DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
^^Nokia N95 Hakkında Her Şey^^
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
24.344
Cevap
16
Favori
1.185.328
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Mobil Cihazlar >> Cep Telefonları >> Nokia >> ^^Nokia N95 Hakkında Her Şey^^
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 22:37:25 Konu Sahibi
   N95 konuları karmaşasından kurtulabilmemiz amacıyla açılan anketin sonucuna göre konuların birleştirilmesi kararı alınmıştır. Ve emeklerin ziyan olmaması amacı ile oradaki bilgilerin aktarılması kararı alınmıştır.

   Anket konusu
   http://forum.donanimhaber.com/m_18986172/tm.htm   Buraya aktarılan konular.

   Ferhat zorlu’nun tanıtım konusu
   http://forum.donanimhaber.com/m_7202035/tm.htm

   painkiller004’ün inceleme konusu
   http://forum.donanimhaber.com/m_13541961/tm.htm

   Reis-i Eagles’in inceleme konusu
   http://forum.donanimhaber.com/m_15745530/tm.htm

   Midgàrd’ın accelerometer konusu
   http://forum.donanimhaber.com/m_18754262/tm.htm

   Hele şükür bitti arkadaşlar. Dünden beri 3 konuyu da taradım. Gerekli belge/bilgi/anlatım/doküman hepsini topladım. Neredeyse 200 sayfa okudum ki bu da 12.000 mesaj falan ediyor. Ha mesajların hepsini tek tek okudum mu? Tabi ki hayır. O zaten imkansız. Ben sadece dikkatli bi şekilde göz gezdirdim ve gerekli gördüğüm önemli şeyleri aldım. Eminim atladığım noktalar olmuştur. Dikkatinizi çeken önemli noktalar olursa konuya eklemenizde fayda olacaktır.

   O kadar sayfayı gezince sanki zaman makinesine girmiş gibi hissediyorsunuz kendinizi(bir de kamyon çarpmış gibi. Gözlerim çok feci şu anda) Zaman içinde atılan tüm mesajları gördüm. İlk tanıtımları, ilk resimleri, ilk kamera resimlerini. İlk mor resimlerini gördüm de güldüm ya. Şimdiki kalite ile arasında Everest kadar fark var. Öyle ki ilk resimlerinde sürekli bir patlıcan rengi. Gökyüzü mor olur mu yahu? Ama oluyordu işte. Şimdiki resimleri ise şu anda piyasadaki en kalite 5 mpx telefon. Pardon sadece telefon değildi di mi bu.

   Şunu da gördüm ki ilk kullanıcı resimleri hiç beğenilmiyormuş n95’in. Bir çok kişinin “bu da fos çıktı” türü mesajlarını gördüm. Ama önyargı böyle işte. Şu anda da K850i’ye aynen bunu yapıyoruz. Resimlerini hiç beğenmiyoruz. Berbat da zaten resimleri şu anda N95’e göre. Ama eminim K850i de N95 gibi gelişim gösterecek.

   Şimdi ne yaptığımdan biraz bahsedeyim.
   Painkillerin ve reis’in konuları baştan sona gözden geçirdim. Gerekli olanları aldım. Paylaşan kişilere göre ayrıştırdım. Ferhat’ın konuda ise çok fazla bilgi yoktu. Zaten telefon 30. sayfalarda çıkmış 35-40. sayfalarda falan da ülkemize gelmiş ve alınmış. Zaten son 15 sayfada da çok kayda değer bir şey yoktu. Genelde mor resimlerden ve resim gelişim sürecinden bahsedilmiş.
   Diğer iki konuda ise epey detaylı şeyler var. Maşallah herkes bir sürü şey anlatmış. Ben dediğim gibi sadece anlatımları ve dökümanları aldım. Mesela bir problem çıkmış soru sorulmuş cevabı verilmiş bunları almadım. Zaten anlatılan dökümanlarda çoğu sorunun da cevabı mevcut.

   Ve şunu da gördüm ki aynı zaman dilimlerinde 3 konuya da aynı mesajlar atılmış. Karışıklık orda başlamış işte. Tek konuya atılacağına 3üne de ayrı ayrı atılmış mesajlar. Ortalık toz duman tabi sonra.

   Bundan sonra n95 konusu açılmasına gerek kalmayacak çünkü bir çok sorunun cevabı burada var. Olmayanlar da arama kısmından bulunabilir çünkü sorunuzun cevabı kesinlikle 3 konudan birinde vardır. Konular silinmeyecek zaten. Kilitlenecek ki daha sonra eksiklikleri görürsek oradan alalım aktaralım buraya.

   Neyse fazla yazmadan arşivi aktarıyorum buraya. Kişilerin mesajlarını ayrı mesajlarda aktarıyorum ki karışmasın.   |
   |
   _____________________________

  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 22:40:59 Konu Sahibi
   Reis-i Eagles’in inceleme konusu


   =====> RESİMLİ & DETAYLI NOKIA N95 İNCELEMESİ by Reis-i Eagles� <=====

   .::I SORUNLAR, ÇÖZÜMLER, SSS, PAYLAŞIM VE DESTEK BURADA!! I::.

   BÖLÜMLER:
   1-) Resimli & Detaylı Nokia N95 İncelemesi
   a) Genel Bakış
   b) İnceleme
   c) Fazladan Puan Katan Özellikler - Eksiklikler
   d) Son Söz
   2-) SSS (Sıkça Sorulan Sorular) ve Sorunlar
   3-) Destek
   4-) Paylaşım
   a) Program
   b) Tema
   c) Oyun   BÖLÜM 1-A: Genel Bakış

   Önce cihazın özelliklerini bir hatırlayalım;

   Şebeke standardı: 850/900/1800/1900MHz - Quad Band GSM ve UMTS
   Boyutlar (UxGxK): 99 x 53 x 21 mm
   Ağırlık: 120 gram
   Ekran: 16,7 milyon renk TFT, 240 x 320 piksel   Kamera: Dahili 5 megapiksel dijital kamera, Carl Zeiss Vario-Tessar lens, 1x optik zoom, 20x dijital zoom (resim), 10x dijital zoom (video), flaş lambası, Autofocus; görüntülü görüşme için ön kapakta dahili CIF dijital kamera
   Video kayıt: 3GPP (H.263), MPEG-4
   Video çalar: 3GPP (H.263), MPEG-4 , Video Streaming, RealVideo
   Dahili hafıza: 160MB
   Diğer özellikler: Symbian OS v9.2 işletim sistemi, Nokia S60 3rd Edition Feature Pack 1 kullanıcı ara yüzü, WLAN 802,11b/g kablosuz ağ desteği, dahili GPS yer konumlama sistemi, 100 ülke için dahili harita uygulaması, UMTS şebekelerinde görüntülü görüşme imkanı, Macromedia Flash Lite 2� desteği, UMTS şebekelerinde HSDPA (3,5G) hızlandırılmış şebeke desteği, Quickoffice doküman görüntüleyici, PDF görüntüleyici, video ve resim editörü, 2 yönlü kızak mekanizması, 3 boyutlu çift stereo hoparlör, otomatik ekran parlaklığı kontrolü, özel müzik çalar tuşları, 3,5mm kulaklık girişi, TV çıkışı, telefonun yanında 128MB'lık microSD� hafıza kartı veriliyor, dahili modem, ahizesiz kullanım hoparlörü, Visual Radio desteği, Stereo FM Radyo, Uçuş Modu, microSD kart yuvası, Pop3/SMTP/IMAP4 desteği, bluetooth, ses kaydı, sesli komutlar   Renkler: Kum Rengi ve Mor. Her iki renkte ülkemize ihraç ediliyor. Bu renklerden genelde en çok tercih edileni N73'ten alıştığımız Mor/Gümüş birlikteliğine sahip olanı. Benim cihazım de yine bu renk.   BÖLÜM 1-B: İnceleme
   Şunu incelememin en başında belirtmek isterim ki; her şeyden önce bu bir "CEP TELEFONU" kategorisine ait bir cihaz. Yorumları ve eleştirileri bunu göre yapmak lazım.

   KUTUYU AÇARKEN:
   Cihazın kutusundan ne derece iyi bir cihaz olduğu tahmin edilebilir. Diğer N serilerinden alıştığımız üzere 2 katlı olan kül gri renkteki kutumuza 2.sürgüsü açılmış ve ekranında meşhur abimiz eşlik ediyor. Kutuyu açar açmaz cihazınız 2.6" dev ekranıyla size göz kırpıyor. Ama diğer N serilerinden farklı olarak N95 tam ortada yer alıyor. Ve sol alt köşede: "Buyrun, N95'iniz burada. İhtiyacınız olan her şey bu kutuda. Şimdi Nokia N Serilerini keşfetmeye başlayabilirsiniz" diye bir ifade var. Ne kadar gereklidir bilmiyorum...
   Ortada yatmakta olan cihazın sağ üst köşesinde alt kata ulaşmak için kaldırılması gereken katmanın kolay kaldırılması için parmak takılacak bir bölüm(delik) var. Buraya parmağınızı takıp kaldırdığınızda ince bir katman elinize geliyor ve bir an önce pile ulaşmak için bunu sağa veya sola fırlatıyorsunuz. Katmanın altında Pil, Kulaklık ve Şarj Cihazı çıkıyor. Burada başka bir şey yok. Pili bir an önce takıp, sim kartınızıda taktıktan sonra cihazınız sizin emrinize hazır...
   En altta katta ise kurulum CD'si, TV-OUT kablosu ve DATA kablosu çıkıyor. Cihazı açmak için kısa bir süre (1sn kadar) basmak yeterli oluyor. Cihaz kendiliğinden açılıyor.   TASARIM:   Cihaz öyle bilgisayar ortamındaki resimler kadar büyük değil. Karşılaştırmalarda bunlar daha da belli oluyor. Ama biraz kalın. Tasarım açısında cidden gayet iyi bir performans sergiliyor. Bir kaç tuş haricinde tuşların yerleri yerli yerince ve düzgün basılıyor.   Cihaz'ın ön yüzünden bakacak olursak; sağ en üstte CIF çözünürlükle ön kamera, onun yanında Işık Seviyesi ayarlamakla yükümlü sensör biraz daha solunda cihaza göre en üst ortada ahize ve son olarak en solda NOKIA N95 ibaresi bulunmakta. Bunların hemen altında 2.6" geniş ekranlı 16M pırıl pırıl renkli ekran yer alıyor. Ekranın korumasının olmaması gayet kötü. Hafifçek bastırdığınızda renk değişimi gözlenmesi kuvvetle muhtemel ki ben gözlemledim.   Cihazın üst kısmında açma-kapama yahutta tercih değiştime uçuş moduna almaya yarayan tek bir dairesel tuş var. Tuş biraz çukurda olduğu için elinizi bakmadan da atsanız tuşa ulaşabilirsiniz ve tuşun parmağa "cuk" oturması da buna kolaylık sağlıyor ki zaten düğme ortada... Şaşırma ihtimaliniz az.
   Cihazı açmak için tek bir kes kısa süreli basmak yeterli oluyor.   Cihazın en alt kısmı ise oldukça sade. Çünkü Evrensel Seri Yol herşeyi ortak kullandırdığı için fazladan girişlere izin vermemiş. En solda kare ama biraz da dairesel biçimde olan şarj cihazı bağlantı noktası biraz sağında da resimde de görüldüğü üzere Evrensel Seri Yol Bağlantı Noktası mevcut. En sağ altta ise taşıma kayışını görev yapması için deliğimsi bir bölüm var.   Cihazın sol tarafına göz atacak olursak, sol en üstte sol stereo hoparlörler mevcut. Bunun aynısında simetrik olarak sağda da mevcut. Ses çıkışı olarak hatırladığım kadarıyla N73'ten yüksek değil ama kesinlikle kaliteli.Ses çıkışına daha sonra ayrıntılı yer vereceğim. Bu hoparlörün yarım santim altında Evrensel 3.5mm girişi mevcut. Bu sayede istediğiniz ses verebilen nesneyi cihazınıza bağlayabilirsiniz. Evrensel olduğu için çevrenizde gördüğünüz çoğu aletlen temasa geçebilir ve size müzik keyfini yaşatabilir. Buna da daha sonra MÜZİK & RADYO bölümünde bahsedeceğim. Bu girişinde bi yarım santimden daha fazla altında da kızıl ötesi girişi bulunmakta. "Gereksiz..." demeyin çünkü benim gibi 6 aydır 5210la idare eden bir kişi için kartvizitleri göndermekte çok işe yarıyor. Böylece tuşların ömrüde uzuyor. En altta ise MicroSD kart yuvası yer alıyor. Kutuda standart verilen 1gb kartı tamak için, tırnağınızı takıp çekip, sonra bu nesneyi tutup aşağıya çekip sonra kaldırmanız gerekiyor. Anlatım biraz değişik olabilir.   Cihazın sağ tarafında ise en üste diğerinin simetriği olan sağ stereo hoparlör hemen altında üzerinde sağa ve sola bakmak üzere birleşik 2 tuş yer alıyor. Bunlar kamera devrede iken zum tuşları görevi görüyor. Diğer hallerde ses seviyesini ayarlamakla yükümlüler. Sağ tarafın en altında hassas-kademeli geniş deklaşör tuşuyer alıyor. Hemen üstünde de Yürüt/DÜzenle tuşu yer alıyor. Bu aynı zamanda bekleme modunda Galeriye gidiyor. Yine bekleme modunda deklaşör tuşuda eğer kamera lens kapağıda açık ise bir saniye kadar basılı tutmak kaydıyla kamerayı devreye sokuyor. Bence burada hoparlörlerin yerleri ve 3,5mm girişi/zum tuşlarıyla yer değiştirmiş olması gerekirdi. Çünkü fotoğraf çekerken zaten cihazı 2 elle tuttuğunuz için zum tuşları sol elinize uzak kalıyor. Bu biraz kötü olmuş.
   Kamera tuşlarının mavi ışıklandırması özellikle geceleri çok can yakıyor.   Cihaz -benim bildiğim- dünyada ilk ve tek çift sürgülü (slide-open) tasarıma sahip. Bu sürgüler yaylı-kızaklı değil. Elinizle kapağı sürüklemeye devam etmeniz gerekiyor ki buda pek de yorucu bir iş değil.Alışıyorsunuz...
   Cihazın kapağını aşağıya doğru çektiğimizde slaytlar eşliğinde çokluortam menüsü karşımıza çıkıyor. Bu menü diğer N serilerindedi çokluortam menülerinden çok farklı. Buradaki efektler ve slaytlar gayet hoş. Her menünün kendine ayrı slaytı mevcut ve bu üzerine gelip beklenilince ortaya çıkıyor. Yukarı ve aşağıya doğru ok yönleriyle ilerlediğinizde diğer butonlara ulaşabiliyorsunuz ve bunlarıda ayarlaya biliyorsunuz. Yani değiştirebiliyorsunuz. Arka planı ve menü efektlerini de değiştirmek mümkün.   Cihazın kapağını aşağıya doğru çekilmesiyle yukarıdan aşağıya doğru sıralanan ileri sar/oynat-duraklat/durdur/geri sar tuşları karşımıza çıkıyor. Bunlar nefis mavi ışıkla aydınlatılmaktalar.Gece bile olsa görme ve basma zorluğu çekmiyorsunuz ve müthiş kullanışlılar.Eksiği: dokunmatik değiller...   Sürgüyü yukarı doğru ittirdiğimizde ise numerik klavye görev yapmak için karşımıza çıkıyor. Mesaj yazma çok kolay olmamakla beraber çokta zor değil. Birazcık çukurda olduğu için bazı kere problem oluşturabiliyor. Mavi ışıklandırma son derece yeterli ve bir o kadar şık.   Cihazın tasarımına ayrı bir güzellik katan bölüm tuştakımları... Özellikle sürgüler kapalıyden gözüken, yani ana tuşların sıralanışı ve biçimi tasarım açısından hoş. Symbian tuşu ve çokluortam tuşu çok çok rahat. Gayet iyi basılıyor. Sorun çıkarmıyor. En dış çerçevede yer alan onay tuşları ve arama kabul etme /reddetme tuşları da onun kadar rahat olmasada iş görüyor. Boyut itibari ile küçük olduklarından basmak bazen problem olabiliyor.Kalem tuşu ve silme tuşu hakeza öyle.Bunlar diğer tuşlara göre yanlış basıma sebebiyet verecek tuşlar. Ama genede alışıldığında çok rahat ve şaşırılmadan kullanılabiliyor. Işıklandırmalar ise gayet yeterli ve şık.   EKRAN:
   2.6" lik 16M renk destekli geniş parıl parıl ekran Nokia'nın şuana kadarki en güzel ekranı. Carl Zeiss destekli 5mp'lik kamera ile bütünleştiklerinde gerçekten çok iyi iş çıkarıyorlar. Resimler çok canlı ve çok net. 2.6" lik dev ekran ile film izlemek, nette gezinmek, fotoğraf çekmek ve benzeri multimedya eğlenceler çok daha zevkli ve kullanışlı hale geliyor. Özellikle kamera modunda ekran her zaman yatayda olması işin zevkini arttırıyor. Yanlız ekran koruması yok. Hafiften bastırdığınıza renk değişimleri gözleniyor.
   Diğer yeni N serilerinde klasik haline gelen StandBy menüsü gayet kullanışlı ve hız kazanma açısından güzel bir şey. Adeta bilgisayarınızın masaüstü gibi çeşitli kısayollar mevcut. 6 tane yanyana sıralı bu kısayollar kişiselleştirebiliyorsunuz. Üzerine gelip biraz (0.5 sn kadar) beklediğinizde üzerinde nereye ait kısayol olduğu aşağıya doğru kaya bir yazıyla beliriyor. Resimlerden anlaşılmayan kısayolları öğrenmede yardımcı oluyor. İlkten acemiler için kullanışlı. Sonradan siz yerlerini ezberliyorsunuz zaten.   Menü tuşuna bastığınızda 4*3 biçiminde öğeler karşımıza çıkıyor.Menüler arası geçişler gayet hızlı. 332MHz bunun hakkını veriyor ve daha bir çok işlemde hız konusunda başarı sağlıyor. Ayrıyetten 3D öğelerini desteklemesi ve hızlandırması oyun performanslarından yüksek puan almayı hakediyor. Hız konusunda N73 benzemiyor.   Ekran yatay modda da kulanılabiliyor. Menü sıralanışı yatay ve dikeyde yer değiştiriyor:3*4   MÜZİK & RADYO:
   Ruhunuzun gıdaya ihtiyacı varsa N95 bu gereksiniminizi karşılayabilir.   Cihazın ikinci sürgüsünü açtığımızda veya direk olarak multimedya tuşuna bastığımızda karşımıza gelen seçeneklerden ilki Müzik Çalar. 2.sürgüde bulunan İleri Sar, Yürüt/Duraklat, Durdur ve Geri Sar butonlarıyla müzik dinlemek daha keyifli hale geliyor. Son derece kullanışlı olan bu tuşları tek eksikliği dokunmatik olmamaları. Saydığım bu yönetimler ana butonlardaki yön tuşları tarafından da gerçekleştirilebiliyor. Ve gene aynı pratiklik mevcut. Zira ekranda hangi yön tuşunun hangi işe yarayacağı tuş takımı düzenine göre resmedilmiş.Şekilde görüldüğü gibi:   Müzik çaları açtıktan sonra "Tüm Şarkılar" diyerek şarkılara ulaşabilir, veya "Çalma Listesi" oluşturabilirsiniz   Ve yine aynı ekranda Besteciler, Albümler, Sanatçılar ve Türler şeklinde kategorize edilmiş bölümler mevcut.
   Parça listesi oluşturmak son derece kolay. İstediğiniz şarkıları "Kalem Tuşu" + "Onaylama" (Yön Tuşlarının Ortasında Olan)'a basarak seçip ve sonra "Seçenekler"e tıklayarak "Çalma Listesine Ekle" oradan da "Yeni Parça Listesi" seçeneğini seçerek parça listenizi kolayca oluşturabilirsiniz. Hatta seçtiğiniz bu şarkıları, istediğiniz başka bir çalma listesine de ilave edebilirsiniz.
   Söz konusu ses kalitesi olunca N95 yine diğer özellikleri gibi bundan da iyi not alıyor. Çift stereo hoparlörler görevlerini iyi bir şekilde yerine getiriyorlar. Ses yüksekliği N73 kadar hatta çok az daha az ama ona nazaran daha kaliteli. %100 seviyesinde bile iyi bir performans sergiliyor patlamalar ise yok denecek kadar az.%80-90 seviyesinde kullanım en ideali.

   Cihazda ekolayzır desteği de mevcut. Pop, Rock, Jazz vs vs gibi meşhur tarzlar direk kayıtlı. Ayrıyetten sizde kendi ekolayzır düzeninizi oluşturabiliyorsunuz.   Ses ayarlarında Stereo Genişletme gibi güzel bir ayar var. Ama bu ayarın kullanışlığı şarkının kalitesine göre değişiyor. Bazı şarkılarda çok iyi güzellik katarken bazılarında şarkıyı hepten anlaşılmaz hale getirebiliyor. Ama özellikle kulaklıkta mutlaka stereo genişletmeyi açın.Harika ses kalitesi veriyor.
   Bazı şarkılarda bu kaliteyi sunarken, kulaklıkta dinlerken her zaman ii bir kalite sunuyor.   Çalan şarkıyı görselleştirmekte mümkün. Osiloskop, Spektrum ve Albüm Resmi seçenekleri mevcut. Bunlar müzik zevkine ayrı bir güzellik katıyor.

   Radyoyu,Mp3 Çaları arka plana atarak istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Fotoğraf dahi çekebiliyorsunuz ancak videoda durum böyle değil. Sesli kayıt yapacağından ses karışmasına müsaade etmiyor.

   Yalnız radyoda ses seviyesi %100 olmasına rağmen Mp3 Çalar'a göre %60 seviyesinde gibi birşey. Bu gerçekten kötü bir durum. Belki benim cihazımda problem vardır.Bir iki araştırdıktan sonra detaylı yazarım.   Kulaklık ise yeterli kaliteyi sunuyor. Aşırı müzik tutkunlarını tatmin etmez tabii ki ama istedikleri kulaklığı cihazlarında kullanabilirler. Çünkü evrensel 3.5mm girişi onlara hizmet etmek için var.Hem radyo hem de Mp3 Çalarda kalite normal düzeyde.Üzerindeki kumanda butonları sayesinde cihazı cebinizden çıkarmaya gerek kalmıyor.

   Yön tuşlarına direk basarak kanal veya ses seviyesi değiştirilemiyor. Ses seviyesi cihazın sağ yanındaki ses kontrol tuşlarından ayarlanılabiliyor. Kanallar ise ekrandaki butonlar vasıtasıyla değiştirilebiliyor. Tam 50 kanal hafızasına sahip.

   Radyonun bence güncel bir eksikliği radyodan direk kayıt yok. Aslında o kadar da önemli değil ama bunun yazılımını yazmak çokta zor olmasa gerek.

   Radyonun çekişi ise yeterli düzeyde. 6230i ve N73e nazaran daha iyi diyebilirim.
   Ayrıca kulaklıkta ya içeri ya dışarı olayı var.N73teki gibi çift yönlü değil ki buda bence olumlu bir özellik.Fazladan şarj yemez.

   Her N serisindeki gibi radyo da "Hatsız" moda kullanılmıyor. Bunun nedeni ise radyonun şebekeye ihtiyaç duyması ve temennimiz dâhili anten olmasıydı ama bu görevi de taktığınız kulaklıklar görüyor. Buda bir ikinci eksiklik. Nokia'nın direk tüm modellerinde -6500 Slide hariç- olan bir eksiklik var ki oda RDS... Ama bunun yerine yine nerdeyse tüm modellerinde kullandığı ve kendi çıkarttığı Visual Radyo yani görsel radyo mevcut. İşe yarar-yaramaz kısmını geçtim bu hizmet ücrete tabi. Bende denemedim zaten ki Power Grup haricinde destekleyen de yok bildiğim kadarıyla.

