Şimdi Ara

Nişasta Bazlı Şeker Üreticisi ABD'li Cargill'e %70 Vergi İndirimi! (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
5
Favori
13.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
545 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Halk sağlığı düşmanı bir şirketin yolunu açtıkça açan halkçı hükümet ve dünya reyizi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m.secim -- 25 Nisan 2020; 21:33:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Venomv

stratejik ürünleri devlet üretmeli. bu ürünler devletin kontrolünde olmalı. liberal ekonomide dışa bağımlısın herşeyi dışarıdan aldığın için virüs salgınında sınırlarını anında kapatamazsin. dışa bağımlı olmazsan kendi kendine idare edebilirsin hiçbir ülke ekonomik yaptırımla tehdit edemez

Alıntıları Göster
    Bu çok düz ve yanlış bir kafa.

Dışa bağımlı olmuyorsun. Liberal ekonomi de sadece bir şey almıyorsun aynı zamanda satıyorsun da. Biz buna ticaret diyoruz. Sen falan ülkeye X Y Z mallarını satarsın o sana A B C mallarını satar herkeste her ürün olmuş olur. Bu ilk veya ikinci ülkeyi dışa bağımlı yapmaz. Her şeyi dışardan alıp bir şey üretmiyorsan zaten problem yaşarsın bu da serbest piyasa ekonomisinin sorunu değil o ülkenin sorunu.

Sizin dediğiniz abi kendimize yetelim tamamen, hiç dışardan almayalım böylece tehdit edilemeyiz abi kafası küba kafası. Venezüela kafası falan. İkisinde de millet açlıktan kırılıyor. Saçma sapan küba duyarı kasanlara bakmayın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Numenorian Man

Bu çok düz ve yanlış bir kafa.

Dışa bağımlı olmuyorsun. Liberal ekonomi de sadece bir şey almıyorsun aynı zamanda satıyorsun da. Biz buna ticaret diyoruz. Sen falan ülkeye X Y Z mallarını satarsın o sana A B C mallarını satar herkeste her ürün olmuş olur. Bu ilk veya ikinci ülkeyi dışa bağımlı yapmaz. Her şeyi dışardan alıp bir şey üretmiyorsan zaten problem yaşarsın bu da serbest piyasa ekonomisinin sorunu değil o ülkenin sorunu.

Sizin dediğiniz abi kendimize yetelim tamamen, hiç dışardan almayalım böylece tehdit edilemeyiz abi kafası küba kafası. Venezüela kafası falan. İkisinde de millet açlıktan kırılıyor. Saçma sapan küba duyarı kasanlara bakmayın.

Alıntıları Göster
    Neden işine gelene cevap vermeyip, işinize gelenlere cevap veriyorsunuz, ben de bunu anlamıyorum
    https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/143090707

Lütfen buradaki soruma cevap verir misin?

Hayır zengin birisi olsanız, sermayeyi savunmanızı anlarım da, hem fakir olup hem de sermayeyi savunmak neyin kafası esas ben onu çözemiyorum.

Yanlış anlaşılmasın, bu üstteki yorumunuza cevap olarak yazmıyorum, daha önce yazdıklarınıza cevaben yazıyorum

Ben bana en son verdiğiniz cevaba istinaden bunları yazıyorum
  • Ulu önderimiz milletimizin ve devletimizin bekası için çalışmaya devam ediyor, birileri yine kuduruyor.
  • Mânâlùx Râpérâ M kullanıcısına yanıt
    Her gün o eleştirdiğiniz fabrikaları denetliyorum... I fabrikalar olmasa bugün 1 liraya aldığınız ürünler 100 TL ye satılırdı. O eleştirdiğiniz fabrikalarda kaç tane önlem Alınıyor hiç bir ikiniz yok. O aşık olduğunuz köylerdekln gelen gıdalarda ise ne olduğu belli değil. Hijyen ne demek bilmeyen insanlar tarafından üretiliyor. O köyden gelen gıdaları markette satın, bağışıklık sistemi zyaif olan neredeyse herkes hastanelik olur.

Ayrıca bu köy aşkıyla yanıp tutusanlari köye gönderin 1 hafta sonunda şehire kaçar.

• Arazi kapmaktan palm yağına, vergi kaçırmaktan gıda ve hava kirliliğine kadar her şey var. Çok aramışlar mı bu şirketi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-82AD9505E -- 25 Nisan 2020; 21:59:37 >
  • Kesinlikle katılıyorum . Sürünelim muhtaç olalım .

