Şimdi Ara

Nikon D80 ni nasıl bilirsiniz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
4.581
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Arkadaşımın birisi fotoğrafcılığı bırakıyor. Elinde 3 adet fotograf makinesinden birisi Nikon d80. sıfır fiyatına baktım 2,200 liralarda. 1300-1400 arası satmayı düşünüyormuş. alımaya değermi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tolgaciik -- 26 Kasım 2009; 16:44:13 >

• d80 yerine biraz daha para ekleyip d90 almanı öneririm.. d80'in devri geldi geçti.. hala uçuk fiyatlar istenmesini de anlamış değilim.. teknosa da 1999 liraydı yanılmıyorsam.. d80+kit lensi olan 18-135'e verilecek maksimum para bence 1100 -1250 arasındadır makinanın shutterına, kozmetiğe yanında verileceklere bakılarak.. ama ben gene de nikon d90'dan yana olurdum.. onun da ikinci elleri piyasada geziyor.. fotokritiğe bakarsan görebilirsin..

edit: başlığı "Nicon" değilde "Nikon" olarak değiştirirsen iyi olur.. zira Nicon diye bir fotoğraf makinası markası bulunmuyor..

bu arada eğer fotoğraftan çok fazla anlamıyorsan boş yere para yatırma derim d-slr'ye.. aklıma gelmemişti mesajı ilk yazdığımda ama.. şimdi hazır aklıma gelmişken uyarmak istedim.. d-slr almak, d80, d90 gibi makianalar almak onlar fotoğraf çekmek fotoğrafı mükemmel kılmayacak.. bunu bilmelisin.. ama bu işe gerçekten gönül vericem diyosan sahne senindir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi photo_canon1 -- 26 Kasım 2009; 16:37:42 >

• Hocam uzun zamandır fotoğraf merakım var amatör olarak. en son Canon ixus75 kullandım:) artık profesyonel bişeyler yapmak isytiyorum. ozaman ben biraz kendimi ayarlayıp D90 lara yöneleyim. Tavsiyen için teşekkürler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: photo_canon1

d80 yerine biraz daha para ekleyip d90 almanı öneririm.. d80'in devri geldi geçti.. hala uçuk fiyatlar istenmesini de anlamış değilim.. teknosa da 1999 liraydı yanılmıyorsam.. d80+kit lensi olan 18-135'e verilecek maksimum para bence 1100 -1250 arasındadır makinanın shutterına, kozmetiğe yanında verileceklere bakılarak.. ama ben gene de nikon d90'dan yana olurdum.. onun da ikinci elleri piyasada geziyor.. fotokritiğe bakarsan görebilirsin..

edit: başlığı "Nicon" değilde "Nikon" olarak değiştirirsen iyi olur.. zira Nicon diye bir fotoğraf makinası markası bulunmuyor..

bu arada eğer fotoğraftan çok fazla anlamıyorsan boş yere para yatırma derim d-slr'ye.. aklıma gelmemişti mesajı ilk yazdığımda ama.. şimdi hazır aklıma gelmişken uyarmak istedim.. d-slr almak, d80, d90 gibi makianalar almak onlar fotoğraf çekmek fotoğrafı mükemmel kılmayacak.. bunu bilmelisin.. ama bu işe gerçekten gönül vericem diyosan sahne senindir..

sayın şipşak bana ne önerirsiniz

d80 tutulan bir model oldugu için ikinci eli yüksek ama mantıklı olan d90 veyselin dediği gibi 1300-1400 liraya d90 body bulursun zaten. 18-105 kit lensiyle beraber 1850-1900 liraya filan bulabilirsin sanırım spot.. pm atıyorum o arkadas yardımcı olur istersen

• quote:

Orijinalden alıntı: KcRasco

quote:

Orijinalden alıntı: photo_canon1

d80 yerine biraz daha para ekleyip d90 almanı öneririm.. d80'in devri geldi geçti.. hala uçuk fiyatlar istenmesini de anlamış değilim.. teknosa da 1999 liraydı yanılmıyorsam.. d80+kit lensi olan 18-135'e verilecek maksimum para bence 1100 -1250 arasındadır makinanın shutterına, kozmetiğe yanında verileceklere bakılarak.. ama ben gene de nikon d90'dan yana olurdum.. onun da ikinci elleri piyasada geziyor.. fotokritiğe bakarsan görebilirsin..

sayın şipşak bana ne önerirsiniz

d80 tutulan bir model oldugu için ikinci eli yüksek ama mantıklı olan d90 veyselin dediği gibi 1300-1400 liraya d90 body bulursun zaten. 18-105 kit lensiyle beraber 1850-1900 liraya filan bulabilirsin sanırım spot.. pm atıyorum o arkadas yardımcı olur istersen

d300 kemal tm sensin biz ona tutulan değilde "şişirilen" desek daha makbul olacaktır..

• N80 alana kadar Pentax K-X almanızı öneririm!
  • Güzel cihaz ISO 800'ü 400'ünden daha temiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: coxackie

Güzel cihaz ISO 800'ü 400'ünden daha temiz.

hangi makina...
  • quote:

Orijinalden alıntı: coxackie

Güzel cihaz ISO 800'ü 400'ünden daha temiz.

