Şimdi Ara

Hava soğutma vs. Su soğutma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
5.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, bi konuda sizlere danışmak istiyorum.
    Nisanın ortalarında AM4 sistem toplayacağım ama henüz soğutucuya karar vermedim. Sıvı soğutmalar da pompa arızası ve radyatörden gelen seslerden, hava soğutmada da kapladığı alan ve ağırlığından bahsediliyor.

Siz hangisini tavsiye edersiniz.
    Marka isimleri silindi, başlık genel konu haline gelmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okazaki -- 1 Mayıs 2017; 18:50:15 >

• Ben performanslarının ne olduğunu bildiğim için H80i üzerine daha fazla verip Thermalright Silver Arrow IB-E Extreme alarak tercihimi hava soğutmadan yana kullandım. Burada yanıltıcı bilgi vererek daha düşük performanslı ürünleri satmaya çalışmayın! Bir söz söylüyorsanız arkasında durun ki gerçekleri herkes görsün...
  • Anakart olarak asus tercih edersen sanırım am3 soketli işlemci soğutucuları da uyuyor.Yani anakartta hem amd hemde am3 soğutucu soket delikleri vardı yanlış hatırlamıyorsam. Sen önce anakartı seç incele bence.
  • Merhaba,

Sıvı soğutma sistemlerimiz için AM4 braketleri yakın zamanda distribütörlerimiz tarafından getirtilip Türkiye'de satılmış olan ve AMD sistemleri ile birlikte kullanmak isteyen kullanıcılara bu braketler temin edilecektir.

Hava soğutma ve su soğutma farklarını sıralayacak olursak.

Hava soğutma ile belli bir sıcaklığına çok çabuk ulaşılır, su soğutmada ise bu sıcaklığa ulaşmak daha fazla zaman alır ( hava suya göre çok daha çabuk ısındığından taşıyabileceği sıcaklık miktarı kısıtlıdır. )

Su soğutmada hava soğutmada olduğu gibi işlemci üzerinde fazladan ağırlık ve baskı yoktur.

Su soğutma sistemi kasanın üst paneline veya arka egzoz fanı çıkışına takıldığında işlemci sıcaklığı sisteme ve ekran kartına bulaşmadan direk kasa dışına atılır. Hava soğutmada bu sıcaklık kasanın içerisine boşaltılır ve ekran kartı bu sıcaklıla karışmış olan hava ile kendini soğutmaya çalışır. Bu da göreceli olarak ekran kartı sıcaklığını arttırır veya ekran kartı fanlarının daha yüksek hızlarda çalışmasına neden olur.

Hava soğutmanın kaldırabileceği TDP değerleri kısıtlıdır. En üst seviyedeki hava soğutma bile giriş seviyesi su soğutma kadar yüksek TDP ile baş edemez.

ÖR:https://www.msi.com/Graphics-card/GeForce-GTX-1080-Ti-SEA-HAWK-X.html#hero-overview

MSI Corsair'in GTX 1080 Ti için özel olarak modifiye edilmiş 120mm'lik AIO su soğutma sistemini kullandığı GEFORCE® GTX 1080 TI SEA HAWK X ekran kartı. Bu ekran kartının TDP değeri 250 WATT üzeridir.

240mm'lik veya 280MM'lik radyatörlerde başa çıkılabilen TDP değerleri 375-400 WATT seviyelerindedir.

Son olarak Corsair'in i serisi su soğutma sistemlerini tercih edecek olursanız hem sıcaklık değerlerinizi hem de su soğutma sisteminizin çalışma performansını Corsair Link üzerinden takip edip gerekli ayarlamaları yaparak sessizlik ve perforemans arasında istediğiniz çizgiyi kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tech guru -- 4 Nisan 2017; 13:34:23 >

• tech guru kullanıcısına yanıt
    Güzelce özetlemişsin ama "En üst seviyedeki hava soğutma bile giriş seviyesi su soğutma kadar yüksek TDP ile baş edemez." cümlesi pek gerçeği yansıtmıyor. Bunu da en üst seviyede bir hava soğutma sistemi kullanıcısı olarak yazıyorum; Thermalright Silver Arrow IB-E Extreme modeli giriş seviyesi tüm sıvı soğutmaları tokatlıyor ve ayrıca orta-üst seviye sıvı soğutmalarla da yarışıyor

Bunun haricinde diğer bilgilendirmelerin için eline sağlık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ßekir -- 7 Nisan 2017; 13:25:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ßekir

