Şimdi Ara

Nişasta Bazlı Şeker Üreticisi ABD'li Cargill'e %70 Vergi İndirimi! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
5
Favori
13.057
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
545 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Buna BOP projesi deniyor daha bugün benzine zam geldi ama siyonist şirketi cargill le vergi indirimi eşbaşkan iyi calışıyor
  • Mosmamlı kapütülasyonlarıyla geldi ver mehteri veeer mehteri heryer arap ehonomi muhteşem kapütülasyonlat veer mehteri

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Leaderjack1

Buna BOP projesi deniyor daha bugün benzine zam geldi ama siyonist şirketi cargill le vergi indirimi eşbaşkan iyi calışıyor
    Bunlar en büyük abd israil düşmanı ama lafa gelse mangalda kül bırakmazlar şakacı gibi tipler bu konulara uğramaz. İsrail'den neden samansız buğday aldığımızı sor cevap veremez.

• yerli ve milli olmak bunu gerektirir
  • PLASTATION ICIN YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM İÇİN BAHANESİYLE VERGİ KOY AMA ELİN ŞİRKETİNE VERGİ İNDİRİMİ YAP
  • Nişasta Bazlı Şeker Üreticisi ABD'li Cargill'e %70 Vergi İndirimi!

Ben burada EK GÜMRÜK VERGİLERİ’ni eleştirdiğimde bana cevap vermeye çalışanların argümanı “ YERLİ ÜRETİCİYE DESTEK” idi, alın size yerli üretici desteği.
    ABD menşeili CARGILL firmasına yapılan teşviklere bakın, buna ne diyeceksiniz?
    Var mı bir cevabınız?

CARGILL DEVLETİ
    22 Nisan 2020 tarihli resmi gazetede 2020 Yılı Şubat Ayına Ait Yatırım Teşvik Belgeleri Listesi’ne bakın.https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/&%238230;/20200422-10.pdf
    Listede CARGILL da var. Peki ne yapılmış bu şirkete?
    ABD merkezli şirkete yüzde 70 vergi indirimi uygulanacak, KDV ve gümrük vergisinden istisna tutacak. Devlet tarafından kurumlar vergisi indirimi de yapılarak, şirketin 44 milyon 659 bin 79 liralık yatırımına da ‘katkı sunulacak’.

Bakın sevgili arkadaşlar CARGILL dünyanın en büyük NBŞ(Nişasta bazlı şeker) ürecitisi firmadır ve Türkiye’de tesisleri bulunmaktadır. Birisi de Orhangazi’de, İznik yolu üstündedir.

Nişasta bazlı şeker günümüz dünyasında insan sağlığına sigaradan bile zararlı bir unsur maalesef.Ucuz olması , gerçek şekere göre daha fazla tatlı tadı vermesi, içine konduğu yiyecek maddesinin bozulmasını engellemesi ve tokluk hissi vermeyip bağımlılık yaratması yüzünden firmalar tarafından özellikle tercih ediliyor. Çocuklarınız hemen hemen her hazır üründe maalesef bu GDO’lu gıdayı yiyip içmek zorunda kalıyor.
    Peki neden böyle zararlı birşeyi üreten bir firmayı devamlı koruyup kolluyoruz? Konu 2006’ya dayanıyor aslında.
    2006 senesinde MAHKEMELER , CARGILL için kapatma kararı veriyor. O sırada ABD başkanı BUSH’dan Ankara’ya mesaj geliyor ve deniyor ki “ CARGILL’ı bu işten kurtarın.
    Başbakanlıkta yapılan ve CARGILL temsilcisinin de katıldığı toplantıdan Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na şu mesaj gidiyor : Biz diyorlar, Cargill'i kurtaracak önlemlerin neler olabileceği düşündük, tespit ettik. Siz de bunlara bakın, varsa önerileriniz, onları da ekleyin ve Cargill'in kurtarılması için 5403 Sayılı Yasa'nın geçici 1. maddesini yeniden düzenleyin.
    Sonra ne oluyor?
    Cargill’ı kurtarma yasası meclisten geçiyor bir anda.
    Yasa ne diyor?
    Cargill işgalini yasal hale getirmek için Kanuna eklenen Geçici 1. Madde söyle: "11.10.2004 tarihinden önce tarım arazileri; gerekli izinler alınmadan tarım dışı amaçlı kullanıma açılmış ve tarımsal bütünlüğü bozmuyor ise söz konusu arazinin istenilen amaçla kullanımı için, altı ay içerisinde Bakanlığa müracaat edilmesi, hazırlanacak toprak koruma projesine uyulması ve tarım dışı kullanılan tarım arazilerinin her metre karesi için beş Yeni Türk Lirası ödenmesi şartıyla izin verilir."

