Şimdi Ara

Nokia'nın 41MP kameralı telefonu PureView 808 fiyatlandı (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
0
Favori
16.953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'ye de 1500TL ile giriş yapacağı kesinleşti gibi "600 Avro yani başka bir değişle 785 dolar" bu fiyatlara bakarak....
  • quote:

Orijinalden alıntı: alp0007

16 Mp kamera ile 5 katlı bir apartmanın bir yüzünü fotografla kaplamak isteyenleri düşünmüşler. Hemde 16Gb hafızasına 10-15 tane fotograf çekebilirsin.

10-15 fotoğraf, hem de bu kadar eminsin?

Fiyatı pahalı olmuş, tamam ona sözüm yok. Fakat işlemciyi, rami kıstas alan kişiler var, mesela ben; ama kamerayı kıstas aldın mı herkes kendince giydiriyor.

Daha Pureview'in ne anlama geldiğini ne amaçla 41 MP'ye kadar çıkıldığını, fotoğraf açısından nasıl bir extrası olduğunu bilmeyen yorum yapıyor. HTC Beats Audio yazılımı ile kulaklık ekledi XL ile XE fiyatı ne civara geldi halbuki XE ile Sensation aynı donanımdaydılar, XL daha da düşük donanımda?
  • ARM11 1.25 DMIPS, Cortex-A9 ise 2.5 DMIPS güç üretiyor. Yani 1 GHz'de çalışan tek çekirdekli bir Cortex-A9'un performansını verebilmesi için ARM11'in 2 GHz'de çalışması gerekir. Çift çekirdeği hesaba kattığımızda üretilen güç 5 DMIPS olur. Bu durumda ise ARM11'in o performansı verebilmesi için 4 GHz'de çalışması gerekir. 4 çekirdekli Cortex-A9 ise tam kullanımda 10 DMIPS güce eşittir. Yani ARM11'den 8 kat daha güçlü bir yapı demek.

Yani teorik olarak hesapladığımızda 1.3 GHz hızındaki ARM11, 812.5 MHz Cortex-A8'e ya da 650 MHz Cortex-A9(tek çekirdek)'a eşittir. Aslında ARM11'in ne kadar güçsüz ve zayıf bir işlemci olduğunu buradan rahatlıkla görebiliyoruz.
  • nokia batışını hızlandırmaya çalışıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: akyurt

quote:

Orijinalden alıntı: wustti

herkes kameraya sabitlenmiş durumda benim için kamerası da önemli değil hiç olmasa da olur ama cihazda dolby 5,1 var bu da aleti benim gözümde değerli yapıyor piyasada adam gibi müzik dinletecek alet yok ipod ve iphone ile de dinledim ve hatta benim 5800 ile karşılaştırdım 5800 daha kaliteli ses veriyordu ama ses seviyesi biraz düşük kalıyordu bu modelle nokia hakikaten iyi ve kaliteli ses veren bi cihaz yapmış görünüşe göre ama her nokia konusunda yazdığım gibi bu fiyatlara asla almam yurtdışı fiyatı buysa kimbilir türkiye de ne olur. ama yorum yapan arkadaşlar sadece cihazı kamerası ile değerlendirmişler bence ses olayını atlamayın symbian bile olsa şu dediklerini hakkıyla yapıyorsa cihaz alınır ama bu paraya değil yani olmamış nokia...

