Şimdi Ara

NOKIAN LASTİKLERİ ve LASTİK HAKKINDA GENEL BİLGİLER (137. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.044
Cevap
65
Favori
518.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 135136137138139
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nokia'nın i3 lastikleri 2 senedir kullanıyorum daha önce Lassa atracta vardı, maalesef nokianlar yağmurlu havada ve ses konusunda çok kötü.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Size karlı ve buzlu yolda yaşadığım birkaç günü özetleyeyim:
    Bu kış İstanbulda çok kar yağdı..ben pendik aydosta ciddi derecede yokuşları olan büyük bir sitede oturuyorum..istanbulun en yüksek mevkisi burası..kardan dolayı site içinde yollar birkaç gün kapalıydı..kar bittikten sonraki birkaç gün de buzlu kar şeklindeydi yollarımız..herkes aracını ana yollarda bırakıp evlerine yürüyerek geldi..Çoğu kimse de araçlarını sitede bırakıp işlerine toplu taşıma araçlarıyla gittiler..Abartmıyorum; ben ise aracımla çıkıp sitedeki evimin önüne gelmeyi başardım
    hatta bir keresinde site içinde ilerlerken karşımdan yürüyerek gelen bir komşum beni durdurup ''sakın ha araçla çıkma geri gelemezsin''dedi. Oysaki ben dönüş yolundaydım ''Benim 4x4 goodyear kar lastikli jipim var..caddeye bırakıp geldim..sen nasıl gelebildin..'' diye hayretler içinde kaldı..ben de ''Nokian kar lastiği kullanıyorum'' dedim

Ben memnun kaldım..kar ve ıslak zemindeki performansı gayet iyi..desen tasarımı da hoş bence

Aracım 2.kasa citroen C5 1.6 önden çeker..lastiklerim Nokian WR D3 225/50/17 NOKIAN LASTİKLERİ ve LASTİK HAKKINDA GENEL BİLGİLER NOKIAN LASTİKLERİ ve LASTİK HAKKINDA GENEL BİLGİLER NOKIAN LASTİKLERİ ve LASTİK HAKKINDA GENEL BİLGİLER

• browngreen B kullanıcısına yanıt
    HARİKA
  • Buradaki yorumları okuyarak Kasımda aldım yaklaşık 7-8 bin yaptım ''4 mevsim waterprof lastikleri'' lastik ebatını büyüttüğüm halde olması gerekenin aksine yakıt tasarrufunu arttırdı anlam veremedim desem yeridir. Maddiyatı düşündüğüm için 4 mevsim aldım çok büyük bir beklentim yoktu aslında ama beklentilerimi fazlasıyla karşıladı.
  • Aracımda fabrika çıkışı olarak Hankook 185/55/R15 yazlık lastikler bulunmakta, Aralık/2012 de Sava Eskimo S3+ taktırmıştım. Nokian Weatherproof alıp, tek takım lastiğe dönmek istiyorum ama 185/55/R15 piyasada yok.

Aracın el kitabında muadil olarak 195/50/R15 de öneriliyor ve 40 yıldır alışveriş yaptığım lastikçimde mevcut (5 ay öncesinin üretimi) ben bunu takalım diyorum, lastikçim bunun yanakları çok dar eskisinden 4,5 mm daha alçak çukura girersen ileride tel atıp balon yapma durumu olabilir bunun yerine 185/60/R15 takalım konfor artsın diyor ama bu seferde standart sapmanın dışına çıkmış oluyoruz.

195/50/R15 takayım mı yoksa 185/55/R15 gelmesi için daha beklemeli miyim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: degobar

Aracımda fabrika çıkışı olarak Hankook 185/55/R15 yazlık lastikler bulunmakta, Aralık/2012 de Sava Eskimo S3+ taktırmıştım. Nokian Weatherproof alıp, tek takım lastiğe dönmek istiyorum ama 185/55/R15 piyasada yok.

Aracın el kitabında muadil olarak 195/50/R15 de öneriliyor ve 40 yıldır alışveriş yaptığım lastikçimde mevcut (5 ay öncesinin üretimi) ben bunu takalım diyorum, lastikçim bunun yanakları çok dar eskisinden 4,5 mm daha alçak çukura girersen ileride tel atıp balon yapma durumu olabilir bunun yerine 185/60/R15 takalım konfor artsın diyor ama bu seferde standart sapmanın dışına çıkmış oluyoruz.

