Şimdi Ara

NİSAN 2014 YENİ MOTORLU TAŞITLAR VERGİ SİSTEMİ (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
141
Cevap
3
Favori
15.335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    yahu bana koymuyor hemşerim keyfimin kahyasımısın.kendi aracımla katettim işte yoksa niye hususi araç lüks sayılsın diyeyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: alkgs

yahu bana koymuyor hemşerim keyfimin kahyasımısın.kendi aracımla katettim işte yoksa niye hususi araç lüks sayılsın diyeyim

Ha öyle mi sen biniyorsun ama başkaları binemez trafik yoğun oluyor ? Sen de binmeyeceksin o zaman ya da milletin binmesine de itiraz etme gibi bir hakkın yok !
    Belki hiç kimseye koymuyor arabasına binip dolaşıyor. Bu seni ilgilendirmez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrebozkurt800

Bundan sonra bu ülkede yaşayanların yapacakları en mantıklı şey, bu ülkeden gitmenin yollarını aramak olacaktır.

Tabii mantıklı yollarla, mülteci olarak değil.

Devlet halkına düşman olmuştur, tek hedefi halkı soymaktır. Lafım sadece bu hükumete değil, nice hükumetler uluslararası para baronlarının kuklası olmuştur bu ülkede. Ama isteyerek, ama mecburen, sonuçta kaybeden hep halk olmuş ve birilerinin cebi dolmuştur.

Ama artık durum dayanılmaz bir hale gelmiştir. Bugün bu saadet zinciri, yeşil sermayedir, Yimpaş, Deniz Feneri, Doğuş, Çalık'tır, yarın başkası (gerçi ben bu ülkede hep yeşil sermaye gördüm, hiç bir zaman kızıla dönmedi o para )

100% katılıyorum. Muhafazakar bir aileden gelmiş ve aynen muhafazakar görüşlere sahip biri olarak katılıyorum sana, çok ciddiyim. Hiç bir zaman sol bir partiye oy vermedim veremem mesela, ama şu var bir rahmetli Ecevit belki bu ülkeye 1999 kriziyle çok şey kaybettirdi, belki beceriksizdi ülkeye maddi ve finansal anlamda hiç bir şey katamadı ama dürüsttü, ahlaklıydı. Kişisel malvarlığında en ufak pürüz yok. Ve değerleri vardı, kırmızı çizgilere sahipti.

Olaya diğer açıdan bakarsak, gülverende evimden bir çıkıyorum sincan/yenikente işe gidene kadar yanılmıyorsam 40 kilometrede sadece 3 veya 4 tane kırmızı ışık var. Yol komple köstebek yuvası gibi altgeçit dolu ve bunlar beğenmediğimiz melih gökçeğin eserleri. Evet halen beğenmiyorum, türkiyenin en pahalı toplu taşımasını kullanıyoruz, doğalgaz sayaç skandalında cebe indirilen trilyonlar halen hafızada, armadanın karşısındaki çöpe giden 70 trilyonu da her önünden geçişte iç çekerek izleyebiliriz.... saymakla bitmez... ama adam yaptı. Hizmet yaptı. Ya da bizim hizmet olarak algıladığımız ama ucunun bucağının neresi olduğu belirsiz işleri bize sundu.

Bende her zaman böyle bir izlenim olmuştur, sol veya kızıl ümitsiz vaka, kendi kendine işleyen karambol ve basiretsiz bir sistem... Sağ ise bunun tam tersi ama malesef full hırsızlık ve hortum.

Galiba tek mantıklı yol fırsatını bulunca kaçmak. En ufak hatasında başındakileri devirip cezasını kesebilen eğitimli, bilinçli, dirayetli, gelişmiş halkların ülkesinde yaşamak.
  • quote:

tabi ergenin biri bize it desin modlar otursun öyle.sanane kardeş özgür bi ülke değilmi istediğimi dilemekte özgürüm.ayrıca göt kılıyım varmı bi itirazın.ayrıca ekran çıktısını iem.gov.tr ye pasladım kimse bu hükümete gönül verdi diye bu tarz muameleye maruz kalmak zorunda değil.beğenmiyorsanız başka ülkeye gidersiniz.

sen git baska ülkeye... bizim atalarımızdan kaldı bu ülke... senin ataların başkadır...
  • buna benzer olacak .... kısacası almanya ve ingiltereye benzer

http://www.aktifhaber.com/araclarda-yeni-vergi-sistemi-nasil-olacak-750837h.htm

belirli bir sınır olacak misal 110gr ... 110gr a kadar olan araçlar bu vergiden muaf tutulur.. (tahminim 1000cc)
    ama diyelim 1.5 dCI motorunuz var ... ve bunun CO2 salımı 129gr
    129-110=19 gram fazla çıktı
    her gram için belirli bir ücret ödenecek ... almanyada 2 euro burası türkiye olduğu için 10tl belle ..

