Şimdi Ara

Nokia Lumia 1020 Kullananlar Kulübü | Ana Konu (133. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
7.600
Cevap
38
Favori
227.799
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 131132133134135
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam bu raw halindeki fotoları Adobe Lightroomda nasıl işlediğini yazarsan biz de faydalanırız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mert25 -- 3 Haziran 2014; 21:44:30 >
  • mert25 kullanıcısına yanıt
    Hocam adım adım anlatayım.

Adobe Lightroom 5.x 'i kurun. İnternette bulabilirsiniz.

Programı açın.

Aşağıdaki resimde gösterdiğim yerden Import Photos and Videos'a tıklayıp DNG formatındaki fotoğrafları seçin.

Daha sonra Import ettiğiniz fotoğraflar alt tarafta gözükecekler. Oradan oynama yapmak istediğiniz fotoğrafı seçin. Seçtikten sonra fotoğraf karşınıza gelecek. Sağ üst köşeden Develop'a tıklayın.

Nokia Lumia 1020 Kullananlar Kulübü | Ana Konu

Develop'ta karşınıza sağdaki menüdeki özellikler gelecek. Lightroom'un ortasında ise eklemiş olduğunuz fotoğraf, dng ise ham hali olacak. Sağdaki değerlerle oynayarak fotoğraf gözünüze nasıl güzel geliyorsa o şekilde ayarlayacağız.

Örneğin.

Exposure kısarsak fotoğraf kararmaya başlar. Contrast hafif artırabiliriz fotoğrafımız ham olduğu için.

Highlights ise parlayan yerlerin parlaklığını azaltır. Shadows gölgeli yerleri karartıp aydınlatır. Whites Beyazı ayarlar Blacks ise siyahı ayarlar. Üstteki WB: yazan yer ise White Balance, yani beyaz dengesi. Oraya tıklayıp mesela gün ışığında çektiyseniz Daylight'ı seçin.

Ayriyeten bu değerleri Auto olarak da programa ayarlatıp üzerinde hafif oynama yapabilirsiniz, ben öyle yapıyorum genelde. Tone 'nin karşısında Auto var.

Clarity artırıp azaltarak fotoğrafı keskinleştirip yumuşatabilirsiniz.

Vibrance ve Saturation ile renk değerleriyle oynayabilirsiniz.

Biraz aşağı indiğinizde sağdaki menüde karşınıza Tone Curve, HSL ... Split Toning, Detail vs. geliyor. Ben burada bir tek Detail ile oynuyorum. Detail'i açtığımızda. karşımıza şöyle bir ekran geliyor.

Sharpening yani keskinlik ayarı yapıp fotoğraftaki detayı artırabilirsiniz. Ama çok fazla artırmayın zoom yapıldığında görüntü hoş olmuyo nokta nokta oluyor. Noise Reduction ise Noise azaltma yeri, fotoğraflarımız DNG yani ham olduğu için burayla biraz oynamamızda fayda var. Gene kendi isteğinize göre ayarlayın, zoom yapınca belli olmayacak şekilde. Burada da Detail kısmı var bu ise Noise azaltırken detayın kaybolmasını azaltıyor. Genelde maks tutarım ben.

Eğer alttaki reset'e basarsanız fotoğraf ilk haline dönecektir, hiç oynama yapmadığınız haline.

Kayıt etmek için ise, aşağıdan işlediğiniz fotoğrafları seçin File - Export'a tıklayın (Sol üstte)

Export location gelecek karşınıza, nereye kayıt edeceğini soruyor. Renaming filan var. Biraz aşağı indiğimizde ise:

File Settings geliyor. Burada JPEG seçip sRGB seçiyorum ben. Quality'i ise 100'e getiriyorum.

Image Sizing ise fotoğrafı yeniden boyutlandırmaya yarıyor. Kaç megapixel olacağını filan ayarlayabilirsiniz. Resolution'u ise 240 pixels per inch yapıyorum ben.

Fotoğrafın ilk ve son hali:

Before (23.7 MB):

After (28 MB):

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-6D5F6704F -- 3 Haziran 2014; 22:49:11 >

• Hocam nasıl teşekkür etsem bilemedim. İnanın bu kadar detaylı bir anlatım beklemiyordum. Allah razı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Shinku_

Hocam adım adım anlatayım.