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ve aliexpressde aldığım 1 TL lik ürüne bende 17 TL vergi alacak bunu dile getirdiğimiz için götkılı dh yöneticileri bana 30 gün ceza veriyor. Sizin sonunuz geldi kaçacak delik arayacaksınız

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-82AD9505E

Arazi kapmaktan palm yağına, vergi kaçırmaktan gıda ve hava kirliliğine kadar her şey var. Çok aramışlar mı bu şirketi?
    Hayir onlar seni buluyor zaten. Ekside cok uzun bir yazi var gecmise dair. Bu adamlar oyle ulker gibi degil baya buyuk bir sirket.

@voodoo child

Sikinti sekerin turu hocam. Kimsenin sanayiyle derdi yok ki sanayilesme iyi bir olay. Fakat pancardan sekere ureten fabrikayi kapatiyorsun, bursada arazini bu sirkete peskes cekiyorsan insanlar da isyan eder. Sanayi demisken bu adamlarin kanadadaki iscileri koronadan epey etkilenmis. Herhangi bir onlem almadan vardiyalari devam etmis cunku. Ayrica sendikalasma gibi konulara da son derece kati bir sekilde karsi cargill.
  • Arkadaş olayı hijyenik ortamla falan karıştırmış sanırsam.

• quote:

Orijinalden alıntı: mesuthaksoy

Neden işine gelene cevap vermeyip, işinize gelenlere cevap veriyorsunuz, ben de bunu anlamıyorum
    https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/143090707

Lütfen buradaki soruma cevap verir misin?

Hayır zengin birisi olsanız, sermayeyi savunmanızı anlarım da, hem fakir olup hem de sermayeyi savunmak neyin kafası esas ben onu çözemiyorum.

Yanlış anlaşılmasın, bu üstteki yorumunuza cevap olarak yazmıyorum, daha önce yazdıklarınıza cevaben yazıyorum

Ben bana en son verdiğiniz cevaba istinaden bunları yazıyorum

Alıntıları Göster
    Görmemişim ki mesajı. İşime gelene cevap vermiyorum niyet okumayın lütfen. DH bildirim gösteriyor giriyorum bir şey görünmüyor Neden ABD’li şirkete yapıyor demişsiniz bu vergi indirimini sadece cevabı bana göre basit dediğim gibi ülkenin dışarıdan para girişine ihtiyacı var. Bu yüzden bu tarz istisnalar yapılabiliyor ve bence faydalı.

Yerli üreticiden ise standart vergi alınmaya devam ediliyor. Vergi indirimi yapmak için geçerli bir sebebiniz olmalı. Yani devlet dediğimiz yapı vatandaşın vergileri ile ayakta kalan bir şey.

Dışarıdan dolar girişi geçerli bir sebep. Worth yani yapılmaya değer. Ama iç piyasadaki üretici için standart prosedürü uygulamak normal olan. Sonuçta devletin vergiyi alması gerek. Yabancı yatırımcıya uyguladık hadi yerliye de uygulayalım gibi bi zorunluluk da yok. Hoşa gidip gitmemeye göre alınmıyor sonuçta kararlar devlet için en çok rant getirecek en çok para getirecek olana bakılıyor.

Elbette ki yerli üreticiyi de desteklemek gerek ama bunu yaparken ipin ucunu kaçırmamamız gerek.

• quote:

Görmemişim ki mesajı. İşime gelene cevap vermiyorum niyet okumayın lütfen. DH bildirim gösteriyor giriyorum bir şey görünmüyor Neden ABD’li şirkete yapıyor demişsiniz bu vergi indirimini sadece cevabı bana göre basit dediğim gibi ülkenin dışarıdan para girişine ihtiyacı var. Bu yüzden bu tarz istisnalar yapılabiliyor ve bence faydalı.

Yerli üreticiden ise standart vergi alınmaya devam ediliyor. Vergi indirimi yapmak için geçerli bir sebebiniz olmalı. Yani devlet dediğimiz yapı vatandaşın vergileri ile ayakta kalan bir şey.

Dışarıdan dolar girişi geçerli bir sebep. Worth yani yapılmaya değer. Ama iç piyasadaki üretici için standart prosedürü uygulamak normal olan. Sonuçta devletin vergiyi alması gerek. Yabancı yatırımcıya uyguladık hadi yerliye de uygulayalım gibi bi zorunluluk da yok. Hoşa gidip gitmemeye göre alınmıyor sonuçta kararlar devlet için en çok rant getirecek en çok para getirecek olana bakılıyor.