Böylece CARGILL , ABD’nin talimatı ile bir güzel aklanıp kurtarılıyor.
    Sonrası daha da fena. Devamlı NBŞ kotalarının arttırılması derken ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLİYOR. Bu da yetmiyor bir de bu adamlara deli gibi teşvik veriliyor.
    Ödediğiniz vergilerin nerelere harcandığını, çocuklarınızın zehirlenmesinde hiçbir sakınca görmeyen yöneticilerin yaptıklarını görün.

YAAA NE SAÇMALIYON diye bana burada höykürecek tiplere şimdiden yazayım
    2006 ve sonrasına dayanan açıklamaların hepsi şu an CUMHURBAŞKANI BAŞ DANIŞMANI olan YİĞİT BULUT’tan alıntıdır, biraz kapasitesi olan her insan internete girip görebilir.

MESUT HAKSOY

• Cargill , Mon Santo... Bunların gücü herkesi satın almaya yeter.
    Not: Mon Santo'yu 66 milyar dolara Bayer satın almıştı.
  • şeker hastası vs vs olmamak için bisküvi ve türevlerinden uzak durun..evet pesküvit de dahil.
  • kaynak çok sağlammış inandım.

• Şehir hastaneleri nasıl dolacak sanıyordunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: 35ultrAslan

kaynak çok sağlammış inandım.
    Resmi gazetenin sitesine girip ayın 22'sine bakarsan teşvik listesi var orada. Cargill de var maalesef.

• yok ya bu gerçek olamaz. gerçekse fruktoz glikoz şurubu gdo lu gıdalar artacak demektir. buna destek olacağımıza torku eti gibi yerli firmalara destek olalım. dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız. herşeyi kendimiz üretseydik korona hızlı yayılmazdi anında bütün sınırları kapatırdık. şeker yemeden de yaşayabiliriz hem de çok daha sağlıklı şekilde.

• sitede o kadar çok okuduğunu anlamayan yorumlayamayan var ki...

tamam olay iyi bir olay değil ama yok 45 m borç silindi yok yerli üretim destek vs.

ne haberi yorumlamışlar ne de ülkedeki teşviklerden haberleri var.

hani aktroller bir dert oktroller başka dert.

en komiği de iki taraf için karşı taraf cahil. ama haberleri yok iki tarafın ikisi de cahil. aslında takım tutar gibi parti tutmak cahillik
  • sebep?
  • Üstlerde bir yorumum var ona bir ekleme yapayım

