Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Nisan 2016 'Dolar 2.85TL' / Nisan 2018 'Dolar 4.29TL' / Nisan 2019 'Dolar 5.69'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
238
Cevap
4
Favori
16.642
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Nisan 2016 'Dolar 2.85TL' / Nisan 2018 'Dolar 4.29TL' / Nisan 2019 'Dolar 5.69'
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      588 Mesaj
      04 Mayıs 2018 13:10:59
      Taşınmazlarım ve aracım dışında neredeyse son 1 senedir nakit olarak full dolardayım... Cebimde cep harçlığı kadar miktar, banka tl hesabımda da elektrik internet vb faturaları otomatik ödemek için 300-400 tl civarında bir bakiyem oluyor.

Yılbaşından bu yana dolardaki artış sonucu hatırı sayılır miktarda döviz naktimin TL karşılığında artış oldu... Hatta arsa alacaktım şu aralar kafam karışık, arsanın rantından bile fazla getiriş var...

Yalnız artış benim gibi tüm naktini dolarda tutanlar için bir yere kadar iyi gibi dursada, bugün geldiğimiz nokta beni artık fazlasıyla rahatsız etmeye başladı... Kötü, hatta çok kötü giden bir şeyler var... ve bu gidişatın düzeltmeside hiç kolay ve sancısız olmayıp çok uzun süre sıkıntılı olacak gibi duruyor...

Dolardaki bu artışın çok uzak değil önümüzdeki günlerde (1 aya kalır kalmaz) piyasaya yansımasını düşünmek bile istemiyorum... Benzin artışı olacağı zaman depoyu fullüyoruz, 1 haftaya kalmıyor daha deponun yarısı boşalmadan bir artış daha geliyor... Önümüzdeki günlerde iğneden ipliğe her emtiada hatırı sayılır yüksek fiyat artışları bekliyorum (en baş sırada akaryakıt olmak üzere)

Sonuç; önümüzde çok zorlu günler bizi bekliyor, özelliklede yüklü birikimi, sağlam geliri olmayan yada borcu olanlar için... bulunduğumuz nokta sürdürülebilir bir durum değil.... iş çığırından çıkma noktasının sadece bir tık önündeyiz

• Yüzbaşı
      409 Mesaj
      04 Mayıs 2018 13:15:25
      Fiyatlar gerceği yansıtmıyor algı yapmayın aaa pompacı mazota benzine zam nezaman neyse benim araba tüplü öfkeliydi 😂

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      04 Mayıs 2018 13:17:53

Benim 1.5 yıldır söylediğim bu zaten. Herkes senin gibi tüm tasarrufunu dolara çevirirse dolarizasyon olur. 2001 krizini mumla ararız. İran gibi kuru sabitleyip nakit dolar çekimini sınırlar, hatta dolarlara el koyup tahvil veririz. İşin sonu İran olmaya doğru gidiyor. MB çıkacak kimseyi dinlemeden pat pat faiz arttırımlarını yapıştıracak.

Hoş ben acil faiz arttırımı bekliyorum. Büyük ihtimalle şu anda faiz arttırımndan sebepleneceklere alım satım için zaman vermişlerdir. YTD
      |
      |
      zvzv kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Teğmen
      173 Mesaj
      04 Mayıs 2018 13:17:56
      100 usd yarisini 50 usd yakarak ABDye haddini bildirdim

Yarisini da TL cevirip kola aldim yere doktum boylece tum dis guclere haddini bildirdim

Bilim ilim fen ile had bildirip onlarin seviyesine inmeyelim sakin verelim mehteri hehehyyt

|
      |
      04 Mayıs 2018 13:22:17
      Süper ya. 5 olur mu?

|
      |
      04 Mayıs 2018 13:22:58

Doğrudur abi demekten başka bir şey gelmiyor elden

|
      |
      Equris kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      04 Mayıs 2018 13:31:53
      quote:

Orijinalden alıntı: egemena

Benim 1.5 yıldır söylediğim bu zaten. Herkes senin gibi tüm tasarrufunu dolara çevirirse dolarizasyon olur. 2001 krizini mumla ararız. İran gibi kuru sabitleyip nakit dolar çekimini sınırlar, hatta dolarlara el koyup tahvil veririz. İşin sonu İran olmaya doğru gidiyor. MB çıkacak kimseyi dinlemeden pat pat faiz arttırımlarını yapıştıracak.