arkadaşım ses kalitesi tartısılabilir.
    ıphone ve ipod demişin hangi ıpod oldugunu belırtmemısın heralde mintonla felan kıyaslamadın. ha yok apple nano serisi ipod diyorsun galiba yanlış dusunuyorsun demektir. ya müzik dinlemedin ya da müzik kulagın yok. sakın alınma ben apple cı falan değilim. bende android kullanıcısıyım. galaxy s im var ve 5.1 desteği mevcut ben neden 5.1' i savunmuyorum. cunku müzik 5.1 de dinlenmez stereo da dinlenir. biz odyofiller müziği hi-fi den dinlemek isteriz. 5.1 filmlerde başarılı olur. zevkler ve renkler tartışılmaz ama göz var nizam var hocam yapma.
    apple bu ya. nokia 808 e gelince piyasa oyunu hani vardır ya. piyasanın değerinin üstünde satmak deyimi diye. adamlar kameredaki mpxel olayını yükseğe cekmek istiyorlar. bendeki 5 mpxel i kötülemeye calısıyor. gibi ha başkasında 41 mpxel var bende neden yok diye milleti oyuna getirmeye çalışıyor. daha düne kadar 2 mpxel çok güzelken şimdi 5 mpxel lerdeyiz. bence şu an için 5 mpxel yeterli netlik ve medya paylaşımı için ideal direk nete atmak gibi. ayrıca 4G olmayan bir cihaz a bu kadar para verileceğine daha güzeli (diğer Cihazlar) alınabilir, umarım anlatabilmişimdir.

bu cihazın avrupa versiyonunda 4g lte desteği var haberi iyi oku ve biraz araştır Türkiyede 4g olmadığı için 3g versiyonu gelicek Türkiyeye

• Sanki lafta 41 MP
  • quote:

Orijinalden alıntı: sugar_klavyeci

ARM11 1.25 DMIPS, Cortex-A9 ise 2.5 DMIPS güç üretiyor. Yani 1 GHz'de çalışan tek çekirdekli bir Cortex-A9'un performansını verebilmesi için ARM11'in 2 GHz'de çalışması gerekir. Çift çekirdeği hesaba kattığımızda üretilen güç 5 DMIPS olur. Bu durumda ise ARM11'in o performansı verebilmesi için 4 GHz'de çalışması gerekir. 4 çekirdekli Cortex-A9 ise tam kullanımda 10 DMIPS güce eşittir. Yani ARM11'den 8 kat daha güçlü bir yapı demek.

Yani teorik olarak hesapladığımızda 1.3 GHz hızındaki ARM11, 812.5 MHz Cortex-A8'e ya da 650 MHz Cortex-A9(tek çekirdek)'a eşittir. Aslında ARM11'in ne kadar güçsüz ve zayıf bir işlemci olduğunu buradan rahatlıkla görebiliyoruz.

Siz sadece üretilen güç üzerinden yola çıkmışsınız önbellek miktarlarını da hesaba katarsanız fark fazlasıyla açılır.

Aynı işlem hızında ve aynı L2 cache miktarında Cortex A8, ARM11'den %40 daha fazla işlem yapabiliyor.

Kısacası ARM11, A8'in bile rakibi olamazken A9 üzerinden sayısal tahmin yapmak pek doğru değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: danGerfuLL

Siz sadece üretilen güç üzerinden yola çıkmışsınız önbellek miktarlarını da hesaba katarsanız fark fazlasıyla açılır.

Aynı işlem hızında ve aynı L2 cache miktarında Cortex A8, ARM11'den %40 daha fazla işlem yapabiliyor.

Kısacası ARM11, A8'in bile rakibi olamazken A9 üzerinden sayısal tahmin yapmak pek doğru değil.

O kadar detaya girmek istemedim. Önbellekte yapılan işlem sayısını da hesaba katarsak elbette fark açılacaktır. Sadece kabaca açıkladım durumu. Halbuki Cortex-A9'un tek çekirdekli versiyonu dahi var. Yani illa çift çekirdek olacak diye bir kaide yok. Symbian Belle FP1 ile gayet iyi duruma gelmiş durumda. Halbuki bu yazılıma tek çekirdek Cortex-A9 + BCM2763 çözümlemesi yapsa bu cihazlar rahatlıkla çift çekirdekli Android cihazlara kafa tutabilirler.

• quote:

quote:

O kadar detaya girmek istemedim. Önbellekte yapılan işlem sayısını da hesaba katarsak elbette fark açılacaktır. Sadece kabaca açıkladım durumu. Halbuki Cortex-A9'un tek çekirdekli versiyonu dahi var. Yani illa çift çekirdek olacak diye bir kaide yok. Symbian Belle FP1 ile gayet iyi duruma gelmiş durumda. Halbuki bu yazılıma tek çekirdek Cortex-A9 + BCM2763 çözümlemesi yapsa bu cihazlar rahatlıkla çift çekirdekli Android cihazlara kafa tutabilirler.