Öyle bir makinayı bende merak ettim, çelişen bir makina demekki kendiyle
  • sanırım pentax k-x'ten bahsediyor arkadaş
  • D300 den bahsediyor bence, bende öyle biliyorum zira. gerçektende çoğu testtede D300 ün 800 isosu garip şekilde 400 isosundan daha başarılı ve temiz görünüyor. sensörle ve algoritmayla alakalı bir durum sanırım.
    aynı sensörü kullanana sony A700 dede iso 200 iso 100 den daha başarılı hem kirlilik hemde dynamic range bakımından...
  • Hocam iyi de isterse 1D MarkIV ya da D3s olsun, öyle bir şey fiziken bence mümkün olamaz düşünsenize enstantane hızı artıyor yani ışık alımı azalıyor ama sonuç daha kaliteli oluyor. Noise demek sırf sensör-işlemci demek değil ışık alımı ile de alakalı.
  • D300'de daha başarılı değil aradaki fark çok çok az cidden anlaşılmıyo. 16-85 i aldığım kişi 800 de kullan bence aradaki fark sıfıra yakın diyordu. ama azda olsa fark var. daha iyi değil...

Daha iyi dediği için sordum ama d300 den bahsediyor olabilir, yanlış kelimeyi kullandı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cromartie

Hocam iyi de isterse 1D MarkIV ya da D3s olsun, öyle bir şey fiziken bence mümkün olamaz düşünsenize enstantane hızı artıyor yani ışık alımı azalıyor ama sonuç daha kaliteli oluyor. Noise demek sırf sensör-işlemci demek değil ışık alımı ile de alakalı.

hocam aslında kullanılan daha temiz kelimesi daha başarılı diye kullanılmalı sanırım. D300 kullananların geneli bunu söylüyor çünkü. mesela 40D de pozlama doğruysa 400 isoya kadar 100 isodan ayırt etmek pek mümkün değil. 800 iso ve 1600 iso yine çok dengeli. D300 de 400 isoda kirlilik 200 e göre belirgin artarken 800 isoda tersine dönüyor, 400 le 800 arası fark yok denecek kadar az. 800 iso daha temizden kasıt bu bi yerde. kirlilik oranı 400 isoya göre daha başarılı deniyor. ha tabiki bu abartılacak kadar göze batan bir fark değil ama söylüyorlar işte testlerde benim gözlemlediğimde o şekildeydi. kendim deneyip test etmedim tabii ama kullanaların geneli bunu söylüyor. üyesi olduğum başka bir forumda D300 kullanıcıları baya yoğun ve tecrübeliler onlarda sık sık dile getiriyor bu durumu hatta.

• quote:

Orijinalden alıntı: ZEITGEIST

quote:

Orijinalden alıntı: Cromartie

Hocam iyi de isterse 1D MarkIV ya da D3s olsun, öyle bir şey fiziken bence mümkün olamaz düşünsenize enstantane hızı artıyor yani ışık alımı azalıyor ama sonuç daha kaliteli oluyor. Noise demek sırf sensör-işlemci demek değil ışık alımı ile de alakalı.

hocam aslında kullanılan daha temiz kelimesi daha başarılı diye kullanılmalı sanırım. D300 kullananların geneli bunu söylüyor çünkü. mesela 40D de pozlama doğruysa 400 isoya kadar 100 isodan ayırt etmek pek mümkün değil. 800 iso ve 1600 iso yine çok dengeli. D300 de 400 isoda kirlilik 200 e göre belirgin artarken 800 isoda tersine dönüyor, 400 le 800 arası fark yok denecek kadar az. 800 iso daha temizden kasıt bu bi yerde. kirlilik oranı 400 isoya göre daha başarılı deniyor. ha tabiki bu abartılacak kadar göze batan bir fark değil ama söylüyorlar işte testlerde benim gözlemlediğimde o şekildeydi. kendim deneyip test etmedim tabii ama kullanaların geneli bunu söylüyor. üyesi olduğum başka bir forumda D300 kullanıcıları baya yoğun ve tecrübeliler onlarda sık sık dile getiriyor bu durumu hatta.

hangi site..? d300 kullanıyorum birşeyler öğrenebilirim belki diye soruyorum yanlış anlama..?

• www.dijitalfokus.com

hatta forumda D300 kullanımı ve ipuçları diye bir başlıkları var. oldukça detaylı şekilde menüler ve kullanım hakkında bilgiler ve ipuçları var. işinize yarayacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZEITGEIST

www.dijitalfokus.com

hatta forumda D300 kullanımı ve ipuçları diye bir başlıkları var. oldukça detaylı şekilde menüler ve kullanım hakkında bilgiler ve ipuçları var. işinize yarayacaktır.

Tşk biliorum o başlığı
  • Bu firmaların kullandığı algoritma ile alakalı o zaman. Çünkü olması gereken noiseun artmasıdır bana göre. Öyle değil mi?

Öte yandan o testleri arkadaşlar eğerki iso100de 1/250 enstantane iso 1600de de 1/1000 enstantane gibiyse yani zaten ışığın bol olduğu yerlerde test etmişlerse sağlıklı olmaz.
  • Bayramda denicem @Cromartie
  • ISO u düşük olmasımı daha iyi yoksa yuksek olmasımı? 400 den sonrası gereksiz diye biliyorum ama yanlışmı biliyorum?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.