Şimdi Ara

Niye herkes askerliği kötülüyor? (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
157
Cevap
0
Favori
8.265
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benim babam 23 senelik emekli astsubay..

Ben bu mesleğin içinde büyüdüm sayılır. Hemen hemen herşeyi bütün gerçekliğiyle gördüm. Genelde çocukluğum ve gençliğim annem ve babamın evimizi oradan orada taşımasıyla geçti. Ülkemizin birçok şehrini gördüm. 13 şehir gezdik. Ama inanın bana bu meslek çekilecek türden birşey değil.

İyi ki babam emekli olmuş , iyi ki kurtulmuşuz bu meslekten.

Elimde olsa inanın bana askere falan gitmem. Gitmekte istemiyorum zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: syr08

Ben eskiden asker olacam asker olacam deyip tuttururdum.Asker olmak için sınavlara çalışırım girerim olmazsa üniversite okumam 15 ay yaparım derdim.Ama sonra çoğu şeyin farkına vardım.Askerde gözünün önünde arkadaşının biri şehit olduğunda psikolojin %98 bozulur.Geriye kalan 2'lik kısım insanın kendi karşı koyma güdüsüdür.Yani duygularına karşı gelmek denir ona.Duygularına karşı gelemezsen delirirsin.Onu geçtim 15 ay boyunca ailene yük olacaksın.Para falan gönderecekler.Tabi ben bunları askeri okula gitmeyenler için yazıyorum.Askeri okula gidersen ayrı bir terane.Ömrünün 20+ yılını disiplinli bir şekilde binlerce askerle uğraşarak,sevdiğin kimse olmadan (sevemezsin çünkü her an ölme riski var) geçirirsin.Tek iyi yanı 60'dan sonra süper hayatın olur ikramiye falan gelir krallar gibi yaşarsın.Tabi sağlık parayla alınmaz.

Yalnız ağır saçmalamışsın. Ben çok fazla sohbet ettiğim insanı kaybettim. Üst komşumuzun patlayan mayın sonrası beli kırılmıştı, karşı apartmandaki her gün konuştuğum insan şehit düşmüştü, halısaha maçı yaptığımız bir abimi kaybetmiştim ancak psikolojik olarak çökmüş durumda değilim çünkü bunlar gerçekler ve gerçeklerden de kaçamıyorsun. 15 ay ailene yük olacaksın mantığı da yanlış. Sen gider askerliğini yaparsın daha sonra işe başlar ailene destek olursun olur biter. Ayrıca bir gerçek var lise mezunu veya üniversite mezunu ne olursan ol mezun olduktan sonra iş bulup ailene yük olmayacağını düşünüyorsan ütopya hayatında sana başarılar dilerim. Ömrünün bilmem kaç yılını kimseyi sevmeden geçirirsin lafına söylecek hiç bir şeyim yok. Bu kafa yapısıyla senin işin baya zor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Moja

quote:

Orijinalden alıntı: syr08

Ben eskiden asker olacam asker olacam deyip tuttururdum.Asker olmak için sınavlara çalışırım girerim olmazsa üniversite okumam 15 ay yaparım derdim.Ama sonra çoğu şeyin farkına vardım.Askerde gözünün önünde arkadaşının biri şehit olduğunda psikolojin %98 bozulur.Geriye kalan 2'lik kısım insanın kendi karşı koyma güdüsüdür.Yani duygularına karşı gelmek denir ona.Duygularına karşı gelemezsen delirirsin.Onu geçtim 15 ay boyunca ailene yük olacaksın.Para falan gönderecekler.Tabi ben bunları askeri okula gitmeyenler için yazıyorum.Askeri okula gidersen ayrı bir terane.Ömrünün 20+ yılını disiplinli bir şekilde binlerce askerle uğraşarak,sevdiğin kimse olmadan (sevemezsin çünkü her an ölme riski var) geçirirsin.Tek iyi yanı 60'dan sonra süper hayatın olur ikramiye falan gelir krallar gibi yaşarsın.Tabi sağlık parayla alınmaz.