195/50/R15 takayım mı yoksa 185/55/R15 gelmesi için daha beklemeli miyim...

sn degobar, kişisel, amatör fikrime göre,

185 55 R15 in gelmesi ne zaman bekleniyor ? Yani 1 yıl içinde mi 2 ay sonra mı gelecek bu önemli. 2.cisi n11 de tek bir satıcıda ben bu lastik için 263 TL fiyat görüyorum bilmiyorum stokta var mıdır, ne kadar doğru ama hepsiburada da 195 50 R15 için 230 TL fiyat görüyorum. Bir kere 195 50 R15 in sapması -%1.9 yani sınırlar içerisinde zaten, fiyatı 185 55 R15 e göre daha uygun, kışın da karda araç kullanırım daha rahat ederim diye düşünürseniz lastik kestinin daralması zaten sizin içinde pozitif olacaktır. Çukur olayı biraz da sizin sürüş profiliniz ve kullandığınız yollar ile alakalı. Sakin kullanan birisiyseniz çok da problem olmaz gibi geliyor. Tabiki tercih karar sizin. Diğer arkadaşların yorumlarını da okumak isterim.

• Cnrps C kullanıcısına yanıt
    185/55/R15 için yılbaşından beri yurtdışından gelecek ama süre veremiyoruz diyorlardı.
    n11 de ki satıcının elinde 1 adet var.
    185 için benim lastikçi 300 lira
    195 için 225 lira olur diyor.
    sürüşüm sakin olup, çukurlara dikkat ederim, 55 yanakla bile balon yapmasın diye kaldırıma çıkmaya çalışmadım.
  • degobar kullanıcısına yanıt
    Lastikçin biraz sallamış. Orjinal neyse onu kullan, benim lastikler 215/45/17 ve yaşadığım yerde yollar berbat, doğalgaz çalışması yüzünden her yer köstebek yuvası.

• quote:

Orijinalden alıntı: degobar

185/55/R15 için yılbaşından beri yurtdışından gelecek ama süre veremiyoruz diyorlardı.
    n11 de ki satıcının elinde 1 adet var.
    185 için benim lastikçi 300 lira
    195 için 225 lira olur diyor.
    sürüşüm sakin olup, çukurlara dikkat ederim, 55 yanakla bile balon yapmasın diye kaldırıma çıkmaya çalışmadım.

TABANI genişletmektense yanağı genişletmek daha mantıklı.
    bu motor için 585 mm çapındaki 185/55R15 zaten küçüktü.

1.4i 16V (101 Hp) Automatic aracınız rahatlıkla 603 mm çapındaki 6.0 J x 15 JANT 185/60R15
    ( +%3 farkla ) kullanılabilmeli.
    http://kolayoto.com/nokian-weatherproof-185-60r15-88h-xl.html
    .
    2012-2014 aveo 634 mm çapında 195/65R15 kullanıyor, (bence bu da çok büyük, 185/65R15 veya 195/60R15 kullanmalıydı)
    .
    2007-2013 corsa 621 mm çapında 185/65R15 kullanıyor.
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-chevrolet-2011-model-chevrolet-aveo-1.4-ls-otomatik-28.000-km-boyasiz-415899976/detay

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 31 Mart 2017; 10:37:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gokhann_75

Orjinal neyse onu kullan, benim lastikler 215/45/17 ve yaşadığım yerde yollar berbat, doğalgaz çalışması yüzünden her yer köstebek yuvası.

Sizin araç normalde 634 mm çapında 225/45R17 kullanmıyor muydu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 31 Mart 2017; 10:55:39 >
  • lordford50 kullanıcısına yanıt
    Aracımın orjinali 215/45/17

Yazlık ve kışlık lastigim de aynı ebatta ve Nokian.

• Clio 4 aracimin orjinal lastikleri 195/55/R16 bunu yerine 205/55/R16 alsam yakit,fren vs. konusunda sikinti olur mu?

• mehmet 1905 M kullanıcısına yanıt
    Yakıt ve ses artar, çekiş düşer.

Fren olumlu etkilenir.

.

Aracınız 110 bg 1.5 dci ve

120 bg 1.2 tce

değilse

205/55 büyük gelir.

Bence en ideali 195/55R16
    .
    Aracınız 75 beygirlik ise takabileceğimiz en en büyük lastik 195/55r16 dır.

http://m.lastikal.com.tr/Falken-195-55R16-87V-Ziex-ZE914-Ecorun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 2 Nisan 2017; 6:12:46 >
  • lordford50 kullanıcısına yanıt
    Aracim 1.5 dci 90bg. Falken markasindan baska tavsiyeniz var mi?

• Ali Bey, Kisliklarimi sizden almistim cok ilgilenmistiniz, iyikide oyle yapmissiniz cok memnunum. Baska kislik arastirmasi yapmam. İstanbuldaydim, Ankarada kullandim bu sene, soguklar arttikca guvenim de artti kislik lastiklerine nokianin.