Güzelce özetlemişsin ama "En üst seviyedeki hava soğutma bile giriş seviyesi su soğutma kadar yüksek TDP ile baş edemez." cümlesi pek gerçeği yansıtmıyor. Bunu da en üst seviyede bir hava soğutma sistemi kullanıcısı olarak yazıyorum; Thermalright Silver Arrow IB-E Extreme modeli giriş seviyesi tüm sıvı soğutmaları tokatlıyor ve ayrıca orta-üst seviye sıvı soğutmalarla da yarışıyor

Bunun haricinde diğer bilgilendirmelerin için eline sağlık

Haklısınız hocam o fanın TDP değeri 320W mesela bunun gibi Noctuadada başka markalardada üst seviye hava soğutmalar mevcut genel bir yargı belirtilmiş yukarıda yanlışa kaçabiliyor tabi ancak çoğu giriş seviye sıvı soğutmada o fandan daha ucuz

• quote:

Orijinalden alıntı: tech guru

Merhaba,

Sıvı soğutma sistemlerimiz için AM4 braketleri yakın zamanda distribütörlerimiz tarafından getirtilip Türkiye'de satılmış olan ve AMD sistemleri ile birlikte kullanmak isteyen kullanıcılara bu braketler temin edilecektir.

Hava soğutma ve su soğutma farklarını sıralayacak olursak.

Hava soğutma ile belli bir sıcaklığına çok çabuk ulaşılır, su soğutmada ise bu sıcaklığa ulaşmak daha fazla zaman alır ( hava suya göre çok daha çabuk ısındığından taşıyabileceği sıcaklık miktarı kısıtlıdır. )

Su soğutmada hava soğutmada olduğu gibi işlemci üzerinde fazladan ağırlık ve baskı yoktur.

Su soğutma sistemi kasanın üst paneline veya arka egzoz fanı çıkışına takıldığında işlemci sıcaklığı sisteme ve ekran kartına bulaşmadan direk kasa dışına atılır. Hava soğutmada bu sıcaklık kasanın içerisine boşaltılır ve ekran kartı bu sıcaklıla karışmış olan hava ile kendini soğutmaya çalışır. Bu da göreceli olarak ekran kartı sıcaklığını arttırır veya ekran kartı fanlarının daha yüksek hızlarda çalışmasına neden olur.

Hava soğutmanın kaldırabileceği TDP değerleri kısıtlıdır. En üst seviyedeki hava soğutma bile giriş seviyesi su soğutma kadar yüksek TDP ile baş edemez.

ÖR:https://www.msi.com/Graphics-card/GeForce-GTX-1080-Ti-SEA-HAWK-X.html#hero-overview

MSI Corsair'in GTX 1080 Ti için özel olarak modifiye edilmiş 120mm'lik AIO su soğutma sistemini kullandığı GEFORCE® GTX 1080 TI SEA HAWK X ekran kartı. Bu ekran kartının TDP değeri 250 WATT üzeridir.

240mm'lik veya 280MM'lik radyatörlerde başa çıkılabilen TDP değerleri 375-400 WATT seviyelerindedir.

Son olarak Corsair'in i serisi su soğutma sistemlerini tercih edecek olursanız hem sıcaklık değerlerinizi hem de su soğutma sisteminizin çalışma performansını Corsair Link üzerinden takip edip gerekli ayarlamaları yaparak sessizlik ve perforemans arasında istediğiniz çizgiyi kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

bu braketler temin edilecektir.
    derken ücretlimi olucak

bende de corsairh100i var nasipse amd sisteme geçicem amd r7 1800x ama

bu braketler sorun düşüyorum nasıl olucak diye

sıvı soğutmam çok iyi ben memnunum

• ßekir kullanıcısına yanıt
    Bu argümanımda bir yanlış bulunmamakta.

Hava soğutmasistemlerinde belirtilen TDP değerleri genelde teorik olup gerçeği yansıtmamakta. İdeal test koşullarında, hava kontrollü bir ortamda ve açık bir sistemde test edilerek bu değerler size suınuluyor. Gerçek hayatta ve kullanımda su soğutma sistemleri ile aynı oranda bir başarım hava soğutma ile gerçekleştirememektedir.
  • fthyrr1976fy F kullanıcısına yanıt
    Braketler Türkiye'ye gelip dağıtılmaya hazır olduğu zaman gerekli bilgilendirme ve açıklama yapılacaktır. Aparatlar gelmeden herhangi bir şey söylemem şu anda mümkün değil.
  • quote:

Bu argümanımda bir yanlış bulunmamakta.

Hava soğutmasistemlerinde belirtilen TDP değerleri genelde teorik olup gerçeği yansıtmamakta. İdeal test koşullarında, hava kontrollü bir ortamda ve açık bir sistemde test edilerek bu değerler size suınuluyor. Gerçek hayatta ve kullanımda su soğutma sistemleri ile aynı oranda bir başarım hava soğutma ile gerçekleştirememektedir.

