Şimdi Ara

Nikon D800 geldi: 36MP (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
646
Cevap
2
Favori
26.581
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nikon Sendai fabrikası ayda 30.000 D800 ve 5.000 D4 üretiyormuş arkadaşlar

http://nikonrumors.com/2012/02/10/nikon-sendai-to-produce-30000-d800-and-5000-d4-cameras-per-month.aspx/
  • YouTube'a ilk inceleme düşmüş.İyi seyirler

• quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

Nikon D700 uretmeyi surdurecekmis:
    http://www.amateurphotographer.co.uk/news/Nikon_D800E_Exclusive_CP_interview_news_311455.html

bir d700 sahibi olarak "d800 makinemin değerini düşürür mü" diye hiç endişelenmedim ama işte bu endişelendirir.
    canon'u iyice köşeye sıkıştırmak için d700'ü 1900dolardan satarlarsa, doğal olarak ikinci el fiyatı da etkilenir bundan.
    ama d800'ün d700'ün devamı olmadığı da bir gerçekti zaten, o yüzden üretiminin devamı gayet mantıklı.
    5dm2 nasıl bugüne kadar yüksek mp için en ekonomik seçenekse, d700 de yüksek hızlı ff için en ekonomik seçenek,
    ve d700 bugün hala bu ünvanını koruyor.

• D700 bir sure daha fiyatini korur bence. Hala talep var. Daha dun Norvecli bir arkadas benim D700'u almak istedi, 2000 Euro fiyat cektim mi almasin, yarin getir alayim dedi (Bu arada burada 2230 Euro). Satmaktan vazgectim tabii ki. 12 MP bana seneye de yeter, 2 sene sonra da 3 sene sonra da. Elimde ucuz ama idare eder lensler var, simdi 36MP'de nasil davranirlar kestiremiyorum.
  • zaten arz-talep dengesi diye bir şey var; 3000'in altına düştüğü anda talep artıyor bu da fiyatların düşmesini önlüyor. d700 sahipleri de saçma bir fiyata satacağıma hiç satmam kullanırım mantığında olduğu için arz da dengeli...

bu arada enteresandır bh'de d700'ün fiyatı artmış 2700 dolar olmuş;
    http://www.bhphotovideo.com/c/product/570162-REG/Nikon_25444_D700_SLR_Digital_Camera.html
    5dm2'nin de fiyatı 100 dolar daha düşmüş 2400 dolar olmuş;
    http://www.bhphotovideo.com/c/product/583953-REG/Canon_2764B003_EOS_5D_Mark_II.html

d800, zaten bugüne kadar megapiksel isteyegelmiş 5dm2 kullanıcılarını hedeflediği için çok şaşırmamak lazım aslında.

• Bu AA filtresi konusunda kafa karisikligi olustu bende. Yukarida @Sharks D800 olan AA filtreli D800E'de filtre yok yazmis. Bende oyle anlamistim basta ama sonradan tam tersini okudum bir kac yerden. Asli nedir acaba? Bir kac gun icinde kuyruga girecem b&h photo'da.
  • D800E'de AA filtresi yok.
    BH makineyi kolay geri alacak mi? Moire ciddi sorun olabilir, ben olsam beklerdim (bu sefer de sirayi kacirip aylarca beklemek var).
  • Simdi genel anlamda studyo icinde kullanilacagi icin moire gibi bir dert olmayacak o yuzden AA siz olani olarak dusundugum D800'e bakiyordum. Ama yukardaki incelmeden de anladigim ve sizin de dediginiz pahali olanda AA yokmus. Zaten D800 alacagim o zaman sorun yok.
  • Evet dogrudur. Yalniz studyoda da Moire dert olabilir, ozellikle tekrar eden desenli kumaslarda ama siz normal D800 alacaginiz icin sorun degil.
  • Studyo derken kendimi tam ifade edememisim. Yani oyle tekrar eden desen ve ya kumas gibi seyler ilgi alani dahilinde degil demek istemistim.
  • Gözünü seveyim Nikon 36 mpyi ne yapacağız? Crop mu? Bana 12 mp bile fazla 6 mp bile yeterli sayılır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: safa_oyuncu

