DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
^^NOKİA 5230 İNCELEMESİ^^ANA BAŞLIK!!(OYUNLAR,DUVARKAĞITLARI İLK SAYFAYA EKLENDİ)
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
4.194
Cevap
2
Favori
286.330
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Mobil Cihazlar >> Cep Telefonları >> Nokia >> Symbian >> S60 v3 >> S60 v5 >> ^^NOKİA 5230 İNCELEMESİ^^ANA BAŞLIK!!(OYUNLAR,DUVARKAĞITLARI İLK SAYFAYA EKLENDİ)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • 08 Şubat 2010 16:58:12 Konu Sahibi
   1.KUTU:

   Nokia 5230,oldukça renkli bir kutuda geliyor.Modelin sloganı;Play.touch.inspire.Yani Eğlen,dokun,ilham al!Kutunun ve kullanım kılavuzunun büyük çoğunluğu geri dönüşülebilir malzemeden yapılmış.
   2.KUTU İÇERİĞİ:

   Kutu içeriğinde aslında ekstra bir şey yok.Sadece penanın verilmesi iyi olmuş.Bu da 5230'un bir müzik telefonu olduğunu bize gösteriyor
   1.nokia 5230
   2.şarj aleti
   3.kullanma kılavuzu
   4.pena
   5.kulaklık
   6. garanti belgesi
   7.batarya(BL-5J 1320 mAh Li-Ion standart batarya)
   3.TELEFONUN GENEL GÖRÜNÜMÜ:
   Telefonumuzun ön tarafında üstten alta doğru sıralayacak olursak;ekranın hemen üstünde nokia logosunu görüyoruz,onun yanında yakınlık sensörünü(ileride işlevine ayrıca değineceğim) ve medya tuşunu görmekteyiz.
   Ekranın altında ise sadece 3 tuşun bulunduğunu görüyoruz.Bunlardan en soldaki tuş arama tuşu,ortadaki menü tuşu ve en sağdaki ise bitirme tuşudur.Görüldüğü üzere telefondaki en çok kullanılan tuşlar ayrı bir tuş olarak ve basmalı olarak tasarlanmış.Buda görüşmelerde kolaylık sağlıyor.
   A.Sağ yandan görünüm:

   Burada ses yükseltme,alçaltma düğmeleri,kilit anahtarı,fotoğraf çekme moduna ulaşmak için kısa yol tuşu bulunmakta.Kilit anahtarı,ekranın kilitlenmesini sağlayan bir tuş.Aynı zamanda kilidi açmak içinde aynı tuş kullanılıyor.Ancak ekran otomatik olarak ta kilitlenebiliyor.Bu sürenin ne kadar olacağını siz ayarlar yöntemiyle belirleyebiliyorsunuz.
   B.Sol yandan görünüm:

   Burada herhangi bir tuşa yer verilmemiş.Ancak hafıza kartı ve sim kartı yuvası burada yer almakta.Yani siz sim kartı takmak için telefonun bataryasını çıkartmanız gerekmiyor.Üstteki giriş sim kartı yuvası girişi ve alttaki giriş hafıza kartı yuvası girişidir.
   C.Arkadan görünüm:

   Burada 3.5mm kulaklık girişi,açma kapatma düğmesi,bilgisayara bağlamak için usb giriş ve şarj girişi yer almakta.Kötü olan bilgisayara bağlanma kablosu ürünle beraber verilmemesi.bunu ayrıca dışarıdan satın alıyorsunuz.Ayrıca ekstra olarak hafıza kartı da verilmiyor.
   Sonuç olarak kullanılan malzeme oldukça kaliteli.Kapakta herhangi bir açıklık yok.Cihaz %80 oranında geri dönüşümlü üretilmiş.Bu da nokianın ne kadar doğa dostu olduğunu bize gösteriyor.Cihaz parmak izini göstermiyor.Ekranda parmak izi olması zaten kaçınılmaz ancak kolay çizilen bir yapıda olduğunu sanıyorum.Bu konuyu zaman gösterecek.
   4.Telefonun diğer özellikleri ve kullanımı:


   ekran,3.2'',640 x 360 piksel (nHD), 16:9 görüntü oranı ile ve 16.7 milyon renge kadar destekleme özelliği ile gelmekte.Ayrıca ekran tam dokunmatik.Siz işlemleri yaparken telefon hafifçe titriyor ve dolayısıyla yanlış bir şey yapmanız engellenmiş oluyor.