Hoş ben acil faiz arttırımı bekliyorum. Büyük ihtimalle şu anda faiz arttırımndan sebepleneceklere alım satım için zaman vermişlerdir. YTD
      Faiz arttırımını daha yeni yaptılar, peki sonuç... ne oldu...? kaç gün dayandı...? 2 gün...? sonra dahada hızlanarak rekordan rekora koştu... Yani diyeceğim oki, artık yapısal bozulma öyle bir noktaya geldiki faiz arttısanız bile etkisi pek olmuyor, çünkü size güvenip yüksek ve cazip faizle bile borç verebilecek yabancı yatırımcı kalmıyor ortada

işin sonunun iran olma yoluna doğru gittiği konusunda sana katılıyorum, bende aynı şekilde düşündüm ve bankada şu anda günlük %4,25 faizle dönen dolar birikimin %65 ini, bu ay içerisinde kısmet olursa seçimden sonra asgari %15 artış beklenen bir arsa yatırımına yapmayı kalan %35 lik kısmıda bankadan fiziki olarak alıp en azından bir süre için kendi kontrolümde olan bir yerde muhafaza etmeyi düşünmekteyim.

iş çok sancılı bir duruma doğru tam gaz gidiyor, sonumuz hayır olsun....

• Yarbay
      9945 Mesaj
      04 Mayıs 2018 13:39:13
      15.30 dan gün sonuna doğru düşer diyorum ,giremiyorum.Çünkü çok şişti bu yükseliş biraz doğru gerçekci değil gibi ama uçup da duruyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      04 Mayıs 2018 13:44:17
      quote:

Orijinalden alıntı: zvzv

Faiz arttırımını daha yeni yaptılar, peki sonuç... ne oldu...? kaç gün dayandı...? 2 gün...? sonra dahada hızlanarak rekordan rekora koştu... Yani diyeceğim oki, artık yapısal bozulma öyle bir noktaya geldiki faiz arttısanız bile etkisi pek olmuyor, çünkü size güvenip yüksek ve cazip faizle bile borç verebilecek yabancı yatırımcı kalmıyor ortada

işin sonunun iran olma yoluna doğru gittiği konusunda sana katılıyorum, bende aynı şekilde düşündüm ve bankada şu anda günlük %4,25 faizle dönen dolar birikimin %65 ini, bu ay içerisinde kısmet olursa seçimden sonra asgari %15 artış beklenen bir arsa yatırımına yapmayı kalan %35 lik kısmıda bankadan fiziki olarak alıp en azından bir süre için kendi kontrolümde olan bir yerde muhafaza etmeyi düşünmekteyim.

iş çok sancılı bir duruma doğru tam gaz gidiyor, sonumuz hayır olsun....

Alıntıları Göster
      Faiz yeterli derecede zamaninda artmadi beklentiler 200 baz puandi 75 baz puan artti bazi muhterem kisiler enflasyon %12 olmasina ragmen faizi dusurecegiz eyy diye dolara benzin doktuler.

Ulke de enflasyon %12 faiz 13,50 bu da reel anlamda eksi faizi isaret ediyor diger ulkeler bunu nasil saglamis mahfi egilmezin yazilarini okuyun

Amerikayi yeniden kesfetmeye gerek yok

Ugrasmamiz gereken temel konu bilimdir fendir

Ulke kanallarinda yapilan tartismalar ne ile mesgul oldugumuzu gosteriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TESLA37 -- 4 Mayıs 2018; 13:48:17 >

• Binbaşı
      1485 Mesaj
      04 Mayıs 2018 13:48:41
      Bunlar geçici, 25 Haziran'da dolar 1TL olacak. Reisimiz Amerika'nın oyununu bozacak.

|
      |
      04 Mayıs 2018 13:51:08
      Bunlar hep dış güçlerin oyunu(!)