Gözünü seveyim Nikon 36 mpyi ne yapacağız? Crop mu? Bana 12 mp bile fazla 6 mp bile yeterli sayılır.

ne zararı var fazla mp'nin? ihtiyacın yoksa d700 alırsın, üretimi hala devam etmekteymiş. her ihtiyaca cevap verecek makinası var nikon'un.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murdocklawless

quote:

Gözünü seveyim Nikon 36 mpyi ne yapacağız? Crop mu? Bana 12 mp bile fazla 6 mp bile yeterli sayılır.

ne zararı var fazla mp'nin? ihtiyacın yoksa d700 alırsın, üretimi hala devam etmekteymiş. her ihtiyaca cevap verecek makinası var nikon'un.

Daha fazla alan kaplar heleki RAW'da bu çok daha fazla olur. Pixel density olayından haberiniz var mı? O konuda şüphemiz yok her bütçeye her ihtiyaca cevap veren bir marka.
  • quote:

MkII kullanıcılarını çekmek için dediler :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Crosshair

quote:

MkII kullanıcılarını çekmek için dediler :)

Belki başarabilirler ama Pentax kullanıcılarına 100 gigapixellik makine yapsalar yine K10D derler
  • D700 ün piyasasını etkilemeyeceğini bundan önceki mesajımdada belirtmiştim

* nitekim öyle oldu ve D700 fiyatlarına 200 dolar civarında zam geldi.

İkinci elleri hala değerini korumakla kalmaz dahada fazla değer kazanır gibi.

Çünkü D800 bir D700 kullanıcısı için (hız odaklı FF) cezbedici bir ilerleme içermiyor.

Video ile ekstra işi olan için güzel ancak bana göre her iki versiyonununda 36mp olması

biraz saçma olmuş. Hiç olmazsa AA filtresiz olan D800E versiyonu 16 yada 20mp civarında olup

hem hız hemde yüksek MP ihtiyacı olmayan kullanıcılar için kalite odaklı olarak D700 yerine

tercih edilebilecek bir yenilik ile gelebilirdi. Bence bu daha mantıklı olurdu.

Geçen yıl buna benzer bir teoriyi (daha doğrusu hayalimi) dile getirmiştim.

Keşke aynı modelden 2 ayrı FF çıksa biri yüksek MP ihtiyacı olanlara CMOS video gibi özellikler

içerse diğeride yüksek kalite odaklı diğerine oranla daha düşük çözünürlüğe sahip (12-18mp)

CCD sensörle gelip ortaya yumruğu vursa diye ama bunlar danışıklı dövüş şimdi belli oldu..

Kimse kimsenin önüne geçmek istemiyor yada kendi malını öldürmeye niyetli değil gibi görünüyor..

Amaç daha az maliyet ile daha çok kar elde etmek.. Bizim isteklerimizide ucundan azıcık görmek..

• Aslinda 36MP icin AA filtresinin kalkmasi iyi olmus, asil AA filtreli olan biraz asiri gibi duruyor (gene de denemeden bilinmez). AA filtresi yuzunden 36MP cozunurlugun tamamini elde etmek imkansiz gibi birsey. Her halukarda 24MP'den cok detay verecektir, orasi ayri.
    Hiz gerektirmeyen islerde kullanilan ust seviye modellerde Faveon kullanmak belki daha iyi, ama Sigma pek gelistiremedi hala bu algilayiciyi. Canon veya Sony ayni algilayiciyla harikalar yaratirdi. Faveon'da AA filtresine gerek yok, ve moire hatasi da olmuyor.
  • Sigma gerçekten elindekinin değerini bilemiyor.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.