   Bekleme ekranı bu şekilde.Aslında iki simge yok bekleme ekranında ancak cihazın kullanımı daha rahat olsun diye bu şekilde ayarladım.İsterseniz buraya widgetlar koyabiliyorsunuz.Mesela gps için kısayol,pusulua,radyo kısayolunu buraya koyabilir ve tek dokunma ile bu özelliklere rahatça erişebilirsiniz.
   resimde soldaki simge sanal klavye kısayolu ve sağdaki simge de rehber kısayol tuşudur.
   Cihazın boyutları 111 x 51,7 x 14,5/15,5 mm ve ağırlığı 113 gr.Ele iyi oturuyor ve kullanımı rahat.Ekran gündüz rahat okunuyor.Ayrıca parlaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

   Burada telefonun sol tarafındaki küçük tuşa basarak açılan medya tuşunu görüyorsunuz.Hernekadar tuş diye tabir etsemde bu tuş dokunmatik.Yani basarak değil dokunarak çalışıyor.Bu küçük menü yardımıyla müziklere,resimlere,videolara ve internete rahatça erişebiliyorsunuz.
   5.menü:

   Şimdide isterseniz cihazımızın menüsüne bir göz atalım.Görüldüğü gibi menü oldukça sade ama anlaşılır hazırlanmış.Menü simgelerinin hepsi bu kadar.Burada bahsetmeden geçemeyeceğim nokta;telefonda hareket sensörü var.Yani cihazı yan çevirdiğinizde menüler de ona göre değişiyor.Bu takdirde menü simgeleri ekrana sığmıyor ama kenar çubuğu yardımıyla ekranda gezinmeniz oldukça kolay.Pena işte burada devreye giriyor.Çünkü pena aynı zamanda stylus kalem vazifesinde.Dolayısıyla dokunmatik ekran pena yardımıyla daha rahat kontrol ettirilebiliyor.Ancak açıkçası penaya pek gerekte yok.Çünkü görüldüğü üzere simgeler oldukça büyük ve dolayısıyla geniş parmaklı kullanıcılar bile yanlış bir şeye basmadan telefonu kullanabiliyorlar.Tek bir tıkla o menü seçimini yapıyorsunuz,çift tıklada menüyü açıyorsunuz.Tabi bunları yaparken telefon haififçe titriyor ve siz tıklama yapıp yapmadığınızı çok rahat anlıyorsunuz.
   Telefonun ortasındaki beyaz tuş,cihazın ışıkları kapalı iken bile devreden çıkmıyor.Yani belli aralıklarla yanıp sönüyor.

   Burada da yakınlık sensörünü görmektesiniz.Bu sensör sayesinde gelen aramalarda telefonu kulağınıza yaklaştırdığınızda ekran kilitleniyor ve siz istemeden hiçbir tuşa basamıyorsunuz.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 25 Haziran 2012; 2:17:27 >   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   853 Mesaj
   08 Şubat 2010 17:02:49
   İnceleme süper olmuş. Telefon gayet iyi telefon yanlız şu sensör olayı biraz fiyasko olmuş. Mesela birisiyle konuşmak istemiyorum hangi tuşa basıp konuşmayı bitirecem
   |
   |
   _____________________________

   Galatasaray Üniversitesi
   PSN:calyente


  • 08 Şubat 2010 17:03:33 Konu Sahibi
   Forumda ve internette 5230 hakkında bir sürü söylenen şey vardı ama hiç inceleme yoktu umarım bu merakları biraz olsun gidermeye yardımcı olur
   Şimdi incelemeye kaldığım yerden devam etmek istiyorum;
   Arama ekranı;