   Müzik göreceli olduğundan benim düşünlerim bunlar.   KAMERA:   Nokia'nın ilk 5mp çözünürlüğüne sahip olan N95'in mükemmel kamera ve video kalitesinin ardında Carl Zeiss lenslerinin payı çok büyük.Ve bence N95, Nokia firmasının bugüne kadar ürettiği en kaliteli fotoğraf kalitesine sahip. Videoda bu ünvana almasına engel olan modeller N93 ve N93i... Şimdi bu bölümümüzü detaylı bir şekilde inceleyelim:   N95'in arkasındaki dairesel kısmın bir parçası olan kamera lensi kapağının aşağıya doğru çekilmesiyle 5mp'lik Carl Zeiss destekli kamera görev yapmak için emir bekliyor. Kapağın çekerken kaymaması için yüzey 1mm aralıklarla tırtıklı biçimde ki buda kaymamayı sağlıyor.Kapak gayet rahat ve açılmada-kapanmada bir kasıntılık oluşturmuyor. Kapak korumada yeterli. Ancak açık unutulabiliyor.Kamera devreye girdiğinde otomatik olarak açılsaymış çokdaha nefis olurmuş.Kamera 2.6"lik ekranın tamamını kullanıyor.Kapağı çektiğimizde kamera yaklaşık 3sn gibi bir sürede devreye giriyor.(Benim sürüm eski, sizinki daha hızlı olabilir.)   Ekranın sağ tarafında durum çubuğu mevcut. Gerekli ayarlar bu bölümden yapılmakta.Bulunduğunuz ortama göre çeşitli sahne modları mevcut.Bunlar:Otomatik,Kullanıcı Tanımlı,Makro,Portre,Manzara,Spor,Gece,Gece Portre modları.Gerekli kamera ayarları yapıldığında gerçekten çok çok iyi fotoğraflar elde edilebiliyor.Ayrıca fotoğraflara Siyah-Beyaz,Sephia vs vs gibi renk düzenleri yine durum çubuğundaki bölümlerden yapılıyor.Durum çubuğu cihazın nomal konumuna göre göre sağ-sol tuşlarıyla yukarı ve aşağı doğru hereketettirilip istenilen ayara ulaşma imkanı tanıyor.
   Otofokus perfermansı da gayet başarılı.2 kademeli deklaşöre hafiften bastırdığınızda odaklama görevini yerine getirmek için lensler oynamaya başlıyor.Bu sesleri duyabiliyorsunuz.Odaklama süresi ortama ve nesneye göre değişiyor. Ortalama 1,5 - 2 saniye kadar bir sürede bu işlem tamamlanıyor. Odaklama bittiğinde ortadaki sadece köşeleri belirgin olan dikdörtgenimsi odaklama ifadesi "yeşil"e dönüyor ve bununla beraber "odakladım,daha sert bas" manasına gelen "klik" sesi çıkıyor. Çok çok iyi sonuçlar yanında yanlış odaklama sonuçu gayet bulanık fotoğraflarda elde edebiliyorsunuz.
   Gece performansıda yeterli düzeyde.Özellikle gece modunda ayriyetten flaşıda açarsanız ortam koşullarına göre performanslı resimler alabiliyorsunuz.Flaşsız normal gece modu pek kullanışlı değil.
   1x optik ve 20x dijital zum yapabililen kamera en son zum halinde resmi bulanıklaştırıyor.Zaten dijital zum olması bunun başlıca sebebi.Ancak resimler genede anlaşılabilir oluyor. (diğer cihazlara göre örnek:N73) N73teki gibi kırmızı yeşil ve benzeri çizgiler gözükmüyor. Bu bulanıklaşmalar cihaz ekranında farkedilmiyor. Ancak bilgisayara aktarıldığında bulanılaşmanın farkına varabiliyorsunuz.   Kamera ayarlarına gelirsek; 5-3-2-0.8-0.3 mp'lerde çekime izin veriyor.Video'da ise; ,TV Yüksek Kalite,TV Normal Kalite,E-Posta Yüksek Kalite,E-Posta Normal Kalite ve son olarak Paylaşım Kalitesi olmak üzere fotoğraf modundaki adet kadar seçim seçeneği sunuyor.   Video'ya durum çubuğundan direk olarak geçiş yapılmakla beraber, "Seçenekler"e gelip burdan "Video Modu"nu seçmekte yeterli oluyor.Video fotoğrafa göre daha az ayar seçeneğine sahip.640*480 çözünürlükte ve 30fps hızında en yüksek kalitede çekim yapmakta.Bu videolar bilgisayar ekranında tam ekranda gayet net bir şekilde izlenilebiliyor.En net görüntüyü 640*480 çözünürlükte gösteriyor ki gerçekten iyi gösteriyor.   Açık havalarda zum yaptığınızda bozulma kapalı ortamlara göre çok daha az.Video'da 10x dijital ve 1x optik zumla uzakları yakın edebiliyorsunuz.
   Cihazın sağ en altındaki deklaşörün hemen üstündeki yürüt/düzenle tuşu mevcut.Burdan direk olarak galeriye geçiş yapabiliyorsunuz ve resimler üzerinde oynama imkanınızda var.Galeri telefonun konumuna göre yatay veya dikey olabiliyor.
   Yukarıda tasarım bölümünde belirttiğim üzere sağ tarafındaki kamera bölümü ışıkları gece çok şekil gözüküyor.Mavi ışıklar sayesinde tuşların yerleride belli oluyor.Yine yukarıda belirttiğim gibi zum tuşları sol ele bi hayli uzak.Otomatik lens kapağı olmayışından sonra buda 2. önemli bir durum.

   Ön kamera ise son derece rezil.Ama benim gördüğüm şuana kadar ki en iyi ön kamera.Kendi çapındaki en iyi performansı açık havalarda vermekte.Fazla değinmeye gerek yok heralde...

   Örnek fotoları yeni sürümle koymak istiyorum.Ondan bir kaç tane yeni sürümle karşılaştıralım diye eskilerinden koydum.

   Örnek Fotolar: (SÜRÜM: 10.0.018 ESKİ SÜRÜM)
   http://resim5.kucukresim.com/uploads/462bef7d3a.jpg
   http://resim4.kucukresim.com/uploads/fd7ac28d5b.jpg
   http://resim4.kucukresim.com/uploads/3a8bec8e69.jpg
   http://resim3.kucukresim.com/uploads/5a1ef8ea90.jpg
   http://resim6.kucukresim.com/uploads/cdae1632fa.jpg

   Zifiri Karanlık:
   http://resim3.kucukresim.com/uploads/415aff6093.jpg

   Ön Kamera:
   http://resim3.kucukresim.com/uploads/0fc64dec5d.jpg

   Yeni Sürüm Fotoları: (v12.0.013)

   Örnek fotoğrafları NokiaN95.4shared.com paylaşım alanımda N95 Foto Örnekleri klasörünün içinde bulabilirsiniz.   BAĞLANTI:
   TV Çıkışı gerçekten işe yarar bir özellik.Çektiğiniz resimler videoları ailenizle, arkadaşlarınızla hızlıca paylaşmak mümkün. Ayrı çokda kullanışlı olmamakla beraber oyunda oynayabilirsiniz. Wi-fi ile dev ekranda gezmek eğlenceli.
   TV Çıkışı televizyonunuzun kalitesine göre değişiyor. Renkler cap canlı daha net çıkarken, daha soluk ve renksizde çıkabiliyor. TV Çıkışı her ne yapıyorsanız ona izin veriyor, göstermemezlik etmiyor.

   Bluetooth uyumlu cihazlarda gerçekten hızlı. Veri iletişiminde problem yok. Gönderimlerde karşı cihazın alıcısının veri hızı düşük olduğunda süre karşı tarafa göre ayarlanıyor. Sizin cihazınızın iyi olması birşeyi ifade etmiyor. Ama bilgisayara gönderimler son derece hızlı. Tek eksikliği var; birden fazla bağlantı oluşturamaması...   Nokia N95 802.11b/g çalışma frekanslarına sahip bir cihaz. Wi-fi çekim gücü mobil bir cihaza göre yeterli ve veri iletişim hızı da yine süratli. Çalışma frekanslarını destekleyen bir kablosuz modeminiz varsa sizi yarı yolda bırakmadan webde gezinmenizi sağlar.Wi-fi çalışma verimliliği gerçekten iyi.
   Araçlar bölümünden, WLAN Sihirbazı'na gelip kablosuz ağınızı cihazınıza tanıtabilirsiniz. Veya bunu beklemedeyken "WLAN Ağı Ara" deyip oradan kolayca ayarlayabilirsiniz. Şifre olarak WEP/WPA hepsini desteklemekte. N80'deki gibi modeminizden şifre türünüzü değiştirmeye gerek yok. Bu son derece kullanışlı bir özellik çünkü dışarıda şifresini bildiğiniz bir yerde şifresi WPA dahi olsa girmek mümkün olabiliyor.   2.6" 16M renkli ekranda gezinmek son derece keyifli. Özellikle TV çıkışına bağlayıp, cihazdan da "#" tuşuna basarak yakınlaştırmayı %50ye getirip TV'den gezinmek ayrı bir zevkli. Yalnız yarım flaş desteği olmaması kötü. Çünkü çoğu flaşı çalıştırırken, YouTube izlerken gereksinimi olan flaş desteğini veremiyor.

   Sayfaları gezinirken ana butonlardaki yön tuşlarından yararlanıyorsunuz. Yatayda da yine bu tuşlar görevde.
   MSN Messenger'ların hemen hemen hepsi iyi çalışıyor. Yalnız klavye biraz aşağıda olduğu için yazma zorluğu olabiliyor. Malum MSN'de hız önemli.

   Web için önerilebilecek programlar:
   Opera Web Browser, Agile Messenger ve Windows Live Messenger (800kb'lik olan)
   Web'de gezinirkenki bazı görüntüler:   Web güncelleştirmelerle tarayıcı daha iyi hale geliyor. Tavsiyem haftada bir kontrol etmek...
   Ben TV-Çıkışı'na bağlı iken screenshot yaptığım için yakınlaştırmayı en uzak, yani %50 yapmıştım. Ondan screenshot'ların görüntüsü kareli olabilir. Normal %100 seviyesinde son derece netler.Resimlerdeki yakınlatırmalar sırasıyla: %100 , %75 ve %50

   Kablonun veri hızı, hafıza kartına bakarsak düşük. Ancak uygulamarı bu vasıta ile yükleyeceğimizden başka şansımız yok.Dosya kopyalama-kesme-yapıştırma işlemlerini -varsa- hafıza kartından yapmak daha hızlı ve pratik. Öbür türlü PC Suite bağlanıp dosya yöneticisinden dosyalarınızı çekebilirsiniz.

   - GPS'i henüz deneyemedim.   HAFIZA:

   160MB dahili hafızası bulunan cihazın yaklaşık bir 10-15mb'ı kendinden dolu oluyor. Cihaz kağıt üzerinde 2GB'a kadar microSD kartları destekliyor. Ama çeşitli forumlarda 4gb Sandisk kullananlar çok:   Kutunun içeriğinde 1GB hafıza kartı çıktmasıda iyi bir şey.

   4GB'tan sonra N95'te 8GB'lık hafıza kartlarının çalışacağının bir göstergesi:

   ŞARJ:

   Şarj cidden önemli bir sorun. BL-5F 950mAh gücüne sahip olan pil yetersiz. Normal kurcalamadan 2 günü gören cihaz, fonksiyonlarını kullandığınızda bu süre 1 güne iniyor.
   N95'i tam manasıyla kullanmak pilin 1 günde bitmesine razı olmak manasına geliyor ki ben tercihimi bundan yana kullıyorum. Diğer kullanımlarda ise 1.5 - 2 gün gitmekte.
   "Bu cihaza bu kadar para verdim, özelliklerini niye kullanmıyım?" sorusu yanında "O kadar para verdik, piline bak!" gibi serzenişler akla geliyor. Nokia'nın satış stratejine boyun eymekten başka yapacak bişey yok.

   Dakika-dakika ayrıntılı bilgileri yakında ekleyeceğim.   BÖLÜM 1-C: Fazladan Puan Katan Özellikler - Eksiklikler

   Fazladan Puan Katan Özellikler:
   - Geniş 2.6" 16M renkli parlak ekran
   - GPS teknolojisi
   - 2. Sürgü
   - Carl Zeiss destekli Yüksek kaliteli 5mp kamera ve video kaydedici
   - Yeni işletim sistemi
   - Kablosuz Ağ 802.11b/g
   - TV Çıkışı
   - Evrensel Yollar (USB girişi ve 3.5mm girişi)
   - İşe Yararlık
   - Tam bir çokluortam cihazı oluşu
   (Kamera,Video Kaydecici,MP3 Çalar,Radyo,GPS,Kablosuz Ağ ve bunları destekleyen evrensel yollar)

   Eksiklikler:
   - Zayıf pil
   - Zayıf ekran koruması
   - Malzeme kalitesi (Sürgü, gıcırtılar vs dâhil)
   - Küçük mesaj tuşu ve silme tuşu
   - Dokunmatik olmayan çokluortam tuşları
   - Otomatik olmayan lens kapağı
   - Uzun resim kaydetme süresi
   - RDS'siz ve direk kayıtsız,dahili antensiz radyo

   Boyut olması gerektiği gibi. Böyle bir çoklu ortam cihazına bu kalınlık yeterli ama biraz daha ince olabilir. En için yorum yapılamaz çünkü ekran zaten 2.6"...   BÖLÜM 1-D: Son Söz

   Nokia'nın şuan amiral gemisi konumunda bulunan N95 için söylenebilecek cümlelerden biri: "O cebinizdeki bir şey değil, pek çok şey"

   Tasarım açısından gayet başarılı bir cihaz ve bunun yanında bi kaç tuş hariç ergonomisi yüksek. Çeşitli kısayollar ve bazı kullanışlı tuşlar N95le iş yapma zevkini arttırıyor.Yeterince ve bir kaç tuş hariç yerli yerinde olan tuşlar gerekli yönlerdirmeyi ve cihaz yönetimini iyi bir şekilde sağlıyor.
   2.6" 16M destekli nefis erkranda istenilen herşeyi yapmak mümkün.Renkler canlı ve parlak.Işık sensörüde tasarrufa ve görme kalitesine olumlu biçimde etki ediyor.Evrensel yollar son derece kullanışlı.
   Boyut olarak pek bir sorunu yok aslında ama biraz kalın.2300 ve 5210'dan N95'geçmiş biri için boyut sorun teşkil edebilir.Tuş takımı gerekli ergonomiye sahip.Mesaj yazmak kolay.Kenarlıklar sorun çıkarmıyor.Ama kalem ve silme tuşu küçük.
   5mp Carl Zeiss destekli kamera gayet başarılı.Fakat ön kamera da gayet rezil.Video kalitesi de son derece başarılı.Resimleri kaydetme süresi uzun.Zum kalitesi dijital zumun genelini alırsak gayet iyi.Velakin bulanıklaşmalar mevcut.
   Mp3 çalar son derece iyi.Dışarı ses verme kalitesi yüksek.Bozulmalar yok denecek kadar az.Kulaklıkta gayet başarılı.Ancak müzik tutkunlarını tatmin etmeyebilir.Radyonun çekişi bayağı iyi.Kalite ise gayet güzel.Radyonun dışarı ses verme yüksekliği nerdeyse yarıyarıya.
   Webde gezinmekte 2.6"ekranda bir o kadar keyifli.Ama bazı flaşlar açılmayabiliyor.Nedeni sürümünüzün eski olması.Kablosuz ağ çekişi cidden kaliteli ve yeterli düzeyde.İşinizi çok rahat görmenizi sağlayacak nitelikte
   3.5mm çıkışı, TV-OUT, miniUSB çıkışları cihazı evrensel kılıyor.GPS ise son sürümlerde başarılı.Eski sürümlerde bağlanmakta çok vakit geçiyor.Haritaların detayları yetersiz gibi.Harita haricinde GPSde bayağı iyi.Zamanla haritalarda güncelleşir.
   Şarj süresi felaket Normal kulanımda 2 günü görürken aşırı kullanımlarda 1 günü hatta daha azını görmesi mümkün.Eski telefonunuzdaki gibi müzikleri hep son seviyede dinlememek gerekir.
   Cihazın her özelliğini yerli yerince kullanıp pil süresini arttırmak mümkün.Yok yere GPS açmak, durup durup kablosuz ağ aramak,ortam koşullarına uygun seviyede müzik dinlememek süreyi 1 güne indiren sebepler.

   Cihaz her ne kadar "Mükemmel" olsada fiyatla oranlandığında fiyat çok yüksek kalıyor.Ama yapacak bişey yok çünkü bir alt model ondan 100YTL düşük.
   En önemli sorunu pil olan cihazın "Kasa" mevzusundan başka da önemli sorunu yok.Diğerleri ufak tefek eksiklikler.

   Tavsiye edilesi bir cihaz.Ama fiyata razı olmanız gerekir.Düşmesini beklemekte olabilir eğer Nokia o sezon bi iki ara model çıkartmazsa.
   2008in başında Wi-Max'li cihazlar geliyor.Buda N95in teknolojisinin eskidiğinin göstergesi olacak.Hep böyle olmuştur zaten.Böyle gelmiş böyle gidecek...   BÖLÜM 2: SSS (Sıkça Sorulan Sorular) ve Sorunlar

   1-) Cihazımı güncelleştirmek istiyorum. Gerekli programlar nelerdir? Neler yapmam gerekir?

   Kendi hazırladığım resimli ve detaylı "N95'i NSU ile Güncelleştirme Rehberi" bu konuda size yardımcı olacaktır. ÖNEMLİ noktaları gözden kaçırmayınız. Cihazın yedeğini almayı unutmayınız. İşlemleri dikkatlice uygulayınız:

   Rehber Linki:http://www.4shared.com/file/34666434/7c01d7e2/NSU_ile_Gncelletirme_Anlatm.html

   Ayrıca N95 Destek bölümüne göz atmanız faydanıza...

   2-) Cihazımı yurtdışından aldım? Nasıl Türkçe çevireceğim? yada Versiyon güncelledim. Açtığımda Türkçe dil seçeneği yoktu. Nasıl tekrar Türkçeye çevireceğim?

   Kendi hazırladığım resimli ve detaylı "N95'i NSS ile Türkçeleştirme Rehberi" bu konuda size yardımcı olacaktır. ÖNEMLİ noktaları gözden kaçırmayınız. Cihazın yedeğini almayı unutmayınız. İşlemleri dikkatlice uygulayınız.

   Rehber Linki:http://www.4shared.com/file/34666413/d05320c3/NSS_ile_Trkeletirme_Anlatm.html

   Ayrıca N95 Destek bölümüne göz atmanız faydanıza...

   3-) Cihazım versiyon güncellerken göçtü? Ne yapmalıyım?

   Cihaza format atıp açmayı deniyelim. Eğer yine açılmazsa enyakın ve güvenilir bir servise telefonunuzu vermeniz gerekecek. Format atmak için;
   Telefon KAPALI iken sırasıyla *(Yıldız) , 3 , Yes ve Açma Kapama tuşuna 5 saniye süre ile basılı tutarak, Nokia yazısının gelmesi ile format atabilirsiniz.

   4-) Cihazıma nasıl format atarım?

   N95'te benim bildiğim 2 çeşit format var. Telefon bekleme ekranındayken atılan soft formatlar ve telefon kapalı iken atılan hard format. Soft format için şu seçenekler mevcut:

   Bekleme ekranından ilgili kodları giriniz:

   *#7370# - Detaylı Soft Format (Ajanda, notlar, rehber vb uygulamalar silinir ve ayarlar sıfırlanır.)
   *#7780# - Soft Format (Sadece ayarlar sıfırlanır.)

   Cihaza Hard Format atmak için, telefon KAPALI iken sırasıyla *(Yıldız) , 3 , Yes ve Açma Kapama tuşuna 5 saniye süre ile basılı tutarak, ve en son Nokia yazısının gelmesi ile format atabilirsiniz.

   5-) "Cihazım Macromedia Flash öğelerinden bazılarını açıyor bazılarını açmıyor. Sebebi nedir?" yada "YouTube'dan video izleyemiyorum. Bunu nasıl düzeltirim?"

   N95'lerde Flash Lite 2.x yüklüdür ve bu program normal flash oynatıcıların basitleştirilmiş hali olduğundan özel & komplex flashları açamaz. N95 .swf uzantılarını açarken .flv uzantılarını açamaz. Şuan herhangi bir çözmümü bulunmamakta.
   Ancak YouTube'tan video izlemek için farklı imkanlar mevcut. Ama bunlar fazlaca gelişmiş değiller. N95 Destek bölümünde bu konunun ayrıntılarını bulabilirsiniz.

   6-) Haritalarımdaki Yer İşeretlerimi nasıl yedeklerim?

   Nokia'nın PC Suite programıyla ayarları ve yer imlerini yedekleyebilirsiniz. (Hem Web hem harita)

   7-) Arama geldiğinde sürgüyü ittirerek aramayı kabul edebiliyorum ancak aramayı sonlandırmak için sürgüyü kapattığımda kapanmıyor. Bu normal mi?

   N95'te yarı aktif kapak söz konusudur. Cihazınızda bu konuyla ilgili bir problem yoktur. Bu normaldir ve sürgüyü kapatınca aramanın da kapanması için özel bir ayar bulunmamaktadır. Aramayı sonlandırmanız için "Kırmızı" tuşa basmanız gerekmektedir.

   8-) N95 temalarını hafıza kartına yükleyip kullanmak yavaşlatma gibi bi sorun oluşturur mu? Yani telefonun hafızasına kaydetsem birşey farkeder mi?

   Hafıza kartının markası ve veri iletişim hızı yüksek ise bu sorun olmaz. Ve asıl telefon hafızasına yüklenilen uygulamaların cihazı yavaşlatması söz konusu. Zaten 332MHz yeterince iş görmekte.

   9-) N95 çoklu ses çalma özelliğini sahip mi? Yani kendi kurduğum bir video oynatıcıdan veya sesli bir uygulama başlattığımda, arkadan Mp3 Çalar'dan da müzik dinleyebiliyor muyum? 2 sesi bir arada çalabiliyor mu?

   Evet, N95 bu özelliğe sahip. Mp3 Çalardan bir şarkı dinlerken, örnek veriyorum, Smart Movie'den de film izleyebiliyorsunuz. Mp3 Çaların sesi kenardaki zum tuşlarından ayarlanırken, Smart Movie'nin sesi ana butonlardaki yön tuşları ile ayarlanabiliyor. Ayrı ayrı ayara sahip olması çok güzel.
   Not: Real Player'da bu olmuyor.

   10-) N95'de Wi-Fi üzerinden MSN'e bağlanıp görüntülü konuşma yapabiliyor muyuz?

   Hayır, henüz bu desteği veren bir program bulunmamakta.

   11-) Hatsız Mod'da normal şebekeyi kullanırkenki yaptığım herşeyi yapabilirmiyim?

   Hatsız Mod'da şebeke gerektiren uygulamalar haricinde herşey yapabilirsiniz. Radyo DİNLEYEMEZSİNİZ. Ama wi-fi ile webde gezinebilirsiniz. Ama GPRS'e bağlanamazsınız. Foto-Video çekebilir, bluetooth'la dosya gönderip alabilirsiniz.

   12-) N95'deki barkod okuma olayı nedir? Benim cihazım barkodları okuyamıyor. Nedeni nedir?

   N95'in okuduğu barkodlar,sandığınız üzere bir derginin, bir iilacın bir ürünün barkodları değil. Bunlar gitgide yaygınlaşan, kişisel bilgilerin kartvizitlerin üstüne basılarak kullanışlı hale getirilen bir uygulama. Bu uygulama sayesinde kartvizitine sahip olduğumuz kişi veya kurumun bilgilerini dakikalarca uğraşarak telefona girmiyoruz, "Barkod Okyucu"yu açıp özel formattaki barkodun üzerine tuttuğumuz zaman otomatik olarak bu bilgiler ekrana geliyor.
   http://mobilecodes.nokia.com/create.jsp?terms=accepted adresinden kendi barkodunuzu yapabilirsiniz.