Adobe Lightroom 5.x 'i kurun. İnternette bulabilirsiniz.

Programı açın.

Aşağıdaki resimde gösterdiğim yerden Import Photos and Videos'a tıklayıp DNG formatındaki fotoğrafları seçin.

Daha sonra Import ettiğiniz fotoğraflar alt tarafta gözükecekler. Oradan oynama yapmak istediğiniz fotoğrafı seçin. Seçtikten sonra fotoğraf karşınıza gelecek. Sağ üst köşeden Develop'a tıklayın.

Develop'ta karşınıza sağdaki menüdeki özellikler gelecek. Lightroom'un ortasında ise eklemiş olduğunuz fotoğraf, dng ise ham hali olacak. Sağdaki değerlerle oynayarak fotoğraf gözünüze nasıl güzel geliyorsa o şekilde ayarlayacağız.

Örneğin.

Exposure kısarsak fotoğraf kararmaya başlar. Contrast hafif artırabiliriz fotoğrafımız ham olduğu için.

Highlights ise parlayan yerlerin parlaklığını azaltır. Shadows gölgeli yerleri karartıp aydınlatır. Whites Beyazı ayarlar Blacks ise siyahı ayarlar. Üstteki WB: yazan yer ise White Balance, yani beyaz dengesi. Oraya tıklayıp mesela gün ışığında çektiyseniz Daylight'ı seçin.

Ayriyeten bu değerleri Auto olarak da programa ayarlatıp üzerinde hafif oynama yapabilirsiniz, ben öyle yapıyorum genelde. Tone 'nin karşısında Auto var.

Clarity artırıp azaltarak fotoğrafı keskinleştirip yumuşatabilirsiniz.

Vibrance ve Saturation ile renk değerleriyle oynayabilirsiniz.

Biraz aşağı indiğinizde sağdaki menüde karşınıza Tone Curve, HSL ... Split Toning, Detail vs. geliyor. Ben burada bir tek Detail ile oynuyorum. Detail'i açtığımızda. karşımıza şöyle bir ekran geliyor.

Sharpening yani keskinlik ayarı yapıp fotoğraftaki detayı artırabilirsiniz. Ama çok fazla artırmayın zoom yapıldığında görüntü hoş olmuyo nokta nokta oluyor. Noise Reduction ise Noise azaltma yeri, fotoğraflarımız DNG yani ham olduğu için burayla biraz oynamamızda fayda var. Gene kendi isteğinize göre ayarlayın, zoom yapınca belli olmayacak şekilde. Burada da Detail kısmı var bu ise Noise azaltırken detayın kaybolmasını azaltıyor. Genelde maks tutarım ben.

Eğer alttaki reset'e basarsanız fotoğraf ilk haline dönecektir, hiç oynama yapmadığınız haline.

Kayıt etmek için ise, aşağıdan işlediğiniz fotoğrafları seçin File - Export'a tıklayın (Sol üstte)

Export location gelecek karşınıza, nereye kayıt edeceğini soruyor. Renaming filan var. Biraz aşağı indiğimizde ise:

File Settings geliyor. Burada JPEG seçip sRGB seçiyorum ben. Quality'i ise 100'e getiriyorum.

Image Sizing ise fotoğrafı yeniden boyutlandırmaya yarıyor. Kaç megapixel olacağını filan ayarlayabilirsiniz. Resolution'u ise 240 pixels per inch yapıyorum ben.

Fotoğrafın ilk ve son hali:

Before (23.7 MB):

After (28 MB):

Dostum eline sağlık. Gerçekten en ince detayına kadar anlatmışsın.