   Gördüğünüz,cihazdan arama yapıldığında karşınıza gelen ekran.Yine sade ve anlaşılır çizginin burada da devam ettiğini görüyoruz.Simgeler büyük dolayısıyla arama esnasında yanlışlık yapılmasına giderilmeye çalışılmış.Yakınlık sensörü telefonu kulağınıza yaklaştırdığınızda devreye giriyor ve dolayısıyla yanlış tuşa basmıyorsunuz.Aramayı bitirmek için cihazın altında bulunan aramayı bitir tuşuna basmanız yeterli.(yukarıda açıklamıştım)

   Telefon yan çevrildiğinde menü böyle görülüyor.yukarıda yanlışlık yapmışım,menü tamamiyle görülüyor.Yani burada gördüğünüzden başka sekme bulunmuyor.
   Mesajlar bölümü:

   Mesajlar bölümü oldukça geniş düzenlenmiş.Mesaj yazmak için yeni mesaja tıklıyoruz.

   Yeni mesaja tıkladığımızda kime ve metin bölümü geliyor.Metin yazmak için kimeye tıkladığımızda karşımıza işte böyle bir ekran çıkıyor.Ben mesaj yazarken burada da penaya ihtiyaç duymadım.Çünkü gördüğünüz gibi burada da simgeler oldukça geniş ve kalın parmaklı kimseler bile rahatlıkla kullanabilir.Burada isterseniz t9 isterseniz tektek basmalı olarak ayar yapabilirsiniz.T9 bana zor geldi.Benim tavsiyem tek tek basmalı modda kullanmanız.Bu tabi kişisel tercihtir.

   Telefonu yan çevirdiğimizde ise bizi şöyle bir ekran bekliyor;

   Burada ful dokunmatik ekranın keyfini sonuna kadar çıkartabilirsiniz.Ekran tepkileri çok güzel algılıyor ve sanki normal kılavyede yazıyormuşçasına hızla mesajınızı yazabiliyorsunuz.Kullanması oldukça keyifli.Burada kalın parmaklı kullanıcılar penaya ihtiyaç duyabilirler.
   Uygulamalar sekmesi:

   Burada telefonun bütün özelliklerine ulaşabilirsiniz.Cihazda a-gps bulunmakta.Yön tayininde internete bağlanılmasını istiyor.
   Cihazda iki tane zevkli oyun bulunmakta.Ayrıca dışarıdan oyun yüklemekte mümkün.Çünkü cihaz symbian işletim sistemini kullanmakta.Symbianın genel yavaşlık sorunu bu cihazda aşılmış.Tabi uygulama yükledikçe bir nebze yavaşlayacaktır ama bunun aşırı olacağını zannetmiyorum.Cihazın dokunmatik ekranı beklediğimden iyi çıktı.
   Kamera:
   Kamera 2 megapiksel.Fazla şey beklememek lazım,zira flaşı yok.Gündüz iyi ışık koşullarında çekimi güzel.Burada bir inceleme sitesinin çektiği fotoğraf var:

   Müzik ve radyo;
   Radyo net ve temiz çekiyor.İlk bağlandığınızda kendi otomatik olarak istasyonları buluyor ve kaydediyor,kullanıma hazır hale gitiriyor.Rds desteği bulunmakta.
   Müzikçalar;
   Müzikçalar oldukça kaliteli ses veriyor.Ekolayzır ayarı bulunmakta.Ancak siz kendiniz ayar yapamıyorsunuz.xpressmusic modellerinde siz kendinizde istediğiniz gibi basları ve tizleri ayarlayabiliyorken nokia bu modelde sadece ön tanımlı ekolayzıra yer vermiş.Benim kullanıdığım 5130da bile ayrı ve kişisel ekolayzır ayarı var.

   Ancak bas ayarında çok kaliteli ses veriyor.5130 xpressmusicten çok daha iyi sesi var.Müzik telefonu olarak tasarlanmamasına rağmen müzik kalitesi bakımından birçok cihazla boy ölçüşebilecek nitelikte.Ayrıca sesi dış hopörlere de verebiliyorsunuz.Nokia müzikçalarda iyi iş çıkartmış.Tabi ben sennheiser kulaklıkla bu testi yaptım.Çünkü biliyorum ki kendi kulaklığı ile müzikçaların kalitesini tam olarak anlayamayacaktım.