   13-) Wi-fi, W-Lan, Wireless Lan, Kablosuz Ağ nedir? Ne işe yarar?

   Wi-Fi, Wireless Fidelty, yani kablosuz bağlılık demektir. W-Lan, Wireless Lan'ın kısaltılmışıdır ve Kablosuz Ağ demektir. Kablosuz ağ ise bildiğimiz CATAGORY-5 ve benzeri kablolarla bağlantı kurma işlemin sadece kablosuz olanıdır. Kabloluda her ne yapabilmekteyseniz, kablosuzda da istediğinizi yapabilirsiniz. Yanlız kablosuz ağlar ortama yayıldığı için çeşitli kullanıcalıların kullanma imkanı olduğundan WEP/WPA gibi şifre türleriyle korunabilir.
   Kablosuz'da özgürlük sizin elinizde...

   14-) N95'in PC Suite'inin yeni versiyonunu PC'ye yükledim ama şimdi PC Suite cihazımı görmüyor. Nerede hata yapıyorum acaba?

   Öncelikle N95'le uygun PC Suite'i indirdiğinizden emin olun. Güncel PC Suite'ihttp://www.nokia.com.tr/A4356031 adresine girdikten sonra "Türkçe" bağlantısına tıklayıp, indirip kurabilirsiniz. Ama öncesinde var olan PC Suite'inizi kaldırmalısınız.
   Kurduktan sonra daha kabloları takmadan cihazın USB moduna gelip PC Suite modunu hazır etmelisiniz. Kabloyu önce bilgisayara -mümkünse arkadaki portlara-* takıp, öbür ucunuda cihaza takmalısınız. PC Suite' seçili olduğundan otomatik bağlantı kuracaktır. "Toplu Depolama" işlemlerini yapmak için önce PC Suite'e bağlanıp, sonra cihazın USB modundan Toplu Depolama'ya getirmelisiniz. Bu esnada bilgisayar bir kaç sürücü yükleyecektir. Daha sonra cihazınız kullanıma hazır olur.

   15-) N95'te bağlantıyı aynı cihazda paylaştırabiliyor muyuz? Yani MSN'de sohbet ederken, bir yandan da dosya indirmemiz mümkün mü?

   Evet, yanlız bu modeminizin kalitesine ve cihaza olan yakınlığınızla ilgili. Eğer uzaktaysanız ve net'e fazla yüklenirseniz bağlantı kopabilir. Ama ben hiç böyle bir şey yaşamadım. Benimki varsayım.

   16-) Bir program veya bir dosya indirirken her hangi bir nedenden dolayı bağlantı kesildiğinde, indirme işlemine kaldığımız yerden devam edebiliyormuyuz?

   Evet, aynen Flash Get, DAP gibi PC programları gibi görev yapabiliyor. Yükleme kesildiğinde tekrardan devam edebiliyorsunuz.

   17-) N95'te RDS var mı? Varsa bir kullanım ücreti var mı?

   N95'te RDS maalesef yok ancak Visual Radio gibi bir uygulama mevcut. Şuan sadece Power Grubu'nun desteklediği bu uygulama sayesinde, şarkı ve şarkıcı hakkında bilgi alabilir hatta bunu indiredebilirsiniz. Yanlız tüm bunlar oparetör üyeliği ve gprs ücretine tabi.
   Tanıtım için:http://www.visualradio.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Üyelik için ise oparetörünüzün web sitesini ziyaret ediniz.

   18-) Nemesis Service Suite yani NSS nedir? Ne işe yarar?

   Nokia'nın kendi uygulamasıdır. Biraz sakat bir programdır. Kurcalamamanız tavsiye edilir. Yanlış bir şeyde cihazının bir daha açılmayabilir.(Servise götürerek bu problemi çözebilirsiniz). NSS bilgisayara benzetecek olursak, regedit gibi kayıt girdilerini, ayarlarını, verilerini okuyup değiştirme imkanı sunar. Bu sayede ürün kodunu değiştirerek cihazı Türkçe'ye çevirebiliyoruz.

   19-) N95 üzerinden hava koşulları ve trafik konumunu öğrenme imkanımız var mı ve varsa bu imkanı nasıl sağlarım?

   Bu konu hakkında "N95 Faydalı Servisler" bölümüne bakmanızı rica ederim. Ayrıntılar orada mevcut. (İBB)
   Ayrıyetten Way Finder GPS programının mevcut lisansını aldıktan sonra, hava durumunuda aynı programdan almak mümkün. Worldmate adlı programdanda 1 haftalık hava durumunu öğrenebilirsiniz ve bunu istediğiniz belirli saatlerde sesli olarak haberdar ettirebilirsiniz.

   20-) N95 için gerekli program, tema ve oyunları nerden edinebilirim?

   Düzenlenmekte...

   21-) Cihazımın sürümünü, IMEI numaramı, Wi-fi mac numaramı, Bluetooth mac numarasını nasıl öğrenebilirim?

   Bekleme modunda;
   *#0000# yazarak cihazınızın sürümünü,
   *#06# yazarak IMEI numaranızı,
   *#62209526# yazarak Wi-Fi mac numaranızı,
   *#2820# yazarak Bluetooth mac numaranızı öğrenebilirsiniz.

   22-) İnternette gezinirken "Hafıza Dolu" uyarısı alıyorum. Nedeni nedir? Nasıl düzeltebilirim?

   Çözüm: İlk sürümlerde sıklıkla görülen bu problem sonraki sürümlerde iyileştirilmiş durumda. Cihazın arka planında çok uygulama açılmış olması veya hafızanın çabuk dolması ve gereksiz nesneleri silmemesinden kaynaklanmakta. 18Mb Ram webde gezinmelerde (görüntülediği resimleri, flashları önbelleğine aldığı için) yetmeyebiliyor. Mümkün olduğunca çok saffa açmamak en iyisi. Henüz bir çözüm yolu bulunmamakta. Tavsiye olarak Opera Web Browser'ı öneririm. Bunda bu problem yaşanmıyor.

   23-) N95 Video'yu hafıza kartına direkt mi çekiyor yoksa sadece telefon hafızasına mı video çekiyor?

   Bu kullanıcının ayarına bağlı. Normalde telefon hafızasına çeker ama hafıza kartınız varsa kamera açıkken Seçenekler-Ayarlar-Kullanılan Hafıza'ya gelip ordan hafıza kartınızı seçebilirsiniz.   BÖLÜM 3: Destek

   DİKKAT: NokiaN95.4shared.com adresindeki paylaşım alanımda NSU,NSS ve Map Loader Anlatımı mevcuttur. İsteyen ordan da indirebilir.

   Nokia N95 NSU ile Sürüm güncellenmesi, NSS ile Türkçeleştirme, Nokia Map Loader ile harita yükleme-güncelleme işlemlerini aşağıdaki word dosyalarında resimli ve detaylı bir biçimde anlattım. Harfiyyen uygulamada sorun çıkmaz diye düşünüyorum. Çünkü bende bu yolları izliyorum.

   2007-2008 Reis-i Eagles� - Her hakkı gizli saklıdır. İzinsiz çalıp-çırpmak ayıptır, günahtır. Lütfen izinsiz kopyalamayınız.

   Cihazı Türkçe olan N95 sahipleri;

   (Resimli & Detaylı) NSU ile N95 & N95 8GB Güncellemesi BURAYA tıklayınız.

   (Resimli & Detaylı) Map Loader ile Harita Yükleme-Güncelleme anlatımı için BURAYA tıklayınız.

   Güncelleme işlemi sonrası cihazı ingilizceye dönmüş veya yurt dışından cihaz getirmiş/getirtmiş N95 sahipleri;

   (Resimli & Detaylı) NSS ile N95 ve N95 8GB Türkçeleştirmesi BURAYA tıklayınız.

   İşi bilenler için indirmeden önceki güncel direk linkler;
   Programları paylaşım ortamlarına koymadım zira kendi kaynaklarından indirirseniz daha sağlıklı ve güncel olur.

   PC Suite Linki:

   http://www.nokia.com.tr/A4356031

   Bağlantıya tıkladıktan sonra "Türkçe" bağlantısına tıklayın. Daha sonra yüklenmesini istediğiniz klasörü belirleyin.

   Nemesis Service Suite (NSS) Linki:

   http://www.b-phreaks.co.uk/software.htm

   Bağlantıya tıkladıktan sonra sayfanın en altında Nemesis Service Suite yazan kısmın yanındaki "Zip" resmine tıklayın. Daha sonra dosyaya bir konum belirtip oraya yükleyin.

   Nokia Software Updater (NSU) Linki:

   http://europe.nokia.com/A4176089?N95

   Bağlantıya tıkladıktan sonra sağ altta "Update Via PC" seçeneğini seçin. Karşımıza gelen sayfadan 2 kere "Next" diyerek ilerliyin. En son olarak program dili seçin. Maalesef Türçe yok. O yüzden en baştaki "English" seçeneğine tıklayın. Konum belirtip oraya yükleyin.

   Nokia Map Loader Linki:

   http://europe.nokia.com/A4509271

   Sayfanın altlarına doğru "Download" yazan yere tıklayın. Bir sonraki sayfadan da "Accept and start download" deyip yüklemeye başlayın.

   Nokia N95 Kullanım Kılavuzu Linki:

   http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_N95-1_UG_tr.pdf

   Direkt tıklayarak yükleyebilirsiniz.

   Nokia N95 En Son Sürümü:
   v20.0.015   N95 Faydalı Servisler:

   @kutluhansevim ve crux2005   2-) N95'te Video Paylaşım Ortamlarından Video İzleme

   Bu bölüm yapış aşamasındadır. Anlayışınız için teşekkürler.

   N95'in Video merkezinden video aktarma vasıtasıyla Youtube, MovieDigital Mobile, TinyTube ve Zoo Vision gibi ve daha birçok video paylaşım ortamlarından videoları indirip-izlemek mümkün.

   http://adonisdemon.blogspot.com/2007/05/video-streaming.html adresini ziyaret ediniz. Ayrıntılı bilgiler burada mevcut.


   Reis-i Eagles� - Her hakkı gizli saklıdır. İzinsiz çalıp-çırpmak ayıptır günahtır. Lütfen izinsiz kopyalamayınız.
   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 22:43:20 Konu Sahibi
   Reis-i Eagles’in inceleme konusu'ndan crux2005'in anlatımları   bu menü wadofone kullanicilarinda dogrudan sifira basik tutarak baglandiginizda e devlet menüsü altinda var
   telefon uzerinden goruntu daha once aliyordum ama simdi denedigimde görüntuler yuklenmedi ama asagidaki resimlerin aynisini cepten de gorebiliyorsunuz
   web adresi
   http://tkm.ibb.gov.tr/kameralarimiz.aspx
   asagidada sayfa bilgisi ve goruntuler var
   saygilar   Yukarıda galiba bahsettiğin videolara ben link verdim.Reis arkadaşımızda wi-fi ve televizyon çıkışı ile ilgili bilgi vermiş bende wi-fi ile televizyon seyretmeyle ilgili bilgi vereyim.N95 de tv izlemek için bi kaç tane seçenek var.Bunlardan bir tanesi live tv adında bi program bu program ile n95 de wi-fi ile internete girebildiğiniz heryerde televizyon izleyebilmeniz mümkün.Programın ilk ay kullanımı ücretsiz daha sonraki aylar için aylık 3 cent alınıyormuş.Bide sizler araştırma yaptım airtel live tv diye bi program buldum.Bununda ücretsiz olduğu söyleniyor.Programı çekebilmek için başka bi foruma üye oldum çektim ancak bende telefon olmadığı için deneyemedim.Sizlere biraz sonra linkini vericem.Program S60v3 için geçerli n95 kullanıcılarının denemesini istiyorum.Bakalım sonuca ulaşabilecekmiyiz.


   http://****.com/files/43569301/Airtel.LIVE.TV.S60v3.zip

   Not:Noktalı yerlere rapid-share yazın.Rapid ile share arasında - işareti olmaycak.

   Aldığım forumda böyle birşey yazıyor.Sanırım aktife etmekle ilgili bişey:

   [CONDITION]:
   THIS MOBILE PHONE APPLICATION IS ONLY FOR AIRTEL INDIA MOBILE CUSTOMER.
   BUT STILL U CAN TRY IT.
   AND "AIRTEL LIVE" SERVICE SHOULD BE ACTIVATED BY CALLING CUSTOMER CARE @ 121 FROM YOUR MOBILE PHONE,
   **THIS SERVICE IS TOTALLY FREE OF COST.

   --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   Şimdi vereceğim programda başka bi forumdan bulduğum büyük ihtimalle bi gps programı.S60v3 için çalışır.Büyük ihtimalle n95 dede olur.Site ingilizceydi hemencevir.com dan türkçeye çevirdiğimde bu sonuç çıktı:AFTrack, senin GPS faren için göstermedir, ve yürüyüşe çıkmak, motosiklet sürmek, gitmenin dünyasını aktif hale getirir, senin telefonun için geocaching veya daha çok. Program, akıllı ve tutturulmuş günlüğe kaydetmeyle izlemenin, yer verdiğini tutar. O, GPRS veya SMS yoluyla raporları yollar. O, SMS konum mesajlarını alır, ve bir waypoint olarak onu gösterir. O, ihraç eder, ve ithal malları, waypointstir. Haritaya dökmek, göndermek, ve daha çok.

   Özellikleri

   Six views to the GPS data - position, goto, track summary, map, altitude profile, satellite
   Degree or UTM format
   Edit position in selected output format
   Tracking the current way
   Export tracks (PCX and KML for Google Earth)
   Export tracks (IGC) with security record (validate app at the homepage)
   Import JPG, GIF, PNG, BMP, TIFF, GeoTiff or BSB as map - BMP, TIFF, GeoTiff and BSB size can be larger then phone memory
   Calibrate maps
   Automatic calibration with different cal file formats (TOP50, OziExplorer map, gmi, UI-View inf, tfw or jgw world files)
   Automatic map selection from the map storage
   Import routes from routes or tracks (PCX)
   Make route from a track
   Reverse routes
   Waypoint group to organize the waypoints
   Save current position as waypoint
   GoTo a waypoint
   Import waypoints (PCX, Geocache LOC, GPX)
   Using extra text files for waypoint description (e.g. details of a geocache, groundspeak:long_description is supported, used in Geotoad files)
   Export waypoints (PCX or KML for Google Earth)
   Using extra text files for waypoint detailed description (e.g. geocache)
   Alarm on reached POIs
   GPRS position sending to a server
   SMS position sending
   SMS position receiving
   Reset GPS from SIRF to NMEA
   Automatic reconnection to GPS if connection lost
   Filter the altitude and speed values with a Kalman filter
   Programın linki:

   http://****.com/files/43582249/Axel.Fischer.AFTrack91.v1.0.S60v3.SymbianOS9.1.Cracked-SyMPDA.rar

   Not:Noktalı yerlere rapid-share yazın.Rapid ile share arasında - işareti olmaycak.

   Not:Reis dostum verdiğim programları eğer istersen başka bi topiğe taşıyabiliriz.Hani burda yer kaplamasın istiyosan.

   ---Saygılarımla---   Arkadaşlar biraz sonra vereceğim adrese bi girmenizi tavsiye ederim.Güzel bi program eskiden beri symbian işletim sistemini kullananlar bilir.Control freak diye bi program vardı bu program ile bluetooth tan bilgisayarın media playerını winamp ını veya herhangi bi programını kontrol edebiliyordun.İşte şimdi vereceğim programda bu amaçta ilerliyor program istenirse bluetooth ile istenirsede w-lan aracılığıyla bilgisayara bağlanıyor.Sitesinde programın ödül aldığınıda yazmışlar.Sitesini incelerseniz daha bi çok özelliğiyle karşılaşabilirsiniz.Denemekde fayda var.


   Adres:http://www.salling.com/Clicker/windows/

   Videosu:http://symbianworld.wordpress.com/

   http://www.youtube.com/watch?v=IPKYDB0VoDo

   N73 ile pc yi kontrol ediyor:http://www.youtube.com/watch?v=Nvw9C-T5Yow
   |
   |
   _____________________________

  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 22:45:25 Konu Sahibi
   Reis-i Eagles’in inceleme konusu'ndan LeVeNdiS'in anlatımları


   Merhaba arkadaşlar.. Forumları uzun zamandır takip ediyorum...
   N95'imi Pazartesi 1400 YTL (6 taksit) aldım.. İlk izlenimim telefonla yapılabileceklerin sınırının olmadığı...
   Forumlar.. Siteler.. Programlar.. Adamın kafa allak bullak oluyor..
   Yeni çözmeye başladığım N95 'le ilgili izlenimleri düzgün çalışan programları ve oyunları yazmaya paylaşmaya çalışacağım..
   Ayrıca "tanbodyguard" arkadaşımızın paylaşım alanına sağlam+crack gerektirmeyen programları ekleyerek güzel bir arşiv yapalım..
   İlk izlenimler... (Tabi öncelikle sorunları belirtiyorum)
   - Telefoncuda 2 tane N95 vardı.. ilkini elime aldığımda "http://www.youtube.com/watch?v=dr-ntVZ_kk8 " da belirtilen tık tık ses yaptığını gördüm. ikinciyi istedim. onda ilkine nazaran çok azdı.. bende onu aldım.. AMA SANIRIM BÜTÜN N95'LERDE BU SORUN VAR....
   - Kutudan 1GB kart çıktı.. Micro SD.. şimdilik 2 GB 'lık Micro SD buldum. Fiyatı 49$ civarı.. 4 GB göremedim. ama belki vardır..
   - PİL .... PİL... EVET PİL EN BÜYÜK SORUN.. BİRAZ WI-FI BİRAZ GPS BİRAZ VİDEO+MP3... GİTTİ PİL.. 1 GÜN.....
   - RADYO OLAYI... Reis-i Eagles'ında incelemesinde olduğu gibi radyo dinlerken mp3'ten biraz daha az ses çıkıyor..
   - ARABADA MÜZİK DİNLEME OLAYI.... Arabamda mp3 kaset adapter var. Onunla denedim. Gayet güzel çalışıyor. Yani 3.5mm çıkış süper... GAYET BAŞARILI...
   - GPS VE HARİTA OLAYI... Harita uygulamaları konusunda sıkıntı yaşadım. İlk duyurulduğunda sanki 100 ülke haritası yüklü falan diyorlardı.. ama yok öyle birşey.. Evet haritalar var ama uğraşacaksın kendin yükleyeceksin....
   Nokia map Loader'ı yükleyip + Kartıda direk kart yuvasına takarsanız biraz daha kolay hallediliyor.
   Yine arabada denedim. GPS sayesinde pozisyonumu takip ediyor. Ama sesli anlatım ve dolaşım için € (euro) cinsinden meblağlar karşımıza çıkıyor..
   (Bu konuyu ayrıca soracaktım sizlere ....)
   - WIRELESS OLAYI.... WLAN taraması güzel. Evde Air-Ties RT-205 modem kullanıyorum. Hemen bağlanıyor. Yalnız bazen ağ bulunamadı falan diyor ama, 2-3 denemede tekrar buluyor... BAŞARILI....
   - PODCASTING OLAYI... Nokia Podcasting 1_00_3.sis programını yükledim.. Güzel bi program.. Ama sanırım türkiyede podcast olayına fazla ilgi yok...
   Düşünsenize.. en sevdiğiniz programın podcastı olacak.. internetten veya cepten indirip istediğiniz zaman seyredeceksiniz.. Ama CNNTURK, TGRT (ki eski programlar) ve bir kaç diğer kanal hariç pek podcast yok türkiyede.. AMA USA kanallarına bi giriyorsun.. adamlar manyak doldurmuşlar hep.. ve hepside güncel.... Neyse..
   - VİDEO MERKEZİ OLAYI... Yeni servis ekleme deyip bağlantı kurduğunuzda karşınıza "NOKIA Video Service Catalogue" çıkıyor.. oradan yükleyebiliyorsunuz.. Youtube'da "Liste Güncelleştiriliyor" diyor ama sonra video yok uyarısı çıkıyor... Reuters Video'da ise güncel bir sürü haber videosu çıkıyor... İndirip seyredebilirsiniz..
   - WINDOWS LIVE MESSENGER OLAYI... Önce "WindowsLive.SIS" dosyasını tel'e yükledim. çalışmadı. sonra "dep.sisx" dosyasını yükledim. gayet güzel çalıştı.. Hem Messenger Resminizi görebiliyorsunuz.. anında maillere bakabiliyor ve contacts'a ulaşabiliyorsunuz... GAYET BAŞARILI...
   - NETTEN CANLI TV İZLEME OLAYI... Airtel Live T.V. programını yükledim.. Bağlan diyorsun.. Connecting yazısı çıkıyor. sonra "Network Time out -30" uyarısı çıkıyor.. Yani hiç izleyemedim daha..
   - VİDEO İZLEME OLAYI.... Lonely Cat Games SmartMovie v3_41.sis programını yükledim. güzel çalışıyor.. fakat tam olarak hangi formatları hangi FPS'leri en güzel oynatıyor.. ayrıntılı incelemek lazım.. Yarımlarınız rica olunur....
   - N95 OKEY OYUNU ... MAALESEF ÇALIŞMADI.. tanbodyguard arkadaşımıza iletelim..
   - DOSYA GEZİNME PROGRAMLARI... Moby Explorer v2.1.jar VE Lonely.Cat.Games.X-plore.v1.00.S60v3.SymbianOS9.1.Cracked-BiNPDA.sis programlarını yükledim.. X-Plore daha başarılı gibi geldi bana...
   - TEMA YAPMAK İSTİYORUM OLAYI.... themediy_v1_0_2.sis diye bi program var.. istediğiniz resmi tam ekranda kullanarak tema yapmanızı sağlıyor.. dosya simgeleri aynı kalıyor ama istediğiniz resmi kullanabiliyorsunuz.. GAYET BAŞARILI...
   - HAVA DURUMUNU SESLİ OKUYAN PROGRAM... MobiMate WorldMate v4.50.13.sis yükledim. İNGİLİZCE... istanbulda hava sıcaklığı falan .. istediğiniz saatte söylüyor.. nete bağlıysa güncellemeyi otomatik yapıyor..
   - GPS UYGULAMASI ..... SportsTracker_31_v142.sisx ... yükledim. gayet güzel.. araba ile test ettim.. HIZ, MESAFE, YÜKSEKLİK gibi birçok bilgiyi veriyor.. uydu aramasını otomatik yapıyor.. GAYET BAŞARILI...
   - VERİ AKTARMA OLAYI.. Basit ama çok kullanışlı... N73 ME'daki rehber ve ıvır zıvır bilgilerimi anında attım N95'e bence iyi bi özellik..
   - İNTERNETTEN DOSYA İNDİRME.... dün iki defa kilitlendi.. video indirirken.. 5 dk bekledim olmadı.. belki biraz daha beklesem düzelirdi ama pili çıkarttım.. Sonra dosya indirdim ama bi şey olmadı.. MALUM BİLGİSAYAR GİBİ Bİ ŞEY YA... KİLİTLENECEK....
   - KAYAN KAPAK OLAYI... Valla sağ taraftaki kırmızı kapama düğmesinin oradaki tıkırtı bende çok az ama onun haricinde KİBAR kullanılırsa iyi gider gibi geliyor bana...
   - KAMERA OLAYI... Dikkatimi çeken ilk şey çektiğim videoyu bilgisayara attığımda Nokia Multimedia Player ile izledim.. sonra VLC player ile izledim.. sanki VLC player da daha güzeldi... Yorumlarınızı beklerim... Fotoğraflar güzel.. Morluk olayına rastlamadım...
   - DOSTLAR ŞİMDİLİK BU KADAR.. PROGRAMLARI VE TELEFONU İNCELEDİKÇE PAYLAŞACAĞIM SİZLERLE... SELAMLAR...