Yazliklar ise stock bridgestone turanza300 ikisi balon yapmış digerlerinde catlaklar olusmus. Asiri konforsuzdu. Ama bol tepkili ve iyi fren mesafeliydi

(5sene 50.000km yazlik)

Arastirmabasladi, 215 55 17 yazlik

1. Nokian zline 460

2. Continental premium 5 550

3. Michelin primacy 3 550

4. Goodyear gbp 500

5. Bridgestone t001 (2015 uretim) 500

6. Hankook ventus prime 450

İnternet fiyatlari

Ankarada,

Yazlik lastik kullanim suresi 6-7 ay (7derece ve uzeri)

Yagmurlu gun ortalamasi 5.8gun/ay.

Sicaklik ise ortalama 23derece (15-35)

Meteroloji.gov.tr

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2017%20AZ%20Summer%20Tyre%20Test

Tam da benim ihtiyacim olan 215/55/17 bu olcunun testi yapilmis 2017 de. Guvenilir mi? Reklam parasi mi.

kullanici yorumlarinda ise herkes (90%) kendi yeni lastiginden memnun, Cunku 50-60 binlik eskiyen sertlesen catlayan vs lastik yerine yeni alinan sifir lastikler ile herkes cok mutlu haliyle ama esas farki anlamak cok guc. Ayni araba ve sartlarda kullanmak lazim.

Teste gore en iyi siralamasi 1michelin 2conti 3 goodyear 4. Pirelli 5. Nokian 6. Hankook 7. Bridgestone

Benim icin

Oncelikler:

yola yapisan- konforlu(suspansiyon-ses)

Kolayca balon yapmayan- iyi fren mesafeli- 2 senede tas gibi sertlesmeyecek patinaja birakmayacak- araci hissizlestirmeyecek

Oncelik olmayan: km cok yapilmayacak omru muhim degil. (Toplam 30.000km max)

Nokian bu anlamda zline ile nerededir?

(Konustugum Satici israrla conti seali onerdi zline karsi)

• miyazaki kullanıcısına yanıt
    Conti hayatımda kullandığım en hassas lastik. 1 çukurda balon, 2 çukurda çatlak 3. çukurda yarılma yaşadım. 4 tekerden 2 si 5000km içinde iptal oldu. Asla tavsiye etmiyorum. Contilerde yanaklar aşırı zayıf. Bununla ilgili internette de 100 lerce şikayet var.
  • unforss U kullanıcısına yanıt
    bu şikayet tim modellerde var mı sızce ? yoksa bir model için mi gecerli ? hangi modeli hangi aracta kullandınız ?

Çok denediğimden değil ancak energy saver kullandım, muhtesem konforlu ancak dıreksıyon hıssı zayıf
    bu kadar konfor sacma gelıyor

Brıdgestone er300 cok konforsuz ama dıreksıyon ve fren hıssı cok ıyı
    bu kadar koforsuzlukta serıt degıstırırken bıle hoplamak demek

tam da bu ıkısının arasında bır yerde olmak ıstıyorum
    bu yuzden bu tyre vıew testlerıne guven olurmu dıye soruyorum, contı prem5 nerdeyse hepsınde 1 numara ama ankara hava yol sartlarına ne kadar uygun
    Bende ecocontact 5 vardı. Lastik güzel fakat yanakları aşırı dayanıksız. İnternette araştırdığım kadarı ile eco ve sporcontact lar ile bu sorunu yaşayan çok fazla kişi var. Ben olsam riske girip bu lastiği almazdım.

Şimdi 4 tane goodyear eg siparişi verdim. Daha önce de kullandığım ve memnun olduğum bir lastik.
  • Aranızda nokian eLine 2 kullanan varmı
    Bridgestone er300 un konforsuzlugundan sonra bu sefer konfor odaklı bir lastik istedim,

Nokian line serisine karar verdım ancak benim istediğim 215 55 17 ebatta sadece zline var ki arabam 1.2 tsi.
    Fiyatı 475 tl cıvarında idi.

Sonra Goodyear ın egp si nin çok konforlu oldugu bahsedilmiş, bu testleri inceledim. Ardından Goodyear bayiine gidip yazlık taktıranlarla sohbet ettim. Ardından da Nokiana, maalesef Nokian bayiinde yoğunluk olmadıgından kimseyle konusamadım. Bu da bir fikir verdi acıkcası.

Dondum taktırdım Goodyear Egp yi.
    Daha 50 km olmadı ama
    Nokan kıslık a3lere gore ve brıdgestone er300lere gore hıssedilir farklar sunlar-

1. araba hafıfledı, dıreksıyon tepkısı yumusadı
    2. yumusaklık ve suspansıyon cok cok farketttı
    3. akıcılık arttı, bu sanırım yuvarlanma dırencı ıle alaklı, araba akıyor, yıgılmıyor.
    4. frenleme denemesı yaptım, sankı yeri vantuzlar gıbı tutundu,

Sanırım uzun kmler dayanmayacaktır bu yumusaklıkla ancak bunu da kullandıkca anlarız.
    Bilgilerinize

• 
Sayfa: önceki 135136137138139
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.