Kesinlikle.

Son zamanlarda dikkat ederseniz Nokia, Symbian'ı GPU üzerine inşa ediyor ki Broadcom 2763 40nm üretim, 250 MHz, 128 mb LPDDR II dahili ram ve 1 gigapixel/s ile bu ihtiyacı karşılıyor(zira Adreno 205 ve PowerVR SGX 540'tan çok daha iyi bir GPU) zaten bu sayede de arayüzü hızlandırabildi. A9 yerine A8 bir işlemci bile olsa fazlasıyla performansı artıracaktır. Tabi Windows ile bir anlaşma maddesi yer alma ihtimali dahilinde de A8 ve üzeri yapıya sahip işlemci kullandırılmıyor olabilir.

Diğer taraftan Nokia cihazlarında GPU'yu Broadcom'dan karşıladığı için(N8'de de 2727 kullanmıştı) bir de işlemciye ihtiyaç duyuyor, yanılmıyorsam bu ihtiyacını da FreeScale'den karşılıyor. Qualcomm, TI vs. gibi firmalara yönelecek olsa sadece işlemci(processor) ihtiyacını karşılayacak materyalleri bulunmuyor; çünkü processor + gpu = chipset şeklinde satış yapıyorlar bu nedenle de Nokia bu şekilde hareket ediyor olabilir. Tabi bu benim öngörüm kesinlik arz etmiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: darqshade

quote:

Orijinalden alıntı: quzman

quote:

Orijinalden alıntı: MrHxor bunun 41 mp kamerası iPhone un 8 mp kamerasıyla aynı değerde.

kapak

Nokia'nın 41MP kameralı telefonu PureView 808 fiyatlandı

TAM OTURDU

• nokia vurdu , taç
  • quote:

Orijinalden alıntı: RightRound

İşlemcisi ne bunun kaç çekirdek?Bide nokıa androide geçse iyi olcak.Tasarım olarak fena değil aslında.

Dün konuştum yarın geçeceklermiş.

• gereksiz olmuş telefonda 8mp üstü bence gereksiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaZooM

gereksiz olmuş telefonda 8mp üstü bence gereksiz

Gelişimi durduramazsınız, eskiden telefon sadece telefondu geri kalan herşey gereksizdi bakın bugün ne durumda cep telefonları.

• quote:

Kesinlikle.

Son zamanlarda dikkat ederseniz Nokia, Symbian'ı GPU üzerine inşa ediyor ki Broadcom 2763 40nm üretim, 250 MHz, 128 mb LPDDR II dahili ram ve 1 gigapixel/s ile bu ihtiyacı karşılıyor(zira Adreno 205 ve PowerVR SGX 540'tan çok daha iyi bir GPU) zaten bu sayede de arayüzü hızlandırabildi. A9 yerine A8 bir işlemci bile olsa fazlasıyla performansı artıracaktır. Tabi Windows ile bir anlaşma maddesi yer alma ihtimali dahilinde de A8 ve üzeri yapıya sahip işlemci kullandırılmıyor olabilir.

Diğer taraftan Nokia cihazlarında GPU'yu Broadcom'dan karşıladığı için(N8'de de 2727 kullanmıştı) bir de işlemciye ihtiyaç duyuyor, yanılmıyorsam bu ihtiyacını da FreeScale'den karşılıyor. Qualcomm, TI vs. gibi firmalara yönelecek olsa sadece işlemci(processor) ihtiyacını karşılayacak materyalleri bulunmuyor; çünkü processor + gpu = chipset şeklinde satış yapıyorlar bu nedenle de Nokia bu şekilde hareket ediyor olabilir. Tabi bu benim öngörüm kesinlik arz etmiyor.