   GOOGLE MAPS ON THE NOKIA N95
   Arkadaşlar bende yeni yükledim ve kullandım.. Paylaşayım istedim...

   1- Önce programı google'dan direk cep telefonuna yüklemek için =>"http://www.google.com/gmm "
   adresine CEPTEN giriyoruz.. (WLAN önerilir)
   RESİM-1

   2- Sonra "Download Google Maps for the Nokia N95" linkine tıklayarak telefona programı yüküyoruz..
   RESİM-2


   3- Uygulamalar'dan programı çalıştırıyoruz.. RESİM-3

   4- Buraya dikkat.. RESİM-4. Program haritaları ve uydu görüntüsünü yükleyebilmek için
   bağlantı istiyor.. YANİ KOMPLE YÜKLEYİM DE BAĞLANTI İHTİYACI OLMADAN GEZEYİM
   YOK... üzgünüm... (varsa söyleyin arkadaşlar )
   SON OLARAK BAĞLANTI KURUNCA BENDE DİREK İSTANBUL AÇILDI... RESİM-5-6
   Hem uydu görüntüsü hemde harita görüntüsü olarak gezebiliyoruz arkadaşlar..

   TEKRAR BELİRTMEKTE FAYDA VARKİ.. GEZİNMEK İÇİN WLAN YADA EDGE-GPRS BAĞLANTI
   ŞART.....

   GÜLE GÜLE KULLANIN... by LeVeNdiS....
   TÜRKİYE HARİTASI VE YÖNLENDİRME SESİ (PRIVATE KLASÖRÜ İÇİN HAZIR)

   NOKIA MAP LOADER İLE YÜKLENMİŞ TÜRKİYE HARİTASI VE TÜRKÇE YÖNLENDİRME DOSYASINI YÜKLEDİM ARKADAŞLAR...

   Yalnız dikkat.. rar uzantılı dosyayı açınca içindeki txt dosyasını okuyun. Private klasörünü komple kopyalamayı tavsiye etmiyorum..


   GÜLE GÜLE KULLANIN... Powered By LeVeNdiS®


   == YAZILIM GÜNCELLEDİM by LeVeNdiS == Version 12.0.013

   !!!!!!! AMAN DİKKAT. !!!!!!!!!!!!!!!!!
   ! TELEFON TAM ŞARJLI OLSUN.
   ! TELEFON YEDEĞİNİZİ MUTLAKA ALIN.
   ! İNTERNET BAĞLANTINIZ SAĞLAM OLSUN.
   ! TELEFONA TAKILAN KABLOLAR TAM OTURSUN.
   !!!!!!! SAKATLIK ÇIKMASIN DİMİ ;) !!!!


   *** Yazılım güncelleme işlemlerini "Reis-i Eagles" arkadaşımızın hazırladığı rehber üzerinden yapıyorum. Tekrar teşekkür edelim. Rehber Dosya için link => "http://www.4shared.com/file/19966859/8f5421d5/NSU_Anlatm.html "
   *** (Reis hatam varsa düzelt ;) )

   BU ARADA ÖNEMLİ : ARKADAŞLAR SANIRIM VERSİYON BİLGİLERİ VE GÜNCELLEMELER İÇİN Bİ BAŞLIK AÇMAMIZ LAZIM..
   Telefonun en son versiyonu nedir???
   PC Suit programının son versiyonu nedir???
   Programların son versiyonu nedir? vs. ve Nerden kontrol edilir. Nasıl güncelleme yapılır gibi konular dağınık biraz...
   Örneğin N95 için PC suit son versiyon : [6.84.10.3] Öğrenme adresi :http://www.nokia.com/A4144905#download yalnız burada telefon modeli ve türkçe dil seçeneğini işaretlemeyi unutmayın.
   DEVAM EDERSEK...

   NSS (Nemesis Service Suit) programını kullanmak dikkat gerektiriyor.. Forumun muhtelif yerlerinde "Bu program sakattır dikkatli olun" falan diyor.
   O zaman aklıma yazılım güncelleme için daha garanti bi yol yokmu diye araştırmak geldi... Tabi var.. Ama yazılım güncelleme türkçe'yi kapsamıyor.. Onun için NSS'i kullanmak zorundayız... NSS telefonu türkçe yapıyor...

   -Gerekli 3 programı indirdim. (PC SUIT, NSS VE NSU)
   -Hafıza kartımı çıkarttım.
   -Telefonumun yedeğini aldım.
   -Eski PC suit'i kaldırdım.
   -PC suit'in Yeni sürümünü yükledim. ***Yeni sürüm için :"http://www.nokia.com/A4144905#download "*** [Sürüm => 6.84.10.3]
   -Bilgisayar kapanıp açıldı.
   -PC suit otomatik açıldı. Telefonun Mini USB'sini taktım.
   -Bilgisayar otomatik donanımları tanıdı ve yükledi.
   -Bu arada PC suit telefona mini bi program gönderdi. tamam deyip yükledim.
   -Şimdi pc suit ile telefonumun yedeğini alıyorum..
   -Yedekleme bitti. Pc suit'i kapattım. şimdi NSS'i kuruyorum. ***NSS Programı için :"http://www.b-phreaks.co.uk/software.htm "*** [sürüm: 1.038.12]
   -NSS'i kurdum. Gerekli ayarları yaptım ve Write'a bastım.
   -Sonra NSU'yu kurdum. *** NSU Programı için :"http://europe.nokia.com/A4176089?N95 "*** [Sürüm => v1.3.85en]
   GÜNCELLEME VERSİYON OLARAK;

   Nokia N95 (RM-159)
   Firmware version
   Current: 10.0.018
   Update : 12.0.013
   BİLGİLERİNİ VERDİ. BAŞLATTIM... 114 MB DİYOR.. HADİ HAYIRLISI..

   -15 dk oldu. "52.4 MB of 114.0 MB" yüklemeye devam...
   -22 dk. "75.2 MB of 114.0 MB" devam... (İlk güncellemenin uzun sürebildiği belirtilmişti.)
   -34 dk. da bitti. şimdi programda Updating software, please wait yazıyor... Bu arada bilgisayar yeni donanımlar buldu yükledi.. Neler oluyor yaw???

   Şimdi merak ettiğim... Herşey bitince telefon türkçe olacakmı?? NSS'i NSU'dan önce yaptık ama??? bilemiyorum..
   -Aha 37. dk.. pc suit bağlantısı kesildi... Telefon ekranında NOKIA yazısı var. ve...

   YOUR PHONE'S SOFTWARE HAS BEEN SUCCESSFULLY
   UPDATED. YOU CAN START USING YOUR PHONE AGAIN.

   oldu galiba. Mini USB'yi çıkartıyorum. Telefon ekranında PIN kodu yazıyor.. Kodu dediğine göre TÜRKÇE galiba.. Bakalım. Bulunulan bölgeyi seçiyoruz. Türkiye.. Şehir ist... tarih, saat vs.. EVET TÜRKÇE...
   Hemen versiyon kontrol ediyoruz.. " *#0000#

   V 12.0.013
   19-06-07
   RM-159
   Nokia N95 (02.01)

   GEÇMİŞ OLSUN BU KADAR. VATANA MİLLETE HAYIRLI UĞURLU OLSUN. (Seçim konuşması gibi oldu yaw...) YAKLAŞIK 50 DK SÜRDÜ....

   (Tüm yapılanların ayrıntıları için tıklayınız... (Yazılım Nasıl Güncelleştirilir?) Reis-i Eagles'a tşk etmeyi unutmayın.)
   .............. : : " " N95'İME FORMAT ATTIM by LeVeNdiS® " " : : ................

   Arkadaşlar.. Telefonu ilk aldığımda snake oyunu vardı. Telefona programlar kurup kaldırıyordum.. bugün yeni bir tema yüklerken telefondan "sistem hatası (-6)" uyarısı verdi. sonra menüye baktığımda bazı uygulamaların şeklinin değiştiğini gördüm. yani simgesinin. ve adları da değişmişti. ve açmak istediğimde sistem hatası uyarısı veriyordu.. mesala ana menüdeki ARAMA menüsü... Yılan oyununun şekli değişmiş, ismide HTPX-cr1605 gibi bişey olmuştu. tıkladığımda ise sistem hatası veriyordu... ARTIK FORMAT ATMA ZAMANI GELMİŞTİ...

   - Telefonun menüsünden orjinal telefon ayarlarını geri yükledim ama olmadı...
   - *#7370# yaparak format attım... Yine olmadı...
   - *,3,yes,on-off düğmelerine basarak hard format attım.. (yalnız 5 sn den uzun basmak gerekiyor) tam olmadı gibi.... (haf.kartı ve sim takılı)

   Telefon açıldığında ana menüdeki ARAMA menüsü düzelmişti.. ama snake yani yılan oyunu yoktu...
   Hani şu dosya gezgini programlarda baktığımızda gördüğümüz D: kısmı var. ROM.. Sanırım telefonun orjinal ayarlarını geri yüklemede orası kullanılıyor..

   TAM OLARAK TELEFONU İLK ALDIĞIMIZ ŞEKLE GERİ GETİREBİLDİĞİMİZ BİR FORMAT ŞEKLİ VARMI MERAK ETTİM...
   Bu arada not.. Telefonu ilk aldığımda versiyon 10 küsürdü. sonra 12'ye yükseltmiştim.. Herşeyi denedikten sonra kontrol ettiğimde yine versiyon 12 idi...
   ----
   Dostlar ilginç bi gelişme...;
   Forumlarda arama yaptım bu hard format ile ilgili.. *, 3, yes, on-off tuşları ile yapılana... bi yerde hafıza kartını ve sim kartı çıkarıp öyle yapın diyordu...
   Benim daha önce yaptığımda haf. kartı ile sim takılı idi.. ve hard format tuşlarına bastıktan sonra telefon TÜRKÇE açılmıştı....

   Şimdi ise hafıza kartı ve sim kartı çıkarıp yaptım.. ve telefon İNGİLİZCE açıldı... bana ilginç geldi... AMA ANA MENÜDEKİ "ARAMA" İLE SNAKE OYUNU YİNE YOK..... Hafıza bilgisine baktığımda;

   6900 kB Memory in use
   141 MB Free Memory bilgisini verdi... yani HARD FORMAT ATILMIŞ N95'TE YAKLAŞIK 19 MB DOLULUK OLUYOR...

   Gelişmeler devam ediyor...
   Telefonun dilini TÜRKÇE'ye çevirdim. ve hafıza bilgisine baktığımda;

   7012 kB Memory in use
   140 MB Free Memory bilgisini verdi... sanırım telefonun D: sürücüsündeki hafızada olan bilgileri ihtiyaç oldukça yüklüyor.

   Telefonun en sade hali ingilizce.. telefonda değişiklikler yaptıkça ROM daki hazır bilgilerden ihtiyaç duyduğu kısımları yüklüyor. (bu arada versiyon hala 12)
   |
   |
   _____________________________

  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 22:48:27 Konu Sahibi
   painkiller004'in inceleme konusu

   GUNCELLEME:
   17.05.2007 - Birkac yeni resim daha eklendi.
   10.05.2007 - Gece cekim resimler ve video eklendi.
   22.04.2007 - Yeni resimler eklendi ve GPS kullanimi hakkinda kisa bir inceleme yazildi.
   15.04.2007 - Videolu tanitimlar eklendi. (N95 uzerinden youtube videolari nasil izlenir.)
   14.04.2007 - Yeni resim ve videolar eklendi,incelemenin en altinda bulabilirsiniz.

   Nokia N95 alanlarin cogalmasi uzerine bircok arkadas N95 hakkinda daha cok soru sormaya basladi ve resimlerini gormek istedi. Bende burada kisa bir on inceleme yaparak kafalardaki soru isaretlerini kaldirmak istedim. Oncelikle cihazin beklentilerimin oldukca uzerinde oldugunu soyleyebilirim ve incelemeye once cihazin kendi resimleri ile baslamak istiyorum.


   TASARIM ve SES:

   Tasarim ve ergonomi olarak oldukca basarili. Boyutlari hemen hemen Nokia N80'e benziyor ama kiyaslandiginda ona gore birkac mm uzun ve ince.   Agirligi ise bekledigimin cok altinda(120gr) hafif diyebilirim. (N80 134gr idi.) Telefonda N73'den bildigimiz 3D hoparlorlere yine yer verilmis, telefonun sol ve sag yanina konumlandirilmis iki adet kucuk hoparloru goruyoruz. Bu hoparlorlerin ses kalitesine gelince oldukca iyi, muzik dinlerken sesi sonuna kadar actigimda seste patlamalar olmadi ve tatmin edecek kadar yuksekti.

   Cihazin sol yan tarafinda N91'de oldugu gibi 3.5 mm'lik audio ses cikisi var. Kizilotesi ile hafiza karti yuvasi mevcut. Hafiza karti olarak MICRO SD kullaniyor ve bildigim kadari ile 4gb'a kadar destekliyor. (Bu arada kutusundan herhangi bir hafiza karti cikmadi ben 1Gb kart ile kullaniyorum, ama bazi arkadaslar icinden 1Gb ciktigini soyluyor. Ulkeden ulkeye kutu icerikleri degisiklik gosterebilir bunu unutmamak lazim.)

   Cihazin sol yan tarafinda ise sesi arttirip azaltmak icin ses tusu (bu tus ile ayni zamanda kamera modunda zoom yapiliyor), gallery kisa yol tusu ve kamera snapshot tusu konumlandirilmis.

   Telefonun alt kisminda diger modellerden alisik oldugumu pop-port baglantisi yerine mini usb baglantisina yer verilmis. Ust kisminda ise sadece acma kapama tusu bulunuyor.

   Cihaz iki yonlu slide open bir tasarima sahip. Kapagi yukari kaydirdigimiz zaman normal tus takimi cikiyor. Tuslarin basimi,ele oturusu ve tek elle mesaj yazarken telefonun kavranis sekli oldukca ergonomik.

   Kapagi kapatip asagiya dogru kaydirdigimizda ise multimedia tuslari ortaya cikiyor ve multimedia ozelliklerinin icinde oldugu bir menu (muzik calar,radio,video merkezi,galeri...) karsimiza cikiyor.   Cihazin kulaklik sesine gelince kendi kulakligini denemedim, philips kulaklik ile deneme yaptim, aldigim ses bir Ipod - Cowon Mp3 player kadar kaliteli degildi, bir karsilastirma yapmam gerekirse Minton - Sandisk Mp3 player'lar kalitesinde diyebilirim. Bazi arkadaslar N91 kadar iyi mi diye soruyor surekli, N91 kullanmadigim icin bilemiyorum ancak N91 bir muzik telefonu olarak uretildigini goz onune alirsak onun kadar olmayacagini dusunuyorum, nedeni ise basit her zaman onumuze cikan Nokia'nin pazarlama stratejisi :) Butun kaliteli ve iyi ozellikler hicbir zaman tek bir cihazda toplanmayacak :)
   EKRAN:

   Ekran kalitesi oldukca iyi, 16 milyon renkli TFT bir ekrana sahip. Ekran cozunurluk olarakta oldukca iyi ve diger modellere gore biraz daha yuksek. Ekran boyutu 2.6" ve 240x320 piksel. Telefonun kapagini yukari dogru acinca ekran direk yatay pozisyona geciyor yada menuden el ile ekrani cevirebiliyorsunuz. Cihaz kutusundan ciktiginda ekran uzerinde koruyucu jelatin bulunmuyor, ayrica ekran yuzeyinde koruyucu camda yok, parmaginizi ekrana dokundurdugunuz zaman renklerde dagilmalar oluyor.


   WIFI/INTERNET BROWSER:

   Masaustu ekraninda yine kisayollara yer verilmis ancak diger N serilerinden farki E serisinden alisik oldugumuz WLAN tarama,acma,kapama kisayollarinin bu menuye eklenmis olmasi. Boylece disarida iken cok kolay bir sekilde aglari tarayip sinyal seviyelerini goruyor ve baglanti kurabiliyoruz. WLAN cekim kuvveti E serisinden kesinlikle iyi diyebilirim. Bundan once N93 ve E65 kullanma sansim oldu bu modeler arasinda bir siralama yapmam soz konusu olsa idi N95 > N93 > E65 seklinde olurdu. Cihazin destekledigi protocol Wi-Fi 802.11 b/g. Bu aglara kolayca baglanip webde gezinebilir hatta download yapabilirsiniz. Internet browser¡¦ina gelince N95¡¦de sadece ¡§Web¡¨ menusune yer verilmis onceden alisik oldugumuz ¡§Servisler¡¨ menusu yok. Bu bence hic iyi olmamis. Normal web sitelerini gezerken oldukca basarili ¡§Web¡¨ uygulamasi, sayfalari sorunsuz olarak aciyor, java ve flash destegi mevcut. Ancak bunu sonrada cozebildim fabrika cikis flash destegi yok bunun icin browserin guncellenmesi gerekiyor, tek yapmaniz gereken secenekler>ayarlar menusunden otomatik guncellestirmeleri acmak olacak :) Asagida bununla ilgili ekran goruntusunu gorebilirsiniz. Diger bir problem ise wap/mobile siteleri gezerken ozellikle XHTML destekli sitelerde goruntu problemi yasanabiliyor. (div lerin kayik cikmasi,boyutlarinin bozulmasi, fontlarin normal gorunmesi gerekenden buyuk yada kucuk gorunmesi) Kisacasi XHTML destegi oldukca kotu.   Browser Guncellemeden Once;


   Browser Guncellendikten Sonra;
   HAFIZA:

   Nokia N95'de dahili 160Mb hafiza bulunuyor,cihazin icinde 100 ulkenin haritasi bir kac multimedia oge kurulu geldigi icin bu hafizanin 90mb¡¦I kullanilabiliyor. Cihazla birlikte kutusundan hafiza karti cikmiyor, sizin satin almaniz gerekecek, yukarida da yazdigim gibi N95 micro sd kart destekli. (Gerci ben yurtdisindan aldim cihazi belki Nokia Turkiye hafiza karti ile birlikte verir,biliyorsunuz kutu icerikleri ulkeden ulkeye degisiyor.)


   VOIP/SIP Ozelligi:

   Nokia N95'iniz ile WLAN uzerinden internet aramasi yapmaniz mumkun, boylece uluslararasi ucretsiz gorusmeleri bedava yapabilirsiniz, yada arkadaslarinizla bedava konusursunuz. Menu > Araclar > Ayarlar > Baglanti > SIP Ayarlari menusunden uye oldugunuz SIP servisinin ayarlarini girerek cihazda internet aramasini aktif hale getiriyorsunuz. Boylece bu servisi kablosuz aginiz icinde surekli acik tutabilir ve iki telefon hattiniz varmis gibi kullanabilirsiniz.


   PIL:

   Cihazla birlikte BL-5F 950mAh lik bir pil cikiyor, standby suresini bilemem ama surekli SIP Phone acik,WLAN acik ve gunluk normal konusmalar,fotograf cekimi ile 1 gun gidiyor. (Cihazin yeni oldugunu hesaba katarsaniz ne kadar cok kurcaladigimida tahmin edersiniz sanirim ļ )


   N95 ve ILKLER:

   Nokia N95, Nokia'nin ilk dahili GPS olan,iki yone kayan surgulu kapak ve ilk 5 MP kamerali cep telefonu olarak diger modellerden bir adim one cikiyor.


   GPS Ozelligi ve Nasil Kullanilir:


   GPS kullanma konusunda ilk basta baglanamama sorunu yasadiginizi dusunuyorsunuz ancak sabirli olmak lazim :) Menuden "Haritalar"'a girdiginizde karsiniza ilk resimdeki gibi bir dunya resmi cikiyor, burada sag secim tusu olarak "GPS Poz." tusunu goreceksiniz, cihazi acik alandayken elinizi cihazin kapagini actiktan sonra ust kismini yer ile 45 derece aci yapacak sekilde biraz havada tutarak bu tusa bastiktan sonra ortalama 2-5 dk kadar beklediginiz zaman GPS uydusuna baglaniyor ve konumunuzu belirliyor. Bu esnada islemi hizlanmirmak isterseniz seceneklerden "Uydu Bilgisini Goster" e tiklayip beklerseniz bekleme suresi biraz daha azaliyor. Bu bekleme suresi sadece ilk kez baglandiginizda gecerli, bundan sonra ki baglantilarinizda ortalama 1dk zaman gecmesi yeterli oluyor.   GPS Konumunuz belli olduktan sonra Haritalar programini kurcalayarak cozmeniz cok zor degil. Ornegin gideceginiz yeri belirleyip (bunu ister harita uzerinde isaretleyin, ister adres olarak girin) rota belirleyicisine bastiginiz zaman ortalama 20 sn icinde bulundugunuz konumdan gitmek istediginiz yere nasil gideceginiz,ne kadar surecegi,kac km oldugu,yol haritasi gibi detayli bilgiler elinizde oluyor. Yukaridaki resimlerde de goruldugu gibi konumunuz belli iken "Ara" secenegine girip "Adrese Gore", "Ada Gore", "Kategoriye Gore" seceneklerinden birisine girip gitmek istediginiz yeri belirtebilirsiniz.   Menuden "Kategoriye Gore" secilirse karsimiza acilan pencerede yeme icme,ulasim,alisveris merkezleri,benzinlikler .... seklinde bilgiler cikiyor. Burada "Alisveris" kismina tiklayinca acilan pencerede iki secenek goruyoruz, bunlardan "Alisveris Merkezleri ve Pazar yerleri" ne tikladigimiz zaman yakin cevreden baslayarak uzaga dogru bulundugunuz bolge icindeki tum alisveris merkezlerinin adresleri isimleri ve sizin konumunuza olan uzakliklari gorunuyor.

   Bunun disinda elinizde adres var ve oraya gidecekseniz menuden "Rota Belirle" ye giriyoruz. Acilan sayfada konumumuz gps konumu olarak gorunuyor, altta gidilecek yere gitmek istedigimiz adresin bilgilerini yaziyoruz. Ben Istanbul olarak kabataslak bir giris yaptim. Daha sonra "Rotayi Belirle" ye tikliyoruz.   Yaklasik 10-15 sn sonra Rota Hesaplayici size detayli bir dokum veriyor. (*** Bu noktada su kisim onemli menude ayarlar "Yon Belirleme" kisminda rota secimi icin standart ayar "en hizli" dir. Ancak siz bunu "En kisa" yaparsaniz gideceginiz yere gidebileceginiz en kisa yolun bilgilerini alirsiniz.) Dokumde takip edeceginiz yollarin isimleri, nereden nereye doneceginiz, ozetle takip edeceginiz yol bilgisini detayli bir sekilde goruyorsunuz. Dolasmayi baslat dediginizde harita uzerinde gezinerek takip edeceginiz yolu el ile gezebilirsiniz. Resimde mavi olarak gordugunuz yol takip edeceginiz yoldur. Eger menuden "Simulasyonu Baslat" derseniz, arac hiziniza oranla yolu takip eden bir simulasyon basliyor ve size adim adim yonergeleri gosteriyor.   Benim hosuma giden kismi ise bu yonergeleri sesli olarak hemde Turkce takip edebilmeniz, arac surerken size buyuk kolaylik sagliyor. Secenek > Ayarlar menusunu yukarida goruyorsunuz. Burada Genel ayarlar icinde "Sesli Rehber" i secip oradan Turkceyi secince ses dosyasini yuklemek isteyip istemediginizi soruyor, ben Wlan uzerinden ortalama 1dk icinde tumunu yukledim.