Elbette ki yerli üreticiyi de desteklemek gerek ama bunu yaparken ipin ucunu kaçırmamamız gerek.

Alıntıları Göster
    Kusura bakma ama yazdıklarında

"neden sadece yabancı sermayeye bu teşvik var" sorusuna hiçbir cevap yok

Tek tek açıklayacağım

cevabı bana göre basit dediğim gibi ülkenin dışarıdan para girişine ihtiyacı var. Bu yüzden bu tarz istisnalar yapılabiliyor ve bence faydalı.

Sorduğum soruya yine cevap vermeyip, önceki postlarınızda yazdığınız şeyin aynısını yazmışsınız.
    Konuya çok hakim olmadığınızı düşünüyorum, o yüzden biraz detaya gireceğim.

Türkiye'de NBŞ üreten, ithalatını ve ihracatını yapan 5 tane firma var.

Bunlar

Amylum Nişasta San. ve Tic. AŞ.

Cargill Tarım ve Gıda San. ve Tic. AŞ.

PNS Pendik Nişasta San. AŞ.

Sunar Mısır Entegre Tesis. San.Tic.

Tat Nişasta San. ve Tic. AŞ.

Şimdi sen buradaki firmalara dersen

Kardeşim ben sizin ithalat vergilerinizi sıfırladım, istediğiniz kadar ürün alın,bunu işleyin.
    Bu ülkeye döviz girdisi demek değildir, tam tersine ithalat ile ülkeden döviz kaçar.
    Bir kere verilen gümrük vergisi indirim kararı bu yüzden senin söylediğinin tam tersidir.
    Yani adam normalde vergilerden dolayı 1 milyar dolar ithalat yapıyorsa, sen vergileri sıfırlarsan 2 milyar dolar ithalat yapar
    Devlet hem alacağı vergiden olur(1 milyar dolar ithalatın vergisi), hem de yurtdışına döviz kaçmış olur.

Ama devlet derse ki,

Kardeşim ben senin ithalat vergilerini kaldırdım, istediğin kadar da ithalat yap (mısır), bunu işle ve İHRACAT YAP.
    Bunu zorunlu koşarsa, hah işte o zaman dediğinde haklısın.

Adam 2 milyar dolarlık mısır alır, bunu işler, bu süreçte istihdam yaratır, devlet alacağı vergiyi göz ardı eder, bu şirket de 2 milyar dolar
    ithalatı verdiği ürünü 5 milyar dolara İHRAÇ EDER.

Bunda hemfikiriz ama böyle bir şart yok.

Adam alır şimdi gümrük ücreti olmayan malları, yapar üretimini,atar deposuna, sonra pompalar durur iç piyasaya. Bu devlete külliyen zarar?

Bu işin ekonomik boyutu, ben bunun yanında bir de

YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLEMEK boyutunu dile getiriyorum.
    Üstte de yazdım, 5 tane firma var Türkiye'de bu üretimi yapan. CARGILL ve Amylum ABD menşeili, diğerleri yerli sermaye.

CARGILL ve Amylum, Türkiye'de NBŞ kotasının %82'sini karşılıyor.Zaten diğer yerli firmalar bu durumdan çok muzdarip ve şikayetçiler.

Böyle bir ortamda, "biz yerli sermayeyi korumak için yapıyoruz" diyerek, daha yeni 3000 den fazla ürüne ilave gümrük vergisi koyan bu hükümetin, yerli üreticiye bu yaptığı doğru mu?

Yerli solunum cihazımızı ürettik diye gazete duvar heryerde paylaşanlar (gurur duyduk bu arada, harika bir gelişme) aynı şeyi neden bu firmalara yapmıyor?

Evet hoşa gidip gitmemeye göre alınmıyor,doğru. Peki neye göre alınıyor?
    Döviz getirisine göre mi? E öyleyse yerli sermaye firmaları bunu getiremiyor mu?

Ha belki şunu anlatmak istiyorsun da anlatamıyorsan, belki yardımım dokunur.
    Hani şunu desen anlayacağım,

Ya yabancı yatırımcıyı ülkemize çekmek için devletin teşvik vermesi doğaldır.
    Buna katılırım, ama CARGILL 1990lardan beri zaten ülkemizde bulunan bir firma, hani yeni gelecek bir sermaye de değil.

Bu da değil.

