Şimdi Ara

Niye insanlar tıp fakültesi seçiyor? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
1
Favori
5.142
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    saçmalamışsın odtü hacettepe mezunu savunma sanayinde alacagı para MİNUMUM 4 K dır 5 yılda 8-9 bandına gelir. sen evde 2 yıl tus çalışırken ardından zorunlu hizmetlle doguda yıllarca calısıp batıya gelmek için puan biriktireceksin o adamlar direk ankara istanbulda çalışacak. bende diş yazmayı düşünüyorum ama mühendisliği bukadar gömmene gerek yok
  • Sayın diş hekimi kardeşim 2.00ortalamayla mezun ol da gir bakalım oralara mühendislikte de çok güzel yerlere gelebilirsin bir doktordan fazla da kzanabilirsin ama o savunma sanayi dediğin yerlere her mezunu almıyolar haberin olsun iyi bi ortalama gerekiyor senin zorunlu hizmetten anladığın doğu diyosun da kadroların hepsi doğu değil canım istanbul beyoğluna da gidebilirsin izmire de gidebilirsin.Tıp Fakültesi 60la geçip bitirmekle Mühendisliği 2.00la bitirmek bir değil ben Mühendisliği de gömmüyorum ilk başlarda doktordan daha az maaş alıyolar kimseyle yarışmak zorunda değlsin 2 yabancı dil bilmek zorunda değilsin onları söylüyorum bana sen anlatma Mühendisliği ben her ikisini de çok iyi biliyorım güxel kardeşim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eleman tıp okuyor

• Sınava girdin 500. oldun Kars Tıp mı yazarsın Hacettepe Tıp mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fenasi Bey

Sınava girdin 500. oldun Kars Tıp mı yazarsın Hacettepe Tıp mı ?
    Ya ne alakası var,ben izmitte oturuyorum niye kars'a gideyim? Bana göre cerrahpaşayla marmara, hacettepeyle gazı arasında fark yok onu diyorum. Farkı oluşturan da zaten iyi öğrencilerin biri yerine diğerini tercih etmesi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • viking46 kullanıcısına yanıt
    Bu işin içinde olan biri olarak tamamen arkadaşa katılıyorum uçmayın arkadaşlar burası türkiye savunma sanayi miş şuan her alım sınavının sonunda mülakat var hatırlatırım bu da mezun olduğun üniversite ne olursa olsun demek. özel doyuma ulaşmış sana ihtiyacı yok çok zorlarsan al asgari ücret diyecek. Ama eğer siyasi ve maddi gücün var ise o zaman diploman anlam kazanabilir yoksa at çöpe gitsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: viking46

Bak dostum ben de taaa yıllar önce buradaydım tüm tercihlerim mühendislikti tek bir tane tıp yazdım öylesine belki gelir diye tamamen şansa 20 tercihim arasından tıp geldi

Şuan iyi ki de tıp okumuşum diyorum.Neden mi hiçbir meslek emin ol bir doktor kadar saygı görmüyor bu ülkede istersen boğaziçi endüstr mühendisliğinden mezun ol.Bir çok arkadaşım itü odtü gibi iyi üniversitelerde okuyor ve hemen hemen hepsi okulunu uzatarak 6 yılda üniversiteyi bitiriyor.En iyi mühendislikten mezun çok kişi 2000tlye işe başlıyor sıfırdan mezun hiçbir şey bilmeyen bir doktor şuan 5.5 7 arası alıyor pratisyen olarak mesleki tatmini yüksek ve 25 yaşında kimse bu kadar fazla parayı mezun olur olmaz almıuor.İlk işe girdiğinde kimse sana odtülü itülü bu demiyecek işinin görülmesini isteyecek tüm özel sektörler.Ha bi mühendis tabi ki daha vizyonludur yabancı dil bilir daha fazla sosyal aktivite için boş zamanı olur daha eğlenceli bir üniversite yaşar fakat 18 yaşınla 25 26 yaşında herşeye daha farklı bakacaksınız.size önerim nasıl bir hayat yaşamak istediğinixi düşünüp ona göre karsr verin. Hepiniz umarkm istediği ve mutlu olacağı yerlerde olur iyi akşamları
    Hehe 2k maaş alıyor .ODTÜ vs iyi yer mezunu en az yeni başladığında 4.5 alıyor.ve 5/10 yıla yurtdışı nda çalışıyor .maaşında 12/15 e çıkıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dişhekimiolurmu

saçmalamışsın odtü hacettepe mezunu savunma sanayinde alacagı para MİNUMUM 4 K dır 5 yılda 8-9 bandına gelir. sen evde 2 yıl tus çalışırken ardından zorunlu hizmetlle doguda yıllarca calısıp batıya gelmek için puan biriktireceksin o adamlar direk ankara istanbulda çalışacak. bende diş yazmayı düşünüyorum ama mühendisliği bukadar gömmene gerek yok
    Aynen hocam utanmassa asgari ücret alıyor diyecek.

• enhaş4 E kullanıcısına yanıt
    eyyyyyyyyyyyyy cahelet kokan adammmm
    Utan bu dediklerinden utan utan
    küçük gördüğün meslek koskoca şirketlerin mumla aradığı meslektir. (kaliteli bir bilgisayar mühendisini)

O DEĞİLDE SEN DOKTOR OLUP TIP TURİZMİ HARİÇ NASIL İHRACAT YAPMAYI DÜŞÜNÜYORSUN.
    Gel tıp oku da ülkede dolar düşsün. Enflasyon azalsın.
  • Sana en kotu ihtimalle 7-8k geliri garanti ediyor

Ulkemizde cogu kisi dusuk maasli da olsa memurlul istiyor.Bunlar yuksek maasli memur.Mesela bir cildiyeci tek yaptigi duz imex,ileri seviyelere benzamycin yazmak.Sisteme veri giren memurdan fazlasi yok yaptigi isin.