19x10 = 190 tl ekstradan vergi ödenecek ...

ingilterede şu şekilde ...
     NİSAN 2014 YENİ MOTORLU TAŞITLAR VERGİ SİSTEMİ
  • Doğru sistem.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ekstra vergi olacak bu. Ben oyle tahmin ediyorum. Yani bugun aracinizin vergisi 1000 tl ise emisyon vergisi ile 1100 olacak. Sadece emisyona dayali olsa bile belli emisyonun altindakiler vergi odemeyecek sanmayin sakin. Burasi turkiye. Bu ulkede cevre icin boyle bi duzenleme yapilmaz. Devlet kendi kasasina ekstra para sokmak icin ugrasiyor. Kisacasi dusuncem mtv + emisyon vergisi odeyecegiz.

• Abicim ne olursa olsun ama sırf bilmem ne kriterine uymadı diye bir arabadan 15-20 bin TL vergi alınmaz veya lüks diye ki örneğin arazide gidecek 4x4 araca ihtiyacın var bu araçlarda fındık kadar motor olmaz,olamaz bugünde olmayacak yarın da bir araba vergisi almasınlar yeter.Ayrıca en mantıklısı ne emisyon ne başka birşey aracın kasko değeri ne ise bir yüzde belirlenir ona göre vergi alınır.
  • Hayata geçmeyecek bu. Senelerdir bir masal gibi anlatıp durulur sadece. Bunu yaparsa öyle kaybedeceğini düşüneceği için hükümet buna yanaşmaz.

• bu kanun hep gönüllerinde ama ne zaman cesaret edip çıkartacaklar belli değil

başka ülkeleri bilmem ama benim ülkemin siyasetçileri asla halkı falan düşünmez aksine onlar için her türlü gelir pilav üstü kuru fasulye gibidir :)

bunun için hangisi gelirse gelsin bulmadık yöntem,akla hayale gelmeyen yollar bulup getirirler ama minareyi çalanın kılıfını da bulması gerektiğinden böyle anlatımlar bulunur,yandaşlar ,vayyy bee adam bizi düşünüyor demeleri de çok normal ,biz altımızda ki arabaya bile laf söyletmiyorsak bir parti sempatizanı da söyletmemeye çalışır,haklı olması veya doğruyu söylemesi şart değil

birde bu ülkede meşhur bir söz vardır "beğenmeyen başka ülkeye gitsin" gibi ucube sözler,asker gelir birilerine bunu söyler,sağcı gelir solcuya,solcu gelir sağcıya bu sözü mutlaka söyler

yahu bu ülke milletin babasının mı da başka ülkenin yolunu gösteriyorlar,şimdi iktidarda bir parti var ve bu partinin yönetim kadrosu temcit pilavı gibi ,biz % 50 oyla geldik ve demokrasilerde seçimle gelen seçimle gider deyip işine gelen her türlü kanunu çıkartıyor, oysa ki karşısında ona oy vermemiş bir % 50 var ama bu işine gelmediği için hiç söz etmiyor

ha bunun tam tersi bir muhalefet partisi gelse bu defa rollerin değişip aynı şekilde sözlerinde değişeceğinden adım gibi eminim

bir arkadaşın da söylediği gibi işine gelen kanun/uygulama olunca Ab.yasalarına uyum ,ama maaş vs. kısmına gelince burası Türkiye,biz millet olarak çok akıllı insanız ama aklımızı ilimde ,bilimde değil de hep başka yönlerde harcıyoruz :)
  • Dizel araclar motor hacmi, benzinli araclar emisyonla vergilendirilecek. Cunku incelendiginde satista olan B-C segmenti dizeller 100-130 gr CO salinimi. Vergi az olur. Ama benzinli modeller 130-180 gr CO salinimi. Benzinliden COya gore iyi vergi alinir.

