Şimdi Ara

*** Nikon SLR İnceleme ve Paylaşım Merkezi *** (2028. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
61.728
Cevap
91
Favori
2.392.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 20262027202820292030
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ccd istemiyorsan, K20D var. D80'den iyi ama D200'den iyimidir bilemem. Canon düşünürsen 40D var.
    Hepsi bir yana 1400 liraya fiyat/performans makinası Pentax K-r var.
    Fiyatı arttırabilirsen K-r iyi seçenek. Düşün.
  • @_CHARLOTTE_

bi görelim beğenmediğiniz kareleri :) öyle yorum yapalım bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ed - -- 3 Ağustos 2011; 0:10:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Crosshair

@_CHARLOTTE_

bi görelim beğenmediğiniz kareleri :) öyle yorum yapalım bence

Tamam hocam şimdi hiç düzenleme yapmadan 2-3 tane yollayacağım
  • @ademyagiz

küçük emrah mı o
  • quote:

Orijinalden alıntı: İmportant

Ccd istemiyorsan, K20D var. D80'den iyi ama D200'den iyimidir bilemem. Canon düşünürsen 40D var.
    Hepsi bir yana 1400 liraya fiyat/performans makinası Pentax K-r var.
    Fiyatı arttırabilirsen K-r iyi seçenek. Düşün.

1400 lira derken? Sıfır olmak zorunda değil, hatta ikinci el olmak zorunda alcağım makine Dolayısıyla 1000 TL civarına K-R bulunabiliyor. K20D mi daha iyi bir seçenek olur K-R mi? Yoksa Canonla devam edip 40D almak mı daha mantıklı?
  •  *** Nikon SLR İnceleme ve Paylaşım Merkezi ***

*** Nikon SLR İnceleme ve Paylaşım Merkezi ***

Hocam koydum keskin değil , değil mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _CHARLOTTE_ -- 3 Ağustos 2011; 0:54:39 >
  • quote:

1400 lira derken? Sıfır olmak zorunda değil, hatta ikinci el olmak zorunda alcağım makine Dolayısıyla 1000 TL civarına K-R bulunabiliyor. K20D mi daha iyi bir seçenek olur K-R mi? Yoksa Canonla devam edip 40D almak mı daha mantıklı?

1000 liraya en mantıklısı Pentax K-r.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _CHARLOTTE_

Hocam koydum keskin değil , değil mi ?

1. si 18-105 çok keskin bir lens değildi kit lens sonuçta harikalar beklenmemeli.

2. si öyle bile olsa doğru programlarla RAW çekerek çok iyi kareler elde edebilmeniz sağlanablinir.

3. böyle küçük fotoğraflarla bir şey söylemek doğru olmaz ancak netleyememiş tam olarak özellikle 1. fotoğraf.

Durmadan fotoğraf çekin çok güzel bir makinanız var bunun bilincinde olun Nikon'un ff olmayan en iyi makinası bana göre.
  • Hocam Raw çekecektim ancak 16 gb kart ile 400 tane raw çekebiliyordum bu yüzden JPG yapmıştım.

Doğru programlar derken nelerden bahsediyorsunuz ? Benim bu konuda pek bir bilgim yok da...
  • quote:

Orijinalden alıntı: İmportant

quote:

1000 liraya en mantıklısı Pentax K-r.

Hocam uğraştırıyorum ama biraz açıklarsan sevinirim. Neden en mantıklısı K-R, hangi açılardan üstün?
  • @_CHARLOTTE_

hocam öncelikle d90'ın jpeg'leri default ayarlarda oldukça yumuşak çıkıyor. d7000'de de öyle mi bilmiyorum, ama çekim ayarlarından keskinleştirmeyi yükseltin. hatta raw çekin, daha iyi

1. karede bir terslik göremedim,

2. karede alan derinliği daha geniş olmalıydı, yani f3.5 yerine f8 ile çekseydiniz daha keskin bir sonuç ortaya çıkardı diye düşünüyorum. ayrıca en geniş açıda (18 mm'de) çekmişsiniz. genelde zoom lenslerin en geniş noktaları pek keskin değildir. 24 mm'de çekebilirsiniz mesela

3. karede diyaframı kısmışsınız ama gene 18 mm :) yüksek pozlamadan dolayı da kötü görünüyor olabilir diye düşünüyorum.
  • @Crosshair

