DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Norgon GHOST Nedir Ne işe Yarar?
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
53
Cevap
0
Favori
29.155
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> İşletim Sistemleri ve Yazılımlar >> Yazılım Genel >> Norgon GHOST Nedir Ne işe Yarar?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Onbaşı
   32 Mesaj
   27 Ağustos 2002 16:50:22 Konu Sahibi
   Konumuz imaj (image) veya diğer bir değişle görüntü alanları. Bilmeyenler için kısaca ne olduğunu açıklayalım. Bir diskin veye CD'nin içindeki tüm dosyaların, format ve boot sektör bilgileriile kopyalanmasına (klonlanmasına) imaj almak veya hayalet görüntü almak denir. Disk imajı almakta Norton Ghost 2001, Powerquest Drive Image gibi programlar, CD imajı almakta ise Nero Burning ROM, CDRWin, WinImage gibi programlar yaygın şekilde kullanılır. peki diskimizin imajını almak ne işimize yarar?

   Diyelim tertemiz Windows kurmuşsunuz, tüm donanım sürücülerinizi gerekli olduğunu düşündüğünüz tüm yazılımlarınızı yüklemişsiniz. Belki birkaç saatinizi aldı ama herşey dört dörtlük çalışıyor. Ancak siz uyumsuz shareware programlar, çakışmalar, elektrik kesintileri derken diskinizdeki dosyalar iyice karışacak, birkaç, hatta belki birkaç hafta içinde Windows hata mesajları vermeye başlayacak. Windows'u ve yazılımlarınızı başatan kurmak için tekrar saatlerinizimi vereceksiniz? Norton Ghost gibi bir imaj alma programıyla, her şeyiyle çalışan bir diskin imajını almanız PC konfigürasyonunuza göre 5 ila 10 dakika, geri yüklemiz ise yine o kadar sürer. Yani Windows bozulduğu anda 5 dakikada sisteminizi ilk kurulduğu günkü haline getirebilirsiniz.

   Özellikle PC sektöründe profesyonel iş yapanların çok işine yarar. Diyelim, konfigürasyonu birbirinin aynı yüzlerce PC'ye Windows kuracağız, çeşitli yazılımları yükleyeceğiz. Bir kez kurulu bir sistemden disk imajı alıp bunu diğerlerine yüklemek hem 5-10 dakika gibi kısa sürede halledilebilir, hem de güncel yazılımların network üzerinden imaj yükleme desteği vardır; yerinizden kalkmadan tüm sistemleri kısa sürede kurabilirsiniz.
   Peki CD imajları ne işe yarar? Bir Cd'nin tüm içeriğini kopyalamak bazen yeterli gelmeyebilir; örneğin o CD bootable bir CD ise, yani açılış disketi yerine geçip sıfır formatlı bir diske kurulum yapabiliyorsa CD içindeki klasörleri kopyalamak çözüm olmaz. Bu iş için CD yazma yazılımınızın CD Copy işlevini kullanarak CD'den CD'ye kopyalama yaparsınız; işte bu da bir imaj koplayamadır. Öte yandan diyelimki elimizde bootable CD'yi CD yazıcımızla başka bir CD'ye kopyalamak değil, bu CD'yi Internet sitemizden dağıtmak istiyoruz. İşte o zaman CD'nin imajını alıp sitemize koyarız; isteyen bu imajı CD'ye basıp orjinali ile aynı bir CD elde eder veya anlatacağımız programla imaj içindeki istediği dosyaları diskine aktarır.

   NORTON GHOST 2001

   Disk imajı almak için en çok kullanılan, bol ödüllü bir yazılım Norton Ghost 2001. Ghost 6.5 tabanlı Personel Edition sürümü her tür bireysel kullanıcıya hitap ederken Ghost 7.0 Enterprise Edition sürümünde Ghost 6.5 yanında şirketlere yönelik ilaveler var. Biz burada Personel Edition sürümünü ele alacağız ama Enterprise sürümündeki ilavelere kısaca değinelim. Şirkette bir kullanıcı PC değiştirecekse klasör, dosya ve masaüstü ayarını yeni PC'ye aktaran Ghost User Migration; tüm disk imajını değil, son alına tam imaja bakıp sadece o zamandan beri diskte gerçekleşmiş değişikliklerin imajını belirli aralıklarla alan Ghost Incremental Backup; ağdaki PC'lere uzaktan erişip yönetmeyi sağlayan 3com Boot Services yazılımı; klonlama için ana bilgisayarı hazırlamakta kullanılan Microsoft System Preparation aracı; Ghost Console aracı ile yazılım paketlerini Otomatik Yükleme seçeneği. Şimdi gelelim Norton Ghost 2001 Personel Edition'a.