• _MaxPayne_ kullanıcısına yanıt
    seni hafzama yzdm gardağş
  • quote:

seni hafzama yzdm gardağş

Eee ?
  • mesele girmesi değil;
    mesele ne kadar girdiğidir yeğen...
    her halukarda giriyo yani vatandaşa
  • Arkadaslar madem vergi sistemi avurpaya uyacak bari Almanyadaki uygulamayi yapsinlar mesela benim avruapda 2003 Gold tdi 1.9 var 1998 cm2 bu aracin
    hesaplamasi ektelinkte yapiliyor yani senelik 308 eur vergisi var

http://www.kfz-steuer.de/kfz-steuer_pkw.php
    emissin eur 4 sec
    selbstzünder ohne partikel filitresi siz
    hubraum 1998 cm2
    18.12.2002 de almistim
    mavi kareyi tikla aracinin senelik vergi masrafi cikacak

mesela 2000 litrelik cruze hesaplatirdim

http://www.co2db.de/co2db.php?inpIndex=4&selVorauswahl=0&selHersteller=10&selModell=5&selTyp=2&selGetriebeart=0&selTag=1&selMonat=4&selJahr=2012&selVon=1&selBis=12

264 eur senelik vergisi 700 TL bizde ise 2200 TL senelik vergisi tabiki adam cruze dizel almaz almanyada üc te birine aliyor halbuki 45000 TL 2012 dizel arac icin cok iyi 2000 motorda kuvvetli tam istanbul rampalarinda ideal bir arac

biizde hic bir sey degismez bölye gelmis böyle gider rover rover equivoque burda borusanda 70-85000 euro Almanyada sifir 29.000 eurdan basliyor en pahalisi
    42.000 eur cikiyor

http://suchen.mobile.de/auto/land-rover-range-rover-evoque-diesel.html?isSearchRequest=true&lang=de&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&scopeId=C&makeModelVariant1.makeId=14800&makeModelVariant1.modelId=10&minFirstRegistrationDate=2013-01-01&fuels=DIESEL&ambitCountry=

tikla kendin gör
  • quote:

Orijinalden alıntı: atom239

Bence en mantiklisi vatandasin arabasinin degerine gore vergi vermesi.

Ornegin kasko miktari ne kadarsa o degerin %bilmemkaci kadar vergi vermesi en mantiklisi.

bu seferde satış sözleşmelerinde araçların değerlerinin çok çok altında yapılıyor ki zamanında ünlü sanatçılar bunu çok yaptı lüks araçlarda devlet bunu göze almaz bence daha kontrol edilebilir ve bol kazançlı sisteme yönelir
  • quote:

Orijinalden alıntı: proteo

Ülke de maşallah iş vergiye, harca, vs. gelirken Avrupa standartları, Milletin cebine yansıtılan ise ne hikmetse hep 3 dünya Ülkesi standartları.

• Günümüz motorlarında artık motor hacmi ve çevreye verdiği zarar orantılı değil bence bundan dolayı bizimde emisyon a göre Bi düzenleme yapmamız gerekiyor. İngiltere nin yaptığı gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: highgen

quote:

Orijinalden alıntı: atom239

Bence en mantiklisi vatandasin arabasinin degerine gore vergi vermesi.

Ornegin kasko miktari ne kadarsa o degerin %bilmemkaci kadar vergi vermesi en mantiklisi.

bu seferde satış sözleşmelerinde araçların değerlerinin çok çok altında yapılıyor ki zamanında ünlü sanatçılar bunu çok yaptı lüks araçlarda devlet bunu göze almaz bence daha kontrol edilebilir ve bol kazançlı sisteme yönelir

atom239'un söylediğine katılıyorum.
    Satış Sözleşmesi değil, kasko değer listesi var. Araçların Kasko değer listesi oluyor zaten sigortalarda kullanılan.
    Onun üzerinden vergilendirme yapılsa çok daha mantıklı.
    Hem Araç Sigorta Bedeli,hemde emisyon birleştirilerek bir vergilendirme sistemi çıkabilir.
    1600 motor 120.000TL'lik bir araç 800TL, 2000 motor 60.000TL araç 2300TL vergi veriyor. Bununda önüne geçilmei diye düşünüyorum.
  • E şimdi bu vergilendirme piyasadaki mevcut araçları etkilemeyecekse, eski model araçların vergisi nasıl artacak?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.