Şimdi Ara

NISSAN ALMERA KLÜBÜ (379. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir - 10 Masaüstü
5 sn
28.183
Cevap
201
Favori
1.716.353
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 377378379380381
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: m_alpay

Lpg'de güncel yakıt tüketimimi paylaşıyorum. Tamamı şehir içi 2,45 'den PO'dan alınmış 20,40 lt lpg ile 190 kilometre. Yol bilgisayarı ortalaması 10,9 litre. Yaktığım Lpg: 10,75 litre. Bu kullanım hiç kasmadan 2500 3000 devir arası vites değiştirerek zorda kalındımı 6000 devirlere çıkarak elde edilmiştir. Demekki biraz daha kasmam durumunda 2200 devirde vites değiştirerek gibi bu tüketim çok daha azalcak gibi. Yakıt tüketimini merak eden arkadaşlara yönelik ara ara ölçümlerimi koyacam. Sürekli devirli kullanarak maximum yakıtı, kasarak ulaşabilceğim yakıt tüketimini ölçüp burada belirticem. Selamlar.

benim araba 7.7lt falan gösteriyor.yol bilgisayarını yakın zamanda hiç sıfırladınız mı?bir de 0,25kr bizim almeralar için ideal şehiriçi tüketimi şu an için.sizin ölçümünüze benzini de dahil etmeniz daha doğru olacaktır.malum sıralı sistemde 1-2 km araç benzinle gidiyor her zaman
  • quote:

Orijinalden alıntı: murazi

quote:

Lpg'de güncel yakıt tüketimimi paylaşıyorum. Tamamı şehir içi 2,45 'den PO'dan alınmış 20,40 lt lpg ile 190 kilometre. Yol bilgisayarı ortalaması 10,9 litre. Yaktığım Lpg: 10,75 litre. Bu kullanım hiç kasmadan 2500 3000 devir arası vites değiştirerek zorda kalındımı 6000 devirlere çıkarak elde edilmiştir. Demekki biraz daha kasmam durumunda 2200 devirde vites değiştirerek gibi bu tüketim çok daha azalcak gibi. Yakıt tüketimini merak eden arkadaşlara yönelik ara ara ölçümlerimi koyacam. Sürekli devirli kullanarak maximum yakıtı, kasarak ulaşabilceğim yakıt tüketimini ölçüp burada belirticem. Selamlar.

benim araba 7.7lt falan gösteriyor.yol bilgisayarını yakın zamanda hiç sıfırladınız mı?bir de 0,25kr bizim almeralar için ideal şehiriçi tüketimi şu an için.sizin ölçümünüze benzini de dahil etmeniz daha doğru olacaktır.malum sıralı sistemde 1-2 km araç benzinle gidiyor her zaman

Selamlar,

Benim arabanın yol bilgisayarı tam olarak kullanım tarzıma göre tepki veriyor. Yani 90-100 ile 20-30 km yol gideyim 6-7 lt gösteriyor, şehir içi Ankara Kızılay trafiğine girdiğimde 10-11 lt'yi geçiyor. Farklı bir trafiğe giriyor veya çıkıyorsam sıfırlıyorum ve yeni bir ortalama almasını sağlıyorum. Buna göre aracın göstergesi LPG'yi nasıl hesaplıyor onu bir türlü çözemedim. Hakikatten mantıklı da değerler veriyor yani sanki LPG'nin kullanımını ölçüyor gibi duruyor ama mantıksız da geliyor bir yandan. Kalkıştaki birkaç km sonrası benzin kullanmıyor ki onu ölçsün?! Neye güvenelim bilemedim? Tecrübesi olanlar paylaşabilirler mi acaba?

Teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: murazi

quote:

Ben her yakıt aldığımda km sayacıyla beraber yol bilgisayarını sıfırlıyorum. Sabah işe giderken araç tüpe geçtikten sonra hareket ediyorum. Anlicağınız benzin harcamam yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: almera_men

arkadaşlar krank sensörüm arıza yapmıştı bosch servisinde değiştirdim.şu an için sıkıntı yok yanlız hala anlayamadığım yandaki egzantrik sensörünün soketini çıkardığımda araba çalışmıyor acaba olması gereken bu mu? ..burdan 2000-2003 model almera sahibi arkadaşların egzantrik soketini çıkarıp çalışıp çalışmadığını söyleyebilirler mi. bilmeyenler için yeri motor yağ kapağıyla kayışların arasında sağda..