   Önemli Kural: Ghost ile partisyonun görüntüsü (imaj dosyası) aynı partisyona alınamaz. Diskinizin imajını almak istiyorsanız 3 seçeneğiniz var.

   1- Çift disk kullanıp, örneğin birinci diskin (örneğin C:\) imajını ikinci diske (örneğin D:\) almak.
   2- Bir diski daha önceden iki veya daha çok partisyona ayırmış (ikiye bölmüş) olup birinci partisyonun (örneğin C:\) imajını ikinci partisyona örneğin (örneğin D:\) almak.
   3- Norton Ghost ile uyumlu bir CD yazıcınız varsa diskin imajını CD'ye yazdırmak.
   Norton Ghost'a daha önced aşina olan kullanıcılar bile 3. seçeneği duymamış olabilir; çünkü ilk kez Ghost 2001 6.5 sürümü ile gelen bir özellik. NortonGhost artık CD'ye yazabiliyor! Merak etmeyin, hepsini sırasıyla anlatacağız. Ama diskinizin imajını almadan önce temiz bir Windows kurduğunuzu, donanımlarınızı doğru ve sorunsuz şekilde tanıttığınızı, tüm ihtiyaç duyduğunuz programları yüklediğinizi, velhasıl dört dörtlük çalışan bir PC'ye sahip olduğunuzu var sayıyoruz.

   GHOST İLE İMAJ ALMAK

   Windows'un kurulu olduğu bölmenin (partisyon) imajını almak istiyorsunuz. Yukarıda anlattığımız gibi üç seçeneğiniz var. İlk ikisinde yöntem aynı; disk imajını CD-R diske almak istiyorsanız ilave birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekecek. İşe başlamadan önce elinizin altında birkaç boş disket bulundurun; çünkü Norton Ghost Windows'a kurulsada DOS'tan çalışan, çoğu kez kendi boot disketlerini gerektiren bir program.

