Şimdi Ara

Nişantaşı üniversitesine dava açma alçaklar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
649
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar ben Eylül ayında tek ders sınavı için başvuru yapmıştım ve hoca bu sınava başvuru mu onaylayıp mali işlere de 500tl ödemiştim sınav için fakat birden fazla zayıf olduğu için başvurum kabul edilmedi sınava girmeye hak kazanmadım ve ertesi gün okula ücretimi almam için çağırıldım. Mali işlere gerekli iban no ve bilgileri ilettikten sonra ödeme tarafıma yapıldı diye de bi yazı yazdırdılar ve imza attım cuma günü ise ödemenin yapılacağı söylendi.Aradan 1 ay geçmesine rağmen herhangi bir ödeme yapılmadı.Okula tekrar gittiğimde onlara vermiş olduğum iban dan yanlış bir ibana yatırdıkları için geri ödeme esnasında para tekrardan okula geri dönmüş.Tekrardan okula gidip iban no mu verdim ve tekrardan cuma günü geri ödeme yapılacağı söylendi yine herhangi bir ödeme olmadı ve 4-5 defa bu durum böyle devam etti,her seferinde haklısınız kusura bakmayın gibi sözler söylendi.En sonunda fakülte sekreterine durumu izah ettim dilekçe yazmamı söylediler ve mali işlere tekrardan gidip herşeyi yine kontrol ve teyit ettirdim ve geçtiğimiz cuma günü için ödeme yapılacağı söylendi vede yapılmadı.Artık umudumu kestim ve tek yol savcılık gibi gözüküyor.
    Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.Siz olsanız ne yapardınız.Sadece bu durum için okula sürekli gidip geliyorum çünkü mali işlere telefona bakmıyor.Ortada bi hak var ve ben bu hakkımı alamıyorum.Sizce savcılığa dilekçe verirsem kazanırmıyım?
    Deliller
    -Yatırdığım 500tl dekont

-Olay gününden itibaren hesap hareketleri geri ödeme olmadığına dair.

-Tek ders sınavına girmeye hak kazananlar listesi ismim bu listede yok.

-Mail yazışmaları

Bunlar delil yerine geçer mi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crtasus -- 13 Kasım 2017; 4:3:6 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• geçer
  • Savcılıkla işiniz yok İdare Mahkemesinde sebepsiz zenginleşmeye dayalı alacak davası açacaksınız.
  • Erik Kompostosu E kullanıcısına yanıt
    Hocam cevap için çok teşekkür ederim.Elimdeki belgeler delil açısından yeterli midir?Son olarak dava için dosya masrafları ortalama ne kadar tutar?
  • crtasus C kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. Delillerin yeterli olup olmadığının takdiri mahkemeye aittir. 500 TL için çok bir harç çıkacağını sanmıyorum onu da davalı tarafa yükletilmesini isteyebilirsin kazandığın takdirde tüm dava masrafları karşı tarafa yükletilir.
  • İdare mahkemesine gitmeyeceksiniz. Davaniz reddedilir.

Bir dilekce yazip bulunduğunuz ilçe kaymakamliginda yer alan tüketici hakem heyetine basvuru yapın. Idare mahkemesinde dava acarsaniz davaniz reddedilecegi gibi idare mahkemesinde sebepsiz zenginlesme de iddia olunamaz. Kaldi ki nisantasi universitesi özel bir kuruluş; kamu kurumu değil. İdare mahkemeleri kamu kurumlariyla vatandaslar ya da ozel hukuk tuzel kisileri arasindaki uyusmazliklari gidermek uzere kurulmuştur.

• quote:

Orijinalden alıntı: trustem.111

İdare mahkemesine gitmeyeceksiniz. Davaniz reddedilir.

Bir dilekce yazip bulunduğunuz ilçe kaymakamliginda yer alan tüketici hakem heyetine basvuru yapın. Idare mahkemesinde dava acarsaniz davaniz reddedilecegi gibi idare mahkemesinde sebepsiz zenginlesme de iddia olunamaz. Kaldi ki nisantasi universitesi özel bir kuruluş; kamu kurumu değil. İdare mahkemeleri kamu kurumlariyla vatandaslar ya da ozel hukuk tuzel kisileri arasindaki uyusmazliklari gidermek uzere kurulmuştur.

hocam kesim olarak tületici hakem heyeti bakıyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: crtasus

quote:

Orijinalden alıntı: trustem.111

İdare mahkemesine gitmeyeceksiniz. Davaniz reddedilir.

hocam kesim olarak tületici hakem heyeti bakıyor mu?

İdare mahkemesinin bakmadığı kesin ama tüketici hakem heyeti mi, asliye hukuk mahkemesi mi gorevli dersen; yargitay ictihatlarina bakmak lazim. Ozel universitelerle ilgili ücret uyusmazliklarinin tüketici hukukuna tabi oldugunu biliyorum. Muhtemelen burada da tuketici hukuku uygulanir..

• trustem.111 kullanıcısına yanıt
    Bir hocam özel üniversiteler ücretle hizmet verdiği için ayıplı hizmetten dahi dava açılabileceğini söylüyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Be All My Sins Remembered -- 15 Kasım 2017; 12:47:46 >
  • Evet yaptığım araştırmalar neticesinde arkadaşın haklı olduğu sonucuna vardım. Ancak arkadaşımız şu konuda yanılıyor özel üniversiteler bazı istisnalar dışında kamu kurum ve kuruluşları statüsüne tabi, bu konuyu anayasa mahkemesinin bazı kararlarında görmek mümkün.

Öğrencilerin ödediği ücretler de arkadaşın belirttiği üzere özel hukuk tüzel kişiğinin konusu ve bu konuda yetkili makam Tüketici Hakem Heyeti.

Yanlış bilgilendirmem için bütün Forum DonanımHaber ekibinden özür diliyorum.

Sevgiler
  • Tabii; Yargitay ictihatlarina gore acilabilir.. Tuketicinin Korunmasi Hakkindaki Kanun buna cevaz veriyor

• Erik Kompostosu E kullanıcısına yanıt
    estağfirullah hocam.Bu cumada ödeme sağlanmazsa artık işleme başlıyacam.Peki tazminat veya faiziyle geri ödeme alabilitlrmiyim bunun için?

• Tazminat sanmıyorum, faiz olabilir
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.