Microsoft'un böyle bir kural koyduğunu düşünmüyorum. Microsoft ile anlaşma yapmadan önce de N8 ve diğer ilk nesil S^3 cihazlarda ARM11 kullanmıştı. Symbian'ı GPU üzerine inşa etmesi elbette çok güzel ama bunu yaparken de işlemciden kısması uygulamalar açısından kötü oluyor. Uygulama açılışları, uygulama çalıştırma hızı, tarayıcı performansı vb durumlarda işlemci zayıf düşüyor.

Nokia işlemci ihtiyacını eskiden Freescale'den karşılıyordu şimdi de öyle yapıyor mu tam emin değilim. Çünkü Freescale'nin ARM11 işlemcilerinin orjinal saat hızı 532 MHz olarak yazıyor. Bu kadar OC yapıp 1.3 GHz'e çıkartacaklarını sanmıyorum. Bizzat ARM'ın kendisinden karşılıyor da olabilir. ARM sadece işlemci mimarisi tasarlamıyor aynı zamanda kendisi de işlemci üretiyor. Hatta http://arm.com/products/processors/classic/arm11/arm1176.php sayfasından bakabilirsin. Normalde N8 ve diğer Symbian cihazlarda kullandığı ARM11 işlemcinin orjinal saat hızı 772 MHz'dir. Pil ömründen tasarruf için 680 MHz'e düşürülmüş. Bu da işlemciyi ARM'dan yana kullandığı anlamına geliyor bence. Esasında işlemciyi ve GPU'yu ayrı ayrı tedarik etmesi daha iyi bir çözüm ama işlemciyi zayıf tutması kötü oluyor. ARM'dan Cortex-A8 mi aldın onun yanına bir de BCM2727 koy, N8 tek çekirdekli Android cihazların alayına kök söktürürdü. Madem Symbian çift çekirdek desteklemiyor daha sonraki cihazlar için tek çekirdekli bir Cortex-A9 alıp yanına GPU olarak BCM2763'ü koysaydı şu an Symbian cihazlar bambaşka bir durumda olabilirdi. Hem işlemci hem de GPU en üst seviyede güçlü olacaktı. Ki bunlar aslında GPU görevini de yerine getiren multimedya işlemcileri.

Mesela bu konuda TI'yi sevmiyorum. Tek çekirdekte OMAP 3 serisinde rakiplerinden geride kalmasının sebebi GPU'yu aynı tutmasıydı. Hepsinde PowerVR SGX530 vardı. En azından bir üst seviyede GPU'yu yükseltmeliydi. OMAP3430'da PowerVR SGX530 kullandıysa OMAP3630'da PowerVR SGX540'ı kullanmalıydı. TI, Qualcomm gibi firmalar çipsetin içine dahili GPU ekliyorlar. Oysa Nokia çok akıllıca bir taktik izliyor. BCM multimedya işlemcileri zaten kendi başlarına çipset olma durumu teşkil ediyorlar. GPU işlemini yerine getirdiği gibi diğer pekçok işlevi de yerine getirmektedirler. Kendi başına özel bir multimedya işlemcisi olması da kendine has bazı avantajları da beraberinde getiriyor. Kendisine ait bir RAM'i bulunması gibi. Bu sayede CPU sistem RAM'ini kullanırken bu işlemci kendi RAM'ini kullanır böylece ikisi de kendi RAM'lerine erişerek birbirlerini beklemek zorunda kalmazlar. Dolayısıyla bu işlemci kendi başına bir çipset olma durumu teşkil ettiği için diğer çipset içine dahil edilmiş herhangi bir GPU'dan da çok daha performanslı oluyor. TI, Qualcomm gibi firmalardan çipset almak yerine ARM'dan Cortex-A serisi bir işlemci alıp, GPU ve diğer multimedya işlevleri için de yanına bunu entegre etmiş olsa Symbian cihazlar performansta en üst sırada olurlardı. Bundan adım gibi eminim.