Farkında olmadan gözden kaçan yanlışımızı düzelttiğin için teşekkür ederim.

1. EGSANTRİK POZİSYON SENSÖRÜ-almeranın kalbi

2003 ve öncesinde Motor üst kapağının sağ tarafındadır ( önden bakıldığında sol tarafta ).
    2004 ve sonrasında Motor üst kapağının sol tarafındadır ( önden bakıldığında sağ tarafta ).

ECU bu sensörün gönderdiği sinyallere göre, enjektörlerin açıp kapanma zamanlarını ve ateşleme zamanlamasını aldığı bilgilere göre ayarlar.
    Bu sensörü diğer tüm sensörlerden ayıran belirgin bir özelliği vardır. Eğer bozuksa aracı çalıştırmanız mümkün değildir. Ayrıca stop ettikten sonra marş motoru döner, tüm elektrik aksamı yerli yerindedir, ama bir türlü roketle iterekte olsa çalıştıramazsınız aracınızı. Ustaya götürseniz volan diye şanzumanı indirir. Aniden bozulduğunda motor arıza lambasındanda anlaşılmaz . Motor arıza lambası yanmışsa büyük ihtimal Krank Pozisyon Sensöründen görevi devralmıştır. Bu sensörün arızalanması ile marş alma ve aracın çalışması sona ermiştir; yenisi takılıncaya kadar.Uzun ömürlü olması için her 20.000 km de bir söküp hem sensörü , hemde soketini karbüratör temizleyici ile temizlemekte fayda var.
    bosch,siemens,hitachi haricindeki sensörler almeraya kolay uyum sağlamaz. Servisteki parça piyasadan daha ucuzdur uzun vadede.
    En belirgin arıza belirtisi; Tüm aksamlar,donanımlar,ateşleme-yakıt sistemiz mükemmel olduğu halde aracın bir türlü çalışamaması.

Not: Mutlaka yedek bir tane bulundurulmalı aracımızda.

2.KRANK MİLİ POZİSYON SENSÖRÜ-Almeranın dizleri,bacak kasları

Krank mili pozisyon sensörü yağ pompasının yakınında ve krank mili dişlisinin önünde bulunur. En büyük belirtileri aşırı yakıt sarfiyatı , egzost çıkışında islenme dir. Bir de toksik gaz çıkışı aşırı artar , ama bunu ekipmansız ölçmek imkansızdır. Ayrıca aracın bir türlü standartlarında devirlenmemesi, gaza geç tepki vermesi, belirli hızdan sonra hızlanamaması en belirgin özelliğidir. Bu sensörün arızası çok sürücü ve ustayı yanıltarak ‘’Debriyaj Sistemi Setini veya Eksantrik Pozisyon Sensörünü kendisi ile beraberinde’’ değiştirtmiştir.
    Uzun ömürlü olması için her 20.000 km de bir söküp hem sensörü , hemde soketini karbüratör temizleyici ile temizlemekte fayda var.
    bosch,siemens,hitachi haricindeki sensörler almeraya kolay uyum sağlamaz. Servisteki parça piyasadan daha ucuzdur uzun vadede.
    Ancak tamamen bozulsada korkulacak durum yoktur. Görevi Eksantrik Pozisyon Sensörü devralır ve yoluna devam eder.