ve şunu da ekleyeyim

Bu verilen karar cidden bir rezalettir

Uzun uzun yazmak istiyorum ama inanın içimden gelmiyor,tiksiniyorum artık

Arzu eden arkadaşlar varsa yazıları toplayıp tek bir kalemde düzenlerim

Aslında şu detayları da yazmak lazım ki herkes konuya tam anlamıyla hakim olsun.
    2018 mart ayında Hükümet NBŞ kotasını (yani ülkede üretilen tüm şekerlere NBŞ’nin oranını) %10’dan %5e düşürdü.
    2019 ocak ayında da %5’den, %2,5e düşürdü.
    Bu iki hamle de pancardan elde edilecek şekerin kotasının ve üretiminin artması demek.
    Tüm yerli kesimler için doğru ve olumlu bir hamle.(Ama görünürde öyle)
    Ama burada esas sorun şu, %7,5lik düşüş ülkede üretilen ve ülkeye giren toplam NBŞ’nin miktarını maalesef azaltmıyor, çünkü NBŞ İTHALAT’ı sözkonusu.
    Yani pancardan şeker üreten çiftçi
    2018 de 90 ton üretiyordu, NBŞ üreticisi 10 ton üretiyordu.
    2019 başından itibaren çiftçi 97,5 ton üretmiyor, yine 90 ton üretiyor
    Ama NBŞ üreten firma 2,5 ton üretiyor, aradaki 7,5 tonu İTHAL EDİYOR.
    Şimdi CARGILL’dan örnek vereyim
    2018’de 10 ton NBŞ’nin 5 tonunu bu firma tedarik ediyordu ki üretim kapasitesi çok daha fazla ülkemizdeki tesislerinde.
    Bu kararlardan sonra ne oldu? Payına kotadan dolayı 1 TON ÜRETİM hakkı düştü.
    Peki aradaki 4 ton NBŞ yi nasıl tedarik ettiler? İTHALAT ile.
    E bu durum ortaya çıktıktan 1 yıl sonra, CARGILL’ın gümrük vergileri sıfırlandı.
    E şimdi bu şu demek değil mi, kardeşim senin cebinden 5 lirayı aldım ama diğer cebine koyuyorum?
    Bu noktada(bak burası önemli), şunu sorabilirsiniz?
    Kardeşim, bu NBŞ yi ithal etmek sadece CARGILL a mı ait?
    Hayır değil, ama bu daha kötü.
    Sadece CARGILL olsa, zarar gören sadece devlet olur, vergi kaybından dolayı.
    Ama başka firmalar da ithal ediyor olsa, hem devlet zarar görür vergi kaybından dolayı hem de diğer firmalar daha çok vergi ödediği için zarar ederler.
    Ama bu soruya da şahsi fikrim olarak şunu söyleyebilirim, CARGILL dünyada NBŞ sektöründe en büyük firma, kimse onunla rekabet edemez, yani istedikten sonra kimsede ithalatta bir GRAM bile koklatmaz, orası kesin işte.
    Fazla uzatmayalım, Yiğit Bulut diyor ki, bu NBŞ lobisi çok güçlü, beni bile öldürür bunlar diyor, ben fazla konuşmayayım daha çok gencim.
    Herkese hayırlı sahurlar

• Neden böyle bir şey yapiliyor?

• Böyle şeyler medya da yayınlanmıyor nedense

Ölmek için yaşamak çok trajik!

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: buradan bir taytlı geçti

medyada dolu bu tipler.

sürekli ağzılarında 2023 den sonra süper güç olucaz. şu batacak , bölgede söz sahibi olucaz. falan filan.

böyle konuları nedense es geçiyorlar. ülkenin kuruluşuna , kurucusuna bile alttn alttan laf çakma derdindeler. açık açık söylemiyorlar
    tabi.

Alıntıları Göster
    Hahaha büzükleri yetmezki bu konulara

• Kanser diyabet tansiyon loading...

• ULAN NE TEŞVİĞİ
    zaten şekerin maliyetinin 250 de birine üretiliyor deniyor glikoz için
    bu akape de ne kadar yapmaması gereken şey varsa onu yapıyor
    anlamakta zorluk çekiyorum
    hepten fox tv moduna girdik

malesef bimden gidip herhangi bir çikolata almaya kalksan ya glikoz zibili var içinde ya hidrojene bitkisel yağ
    ya da torku gibi güvendiğimiz marka kakaolu fındık kremalarında bile ilk başta hurma yağı yazıyordu kelime oyunu olarak. Sonrasında palm yağına çevirdiler
    meğerse hurma dedikleri palm yağıymış
    ne fırıldaklar dönüyor
    kakaoyu alıp sütle karıştırıp bal katıp içmek lazım
    daha doğal olur en azından sıcak çikolata hesabı
    https://www.helalplatform.com/gida-guvenligi/palm-yagi-ile-hurma-yagi-ayni-mi-hurma-yagi-zararli-mi/509/
    https://gidadedektifi.com/2019/06/25/torku-etiketlerindeki-hatayi-nihayet-duzeltti-artik-palm-yagi-yaziyor/

Nişasta Bazlı Şeker Üreticisi ABD'li Cargill'e %70 Vergi İndirimi!

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.