Daha açık söyleyeyim o zaman; "en üst seviye hava soğutmaların giriş seviye su soğutma sistemlerini bile geçemediği..." cümleniz gerçeği yansıtmıyor yani diğer adı; YALAN!

Hodri meydan diyorum, giriş seviyesi Corsair H80 modeliniz ile hava soğutmada üst seviye bir model olan Thermalright Silver Arror IB-E Extreme hava soğutmamı test edip burada sonuçları herkesle paylaşım mı?

Madem ki o kadar iddialısınız ve söylediklerinizin arkasındasınız şöyle yapalım; siz bahsettiğiniz hava koltrollü veya en iyi verim alabileceğiniz ortamda Ryzen 7 1700 & ASUS Crosshair VI anakart ve giriş seviyesi H80 sıvı soğutmanız ile işlemci 3.9GHZ'de iken 1.5V vererek OCCT Linpack testini videolu bir şekilde yapın ben de kapı pencere kapalı, halen kaloriflerleri bile yanan evimin bir odasında kapalı kasa içerisinde aynı şekilde videoya çekerek test edeceğim.

Böylelikle giriş seviyesi sıvı soğutmanızın en üst seviye hava soğutmadan daha performanslı olduğu cümle alema göstermiş olursunuz, Corsair bize Corsair'liğini göstersin hadi..? Bize küçük eniştenin (H80) en üst seviye hava soğutma karşısındaki gücünü göstersin...

İtopya mağazasında ASUS standında yer alan Rzan 7 1700X işlemcili sistem H80i V2 işlemci soğutucusu ile soğutulmaktadır. Performansını merak ediyorsanız gidip inceleyebilirsiniz.
  • tech guru kullanıcısına yanıt
    Ben performanslarının ne olduğunu bildiğim için H80i üzerine daha fazla verip Thermalright Silver Arrow IB-E Extreme alarak tercihimi hava soğutmadan yana kullandım. Burada yanıltıcı bilgi vererek daha düşük performanslı ürünleri satmaya çalışmayın! Bir söz söylüyorsanız arkasında durun ki gerçekleri herkes görsün...
  • quote:

Braketler Türkiye'ye gelip dağıtılmaya hazır olduğu zaman gerekli bilgilendirme ve açıklama yapılacaktır. Aparatlar gelmeden herhangi bir şey söylemem şu anda mümkün değil.

tamam ben beklemedeyin sizden en kısa zamanda haber bekliyorum corsair bizi üzmez
    Yapmış olduğunuz yorumlar ile asıl siz son kullanıcıları yanlış yönlendiriyorsunuz.

Fizik kanunları bellidir.

Hava suya göre daha çabuk ısınır ( Bu yüzden yazın başlangıcında hava sıcakken deniz soğuktur, kışın başlangıcında hava soğukken deniz daha sıcaktır.)
    Hava suya göre daha az miktarda ısıyı taşıyabilir. Suyun ısı iletimi konusunda havaya göre çok daha başarılı ve verimlidir.

Buna arama ve motosiklet motorlarına bakarak rahatlıkla görebiliriz.

VW Beetle ve Porsche motorları belli bir döneme kadar hava ile soğutulmaktaydı. Artan performans ile ortaya çıkan ekstra ısınma sonucu motorları hava ile soğutma yetersiz kaldığından dolayı su soğutmalı sistemlere geçiş yapıldı.

Aynı durum motosikletler için de geçerli düşüp performanslı veya hacimli motorlar günümüzde hala hava ile soğutulurken güncel yarış motorları veya performans motorları hava soğutmanın yetersizliğinden dolayı artık motorlarını su ile soğutmaktadır.

Kullanmış olduğunuz hava soğutmanın fanları dahil toplam ağırlığı 1090 gr dır ( 750 gr soğutucu, 170 er gram da her bir fan. ). bu fan işlemci üzerinde sadece 4 montaj yuvası üzerinde takılmakta ve işlemci ve anakartın soket yapısı çok büyük baskılar altında kalmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda bu ağırlıktan dolayı esneyen anakart PCBsi ve işlemci uzun süreli kullanımlarda sorun yaşanmasına neden olmaktadır. Ayrıca o kadar ağırlık sadece 4 noktadan desteklendiğinden uzun süreli taşıma anında sisteme zarar verme riskine de sahiptir.