En belirgin arıza belirtisi hızlanma ve devirlenmede yaşanılan problemlerdir. Aracın motorundan motoruna değişsede 150 km hızı geçmek imkansızdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zozimiko

Benim arabanın yol bilgisayarı tam olarak kullanım tarzıma göre tepki veriyor. Yani 90-100 ile 20-30 km yol gideyim 6-7 lt gösteriyor, şehir içi Ankara Kızılay trafiğine girdiğimde 10-11 lt'yi geçiyor. Farklı bir trafiğe giriyor veya çıkıyorsam sıfırlıyorum ve yeni bir ortalama almasını sağlıyorum. Buna göre aracın göstergesi LPG'yi nasıl hesaplıyor onu bir türlü çözemedim. Hakikatten mantıklı da değerler veriyor yani sanki LPG'nin kullanımını ölçüyor gibi duruyor ama mantıksız da geliyor bir yandan. Kalkıştaki birkaç km sonrası benzin kullanmıyor ki onu ölçsün?! Neye güvenelim bilemedim? Tecrübesi olanlar paylaşabilirler mi acaba?

Teşekkürler...

Yol bilgisayarındaki ölçümler yakıt enjeksiyon süreleri üzerinden ECU vasıtasıyla yapılır. Benzin-Lpg enjeksiyon süresi normalin üzerine çıkıyorsa fakir karışım; yol bilgisayarındaki değerler düşük görünecektir o zaman, Benzin-Lpg enjeksiyon süresi normalin altına iniyorsa zengin karışım; yol bilgisayarındaki değerler yüksek çıkacaktır o zaman. Standartları yakalamak zor olmasada;
    Yol bilgisayarını etkileyen o kadar çok veriler vardır ki saymakla bitmez.
  • quote:

Ben her yakıt aldığımda km sayacıyla beraber yol bilgisayarını sıfırlıyorum. Sabah işe giderken araç tüpe geçtikten sonra hareket ediyorum. Anlicağınız benzin harcamam yok.

Tekrar PO'dan alayım o zaman.
  • volverin hocam (krank-egzantrik) devir sensörü hakkında söylediğin ,"yanınızda yedek bulundurun" sözünü sonuna kadar destekliyorum. okadar meret bişey ki nerde bozulacağı belli olmuyor yolda kalışımın ilk ikisi rezillikti yoğun trafik ve sana küfür eder gibi bakan yüzlerce insan ..gerçi o kalabalıkta sensörü söküp takamazsın ama oldu ki uzun yolda dağ başında kalırsak çok işe yarar. bende çıkan eski sensörü bagajdaki takım çantama koydum ne olur ne olmaz bakarsın bu takılan ilerde tümden bozulur hiç çalıştırmaz dağ başında kalırsak değiştiririz,çünkü çıkan biraz bekleyince çalıştırıyo sonradan sapıtıyo..bu arada takılan sensörün markası alman malı dr.muller .üzerinden çıkan orjinale baktım yazılar ve üzerinde kocaman bir M harfi var sanırsam buda aynı marka..bosch marka sensör yokmuş bosch servisi söyledi ve bu takılanın orjinal olduğunu söyledi,artık ne kadar doğru bilmiyorum..
  • quote:

bende denedim depomu boşattıktan sonra fulledim 30lt. aldı şehir içi yaklaşık 200km 5000devir civarı kullandım sonraki 75km sakin şehir dışı 3000 devir civarı vites değiştirerek .. 280km gidebildim. daha düşük devirde kullanmayla daha uzun yol alınabilir. ama yüksek devirlerde kullanmak daha zevkli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: volverin33

quote:

Ustad, dediklerinizi yaptım öğrendim. Arıza lambasını sildirmeden önce arıza kodlarını okuttum.
    ''P0226 - Gaz Pedali Konum Sensörü''
    ''0227 - Bilinmeyen Ağrıza Kodu ''
    sadece bu iki hata vardı. Araç hem çalışır vaziyetteyken hemde kapalıyken On konumdayken baktım her iki konumdayken de sadece bu hatalar vardı. Ve ardından hatayı sildirdim arıza lambam söndü birdaha yanmadı. Ve OBD cihazına tekrar bağlattırdım herhangi bir arıza kodu görünmedi. Ve bunun üstüne adaptasyonu yaptım ama düzelme olmadı.
  • yeni aldığımız almera 2001 luxury nin bir takım sıkıntıları var gibi geldi. Bujileri değiştirdim orjinal buji taktırdım fakat takmadan önce tırnak aralığını 1.0mm yaptım öyle taktım. başka bir işlem yapılmadı. motoru yıkadım ve yıkadıktan sonra ilk basmaya çalıştı sürüşe çıktım 5 dakıka geçmedi ağrıza lambası yanmasıyla birlikte arabanın teklemeye başlaması bir oldu. Sonra stop etti kendiliğinden. Zor çalıştırdım sanayiye götürdüm ustama götürdüm birlikte böbinleri bujileri söktük basınçlı hava bastık ama zaten herhangi bir su damlası görünmüyordu taktık tekrar yerine bobinleri ve bujileri. Obd cihazına bağladık Motor sıcaklığı soğutma sıvısı ısı sensörü hatası vermişti. Sildik bu hatayı cihazdan. ardından bazı sensörlerin soketlerini söküp temizledik yerine taktık ve bazı noktalara balata spreyli sıktık. Sonrasında çalıştı ve sıkıntı yaratmadı. Fakat zor kendine geldi. Ancak kafama takılan birşey var araba benzindeyken sorunsuz gidiyor Lpg ye geçince gaz iyi yemiyor, boğuluyor gibi gidiyor. özellikle 2500den sonra yığılmaya başlıyor çok ağır kalıyor bu benim hoşuma hiç gitmiyor, çözümü ise bulamıyorum. 90-100km/H ile 5. vitesteyken ara hızlanması bile aşırı derecede yavaş kalıyor fakat benzinde daha seri oluyor. LPG Kalibrasyon ayarını dün yaptırdım düzgündü sorun yoktu fakat bujiler değişip 1.0mm yapınca ve motor yıkandıktan sonra bu sorun olmaya başladı. Hatta arada sırada hızlanırken dip gaz yaptığımda ara sıra teklediği oluyor. Denemedim ama sanırım bu şekilde lpg ile maximum hızı 160km/h ı geçmez gibi görünüyor. Benzinde bile düşüş var bir miktar hissediliyor. Ne yapmam gerekiyor arkadaşlar sorun nerden kaynaklanıyordur nerelere bakmam gerek veya baktırmalıyım ? hangi sensöre su kaçtıysa kalıntı olduysa bu sorunu veriyordur ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Çağrı Kendigül- 07 -

quote:

quote:

Ustad, dediklerinizi yaptım öğrendim. Arıza lambasını sildirmeden önce arıza kodlarını okuttum.
    ''P0226 - Gaz Pedali Konum Sensörü''
    ''0227 - Bilinmeyen Ağrıza Kodu ''
    sadece bu iki hata vardı. Araç hem çalışır vaziyetteyken hemde kapalıyken On konumdayken baktım her iki konumdayken de sadece bu hatalar vardı. Ve ardından hatayı sildirdim arıza lambam söndü birdaha yanmadı. Ve OBD cihazına tekrar bağlattırdım herhangi bir arıza kodu görünmedi. Ve bunun üstüne adaptasyonu yaptım ama düzelme olmadı.

P0227 Gaz kelebek pedal pozisyon sensor devresi Zayıf Elektrik Bağlantısını işaret ediyor.
    Ancak hala adaptasyon yapılamadığını zaten arıza kodu gösteriyor.
    Havadebimetresi verileri ne gösteriyordu acaba. Ayrıca Emme Hava sıcaklığı değerleri. Biliyorsan bunlarıda yazarsan iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Çağrı Kendigül- 07 -