Yalnız ağır saçmalamışsın. Ben çok fazla sohbet ettiğim insanı kaybettim. Üst komşumuzun patlayan mayın sonrası beli kırılmıştı, karşı apartmandaki her gün konuştuğum insan şehit düşmüştü, halısaha maçı yaptığımız bir abimi kaybetmiştim ancak psikolojik olarak çökmüş durumda değilim çünkü bunlar gerçekler ve gerçeklerden de kaçamıyorsun. 15 ay ailene yük olacaksın mantığı da yanlış. Sen gider askerliğini yaparsın daha sonra işe başlar ailene destek olursun olur biter. Ayrıca bir gerçek var lise mezunu veya üniversite mezunu ne olursan ol mezun olduktan sonra iş bulup ailene yük olmayacağını düşünüyorsan ütopya hayatında sana başarılar dilerim. Ömrünün bilmem kaç yılını kimseyi sevmeden geçirirsin lafına söylecek hiç bir şeyim yok. Bu kafa yapısıyla senin işin baya zor

Herkes aynı değildir.Kimisi 30 kişiyi kaybeder bişey olmaz kimisi 1 kişiyi kaybeder kafayı sıyırır.Sevdiğinden uzak kalma kısmını şöyle anlatıyım:

birine seveceksin. Operasyonun birinde şehit olacaksın.O sevdiğin kişi kafayı sıyıracak.

ben kendime göre yorumladım, böyle olursa ben böyle davranırdım.

kelimelerinede dikkat et lütfen.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: F4

quote:

Niye herkes askerliği kötülüyor?

Cevap: İdeoloji. Dikkat edersen kötüleyenlerin çoğu hükümet düşmanı.

evet hükümet düşmanları askerliği kötüler ama askeri değil karıştırılmasın ,askeri kötüleseler hükümet düşmanı olmazlar zatenn....
  • quote:

Orijinalden alıntı: sulanx

Yaşım 17 ve açık liseden menzun olur olmaz.Direk askere gitmeyi düşünüyorum. Ama ailem "Okuyabilirsen üniversiteyi de oku" diyor.Yani askerlik benim için daha değerlidir.Büyüklerime hep sormuşumdur."Askerlik nasıldır?" diye kimilerine göre zaman kaybı, kimilerine göre çok gereksizmiş...Nedense herkes askerliğin kötü yanlarını sayıyor.Hiç mi iyi yanları yok?

Kötülemiyolar ailen sana acıyor. Eziyet cekcegin icin

• Valla biz soz var "doguda anan aglar batida sen aglarsin" diye. Aynen bu sekilde isliyor batida hep savasa hazirlik egitimleri gorursun ve her an savasa hazirsindir. Ama doguda gordugun egitimlri gerceklestirirsn ve yasayarak ogrenirsin cogu bilgileri. Baskin yersin taciz atesi yersin arkadasin yani basinda yaralanir sehit olur o zaman anlarsin (safak 210da arkadasim sehit oldu) su anda cogu arkadasimda doguda.. Batida her hafta atis. Bakim. Ve egitimler olur bolca yanasik duzen vs. Ama askeriyedeki karakoldaki cevren ve insanlari emin ol milyarlar versen bulamazsin her cesit insanlar var. Diyecegim su ki gitmeyenler anca kulaktan dolma bilgilerle insanlari yaniltir sen git ve gor :) (gzpt sur.er safak 005) oyle boyle bitiyor iste

• Atatürk şu konuyu okusa kahrolurdu.
    İşine geldiğinde her cümlesinde Atatürk, bayrak, vatan edebiyatı yapanların haline bak.
    Bu ülkede önce aile yapısı bozuldu, ahlak yerlere düştü, değerlerimiz unutuldu, geçmişimize hakaret etmek çağdaşlık sayıldı, inançsız olmak karizma sebebi sayıldı, askere gitmemek de marifet oldu. Neden diye sorduğunda adam saçma sapan bir sürü sebep sayıyor, yok şunun için can mı vereceğim yok bilmem ne. sanırsın kışladan içeri girince can verecek, sanırsın bu hükümet veya belli bir şahıs için askerlik yapacak. Kurtuluş savaşında ne şartlar altında savaşılmış, daha sonra ne kadar süre askerlik yapılıyormuş bir öğrenin ve düşünün. Sizin mantığınızla şimdi askere gitmemek için bir sebep üretiliyorsa o zaman yüzlerce sebep bulunabilirdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NewtonunKafasınaDüşenElma

quote:

Orijinalden alıntı: alcarzer44

Su saatten sonra kimse beni askere gonderemez.Bazilarinin kiymetli evlat lari askere bile gitmezken canimi onlar icin tehlikeye atamam.Biraz dusunende atmaz zaten.

Aynen öyle.. Ve hala askerlik yapmayan adam değildir diyenler cahiller var.. Yemin ediyorum tam geri kafalılar..

Her askere giden şehit mi oluyor ? Sen bu memleket için askerliğini yapacaksın o ...'lar için değil.
  • Bir de bazıları askerliği vatan millet sakarya olayına döndürmüş ya Eskide kaldı o günler artık savaş olsa bile topla tüfekle savaşmıyorsun onun yerine adam gibi oku ülkene yararlı ol bin kat daha hayırlı. Ki öyle olmasa bile askerlikte askerlik yapılmıyor komutanların hizmetçisi oluyorsun mıntıka temizlersiniz anca
  • Askerliği kötülemelerinin sebebi herkesin eşit gitmediği bi ortam..babamda o yüzden karşı...babam diyo başbakanın oğlu hiç okumasın direk 30 gün yapsın milletvekilleride öyle siz niye öyle 18ay ya da 8 ay yapasınız falan diyo banada gayet mantıklı geldi (Başbakanı kötülemiyorum!!!)
  • Çünkü (anlatılanlara göre) er demek yem demek doğuda.. Ondan.. Neden şehit olanların %99u Er olur ?
  • Erkeğin hayatı boyunca rahat edeceği tek yer.. herşeyden önce bir kere düşünecek zamanın oluyor istemesende yapacak birşeyin yok çünkü, iyidir askerlik gidin... 86/4 Gürpınar Jan.Kom.Taburu Karargah Bölüğü VAN !
  • gözünür korkmasın gidin askerlige dayak falan da hikaye asker ocağında dayak yemek için ya aklında bi sorun olcak yada çok fırlama olursan 91/1 7 ANDAÇ karagah destek 6,jandarma sınır . serin vadisi bildiğin tepenini üstündeydik şırnak tek derdimiz banyoydu rütbelilerle abi kardeş gibiydik
  • quote:

Orijinalden alıntı: cem1907

quote:

Orijinalden alıntı: Suprémacy

Askerlik iyidir, Turk gencinin yegane gelisme adam olma yeridir. ve bir Turk olarak her erkek vatandas askerligini yapmalidir. Ordunuzun her zaman arkasinda olun zamani geldiginde ona muhtac olacaksiniz.

askere gitmeyen adam değildir demi toplumun gözünde 30 yasındaki adam gelip sübyana tecavüz ediyor adamdan sayılıyor fakat askerliğini yapmamış insan adamdan sayılmıyor toplum gözünde yaş 21 askerliğim 2015'e kadar tecilli kafamda ünv kıbrısta dahi okumak var orada 3 sene çalışmak sigortalı bi işte ardından gelip parayı verip yapmamak askerliği gerek yok cünki askerliğe benim gözümde

Oncelikle uslubunuzu duzeltirseniz sevinirim. Ben sizin bir arkadasiniz veya yakininiz degilim. Ben askere gitmeyen adam degildir diye bir sey demedim. Ayrica tecavuz sucu isleyen mahlukatlari da savunmadim. Yalnizca askere gitmenin Turk gencini daha olgunlastirdigini ve ufugunu genislettigini soylemek istedim. Benim babam emekli astsubay. Ben de cocuklugumu hep lojmanlarda askerlerin icerisinde gecirdim. Bu yuzden az cok bilgim var. Askere her tur insan geliyor serserisi de jiletcisi de muhendisi de. Fakat bu askerlik suresi icerisinde belirli bir duzen ve disiplin icerisinde oluyorlar. Bunun da davranislarinin duzelmesinde bir katkida bulundugunu dusunuyorum. Son zamanlarda ordumuz cok yipratildi gerek fiilen gerekse psikolojik olarak. Turk silahli kuvvetlerinin en baslica dayanagi Turk milletidir ve millet olarak ordumuzun sonuna kadar arkasinda olmaliyiz.