   Sonuc; baglantiyi kurduktan sonra detaylica test ettim ve oldukca basarili buldum navigasyon olarak. Bir kere konum belirlediniz mi daha sonra ki baglantilarini ve haritalari acilmasi cok daha hizli oluyor. Ancak haritada eksikler soz konusu, ozellikle belirtmemde fayda var Turkiye'de sadece ANKARA ve ISTANBUL'un detayli haritalari ve karayollari haritasi var. Bu arada bazi guncellestirmeleri yaparken yada haritada bazi bilgileri alirken GPRS/WLAN baglantisina ihtiyaciniz olacak. Eger kendiniz daha onceden evde WLAN uzerinden guzelce guncellerseniz pek ihtiyaciniz kalmiyor. Yoksa GPRS baglantisi kurup bilgileri alma islemini disarida yaparsaniz biraz yavas kullanmak zorunda kalabilir hatta yolu kacirabilirsiniz

   Bunun disinda haritalari guncellemek yada istediginiz ulkenin hatirasini eklemek icin farkli bir yontem daha var. Asagidaki Nokia MapLoader programini indirin ve pc nize kurun. Daha sonra Turkiye'yi secin ve N95'i usb den baglayarak depolama secenegini secin yada micro sd yi bilgisayarinizin card readerina takin ve download tusuna basin. Asagidaki resimde gordugunuz gibi sectiginiz harita kartiniza yuklenecek. Boylece disarida gprs kullanmasina gerek kalmaz yada wlan ile ugrasmaniza.

   http://rapid-share.com/files/41705567/MapLoaderSetup.1.0.w7.02.rar   Yukarida N95 ile standart olarak gelen "smart2go" programini anlattim. Ben "wayfinder" adli navigasyon programini kullanmanizi tavsiye ediyorum. Yakin zamanda onunda incelemesini eklemeye calisacagim. Asagida verecegim adresten inceleyebilir ve download edebilirsiniz.

   http://rapid-share.com/files/26642187/wayfinder_navigator-s60v3-all-eu_complete-6_50-tr.rar

   *** Yukaridaki linklerde rapid-share kisminda - isaretini kaldirip sayfayi aciniz.


   SYMBIAN OS v9.2

   Nokia N95 Symbian OS 3rd Edition v9.2 bir cihaz. v9.2'nin farkliliklari, Kamera - Galeri - Tema Uygulamarinda gozume carpti. Temalar inanilmaz hizli yukleniyor ve v9.1 temalari sorunsuzca calisiyor.

   Cihazda her v9.1 uyumlu program calismamakla birlikte (bazi programlar uyumsuz seklinde hic kurulmuyor) benim isime yarayan onemli programlarda sorun yasamadim. (agile messenger - profimail - smart movie - lcg jukebox - xplore - pv player - ultimate voice recorder - world mate - wayfinder ...)

   v9.2 de menuye hareketlilik gelmis, menu iconlarini isterseniz hareketli hale getirebilirsiniz yada kapatabilirsiniz. Bu ozellige Menudeyken "Secenekler > Simge Animasyonu" kismindan erisebilirsiniz.


   MENU GORUNTULERI:   En ustten ikinci resimde "Uygulamalar" klasorunun yaninda mavi bir daire goruyoruz, bunun anlami o klasor altinda bir uygulamanin acik ve calisir oldugudur. Symbian v9.2 ile yeni gelen ozelliklerden biriside bu sanirim.(Not: bilmeyenler icin ayni zamanda acik uygulamalari gormek icin menu tusuna basili tutun.)

   Ikinci siradaki resimlerden "arama" seceneginin biraz daha gelistirilmis oldugunu gorebilirsiniz. Arama menusu ile hem telefon icerisinde her turlu icerigi aratabilir (ajanda notu,rehberde herhangi bir numara...) yada internet uzerinden web aramasi yapabilirsiniz.

   En sonda gordugunuz resimde "Araclar" menusu altinda "3-D Sesler" uygulamasini goreceksiniz. Bu da yeni gelen bir ozellik. Bununla zil seslerinize 3D efektler katarak arandiginiz zaman oyle calmasini saglayabilirsiniz.   Temalar bolumunun kullanisi daha kolay hale getirilmis, bazi ozellikler daha gorunur hale getirilmis.   GPS Menusu;   ISTE HERKESIN MERAK ETTIGI KISIM 5 MP CARL ZEISS KAMERA

   Cihazda Otofokus destekli 5 MP Carl Zeiss kamera mevcut. Nokia kamera konusunda her zaman yaptigini yapmis birsey eklerken birseyler cikarilmis,aslinda hepsini sunsa 4-4 luk bir cihaz olacak ama maalesef pazarlama stratejileri konusuyor bu konuda bosa cene yormayacagim. Kamera'da OPTIK ZOOM YOK, ama flasi N93 ile kiyaslarsak N90'da oldugu gibi secenekli. Kirmizi goz onleme gibi kaliteli cekim yapmayi saglayan flas modlari bu cihazda mevcut. Anlayacaginiz Nokia, N90 ile getirdigi bu flasi N93¡¦e koymamisti ve optic zoom eklemisti, bu cihazda da kamera megapixel'i artiyor N90 flasi geliyor ama optic zoom yok :( Kameranin hemen uzerinde minik bir surgu var onu saga dogru kaydirdiginiz zaman kamera lensi ortaya cikiyor ve telefonun kamerasi aciliyor. Kamera modundayken telefonu n73 de oldugu gibi yatay konumda kullaniyoruz. Ustteki ses tuslari ile digital zoom yapilabiliyor. Digital zoom oldukca kalitelilestirilmis ama optic zoomun yerini tutmaz elbet. Resimleri cekerken otofokus ile netlestirme yapiyor,tam odaklandigi zaman kameradan 'tik' diye bir ses geliyor sesi alir almaz cekim tusuna basarsaniz daha net goruntuler saglamis oluyorsunuz. Video kayit konusuna gelince mp4 formatinda dvd kalitesinde video cekiyor ve n93 ten eksik kalir yani yok, zaten resimden ziyade bu cihazlarin video kalitesine bayiliyorum.
   Henuz kamera ozelliklerini cok detayli resimler cekerek test etmedim, zaman buldukca cektigim resim ve videolari buraya ekleyerek sizinle paylasacagim. Simdilik asagida bir kac tane farkli zaman ve otamlarda cekilmis resim bulabilirsiniz.

   Cihaz ile ilgili her turlu sorunuzu buradan sorabilirsiniz, elimden geldigince yanitlamaya cozum uretmeye calisirim.

   Biraz karisik bir inceleme oldu ve daha eksikler var zamanla editleyerek onlarida ekleyecegim, bunu bir ON INCELEME olarak dusunun Umarim begenirsiniz

   Edit:

   RESIMLER:

   Resimlerin onizlemelerine bakinca yada boyutlarini kucultunce daha net gorundugunu farkedersiniz, ancak orjinal boyutlarinda durum biraz degisiyor.

   Not: Resimler orjinal boyutlarinda herhangi bir degisiklik yapilmadan upload edilmistir.
   Gunduz cekilmis birkac resim (resimler normal modda cekilmistir);   Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007046.jpg

   ----   Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007047.jpg

   ----   Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007049.jpg

   -----   Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007050.jpg
   Ayni yerin 6X Digital Zoom ile cekilmis hali:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007052.jpg

   ----   Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007051.jpg

   ----   Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007053.jpg

   ----   Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007054.jpg
   Ayni yerin Kamera 3MP ayarlanarak cekilmis hali:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007055.jpg
   Ayni yerin Kamera 2MP ayarlanarak cekilmis hali:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007056.jpg

   ----   Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007057.jpg
   Ayni yerin 4X Digital Zoom ile cekilmis hali:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007058.jpg
   Ayni yerin 8X Digital Zoom ile cekilmis hali:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007059.jpg

   ----   Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007061.jpg
   Gunduz Manzara cekim modunda cekilmis bir resim;   Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007062.jpg

   ----

   Gunduz cekilmis bir makro cekim;   Orjinal Boyutu:http://tech.wapain.net/painkiller/14042007035.jpg
   Floresan isigi altinda normal cekim modunda flas kapali olarak cekilmis iki resim;

   http://tech.wapain.net/painkiller/13042007015.jpg
   http://tech.wapain.net/painkiller/13042007016.jpg
   Alttaki iki resim oda isiginda birisi flas acik digeri flas kapali olarak normal modda cekilmistir;

   http://tech.wapain.net/painkiller/13042007017.jpg
   http://tech.wapain.net/painkiller/13042007018.jpg
   Oda isiginda cekilmis bir makro resim;

   http://tech.wapain.net/painkiller/14042007042.jpg
   Bir cok arkadas beyaz kagit,duvar vs resmi istiyor, ilk cikan n95'lerde olan mor resim sorununun devam edip etmedigini gormek icin. Bende odamin duvarini cektim bakin bakalim :)

   Flas Kapali iken;

   http://tech.wapain.net/painkiller/13042007024.jpg

   Flas Acik iken (ortadaki yesillik bu sefer gorunmuyor);

   http://tech.wapain.net/painkiller/13042007031.jpg
   22.04.2007'de eklediklerim;   Yukaridaki 5 resmin orjinal boyularini indirmek icin tiklayin:http://tech.wapain.net/painkiller/20042007.rar
   17.05.2007'de eklediklerim;
   Resimler gun isiginda herhangi bir ayar yapilmadan cekilmislerdir.
   VIDEOLAR:

   Asagidaki videolar en yuksek kalitede cekildi, gunduz cekim modu kullanildi:

   Asagidaki iki video arabanin icinden hareket halindeyken cekilmistir, ikinci siradaki cok sarsintili bir yolda cekilmistir, kamera cok sallanmasina ragmen bana gore bir telefonun cekebilecegi en iyi goruntu;
   http://rapid-share.com/files/25983733/14042007005.mp4 (13.9 Mb - 39sn)
   http://rapid-share.com/files/25984888/14042007004.mp4 (6.14 Mb - 18sn)

   Etrafi cektigim iki adet video, buyuk boyutlu olanda zoom yaparak cektigim bolumler var 10X zoom yaptigim zaman gountude cok fazla bozulmalar oldu, zoom yapmadan oldukca net goruntu saglaniyor;
   http://rapid-share.com/files/25987081/14042007002.mp4 (12.6 Mb - 33sn)
   http://rapid-share.com/files/25990183/14042007003.mp4 (25.4 Mb - 1dk10sn)

   Gece cekilmis bir video; (Ankara Cankaya Universitesinde Bahar Senliginde Ibrahim Tatlises konseri)
   http://rapid-share.com/files/30500182/ibo.konser.painkiller.rar (24.1 Mb - 1dk 15sn)

   *** Linklerde rapid-share kisminda aradaki - kaldirilacak.
   TANITIM VIDEOLARI:

   Nokia N95 "Video Merkezi" menusunden "You Tube Beta" eklenerek, Youtube'a en son eklenen videolari telefonunuz uzerinden izleyebilirsiniz. Tanitim icin asagidaki videoyu indirebilirsiniz;
   http://rapid-share.com/files/26187964/N95_youtube.rar (28.5 Mb)

   Nokia N95 ile yuklu olarak gelen WorldMate uygulamasi oldukca hos. Sabahlari otomatik olarak hava durumu bilgilerini guncelleyip sesli bir sekilde (yada ayarladiginiz bir saatte) size soyluuyor. Programin yetenekleri sadece bu degil.
   http://****.com/files/26188581/worldmate.rar (2.91 Mb)

   *** Linklerde rapid-share kisminda aradaki - kaldirilacak.


   Not: Videolar Nikon Coolpix 5600 Digital Fotograf makinesi ile cekilmistir.
   |
   |
   _____________________________

  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 22:53:18 Konu Sahibi
   painkiller004’in inceleme konusu'ndan bagamyanaleks'in anlatımları

   ARKADAŞLAR NOKIA N95 I YENI FRIMWARE VE TURKCE YAPMAK ICIN GEREKEN ISLEMLER :
   ===========================================================

   HERŞEYDEN ÖNCE BU PROGRAMI BILGISAYARINIZA INDIRIN. VE CEP TELEFONUNUZUN YEDEGINI ALIN. !!!!

   http://www.b-phreaks.co.uk/files/NSS/NSS103810.zip ( ÖNEMLI WINDOWS VISTA ILE CALISMAZ XP YE YUKLEYIN )

   1 - PROGRAMI YUKLERKEN SIZE HANGI USB DRIVERLARNINI YUKLEMEK ISTEDIGINIZI SORUYOR BURADAKI SECENEK ILKI OLAN
   " VIRTUAL USB............ " OLACAK.

   2 - PROGRAMI YUKLEDIKTEN SONRA ( NOKIA N95 I DAHA ONCE SISTEME YUKLEMIS OLDUGUNUZU VARSAYIYORUM EGER HIC YUKLEMEDIYSENIZ ILK IS PC SUITE VE NOKIA SOFTWARE UPDATE IWWW.NOKIA.COM DAN YUKLEYIN ) TELEFONU USB DEN BILGISAYARA BAGLAYIN.

   3 - NEMESIS PROGRAMINI CALISTIRIN VE SAG UST KOSEDEKI YESİL " SCAN FOR NEW DEVICE " A BASIN.

   4 - BIR KAC SANIYE SONRA KARSINIZA YAZILAR GELECEK, ARDINDAN SOL ÜST MENUDEKI SOLDAN 2 SECENEK OLAN PHONE INFO YA GELIN.

   5 - BURADA SAG TARAFTA "PRODUCT CODE " YAZAN YERIN ALTINDA ( BIRKAC SIRA ALTINDA ) " READ " E BASIYORUZ. VE PRODUCT CODE U KONTROL EDIYORUZ .

   6 - EGER KOD. 0536066 İSE HİÇ BİR SEY YAPMAYIN !!!!! ( 8 NCI ADIMA GIDIN )

   7 - EGER KOD FARKLI ISE BU NUMARA ILE DEGISTIRIP, ALTTA " WRITE " A BASIYORUZ. BOYLECE TELEFONUNUZ TURKIYE KODLARI YUKLENMIS OLUYOR.

   8 - SIMDI NOKIA SOFTWARE UPDATE I ACIYORUZ.

   9 - BIR KAC MENUDEN SONRA KARSINIZA YENI BIR FRIMWARE VAR DIYOR, BU ARADA TELEFONU MUHAKKAK SARJDA OLMASINA DIKKAT EDIN VE EGER IMKANINIZ VARSA ELEKTRIK KESILMELERINE KARSI ( LAPTOP DAN OLABILIR ) KENDINIZI GARANTIYE ALIN.

   10 - FRIMWARE YAKLASIK 113 MB O YUZDEN COK UZUN BIR SURE BEKLEMENIZ GEREKECEK BU ESNADA TELEFONU KABLODAN CIKARTMAYIN! BILGISAYARI KAPAMAYIN TELEFONA KALICI HASAR VEREBILIRSINIZ

   11 - TELEFONUNUZ TEKRAR BASLADIGINDA TUM VERILERINIZ SIFIRLANMIS OLACAK TEKRAR AYARLAMA YAPTIKTAN SONRA YENI FRIMWARE ILE RAHAT RAHAT KULLANABILIRSINIZ.   GPS DE ( HARITALAR PROGRAMINDA ) ADRES BULMAK ICIN :
   ========================================

   ARKADASLAR UZUN ZAMANDIR HERSEYI DENEDIGIM HALDE BIR TURLU HARITA PROGRAMINDA ISTANBULDA ADRES BULAMIYORDUM SONUNDA BUGUN BU SORUNA CARE BULDUM.

   HARITA ACIKKEN ARADIGINIZ CAMI,OKUL, OTEL VS. İÇİN SADECE ISMINI YAZMANIZ YETERLI LISTE YAZDIGINIZ TUM NOKTALARIN SIZE DETAYLI ISMI VE ADRESINI CIKARTIYOR.

   ADRES ARAMAK ICIN,

   SECENEKLER >>> ARA >>> ADRESE GÖRE YE GELİP

   SOKAK İSMİ İÇİN SADECE ( İLK ADINI ÖRNEK; BOZKURT CADDESİ, KURTULUŞ >> SADECE BOZKURT YAZARAK )

   ŞEHİR İSMİ İÇİN ( İSTANBUL İÇİN >>> IST ( INGILIZCE KARAKTER KULLANIYORUZ ) YAZARAK )

   ÜLKE İÇİNSE TÜRKİYEYİ SECEREK ARAMA YAPTIGINIZDA ADRES ANINDA KARSINIZA CIKIYOR.


   BURADAKI TEK SORUN ÖRNEGIN BAKIRKOYDE SADECE BELIRLI NOKTALAR ( OTEL, CAMİ, OKUL) VARKEN, SOKAK İSİMLERİ SU ANDA HARITADA GÖZÜKMÜYOR. ILERIKI YUKLEMELERDE O DA OLACAKTIR.


   GPS ILE ILGILI BUGUN FARETTIGIM BASKA BIR KONUDA EGER GUN ICERISINDE GPS E BAGLANACAKSANIZ DAHA ONCEKI BAGLANTINIZA DA YAKIN ISENIZ ( HAFIZA ILE KARSILASTIRMA YAPMAKTA ) GPS 30SN ALTINDA BAGLANIYOR.

   BUGUN DENEDIM GUNESLIDE GPS'E BAGLANDIM VE KAPATTIM, YENIBOSNADA BAGLANTIM 30SN ALTI GERCEKLESTI.

   ŞİŞLİYE GELDIGIMDE YAKLASIK 1 DK SURDU TEKRAR BAGLANTI.

   SAYGILAR.
   GPS CHIPSETI VE ÇALIŞMASI:

   Kullanılan Chipset Texas Ins. Marka tek chip oldugundan çalışması biraz yavaş, kilitlenme süresi soğuk başlangıçta yaklasık 1 - 5 dk arası degısıyor, buradaki süre farkı etrafınızdaki ne kadar yüksek bina olmasına ve ne kadar hızla yol aldıgınıza baglı olarak degişiyor. Bunun yanında sıcak başlangıcta ( gun ıcerısınde 2 -3 ..... başlangıclarda ) bu sure max 1dk oluyor, hatta GPS i son kapattıgınız noktada tekrar acarsanız 10-20 sn surede koordınat alabılıyorsunuz.

   Hassasiyet olarak, daha once bır GPS deneyımım olmadıgı ıcın sunu soyleyebılırım hata payı 2mt - 10mt arası degısıyor, fakat bu sadece koordınat ıstedıgınızde aldıgınız degerler ıle alakalı, harıta programında ( hesaplamada rota sapma payını hesaplıyor olsa gerek) yol uzerınden kolay kolay kopma yapmıyor. Ve GPS programında bulunan anlık hız göstergesinde yaptıgım denemelerde hızımını %90 başarı ile anlık gösterebiliyor.

   GPS sistemi telefonun altında * 0 # tuslarının altında cok ınce bır metal tabakayı anten olarak kullanıyor bu anten kısmı gökyüzünü ne kadar cok ve kolay gorebılıyorsa o kadar basarılı oluyor sistem.

   Tabi anlatılanlara göre Tek chip kullanmanın dez avantajlarını kullanıyor, o da Nokianın Texas Inst. fırmasının işlemcilerini her cihazında kullanması, biraza pil tasarufu mantıgı ıle az pil ihtiyacı olan bir modele kayması bu konuda N95 biraz aksamalar yasamasına sebep oluyor.


   GPS HARITA VE YOL TARIF SISTEMI:

   Evt GPS i anlattıktan sonra Yol tarif sisteminede degınecegım, harita programına Nokia Mapdownloader programını kullanarak su andakı guncel Turkıye harıtalarını yukledıgınızde ( 21.3 MB ) birçok yol karşınıza cıkıyor, haritalar TELEATLAS ve NAVTEQ firmalarından sağlanıyor, fakat istanbul için bir çok eksiklik söz konusu, ne gariptirki bir eczane, okul arattırsanız neredeyse kendi bölgemdeki hepsi mevcut, fakat bogaz köprüsü, E5 uzerındekı haliç köprüleri haritada yok, yani avrupadan asyaya bir adres girdiğinizde köprü gözükmediğinden sizi feribotlara yönlendiriyor, yani harita programında epey eksiklikler mevcut yakın zamanda bir güncelleme yapılması gerekmekte bu konuda.

   Navigasyon olarakda dün gercek anlamda kullanma fırsatım oldu asya yakasında medipol hastanesi yakınına gıtmem gerekıyordu, yolu takriben bilmeme ragmen GPS e güvendim yol boyunca GPS bana soldan gıdınız sol yolu alınız dıye ıkaz ettı ben pek kulak asmadım cunkı benım takrıbı bıldıgım ıstıkamette degıldı ardından o kadar ısrarcı olmasına dayanamadım, yolu takıp ettıgımde benı tam olarak onun onune cıkarttı. Fakat sorunlar tabıkı var ornegın harıta programında harıtaların eksıklerı kadar hangı yol tek yoldur hangı yola gırılmez donulmez bu bılgıler verıtabanında olmadıgından arada sırada sıze E5 uzerınde U donusu yapınız ıkazı verebılıyor. . Ama aradıgınız yerı bulabılmenız ve sızı oraya goturebılmesı arada aksamalarda olsa sonucta varacagınız yere vardırıyor.

   Harita programında baska bir eksi yonu GPS baglantısında normal GPS programına gore ( telefonda 1 tanesı harıta programı 2 ncisi GPS koordınat programı olmak uzere 2 program mevcut ) koordınat hesaplaması daha yavas oluyor, bunun bır cozumu var o da once GPS koordınat programını acmak koordınat bılgısını aldıktan sonra harita programını actıgınızda hersey anında gerceklesıyor.


   Sımdılık bu kadar arkadaslar eger baska merak ettıgınız bırsey olursa GPS veya baska bır konuda yardımcı olmak ısterım.

   Iyı gunler dılerım.   Arkadaslar postu komple okudum benım bıldıklerımı sızlere aktarayım,

   Wifi veya GPRS baglantılarından hangısını secersenız telefonunda ınternet kullanması gereken tum programlar ikisindede calısacaktır, telefon otomatık olarak programı wifi veya gprs e yonlendırıyor yazılımsal bırsey degıl,

   Fakat benım lınk ını verdıgım Windows Live Messenger çinde bir firmanın yazptıgı bir program ve Çin Microsoft un izin ile yapılmıs birsey, fakat deneme asamalarında oldugundan ve windows kendı ısletım sıstemıne messenger entegre ettıgınden symbian için bır program cıkartmak ıstemıyor. Çin firması ızın ıle bunu yapmıs ve ben yukledım calısıyor ama sorun surada wifi baglantılarından hata mesajı verıyor ve yazılım sadece cin ve hong kong da calısır dıye bır mesaj cıkıyor ama GPRS den baglandıgında normal baglantı gerceklesıyor bu sorun bana bıraz yazılımsal geldı,

   Ilerıde N95 ıcın versıyonu ( v9.2 ) cıktıgında bunun cozumu olacaktır. dedıgım gıbı ben kullanıyorum GPRS uzerınden baglanarak ve cok memmunum sızlere de tavsıye ederım, ben kullanıslı ve basıt buldum.

   Fring içinse skype uzerınden seslı gorusmeler yapmak ıcın gercekten cok guzel ben yurtdısı ıle yolda dahı konusabılmenın cok yararyını gordum GPRS uzerınden yapılan baglantıda paketler cok kucuk oldugundan cok kb yemıyor fakat sistem

   Telefon >> Sebeke >> ınternet >> fring >> skype >> telefon oldugundan

   ses yaklasık 2 sn sonra karsı tarafa gıdıyor ve donusu sıze oluyor, eger wifi uzerınden baglanırsanız cok daha hızlı ama skype kadar ( en azından windows mobile lardakı skype kadar ) hızlı olmuyor, Fringden MSN ıse bana hıc kullanıslı gelmedı cunkı sekmelı bır menu sıstemı yok skype / MSN / aol / yahoo / gmail hepsının kişi listeleri aynı yerde oldugundan cok karısıyor, ben sahsen firng i skype ıcın msn ı de sadece msn ıcın kullanıyorum,

   bu arada birde yahoo GO! var N95 ıcın yenı cıkarttılar onu da yahoo servıslerı ıcın tavsıye ederım, cok guzel bır menu sıstemı var aynı zamanda widget tarzı ıle cok guzel gelıyor goze.