   A. İki diskiniz veya iki partisyonunuz varsa;

   1. Norton Ghost 2001'i PC'nize kurdunuz. Disket sürücünüze boş bir disket takıp Programlar/Norton Ghost 2001 menüsünden Norton Ghost Boot Wizard'ı çalıştırın. bu program Ghost sistem açılış (boot) disketleri yaratmak için. Programı çalıştırınca karşınıza 3 seçenek çıkacak. Bizim işimiz "Standart Boot Disk With LPT and USP Supporyt" ile. Bunu seçip Next düğmesine tıklayın.
   2. Yeni ekranda "USP support" ve "LPT support" seçenekleri var. Bu seçenekler, sisteminizi USB Bridge adı verişen kabloyla USB port'undan veya "laplink" kablosuda denen paralel kablo ile paralel port'tan başka sisteme bağlanmışsanız ve bu bağlantılar üzerinden diskinizin imajını ikinci bir PC'ye almak istiyorsanız işe yarar.Böyle bir bağlantınız yoksa açılış disketi boşu boşuna bu bağlantıları arar ve bulunamadığını söyler.Yani USB veya LPT (paralel port) üzerinden ikinci bir PC'ye bağlantınız yoksa bu seçenekleri işaretlemeden Next düğmesine tıklayın.
   3. Sonraki üç ekranda da Next düğmelerine tıkladığınızda disket sürücünüzdeki disketi formatlamak için bir pencere açılacak. Start (Başlat) düğmesi ile disketi formatlayın. İşlem bitincede Close (Kapat) düğmesine tıklayın. Hemen ardından Ghost başlangıç disketi oluşturacak. Finish düğmesi ile Boot Wizard'ı kapayın.
   4. Şimdi sisteminizi, oluşturduğunuz disketle açın. Norton Ghost DOS ortamında açılacak. Fareniz bu ekranda çalışmayabilir; fare çalışmıyorsa klavye tuişları ile ilerlemeniz; düğmelere tıklamak için Alt tuşunu basılı tutarak düğme üzerine altı çizgili harfe klavyeden basmanız, diyalog kutularındaki alanlar arasında gezinmek için tab düğmesini kullanmanız gerekecek. Bu şekilde açılan ilk pencerede OK düğmesine tıklayınca Ghost'un Local menüsü açılacak. Local/Partition/To Image komutunu çalıştırın.
   5. Şimdi sırasıyla imajını alacağınız partisyonun bulunduğu diski ve partisyonu seçeceksiniz (tek bir diskiniz varsa ilk ekranda disk görünecek; diski seçtiğinizde ikinci ekranda o diskteki partisyonlar görünecek). Windows'un kurulu olduğu partisyonun imajını alacaksanız o partisyon Primary olarak görünür, bunu seçin.
   6. Sonraki ekranda seçtiğiniz partisyonun imajını hangi isimle, nereye kaydedeceğiniz soruluyor. Tab tuşu yardımı ile Look in menüsüne gelip aşağı ok tuşu yardımıyla imaj dosyasını kaydedeceğiniz diski veya partisyonu seçin. (Dikkat bu dosyayı imajını aldığınıuz partisyona kaydedemezsiniz! ikinci partisyona veya varsa ikinci diske kaydetmeyi seçeceksiniz.) File kısmına da 8 karakteri geçmeyen bir isim verin. (Cimaj gibi) ve Save düğmesini çalıştırın.
   7. Sonraki ekranda No, Fast ve High seçenekleri var. No seçeneği sıkıştırma uygulamadan imaj alır; yani C:\ sürücünüzdeki tüm dosyaların boyutu 1.5 GB'ı buluyorsa imaj dosyası da o boyutta olur. Fast seçeneği düşük seviye sıkıştırma uygular; boyut bir miktar küçülür ama imaj alma kısa sürer. High seçeneği yüksek seviye sıkıştırma uygular; boyut küçülebildiği kadar küçülür ama imaj alma işlemi uzun sürer. Her halukarda 1.5 GB'lık alanın imajını 10 dakika'nın altında bir sürede alabileceğinizi söyleyebiliriz. Sonraki "Proced with partition dump?" ekranında Yes düğmesine bastığınızda imaj alma işlemi başlar; işlem sona erdiğinde artık disketi çıkarıp sistemi baştan başlatabilirsiniz.

   B. CD Yazıcınız varsa

   İki diskiniz veya iki partisyonunuz yok, ya da diskinizde imaj yedekleyecek alan yok diyelim. CD yazıcınız varsa bu imajı doğrudan CD'ye yazdırma şansınız var. Ama önce CD yazıcınız Norton Ghost ile uyumlu olmalı. Uyumlu CD yazıcıların bir listesi Norton Ghost 2001 ile Windows'a kurulan Norton Ghost Manuel adlı PDF dosyasının "Image Files and CD Writers" bölümünde yer alıyor. Ancak bu listede sadece çalıştığı denenen CD yazıcılar var; CD yazıcınız bu listede olmasa da işe yarayabilir; deneyerek görmeniz şart. Örneğin Yamaha 2100E CD yazıcım da bu listede yoktu ama gayet iyi çalıştı. Ghost 2001 SCSI CD yazıcılarla da çalışıyor ama harici (USB, paralel, firewire) Cd yazıcılarla çalışmıyor. CD yazıcınıza taktığınız boş CD-R'a imaj almak için şu adımları takip ediyorsunuz:

   1. Yukarıda A şıkkında diske imaj alma için anlattığımız standart boot disketini yaratın ancak kesinlikle UTP veya LPT desteğini işaretlemeyin. (CD'ye yazdırabilmek için gereksiz şeylerin yüklenmemesi gerekiyor).
   2. Yaratacağınız CD'nin "bootable" olmasını, yani BIOS'tan ayarlandığında sistemi boot disketi gibi açabilmesini istiyorsanız ikinci bir diskete ihtiyacınız var. Bu disketi de Norton Ghost Boot Wizard'ın "CD-ROM Boot Disk" seçeneği ile yaratıyorsunuz.
   3. İlk disketle (Standart Boot Disk) sistemi açınca Norton Ghost çalışıyor. Yukarıda A şıkkında 4. 5 ve 6. adımları aynen takip edin. Ancak 6. adımda imaj kaydetmek için ikinci diski veya ikinci partisyonu değil CD yazıcınızı seçin.
   4. Save düğmesine tıkladığınızda CD'yi bootable yapmak isteyip istemediğiniz soruluyor. Yes (Evet) düğmesini seçerseniz sizden oluşturduğunuz ikinci disket (CD-ROM Boot Disk) istenecek. Bu disketi takın ve OK düğmesine tıklayın. Ghost, bu disketle işi bitince tekrar ilk disketi isteyecek.
   5. Artık disk imajı CD'ye yazdırılmaya başladı. Diyelim ki diskinizdeki dosyalar, programlar, en yüksek sıkıştırmada bile tek CD-R'a sığmayacak kadar çok alan tutuyor. O zaman bir CD-R dolduğunda Norton Ghost sizden ikinci CD-R'ı isteyecek. Yani işler çok kolay, tümüyle
   otomatik.