Eee ne o zaman?
  • Şehir hastanelerine hasta lazım!
  • quote:

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

Şeker hastası olunda şehir hastanelerine hasta çıksın diyedir emir büyük yerden nede olsa kimlerin uşağı bu kişiler.Ha adnan menderes(kalitesiz gıda maddeleri süt tozları) denen vatan haini ha bunlar aynı kafa.
    Adnan Menderes vatan haini mi yoksa senin siyasal ideolojin mi? Keşke eğitim hayatında Cumhuriyet Sonrası Türkiye Tarihi dersini objektif bir şekilde alabiseydin. Senin adına üzüldüm.

• quote:

Ee güzel bir şey bu. Forumda cahil sosyalist komünist anlayış hakim olduğu için beğenmemişler.

Piyasada devlet üretiminde bi sektör varken oraya özel sektör girmez çünkü arkasında devlet olan bir firmayla sektörde rekabet edemezsin.

Önce devletin elinde olan fabrikalar özelleştirildi ve serbest piyasa ekonomisi desteklendi. Aynı zamanda devlete anlık para girişi oldu.

Şimdi de yabancı yatırımcı çekilip ülkeye kaynak sağlanıyor.

İşte liberal ekonomi. Destekliyorum gayet güzel olay.
    Cehalet ne güzel şey yahu...

Liberal ekonomi şöyle olur:

Çiftçinin şeker yetistirmesinin önündeki engelleri kaldirirsin. Maliyeti düşürecek yatırımların yapılması için finansman ve teşvik saglarsin. Binlerce çiftçi piyasada olacağı için çok sağlıklı bir rekabet olur. Şeker fabrikaları da farklı şirketler tarafından isletildigi için onlarda da sağlıklı rekabet olur sistem işler.

Şimdi yapılan işe, TEK BİR FİRMANIN ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLERİ KALDIRIP, KISA SÜREDE PAZAR PAYININ ONEMLİ BİR KISMINI ELE GEÇİRMESİNİ SAĞLAMAK olacak. Bunu sağlıklı işleyen liberal bir beyin "ne güzel" diye yorumlamaz.

Sonunda hastalanacak ve sürekli desteğe mahkum yaşayacak olan başkası. Ben degilim. Aburcubur ile aram yok. Şekerle aram yok. Tatlı ile aram yok. Çay nadiren içiyorum. Onu da şekersiz içiyorum. Kahveyi de sade içiyorum.

Ancak, sevgili liberal kardeşim, şeker hastalığı eğilimi olan bir toplumda hasta sayısının artması ile sonuçlanacak bir konu senin de cebini yorar. Bilmiş ol. Sigorta sistemi ister devlet himayesinde olsun, ister özel, fazladan binecek hastanın maliyeti gene senin cebinden çıkacak. Bunu da düşün. Hani, insan hayatı paraciklardan daha değersiz de, değerli bulduğun konu da etkilenecek. Bilmeni isterim.

Hem sağlık, hem gıda, hem üretim açısından bu yapılan bir sömürünün önünü açmaktır. Çiftçi olup kendi işini yapabilecek binlerce kişi üretim yapamadığı için başkasının işçisi olacak. Bu mu müteşebbis ruhunuz? Kendin uretebildigin bir konuda yabancı sermayeye çalışacaksın. Ana pazar gene sensin. Parayı kim kazanıyor? Yabancı sermaye. Üreten sensin. Tüketen sensin. Şeker gibi basit bir üretimi yapabilecek sermayen ve bilgi birikimin de var. Ama bunu resmen engelleyip, yabancıya ek olanaklar sunup, adamın rekabet gücünü yerliden iyi konuma getiriyorsun.

Bu sömürgelerde yapılır. Siz liberalizmle sömürge ülkesi dumenlerini karistirmissiniz. Kafanız bayağı karışık. Memlekette liberal diye göre göre Özal'ı gördüğünüz için tabi, siz de haklısınız.

• Gün geçmeden yeni bir gelişme geliyor hemde bizleri şaşırtmadan.

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmet572

Adnan Menderes vatan haini mi yoksa senin siyasal ideolojin mi? Keşke eğitim hayatında Cumhuriyet Sonrası Türkiye Tarihi dersini objektif bir şekilde alabiseydin. Senin adına üzüldüm.

Alıntıları Göster
    Gerçekler zoruna mı gitti.

Nişasta Bazlı Şeker Üreticisi ABD'li Cargill'e %70 Vergi İndirimi!
  • Kapitülasyon kafası

• keşke ülkemizin yarısı geri zekalı olmasaydı

• Bu haber gerçek mi? Resmi kaynak varmi?,

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.