• Donanımla alakalı olarak tekrar yorum yapmanın alemi yok. Fiyata gelirsek tuzlu olmuş o fiyata one x ya da türevleri varken bu cihaz ne kadar tercih edilir bilmiyorum kolay elsin nokia.
  • quote:

Orijinalden alıntı: myhotyro

Nokia bizi salak yerine koyuyor, bizde haklısın Nokia, salaklık bile bizi tarife az kalır diye bağırıyoruz.Ortada mercimek kadar sensör var orara 41 MP koysan ne yazar. Canon, Nikon, Sony onun 50 katı fazla alana sahip sensöre 40 MP koyamazken Nokia merecimek kadar sensöre 40 MP sensör koymuş. Hadi koydun, telefon 41 MP fotoğraf mı üretiyor? Hayır. Kaç MP üretiyor? 5 MP. Madem o kadar megapixel manyağısınız o zaman alacağınız 5MP fotoğraf için nasıl böyle heyecanla debelenebiliyorsunuz.Adam gibi 5MP bile çekme şansı olmayan mercimek kadar sensörlü telefon için bu kadar yaygara kopartabiliyorsunuz ya hepinize tebrikler.

herşeyi geçtim onlar canon, nikon'sa bu da carl zeiss. nokia o kadar güçsüz bir marka değil, ortakları da çok güçlü. ayrıca yeni teknolojileri kimin çıkaracağı o kadar da belli olmaz. kaç yıllık hdd şirketleri ssd'lere yenik düşüyor yavaş yavaş. bu dediğin koskoca wd dururken ocz nasıl üretmiş öyle ssd demek gibi bir şey.

üstüne 41MP deki amaç bin kere anlatıldı. süper performanslı 41MP değil bu zaten. en iyi 8MP görüntüyü almak için kullanılan bir 41MP. nitekim alıyorsun da. ayrıca 41MP fotoğraf da üretebiliyor. illa 8MP çekeceksin diye bir şey yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: erci501

şu çılgın nokia savunucuları kullandıkları telefonlarıda yazsalarya çok merak ediyorum. Çünkü bunları yazanların gerçek bi akıllı telefon kullandıklarını düşünmüyorum. hayatında hiç akıllı telefon kullanmamış 6300 Kullanıcıları gelmiş burada ahkam kesiyor

c7 c6-01 n8 ve n9 ve huawei ideos x5,

meego symbian anna-belle-android hepsini denedim

evet internet ve oyun bakımından android, ama kullanıma gelince iş değişir symbian deler geçer (kamera konusundada aynı şekilde)

n8 bile 4s in kamerasından üstün bir telefon, bırakın bu fark atsın

• wow, bu kadar özel cep telefonu, sevimli ve güzel, şaşırtıcı:http://is.gd/8R71bL
  • quote:

quote:

Kesinlikle.

Microsoft'un böyle bir kural koyduğunu düşünmüyorum. Microsoft ile anlaşma yapmadan önce de N8 ve diğer ilk nesil S^3 cihazlarda ARM11 kullanmıştı. Symbian'ı GPU üzerine inşa etmesi elbette çok güzel ama bunu yaparken de işlemciden kısması uygulamalar açısından kötü oluyor. Uygulama açılışları, uygulama çalıştırma hızı, tarayıcı performansı vb durumlarda işlemci zayıf düşüyor.