   İMAJI GERİ YÜKLEMEK

   Norton Ghost ile aldığınız imajın soyadı GHO oluyor. Bu imajı olduğu gibi geri yüklemeyi anlatmadan önce, Windows altında kurmuş olduğunuz Ghost 2001 sayesinde bu GHO dosyası üzerine çift tıklyarak içindeki klasör ve dosyalara bakabileceğinizi, istediiğiniz klasör ve dosyaları sürükleyip bırakarak diskinize aktarabileceğinizi söyleyelim.
   İmaj dosyasını ikinci diskinize veya partisyonunuza kaydettiyseniz, imajı geri yüklemek oldukça basit arabirime de artık aşinasınız. İmajı geri yüklemek için önce yüklediğiniz sürücüyü güzelce formatlayın. Sistemi yine Ghost Standart Boot disketi ile açın, Local\Partition\From Image komutunu seçin.İkinci disk veya partisyonunuzda duran imaj dosyasınınyerini gösterin. Bu imajın yükleneceği disk ve partisyonunuzu seçin ve OK düğmesine tıklayın. Bu kadar.

   CD-R'a yazdığınız imajı geri yüklemek içinse yine dikkat edilmesi gereken küçük bir detay var. Sistemi Standart Boot disketi ile değil, Ghost Boot Wizard ile yarattığınız CD-ROM Boot disketi ile açacaksınız. Sonra Norton Ghost ana menüsünden Local\Partition\From Image komutunu seçeceksiniz. Ekranda çıkan komutları izleyip size imaj dosyasının yeri sorulduğundan ("File name to load imaj from") CD-RW sürücünüzü seçeceksiniz. Bu da bu kadar.

   Norton Ghost ana menüsündeki diğer komutları merak ediyor olabilirsiniz. Partition yerine Disk komutlarını seçtiğinizde partisyonu değil tüm diskin imajını alır ve geri yükler. Tabii sisteminize yeni bir disk almış, eskisinin içeriğini imaj yedeği filan almadan olduğu gibi yenisine aktarmak istiyorsanız Disk to Disk seçeneğinide kullanabilirsiniz.


   Saygılar....İyi calısmalar....<b></b>   |
   |
  • Onbaşı
   25 Mesaj
   27 Ağustos 2002 23:15:05
   Eline sağlık
   |
   |
  • Onbaşı
   32 Mesaj
   28 Ağustos 2002 09:50:42 Konu Sahibi
   rica ederim kardes....daha yenıyım forumda ama elimden gldiği kadar elimdekileri aktarmaya calısoyurm buradaki arkadaslara.....
   |
   |
  • Binbaşı
   1164 Mesaj
   28 Ağustos 2002 10:29:59
   Bayağı iyi bir yazı, aynen devam In_LoVe.:)
   |
   |
  • Onbaşı
   32 Mesaj
   28 Ağustos 2002 10:39:47 Konu Sahibi
   saol kardes...dewam tabiki...
   |
   |
  • Teğmen
   166 Mesaj
   29 Ağustos 2002 06:36:45
   sağolasın da şu eski topiclere cevap yazmasan diyorum.nasıl olur
   20-30 gün önceki konuları yukarı taşıyosın bırak kalsınlar olduğu yerde

   SAYGILAR.....
   |
   |
  • Onbaşı
   32 Mesaj
   29 Ağustos 2002 12:00:14 Konu Sahibi
   burada güncel konular kadar eski konularda önem tasıyor bence...
   ha bugun sorulmus ha gecen hafta..küçük bir ansiklopedi gibidir benim için forumlar...
   |
   |
  • Yarbay
   6356 Mesaj
   01 Eylül 2002 13:53:18
   bencede eski konuLAr önemLi.. daha önce bende ghostLa iLgiLi baya kapsamLı bir yazı yazdım ama çok eski oLdugu için we aLtLarda oLdugu için kimse görmüyor we yine aynı soruLAr we cewapLAr başLıyor...