   ARKADASLAR N95 VE DIGER NOKIA TELEFONLARI EVDE GUNCELLESTIRMEK ICIN GEREKEN TALIMATLARI TEKRAR ELDEN GECIRDIM VE SIMDI SIZLERE RESIMLI ACIKLAMALARI ILE SUNMAK ISTIYORUM BUNDAN SONRA FORUMDAKI ARKADASLARA BU SAYFANIN LINKINI VERIRSEK HERKES ICIN DAHA KOLAY OLACAKTIR.


   SIMDI HERŞEYDEN ÖNCE BU PROGRAMI BİLGİSAYARINIZA INDIRIN. VE CEP TELEFONUNUZUN YEDEGINI ALIN. !!!!   LOGOSU GORUNUYOR.


   PROGRAMI YUKLEDIKTEN SONRA ( NOKIA N95 I DAHA ONCE sistemE YUKLEMIS OLDUGUNUZU VARSAYIYORUM EGER HIC YUKLEMEDIYSENIZ ILK IS PC SUITE VE NOKIA SOFTWARE UPDATE IWWW.NOKIA.COM DAN YUKLEYIN ) TELEFONU USB DEN BILGISAYARA BAGLAYIN.

   SIMDI PROGRAMI CALISTIRIYORUZ...   EKRANSA SAG UST KOSEDEKI ( ISARETLI ) BUYUTEC LOGOSUNA BASIYORUZ ( TELEFON BAGLI OLAMALI ! )   SIMDI KARSIMIZDA BOYLE BIR EKRAN VAR EKRANDA TELEFON HAKKINDA BILGILERI GORUYORSUNUZ, BIZIM ICIN GEREKLI OLAN MENUYE ISARETLI OLAN DUGME " PHONE INFO " YA GIRIYORUZ...   ARDINDAN CIKAN EKRANDA SAG TARAFTA ISARETLI OLAN DUGMEYE " READ " E BASIYORUZ   ARDINDAN SIRASI ILE ( 1 NOLU SECENEGE ( 0536066 ) NUMARASINI YAZIYORUZ TURKIYE N95 KODU BUDUR )

   2 NOLU SECENEK ILE KUTUCUGU ISARETLIYORUZ VE SONRA 3 NOLU " WRITE " DUGMESINE BASARAK

   TELEFONUMUZUN ULKE KODUNU TURKIYE YAPIYORUZ.

   ==================================================================================


   SIMDI NOKIA SOFTWARE UPDATE I ACIYORUZ ( EGER YUKLU DEGILSEWWW.NOKIA.COM ADRESINDEN EUROPE SAYFALARINDAN BULABILIRSINIZ. )

   PROGRAMI ACIYORUZ ( TELEFONUMUZ BAGLI OLACAK )   START A BASARAK UPDATE ISLEMI ICIN GEREKLI ISLEMLERI BASLATIYORUZ.   UYARI MESAJINI ( SIM KARTINIZ TAKILI OLMALI VE GENEL PROFILI SECMELISINIZ / TELEFONUNUZUN SARJI TAM DOLU OLMALI AKSI TAKTIRDE SARJ EDIP ISLEME BASLAYINIZ )

   BU IKISINI DE YAPTIKTAN SONRA " NEXT DIYORUZ "   BU ISLEMI BEKLIYORUZ TELEFONUNUZUN MODEL / ULKESINI TARAMAKTA   SOLDA TELEFONUNUZUN SU ANKI VERSIYONU ILE BIRLIKTE BIR TEMSILI RESMI VAR

   NEXT TUSU ACIGA CIKTIGINDA TIKLIYORUZ VE UPDATE ISLEMI BASLIYOR.

   NOTLAR:
   ================================================================================

   EGER IMKANINIZ VARSA ELEKTRIK KESILMELERINE KARSI ( LAPTOP DAN OLABILIR ) KENDINIZI GARANTIYE ALIN

   ILK FRIMWARE (11.0.026) YAKLASIK 113 MB O YUZDEN COK UZUN BIR SURE BEKLEMENIZ GEREKECEK BU ESNADA TELEFONU KABLODAN CIKARTMAYIN! BILGISAYARI KAPAMAYIN TELEFONA KALICI HASAR VEREBILIRSINIZ   TELEFONUNUZ TEKRAR BASLADIGINDA TUM VERILERINIZ SIFIRLANMIS OLACAK TEKRAR AYARLAMA YAPTIKTAN SONRA YENI FRIMWARE ILE RAHAT RAHAT KULLANABILIRSINIZ.
   N95 KIZAK MEKANIZMASI NASIL DUZELTILIR RESIMLI KILAVUZDUR:
   ===========================================================

   BASLAMADAN ONCE YAPACAGINIZ ISLEMDE TUM SORUMLULUK TAMAMEN SIZE AITTIR VE CIHAZINIZA
   HASAR VEREBILECEGINIZIN BILINCINDE ISLEM YAPMANIZI ISTIYORUM.

   VE YAPTIGINIZ ISLEM CIHAZINIZIN GARANTI KAPSAMI DISINA CIKMASINA YOL ACABILIR ( TABI SERVISE
   GITMEDEN ONCE YAPTIKLARINIZI GERI ALMADIGINIZ TAKDIRDE   SIMDI ARKADASLAR YAPACAGIMIZ ISLEM COK BASIT AMA COK DIKKAT GEREKTIREN NOKTALAR MEVCUTTUR
   LUTFEN KENDINIZE GUVENMIYORSANIZ YAPMAYINIZ !!!!
   İŞLEME BASLARKEN BIZE GEREKLI OLAN MALZEMELER YUKARIDA RESIMDE GORUNDUGU GIBIDIR

   - KIZAGI BOZUK / GEVSEK BIR N95
   - MAKAS
   - CIMBIZ
   - T5 / T6 TORNAVIDA ( 8 YTL YE SIRKECIDEN ALDIM )
   - BANT ( BILDIGIMIZ PARA BANDI YERINE BEYAZ YAGLI BANT KULLANIYORUM PARA BANDI NEMDEN
   ETKILENIR VE ILERIDE IZ BIRAKABILIR, AYNI ZAMANDA BU BANTIN KALINLIGI ISLEM ICIN
   COK IDEALDIR )
   MALZEMELERIMIZI HAZIRLADIKTAN SONRA YAPACAGIMIZ ISLEM TELEFONUMUZU KAPATMAK VE ARKA KAPAK ILE PILI
   CIKARTMAK OLUYOR.

   ARDINDAN TELEFONUN SAG / ALT TARAFINA TIRNAGIMIZI SOKUP YAVASCA DISA DOGRU KAPAGI CEKEREK ACIYORUZ VE
   ARKA KAPAK MEKANIZMASINI
   SEKILDEKI GIBI CIKARTIYORUZ.


   TAMAMINI DA DIKKATLI BIR SEKILDE CIKARDIKTAN SONRA
   TELEFONUN SAG TARAFINDA BULUNAN RESIMDE GOSTERILMIS 3 ADET VIDAYI CIKARTIYORUZ.
   DIKKAT BU BOLUMUN ALTINDA HASSAS BAGLANTILAR BULUNUYOR RESIMDE GORUNEN BAKIR RENGI
   BAGLANTILAR ZARAR VERMEYIZIN !!!!!   3 VIDAYI DA YUVALARINDAN CIKARDIKTAN SONRA
   CIMBIZIMIZIN YARDIMIYLA SIYAH OLAN METAL PARCAYI CIKARTIYORUZ, ZATEN FAZLA ZORLAMANIZA GEREK KALMADAN
   KENDISI CIKACAKTIR KIZAK MEKANIZMASINDAKI OYNAMA BU VE BU METALIN ALTINDAKI PLASTIK PARCALARIN HATALI
   URETILMESINDEN ( KALIP HATASI ) KAYNAKLANIYOR.

   SIMDI METAL PARCAYI DA CIKARDIKTAN SONRA YAPACAGINIZ HER ISLEMI COK AMA COK YAVAS VE DIKKATLI YAPMANIZ GEREKEN
   BOLUME GELDIK BIR HATADA TUM MEKANIZMA ZARAR GOREBILIR.

   UNUTMAYIN TELEFONUN SOL TARAFI HALA VIDALI YANLISINIZDA KALICI HASAR VEREBILIRSINIZ.!!!!!!!!!

   SIMDI TELEFONUMUZU YATAY KONUMA GETIRIP SAG VE SOL KOSEDEN PARMAGIMIZ ILE COK YAVAŞ BİR ŞEKİLDE YUKARI KALDIRIYORUZ.
   ZORLAMADAN VE COK YAVAS YAPNIZI.!!!!!   UFAK BIR BOSLUK OLUSACAK SIMDI HATALI PLASTIK PARCAYI GORUYORSUNUZ. BU PARCAYA 1 BANT KALINLIGI YARATARAK KIZAK
   MEKANIZMASINI NORMALE GETIRECEGIZ.
   SIMDI RESIMDEKI GIBI UFAK BIR BANT KESIYORUZ BENIM YAPTIGIM ( NORMAL GENISLIGIN 5/2 SI KADARI YETERLI VE
   COK UZUN OLMAMALI FAZLA UZUN OLMASI COK AGIRLASTIRABILIR MEKANIZMAYI )   BANDI CIMBIZ YARDIMI ILE RESIMDEKI GIBI YERLESTIRIYORUZ AMA RESIMDE BIR YANLIS YAPMISIM SONRA FARK ETTIM VE DUZELTTIM
   VIDA YATAGININ UST KISMINA DENK GELECEK SEKILDE YAPISTIRIYORUZ VE YUKARIYA SARKAN KISMI ICERI DOGRU ITIP EKRANI TEKRAR
   ESKI HALINE GETIRIYORUZ ( ASAGI CEKIYORUZ / BANK ICE DOGRU DONUYOR )
   ARDINDAN METAL KISMI TEKRAR YERINE KOYUYORUZ ( BU SEFER BIRAZ ZOR OLACAK CUNKI HAFIF BIR YUKSELTI YARATTIK.   3 VIDAYI YERINE TAKIYORUZ. VE BAŞARDINIZ KIZAK MEKANIZMASI SIMDI TAM OLARAK SERTLESTI VE O INSANI SINIR EDEN SES YOK.

   HAYIRLI OLSUN.

   FIRMWARE UPDATE / VERSIYON YUKSELTME VE TURKCELESTIRME:

   http://n95firmwareupdate.blogspot.com/


   KIZAK MEKANIZMASI TAMIRI:

   http://n95kizaktamiri.blogspot.com/   ARKADASLAR HERKESE SLM

   TURKIYE HARITALARINI VE TURKCE SES SISTEMINI UPLOAD ETTIM, LINK ASAGIDADIR. ( LINKDEKI - ISARETINI KALDIRIP YAZINIZ. )

   ======================================================================
   YUKLEMEK ICIN ZIP DOSYASININ ICINDEKI ( PRIVATE ) DIZININI CIKARTIN.

   TELEFONUNUZU USB DEN BAGLAYIP

   TOPLU DEPOLAMAYI SECIN

   SONRA

   BILGISAYARIM

   MEMORY CARD ( N95 ICIN OLAN )

   BURAYA PRIVATE DIZININI KOPYALAYIN

   ARDINDAN TELEFONUNUZ ILE HARITALARI ACTIGINIZIDA TURKIYE HARITALARI YUKLU GELECEKTIR.
   =======================================================================
   NOT: BU HARITALAR MAPLOADER PROGRAMINDAKILER ILE AYNIDIR BU KADAR BUYUK OLMASININ SEBEBI ISVICRE, INGILTERE VE AMERIKADA BAZI BOLGELERINDE HARITALARININ OLMASIDIR. TURKIYE HARITASI MAPLOADER ILE AYNIDIR !!!!!!


   http://r-a-p-i-d-s-h-a-r-e.com/files/34577425/Smart2go-Turkiye-Haritalar__305_-ve-Sesleri.rar
   |
   |
   _____________________________

  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 22:55:44 Konu Sahibi
   painkiller004’in inceleme konusu'ndan ozzturkgem'in anlatımları


   Donanim ile ilgili bilgiler: N95 in islemcisi ARM11 332MHz (ve bu islemcide uc boyutlu oyun oynamak icin ekstra destek var), maksimum free ram 20MB ortalama free ram 17-18MB civari. Dahili depolama alani olarak N95 160 MB, yaklasik olarak 105MB i bos. Nokia nin dedigine gore N95 maksimum 2GB microSD destekliyor, bazi yerlerde N95 4GB destekliyor deniliyor ama henuz tam kesinlesmis birsey degil. Nokia Shoplarda satilan N95 lerde 1GB kart hediye (en azindan bu hafta oyleydi).

   1.) N95 in 20MB olan free ram i yetmiyor, mutlaka acik olan programlari exit edip kapatin ozellikle Kamera, Galeri, Hartita, Internet ve Java oyunlari. Bir programi kapatmadan ana ekrana donmek icin eski versiyon 1 ve 2 S60 lar gibi “Konusmayi Kapatma” tusunu kullanmayin onun yerine “Menu” tusunu kullanin.

   2.)Ne kadar aydinlik bir ortamda resim cekerseniz morluk problemi veya bulanik resim cekem probleminiz o kadar azalir. Ic ortamlarda resim cekerken gece veya gunduz gece cekimi modunu acmak cogu zaman daha net resimler cekmenizi kolaylastirir. Daha kaliteli resim cekmek icin kamera da cozunurlugu 5MP yerine 3MP dusurun (Bu ip ucunun ise yaramasi pixel interpolation ile cozunurlugun yazilimsal olarak 3MP den 5MP ye arttirilmis olmasi ihtimalini akla getiriyor).   3.) Pil omrunu arttirmak icin: Her gece N95 i sarj edin, Kamera en cok sarj yiyen sey kapatmadan cikmayin, Wlan Taramayi kapatin, 3G yi kapatin (Ayarlar>Sebeke> Cift mod yerine GSM yi secin), kullanmadiginiz programlari kapatin, kendi GPS aletiniz varsa N95 yerine onu kullanin.

   4.)Video cekimini iyi yapmak icin, En hizli SD karti alin SanDisk Ultra II idealmis, Dijital Zoom kullanmayin, cok yakindan cekim yapmayin, iyi isiklandirmada cekim yapin, cekim yaparken N95 i hizli hareket ettirmeyin.

   5.) Cektiginiz videolardan DVD yapmak icin, Nokia nin verdigi Adobe Premiere Elements 2.0 programi yerine VideoStudio 10 Plus kullanin cunku Adobe Premiere Elements 2.0 programi cok sistem kaynagi yiyormus bilgisayar da.

   6.) Takvimde gezerken # ye basinca bugune donuyormus, eger yeni bir takvim alarmi ekleyecekseniz yazi yazmaya baslayinca hemen eklemeye baslaniyormus.

   7.) Nokia PC suite i surekli guncelleyin, ne kadar guncel olursa o kadar az problem olur.

   8.) Araclar> Ayarlar>Ekran>Işık sensorunu acip sonrada parlakligi maksimuma cikarinca hem ekran harika gozukuyormus hemde pil cabuk bitmiyormus. (bence pil omru azalir yapmayin sakin).

   9.) Acik programlari gormek icin menu tusunu basili tutun. Daha iyi bir sonuc icin Best TaskMan i kullanin.

   10.) Menuyu istediginiz sekilde "Move" (turkce menu de ne karsiligi bilmiyorum) ile istediginiz dosyalarin yerini degistirerek duzenleyin gibi bir seyler.

   11.) Landscape e (yatay ekran) gecmek icin, kizagi ittirip muzik tuslarinin oldugu tarafi acin.

   12.) Bir programi hizli silmek icin uzerine gelip secin ve C tusuna basin.

   13.) N95 inizde operator tarafindan kilit konmussa bazi bedava programlari yukleyemiyorsunuz. Cozumu icin Araclar>Uygulama Yoneticisi>Secenekler> Ayralar dan Uygulama Yuklemeyi Hepsi secenegi ne ve Online Sertifika kontrolunu de Kapaliya getirin.

   14. ) Telefonu hizlandirmak icin (sadece N95 degil deneyimlerime gore N91, N73, N80 de de ise yariyor)

   a. Arama kaydini 10 gune dusurun mumkunse 1 gune dusurun ne kadar az gun olursa o kadar hizlanir.

   b. Telefonda yuklu gelen temalar daima daha hizlidir

   c. Eger Symantec Mobile Security programi yuklu ise otomatik korumayi kapatin, viruslerden kormuyorsaniz tamamen silin

   d. "To-do". Yapilacaklar listesine gidin (takvimin icinde bir bolum)

   Soyle bir yapilacak notu hazirlayin

   Konu : Speed

   Bitis tarihi : 01-29-2005(ay-gun-yil)

   Onem sirasi : Yuksek

   Tamam a basin

   Ikinci bir not hazirlayin

   Konu : Qoukie

   Bitis tarihi: 01-29-2005(mm-dd-yy)

   Onem sirasi: set to Low

   Tamam a basin .Simdi "To Do" yapilacakalr programindan cikmayin. Speed isimli notu secin , seceneklerden yapildiyi isaretleyin. Sonra Qoukie isimli notu secin, yine seceneklerden yapildiyi isaretleyin. Simdi telefonu kapatip tekrar acin

   15.) Herkesin bildigi bazi kodlar:
   *#06# imei numarasini gosterir
   *#0000# telefonda yuklu olan son yazilim versiyonunu gosterir (FirmWare)
   *#92702689# ne kadar sure telin kullanildigi (toplam konusma sureniz ss:dd)
   *#62209526# WLAN icin mac id numarasi
   *#2820#. Bluetooth icin mac id numarasi
   *#7780# Fabrika ayarlarina doner ama fotograf ve programlari silmez (bazen siliyor dikkat)
   *#7370# Fabrika ayarlarina doner ve herseyi siler.
   Telefonu tamamen formatlamak icin: Once telefonu tamamen sarj edin, tum doyalarinizi yedekleyin, hafiza kartinizi cikarin. Telefonu kapatin ve Yesil arama tusu Yildiz Tusu * ve 3 tusuna basili tutarak telefonu acin.

   16.) Update ten sonra telefonunuzu acamiyorsaniz o zaman pilini cikarin ve iki saat oyle bekletin, bazen update sirasinda olusan ufak hatalar bu sekilde duzeliyor. Eger phoenix ile update yapmakta israrli iseniz mutlaka phoenix 2007 kullanin cunku phoenix 2006 ile N95 i update etmek N95 i tamamen kullanilmaz hale getiriyor.

   Yukariya yazdigim ip uclari allabout symbian, 3lib.ukonline.co.uk (%90 buradan) ve howardforums dan yaptigim cervirilerin ve cesitli yerlerden okuduklarimin bir derlemesidir. Ip uclarinin kalan kismini Bagamyanaleks arkadasimiz kedni orjinal ip uclari ile dolduracak (GPS, Update, turkcelestirme vs .). Tesekkurler Bagamyanaleks .

   N95 ve Muzik konusunda yazicaktim (daha once hatta yazdim bile ama bir arkadas sagolsun tam gondere basacakken browser i kapattim yanlislikla). Dikkat asagida yazdiklarim tamamen benim kisisel fikirlerim ve bir muzik uzmani degilim muzik kulagiminda cok iyi oldugunu soyleyemem:

   Daha once N serisinden uzun sureli olarak N70, N80, N91 kullandim simdiki telefonum N95. N80 de adaptor kullanarak, N91 ve N95 te ise 3.5mm kulaklik girisini kullanarak Sennheiser px200 (flight edition) kulaklik kulandim:
   http://www.sennheiser.com/sennheiser/icm_eng.nsf/root/05207

   Ilk olarak radyodan bahsetmek istiyorum. N95 biraz enteresan bir sekilde yani kulaklik ile ayni radyo istasyonlarini daha az parazitli ve cogu zaman oldukca net olarak cekiyor ve radyonun ses seviyesi N80 ve N91 biraz daha yuksek. Yinede bodrum katlarinda (bizim okulun kantinlerinden biri bodrum katinda) ve bina iclerinde ne yazik ki N91 kadar iyi cekmiyor radyo sinyalini. Bildigim kadari ile N80, N91 ve N95 ayni radyo cip i var belkide tum farkliliklar s603rd ile s603rd FP1 yazilimlarindaki farklardan kaynaklaniyordur (visiual radyo yaziliminda arayuz olarak hicbir fark goremedim).

   80-90 ve 2000 lerin pop ve pop-rock parcalarindan olusan iki karisik listem var, karisik olarak parcalardan ornekler ( parcalarin cogunlugu mp3 formatinda ve 196kbps):

   Modern Talking - You're My Heart, You're My Soul
   Modjo - Lady
   No Mercy - Please Don't Go
   Pet Shop Boys - Domino Dancing
   SELF CONTROL
   Madonna - Sorry
   faithless-miss_you_less_see_you_more
   Boney M - Ma Baker
   elton john - sacrifice
   Erasure - I Love to Hate You
   green_day-boulevard_of_broken_dreams
   coldplay-talk
   The Cranberries - Animal Instinct
   The Cranberries - Just My Imagination
   Alice Copper - Poison
   Depeche Mode - Enjoy the Silence
   Guns and Roses - November Rain
   Hellogoodbye - Here In Your Arms
   Metallica - Whiskey In The Jar
   Red Hot Chili Peppers - Otherside
   Cardigans - Erase Rewind

   N95 ve px200 kulaklik ile 80 ler disco tarzi parcalarda arka planda olan elektronik seslerin hepsini ayri ayri dikkat ederek duymak mumkun. Eger Muzik calardan bass booster ekolayzir ini secerseniz baslar gercekten cok sahane. Pop-Rock parcalarda bateri, elektrogitarlar, klavye ve vokal oldukca temiz bir sekilde hic birbirine karismadan duyulabiliyor. N80 de ise ozellikle disco parcalardaki arka plandaki elektronik sesleri birbirinden ayirt etmem pek mumkun degildi. N91 ise tum sesleri N95 cok daha basarili bir sekilde cikariyor nede olsa icinde ayrica bir muzik cip i var. N95 te ayrica N73ME de bulunan en son versiyon muzik calar bulunuyor.

   Kisacasi iyi bir kulaklik ile N91>N95>N80>N70
   Dahili hoparlor sesi olarak N95>N91

   Fakat symbia world de ise soyle bir review var:
   http://symbianworld.wordpress.com/2007/05/24/audiotestn95-vs-n91-8gb-vs-n73me/

   “Most of the phones selling today can play back MP3.
   But not every MP3 phone is a real musicphone.Thinks like the manageable of the musicplayer,space or audiofrequency play a big role for consumers.Therefore I put together a little review about the audiofrequency of 3 Nokia musicphones:The N95 with his multimedia-keys and his 3,5mm jack,the N73 in the music edition and the N91 also with musickeys,3,5mm jack and 8 Gb HDD.
   Audiofrequency:
   N73:

   The audiofrequency is almost linear.Only in the altitude are some waves.

   N91:


   There are only minimal waves in the bass and tonic-area which provide for a beefy play back.
   N95:


   By high volume(90%) is the frequency really wavy(red line) what mean that the sound is really unbalanced.By normal volume the sound is neutral and with a little bit less bass.
   Verdict:
   The N91 is indisputable the best musicphone.You can save more than 2000 MP3 on the N91 and hear them with every headphones.
   The N73 has a good audiofrequency but unfortunately it hasn’t a 3.5mm jack.Nokia says,that the N95 is “your MP3″.Yes,it’s your MP3 but not your iPOD,therefor is the audiofrequency to bad.But in all other aspect is the N95 with the multimediakeys and the 3.5mm jack a good musicphone where roome is for improvement.”
   Yukarida ozellike sesi cok actiginizda (%90), N95 in ses cikisinda bozulma oldugunu soylemis. Ben sahsen sagir olmak istemedigim icin px200 kulaklik ile %90 seviyesinde ses acik olarak muzik dinlemedim. Sesi orta seviyelerde acik kullaniyorum ve sahsen seste hicbir dengesizlik hissetmedim.

