almanca ansiklopediler falan filan, ağzımın suyu akardı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-82BEAE867 -- 18 Eylül 2018; 19:48:34 >

• quote:

затэн бин танэ дил билиёрсун эй назми. бундан да эксик калсан фена олмаз санки?

Almancaya başlamayı ben de Rusçadan sonra düşünüyorum. Çok istemişimdir Almanca öğrenmeyi. En büyük tutkum da Kafka, Goethe orijinal dilden okumak ve şu "German scholarship" denen olaydan yararlanmak.

Celal Şengör Teke Tek programlarında kaldırır koyardı masaya 20 cilt Almanca ansiklopediler falan filan, ağzımın suyu akardı

Alıntıları Göster
    O tip yazarlar, özellikle de felsefi kitaplar öyle okul Alamancası ile pek rahat okunamıyor yalnız şimdiden uyarayım. Zamanında yani halen Almanca biliyorken okumuştum oradan biliyorum. 3 aksanlı Alamanca konuşuyordum, yine de bazı şeyleri anlamıyordum. Özel olarak araştırmam gerekiyordu. Çünkü herifler hem Gotik ağırlıklı bir Alamanca kullanmış hem de bazı yazarlar ilginç şekilde kendi terimlerini uydurmuş. O yüzden felsefe dili Almanca diyoruz ya. Aslında çok zevklidir ama başta inanılmaz manasız gelir. Bu ne diyor lan böyle, ne saçmalamış falan diyor insan. Sonra anlıyorsunuz ki, herif bir kelimeyi almış ve o kelimeyi anlatmak istediği kavramı karşılayabilecek bir terime dönüştürmüş.

Bu arada evet, en berbat olanlar yani Kuzey ve Orta Alamanya aksanlarını bile gayet rahat anlayıp konuşuyordum, fakat Allah'ın belası Avusturya sınırı civarındaki bölgenin aksanını hiçbir zaman tam olarak anlayamamışımdır. Amerikalı için İskoç veya İrlanda aksanı x2 hatta x3 gibi bir şey o. O bölgeden biriyle karşılaşmıştım zamanında. Adam Almanca biliyorum deyince uzun uzun bir şeyler anlattı. Hem de makineli tüfek gibi hiç susmadan, araya bile giremedim. Sonunda bana baktı, ben de o toy halimle hiçbir şey anlamadım ifadesi gösterince scheisse deyip gitmişti. Hala çok net hatırlıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

O tip yazarlar, özellikle de felsefi kitaplar öyle okul Alamancası ile pek rahat okunamıyor yalnız şimdiden uyarayım. Zamanında yani halen Almanca biliyorken okumuştum oradan biliyorum. 3 aksanlı Alamanca konuşuyordum, yine de bazı şeyleri anlamıyordum. Özel olarak araştırmam gerekiyordu. Çünkü herifler hem Gotik ağırlıklı bir Alamanca kullanmış hem de bazı yazarlar ilginç şekilde kendi terimlerini uydurmuş. O yüzden felsefe dili Almanca diyoruz ya. Aslında çok zevklidir ama başta inanılmaz manasız gelir. Bu ne diyor lan böyle, ne saçmalamış falan diyor insan. Sonra anlıyorsunuz ki, herif bir kelimeyi almış ve o kelimeyi anlatmak istediği kavramı karşılayabilecek bir terime dönüştürmüş.

Bu arada evet, en berbat olanlar yani Kuzey ve Orta Alamanya aksanlarını bile gayet rahat anlayıp konuşuyordum, fakat Allah'ın belası Avusturya sınırı civarındaki bölgenin aksanını hiçbir zaman tam olarak anlayamamışımdır. Amerikalı için İskoç veya İrlanda aksanı x2 hatta x3 gibi bir şey o. O bölgeden biriyle karşılaşmıştım zamanında. Adam Almanca biliyorum deyince uzun uzun bir şeyler anlattı. Hem de makineli tüfek gibi hiç susmadan, araya bile giremedim. Sonunda bana baktı, ben de o toy halimle hiçbir şey anlamadım ifadesi gösterince scheisse deyip gitmişti. Hala çok net hatırlıyorum.

Alıntıları Göster
    Hahaha Sıkıntı ya öyle durumlar. Anlayamama sebebin adamın kelimeleri çok ağır bir aksanla mı telaffuz etmesiydi yoksa İskoçlar gibi garip ve kendilerine özgü bir kelime dağarcıklarının olmasından mıydı? Her ikisiyse yandık

Zaten Kuzey Almanya'da farklı bir dil konuşmuyorlar mı? Low-Saxon ya da Low-German gibi bir şey olması gerek.

İsviçre Almancası ile Avusturya Almancası birbirlerine benzer mi? İsviçre Almancasını anlayabiliyor muydun?

O iş çözülür ya hele bir dili öğreneyim de. Sözlükle desteklerim muhtemelen zaten. Shakespeare okurken de öyle yapmıştım, sözlük çok kolaylaştırıyor işleri.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.