yeni aldığımız almera 2001 luxury nin bir takım sıkıntıları var gibi geldi. Bujileri değiştirdim orjinal buji taktırdım fakat takmadan önce tırnak aralığını 1.0mm yaptım öyle taktım. başka bir işlem yapılmadı. motoru yıkadım ve yıkadıktan sonra ilk basmaya çalıştı sürüşe çıktım 5 dakıka geçmedi ağrıza lambası yanmasıyla birlikte arabanın teklemeye başlaması bir oldu. Sonra stop etti kendiliğinden. Zor çalıştırdım sanayiye götürdüm ustama götürdüm birlikte böbinleri bujileri söktük basınçlı hava bastık ama zaten herhangi bir su damlası görünmüyordu taktık tekrar yerine bobinleri ve bujileri. Obd cihazına bağladık Motor sıcaklığı soğutma sıvısı ısı sensörü hatası vermişti. Sildik bu hatayı cihazdan. ardından bazı sensörlerin soketlerini söküp temizledik yerine taktık ve bazı noktalara balata spreyli sıktık. Sonrasında çalıştı ve sıkıntı yaratmadı. Fakat zor kendine geldi. Ancak kafama takılan birşey var araba benzindeyken sorunsuz gidiyor Lpg ye geçince gaz iyi yemiyor, boğuluyor gibi gidiyor. özellikle 2500den sonra yığılmaya başlıyor çok ağır kalıyor bu benim hoşuma hiç gitmiyor, çözümü ise bulamıyorum. 90-100km/H ile 5. vitesteyken ara hızlanması bile aşırı derecede yavaş kalıyor fakat benzinde daha seri oluyor. LPG Kalibrasyon ayarını dün yaptırdım düzgündü sorun yoktu fakat bujiler değişip 1.0mm yapınca ve motor yıkandıktan sonra bu sorun olmaya başladı. Hatta arada sırada hızlanırken dip gaz yaptığımda ara sıra teklediği oluyor. Denemedim ama sanırım bu şekilde lpg ile maximum hızı 160km/h ı geçmez gibi görünüyor. Benzinde bile düşüş var bir miktar hissediliyor. Ne yapmam gerekiyor arkadaşlar sorun nerden kaynaklanıyordur nerelere bakmam gerek veya baktırmalıyım ? hangi sensöre su kaçtıysa kalıntı olduysa bu sorunu veriyordur ?

Bence aracı aldığınızda yapacağınız 1. şey boğaz kelebeğini temizletmek olmalıydı. 2001 model araç sonuçta benzer bir sorunu bende yaşadığımdan bunu sizinle paylaşmak istedim. Bende arabamı aldığımda yüksek devirlere çıkamıyordum ve hızlanması, çekişi düşüktü. Sonra Nissan servisine götürüp önce motor hata kodlarına baktırmak istedim ancak oradaki usta bana CONSULT a bağladık ama boğaz kelebeğinin temizlenmesi gerektiğini ondan sonra sağlıklı bir adaptasyon yapılabileceğini söyledi. 116 TL vererek boğaz kelebeği temizliği ve adaptasyonu yaptırdım. Şimdi bir sorunum yok çekiş ve devir arttı. Bence ilk olarak bunu yaptırın eğer sorun düzelmez ise başka şeylere bakmak gerekebilir.
  • Arkadaşlar merhaba, ufak bir sorum var. Yeni taşındığım apartmanın otoparkı var. Var olmasına ama, benim işime yaramıyor. Çünkü girişini nasıl yaptılarsa artık, arabanın altı sürtüyor girerken. Apartmanda bazı kişilerinde ortak sorunu galiba bu, çünkü giriş yerinde bir çok sürtünme izi var. Ama kimsede düzelttirmekle uğraşmıyor.

Şimdi benim merak ettiğim amortisörlere ayar verilerek veya başka bir şekilde aracın yüksekliği arttırılabilir mi ? Çünkü Üsküdar Altunizade de benim ev, ve buralarda park aşırı büyük sorun. Evin arkasında koca otopark var ama kullanamıyorum.

Benim için performans, hızlı gitmek falan hiç önemli değil. O yüzden yol tutuşun azalması falan sorun değil. KAzaya yolaçmayacak kadar tabi ki.

Ne yapabilirim, ne önerirsiniz ?