   Kulaklik ile ses olarak:
   Symbian World e gore N91>N73>N95
   Bana gore ise N91>N95>N80>N70

   Ozet: N95 ile muzik dinlemek gercekten guzel ama N91 ile dinlemek cok daha guzel.
   |
   |
   _____________________________

  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 22:57:57 Konu Sahibi
   painkiller004’in inceleme konusu'ndan TheThief1'in anlatımları


   Hepinize merhaba arkadaşlar. Öncelikle forumu uzun süredir "misafir" olarak çeşitli konularda takip ettiğimi belirtmek isterim. Başlığın tamamını henüz okuyamadım, an itibariyle 15. sayfaya kadar geldim. Kalan kısmı da okuyacağım. Nihayet üye oldum ve N95 hakkında bazı arkadaşlarımızın anlam veremediğim önyargı ve yerme niteliğindeki eleştirilerine cevaben bir kaç bir şey söylemek istedim.

   Sevgili painkiller004 ve Reis-i Eagles™ arkadaşlarımızı hazırladıkları güzel inceleme ve rehber tadındaki yazılarından ötürü tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum.

   Gelelim kendi cihazımdan tecrübe ettiğim ölçüde bazı arkadaşlarımızın eleştirilerine vereceğim cevaplara.

   Bazı arkadaşlarımızın iddialarına vereceğim cevapları şu başlıklarda topladım.

   * Şarjı az gidiyor
   * Kamerası kötü hayatta alınmaz
   * GPS ne işime yarayacak
   * Kapağı oynuyor
   * Takılıyor, çok yavaş açılıyor
   * Flashları açmıyor
   * ...


   İddia 1: Şarjı Az Gidiyor

   Bunu neyi kıstas alarak söylediğiniz de önemli ancak ben kendimden şu örneği vereceğim sanırım yeterli olacaktır. Aynı gün içinde, sabah evden full şarj edilmiş telefonumda sırasıyla;

   [+] 2 defa olmak üzere ~25 x 2 = 50 Dakika Mp3 - [ %90 ses seviyesinde ]
   [+] 42 Dakika DivX Dizi (Heroes Season 1 - Episode 19) [ Kendi Sony Kulaklığımla]
   [+] Yolculuğum esnasında da toplamda yaklaşık 20 dakika GPS ile oynadım
   [+] 3 Kere de 5dk yı geçmeyen telefon görüşmesi yaptım.
   [+] WLAN ile denk geldiğim yerlerde internete girdim. 15 Dakika kadar.
   [+] Kaç fotoğraf çektiğimi hatırlamıyorum ama 4-5 tane kadardı.

   Akşam eve geldiğimde bir tek seviye kalmış haldeydi. Fakat dikkatinizi çekerim "Batarya Zayıf" uyarısı almadım. Bana göre şarjı böyle komplike bir cihaz için gayet de iyi dayanıyor.

   Hepimiz biliriz ki yeni telefonu kurcalamak kadar zevkli bir şey yoktur. Her günüm böyle değil tabii ama GPS + MP3 + WLAN olmazsa olmazlarımdan.


   İddia 2: Kamerası Kötü Hayatta Alınmaz, Bu Nasıl 5MP lik Kamera?

   Arkadaşlar her şeyden önce, bir fotoğraf makinesi değil bir telefon alıyorsunuz. Ve bir çoğunuzun yanlış bildiği üzere kalitede asıl etken Megapixel değil mercektir. Yani Dijital fotoğraf makinalarınız ile bir telefonun "fotoğraf çekme özelliği" ni kıyaslamak doğru olmaz. Gelelim yine benim bu konudaki nacizane tecrübelerime. Şunu söyleyebilirim ki Video performansı Fotoğraftan çok daha başarılı. Bu kadar akıcı ve net (hele ses gerçekten çok başarılı) bir performans ben beklemiyordum.

   Kameranın performansından da çok ama çok memnunum. Fotoğrafınızı çekerken size bir sürü seçenek sunuluyor, hepsinin ince ayarı mevcut. Fotoğrafçılıkla ilgilenenler daha iyi bilirler ki doğru pozu doğru ayarlarla çekmek önemlidir. Tabii biz burada gündelik kullanımda standart ayarlar üzerinden konuşuyorsak, o konuda da ben alacak tüm arkadaşlara çok memnun kalacağınızı garanti edebilirim. Kendi çektiğim bir fotoğrafı sizlerle paylaşmak isterim.

   Makro Modunda akşam gün batımı dolaylarında çekilmiştir. Foruma tam halini koyamıyorum. Fireworks ile 640x480 boyutuna getirilip %90 kalite ile tekrar kaydedilmiştir. Büyük hali için aşağıdaki linke tıklayınız.


   Orijinal Hali İçin


   Orijinal Hali İçin


   Kardeşimin 5.0 Megapixellik HP dijital fotoğraf makinesi ile kapışıyoruz. Parlaklık olarak belki biraz daha önde HP ama doğru ayarları yakalayıp onu da alt edeceğimden şüphem yok!

   Ben genelde cebimde fazla şey taşımayı sevmem. Sanırım çoğu erkek de aynı şekilde düşünüyordur. Bayanlar yine daha farklı, sonuçta çantaları oluyor ve daha fazla şey taşıyorlar. Ben N95'im varken, ne dijital fotoğraf makinesi satın alırım ne de ipod veya türevi bir mp3 cihazı alırım. Hepsini sürekli yanımda taşıdığım ufacık bir alette toplamış Nokia zaten.


   İddia 3: GPS Ne İşime Yarayacak? Giderim GPS aleti alırım daha iyi.

   Kimse size zorla alın diye dayatmıyor ki sevgili arkadaşlar. Burada mantık basit, ek özellik olarak sunuluyor. Kaldı ki bir kere tadını aldınız mı hele ki bu tür konulara meraklıysanız vazgeçemeyeceğiniz bir özellik haline geliyor. Kendi çevremde, sanırım harita açısından şanslıyım tüm bölgelerin her bir sokağı olmasa da çoğunun sokak adları, civardaki eczane, hastane, eğlence yerleri vb. gibi arama özelliklerinden sonuna kadar faydalanabiliyorum. Yeri gelmişken belirteyim; MapLoader ile harita yüklemeden önce, GPS'inizi bir defaya mahsus çalıştırmalısınız. Yani sağ alttaki uydu ikonu aktif hale gelecek. Sonra bilgisayarınıza bağlayıp gerekli haritayı yükledikten sonra Harita uygulamasını tekrar açtığınızda yerine oturacak.

   Kendi tecrübeme dayanarak GPS'den bazı notlar.

   [+] Özellikle otomobildeki sinyal gücü gayet başarılı. Anlık tepkime süresi (realtime navigation) ise gerçekten sizi şaşırtacak ölçüde.

   [+] Toplu taşıma araçlarında cam kenarına oturursanız daha çabuk bağlanıyor, ama bağlandıktan sonra oturduğunuz yerden de rahatlıkla konumlama işleminizi sürdürebiliyorsunuz.

   [+] GPS Verisi, bölümünde özellikle bulunduğu konum parametrelerini merak edenler (Rakım, enlem, boylam, hız vb.) için harikulade bir uygulama. Örneğin, içinde bulunduğunuz taşıtın kaç kilometre hızla gittiğini yine realtime olarak görebiliyorsunuz. Hem otomobilde hem de vasıtada bunu sürekli kontrol ediyorum muazzam şekilde doğru çalışıyor.

   [+] Haritanın "coverage" denilen kapsama alanı ise çok daha başka bir konu. Örneğin bulunduğunuz yerde bir WLAN olanağı varsa ve o anda Harita uygulamasını açarsanız, haritadaki son güncellemeler veya varsa daha detaylı bilgiler o anda çağırılarak size sunuluyor ve kalıcı olarak haritanıza kaydediliyor. Bunu gittiğim bir restoranda, WLAN i açmadan önce ve sonra olacak şekilde bizzat test ettim.


   İddia 4: Kapağı Oynuyor, Bu nasıl telefon?

   Ben bunu genel bir sorun olarak görmüyorum zira bende bu durum söz konusu değil. Aldığımdan beri sürekli kurcalıyorum fakat hiç bir gevşeme veya ses yapma gibi bir şeyle karşılaşmadım. Bazı arkadaşlarımızın şansına sanırım.


   İddia 5: Takılıyor, Çok Yavaş Açılıyor. Kamera'da Fotoğraf Çekiyorsun 15 Saniye sonra çekiyor


   Bu konuda da bu görüşe katılamayacağım çünkü benim cihazımda bu sorun yok. Aldığımdan beri sadece iki defa Harita ve bir oyunu aynı anda açtığım zaman telefon kilitlendi onun haricinde ne yavaşlık ne de takılma yok. Eski bir s60 kullanıcısı olarak bu versiyonda özellikle işletim sistemini çok hızlandırmışlar diyebilirim.


   İddia 6: Flashları Açmıyor, Browser'ı dandik

   Web uygulamasının Ayarlar bölümünden Sadece Metin, Görüntüler (Flash Hariç), Tümü şeklinde üç seçeneğiniz mevcut. Kendi isteğinize göre bunu ayarlayarak bu sorunu aşabilirsiniz. Ayrıca browser'ın Ajax uygulamalarını açması beni çok şaşırttı. Bizzat yahoo'nun mail konsolundan bunu kendiniz görebilirsiniz.   Eleştirilerden sonra biraz da başka özelliklerinden ve kendi tecrübelerimden bahsetmek isterim.


   * Ben VOIP uygulamasına bayıldım. WLAN olursa ne ala, ancak EDGE ile de skype veya msn ikisinde de normal bir telefonda konuşurmuş gibi performans alıyorum. Bu gerçekten beni şaşırttı. EDGE gerçekten inanılmaz hızlı.

   * 3.5 mm'lik Jack olayı bence yeni bir devrim. Kimi sesi az diye aleti kötülüyor kimi başka şeyler söylüyor. Nokia, bu jack olayı ile bence kişiselleştirilebilirliğin son noktasına getirmiş olayı. Kendi kaliteli kulaklıklarınızı kullanarak müzik zevkinizi katlayabiliyorsunuz.

   * Arka kapağın, yumuşak plastikten yapılmış olması çok hoş bir his uyandırıyor elinizde.

   * Aldığınız haliyle, Ses Komutu özelliği ise %99.99 mertebesinde başarılı. Telefonda bulunan metin bazlı her kelime, cihaz tarafından sesli komut verdiğinizde taranarak eşleşenler size sunuluyor. Ve sesinizi zamanla tanıyarak (Sentezleyici Özelliği) her seferinde daha iyileştiriyor kendi kendini. Bunun içinde kendi uygulamalarınızdan tutun da bluetooth, mesaj, rehberden bir isim vb. gibi telefona hükmetmek istediğiniz her komut mevcut. Biri sizi aradığında ise ismini söylüyor otomatik olarak. Bu da çok güzel bir özellik.

   * Ekranda iki kademeli ekran ışığı tasarruf modu var anladığım kadarıyla. Henüz emin olmamakla birlikte, bulunduğunuz ortama göre ekran ışığının derecesini kendi ayarlıyor. Sürekli şahit oluyorm ama tam olarak bu sebepten olup olmadığından emin değilim. Tabii bu batarya tasarrufu demek.

   * Bu arada benim cihazımın Firmware'i
   V 10.0.018
   15-03-07
   RM-159
   NOKIA N95 (02.01)


   Biliyorum benimki çok eski kalmış gibi duruyor, sanıyorum şu anda, V 12. bile kullanıcıya duyurulmuş durumda.

   Alalı 2,5 hafta oldu ve açıkçası bir sorun yaşamadan asla güncelleme yapmayı düşünmüyorum. Bu haliyle çok memnunum. Sizlere de böyle yapmanızı tavsiye ederim.


   EKSİLER

   * Telefonun ekranı müthiş, ama bu sıcak yaz günlerinde özellikle telefonla konuşurken gün içerisinde ekranı temiz tutmak biraz zor. Sonuçta görüşme esnasında yüzünüzle temas halinde oluyor. Ben bu yüzden telefonu aldığım gün bir tane de Jabra bluetooth kulaklık aldım. Gayet memnunum.

   * WLAN konusunda, Enhanced Authentication Protocol ile okul içerisinde sunulan öğrenci numaralarımızla login olduğumuz networke bir tülü giriş yapmayı başaramadım. Denemelerim sürüyor. Bu çok sık rastlanan bir durum değildir, onu hemen belirteyim. Bu özel komunitelerde veya okul, enstitü gibi yerlerde kişisel şifre ile wireless ağına bağlanmanız için özel olarak tanımlanan bir protokoldür. Onun haricinde her türlü WEP/WPA veya şifresiz ağlara çok rahatlıkla bağlanıyor. Menzili tahmin edeceğinizden de başarılı.


   Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. PEAP ve EAP protokolleri hakkında 802.1x bazlı şifreleme konusunda tecrübesi olanlarda özellikle.

   N95 sahibi olmak bence bir ayrıcalık.


   Okuduğunuz için teşekkür ederim.

   Saygılarımla.
   |
   |
   _____________________________

  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 23:02:56 Konu Sahibi
   painkiller004’in inceleme konusu'ndan Netha'nın anlatımları


   Avea mobilvizyon ayarları

   Menü/Araçlar/Ayarlar/Bağlantı/Erişim noktaları/Seçenek/Yeni erişim noktası/Varsayılan ayarları kullan
   Bağlantı ismi : AVEA MOBILVIZYON
   Veri taşıyıcı : Paket veri
   Erişim noktası ismi : mobilvizyon
   Kullanıcı ismi : mobilvizyon
   Şifre sorma : Hayır
   Şifre : mobilvizyon
   Doğrulama : Normal
   Anasayfa :http://mobilvizyon.avea.com.tr
   Seçenek/Gelişmiş ayarlar :
   Telefonun IP adresi : Otomatik
   DNS adresi : Otomatik
   Yakın kopya sunucu adresi : 213.161.151.201
   Yakın kopya port no : 8080
   Menü/Web/Seçenek/Ayarlar
   Varsayılan erişim noktası : AVEA MOBILVIZYON
   Varsayılan kodlama : Unicode(UTF-8)
   Çerezler : İzin ver
   Java/ECMA dizesi : Etkin
   Menü/Görüntü/RealPlayer/Seçenek/Ayarlar/Bağlantı/Yakın kopya
   Yakın kopya kullan: Kapalı
   Menü/Görüntü/RealPlayer/Seçenek/Ayarlar/Bağlantı/Şebeke
   Varsayılan erişim nokt.: AVEA MOBILVIZYON
   En düşük UDP bağlantı nokt: 6970
   En yüksek UDP bağlantı nokt.: 32000
   Menü/Görüntü/RealPlayer/Seçenek/Ayarlar/Bağlantı/Şebeke/Gelişmiş ayarlar
   GPRS bant genişliği: 28.14 kbps
   EGPRS bant genişliği: 53.76 kbps
   |
   |
   _____________________________

  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 23:05:32 Konu Sahibi
   ferhat zorlu’nun tanıtım konusu'ndan eurokid'in anlatımları

   NOKIA TELEFONLARINI NSU (NOKIA SOFTWARE UPDATER) ILE GUNCELLEMEK ISTEYEN ARKADASLAR;

   Birde bu konuda bir iki kelime yazmak istedim. Evet hepimiz elimizdeki cihazlarin yazilimlarinin en son versiyon olmasini isteriz. Ancak Nokia'da "self-selvis" olarak da verilmeye baslanan bu guncelleme isi bir hayli yeni.

   Eger mumkunse size tavsiyem telefonunuzu yetkili bir Nokia servisine goturmeniz ve orada bilirkisi tarafindan yaptirmaniz. Bir sene kadar daha boyle idare edin. Cunku Nokia bu iste daha yeni, NSU'da bir cok aksaklik cikiyor. Zaten daha yeni tum kullanicilara bu program sunuldu (Eskiden cok limitli sayida kullanicilara sunuluyordu.) Nokia Turkiye'de daha yeni NSU'yu tavsiye ediyor. Cok yakin bir zamana kadar tavsiye dahi etmiyordu.

   Bir sene daha gecsin, su sistem iyice otursun o zaman iPOD'lar vs. gibi cok daha guvenli ve rahat bir bicimde Nokia telefonlarimizi guncelliyebilecegiz.

   Size guncelleme hakkindaki 1. tavsiyem su olacak: Su anda Nokia telefonunuzda herhangi bir problem varmi? Yoksa o zaman bosverin. Cunku yazilim versiyonlari degistigi gibi "donanim versiyonlarida degisiyor." Bazi yazilimlar bazi donanim versiyonlari ile cok iyi uyum saglamiyor. Bazen yeni software ile yuklenen telefonlar daha yavas calisiyor ve buda kullanicilari cildirtiyor. (Bana mesela oldu, Nokia teknik servise gittim geregi yokken en son veriyon yazilim yuklettim ve telefonumun menusu eskisine gore daha yavasladi, bilhassa telefonumda oyun oynarken oyunlar cok yavasladi, cok bozulmustum)

   Guncelleme daha cok telefonunuzun yaziliminda bir problem varsa yapilmasi gereken birseydir. Eger hersey normalsa veya sizi rahatsiz eden bir durum yoksa hic degmez. Telefonunuza fabrikadan yuklenen software ile hardware version'lar tamamen birbirine uygun dolayisi ile telefonunuz optimum calisir.

   Yine Internette bir cok insan NSU ile problemler yasiyor. Bunlarin en yaygini telefonun yazilimini bilgisayardan guncellerken aradaki baglantinin kopmasi ve telefonun "dobrovski" olmasi. Bu cok yaygin. Sizede olma ihtimali cok yuksek. Ondan sonra yeni yazilim ile yeni problemlerin ciktigini yazan bir cok kullanici var. Yani yeni yazilim yuklediniz demek illaki herseyin mukemmel olacagi anlamina gelmiyor.

   Ben yeni yazilimdan sonra bir cok cesit problemler okudum. Bunlarin bence en kotusu telefonun durup duruken "re-start" yapmasi. Ne kotu bir sey!

   Valla bu ise kalkismadan once 2 kez dusunun derim. Telefonunuzda problem yoksa simdilik bosverin yada Nokia teknik servisinde bu isi yaptirin. Bekleyin NSU biraz otursun yeni versiyonlari ciksin. 1 sene sonra eminim cok daha guvenilir bicimde kullanabiliriz.

   Umarim bu bilgiler isinize yarar...
   N95'in KIZAK MEKANIZMASI HAKKINDA 2

   Arkadaslar bu kizak mekanizmasina cok takan fakat daha sonra cok daha husrana ugrayan insanlar var

   Guluyorum kusura bakmayin cunku cok kafaya takmamanizi tavsiye ederim.

   Ingiltere'de bir gurup cok "kuruntulu" musteri Nokia'ya elektronik posta yazik bu kizak mekanizmasini sordu. Aldiklari cevabi sizlere kisaca ozetliyeyim:

   "Nokia N95'lerin kizak mekanizmasindaki 0.5mm lik bosluk cihazin dizaynindan kaynaklanan bir faktor olup, normal bir durumdur. Dizayn geregi tus takimi ile ust kapak arasinda 0.5mm lik bir bosluk birakilmis, bu sekilde N95'in darbelere karsi daha dayanikli olmasi, ayni zamanda kizak mekanizmasinin uzun zaman dayanilmasi hedeflenmistir."

   Eger sizin N95'inizin kizak mekanizmasinda da cok hafif bir bosluk/sallati varsa iciniz rahat olsun Unutmayin ust kapaktaki tuslara basarsaniz da hafif bosluk oldugunu hissedebilirsiniz.

   Dua edinde cihazda esas baska bir sorun olmasin. Ekran golgelenmeleri, durup duruken restart'lar, tuslarin boyalarinin dokulmesi, ekrandaki olu pixeller, basi tuslarin bazen calisip bazen calismamalari, kameranin gec devreye girmesi, mosmor resim cekmesi, hoperlorlerin bazilarinin cizirtili ses vermesi, cihazin yaziliminin surekli "crash" olmasi, GPS'in calismamasi veya bazen calismasi, sarj problemleri, asiri cabuk pil tuketimi, yavas calisan menuler, telefonda konusurken ahizeden gelen islik sesi, ve hatta arka kapaktaki NOKIA yazisinin 1 hafta icinde soyulmasi gibi vs.vs. bir suru problemler var.

   Eger bu problemlerin hic biri sizde yok ise sanslisiniz. Sakin o cihazi goturup o 0.5mm lik bosluk icin baska bir cihaz almayin, tam bir kumar oynarsiniz. Benden soylemesi...

   Daha da icinizi rahat edecekse "You Tube" a gidin, orada da Video olarak N95'lerdeki kizak boslugu hakkinda bir cok video var. Goreceksiniz. Hatta daha da icinizin rahat etmek istiyorsaniz bu bosluk nasil kapatilabilir onunla ilgili uygulamali teknikler bile video'ya cekilmis, ogretici programi seyredip o boslugu tamamen kaldirabilirsiniz.


   Not: 1-Bazi N95'lerde asiri bir bosluk var, bu iste normal degil. Onuda size tam tarif edeyim, mesela kapak kapali veya acik iken ust kapak sabit duramiyor ve sallaniyor. Iste bu normal degil. Bunu test etmek icin sunu yapin: Telefonunuzun ust kapagi acikken (yukari dogru acilmisken) telefonu sanki konusuyormus gibi kulaginiza dayayin ve ust kapaga hafifce saga sola, yukari asagiya dogru basinizla baski yapin, Eger ust kapak kaya gibi saglam ise, o zaman BINGO!
   2- N95'lerin kapak mekanizmasi cok yumusak calisiyor. Sert degil. Bu cihazin dizaynindan dolayi. Hafif bir dokunusunuzda bile kapak acilabiliyor. (Bu cepte tasiyorsaniz iyi degil, kendi kendine acilabilir.)
   N95 GPS

   Arkadaslar yaklasik 1 aydir Nokia N95'imi kullaniyorum. Daha evvel bir kac kez N95 ile ilgili bilgiler sundum. Simdide surekli kullandigim GPS ile ilgili bazi seyler yazayim dedim. Belki ilgilenenler icin faydali olur.

   Acikcasi basta GPS icin pek iyimser degildim. Kisacasi "uyduruktur" diye endiseleniyordum. Internette GPS ile ilgili bir suru sorunlar da duydum, endisem iyice artmisti.

   GPS ile ilk defa Istanbul'dan baglandim. Aksam vakti hava parcali buluttu. Binada idim. Cam kenarina geldim ve GPS'i endiseli bir bicimde actim. MAPS denen bir program acildi, "kesin dedim bir sorun cikar". Hic abartmiyorum 5-6 saniye icinde Istanbul'daki sokagimi buldu. Sok oldum. Yaklasik bir 15dk GPS i acik tuttum, hic bir sorun cikmadi. Baglanti kopmadi. Ancak cam telefonu cam kenarinda tuttum. Telefon caldi, sorun yok, konusmami bitirdim GPS'e devam. Baglanti yine kopmadi.

   Ogun bugundur baglaniyor ve GPS'den cokda memnunum. 5-6 saniye icinde baglaniyor ve yerimi sokagina kadar gosteriyor.

   Ancak harita icin size sunu tavsiye edeyim:www.mobilesearch.nokia.com a gidin. Oradan MAP LOADER isimli programi ucretsiz indirim. Oradan yine ucretsiz tum Turkiye haritasini (yaklasik 22 MB civari) indirebilirsiniz. Boylece telefon GPS ile baglanirken birde haritayi indirmek icin ugrasmaz. Hem zamandan kazanirsiniz, hemde paradan. Bunu kesinlikle tavsiye ediyorum.

   Ayrica N70, N71, N72, N73, N76, N80, N90, N91, N93, N93i vs. telefonlari olan arkadaslar, N95'deki GPS icin gerekli olan tum programlar yine bu sayfada mevcut. Eger bu programlari indirirseniz ve cihaziniza birde Bluetooth GPS alicisi baglarsaniz (Turkiye'de satiliyor) bu cihazlarda aynen N95 gibi hatta daha da iyi calisiyor. Nerden mi biliyorum? N73 ve N93 e bagladim. Ayni N95 gibi GPS'li oldular. Hatta daha da iyi cunku Bluetooth lu GPS aparatini cam kenarina koyup ben ustu kapali bir yerden de uyduya baglanabiliyorum. Birde harici GPS anteni daha guclu sinyal cekiyor. Mesela arabadasiniz, harici bluetooth GPS antenini arabada on cam kenarina koyup siz rahat rahat oturup navigasyondan faydalanabilirsiniz, telefonunuz cokda guzel sinyal alir.