Eger ben calismayi severim dersen ozelde buyuk pararla oynayabilirsin.

Tabi ki doktora arkasiyla gulecek muhendis,ekonomist,avukat vs cok var ama adam der ki "ben bir sekilde okulumu bitiririm atanirim ne ogrenicem yabanci dil,ne ugrasicam sertifikaydi yuksek lisansti vs sonra git yukselicem diye ugras dur" diyebilir.Bu kisisel tercihtir.

Hava atmak,hemsireler vs sebepler de olabilir.

Tip yazanlarin %1i idealisttir.Doktor maaslarini devletteki muhendis maaslarina esitlesinler 300k dan alir hacettepe.tip

• Adamın dediğini anlayan sayılı kişi var bir de bunlar üniversite okuyacak veya okumuş yazık

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lol567

Adamın dediğini anlayan sayılı kişi var bir de bunlar üniversite okuyacak veya okumuş yazık

• JackSmoke kullanıcısına yanıt
    Jack smokecuğum odtü hacettepeden mezun kaç kişi tanıyorum ben bakın 10 15yıl sonraki mühendis maaşını demiyorum ilk girdiğinde hiçbir şey bilmeyen mühendise 5 bin çok az kişi verir.Başlangıç müh maaşo 2 3 mexun olunca görürsün kardeşim benim

• quote:

Orijinalden alıntı: viking46

Jack smokecuğum odtü hacettepeden mezun kaç kişi tanıyorum ben bakın 10 15yıl sonraki mühendis maaşını demiyorum ilk girdiğinde hiçbir şey bilmeyen mühendise 5 bin çok az kişi verir.Başlangıç müh maaşo 2 3 mexun olunca görürsün kardeşim benim
    Bende seni mezun olduktan sonra kpss ye çalışırken görürüm kardeşim.

• Her tıpın yoğurt yiyişi farklıdır .

• Bir mühendis olarak açıklayayım bunu biraz.

2001 yılına kadar; hemen hemen her üniversitenin bilgisayar ve elektrik-elektronik mühendisliği puanları aynı üniversitedeki tıp fakültesi puanlarından daha yüksekti. Yani bu bölümleri seçmiş bir kişi isteseydi tıp fakültesi okuyabilecek durumdaydı. Ama bunu tercih etmiyorlardı, çünkü ülkede mühendis sayısı azdı ve iktisatın temel kanunu gereği az olan şeyin fiyatı yüksekti.

2001 yılında ekonomik kriz ortaya çıktı. Özellikle özel sektörde çalışan mühendisler de bir çok meslek gibi bu krizden payını aldı. Arkadaşlar her ne olursa olsun insanlar sağlık harcamalarından vazgeçemez. Bu nedenle bu krizden en az etkilenen meslek grubu doktorlar oldu.

Ardından gelen yıllarda, insanlar Türkiye gibi ekonomisi hiç de sağlam olmayan bir ülkede garanti mesleklere yöneldi. Tıp fakültelerine talep inanılmaz arttı, devlet memuru olmak için bugün bile milyonlarca insan sınava giriyor. Çünkü arkadaşlar tıp fakültesi mezunu olduğunuz an devlet sizi zorla atıyor. Diplomanızı almak için doğu görevinizi yapmanız gerekiyor. Bu görev sırasında da Türkiye şartlarında güzel maaş alırsınız. Ardından da eğer çok büyük bir hata yapmazsanız kendinizi çok da geliştirmeye gerek olmadan güzel bir maaşla geçinip gidebilirsiniz.

Mühendislikte işler öyle değil. Devlete girerseniz doktorlar için söylediğim şey geçerli ama devlette mühendisler için açılan kadro çok az ve verilen maaş doktorlara göre az. İnsanlar da haliyle özel sektöre yöneliyor. Ancak özel sektör çoğu zaman için yarın ne olacağının garantisinin belli olmadığı bir alan. Siz çok çok iyi çalışıp yükselseniz bile bir yerden sonra maaşınız üst kademeyi rahatsız ettiği için işten çıkarılabilirsiniz. Sonuç olarak diyeceğim o ki tıp fakültelerine olan bu talebin en büyük sebebi gelecek kaygısı ve iş garantisidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deneyici23 -- 14 Temmuz 2018; 22:52:51 >

• JackSmoke kullanıcısına yanıt
    Bak güzel kardeşim doktorlar kpssye girmiyor direk atanıyorsun istersen tusa da girme iş garantin var mühendisliğin yeni mexununda öyle bişey yok onu demek istiyorum ben sizin geçtiğiniz Yolları geçtim ve o hayal edilen maaşların şuan da verilmediğini duydum gördüm sadece fikir vermek istedim zorla tıp yazın demiyorum ama ileride hayal kırıklığına uğramayın diye fikşr veriyorum inşallah istediğiniz zevk aldığınız işi yaparsınız hayalinizdeki mesleği kazanırsınıx hepinize hayırlı tercihler şimdiden

• Hocam bence diş daha güzel bir alan tiptan

• Bu konuya giren tipci arkadaşlar boşuna nefesinizi yormayın anlatamazsınız cerrahpasa ile Kars tip arasındaki farkı.

not: mühendis >>> doktor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lax Guy -- 15 Temmuz 2018; 3:29:22 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.