• Gidince anlarsın niye herkesin kötülediğini.Ben kısa dönem yaptım bu bile yetti.Uzun dönemi hiç düşünemiyorum
  • 1995 şırnak askerlik hikayem yaz inci'de oku roadrunner'ın hikayesini.
  • Askerlik bizim gençliğimizde bir nevi " level " olarka görülüyor. Aslında bu güzel bir durum, okuyamamış gençler dahi çoğu genç askere gidip geldikten sonra duruluyor işe güce başlıyorlar ev ocak olmak istiyorlar.

Yani Askerlik genç erkeklere, toplumsal olarak kalıplaşmış olan " erkeklik " fikrini yeteri kadar veriyor. Bazı şeylerin zamanının geldiğini, bazı şeylerinde zamanını geçtiğini pek çok alt - orta kesimdeki erkek askerlik sayesinde anlıyor.

"Sizi öldürmeyen şey güçlendirir felsefesini" baz alarak düşündüğümüzdede zor bir askerlik geçirmiş olan bireylerin hayata bakışları ve fikirleri askerden öncesine göre büyük farklılıklar gösterebiliyor. (kişiden kişiye iyi veya kötü yönde farkedebiliyor) Burdaki zorluktan kasıt terorist baskınlarına maruz kalıp, badinin şehit oluşunu gözlerinle izlemek değil.

Aslında askerlik bir "eğitimdir". Bazı yerlerde hakkı verilerek yapılıyor, bazı yerlerde durum ne yazıkki bu şekilde değil. Kısacası askerlik iyidir iyi, kısa dönem daha iyidir tabi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xreleave -- 12 Şubat 2013; 16:47:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: invertal

quote:

Orijinalden alıntı: alcarzer44

Su saatten sonra kimse beni askere gonderemez.Bazilarinin kiymetli evlat lari askere bile gitmezken canimi onlar icin tehlikeye atamam.Biraz dusunende atmaz zaten.

otur evde kıçını büyüt o zaman

Ben buyutmezsem baskalari benim uzerimden kendilerinin kini buyutecekler ne gerek var.Ben buyuturum yabanciya gitmez en azindan.Daha dogru durust konusmasini bilmeyen adamlar vekil o bu diye yatarlarken gidip te ekmeklerine yag suremem.Unutma en buyuk kurtuluslar kaybedecegin hic bir sey yokken kazanilmistir.Sira onlarada gelsin hakettiklerini bulsunlar degil askere gitmek eve hic donmem.

• quote:

Orijinalden alıntı: -Pisagor-

quote:

Orijinalden alıntı: Extralarge

quote:

Orijinalden alıntı: jeodempp

quote:

Orijinalden alıntı: Extralarge

quote:

Orijinalden alıntı: jeodempp

zaman kaybı gereksiz bir şey

Bu vatana canını veren şehitlerden utan, terbiyesiz....!

askerde intihar edenlerin sayısı şehitlerden fazla.kesin hepsi intihardır zaten

Askerlik yaptınızmı ? Kulaktan dolma bilgilerle atıp tutmayın

Ağabeyim gitti askere kesinlikle yalan söylen birisi değildir, nöbet esnasında g3 piyada tüfeği ile kendi kafasına sıkarak intihar ettiği arkadaşı var bir diğeri ise kendisini palaska ile asmış.

bunun sebebi tsk mı ?

tsknın tek suçu akıl sağlığı yerinde olmayan adama silah vermek bu durumda
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.