• Rica ederim arkadaşlar.
  • 920 kullanıcısı olarak imrendiğim model kamerası rakipsiz.
  • Arkadaşlar bir sorum olacak bu telefonu almayı düşünüyorum arkadaşımda var 2 aylık cihaz bende ki telefon ise iphone 4s 8gb geçme sebebim bu telefona kamerasını iyi oluşu ve yenilik amaçlı ancak şöyle bir sorum var hafıza full dolu oldumu takılma oluyor mu ve ya video çekerken falan birde oyun oynasak ısınma ne durumda tabi ki ısınması gayet normal ama fırın gibi olmuyor değil mi ?
  • Bir resim de benden olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mert25 -- 6 Haziran 2014; 6:31:34 >
  • Muhterem arkadaşlarım
    Babam için bu telefonu almak istiyorum. 70 yaşında ve ağır işitiyor. onun için ses kalitesi iyi, temiz ve yüksek olması bizim için esas önemli olandır.
    lumianın 8 mgpiksel sanıyorum 950 idi onu mağazada denedim mükemmeldi sesi. ama dadim daha iyisini alayım bari almışken buna karar verdim. bunu deneyemedim.
    ama dediğim gibi ses iletimi ve ses alışı nasıldır, diğer yönlerinde bir problem var mıdır? acele bir cevap isterim. selamlar
  • zzenginn Z kullanıcısına yanıt
    Eğer babanız ağır işitiyorsa almanızı önermem çünkü l1020 modelinde sesin kalitesinde sıkıntı olmamasına karşın sesin şiddeti diğer modellere göre bir miltar azdır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zzenginn Z kullanıcısına yanıt
    Kardeş 1020'nin bana göre en büyük eksi yönü konuşma esnasındaki sesin azlığıdır. Keşke daha yüksek olsaydı. Örneğin kısa süre kullandığım S5'in sesi daha yüksekti.
  • ya bu konuşma sesi bütün 1020 lerde mi azdır aynı kalitede kulaklık hoperlar(konuşma) kullanmıyor mu bu ya !? konuşma sesinden memnun olan yok mudur ?
  • erhanercan kullanıcısına yanıt
    Kulaklık ses seviyesini 10 kademesine getirdiğimde rahatsız ediyor
    Ortalama 5kademesinde rahatım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • baybarut kullanıcısına yanıt
    konuşma hoperlorunu dıyorsun degil mi
  • Merhaba arkadaşlar
    İmzamdan da göreceğiniz gibi kardeş cihaz 925'i kullanıyorum.
    Bi arkadaşım nokia 1020 almayı düşünüyo o yüzden size bi kaç sorum olacak

-En önemli özelliği olan kamerası reklamlarda abartıldığı gibi güzel mi ?
    -Bizim cihazlarda biraz ısınma sıkıntısı var bu cihazda durum nedir ?

İkinci el alırken nelere dikkat edilmeli ve halen öneriyormusunuz bu cihazı :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: GreenMamba

Merhaba arkadaşlar

İmzamdaki konudaki fotoğraflara bak ve sen karar ver kamerasını.

Isınma sıkıntısı var uzun süreli video çekimlerinde ve flashlı çok fotoğraf çekiminde, uzun süre oyunda filan kamera bölgesi ısınıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GreenMamba

Merhaba arkadaşlar

Kamerası hiçbir telefonla karşılaştırılmayacak kadar iyi.

Aşırı oyun oynama, sürekli foto ve video çekimi sonucu ısınmalar oluyor.
  • Selamlar arkadaşlar. Bende yakın zamanda bir Lumia 1020 sahibi olarak aranıza katıldım. Ama sormak istediğim bir şey var. Her yerde okuduğuma göre 38Mp fotoğrafın boyutunun 20MB civarlarında olması gerekiyor. Ama benim 1020'imde bu boyut 7Mb civarında ve 5Mp fotoğraf ta 1,5Mb civarlarında görünüyor bunun sebebini bilen varmıdır ?
  • Bugün yeni aldım, ilk şarjını doldurdum %100 oldu, güncelleme vs. yaptım. 15 -20 dk sürdü.

Şarjı çok çabuk tükeniyor. Hiç ellemediğim halde birkaç dk içinde %1 düşüyor. Birkaç dolum sonra düzelir mi yoksa aldığım yere götüreyim mi?
  • Senshy kullanıcısına yanıt
    Buna imkan yok, örneğin bu sabah 04:00'da şarzdan aldım, üç telefon konuşması yaptım ve şarz hala %100.

İhtimalen arkaplanda çalışan uygulamalar vardır, onları kontrol et.
  • 
Sayfa: önceki 131132133134135
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.