   Müzikçalarda iken ekranı yan çevirdiğinizde telefonu kullanmaya devam edebiliyorsunuz:
   [image]http://i47.tinypic.com/23jiwrm.jpg
   [/image]
   Müzikçalardayken cihazın dokunmatik ekranının altındaki en solda bulunana tuşa bastığınızda cihaz bekleme ekranına dönüyor ancak müzik kesilmiyor.Yani siz bir yandan müzik dinlerken bir yandan da yapmanız gereken işleri yapabiliyorsunuz.
   Cihazın genel olarak teknik özellikleri şöyle;
   Bluetooth Var v2.0 with A2DP
   EDGE Class 32
   E-mail Desteği Yok
   GPRS Class 32
   HSDPA HSDPA, 3.6 Mbps
   Infra Red (Kızıl Ötesi) Yok
   PC Senkronizasyonu Var
   Tv Çıkışı Yok
   UMTS Var
   WAP Var 2.0
   WLAN Yok
   Eğlence
   MMS Var
   MP3 Çalma Var
   Oyun Var
   Radyo RDS'li Stereo FM Radyo
   Webcam Özelliği Yok
   Zil Tipi Polifonik,MP3
   Ekran Özellikleri
   Ekran Çözünürlüğü 360 x 640 pixels, 3.2 inches
   Ekran Renk Çözünürlüğü 16M Renk
   Ekran Tipi TFT Resistive Touchscreen
   Genel Özellikleri
   Ağırlık 115 gr
   Ajanda Var
   Alarm Var
   Analog TV Yok
   Bas Konuş Yok
   Belge Görüntüleyici Var
   Boyutlar 111 x 51.7 x 15.5 mm, 83 cc
   DVB-H (Sayısal Mobil TV) Var
   Eller Serbest Konuşma(Handsfree) Var
   Görüntülü Konuşma(3G) Belirtilmemiş
   GPS-Navigasyon Desteği Var A-GPS,Nokia Maps 2.0 Touch
   Hesap Makinesi Var
   İşletim Sistemi Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5
   Java Desteği Var
   Kronometre Var
   Resimli Telefon Defteri Var
   Ses Kayıt Var
   Şebeke GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 HSDPA 900 / 2100
   Titreşim Var
   Güç Özellikleri
   Bekleme Süresi 432 Saat
   Konuşma Süresi 7 Saat
   Pil Gücü 1320 mAh
   Pil Türü Li-Ion
   Güvenlik
   SAR Değeri 1,10
   Hafıza Özellikleri
   Arttırılabilir Hafıza Var 16GB
   Telefon Hafızası 70 MB
   Telefon Rehberi Hafızası Hafızayla Sınırlı
   Kamera Özellikleri
   Entegre Flaş Yok
   Kamera Çözünürlüğü 2 MP, 1600x1200 pixels
   Kamera Özellikleri (Ekstra) Yok
   Kamera Zoom Var
   Sesli Video Kayıt Var
   Video Oynatma Var
   Sonuç olarak cihazın artı ve eksilerine gelecek olursak;
   artılar;
   Pil ömrü;çok rahat 4 gün gider diye düşünüyorum.
   Malzeme kalitesi
   Ekran;tepkileri oldukça iyi,gündüz bir sıkıntı yok,parlak ve temiz bir görüntü veriyor.Korkum kolay çizilebilme ihtimali.
   Özellikleri:gps,3g gibi ekstra özellikleri
   Müzik kalitesi.
   Eksiler:
   Kutu içeriğinde hafıza artı ve usb bağlantı kablosu yok.
   wifi yok
   Umarım incelememden memnun kalırsınız   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 8 Şubat 2010; 18:32:54 >
   |
   |
   _____________________________