Araç 2001 luxury.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nighty -- 12 Nisan 2012; 9:07:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: belen51

quote:

bende denedim depomu boşattıktan sonra fulledim 30lt. aldı şehir içi yaklaşık 200km 5000devir civarı kullandım sonraki 75km sakin şehir dışı 3000 devir civarı vites değiştirerek .. 280km gidebildim. daha düşük devirde kullanmayla daha uzun yol alınabilir. ama yüksek devirlerde kullanmak daha zevkli.

merhaba almera kardeşliği... umarım herkes iyidir.. bende uzun zamandır aracımın deposunu fulleterek kullanmaya çalışıyorum.. ve şu anda ortalama yakıt tüketimim antalya şehiriçi trafiğinde 0,25 kuruş aralığı.. en son 2,65 tlden almış olduğum gaz ile 100 tl lik dolum yaptım ve 420 km yol gittim.. şimdi ise 2,45 tl den almış olduğum gaz 92 tl ye depo doldu ve şu anda 250 km' de ve en az gene tahminim 150km daha gider.. genel olarak araç kullanım devir aralığı 2000-5000 devir aralığı oluyor.. tabii bu değerler aracın klima ve fansız kullanım aralıklarıdır.. mesela klima zamanı geldi şimdi.. havalar ısındı.. yakıt tüketimi otomatikman %20 artış göstereceğini düşünüyorum.. hepinize kazasız sürüşler dilerim..
  • Volverin benim araba 400 kmde 1 ltden fazla yag eksiltiyor. Kacak yok. Conta degistirirken neyi yanlis yapmis olabilirler? Conta degisimi onvesi yoktu bu sorun. Acil yardim ltfn

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: zozimiko

Teşekkürler...

Yol bilgisayarındaki ölçümler yakıt enjeksiyon süreleri üzerinden ECU vasıtasıyla yapılır. Benzin-Lpg enjeksiyon süresi normalin üzerine çıkıyorsa fakir karışım; yol bilgisayarındaki değerler düşük görünecektir o zaman, Benzin-Lpg enjeksiyon süresi normalin altına iniyorsa zengin karışım; yol bilgisayarındaki değerler yüksek çıkacaktır o zaman. Standartları yakalamak zor olmasada;
    Yol bilgisayarını etkileyen o kadar çok veriler vardır ki saymakla bitmez.

Volverin kardeş, şimdi mantığıma oturdu. Teşekkür ederim.
    Selamlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: bdogan2002

Volverin benim araba 400 kmde 1 ltden fazla yag eksiltiyor. Kacak yok. Conta degistirirken neyi yanlis yapmis olabilirler? Conta degisimi onvesi yoktu bu sorun. Acil yardim ltfn

Çok fazla yağ eksiltmesi. Motorun yağ yakıyordur hiç bir yerde kaçak yoksa. Umarım suyunda eksilme yoktur. tekrar kapak açtıracaksın. mutlaka hata vardır işçilikte sonradan olmuşsa.
  • Suda eksilme hic yok. Aynen duruyor sadece yag eksiltiyor. Yahyali nissana baktirdim biraz once sekman ise 1000 motor ise 1800 tl diyorlar. 10/60 tam sentetik kullanirsam da iyi gelirmis bu halde iken. Yag yakn, eksilten arabalar icin yapilmis. En yine de ustaya goturup duzeltin diyecegi
    Tesekkurler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bdogan2002

Suda eksilme hic yok. Aynen duruyor sadece yag eksiltiyor. Yahyali nissana baktirdim biraz once sekman ise 1000 motor ise 1800 tl diyorlar. 10/60 tam sentetik kullanirsam da iyi gelirmis bu halde iken. Yag yakn, eksilten arabalar icin yapilmis. En yine de ustaya goturup duzeltin diyecegi
    Tesekkurler

Conta orjinal mi yan sanayi mi?
  • 50 tl lik yakıtla benim araçta 230 km yol yaptı ş.içi.bu da yaklaşık 0,217 tl yapıyor.gazı shellden alıyorum ankara da 2.370tl litre fiyatı.araba bakıma girmeden önce 0,250-0,270arasındaydı yaktığı lpg.bakım bayağı aşağı çekmiş yakıtı bujilerle felan da hiç oynatmadım takıldığı gibi duruyor.tırnak aralığını felan düşürmedim.
  • 
Sayfa: önceki 377378379380381
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.