Bunları kafamdan uydurduğumu düşünebilirsiniz ancak uzun süreler boyunca X58 bir sistem kullandım. İşlemcimi soğutan ağır hava soğutmasının aşağı sarkması yüzünden anakartımın esnemesi sonucu 3 kanal belleğin bazı zamanlarda 2 bazı zamanlarda sadece tek kanal üzerinden çalıştığını gözlemledim ( hava soğutmayı yukarı kaldırıp astığımda 12 GB görürken bıraktığımda duruma göre 8 veya 4 gb görüyordu.) Sıvı soğutmaya geçince sorunum çözüldü. Blok sadece işlemci üzerinde takılıyken asıl soğutma işlemini yapan fan ve radyatör kasaya takılı olduğundan bu ağırlık işlemciye veya anakartın soket yapısına zarar verecek şekilde onun üzerinde sarkmadığından bu tip problemler ile karşılaşılmasına mani olmaktadır.

Hava soğutma kullanımı kişisel tercihinizdir buna saygı duyarım. Ancak fiziksel kanunlar ve gerçeklere rağmen insanları yanlış yönlendirmemeniz gerekmektedir.

Test edilebilecek sistemin nerede olduğunu bir önceki mesajımda açık bir şekilde belirttim. Test etmek isteyen gidip o sistemde bu söylediklerimi test edip doğrulayabilir.

• Ee tabii corsair sıvı soğutmaların satılması gerek.
  • Bu nasıl bir şeyir yahu? Adam firma yetkilisi diye üst seviye hava soğutmaların giriş ve orta seviye sıvı soğutmalardan daha performanslı olduğunu belirtir mesajımı bu şahsın talebi üzerine silmişler! Aklınca kendi yazdığı son cevap olarak görünecek burada! Neyse ki forum zihinsel olarak belirli fonksiyonun üzerindeki insanlarla dolu da bunlara pabuç bırakmıyorlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ßekir -- 27 Nisan 2017; 9:20:10 >
  • Ben venomous x kullanıyordum, aldığımda tek bloklu tower tipi soğutucuların dünyada en performanslısıydı. 4-5 yıl kullandım, kasa görüntüsünü bozuyor diye amazomdan h100i v2 alayım dedim. Bir yıl sonra pompası arıza yaptı, kutunun içinden çıkan fanları olmadığı için RMA da garantiye almıyor. Ürünün pompası bozuk ama fan yok diye almıyor, corsairin rma sıda böyleniş demek ki, uyduruk 2 fanı bahane ederek rma dışı bıraktılar, anlayacağın 300 TL çöp oldu. Bir daha asla AIO almam. Bu AIO ların pompaları elinde sonunda birgün bozuluyor hepsinin bir ömrü var. Performams öncelikse ya custom su soğutma kurarım yada nh-d15 tarzı ürün kullanırın. Nhd15 yada silver arrow gibi en üst seviye dual tower heatsinklet ile h100 i v2 arasında max 5 derece fark ediyor. 120 veya 140mm radyatörlüler ise tmaamen para tuzağı nhd15 ve silver arrow onlardan daha iyi.
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Gel de bunu şu tech guru diye geçinene anlat...
  • baya saçmalamiş tech guru arkadaş bilmeden etmeden. su soğutma fan boy gibi bir şey sanırım.nick değiştirmeye üşeniyorum soğutucu yeni aldığmda üye olmuştum.
    cümle şöyle olması gerekiyor "en üst seviye hava soğutmaların en üst seviye su soğutma sistemlerini biraz altında..." (costum su soğutmaları dışında kalıyor)
    zor bir şey değil tonla video mevcut.test den bahsetmiş açık kasa da miş miş. bazıları su vs hava yeni incemeleri gördüm ama unutum hangi youtube kanalında olduğu.
    özetle 1 veya 2 saat yük altında sonra sıcaklığı ölçüyorlar. çünkü su'ya sıcaklığn tam yansıması uzun sürmek de sonuç = tekrar idle/boş da su vs metal sıcaklık daha yavaş düşüyor.
  • endüstri ve onun için çalışanlar AOİ ürünleri meht ediyor her alan da olduğu gibi.
    mod ve güzel göründüğü için alan arkadaşlar anlıyorum.
    o ayrı performans ayrı bittim
    https://www.youtube.com/watch?v=51hQUYp40nU
  • Kısa ve öz yazıcam işlemci i5 3570k üzerinde stok fan var ekran kartı rtx 2070 pc neredeyse hiç kapanmaz izinli olduğum günlerde hiç kapanmayan pc de 10 saat aralıksız oyun oynadığım olur bu durum senelerdir işlemciyi aldığım günden beri böyle kasa içi hava akımı düzgün sadece toplamda 4 adet fan var 1 önde 1 egzoz 2 yukarıda ısı ile alakalı tek bir sorunum olmadı yani boş yere yüksek meblağlar ödemeyin
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.