  • 08 Şubat 2010 18:45:09 Konu Sahibi

   Bu resim yukarıda çıkmamıştı.O yüzden tekrar koymayı gerekli gördüm.
   Tabi ayarlar kısmına değinmeden de geçmeyelim;
   Burada saçma bir konu var:
   Telefonda iki yerden ayarlara girebiliyorsunuz1.si menü tuşuna bastığınızda sol en alttaki sekme;2. iseuygulamalar menüsünde tel.ayarları bölümünde.Bu bölümdeki ayarlar asıl ayarlar sekmesindeki kadar detaylı değil.Sadece veri aktarma,kişisellestirme,wizard,yaz.güncelle bulunmakta.
   wizard güzel bir özellik.Bunun yardımıyla internet ayarlarını,e postaları,mms ayarlarını cihaz otomatik olarak indiriyor ve güncelliyor.Çok pratik ve güzel bir özellik olmuş bence.
   Bu tip küçük ama etkili özellikler cihazı kullanmayı daha zevkli hale getiriyor.Bunlardan bir diğeri my nokia.Kaydolduğunuzda cihazla ilgili püf noktaları sms veya e posta ile gönderiliyor.Bundan yararlanmak ücretsiz..Ayrıca dokunmatik ekrana dahja kolay alışmak için pratikler bulunmakta.Buna ayarlar-telefon-dokunma girişi-dokmtk.ekr.kalibrsyn.Burada birkaç adımda daha profesyonel olarak nasıl ekranı kullanabileceğiniz ayrıntısıyla anlatılmış.Dediğim gibi böyle küçük ama çok etkili özellikleri bulunuyor aletin.
   Cihazın ekran kilidini açmak için yandaki sürgülü tuşu birkere itmeniz yeterli.Ancak ekran kilidinin ne zaman devreye gireceğini ayarlayabiliyorsunuz...
   Şimdilik bukadar   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 8 Şubat 2010; 19:01:18 >
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   95 Mesaj
   08 Şubat 2010 20:28:12
   Çok güzel bir inceleme olmuş bu telefonu almayı düşünüyorum fakat kararsızım aslında 5800 istiyorum fakat arada yaklaşık 120-130lira fark var ve bu benim için önemli bir etken. Yanlızca merak ettiğim şey bu telefonu aldığımda aveanın vs. 3g internet paketlerinden yararlanabilecekmiyim televizyon paketinden vs. yararlanabileekmiyim?
   |
   |
   _____________________________

   Göksel BEREKET
  • Yüzbaşı
   320 Mesaj
   08 Şubat 2010 23:46:02
   İnceleme güzel olmuş teşekkür ederim. Bende sevgililer gününde nışanlıma alacağım.
   |
   |
   _____________________________

  • 09 Şubat 2010 00:40:21 Konu Sahibi
   Ben teşekkür ederim.Elimden geldiğince güzel bir inceleme yapmaya çalıştım
   quote:

   Orijinalden alıntı: gxlbrkt

   Çok güzel bir inceleme olmuş bu telefonu almayı düşünüyorum fakat kararsızım aslında 5800 istiyorum fakat arada yaklaşık 120-130lira fark var ve bu benim için önemli bir etken. Yanlızca merak ettiğim şey bu telefonu aldığımda aveanın vs. 3g internet paketlerinden yararlanabilecekmiyim televizyon paketinden vs. yararlanabileekmiyim?