|
      |
      04 Mayıs 2018 13:53:40
      Bir ülkedeki cari açığı, enflasyonu, işsizliği önlemenin yolu para politikaları değil ya da sadece para politikaları değil. Üreten bir ülke olmanız gerekli. Ama biz yıllarda parayı betona gömdük, itibarda tasarruf olmaz deyip har vurup harman savruldu, seçim için devlet vatandaşlarına rüşvet dağıtıyor. Cumhuriyet döneminde her hükümet elinden geldiğince yüzlerce hatta binlerce kişinin çalışabileceği tesisler fabrikalar kuruldu. Ama ben Rte nin açtığı fabrika hatırlamıyorum pardon bir kaç ay önce topu topu 100 kişilik istihtam sağlayan coca cola fabrikasını açtı. Yani israil.Ekonomik tabloda şaşırılacak bir durum yok maalesef daha kötü günler bekliyor.
      |
      |
      04 Mayıs 2018 13:53:48

KAtılıyorum. Faiz arttırımı havaya gitti evet ama dolar endeksinin yükselmesinin de etkisi oldu. Ayrıca 75 baz puan kerhen yapılmış bir arttırımdı. 125 puan arttırsalardı piyasaya "sopa elimde, hiç acımam arttırırım" mesajı verilebilirdi, birileri kızacak diye ellerini korkak alıştırdılar. Piyasa da bu pısırıklığı fiyatlıyor zaten.

Bu ani yükselişe MB tepki göstermezse çok geç olur. Seçim sonu için beklentiler zaten kötü. Kafalarını kuma gömerseler seçimi göremeden kamyonu devirirler.
      |
      |
      zvzv kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Yüzbaşı
      409 Mesaj
      04 Mayıs 2018 13:59:55
      quote:

Orijinalden alıntı: Equris

Dolar alanlar yine yaya kaldılar..
      ben onun dediğin tersini yaptım araba aldırdı :)
      04 Mayıs 2018 14:00:04
      Sadece ekonomi değil eğitim sağlık her yer kötü..

Nasıl toparlanacak bilmiyorum ? Satacak şey kalmadı ? AKP " satarak" toparlamıştı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      04 Mayıs 2018 14:02:51

Piyasa zaten bu yanlış ekonomi ve para politikasını fiyatlıyor. En azından seçim öncesinde bir miktar R yaptılar yaptılar. İnada devam ederlerse seçime kalmadan film kopar.
      |
      |
      TESLA37 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Yarbay
      7357 Mesaj
      04 Mayıs 2018 14:07:27
      bu ülkede şu anda bir hükümet var mı? bir günde döviz bu kadar artabilir mi? her geçen gün batıyoruz.
      |
      |
      04 Mayıs 2018 14:10:49
      İşin kötü tarafı bu ekonomiyi düzeltecek hiç bir düşünce yok bırak adımı. Mb faizi arttırsa sanki ekonomi düzelecek

Arttırmasa da düzelmeyecek

Yani sorun faiz, enflasyon zart zurt değil düşünce önemli.

Benim tezim eğer faizler %20 olursa krizin ağır faturası ile karşı karşıya kalacak olmamız. Emekliye 1000 lira populizmi bu sorunu mu çözecek yoksa

|
      |

• Binbaşı
      1881 Mesaj
      04 Mayıs 2018 14:15:12
      "bizi dövizle terbiye edemezler" diyordu. adamın firmaları yurtdışında, geliri döviz ile, vergisini bu ülkeye vermiyor. onu terbiye edemez tabii. ama vatandaşı terbiye eder gayet güzel.
      |
      |
      04 Mayıs 2018 14:17:53
      Akp kaybederse dolar 5 tl olur

Kazanirsa dolari kuyumcularda dahi yasaklamaya kalkar ama etkili olmaz..

Tek adam dikdatorluk padisahlik vardiye dolar yine 4.80-5 olur..

Bakalim asgari ucret ne olacak 1.800 tl 2017 aralikta 480$ alabiliyordu bu gidiSle dolar 5 tl olacak

Asgari ucret 2200 tl -2500 tl olmasingerekir aksi halde 1800den 2000 yaparsalar battik demek resnen

|
      |

Reklamlar
sohbet
üniversite
haberler
Satılık Köpek
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Ankara Web Tasarım
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
2,641
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.