   sEwgiLErimLe !! ..
   |
   |
  • Yüzbaşı
   781 Mesaj
   15 Ocak 2004 18:17:40
   Guzl bi program...hmmmm...
   |
   |
  • Teğmen
   190 Mesaj
   12 Ekim 2004 21:43:53
   |
   |
   _____________________________

   Bu hayat bu alet olmadan çekilmez (bill gates)
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   1 Not
   12 Ekim 2004 22:16:22
   bir haftadır internette ghost hakkında bilgi edinmeye çalışıyordum...Bu döküman nerelerdeymiş böyle...İyi bir anlatım...yazanın eline sağlık...   Bence bunun gibi belli başlı programların dökümanları sabitlenmeli...
   Ayrıca ghostu yeni yeni tanımaya başlıyorum arada bir bu konuda sorularım olacak...
   |
   |
   _____________________________

   Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir
   maratbilgin@hotmail.com
  • Binbaşı
   1054 Mesaj
   13 Ekim 2004 02:39:58
   kısaca ghost beni defalarca windows kurmaktan kurtarmış mucizevi bir programdır
   |
   |
   _____________________________

   GIGABYTE Z77X-UD3H * INTEL CORE i5 3330 * 16 GB (8X2) CORSAIR 1600 MHZ * SAPPHIRE HD7850 O.C. EDITION 2GB DDR5 * 23" LG FLATRON E2350V LED LCD * OCZ 240GB SSD * 3 X SEAGATE ST31500341AS * LG GBW-H20L SUPER MULTI BLUE * CREATIVE X-FI TITANIUM (PCI-E) * LOGITECH Z5500 (5 1) * THERMALTAKE VH6000BWS ARMOR * OCZ ELITEXSTREAM 800W * AIRTIES RT-AIR 5440 * LG R590-XARU4BT
  • Yüzbaşı
   509 Mesaj
   13 Ekim 2004 12:11:19
   hatta asrın mucizesi deyelim bariiii
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   63 Mesaj
   13 Ekim 2004 19:01:23
   ghostta mucize diyen arkadaşlara true image programını tavsiye ediyorum bence gerçek mucize bu ... sen çalışırken cdnin imajını alıyor kendi boootable cdsini yapıyor vs vs.. mükemmel bir program ghost tarihte kaldı benim için...
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1307 Mesaj
   13 Ekim 2004 20:12:07
   çok çok saol.tam aradığım bilgiyi buldum.çok çok teşekkür edrim.Allah sana en iyi ekran kartını versin.nediim
   |
   |
   _____________________________

   We are always have chance to change our fate...
  • Onbaşı
   18 Mesaj
   14 Ekim 2004 10:56:26
   valla süpersin
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1166 Mesaj
   09 Kasım 2004 14:40:05
   quote:

   Orjinalden alıntı: Recai

   ghostta mucize diyen arkadaşlara true image programını tavsiye ediyorum bence gerçek mucize bu ... sen çalışırken cdnin imajını alıyor kendi boootable cdsini yapıyor vs vs.. mükemmel bir program ghost tarihte kaldı benim için...


   +1 bende eskiden ghost kullanırdım taaki true image le tanışana kadar.forever acronis.
   |
   |
   _____________________________

  • Er
   7 Mesaj
   15 Kasım 2004 17:41:53
   eline saglık kardes.Allah mousena zeval vermesin.true image programından bahseden arkadaslarda programı tanıtan bısıler yazsa bızde bılgılensek nasıl olur.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1132 Mesaj
   15 Kasım 2004 18:38:29
   true image programıda güzel ama demo versiyonu olduğu için 15 gün sonra doluyor süresi
   tam sürümünüde bulamadım :((

   norton ghost 9.0 hakkında bilgisi olan var mı bu arada...
   nasıl kullanıldığı hakkında mesela.
   |
   |
  • Yarbay
   2729 Mesaj
   16 Kasım 2004 04:22:32
   peki ben disket kullanmıyorum, yani disket sürücüm yok
   norton ghost kullanamiyacak mıyım?
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
SEO
ses yalıtımı
modasor
izmir havalimanı transfer
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR2
0,359
1.2.160

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.