   5800la arasında pek bir fark yok aslında.5800da ekstra olarak wifi var.Biraz a-gps özelliğini deneme fırsatı buldum.
   Gps derinlemesine hazırlanmış.Bulunduğum yeri yaklaşık 30 sn. içerisinde tespit etti.Gpsde yol tarifi,trafik bilgileri,en yakın eczane,hastane,benzinlik gibi bilgileri de alabiliyorsunuz.İsterseniz cihaz size bu yerlere ulaşmanız için rotada gösteriyor.
   Trafik bilgileri ne yazıkki Türkiyede desteklenmiyor.
   Bunun dışında simkarta biraz değinmek istiyorum;
   Sim kartın takılması kolay ancak çıkarması da bir o kadar zor.Çıkartmak için arka kapağı ve bataryayı çıkartıyorsunuz ve kalem veya pena yardımıyla sim kartı yuvasından dışarı itiyorsunuz.Yani öyle birkaç hattı bu telefonda kullanmak oldukça zor olacaktır.O nedenle bu telefonu tercih edecekler eğer iki aht kullanacaklarsa yedek bir telefon daha sipariş etmeliler diye düşünüyorum.
   Cihazda 3g var.Ancak görüntülü konuşmayı desteklenmiyor.Dolayısıyla aveanın ilgili 3g tarifelerine üye olunabilinir.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 9 Şubat 2010; 0:44:19 >
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   336 Mesaj
   09 Şubat 2010 15:28:44
   bugun bende bu cıhazın sıyahını aldım...eskıden n80 ım vardı...onudakı wifi cok kullanmıyordum...o yuzden aradakı farkı vermedım...suan ıcın cok memnunum...ozellıkle zamanında n91 kullanmıs bırı olarak muzık kalıtesı tatmın edıcı...sunu belırtmek ısterım kı, telefoncuların reyonunda bu telefon genellıkle on tarafı beyaz, arka tarafı mavı olanlar sergılenıyor.bu telefonu ık gordugumde bayanlar ıcın yapmıslar dedım...takı nette bıraz arastırıncaya kadar...unutmayın kı bu telın sıyahı da var:)...

   bu telefonu almadan once samsung b3410 dusunuyordum...fakat b3410 un yandan acılanqwerty klavyesı benı korkutuyordu..mesaj cok yazan bırıyım, dokunmatıkten korkuyordum..5800 kullanan bır arkadasımdan 1 gun odunc aldım, mesaj yazmanın dokunmatıkte nasıl olabılecegıne baktım...benım alısmam ıcın sadece 2 saatımı aldı..bazen 9 numaraya yanı wxyz tusuna basıyım derken kare tusuna basıp t9 u acıyorum, illakı alısırım zamanla...almayı dusunen arkadaslara yardımcı olmak ıstedım...
   |
   |
   _____________________________

  • 09 Şubat 2010 16:11:29 Konu Sahibi
   Alırken mağazada siyah rengi yoktu.Bunu stand görevlisine özellikle sormuştum.Ellerinde sadece bu renk varmış.Mağazayada başka renk gelmemiş zaten.Ama bence rengi gayet güzel.Sadece penanın telefona bağlayınca tasarım bozuluyor.O yüzden bağlamadım.
   Güncellemeleri cihazın menüsünden yapmak oldukça rahat oluyor.Bu sayede güvenli bir şekilde güncellemeyi yaptım.Ayrıca ovi haritalar bu cihazla beraber sınırsız geliyor.Güncellediğiniz taktirde gpsi daha sorunsuz şekilde kullanabiliyorsunuz.
   Bence fiyatını hakeden telefon.Özellikle birkaç gün nce nokianın fiyat indirimine gitmesi ve özel günler nedeniyle yapılan kampanyalar sayesinde oldukça makul fiyata bu cihazı satın alabilirsiniz.
   NOT: cihaz hediye olarak alındığı için yarın cihazla vedalaşacağım.Ancak yine de elimden geldiğince size yardımcı olmaya devam etmeye çalışacağım.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 9 Şubat 2010; 16:17:02 >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   4694 Mesaj
   09 Şubat 2010 16:29:26
   Gercekten çok güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.Hediye heralde kız arkadaşınızın malum 14 şubat yaklaştı :)   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
  • 09 Şubat 2010 16:48:48 Konu Sahibi
   BU İNCELEME SADECE FORUM DONANIMHABER.COM İÇİN YAPILMIŞTIR.BENDEN İZİNSİZ GÖRÜNTÜLERİN KOPYALANMASI VE YAZILARDAN ALINTI YAPILMASI YASAKTIR!!!   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 24 Temmuz 2010; 21:22:18 >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   4694 Mesaj
   09 Şubat 2010 17:13:11
   quote:

   Orijinalden alıntı: sungur 13
   Güzel bir tahmin ama yanlış oldu..Aslında yazdıklarıma bakınca sanki kız arkadaşa alınmış gibi anlaşılıyor.Bunu şimdi farkettim.Ancak bu telefon bir aile büyüğümüze alındı.Sadece 14 şubat dolayısıyla var olan indirimlerden yararlandım hepsi bu..   Aslında cihazda kız arkadaşa alınacak tip var rengide beyaz :D   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   09 Şubat 2010 21:59:53
   cihazı cumartesi günü electroworldden 399 a aldım incelemeyi arkadaş benden önce yapmış . özellikle beyazını aldım gerçekten ayrı bir havası var ve fiyatını kesinlikle hakkeden bir cihaz.merak edenlere önceden söyleyeyim dokunmatik ekran gayet başarılı .eğer benim gibi wi fi ile işim olmaz illada gps olsun diyenlerden iseniz tam size göre .sorularınızı cevaplayabilirim
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   09 Şubat 2010 22:19:41
   konuyu açan arkadaş 5230 ana başlık diye düzeltirse daha iyi olur paylaşımları sorunları burdan devam ederiz
   |
   |
   _____________________________

  • Teğmen
   147 Mesaj
   09 Şubat 2010 22:27:48
   arkadaşlar benim en merak ettiğim konu şarjı nasıl gidiyor bu telefonun bilgilendirirseniz sevinirim....
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   09 Şubat 2010 23:06:32
   quote:

   Orijinalden alıntı: D day

   arkadaşlar benim en merak ettiğim konu şarjı nasıl gidiyor bu telefonun bilgilendirirseniz sevinirim....


   battery capacity 1320 mah .aldığımdan beri doğru dürüst şarj edemedim şarj işleminin ortasında çıkarıyorum teli.bu halde çok kurcalamam rağmen 1.5 gün gidiyo.tam şarj yapıp soruna cevap veririm
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   09 Şubat 2010 23:10:11
   NOKİA 5230 CPU : ARM 1136JF-S 434 MHz
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   3059 Mesaj
   10 Şubat 2010 01:06:49
   Güzel bir inceleme. Teşekkürler.
   |
   |
   _____________________________

   Muaviye meşhur "Yeşil saray"ını yaptırmaya başlayınca; Ebu Zerr: "Ya Muaviye eğer bunu Allah'ın (devletin) kesesinden yaptırıyorsan bu hıyanettir. Kendi parandan ise o da israftır." diye çıkıştı. Muaviye seslenmedi.
  • 10 Şubat 2010 01:39:40 Konu Sahibi
   Bölüm 3:GPS
   İncelememi üç ana bölümde anlatırsam daha fazydalı olur diye düşündüm.Aslında bunların hepsini dün yazacaktım ama vaktim yetişmediği için 3 güne dağıldı inceleme.Kusura bakmayın artık.Gps bu cihazın merak edilen özelliklerinden biri olduğunu düşündüğüm için sizlere ayrıca deneyimlerimi aktarma gereksinimi duydum.

   Yukarıdaki resimlerde menü şeklini anlatan bir resim mevcut.Orada haritalar sekmesini görebilirsiniz.Haritalara tıkladığımızda karşımıza çıkan pencere budur.Konumum;sizin şu anda bulunduğunuz yeri göstermektedir.Yer bul,gitmek istediğiniz yeri belirtmeye yarayan bir ayar,Konumu paylaş,bulunduğunuz yeri arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlayan bir özellik.Çok gerekli olduğunu düşünmüyorum açıkçası.Araç sür,gitmek istediğiniz yere otomobil ile ne kadar sürede varacağınızı hesaplayan bir özellik.Bu özellikte ayrıca sesli olarak yön tarifi de mevcut.bunu yazılımı güncelleyerek aktif hale getirebilirsiniz.Yürü,yürüyerek gideceğiniz yeri hesaplayan bir özellik,hava durumu ise o anda o yerde bulunan hava durumunu size gösteren bir yazılım.Bu özellikle sadece bugünü değil,gelecek birkaç günün de hava tahminini öğrenebiliyorsunuz.Hatta o gün havanın nasıl olacağını yani güneşli ,yağmurlu,karlı vs. bu sekmede görebilirsiniz.Alttaki sağ ingiliz anahtarı simgesine tıkladığnızda internet,navigasyon,rota,harita,senkronizasyon seçenekleri ile karşılaşıyoruz.BUrada roa ile ilgili ayarları yapabiliyoruz,istersek haritalara tıkladığımızda çevrimiçi olmayı yine buradn ayarlıyoruz.