   Piyasada N70'de GPS anteni ile satiliyor, oda ayni N95 gibi calisabiliyor. Eger N95 size pahali geliyorsa N70 in GPS paketini alabilirseniz. Veyahut yukarida saydigim bir N Serisi cihaziniz varsa sadece bir tane bluetooth GPS anteni alin, gerisi yani tum software Nokia.com dan ucretsiz. Sorunsuz mukemmel calisiyor...

   Tekrar N95'in GPS olayina geri donelim. Telefonu Amerika'ya goturdum, yine orada sorunsuz 5-6 sn icinde sokagimi buldu. Tek kelimeyle mukemmel!

   Kisacasi N95'teki GPS olayi "Sozde" degil, gercekten "ozde" calisiyor.   Tabiki telefonun GPS sisteminde bir ariza yok ise. Ben GPS in baglanma zamanlarini 20-30 sn ile 5 dakikaya kadar ciktigini duymustum. Ancak benimki gibi saglikli calisan bir GPS sistemi parcali bulutlu bir havada bile 5-6 saniyede baglantiyi kuruyor, bilginiz olsun... Ha bina aralardinda da calisiyor. Bilmiyorum; yani pek bir sorun yasamadim. Kapali bir binada cam kenarina giderseniz yine sorun yok.

   Umarim bu bilgiler isinize yarar...

   N95 ve Muzik Kalitesi...

   Bir iki kelime'de bunun icin yazayim. Gecen aksam N95'i bir gece kulubunde 3.5mm lik Video In girisi olan bir Pioneer marka muzik sisteminin Audio kismina bagladik. Bende Miami'den gelme bazi Club tarzi parcalar vardi. Bit Rate'leri 192 idi.

   Ses kalitesini insanlari sok etti. Equalizer'dan JAZZ i da sectinizmi tam bir disko! Mukemmel! Bende iPod'da var, bunun ondan asagi kalir hic bir yani yok. Yani muzikte kaliteye onem veriyorsaniz kesinlikle tavsiye ederim.

   Ayni 5mp kamerasi gibi muzik kaliteside harika. Kulaklarimla duydugum icin soyluyorum.


   N95 ALMAK ISTEYEN ARKADASLARA....

   Yaklasik 1 aydir bu cihazi kullaniyorum. Tum ozelliklerini kullandim. Bu ozelliklerin bazilari ile ilgili burada bazi postlar yayinladim.

   Uzun lafin kisasi bu telefonun en negatif yani kizak mekanizmasinin dizayni. Onun disinda herseyini cok begendim.

   Kusursuz birsey olmuyor iste, ancak cihaziniz duzgun calisiyorsa kizak mekanizmasini sakin takmayin. N95'in dizaynlari boyle.

   Sevgiler!
   |
   |
   _____________________________

  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 23:07:56 Konu Sahibi
   Midgàrd'in accelerometer konusu
   N95'in Gizli Silahı: Accelerometer
   (İvme Ölçer)

   Rotate Me 2.0

   Bu uygulama ile N95'imizin ekranının otomatik olarak landscape veya portrait görünümü kullanmasını sağlayabiliriz.

   Yazılımla İlgili Web Sitesi:http://www.bysamir.fr/rotateme

   Nokmote

   Bu uygulama ile N95'imizin tüm kontrollerini yapabiliyoruz!

   Yazılımla İlgili Web Sitesi:http://www.bysamir.fr/nokmote

   MovingBall   Bu uygulama ile N95'imizin accelerometer özelliğini test edebiliyoruz.

   Yazılımla İlgili Web Sitesi:http://mosh.nokia.com/content/3DDF644E7330036DE040050AEE043CA9

   Shake Control   Bu uygulama ile N95'imizi sallayarak müzik kontrolü yapabiliyoruz. Yazılımla ilgili şuan bir web sitesi bulunmuyor malesef.
   |
   |
   _____________________________

  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 23:11:35 Konu Sahibi
   Midgàrd’ınn accelerometer konusundaki RotateMe2.0 için UnsignedToSigned Anlatımım

   Öncelikle rotate me 2.0 unsigned versiyonu indiriyoruz
   http://www.speedyshare.com/772379684.html

   www.symbiansigned.com adresinde bir hesaba ihtiyacınız var. Buraya üye olmak için hotmail gmail yahoo kullanamazsınız. Kendi domaininiz olması lazım.

   burdan sonraki dökümanlar www.maxicep.com sitesinden Negative'nin hazırlamış olduğu "Symbian OS9 Programları Sertifikalama İşlemi" konusundan alıntıdır. Bilginize

   Aklımızda olması gereken dosyalar
   1- CSR dosyası, bunu program üretecek ( Aşağıda ekte )
   2- Csr dosyasını symbiansigned.com a ekledikten sonra, download ettigimiz ".Cer" dosyası.


   PC Tarafında CSR Dosyası almak için Yapılacaklar

   SignSis_Gui Programını Tanıyalım

   IMEI numaranızı girdikten sonra, program herşeyi kendi halledecektir.
   Mouse u kullanmayın, size sonunda aşağıdaki ekranı gösterdiyse imei numaranız dogrudur ve işlem tamamdır !   Şimdi SymbianSigned.Com da yapmanız gerekenler

   Evet meşhur .CER dosyamızı sonunda download edebildik ve masaütüne kaydettik (ben buraya kaydettim siz istediginiz yere kaydedebilirsiniz ancak yerini unutmayın)

   Şimdi son aşama,
   Masaüstüne program kurulumundan sonra gelen SignSIS-GUI kısayoluna tıklayıp programı açın ve aşağıdaki talimatlara bakın, sadece Cer dosyasını ve sertifika yapacaginiz programı gösterin. Diğer verileri değiştirmeyin.   Vee Final.
   Artık sertifikalanmıs haldeki programı, Programda Output kısmında belirledigimiz konuma kaydetmis olduk.

   Not
   .CER Dosyanızı symbiansigned.com' dan bir kere aldıktan sonra, artık telefonunuzun sertifikası o olacak, yani birdaha symbiansigned.com ile uraşmayacaksınız !

   Başka bir programa sertifika işlemi uygulayacaksanız;
   Symbiansigned.com da yapılan işlemler 1 kere tekrarlanacak, ".cer"dosyası elimizin altında olacak ve sertifika yapacaginiz her programı artık aşağıdaki resimdeki işlemi tekrarlayarak yapacagiz. 10 sn sürmeyecek bile.

   İlk .cer dosyasını alana kadar biraz uraştırıyor site olayları sadece   Buraya kadar olan anlatım Negative'e aittir. Kendisine bilgilendirme maili de yolladım kullandığıma dair. Sorun olmaz onun açısından umarım

   Bu da SignSIS_GUI'yi indirebileceğiniz adres
   http://rapid-share.com/files/68268217/SignSIS_GUI_v1.1_PHI.rar   Sonuç   Evet bir yeni uygulama daha ... Inclinometer!   İndirmek için:
   http://nds2.content.mosh.nokia.com/entity/1/3E1BD59369462687E040050AEE043609/Inclinometer_050_0_N95_SS.sis?c=w&type=1

   Süper bişi buda ... videosunu da ekleyeyim size


   Sizlere yeni bir oyuncak daha.
   Light Sabre

   Bu oyuncak da accelerometer mantığı ile çalıştığı için bu konuya eklemeyi uygun gördüm. Dağınıklık olmasın.
   Bu programı çalıştırdığınız zaman N95'iniz bir ışın kılıcına dönüşüyor. Tabi ki gerçekten değil. Sadece Star Wars'teki izlediğiniz sahnelerdeki sesleri çıkarıyor. Telefonu salladığınız zaman farklı sesler geliyor telefonunuzdan. Yön tuşlarından orta tuşa bastığınızda ise saldırıya geçiyor telefonunuz
   Programın inceliği telefon hafızasına yüklenmezse çalışmaması. Ses gelmemesi durumunda ise orta tuşa basmanız gerekiyor çalışması için.
   Beğenirseniz telefonu fazla sallamayın düşebilir
   Ben denemedim. Deneyip bildirirseniz durumu çok iyi olur

   http://www.speedyshare.com/988867943.html

   Burdaki arkadaş çok abartmış star wars işini ama nasıl çalıştığını görün en azından
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 14 Kasım 2007; 23:13:03 >
   |
   |
   _____________________________

  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 23:15:49 Konu Sahibi
   Bu konunun ilerki sayfalarından mbsahan'ın Flashlite 3.0 anlatımı   YOUTUBE VİDEOLARINI HEMDE 320X240 ÇÖZÜNÜRLÜKTE İZLEYİN...

   1. Flash lite 3 telefona kurun DOWNLOAD

   2. 320x240 FLV Player S60 Download

   adresinden .rar dosyasını indirip icerigini hafıza kart/diger(other) klasörüne çıkartın...

   Yani hafıza kartı/other/video klasörü olacak ve hafıza kartı/other/FLVplayer_CNPDA_.swf dosyası olacak

   3. Şimdi Cep telefonundan Opera ilewww.videolar.youtubeyukle.com adresini acıyoruz "video ara" ya istediğimiz video ismini yazıyoruz. Sonuçlardan begendiğimize tıklayıp açılan sayfada videonun altındaki "DOWNLOAD" linkine tıklayıp "get_video" diye bir dosya alıyoruz "hafıza kartına" kaydet diyoruz. Bu islemi PC dende yapabilirsiniz... OPERA S60 TRİAL İNDİR...

   4. İnen dosya hafıza kartı/other(diğer) klasöründe adını dosya yöneticisinden 1.flv olarak degistirip aynı klasördeki "video" (hafıza kartı/diger/video) klasörüne tasıyoruz...

   5. Şimdi daha önce yüklediğimiz "flash lite 3" açıp open diyoruz açılan gezginde hafıza kartı/other daki "FLVplayer_CNPDA_.swf"

   seciyoruz. Acılan flash ekranda iken 1 tusuna basıyoruz ve videomuz oynuyor 4 ,6 ile videoyu saga sola ceviriyoruz, 7 tusu ile pause yapabiliyoruz. sol secim tusu (ekrana en yakın tuş) ile menuden Tam ekran secebiliyoruz...ayrıca kalite ayraıda var ;)


   İkinci indirecegimiz videoya 2.flv üçüncü videoya 3.flv diye isim verirsek eger 2 basınca 2.flv 3 e basınca 3.flv vidosunu izliyoruz. 1 basınca zaten 1.flv yi izliyoruz...   Bu konunun ilerki sayfalarından mbsahan'ın N95 AD43 Kulaklık Sorunu ve Çözümü Anlatımı


   N95 AD43 Kulaklık Sorunu ve Çözümü   Kulaklık belirli bir kulanım sonucunda telefon tarafından otomatik tanınmıyor ve telefon tarafından sorulan sorulan soruya "kulaklık" cevabı verilincede düğmeler, mic çalışmıyor hatta "donanım desteklenmiyor" gb hatalar alınıyor...


   Sorunda sevindirici olan telefona bağlı yazılımsal , kulaklığın, telefonun bozulması, kablo kırılması gb birşey olmaması... Herşey sağlam

   Forumda daha önce konusuldumu bilmiyorum ama nette bu sorunla karşılasan arkadaşlar ya kumandadan vazgeçmiş veya yeni kulaklık almış...

   ÇÖZÜM:

   Sorun kulaklığın kumandasındaki 3 Volt luk yassı saat pilinin bitmesinden kaynaklanıyor...
   Kulaklığın arkasındaki mandalı ortadaki pimi yatay eksende iterek çıkarın, yay ve plastik mandalı çıkarıp alttaki vidayı sökünce kumanda ön kapaktan açılabilir hale gelir. Kapak açılınca görülen devrenin alt kısmında bahsettiğim lityum saat piline ulaşacaksınız...

   Aynı sorun benim kulaklıktata vardı. Bu pili 1 saat lik şarj edip tekrara montaj ettiğimde kulaklığın sağlıklı bir şekilde çalıştığını gördüm...

   Ama işin komik tarafı yanlışım yoksa kullanma kılavuzunda böyle bir şeyden bahsedilmemiş. İnsanların 1-2 ytl lik pil için kulaklık değiştirmek zorunda bırakılması biraz ayıp olmuş... Çünki kulaklığın tasarımı kolay sökülmesin diye yapılmış. Montaj vidasının mandalın altındaki yayın altına konması sökülmeyi ve pilin yenilenmesini zorlastırmaktan başka bir işe yaramıyor...

   Ama bu işte bizim elimizden kurtulamaz Nokia ya selamlar diyorum

   NOT: Bu pilin şarjla uyumlu olup olmadığı konusunda kesin bir bilgiye sahip değilim, lütfen sizlerde bu konuda kesin bir biigiye ulaşmadan her ne kadar benim denenemde bir sorun çıkmamış olsada şarjı denemeyin. Sorumluluk kabul etmiyorum. Kaldıki pilin yenisi 1-2 ytl gb komik bir rakamdır...

   Artık kimse kulaklık çalışmıyor diye yenisine o kadar para vermesin zaten belirli bir kullanım sonucunda aynı sorunla yine karsılasacaklar

   Sökme takma işini yapamam diyenler bir saatçiye gidip sorunu ve pile nasıl ulasılacağını tarif ederek pilin değiştirilmesini isteyip sorunu iki dakikada çözebilir ...
   Bu konunun ilerki sayfalarından fafatara'nın GARMIN GPS anlatımı


   tanerf82 Arkadasımıza cok tesekurler o olmasa garmini duymamıs baya bır zaman alırdı


   1- Garmin: Garmin Mobile XT Support Files Updates & Downloads - that are Voices and Supports
   2- Garmin: Garmin Mobile XT Free Basemap Updates & Downloads - that are Basemaps
   3- Garmin: Garmin Mobile XT for Symbian S60 Updates & Downloads - that is the Application Garmin Mobile XT Ver. 4.10.20 (Multilanguage)
   arkadaslar aslında yuklemek cok kolay ilk once yukarda arkadasın verdıgı ilk 3 programı pc ye cekıyoruz 4 uncu programa gerek yok onu yukleyınce zaten turkce gıdıyor programdan

   Telefonu veri aktarma modunda pc ye takıyoruz sonra yukardaki sirayla yuklemeye baslıyoruz cekdıgımız program acınca memory kartı arıyor ve bulunca orda bilgisayarımızda hangi surucu olduysa memory kartımız o harf cıkıyor ustune tıklayıp next dıyoruz

   3 programıda yukledıkden sonra artık garmin telefonda kurulmus oluyor.

   Sonra programı acıyoruz ve ilk once program dili cıkıyor turkceyı sağ tusa basarak buluyoruz sonraki diyoruz ve konusma sesi cıkıyor yine turkceyi buluyorz sonraki diyoruz sonra mesafe birimi cıkıyor onada dırek sonrakı dıyoruz ve garmın acılıyor

   Program acılınca ayarlar yazan yerde hakkında bolumune gırıyoruz ve orda card id mizi bir yere not edıyoruz. Biryerden temin ettigimiz keygene kart id mizi yazıyoruz ve city of north america nt 2008 yazan yeri city navigator europe nt v9 yaparak generate yazan yerlere tıklıyoruz.

   Simdi program bize iki tane kod verıyor usteki cikanı bir notpade kopyalayıp notpadin ismini SW.UNL altta cıkanına başka bır notpade yapısdırıp bu notpadınde isimini GMAPSUPP.UNL yapıyoruz.

   programdan cıkıyoruz ve tekrar telefonu veri aktarım modunda pc ye bağlıyoruz ve isimlerini değişdirdiğimiz notpad dosyalarını hafıza kartımızın içindeli garmin klasorunun içine yapısdırıyoruz.

   Simdi sıra turkıye harıtasını yuklemekde Turkiye harıtasınıda cekıyoruz internetten ve direk memory kartımızdaki garmin dosyasının icine atıyoruz.

   sonra sıra geldı programa nasıl dahili gps i gostermemıze programı acıyoruz ayarlar sistemin içinde uzak gps yazan yere gıdıyoruz orda dahılı gpsi secip tamama basıyoruz ve alın size turkiye harıtaları en az nokia kadar guncel olan bir program hemde bedava..
   buda turKEY haritası bunu cekinhttp://rapid share.com/files/73897324/Desktop.rar.html   GARMIN GPS ENİ VERSİYON ANLATIM


   Evet şimdi garminin yeni versiyonunu kurma zamanı geldi Yine 3 dosyamız var
   1http://rapid share.com/files/74641020/Gar_Min.rar.html
   2http://rapid share.com/files/74649090/Yeni_Klasoer.rar.html
   3http://rapid share.com/files/73897324/Desktop.rar.html

   Yuklemek artık cok basıt olacak.

   Daha once hıc yukleme yapmamıslar yada programı duzgun kullanamayanlar için yukleme yontemi

   Şimdi uc dosyayıda cekdık dosyları bilgisayarda bir yere rarlarını acıyoruz

   1. dosyada garmin programını bilgisayarda c: nin içine cıkarttık 2. dosyadaki butun dosyaları c: deki garminin içine atıyoruz atıyoruz 3. dosyadakı gmapsupp.img dosyasınıda aynı garmin klosorunun içine kopyalıyoruz otekı program adındada belli oldugu üzere malum dosya (malum program herhangı bır yerde kala bılır ona bırazdan ıhtıyacımız olacak )

   şimdi c: deki garmin dosyasını kopyalayıp telefonumuzun memory kartına kopyalıyoruz.
   Kopyalama bittikken sonra telefonu bilgisayardan cıkartıp Menu/Araçlar/Dosya Yöneticisine giriyoruz orda memory katımızın ıcıne gırıyoruz garmin adındaki klosorun içinde GarminMobileXT.sis olacak orta tusa basarak yukleyin

   Yukleme işlemi bittikden sonra telefonun Uygulamalar dosyasında GMobileXT adında bır program cıkacak onu acın ve karsımıza diller çıkacak biz orda sağ tuşu kullanarak türkçeyi seçiyoruz sonra konusma sesı cıkacak yıne turkceyı seçin sonra mesafe birimi metrik seçinGuvenlık uyarısınıda kabul edince program artık telefonda yuklu oluyor.

   Şimdi Programdaki ayarlar bolumdeki hakkında yazan yere girip orda yazan card idmizi biryere not edin. Artık telefonu tekrar bilgisayara veriaktarım modunda bağlayın.

   Şimdi yukarda bilgisayarınızda kalsın dediğim malum programı çalışdırın

   Not ettiğiniz card ID nizi Enter Your Card ID here yazan yerin altına yazın Select Map Product yazan yerin altındaki City NavigatorNorth America NT 2008 yazan yeri City Navigator Europe NT v9 la değiştirin ve Generete tuslarına basın.

   Şimdi Memory kartındaki garmin dosasının içinde SW.UNL yazan dosyayı birlikde aç notbap i secıp ustukini oraya yazın ve kapatın kapatırken değiştirmek istiyormusun dıye sorucak evet deyin GMAPSUPP.UNL yazanıda yine notbadle acın altta cıkan yenı numarayı oraya yazın ve kapatıp kaydedın.

   Artık bilgisayarla bir işimiz kalmadı telefonu bilgisayardan cıkartın garmin programını acın Ayarlara gırın sisteme girin Uzak gps e girin orda ıkı secenek var altakı olanı seçip tamama basın artık garmın sızdede çalısıyor.
   Unutmadan Alıntı Çalıntı değildir hepsini kendim hazırladım. :)
   Bu konunun ilerki sayfalarından realceday'ın NOKİA N95 İÇİN FONT DEĞİŞTİRME anlatımı
   NOKİA N95 İÇİN FONT DEĞİŞTİRME
   Nokia N95 için dedim ama siz deneyin diğer modellerde de çalışması muhtemeldir.
   Ama en azında N95 için kesinlikle çalışacağının garantisini veriyorum sizlere.

   Yapılması Gerekenler;
   1- Ekte bulunan FontRouter LT dosyasını imzalayıp cihazınıza hafıza kartına kurun.
   2- Ekte bulunan Cambria Italık dosyasını rardan çıkarın ve bu dosyaları hafıza kartı içerisinde data\Fonts klasörü içerisine kopyalayın. Üzerinde yazılsın mı sorusuna evet deyin.
   3- Telefonunuzu kapatıp açın yeni fontunuz karşınızda olacaktır.

   Cambria Italik Font

   FONT İNDİR http://realceday.googlepages.com/CambriaItalic.rar
   PROGRAM İNDİR http://realceday.googlepages.com/FontRouterLTUnsigned.rar   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 10 Aralık 2007; 0:32:13 >
   |
   |
   _____________________________

  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 23:25:37 Konu Sahibi
   Şükür ki bitti

   Bi an bu mesajların ardı arkası kesilmeyecek sandım. Meğer bi sürü yazı almışım yahu
   Bu şekilde eminim çok çok daha iyi oldu. Derli düzenli tamamı tek bir yerde. Arayan aradığını burada bulamazsa artık
   Sayfa biraz ağırlaştı farkındayım ama buna katlanacağız. Kotalı arkadaşlar için külfetli olacaktır ama gülü seven dikenine katlanır.

   Konuya girince başım dönüyor yahu
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   12699 Mesaj
   14 Kasım 2007 23:29:33
   Ellerine sağlık PHI.
   Foruma hayırlı olsun. Böyle derli toplu ve çok iyi oldu.
   |
   |
   _____________________________   2017 Honda Civic 1.6 Elegance Eco AT
  • Yarbay
   4451 Mesaj
   14 Kasım 2007 23:32:49
   Hayırlı ugurlu olsun kota bitmiştir sanırım bu sayfa açılana kadar
   |
   |
   _____________________________

   Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyilikleridir.
  • Binbaşı
   1722 Mesaj
   14 Kasım 2007 23:50:09
   @PHI
   tskler emeğine sağlık
   Allah razı olsun dostum
   karısıklıktan kurtardın bizi
   bi oraya bi buraya mesaj yazmaktan kurtulduk
   |
   |
   _____________________________

   ]•ßyTKΠ ™•[
  • Yarbay
   2395 Mesaj
   14 Kasım 2007 23:50:13
   yaklaşık 16 mb sayfa... eline sağlık PHI ohh bea herşey yerli yerinde güzel olmuş ama arada unutulanları mutlaka ekleyelim buraya zamanla güzel olacak böyle derli toplu
   |
   |
   _____________________________


   YAMAHA PACIFICA 112 JMX & ROLAND CUBE-20X // SONY WM-GX688
   SONY DSC-H50 // SONY PSP GO // SONY PS2
   TIKLA >>> 2.EL DÜKKANIM
  • DH Yönetici
   29285 Mesaj
   14 Kasım 2007 23:54:34 Konu Sahibi
   Révølvér
   Güzel ve sağlam bi konu oldu gerçekten.


   realcem
   16 mb falan tüm sayfa. Kotalı arkadaşların dikkat etmesi lazım


   blacks61
   Allah hepimizden razı olsun inşalah   illker84
   kesinlikle daha eklenmesi gereken şeyler vardır. Gözümden kaçanlar vardır. Onlar eklendikçe ben de yukardaki rezervelere eklerim. Ve belki de Türkiye'nin değil Dünya'nın en komplike N95 konusu oluşmuş olur.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 14 Kasım 2007; 23:56:05 >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1401 Mesaj
   15 Kasım 2007 00:18:00
   @PHI
   TESEKKURLER COK GUZEL OLMUS
   |
   |
   _____________________________

   OLYMPUS E-M5 Mark II

   panasonic 12-35mm 2.8 + panasonic 20mm1.7 + olympus 45mm 1.8 + panasonic 45 150mm
Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
ses yalıtımı
SEO
modasor
izmir havalimanı transfer
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
2,670
1.2.156

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.