Hocam işte bende orada takılıyorum , ben diyaframı sadece portre çekerken arkayı blur yapma felan olarak biliyorum. Yani içeriye daha fazla yada az ışık alma olayını biliyorum ancak böyle mimari çekimlerinde diyaframın nasıl bir önemi ve yeri var tam kestiremedim henüz...
  • herkese iyi forumlar.. fiyat hakkında sorum olacak Almanya'dan nikon d3100 getirtme durumum var... 18-55 kit ile beraber 430 € nasıl fiyat... herkese kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: _CHARLOTTE_

@Crosshair

Hocam işte bende orada takılıyorum , ben diyaframı sadece portre çekerken arkayı blur yapma felan olarak biliyorum. Yani içeriye daha fazla yada az ışık alma olayını biliyorum ancak böyle mimari çekimlerinde diyaframın nasıl bir önemi ve yeri var tam kestiremedim henüz...

yani ona yarar da, daha geniş işlevi var. manzara çekimlerinde genellikle f8 veya f11 ile, ya da lensin kalitesi bozulmuyorsa daha kısık diyaframlar kullanılır. bildiğim kadarıyla nikon kit lenslerin en keskin olduğu diyafram değeri genelde f8.

lens hangi zoom değerinde olursa olsun, daha keskin görüntü almak için diyafram değerini bir stop kısmakta fayda var. özellikle kit lenslerde. tabi manzara çekimlerinde iyice kısmak lazım. tabi sadece manzara çekimlerinde değil, karenin tümünün net çıkması istendiğinde diyafram kısılır diyelim, bu anlatmak istediğimi daha iyi kapsıyor. mesela düğün fotoğrafı, arkadaş grubu fotoğrafı, otomobil fotoğrafı, vs.

bir de elleriniz titriyor mu ona bakın. mesela benim ellerim hafif titriyor, 1/80 1/100 gibi perdeleri her zaman rahat çekemiyorum. VR benim için gereklilik. sizin elleriniz de titriyorsa keskinlik kaybı o yüzden de olabilir. gerçi verdiğiniz kareleri 1/250, 1/500 değerlerde çekmişsiniz ama gene de buna da dikkat edin :)

bir de lensin keskinliğini görmek için güzel bi ışıkta makineyi bir yere sabitleyin, f8'e alın ve bir durgun kare çekin. o zaman da keskin olmuyorsa lenste sorun vardır. lenste sorun yoksa gerçek performansını göreceksiniz
  • @Crosshair

Hocam çok sağol valla öğrendiğim iyi oldu :)

O zaman ben genelde çekim yaparken f8 de mi tutayım diyaframı ?

Perde hızını genelde 1/250 de tuttum senin de söylediğin gibi bu bulanık fotoğrafları önlemek için. Peki perde hızının bundan başka bir rolü var mıdır diyafram da olduğu gibi ? Yani 1/250 felan yanlış mı ayar yapmışım sence ?
  • diyafram değeri isteğe göre değişir tabi, ama bence bir stop kısık dene, f8'de dene. farklar görürsen o değerlerde devam et :) perde hızı tabi titreşimi engellemek için önemli ama asıl işlevi hareketi dondurmak veya devamlılığı göstermektir.
  • Anladım , bu durumda kuş veya su felan çekmiyorsam yada hızlı bir şeyler , perde hızını 1/200 de felan tutsam yeterli olur sanırım belki 1/160...

Diyafram da hep f3.5 felan yani ne kadar kısabilirsem o kadar kısmaya çalışıyordum daha keskin olur diye ancak burada yanılmışım sanırım. Bu durumda bir daha ki fotoğraflarımı f8 -den çekeceğim.

Hocam çok sağolasın valla.
  • Pozometreyi de aradan çıkarmayın tabi, her koşulda f8 1/200 olcak gibi bir şey yok
  • Hobaa pazometre nedir hocam ?

Her koşulda olmayacağını biliyorum zaten ancak ben diyafram kavramını biraz yanlış anlamışım zira ben hep f3.5 e felan denk getirmeye çalışıyordum daha keskin olacak diye. Özellik ışık biraz az ise ISO arttırmak yerine genelde diyafram ile uğraştım zira buraları okuya okuya ISO yükseltirsem fotoğraf berbat olacak gibime gelmeye başlıyor. Zira sonradan ona da alıştım 800 -ü geçmediğim sürece yükseltiyorum
  • rica ederim, bildiğim kadar yardım ederim
  • 
Sayfa: önceki 20262027202820292030
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.