   Burada bulunduğum yeri görmektesiniz.Gps tam olarak bulunulan yeri gösteremiyor.50 metre +.-(benim tahminim) olarak tahin ediyor bulunduğunuz yeri.Örneğin ilk gps'i açtığımda beni denizin tam ortasında gösterdi ve kıyıya 150 mt. mesafem vardı.Ancak ovi mapsden yeni güncellemeyi ve haritayı indirince bulunduğum yer daha doğru şekilde gösterildi.Tabi büyük şehirlerde yön tayini çok daha başarılı olacaktır çünkü çevrede daha fazla az istasyonu oluyor

   Gpsde yan tuttuğumuzda navigasyon bu şekilde gösteriliyor.Bu şekilde harita biraz daa genişliyor ve siz böylece yön tayinini daha kolay yapabiliyorsunuz.Resimde yollar görülüyor.+,- simgelerine tıklayarak zoom yapabiliyorsunuzve zoom yaptıkça harşta biraz daha detaylanıyor.

   Hritalar-konumum-çark yolunu izleyerek buraya ulaşıyorsunuz.Resmin arkasına bakarsanız 3b görünümlü bir haritanın var olduğunu göreceksiniz.Buradaki özellikleri zaten resim anlatıyor.Fazlaca söyleyecek bir şey yok.
   sonuçta,gps güzel çalışıyor.Eczane benzinlik gibi yerleri ancak çevrim içi olduğunuzda(internete bağlı olduğunuzda)görebiliyorsunuz.bunun dışındakiler ücretsiz.Tabi bundan her özelliğin ücretsiz olduğunu kasdetmiyorum.Sadece bulunduğunuz yeri ve çevresindeki yerleri gösterme ücretsiz.Bunların dışında cihaz sizden internete bağlanmanızı istiyor.
   |
   |
   _____________________________

  • 10 Şubat 2010 01:50:00 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: kadirt

   Güzel bir inceleme. Teşekkürler.

   Ben teşekkür ederim.İnternette bu cihaz hakkında fazla bilgi yoktu.En azından türkçe olarak detaylı bir inceleme yaparsam daha faydalı olur diye düşündüm.Ayrıca incelememin son halini okuduğunuzda cihaz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacağınıza eminim.
   Aslında cihazın tüm özelliklerini anlatmak isterdim ama buna hem benim vaktim yetmez hem de gerek yok.Cihazın öne çıkan özellikleri bunlar.Diğer özellikleri hemen her cihazda olan özellikler.Ayrıca kendine has küçük özellikler de bulunmakta 5230da.Bu özelliklerin neler olduğu zaten incelmemde yazmakta.

   @kinetik
   Başlığı tavsiyeniz üzerine değiştirdim.İncelemeye başlarken ayrı bir 5230 sayfası vardır diye tahmin etmiştim.Açıkçası böylesi daha iyi oldu...
   cihazın yanında data kablosunun verilmemesi aslında iyi bir şey değil.Ancak telefonun ve diğer yazılımların güncellemesini waptan kolaylıkla yaptım.Oyunlar,müzik ve diğer symbian uygulamalarını wap aracılığı ile sorunsuzca cihaza yükleyebiliyorsunuz.Bu açıdan düşünüldüğünde data kablosuna aslında pek gerek yok.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 10 Şubat 2010; 1:53:31 >
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
modasor
SEO
ses yalıtımı
izmir havalimanı transfer
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR2
0,469
1.2.163

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.