Nokia işlemci ihtiyacını eskiden Freescale'den karşılıyordu şimdi de öyle yapıyor mu tam emin değilim. Çünkü Freescale'nin ARM11 işlemcilerinin orjinal saat hızı 532 MHz olarak yazıyor. Bu kadar OC yapıp 1.3 GHz'e çıkartacaklarını sanmıyorum. Bizzat ARM'ın kendisinden karşılıyor da olabilir. ARM sadece işlemci mimarisi tasarlamıyor aynı zamanda kendisi de işlemci üretiyor. Hatta http://arm.com/products/processors/classic/arm11/arm1176.php sayfasından bakabilirsin. Normalde N8 ve diğer Symbian cihazlarda kullandığı ARM11 işlemcinin orjinal saat hızı 772 MHz'dir. Pil ömründen tasarruf için 680 MHz'e düşürülmüş. Bu da işlemciyi ARM'dan yana kullandığı anlamına geliyor bence. Esasında işlemciyi ve GPU'yu ayrı ayrı tedarik etmesi daha iyi bir çözüm ama işlemciyi zayıf tutması kötü oluyor. ARM'dan Cortex-A8 mi aldın onun yanına bir de BCM2727 koy, N8 tek çekirdekli Android cihazların alayına kök söktürürdü. Madem Symbian çift çekirdek desteklemiyor daha sonraki cihazlar için tek çekirdekli bir Cortex-A9 alıp yanına GPU olarak BCM2763'ü koysaydı şu an Symbian cihazlar bambaşka bir durumda olabilirdi. Hem işlemci hem de GPU en üst seviyede güçlü olacaktı. Ki bunlar aslında GPU görevini de yerine getiren multimedya işlemcileri.

Mesela bu konuda TI'yi sevmiyorum. Tek çekirdekte OMAP 3 serisinde rakiplerinden geride kalmasının sebebi GPU'yu aynı tutmasıydı. Hepsinde PowerVR SGX530 vardı. En azından bir üst seviyede GPU'yu yükseltmeliydi. OMAP3430'da PowerVR SGX530 kullandıysa OMAP3630'da PowerVR SGX540'ı kullanmalıydı. TI, Qualcomm gibi firmalar çipsetin içine dahili GPU ekliyorlar. Oysa Nokia çok akıllıca bir taktik izliyor. BCM multimedya işlemcileri zaten kendi başlarına çipset olma durumu teşkil ediyorlar. GPU işlemini yerine getirdiği gibi diğer pekçok işlevi de yerine getirmektedirler. Kendi başına özel bir multimedya işlemcisi olması da kendine has bazı avantajları da beraberinde getiriyor. Kendisine ait bir RAM'i bulunması gibi. Bu sayede CPU sistem RAM'ini kullanırken bu işlemci kendi RAM'ini kullanır böylece ikisi de kendi RAM'lerine erişerek birbirlerini beklemek zorunda kalmazlar. Dolayısıyla bu işlemci kendi başına bir çipset olma durumu teşkil ettiği için diğer çipset içine dahil edilmiş herhangi bir GPU'dan da çok daha performanslı oluyor. TI, Qualcomm gibi firmalardan çipset almak yerine ARM'dan Cortex-A serisi bir işlemci alıp, GPU ve diğer multimedya işlevleri için de yanına bunu entegre etmiş olsa Symbian cihazlar performansta en üst sırada olurlardı. Bundan adım gibi eminim.

6600'dan bu yana işlemcileri incelediğimizde ARM9 ile başlayıp, Dual ARM9'lar ile devam edip Dual ARM11'lere kadar her nevi işlemci mevcut çıkan cihazlarda. ARM11'den sonraki sürümlere geçmedi; ilk dokunmatik cihazlarda anlarım da yeni çıkanlarda/çıkacaklarda hala ARM11 kullanılmasında bir kasıt ararım.

http://www.glbenchmark.com/compare.jsp?benchmark=glpro11&showhide=true&certified_only=1&D1=Nokia%20701&D2=Nokia%20N8&D3=Apple%20iPhone%204&D4=Apple%20iPhone%204S

BCM2763'ün ne kadar iyi bir GPU olduğu yukarıdaki karşılaştırmada görünüyor. Testte dikkat edecek olursak işlemciler nal topluyor Nokia'nın.

TI OMAP3 serisinde eski nesil bir GPU kullandı, biraz daha işlemcilerine güvendikleri için GPU'yu göz ardı ettiler. Texas Instruments'i Qualcomm'a tercih ederim o da ayrı mesele tabi; ama şu an Qualcomm kullanıyorum().

Bu arada ARM'dan aldığı konusunda haklı olabilirsin, Freescale daha düşük hızda(i.MX3 serisi 532 MHz) çalıştığı için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danGerfuLL -- 11 Nisan 2012; 9:42:29 >

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.